Ktoré obdobie rodičovskej dovolenky bolo pre váš najľahšie a najťažšie?

miruslb
16. sep 2019

Ahojte mamičky. Chcela by som osloviť najmä maminy trošku starších detí, tak 3+.máme doma takmer 1.5 ročne dieťa. Cca pol roka dozadu bola u nás na návšteve jedna známa, ktorá už má 4 ročné dievčatko. Naša bola v tom čase dosť nekludna, išli jej zúbky, ktoré celkovo znáša zle. A vlastne celý prvý rok s bábätkom bol zatiaľ najťažšie obdobie v živote. Ale ide to a aj manžel nás uisťuje že už bude len lepšie a lepšie s malou. Lenže potom ma zarazilo to, ako táto známa s až lútostivym pohľadom na našu adresu povedala, že pre ňu bol práveže tretí rok s dieťaťom najťažší. A že je rada že už je to za nimi, pričom nás to ešte len čaká a v konečnom dôsledku že len teraz od toho štvrtého roku si ako tak užíva dieťa. Že tiež si vždy hovorila, že v 6 mes bude dobre, potom že určite od 1.roku bude lepšie, potom keď bude mať dva, nakoniec 3 roky a nakoniec až teraz pri 4. Tak by som rada poznala váš pohľad a názor na toto obdobie, poprípade, ktoré obdobie tej našej RD bolo naj - ľahšie a zároveň najťažšie obdobie.

lenka2710
16. sep 2019

@miruslb tak ja už mám 5 ročnú slečnu a mám v nej už partacku 😉 najkrajšie obdobie je medzi 3 a 6 rokom si myslim! Dieta je už rozumnejšie, rozprava, prehra sa aj samo väčšinou a ty nemáš este povinnosti ako škola,učenie sa s nim a podobne! U nás bolo najhoršie obdobie okolo 2a pol roka, to som si už nevedela dat rady 😂 od toho tretieho roka si to užívam, keďže som na predlzenej a som doma

zuzka38
16. sep 2019

@miruslb ako sa to vraví? Malé dieťa malé starosti, veľké dieťa veľké starosti...

stela01
16. sep 2019

Každé obdobie má svoje “ čaro “

Môj má práve 7 r , začala škola a povinnosti

Zlate to obdobie keď chodil do škôlky 😂🙋🏼‍♀️

alexandra1995
16. sep 2019

Tak ja mám len 15 mesačné dievčatko ale pre mňa najťažšie obdobie bolo do toho cca 1 roka. Teraz som s malou zohrata. Viem kedy čo chce, čo ju baví, ukáže keď ju niečo bolí. Teraz si ju užívam už naplno a myslím si že to bude len lepšie keď už začne rozprávať. Možno sa to ešte zmení ale na zatiaľ je to o dosť lepšie ako keď bola bábätko.

mamkababkajanka
16. sep 2019

Mam 3 a 5 rocne baby. A tvrdenie, ze kazde dieta je ine mozem potvrdit :D vobec sa kvoli tomu nestresuj 🙂 kazde obdobie ma + aj -. Pre mna bolo najlepsie rozhodnutie, ze sme sa rozhodli pre druhe dieta s vlastne 2,5 rocnym odstupom. Akoze ano, niekedy je to o nervy, ako ja vravim...mas chut dat dieta pred bytovku s cedulkou okolo krku ze "darujem za odvoz, pripadne doplatim". Ale to je fakt len obcas :D no nemenila by som to za nic! Iste, maju aj horsie, aj lepsie chvile. A tiez s tou 5 rocnou sa uz da viac dohodnut, i ked ta si vie tiez riadne dupnut :D no a ta mladsia...vies, ja to beriem tak ak maju blbu naladu, obcas od rana cely den, obcas to pocas dna prejde...konecne sa ucia zvladat svoje emocie. Dospeli ludia to nevedia. Ja ak rano vstanem "hore zadkom", tak som cely den besna. A obcas mam problem zvladat tie emocie a vsetko okolo. A co potom ma robit to dieta, ktore ani nevie este co sa s nim deje, len jedine co vie, ze nejaki dospeli ludia mu vravia, nech aa ukludni a podobne? Neviem, ci si chcela toto pocut alebo som moc odbocila od temy, ale prosto...bude dobre 🙂 kazde obdobie je super 🙂 niekomu je luto za obdobim babatka, niekomu vyhovuje 3-6 a niekto ma najradsej obdobie, kedy ma u, z deti partakov. Ja mam aj napriek obcasnym zmatkom rada tieto ich obdobia. Starsia ma viac rozumu ako mnoho dospelakov a mladsia tiez zacina pouzivat hlavku 🙂 a hlavne co si najviac uzivam, je ta detska logika! To, ako dokazu a naozaj, ze casto vyriesit problem, a ktorym si ja neviem poradit a ony to dokazu vyriesit uplne jednoducho, takou tou svojou detskou logikou. A uplne milujem to detske ciste myslenie 🙂 a hlavne to, ze su tak dobre a ciste 🙂 a vzdy ak spravia nahodou nieco zle a ja sa hnevam, tak potom mi to je luto, lebo.viem, ze sa snazili spravit to dobre. No a to som.uz moc odbocila :D uzivaj si kazde obdobie!

janinah
16. sep 2019

Ak myslela tretí rok,že dieťa nastúpi do školky a mama do práce,tak mala pani pravdu.dala som dve deti do školky ,ja do novej práce a padala som na hubu,asi polrok,kým sme našli akýtaký systém.Deti však vyrastú,ten detský čas prejde veľmi rýchlo,treba si užívať každý deň,kedy máš drobca doma,pritúli sa k tebe,pozerá na teba ako na idol, o pár chvíľ príde puberta,školy,odchod z domu....to už bude úplne o inom,ale starosti o dieťa ti neubudnú,to sa neboj😉

v_alika12
16. sep 2019

Mam 13 mesacneho takze nemozem mudrovat. No prvy rok bol skvely. Ak budu tie dalsie este lepsie, sveta zit 🙂 podla mna sa neda pausalizovat. Ved kazde dieta je individualne

moonlight1210
16. sep 2019

@miruslb kazde dieta je ine. Zalezi od povahy. Preto s kazdym matka povie, ze zazivala najneprijemnejsie obdobie inokedy.

Riad sa svojim dietatom. Nie zazitkami druhych.
U nich mohlo nastupit obdobie vzdoru neskor, preto to mohla ta znama mat tazsie vtedy.
Vy vtedy uz mozete mat po tom a klud.
Nestresuj sa dopredu.

eliska13
16. sep 2019

@miruslb Prvých 6 r je najkrajších najlepších u nás neboli problémy so zubami, jedením máš čas na všetko... u nás prišla zmena nástupom do školy ani nie tak v správaní syna, ale pribúdaním povinnosti mne aj jemu, riešenie školských potýčok, desiata, ucitelia...potom druhá veľká zmena puberta 11r dieťa začne mať "svoj názor, svoju hlavu"začne sa od teba odtrhavat všetko záleží od povahy dieťaťa, tvojej ....vždy to bude krásne a ťažké zároveň😉

janinah
16. sep 2019

@eliska13 a tretia najväčšia zmena,ak si zmyslí,že ide poznávať svet,na 18tku si ako darček vypýta letenku a už sa to začne....ono si užíva a ty sa doma bojíš....potom zvykneš a život ide ďalej...😉

jana_eyre_2
16. sep 2019

kua pisem pol hodinu a potom vypadne konik.. 😣

tak budem rychlejsia..

kazde dieta je osobite a zivot s nim sa nemoze porovnavat so zivotom inych.. v kazdom veku je nieco fajn a nieco nie.. ked je babo, nerozumies jeho zlej nalade, ked je skolak, tiez sa najde nieco comu nerozumies a nevies ci to riesis spravne..

vzdy pride obdobie ked si povies, mozem snad mat krajsi zivot? a potom pride obdobie ked mas chut ujst aspon na tyzden..

tak ako vedia byt naladove deti, tak sa aj meni zivot s nimi.. v globale je ale cele toto obdobie premna najkrajsie v zivote, pretoze som prave ta zena co sa v materstve nasla (hoci take su na nete casto kritizovane)

mam tri deti (7,6,3) a v kazdom obdobi bolo nieco tazke a nieco nie.. ale su v podstate zdrave a ja som stastna ze mam zivot taky aky mam, aj su obdobia ked revem..

hlavne treba mysliet na to, ze vychovavame cloveka do buduceho zivota, a to nie je predsa len tak, takze nemozeme ocakavat ze vsetko bude ruzove, treba sa ale vediet tesit z toho ze nam bolo umoznene dieta do zivota pripravit..

moninah
16. sep 2019

@miruslb som si spomenula, ako mi moja hematologicka (ma dospelych synov) povedala: "nebojte sa, ono to bude lepsie. Tak o 30 rokov."

gdulskadarina
16. sep 2019

@miruslb ja si myslim, ze je to aj od povahy dietata, niektore su kludnejsie a ine zase aktivnejsie, nemyslim ze je to pravidlo, ze dieta do roka hrozne, dieta v troch hrozne a tak, je dolezite aj to aku ma povahu, k comu je vedene a tak, my mame skoro tri rocky a uzivali sme si, uzivame dodnes s nim, je to velmi dobre a pokojnejsie dieta 🙂

nika898
16. sep 2019

@miruslb kazde dieta je ine. Ja mam dvoch zbojnikov. Starsi sa "ukludnil" ked mal cca 3 roky on bol od narodenia narocnejsie dietatko druhy syncek od narodenia poklad ziadne koliky nic. Teraz ma 20 mesiacov a pomaly sa dostavame do obdobia vzdoru a niekedy je to na slucku. Zacina nas hryst, bit a trucovat samozrejme nie je vinimkou hadzanie sa o zem. Tak ze ako tu uz mas jeden komentar. Raz bude lepsie tak za 30 rokov 😀😀😀😀

eliska13
16. sep 2019

@janinah radšej na to nemyslim😉na jednej strane dobrý pocit, že si im dala sebavedomie a chuť napredovať na druhej pocit, že ich chces mať blízko a pod svojimi kridlami ťažko s tými pocitmi.

janinah
16. sep 2019

@eliska13 nechcem mať deti blízko,stačí,ked prídu na návštevu a máme skype a pod....chcem,aby žili tam,kde im bude dobre,bohužiaľ alebo chvalaBohu? sú aj lepšie krajiny na život ako SK....

jana_eyre_2
16. sep 2019

@moninah moja svokra mi zas povedala, ze nikdy lepsie nebude - len inak.. 😂 jej najstarsie dieta ma 40 a starosti si robi rovnako ako ked mala 2, len teda su to starosti ineho druhu..

pininka1
16. sep 2019

To je veľmi individuálne, mám ti deti a každé je iné. Prvý syn v dvoch rokoch chytil taký vzdor, že do 4 rokov som myslela že ho niekam už pošlem. Druhý syn bol.besny od narodenia, ale zas neskôr dobre spal a vzdor nebol skoro žiadny. Mala má zatiaľ dva a pol roka a je najkludnejsia z nich. Podľa mňa nás aj tak najťažšie obdobie čaká keď budú deti v puberte.

horalka1986
16. sep 2019

Kazde dieta je ine, ale v podstate suhlasim s kamoskou. Mam co porovnavat. Deti, 1,5 a 8. Najmladsiu si uzivam,lebo viem,ze bude horsie. 😂 najviac starosti je s 8 rocnym, potom s 5 rocnym a s malou to je oproti tomu malina. 😁

ukulela
16. sep 2019

@miruslb neriad sa podla inych deti, to tvoje je original, ako kazde ine. moj starsi napr - nemam pocit, ze by v niektorom obdobi bolo ze na slucku. spal dobre, ok - s jedlom je od urciteho casu vyberavy, ale to ako problem nevidim, s nastupom do skolky bezne choroby, nosna mandla von - ktore dieta nie je chore? teraz ma 5 a nemali sme ziadne obdobie vzdoru ani nic. nikdy sa mi v obchode nehodil o zem, ze chce, nikdy nestrajkoval na verejnosti, pekne poslucha. ma svoje tiky a vykyvy, ale ktore dieta nie?
mladsi - po porode moj zdravotny problem tyzden bez dietata, separacna uzkost ako z knihy - doteraz - a to uz ma skoro rok. je moj treti cecok, chvost a prisavnik. zle spi, nema ziadny rezim, ked spusti rev, az ma bolia usi - keby bol prvy taky, hadam ani dalsie nemam 🙂 ale mam pocit, ze sa to pomaly zlepsuje, uz sa sam par minut aj pohra, len ma musi vidiet 🙂
jedine mudro: neries ine deti, uzivaj si svoje bez nejakych zlych ocakavani.

adamadent
16. sep 2019

Juuuj prvý rok mojej prvorodenej by sme najradšej vytesnili z pamäti 😄 po roku som začala chodiť do práce na tri doobedia tam som si chodila oddýchnuť od neustáleho revu.... Od roka do dva a pol to bolo tiež ešte náročné ale už bola veľmi vnimava takze už to nebolo len o tom ze večne uspavam a prehovárať aby čo to zjedla.... Od troch rokov sa zmenila tým ze bola v kolektíve išla s davom a už si toľko nepresadzovala len to svoje. Druhé dieťa tak to je anjelik, od jej narodenia do roka úplná pohodicka. Naozaj najkrajšie obdobie môjho života. Takže záleží od dieťaťa.

deti95060810
16. sep 2019

ako pri ktorom dieťati....Pri prvých 3 deťoch bol najťažší prvý rok a už potom to ušlo len a len k lepšiemu...pri poslednom sa trápime už takmer 10 rokov...😉

siska53
16. sep 2019

@miruslb za mna? Mam 9r. a 7r... Skola a tak.. to je pre mna to horsie, hektika, ucenie sa, zvlast ak nakoniec dieťaťu zisitia diagnozy- adhd, porucha pozornosti ci nejake tie dys..
Obdobie materskej a skolka je nic.. plus uz ako ide dieta pomaly do puberty, je to zložitejšie..

Ja som.si deti dost uzivala a venovala som sa im, kym sme boli doma, mam 2r.rozdiel a druhe bolo 3,5m dost uplakane.. ano, aj vzdor, ale tam sme to vedeli nejka vzdy vyriesit, nasla som.metodu, co zabrala.. takže tak.. pre mna je najtazsie obdobie teraz.. plac je nic, lezie na nervy, ale ked vzdoruju starsi, je to horsie..

nikpa
16. sep 2019

@miruslb každé dieťa je iné, nemôžeš čakať že tvoje dieťa bude rovnaké ako mala kamoška, suseda ... Môj malý bol do roku a pol ako med, krásne spával, jedol, usmievavý. Potom sa otočil o 360stupnov, prestal jesť, spávať, je z neho nervak čo sa búcha o zem 😌 tajne dúfam, že je to zas len jedno obdobie ktoré prejde. Každopádne je to moje dieťa a som za neho vďačná nech je akekoľvek 😀

eriksonka1234
16. sep 2019

@miruslb každá jedna sekunda s mojimi deťmi je krásny, nezabudnuteľný okamih. Samozrejme sú obdobia, ktoré sú ťažšie, u nás to bolo kvôli chorobám do 6 rokov, ale zas kým boli malicki boli zlatí. Syn je už v puberte, myslím, teda dúfam, že to najťažšie obdobie je uz za nami, najhoršie to bolo keď mal 12 rokov, asi mal nejakú skorú pubertu😁

tykat
16. sep 2019

@miruslb ...kazde dieta je ine...pri dcere som ani nevedela ze mam dieta...u syna som mala do 6r. podozrenie ze sme sa dostali do nejakeho experimentu "ako nezabit dieta"...teraz maju 19 a 13 a obaja su uzasne, rozumne, pohodove a mile deti.

letfenixa
16. sep 2019

@tykat experimentu 😄

0silvia0
16. sep 2019

@miruslb to co je za level cakat kedy bude s dietatom lepsie? Treba si uzivat kazdy den, pritomnost, deti rychlo vyrastu a v tom zhone kazdodennych dni a povinnosti si aj tak budes nostalgicky spominat nad kazdym obdobim, ktore preslo, ci uz bolo dobre alebo horsie, ale bolo jedinecne. A uz sa nikdy nevrati😉