Koľko máte, alebo koľko chcete mať detí?

zuja14
26. aug 2014

Podobné diskusie už tu sú, no mňa by viac zaujímala odpoved na posledné slovo: Prečo? Čo vás vedie k tomu mať napr. 4 a viac detí, alebo napr. iba jedno, či dve? Nikoho neodsudzujem, ani nič podobné, len ma proste zaujíma, čo koho vedie k určitému počtu detí: či je to túžba po veľkej rodine, alebo jednoducho to prišlo nečakane. A takisto naopak, prečo sa niekto rozhodne mať dieťa len jedno? Pohodlnosť, kariéra, strach z dalšieho pôrodu?
Dakujem žienky za všetky odpovede.

marylis
26. aug 2014

@zuja14 Ja mam jedno dieta. Dovod: Byvame v 3i byte a som proti tomu, aby bolo viacej deti v jednej izbe. Ak sa v buducnosti prestahujeme do vacsieho a bude moct mat izbicku aj potencialne druhe dieta, tak vtedy. Ale aj tak najskor za takych 7r. Ja si chcem kazde dieta uzit so vsetkym. Chcem mat cas si zapisovat si veci a venovat taku istu pozornost druhemu, ako venujem prvemu. Tot moje plany 😀

mrva
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
materina_duska
26. aug 2014

@zuja14 My plánujeme jedno dieťa. Dôvody sú veľmi prozaické: máme už jedno dieťa z prvého manželstva a starať sa (nielen) finančne o viac ako dve deti je pre nás neúnosné. V tomto light režime verím, že budeme vedieť obom "našim" deťom ponúknuť maximum, pričom sa ani my nebudeme musieť extrémne obmedzovať.

siska53
26. aug 2014

@zuja14 mame dve,ja tuzim este po jednom. Ale mame svoj vek,muz sa obava financii,ja zas zdravotnych problemov,hoci podla dr.na to nie je dovod.
Takze muza neprehovaram. Mame parik v mojom zelanom poradi,s rozdielom,aky som chcela.
Som stastna,ze hoc vo vyssom veku s anam podarilo splodit deti bez problemov a rychlo.
Niekedy to nie je ani vec chcenia,ale toho,ako osud nadeli. Povodne som chcela deti skor,ale nie s hockym,tak to vyslo na neskorsi vek. Mame tu rodinu,co chceli mat 4deti a maju 6,lebo posledne maju trojcence.
chcela som aspon dve deti,surodenca mat je fajn,budu mat partaka.
Verim,ze budu spolu tak dobre vyhadzat ako my s muzom vychadzame so svojimi surodencami..preto aspon dve deti. A tri? Sama neviem. Viac kriku,hluku,strachu,ale o to viac radosti,lasky,objati a pusiniek. 🙂)

sosanna88
26. aug 2014

@zuja14 mame jedno...z rozumoveho hladiska (pohodlie, financie...atd.) nam staci toto jedno...z citoveho hladiska (aby nebola mala raz ,,sama,, , este zazit to zlatunke male babenko..atd.), kludne aj 5..🙂
takze tak...vsetko ma vyhody aj nevyhody..ale ozaj by som v prvom rade myslela na to, aby deti mali co do ust, aby nechodili v osarpanych satach, aby mali pekne hracky, co ja viem...v dnesnej dobe BOHUZIAL sa materialnym veciam priklada väcsi vyznam ako je prijatelne ale je pravda, ze ked decko v skolke alebo v skole nema to ci ono, je automaticky outsider...
ale teda tie dve su taky ideal..podla mna...

hradnapani
26. aug 2014

@zuja14 chcela by som dve. Jedno mi je malo, tri uz vela 😉

vercicha
26. aug 2014

Manzel je zo 4 deti a ja som jedinacik. Neviem ake je to mat surodenca no viem ake zle je byt jedinacikom. My teraz cakame 3 dieta. Po dvoch chlapcoch 9 a 3 roky pribudene dievcatko. Byvame v 3 izb byte a aj ked nas bude viac stale ma viacej deti prevahu pozitiv ako negativ. Hadky prejdu no jeden druheho budu mat stale. Navzdy sa neda povedat nevieme co prinesie zivot no stale sa budu mat na koho obratit. Aj ked to je a bude financne tazsie menzel je "len" ucitel ten pocit, usmevy, objatia a roziarene oci nic nevynahradi. Ani dovolenka ani materialne veci.

liz_lemon
26. aug 2014

ja mam jedno, druhe je na ceste, vzdy som chcela max. 3, a min, 2, lebo ja som jedinacik, a tak viem, ze to nie je dobre

saska.t
26. aug 2014

@zuja14 povodne som si myslela,ze nechcem ziadne,prisla prva a ja som povedala,ze staci,po 5 r. prisla dalsia princezna a som vdacna,ze nezostalo pri prvotnom rozhodnuti,obe su zdrave,krasne a milujem ich najviac na svete,ale teraz uz 100% viem, ze sme skoncili a ostavame pri 2 detoch... 😎

dubka29
26. aug 2014

Mam 31 a 1dieta a stačí na dlhšiu dobu. Chcem si jeho výchovu užívať a venovať sa mu a nie všetko ako z rýchlika pri 2 a viac deťoch. A v urcitej miere financie. Platíme hypotéky a nie je to med lízať. Maly ma 16 mesiacov a uz pracujem na dohodu. Treba jeho zabezpečiť a nie rátať kazdu korunku. Druhé dieťa možno ale len možno za 5rokov

mamulienka30
26. aug 2014

My mame tri, chceme stvrte. Preco? Lebo to tak citime. Venovat sa im venujeme (ja pracujem z domu), financne sa mame dost dobre, dom je dostatocne velky aj na dalsie tri deti keby sme chceli.... a pohodlie a oddych? Budem mat o desat-pätnast rokov ked deti odrastu. Potom mi tu aj smutno bude ;) Teraz som naplno mama.

horana
26. aug 2014

Mam "klasicke" dve, nemala som od pociatku tuto ideu, po prvom som cakala co bude a prisiel pocit z este nie sme kompletni. Po druhom mam uz uplne pevny pocit ze kompletni sme. Takze som spokojna takto.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emilia25
26. aug 2014

My mame 3 deti.ja a manzel sme zo 4 deti tak sme hned chceli 4 deti ale ako sa hovori clovek mieni pan boh meni.3 deti hned na prvy sup ako sa hovori a o 4 babo sme sa snazili rok ale ked nam to neni sudene a trapit sa kazdy mesiac tak sme si povedali ze uz dost trapenia a uz si davame pozor takze 3 a dost.najmladsi zatial v postielke dvaja maju zatial spolu izbu no buduci rok ked uz najstarsi pojde do skoly bude mat svoju vlastnu.a potom druhy tiez pojde do dalsej izby.takze u nas budu mat vsetky deti same izby ale zatial su malinky.

lucinka144
26. aug 2014

..ja som z 3 deti...konkretne mam brata-dvojca. 🙂 🙂 Ja mam jedneho chlapceka..a nejako to v sebe citim ze chcem este jedno dietatko, aby boli dvaja surodenci 🙂 😲 ,,je mi to uplne jedno ci dievcatko alebo chlapceka .... no s "partnerom" sme sa rozisli takze neviem ako to bude dalej, no zivot ide dalej... a ak by som mala este sancu mat este dietatko urcite nevaham. 2 dedicky su premna ideal...

svistik
26. aug 2014

Momentálne mám 2 detičky... a myslela som, že pri tom aj zostaneme... i keď vždy som chcela 3 ale to tretie pre radost ked starsie dve odrastu, i ked som sa vzdy bala, ze potom sa mi do toho uz nebude chciet (zasa vsetko odznovu- plienky, kojenie,....) ... ale osud nam nadelil tretie dost skoro... cakame prirastok kazdym dnom a velmi sa nan tesime... takze budeme mat skoro 5rocnu slecnu, 2rocneho chlapa a male prekvapenie 🙂

asaela
26. aug 2014

deti budeme mat tolko, kolko nam bude dopriate.

nikdy nemali ludia lepsie podmienky ako dnes, zial, je to pravda, ze s vacsim pohodlim rastie aj egoizmus a nenazratost a vytraca sa velkorysost a ochota prijmat deti ako dar, nie ako male zlate tela, do ktoreho sa snazim natlacit co najviac. je to o prioritach a hodnotach, na ktore sme rezignovali. niekde som citala, ze v spolocnosti, ktora stratila schopnost a volu sa reprodukovat je nieco principialne chore, a s tymto sa ja absolutne stotoznujem. ze pri pocte 1-2 deti a antikoncepcnom spravani vymierame a postupne s bude rucat vsetko od dochodkoveho systemu az po zdravotnictvo je cista matematika a fakty, nie moj vymysel.
nesnazim sa zlahcovat nikoho problemy tak si blbe komentare odpustite a moj prispevok berte ako podnet do diskusie na zamyslenie. prajem pekny den.

pukinka11
26. aug 2014

Ahoj, tak ja mám zatiaľ jedno, plánujeme druhé ( no túžim po dvojičkách 😎 , čo je ale iba môj sen vzhľadom na to, že to nemáme v génoch), a chceme teda dve s partnerom, čo si myslíme, že je akurát, no ak by bolo ešte jedno tak isto by som potrat neriešila.....
Muž je z 3 detí, ja zo 4 a je to paráda..... veľká rodina, môžme sa navštevovať, máme stále ku komu ísť.... tak myslíme aj na budúcnosť našej malej, aby mala veľkú rodinu....

bonaqa2013
26. aug 2014

Mám 4 deti. Nikdy som toľko neplánovala, vlastne som sa s myšlienkou koľko chcem mať detí ani nezapodievala. Ale určite som deti chcela. už po druhom dieťati sme povedali, že už viacej nie, ale keď mala dcéra 2,5 roka doniesla som z porodnice ďalšiu princeznú. Lenže dcéra bola veľmi zlá, uplakaná, nespali sme celé noci. To sme vraveli, že už nikdy viac žiadne dieťa, ani keby prišiel nás prosiť sám Pán Boh. Nikto nás prosiť neprišiel, a keď uvrieskaná slečna mala 18 mesiacov, prišla som s ďalšou slečnou. Postavili sme aj dom - odsťahovali sme sa od mojich rodičov, síce nepoznáme zahraničné dovolenky, ale myslím že sme spokojní a šťastní. V súčasnosti majú deti 19, 8,5, 6 a 4,5 roka. prvý je syn VŠ, potom dievčatá. Nezamýšľam sa prečo mám toľko detí, beriem to ako osud....

klincek
26. aug 2014

@zuja14 odjakziva som vedela, ze chcem dve deti.. teda aspon jedno, ale idealne dve. viac urcite nie. a dovody? v prvom rade asi to, ze sama mam jedneho surodenca🙂. a ze nie som rodena matka, ktora sa dokaze s lahkostou postarat o krdel deti (poznam take a su skvele, ale ja ten typ proste nie som). a som aj trosku sebecka - potrebujem k zivotu materialne "radosti" (nove tricko, kabelku, dovolenku raz za cas), bez nich by mi bolo dost tazko, a pri viacerych detoch by som sa ich zrejme musela vzdat.. a este ma dost ovplyvnilo to, ze som vyrastala v rodine s jednym rodicom a viem, ze dve deti pre jedneho rodica su este slusne zvladnutelne, keby sa tomu druhemu nieco stalo. viac by mohol byt problem (aspon pre mna urcite).
a co som zistila uz ako matka, a povazujem to za velmi podstatny faktor pri rozhodovani o pocte deti, je kvalita partnera. lebo je ine mat deti so sikovnym a zodpovednym clovekom, ktory sa o ne stara, a ine mat ich s blbcom - a ked na to pridem pri prvom dietati (lebo vtedy sa chlap v tomto smere naplno prejavi), asi by bolo aj posledne..s nim.

bonaqa2013
26. aug 2014

@klincek s tým blbcom si to vystihla...

karollka21
26. aug 2014

Vzdy sme chceli aspon tri deti. Teraz mame dve (4r, 1,5r) a citim, ze na najblizsich par rokov je to dost (momentalne vycerpanie energie az na dno u nas oboch). Stale mam vsak pocit, ze moje druhe tehotenstvo nebolo posledne, preto ak Panboh da, o takych 5-6 rokov by som este aspon jedno dietatko s radostou prijala (a radost by bola, i keby sa rozhodlo prist teraz, len viem, ze by som na neho nemala tolko energie, ako na tych dvoch zbojnikov, co nam po byte behaju 🙂 ).

bonaqa2013
26. aug 2014

Moj otec hovorí, že v našej rodine je bežné mať viac detí. Ja som z 3 detí, moj otec zo 7, mama 4. Moji starí rodičia z otcovej strany nás mali 28 vnúčat.
ten moj je z 5 detí, jeho otec a zároveň moj svokor z 13 - nepomýlila som sa, a mama - moje svokra zo 4 detí.

klincek
26. aug 2014

@asaela ciastocne mas pravdu. teoreticky vseobecne podmienky na deti nikdy neboli lepsie, ale kazdy sa rozhoduje podla svojich konkretnych moznosti. niekto "bojuje" s peniazmi, niekto so svojim vlastnym telom (zdravotne problemy), iny so svojou dusou (depresie, uzkosti a pod.). dnes je zivot v niektorych ohladoch podstatne tazsi ako kedysi, sme pod obrovskym tlakom, stresom..a tak clovek planuje, ako to najlepsie ustoji.

hviezdicka111
26. aug 2014

podla mna zalezi na situacii v rodine...na tom, ake ma clovek moznosti, byvanie atd....ja napr. viem, ze viac ako dve by bolo pre nas neunosne...kedze detom chcem nieco aj dopriat, nieco nasetrit, takisto mat na ne cas, venovat sa im... takze pri tom, ako momentalne na tom sme, by viac ako dve nepripadalo do uvahy...ak by sa situacia zmenila, nebranila by som sa trom, alebo aj styrom...
ale urcite nie mat vela deti a nemat sa o ne ako starat...som z 3surodencov, pricom dlho sme boli dvaja, az ked sme boli na strednej, neplanovane pribudla sestra. nasi to tiez brali tak, ze je treba dietatu aj nieco dat...nie je to cele len o tom, ze mame kde byvat, co jest a co si obliect...takisto to brali aj muzovi rodicia a dnes vidim, ze je to tak lepsie...nemuseli sme brat hypo, nemusime mat kopu vydavkov na pozicky, nehovorim, ze zijeme v bohatstve, to urcite nie, ale to, ze rodicia nam obom nieco setrili, nam dost pomohlo...a presne takto isto by som to chcela ja pre svoje deti 🙂

majka99999
26. aug 2014

Ja som nechcela ani jedno, az ked som spoznala sucasneho manzela, tak som chcela 1-2. Jedno urcite, to slo rychlo, druhe tak po 2 rokoch, keby sa nezadarilo do 35, tak by sme ostali pri jednom, ale nastastie sme to tiez vladli dost rychlo. Tiez nie som ten typ rodenej matky, mam urcite potreby (nielen financne ale aj potrebujem byt obcas sama), teraz sa budeme chvilu uskromnovat, ale casom to bude lepsie. 🙂 Aj keby som mala velky dom a miliony, tak viacej deti nechcem, porod je pre mna trauma, tehotenstvo vycerpavajuce. Vacsina nasich kamaratov ma 1 dieta, neskor planuju druhe, viac nie. Asi keby som rodila v 20ich, tak mozno by som uvazovala, ze po 30ke si este nejake urobime, ale holt zoznamila som sa s manzelom ovela neskor. Velmi tuzil po synovi, tak som bola rada, ze som mu splnila jeho tuzbu a teraz budu nezbednici 2, vobec netuzim este po dievcatku. 🙂

demeterka
26. aug 2014

@zuja14 my mame dve deti a tiez nam to staci. Oni maju jeden druhého, ucia sa navzájom, zmestime sa do bytu, nemsuime kupovat minibus miesto auta, lebo dve autosedacky vzadu je fakt max. O financiách ani nehovorim a ked chcem este aj zit ako zena uz by na dalsie nebolo miesto ani peniazi. Ako zena furt budem zarabat menej ako chlap, proste lebo doba je taka, manzel by asi musel vykradat banky aby sme zvladali hypoteku a vsetky veci okolo vaicej deti, v skole chcu kazdu chvilu nejake prispevky, rastie to ako z vody, oblecenie stoji tak isto ako dospelacke a je jedno ze je o polovicu mensie 🙂 dokonca zjedia pomaly tolko isto co ja, fakt si neviem predstavit ako by sme to dokazali utiahnut. Klobuk dole pred matkami ktore maju viac deticiek a zvladaju to s úsmevom aj ked ich manzel nie je milionar, fakt obdivujem tie zeny, ja som sa s tym nenarodila 🙂 Uz sa tesim az moje deti zacnu chodit do prace a osamostatnnia sa...

asimama
26. aug 2014

ahoj..zatial mame chlapceka a cakame dievcatko.obaja s muzom sme jedinacikovia a obaja vieme,ze to pre svoje deti nechceme..tak sme sa rozhodli pre dve deticky..pre dve z toho hladiska,ze im chceme dopriat vsetkeho..chceme sa im plnohodnotne venovat.financne dopriat.musime mysliet nato,ze ak by sa nahodou jednemu z nas nieco stalo aby sme mohli sa aj nadalej postarat o deticky..kazdy moze mat aj 5 deti..ale keby sa jednemu z rodicov nieco stalo..co s nimi potom bude?budeme pisat do modreho z neba a prosit o to,aby mal kto za nas zaplatit elektirku?ist do obchodu a ked budu plakat,ze chcu to,alebo ono.,.a ja poviem..laska,ale toto si nemozeme dovolit.chceme im dopriat vsetko..vylety zo skoly..plnohodnotnu stravu..dobre skoly..nechceme aby trpeli nedostatkom...z rozumneho hladiska sme sa takto rozhodli..

wena
26. aug 2014

S partnerom chceme mat jedno dieťa. Je to síce klišé, ale chceme pre naše dieťatko len to najlepšie - dostatok času, pozornosti, výlety, vzdelanie a dalších veci, ktoré sú po finančnej stránke náročné.
Je to zrejme aj tym, že ja mam 3 súrodencov a nedostatok toho som v detstve pociťovala, vadilo mi ked som sa o rodičov musela deliť so súrodencami. Po veľkej rodine som nikdy netuzila, myslím, že aj s jedným dieťaťom bude nas zivot šťastný a naplnený.

sense
26. aug 2014

ja mam jedno a viac nechcem a dovod neviem, dlho som nechcela ani jedno, to jedno milujem ma 16mesiacov a do dnesneho dna som sa nevyspala jedinu noc bez toho aby som aspon tri krat nenstavala a krajina v ktorej zijem je materska prilis kratka a neviem si predstavit zvladat pracu popri dvoch detoch....