Koľko platíte opatrovateľke na hodinu?

daskak
9. jan 2009

Ahojte maminy,
chcem Vas poprosit,ak mate niektora skusenosti s opatrovatelkou, mozete mi poradit kolko jej platite na hodinu? Dakujem pekne 🙂

vroni
22. sep 2009

Pozri, ak tu bude debada, ake auto si kupit a ja oznamim, ze mi v garazi stoji ferarri (nestoji, to je len priklad), tak su celkom dve moznosti: alebo si uplne normalne vymyslam (to je pravdepodobne) alebo je to pravda, ale vytahujem sa tu ako male tricko, lebo drviva vacsina ludi si to dovolit nemoze a ani to nie je bezne. Rovnako ako tych 900 za opatrovatelku. Za kolko mi stoji vlastne dieta nepocitam v ziadnej penaznej mene, to sa podla mna ¨meria¨ trochu inak.
Sue, kto tu pisal, ze je 900 euro priemerny plat?

maznacik007
22. sep 2009

ved hej vroni.. ako isto to nie je suma co da priemerna rodina za opatrovanie....

😉

ako viem o takych co tolko dali za opatrovanie.. ale aj dost ziadali.. a boli to ludia z hornych desatisic..

bezne je ta suma od 200-300 eur... co ja viem... ze tolko platia.. samozrejme sa to odvija od hodin kolko tu stravia...

ono celkovo je to tak ze varovat si davaju len zeny kt. potrebuju ist do roboty a dobre zarabaju.. alebo muz pride o pracu .. su samozivitelky.. teraz to bolo celkom ok.. ze ked isli robit ostal im rodicovsky.. a z toho vedeli vacsinu vykryt... ale pravda.. to uz neplati...

cickamicka
22. sep 2009

ahojte, ja som robila opatrovatelku malych deticiek na slovensku popri skole... mala som 2 rodinky, do ktorych som chodila vypomahat...jedna rodinka mala dve deti, chlapceka 3 roky a dievcatko 1,5roku, mala som hlavne na starosti maleho s ktorym som chodievala von na prechadzky, na pieskovisko, za neho mi platili 100sk na hodinu, obcas sa stalo, ze som mala na starosti obidve deticky, stavalo sa to vtedy ked si mamina deticiek potrebovala nieco ist vybavit, to som dostavala 200sk na hodinku. Ako opatrovatelka som tam chodievala podla potreby mamicky niekedy na cely den, niekedy na pol dna. Mala som stastie na rodinku, lebo tato mamicka po mne nechcela upratovat hracky, ktore sme rozhadzali...jedlo a pitie mi hovorievala ze si kedykolvek mozem zobrat z ladnicky...
Dalsej rodinke som vypomahala tym, ze rodicia nestihali skolku, tak som pre male 3 rocne dievcatko chodievala do skolky, po skolke sme boli spolu na pieskovisku, alebo sme isli domov (podla pocasia)...a bola som s nim do vtedy, kym sa jeden z rodicov nevratil z prace.

Ono zalezi od typy rodiny kolko toho chcu od opatrovatelky...ja som mala to stastie, ze nemali vysoke naroky a islo naozaj iba o opatrovanie a staranie sa o deti aby sa nepocikali, ked sa poriadne nevedeli este vypytat aby papali aj ovocie, nie len sladkosti, aby som s nimi komunikovala...

pegy
4. jan 2010

a kolko zaplatit studetke, ktora pride opatrovat vecer, maleho len ulozi a potom si moze citat, alebo pozerat telku, zatial co dietatko spi. Len aby tam bola, ak bude treba dat cajik, alebo tak.

dai
4. jan 2010

ahojte,
nie som z hornych 10-tisic, zarabam ale slusne.
mame opatrovatelku ktora sa len stara o nasu malu, je u nas 9 hodin, teda chodi k nam, ma na starosti len nasu malu, obcas varim ja, vacsinou ona.
je u nas normalne zamestnana, cize za nu vsetko odvadzame, robi to ako full time pracu, je to kvalifikovana kultivovana starsia pani ktora deti miluje a stoji nas cca. 900 € - jej plat je ale len nejakych 700 € - ostatne su naklady.
malicku som nechcela davat do jasliciek ani do kolektivu viacerych deti ( to mi pride ako jaslicky, nevidim tam rozdiel ) a chcela som aby bola v domacom prostredi, takze tato moznost mi prisla ako najlepsia ( do prace som isla ked mala malicka 16 mesiacov ). Vyskusala som 2 opatrovatelky pokial som narazila po odporucani na tuto - som s nou velmi spokojna, kludne chodim do prace a moja malicka ma opatrovatelku velmi rada. Pozna milion pesniciek a basniciek, je vela vonku a papa domacu stravu.
Keby si nemozem dovolit takuto moznost asi by som do prace neisla a zostala by som na materskej. Keby som musela ist do prace tak asi volim jaslicky s dobrou reputaciou pred mamickou ktora sa stara o vlastne 2 deti a popritom o nejake cudzie... Zial po mojich skusenostiach s prvymi dvoma opatrovatelkami musim skonstatovat ze najst dobru opatrovatelku je tazka praca a aj ked sa vam niekto javi ako super vo vasej pritomnosti, preverte si ho aj inak ( zistite kde su vonku, poslite tam kamaratku ktoru ta pani nepozna, nech skontroluje ako sa sprava k vasemu dietatu vo vasej nepritomnosti, ako sa o vas vyjadruje a pod.... ) ja som vela pocula od mojich znamich ktore robili au pairky v zahranici - oni to prezentovali ako smiesne prihody, ze ako je lahke osaliet rodicov - v ich pritomnosti sa usmievat a hrat s detmi a ked zavru dvere staci zapnut telku a dat detom nejake sladkosti a maju od nich pokoj - hm, mne ako mamicke chodili zimomriavky ked som ich pocuvala... a zial sa mi to potvrdilo hlavne u prvej mladej zabke , ktora nevahala ku mne domov si zavolat znamych... 😠 druha zase nezvladala moju dceru , nastastie to po tyzdni priznala a hladali sme spolocne riesenie...( neviem si predstavit ze by to nepriznala a nebodaj by malej ublizilav navale nejakej zlosti ☹ )

pegy , studentku si prever, mi mame tieto vecery v ramci dohody - 1x do tyzdna plus niekedy cez vikend ked chceme ist na ples alebo do kina a pod. ... zaroven s nami opatrovatelka chodi aj na dovolenky.
ja by som asi studentke davala cca. 3 € za hodinu...

dai
4. jan 2010

hm,
teraz som si vsimla ze tie jedovate vronine reakcie boli na mna 🙂 skoda ze som sa vtedy k teme nevratila...

vroni - byvam a zijem na Slovensku kde aj pracujem. Nie som samostatne vychovavajuca mamicka - mam aj manzela, cize neratam len s mojim platom ale aj manzelovym. Pracujem v sukromnej firme a moj plat je dost vysoky nato aby som si mohla dovolit opatrovatelku aj keby malu vychovavam sama. Kedze pracuje aj manzel tak dokopy mame penazi dost....

ako som teraz rozpisala ja nepisem o studentkach ktore robia au pair a mnohokrat o tom nic nevedia - tej mladej zabke som tiez platila len nejakych 300 € - jej to stacilo - mne zial nestacila kvalita jej prace... Opakujem ze moja momentalna opatrovatelka ma kvalifikaciu na pracu s detmi, cely zivot to robila a poslednych 10 rokov opatruje takto deticky v rodinach v Ba - od znamych som dostala velmi dobre odporucania a po mojich predchadzajucich negativnych skusenostiach si jednoducho vazim pracu skuseneho cloveka ktory sa mi o dieta postara a ja sa nemusim v praci bat ci dostane najest, ci niekto nebude v jeho pritomnosti fajcit a pod . ... vroni - vsetci tyto moji znamy platili rovnako tejto pani ako ja - nie su to ziadny zbohatlici ani dedici - akurat maju dobre platy a pracuju v ba.

presne ako tu niektore dievcata napisali - nie je opatrovatelka ako opatrovatelka - niektore nestoja ani za 100 € mesacne ine si ludia vazia zlatom ( neber ma doslovne ) - tato moja opatrovatelka uz ma dohodnutu pracu potom ako moja dcerka odide do skolky - dopyt po dobrych opatrovatelkach s odporucanim je totiz obrovsky 😔

a prepac ze neriesim priemerne slovenske platy a podobne - ja zijem v ba, kde ludia zarabaju priemerne okolo tych 1000 € myslim ( sk priemer je momentalne 700 € ) - zarabam tolko ze si viem opatrovatelku dovolit, keby si to neviem dovolit tak si ju neberiem, keby sa mi nevyplatilo vratit do prace tak by som tam asi neisla, ze ano...vo firme kde pracujem je nastupny plat cez 1000 €, kedze tu pracujem uz cez 8 rokov, tak je logicke ze moj plat je o dost vyssi...

vroni, cudovala by si sa ale v Ba je velmi vela ludi ktori zarabaju okolo 2000 - 3000 € - vacsina stredneho managementu vo vacsich firmach - nie su to ziadny bohaci, ani namyslenci len normalne pracujuci ludia...nerozumiem preco niekto potrebuje riesit plat ineho cloveka, ani preco si niekto mysli ze na sk sa neda zarobit ☹ Moj prispevok nebol o nafukanosti a podobne - padla tu ale otazka a kedze prave opatrovatelku mam, tak som napisala svoju skusenost.

pekny den vsetkym prajem a vsetko dobre do noveho roku

erikasadek
4. jan 2010

dai.. 😉 nebudem s avam miesta do temy nezijem na slovensku ale som prekvapena ake palky musite na slovenku cvakat za opatrovatelku..

mam otazku.. mozno tu uz bola povedana, no predsa, to co platite opatrovatelkam si mozte odpocitat s dane, ako v inych krajinach dufam.. 🙂
dakujem za odpoved.. 😉

dai
4. jan 2010

erika,
ja netrvirdim ze tolko musis zaplatit za opatrovatelku - su aj omnoho lacnejsie, obycajne rozne studentky alebo mamicky na materskych a pod., pripadne panie co sa staraju o 3-4 deti ... tie maju omnoho nizsie naroky na plat, otazka je ci chces dat dieta do starostlivosti inej mamicke, ci veris ze bude venovat rovnaku pozornost tvojmu dietatu ked ma doma aj vlastne a pod. - mam kamaratky mamicky , tak sme sa spolu nad tym zamyslali a spolocne sme si priznali ze sice pocit zodpovednosti by tam urcite bol ale v pripade sporov ti vzdy bude jednoducho tvoje dieta blizsie, s tym nic nespravis... studentky su pre mna po mojej skusenosti a po tom co som pocula od viacerych nezavislych byvalych au pairok uzavreta kapitola ( aj ked aj tu sa da urcite najst vela sikovnych dievcat, ale podla mna ten pocit zodpovednosti aky si ja ocakavam u dievcat ktore sa nikdy o deti nestarali najdes len velmi zriedka )

cize je to hlavne o tom co ocakavas a kolko si ochotna, schopna zaplatit...Ja mam vysoke naroky aj sama na seba, zaroven aj na opatrovatelku - moj zamestnavatel je ochotny zaplatit mne za moju pracu a ja nevidim dovod preco by som tiez nezaplatila kvalitnemu cloveku za jeho pracu - tak funguje trh - v poctate jednej pani vytvaram pracovne miesto, a odvadzam jej na dochodok - neviem co je na tom zle 😒

nie, nemozem si opatrovatelku odpocitat z dane, ale stale dostavam rodicovsky prispevok - je to sice smiesnych 150 € ale aj to je nieco, plus mam klasicky odpocet na dieta, ale opatrovatelka nie je ziadna odpocitatelna polozka.

murcos
4. jan 2010

neviem, ako sa platy momentalne pohybuju na zapadnom, strednom, ci vychodnom sk....
ale odrazila by som sa od vypoctu.
kolko sa plati napr. upratovacke na hodinu???
pri opatere deti by som hodila urcite dvojnasobok, kedze je tu velka zodpovednost za dieta - a konecne, asi nebude cely cas zavrete v ohradke, takze by som sa na dieta nepozerala len ako na nejaky predmet, ktory vam stravi hodky v byte.....

dai
4. jan 2010

suhlasim s tebou murcos - ja sa pozeram na opatrovatelku aj uptratovacku ako na normalne zamestnanie - ak su v tom dobre tak maju byt aj dobre zaplatene... nemam univerzalnu mierku ze toto a toto je plat za toto zamestnanie, len mam predstavu ako odvedenu pracu ocakavam od svojho zamestnanca a kolko som ochotna a schopna za to platit- podla toho sa riadim. Upratovacke davam 5 € na hodinu, som s nou spokojna a doverujem jej. Pride mi chore davat cloveku ktoremu zverujem svoje dieta 3 € na hodinu, ked od neho ocakavam ze ma v poctate zastupi aj pri vychove mojho drobceka, nielen ze mu da jest a niekde ho odlozi... 😔

erikasadek
4. jan 2010

dai , tak to je smola ze opatrovatelstvo a jasle si nemozte odpocitat s dani.. 😠 mozno to pride predsa len je to velka polozka...

a co s atyka, mozem ti povedat ze tu v fr ja som priamo v parizi opatrovatelstvo ide max 40 denne, inak , rodica stracaju narok na podporu od statu.. vplateni, takze opatrovatelky su statom kontrolovane zarobia na dieta, tu v parizi viac ale celkovo beru 2 az 4 € na hodinu.. 😉 a do toho mas 2 a daco na den za energiu a prasky a somariny , na pratanie, + strva na den, ak ty si neosis.. 😉 ale je min a mx ktore nesmu denne prekrocit..
takze rodica vyjde na mesiac od 300 az 600 € ,na mesiaca dieta ktore si odpocita s dani neskor..
len na ukazku a platy , min; plat je 1300€
😉

erikasadek
4. jan 2010

inak ja som sa roky starala o deti.. 😉

ufka
4. jan 2010

Ahojte kočky kolko by ste si pýtali vy keby ste vyučená vychovávatelka -ale nie na živnost len tak prí materskej.dakujem za rady

dai
4. jan 2010

erika,
tam je asi ten system viac prepracovany ako u nas, zase tam aj omnoho dlhsie funguje.
Na druhej strane je tam urcite kratsia materska a kedze viac menej vsetky mamicky riesia opatrovanie deti od 3och mesiacov dietatka ( co je myslim oficialna materska vo FR ) tak tam tento system musi byt omnoho viac definovany a dotovany statom ako u nas, kde je normalne ze su mamicky doma do 3-och rokov dietata...
s tymi priemernymi platmi je to take zacarovane, lebo hovorime o hrubych platoch a nie o tom co dostane nakonieco zamestnanec - neviem ako je to s odvodmi vo Francuzku ale ked porovnam napr. Nemecko a Slovensko, tak pri rovnakom plate zostane slovakovi omnoho viac penazi ako nemcovi... to len k tym priemernym platom. Urcite je vo FR vyssi plat ako v SK, na druhej strane je BA nad priemerom EU, takze myslim ze aj ludia si tu mozu dovolit v priemere viac ako priemerny obcam EU. viem ze Ba nie je SK - plne si to uvedomujem a preto prizvukujem ze hovorim o Ba ktora sa sk priemeru znacne vymyka ( v ponuke aj dopyte )

dai
4. jan 2010

ufka, uz som ti polozila otazky v teme ktora bola zamknuta... co si predstavujes pod opatrovatelkou? co by si robila, bola by si doma, ci by si chodila k niekomu? starala by si sa o jedno dieta ci popri svojmu o dalsie? o ako stare? etc. .... toto vsetko urcuje sumu ktoru si nasledne mozes vypytat 😉

ufka
4. jan 2010

ja by som si ju brala domov a má 9m neviem kolko si pýtat nechcem pani odstrašit a zasa aby sa to trošku vyplatilo.

ufka
4. jan 2010

ešte neviem presne čo bvy tá pani chcela,či jej mám aj varit,alebo donesie prenu navarené,ale to sú len nejaké príkrmíky.

ufka
4. jan 2010

no a ešte aj to ,že niesom v BA v iných mestách je to o niečom inom...

dai
4. jan 2010

ufka ,
toto si treba ujasnit - ak chce len postrazit dietatko a nebude mat nejake specialne poziadavky, ak je dietatko kludne, tak by ti malo asi stacit nieco medzi 100 a 200€ ( zalezi ci bude papat na tvoje naklady, ake naklady budes mat na dopravu a podobne )
keby chcela pani napr. ay si chodila aj na plavanie s babom, na nejake predstavenia alebo hudobnu a podobne, tak by mali byt asi poziadavky vyssie... plus vzdy zarataj svoje naklady aby sa ti to oplatilo... predsalen, dietatko je malicke, zachvilu zacne chodit, budes nan musiet davat velky pozor a velmi sa mu venovat - pravdepodobne aj na ukor vlastneho dietatka...

ufka
4. jan 2010

myslýš že 100.-200eu mesačne? chcela by som skor zistit kolko na hodinu. lebo zo začiatku asi len na niekolko hodín

erikasadek
4. jan 2010

dai jasne len som bola troch asokovana tymi platmi.. neber to zle... 😉

ano od 3 mesiacov, idu do prace..
no primerny plat je tu okolo 2000€ to j epriemer.. min mzda je 1300 a odvody, boz emoj, jedno s najvatscich danovych
zatazeni. 😠 teda po dansku a svedsku urcite. 😉

drzte s ababy...

jarka91
12. jan 2010

vie niekto poradit kolko na hodinu pre opatrovatelku? 🙂 dik

ikke
12. jan 2010

jarka91 • Dnes o 09:46
Vie mi niekto po ra dit kolko berie opatrov a te lk a sukromne napr.na hodinu? mam ponuku opatrovat dieta a neviem kolko by som mala pytat zatial nemam ponuku no ide o to ze je to na niekolko hodin 2-4 krat tyzdenne.
sorry za tie med zery mala mi pomaha pi sa t
Dakujem za odpovede

adulik144 • 2d • Dnes o 10:02
Tak to by aj mna zaujimalo, ale z opačneho pohladu.Rada by som si našla opatrovatelku na 3hodiny doobeda na 2-3dni v týždni a vobec nemam predstavu kolko jej ponuknut.Poradte ak mate skusenosti.
Dakujem

jarka91 • Dnes o 10:11
Ja som hladala na nete ale vsade len opatrovatelky profesionalne.
Podla mna je najlepsie riesenie cena za hodinu,je jasne ze dieta je velka zodpúovednost,u na sv inzerate ponuka mamicka za opatrovanie 6 mes.babatka kazdy den 9 hodin 420€ mesacne.

jarka91 • Dnes o 10:39
??????????????????????, naozaj nikto nevie??

hasleerka • 2d • Dnes o 11:07
adulik škoda že nebývaš o kúsok bližšie hned by som ti išla opatrovať

anaxamon • snž • Dnes o 11:09
ja v ramci znamosti chodim opatrovat a kedze to bolo resp. byva skor take travenie volneho casu sumu mam 1,5€ na hodku ale bezna cena v ba je 2,5 az 3 € na hodinu...neviem ako v inych regionoch

jarka91
12. jan 2010

to sa mi zda malo neviem preco ale 2,5-3 na hodinu to je minimalna mzda a predsa dieta je zodpovednost nie len travenie volneho casu ,ktoreho mam malo

tilko
12. jan 2010

daskak, naša opatrovateľka k nám chodí tak 12 dní do mesiaca, na 4 až 5 hodín za deň. Malému dáva raňajky, desiatu a obed (jedlo dopredu chystám ja). Program si menžuje sama. Chodia na prechádzky ešte s kočíkom, sú u nás na dvore alebo sa hrajú doma. Všetko podľa nálady a počasia. Platím jej 100 eur za tých 12 dní a rada prihodím aj nejaký bonus, pretože viem, že kým som v práci, o môj najvzácnejší poklad je dokonale postarané. 🙂

vroni
13. jan 2010

Dai, beries to nejako osobne. Je celkom tvoja vec, kolko platis za opatrovanie a kolko zarabas (kto sa tu o tom vobec bavil?) Bezna, priemerna opatrovatelka proste 900 nezaraba, to je suma vyssia nez priemerny plat na SK (podla statistiky. Fakt mi je fuk, kolko zarabas ty konkretne) Otazka znela, kolko zarobi BEZNE opatrovatelka deti. Na to som reagovala. A ze je smiesne ohurovat tu vysokymi sumami (ci uz su pravdive alebo nie), vacsina ludi (a nie len na SK) si takuto sumu rozhodne dovolit nemoze. Ale mozem ta ubezpecit, ze ti tvoj vysoky plat (a aj tvojej opatrovatelke) prajem 😉 a nech len pekne rastie (dieta aj plat)

murcos
13. jan 2010

ufka, mozem sa ta spytat, co rozumies pod terminom vyucena vychovavatelka?
mas skoncenu pedagogicku skolu s maturitou - zameranie, skolky, alebo druzina?
co si schopna rodicom ponuknut?
co sa zaplatenia tyka....podla mna je to, ked si opatrovatelka vypyta viac, ale musi vediet ponuknut nieco viac,ako prebalenie a tlacenie kocika. referencie je tiez velke plus.
900€ za opatrovatelku. ano, preco nie, ked nato mam, dam jej aj tisicku. ale ako som spomenula, musi dietatu dat nieco viac, ako len cistu plienku. su rodiny, ktore ozaj nemaju problem zamestnat profesionalku a denne opustat dom s kludnym svedomim. konecne, je tu dalsia forma (aj ked trosku vyssieho stupna opatrovatelky, co je guvernantka)
tam su tie platy dva krat take......ludia, ktore tieto osoby vsak hladaju, nehadzu svoje poziadavky cez klasicke periodika.
vroni, co sa statistiky tyka. ja osobne si myslim, ze co sa slovenska tyka, bolo by potrebne vypracovat statistiku spec. pre bratislavu a spec. pre ostatne kraje. ku tomu by som urobila dalsiu statistiku pre vysssiu triedu a pre ostatok. znie to blbo, ale zial realita.
takze z toho mi jasne vyplyva, ze kazdy, kto opatrovatelku hlada, by mal sam zvazit,kolko je ochotny upustit zo svojeho financ.rozpoctu a na zaklade tejto "malickosti"osobu hladat a potom si klast poziadavky.

dai
13. jan 2010

vroni,
dakujem za zelanie...
brala som to nie nejak osobne ale osobne - lebo tvoj prispevok bol osobne namiereny proti mojmu prispevku - osobne som to ale brala len v dimenzii daneho prispevku 🙂
nie vroni - otazka alebo tema neznie kolko ´bezne´ zarobi opatrovatelka ale plat pre opatrovatelku...
presne ako to murcos popisala plat pre tuto poziciu zavisi od vela faktorov - vyjadruje sa k tejto teme vela mamin ktore ziadne skusenosti s opatrovatelkou nemaju, pripadne skusenosti typu JPP . Ja som popisala z kadial pochadzam a co vsetko od opatrovatelky ocakavam - pri tejto definicii je plat ktory ja davam opatrovatelke BEZNY.
mna tiez nezaujima kolko zarabaju slovaci priemerne -priemerny plat je akurat udaj v statistike ktory nic nehovori o platoch opatrovateliek.

a este nieco k mojmu platu - nie je nijak specialne vysoky - v bratislave a hlavne pri ludoch s mojim vzdelanim a poziciou je velmi silno priemerny... dufam ze nebudes toto pokladat za chvalenie sa 😅 nie som ziadna bohacka ani prislusnik triedy hornych 10 000... dokonca by som povedala ze keby spravime statistiku priemerne zarabajucich ludi s VS hovoriacich aspon jednym svetovym jazykom pracujucich v nadnarodnych firmach v BA, tak by som opat padala do skupiny priemerne zarabajucich ludi... takze vsetko je len o uhle pohladu 🙂

murcos
13. jan 2010

dai, konecne by si mohla hodit konkrente cislo, aby vsetci, ktori sme usidleny mimo sk
sme boli motivovany (aj ked motivacia prachov je tu podla mna minimalna) navratu to domoviny 😀
ale kazdopadne ma zaujali tvoje slova

"plate zostane slovakovi omnoho viac penazi ako nemcovi.(tu doplnam ja, budete to asi tymi danami?).. to len k tym priemernym platom. Urcite je vo FR vyssi plat ako v SK, na druhej strane je BA nad priemerom EU, takze myslim ze aj ludia si tu mozu dovolit v priemere viac ako priemerny obcam EU.

a tu sme pri tom bode...lebo ked pridem do BA nepocujem inaksie, len "ake je to vsetko na h-no", ako si nikto nic nemoze dovoli, ake je vsetko drahe.......no jednym slovom nic pozitivne.

kathynka
13. feb 2010

ja nie som ziadna profesionalna opatrovatelka, ale opatrujem cudzi deticky uz asi 4 roky...doteraz boli vsetci so mnou velmi spokojni, aj deti aj rodicia...proste, ked to niekto chce naozaj robit, tak to robi s laskou a nepotrebuje na to ziaden speci papier...starala som sa o 1 dievcatko, ale mam stastie na samych chlapcov, kedze uz mam siesteho...ten ma 4 mesiace a je francuz a mam ho cely den...presne ako tu uz bolo spomenute, vo francuzsku je bezne, ze dieta ide od 3 mesiacov do jasiel, do minikolektivu alebo k opatrovatelke...pocas tych troch mesiacov na materskej dostava matka svoj plat...ja byvam nadalej v BA, ale jeho rodicia tu pracuju...okrem neho mam este 2-rocneho chlapca, ktoreho som zacala opatrovat uz pred malym francuzom, takze teraz mi ostava pre neho cas uz len po 17tej, ale jeho mamina trva na tom, ze si nechce hladat nikoho ineho, lebo vidi ako ma ma maly strasne rad a je vzdy velmi spokojny, ked ona sa vrati domov...obcas u nich aj prespavam, ked je opatrovanie dlho do noci a rano od nich idem zase k francuzom...za toho 2-rocneho dostavam 4e/hod...taktiez za tie deti predtym som dostavala 3-4e...