Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

lulu2014
18. apr 2016

@denisa1974 ahoj na OČR máte nárok ak ste v "normálnom" prac. pomere. Desať dní je platená vrátane víkendov. A platí ju soc.poisť. Po desiatich dnoch ste doma "zadara". 😒
Skoré uzdravenie 😉

denne73
20. apr 2016

Ahoj ak som bola na Ocr od 15.3do 24.3t.j 10dni, zo socialky mi dosiel papier .ze mam narok na osetrovne,tak okolo ktoreho mi ho realne poslu na ucet ? Vdaka

magic08
20. apr 2016

@denne73 nasledujuci mesiac, cize apríl

denne73
20. apr 2016

@magic08 ano to mi je jasne. No uz je 20a ja som na zaciatku abecedy a stale nic.Myslela som datum.

magic08
20. apr 2016

Výplatny majú od 15-25. v mesiaci. Volaj na sociálnu, my ti tu dátum nepovieme.

monika130
20. apr 2016

@denne73 mne sa zdá, ze mi OČR-ka prisla na účet az okolo 25. nasledujúci mesiac. Počkaj este do pondelka a potom tam skús zavolať 🙂

vhlave
20. apr 2016

Mne prisla minuly tyzden

denne73
21. apr 2016

Dakujem za reakcie ,takze pride 22.4

lucka13189
16. máj 2016

@monika130
@lulu2014 Žienky nechcem byť vtieravá ale poradili by ste prosím aj mne..Ja sa do týchto záležitosti absolútne nevyznám ☹ ...Máme 2 ročnú dcérku s ktorou som na materskej.Čakáme druhé bábätko.Termín sa blíži.A naskytol sa tu problém že keď budem v porodnici nemá kto zostať s dcérkou.Manžel by sa možno uvoľnil s práce (aj keď ťažko)ale určite neplatene.Počula som o tej očr.Ako to funguje.?Tu som sa dočítala že by mu bolo vyplatené 55% zo mzdy.Ale ako sa k tej očr dostaneme?Vraj nám to dajú v porodnici.Ale potom máme tie papiere o očr zniesť na sociálku alebo kde? aby nám bolo niečo vyplatené?A tiw papiere sa potom dávajú aj do daňového?Aby som vedela to poprípade dobre odložiť.Fakt Vám ďakujem veľmi pekne za odpoveď lebo ja mám z toho guláš a hlavu v smútku ☹

silvus1
17. máj 2016

ale ked pojdes do porodnice to by mal ist muz destekej dochtorke z malou a vypytata si ocerku ktrora plati desat dni a zanesie ju zamastavatelovi a to je vsetko 🙂

monika130
17. máj 2016

@lucka13189 ahoj 🙂 očr-ku vypisuje detský lekár, bolo by najlepšie keby manžel s dcérkou zájde k pediatrovi a povie mu čo je vo veci a myslím, že nebude mať problém s vypísaním očr-ky na nejakú diagnózu. OČR vypláca sociálna poisťovňa a to max. 10 dní. Ten papier sa dáva zamestnávateľovi a on ho následne odošle do Sociálnej poisťovne. Do daňového priznania sa očr nedáva.
Čiže nič si nemusíš odkladať. Stačí, keď manžel zanesie zamestnávateľovi začiatok a aj ukončenie OČR -ky 🙂

majusqa77
17. máj 2016

@lucka13189 ja som si to dohodla s pediatrickou ked som sa jej pytala, ci mi aj mensie vezme do starostlivosti. Stacilo potom zavolat a nadiktovat datumy a muz si siel len po uz nachystany papier

lulu2014
17. máj 2016

@monika130 ---- lucka13189 ----- plný súhlas....prajeme všetko dobré 🙂

a pri OČR nechodí žiadna kontrola takže manžel sa môže s dcérkou slobodne pohybovať
a keby náhodou vystavia mu ju spätne a môže si ju rovno aj ukončiť keď si bude pýtať začiatok --- tých 10 dní je platená/vrátane víkendov/ potom by bol doma grátis ale zamestnavateľ by mu mal umožniť aj viac ako 10 dní...keby náhodou.

ešte raz všetko dobré

lucka13189
17. máj 2016

@lulu2014
@majusqa77
@monika130
@silvus1 Žienky naozaj ďakujem veľmi pekne.Pomohli ste 🙂

monika130
17. máj 2016

@lucka13189 rado sa stalo 🙂 všetko dobré prajem 🙂

vlockasnehu
17. máj 2016

pediater moze manzela vypisat na ocr aj so zdravym dietatom (z dovodu, ze potrebuje celodennu osobnu starostlivost, ktoru Ty ako matka zo zdr dovodov nemozes poskytovat), ako bolo pisane maximalne 10 dni. Ak To chces financne najvuhodnejsie, tak od zacat v piatok a ukoncit v nedelu na dalsi tyzden (10. den), kedze sa plati za kazdy kalendarny den, takze 4 volnymi dnami sa Ti trosku skompenzuje tych len 55%. Mozno by sa dalo aj od soboty do dalsej nedele, to by malo byt tiez financne vyhodne. V prvom pripade si vsak pokryjes len 6 a v druhom len 5 pracovnych dni. Alebo ak Ti ide viac o pocet dni, kedy moze manzel ostat s dietatom doma, tak potom klasicky 10 dni ako potrebujes.

tatulienka
22. jún 2016

Ahojte..potrebujem radu..15.8 nastupujem s dcerou na liecenie a chcem si zobrat OCRku..budeme tam 21 dni a chcela som si dat 10 dni OCRku,1 den dovolenku a dalsich 10dni OCRku..mozem si tontakto zobrat na 1 dieta?

evittam
22. jún 2016

@tatulienka Pokiaľ je to jedna diagnóza tak nie - a pochybujem, že ak idete na liečenie, tak ti lekár bude môcť dať inú diagnózu. Daj sa PN. Veď aj keď si s dieťaťom hospitalizovaná v nemocnici tak máš PN. 😉

alenah31
22. jún 2016

@tatulienka súhlasím s @evittam je to podobné ako keď máš dieťa hospitalizované v nemocnici - keďže ty vlastne neošetruješ člena rodiny - len mu robíš doprovod OČR ti ani nevypíšu. Tak isto je to aj s liečením - ja som si pri synovi brala dovolenku, boli sme v Štóse. A s dcérou som bola krátkodobo (na pozorovaní) v nemocnici cca 3 týždne dozadu keďže mala ťažší úraz na bicykli - rovnako som mala dovolenku.

janage
22. jún 2016

@tatulienka závisí od veku dieťaťa. A či si schválená ako doprovod na liečenie- je to uvedené na papieri z poisťovne. Obyčajne ide o deti do 6 rokov a niektoré kúpele berú takéto deti len so sprievodcom. Ak si ako doprovod schválená kľudne môže byť OČR, ale teda len 10 dní lebo diagnóza je tá istá. Alebo môžeš požiadať o vypísanie PN pre Teba, konkrétne Z 76.3 zdravá osoba sprevádzajúca chorého. Takže kombinácia OČR a dovolenky. Alebo tá PN. Ak si schválená ako sprievodca o dieťa sa staráš Ty nie personál. Ak si nie si istá napíš priamo do sociálnej poisťovne mailom.

tatulienka
22. jún 2016

@janage som schvalena ako sorievodca,dcerka ma 5 rokov..zoberiem si OCR na 10 dni.. dakujem

jarkamartin
22. jún 2016

@tatulienka normálne si daj vypísať PN, keďže ste tam až tri týždne. Tu máš vyjadrenie zo Sociálnej poisťovne: http://www.socpoist.sk/aktuality-na-nemocenske-...

janage
22. jún 2016

@jarkamartin áno len v prípade, že má sprievodca dosť dovolenky je finančne výhodnejšia kombinácia OČR plus dovolenka ako 3 týždne PN. Napr. ak idú do kúpeľov a už nebudú na letnej dovolenke.

jarkamartin
22. jún 2016

@janage ja som tvoj komentár nečítala, len jej otázku. Máš pravdu, finančne je to lepšie nakombinovať, využiť dovolenku aj paragrafy. Napr. ja mám PN 55% od prvého dňa, takže ja by som volila PN na celé obdobie a na dovolenku išla aj manželom ;)

janage
22. jún 2016

@jarkamartin samozrejme závisí prípad od prípadu aké má kto možnosti 😉

magic08
30. jún 2016

Kočky, ako si vypočítam mzdu, ked som v mesiaci bola na OČR? viem si vypočítat výsku za 10 dni, ale ako mzdu? ako sa mzda krati?

lucka13189
2. júl 2016

@vlockasnehu Tak som bola v porodnici a manžel musel ostať s dcérkou doma.Poslala som ho pre očr-ku k doktorke ale naša ako na potvoru ten týždeň nerobila.Povedala mu že mu nemôže vypísať očr keď malej nič nieje.Ideme v pondelok za našou doktorkou sa opýtať či sa niečo nedá spätne s tým urobiť

hradnapani
2. júl 2016

@lucka13189 no to ti povedala riadnu hlupost. Minimalne mala dat muzovi ocr z titulu toho, ze si ty v nemocnici (na ten cas, kedy si tam). ale spatne sa to uz asi nebude dat.
"Nárok na ošetrovné vzniká ...(...) alebo ak fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať."
http://www.socpoist.sk/osetrovanie-choreho-clen...

lulu2014
2. júl 2016

@lucka13189 ...určite dá...apoň u našej nebol nikdy problém. Ak vám zakceptujú v práci...pohodka

vlockasnehu
8. júl 2016

@lucka13189
Mne napisali zo soc poistovne, ze z dovodu neschopnosti matky moze ocr dat aj pediater .
"V prípade, ak je osobná a celodenná starostlivosť o zdravé dieťa do 10. roku veku opodstatnená, Žiadosť o ošetrovné môže vystaviť aj pediater. Skutočnosť, či je potrebná osobná a celodenná starostlivosť, je v kompetencii lekára."

Pediatrovi som ale volala vopred, ze to budeme potrebovat poriesit, tak nasa sa branila, ale dala nam tlacivo na ocr (lebo sama povedala, ze ani v nemocnici ani ambulantni gyndosi ho nemaju!!!), ze mi ma potvrdit nemocnica/gyndos. Tak v nemocnici mi potvrdili zacatie ocr, a ambulantny gynekolog mi po prepusteni potvrdil ukoncenie potreby ocr. (To som si tiez overovala v soc poistovni, ci to je mozne kombinovat)
"Je možné aby Žiadosť o ošetrovné vystavila nemocnica a ukončenie gynekológ, avšak je na vzájomnej dohode medzi lekármi, či budú súhlasiť s týmto postupom. Preto Vám odporúčame informovať sa u príslušných lekárov."
Dokonca som sa pytala, ci je mozne zacat a ukoncit v den, ktory nie je pracovny.
"Keďže sa ošetrovné vypláca za kalendárne dni, je možné aby začiatok a koniec ošetrovania pripadli na víkend, a teda boli v tieto dni vystavené doklady. "

Myslim, ze soc poist nema problem s tym, kto a kedy potvrdi potrebu ocr, problem maju niektori lekari...

Nechapem, ze ked uz nebola ochotna dat potvrdenie, tak nedala manzelovi aspon tlacivo, aby Ti potvrdili v nemocnici....
Obavam sa, ze spatne sa ocr neda...