Kúpete novorodenca zabaleného do plienky? Prečo?

bianocka
14. apr 2009

Este nas to len caka, ale stretavam sa s roznymi nazormi, len na nete som o kupani babatka zabaleneho do plienky nenasla nic.
Preco ma alebo nema byt zabalene? Co je vlastne dovodom, ze sa babatka balia?
Dakujem 🙂

sirinka
14. apr 2009

do akej plienky??? nikdy v zivote som nepocula o kupani zabaleneho babatka...ja som sice raz okupala malu s ponozkami, ale len preto, ze som jej ich zabudla dat dole 😅

sisa8746
14. apr 2009

Ahoj bianka, neviem ako presne myslis, zabaleneho do plienky. My kupeme maleho holeho, ale ked bol mensi, teraz ma 4 mesiace, tak sme cez neho prehodili plienku namocenu v teplej vode, aby mal pocit teplucka.

veronika81
14. apr 2009

my tiež kúpeme malého holého, o kúpaní v plienke som nepočula, ale videla som nejakej mamine v albume fotku kúpajúceho sa bábätka a bolo vo vaničke v plienke. Nevedela som, kvôli čomu to je..ale sisa, ten pocit teplúčka má logiku 😉
Ja sa počas kúpania snažím malému čo najviac oblievať bruško teplou vodou, keďže mu trčí z vody 😵 A nevyzerá, že by mu bola zima, kúpanie sa mu páči.

bianocka
autor
14. apr 2009

No pravdu povediac, ja som o tom predtym tiez nepocula, ale moja babka bola vyse 30 rokov porodna asistentka a oni to tak robili, tak ked sme sa pred par dnami s rodicmi zacali bavit o kupani a ja som povedala, ze som v zivote nepocula, aby sa babatko pred ponorenim do vody balilo do plienky, tak sa na mna oborili a vysmiali ma, ze oni zas v zivote nevideli, aby sa kupalo babatko bez plienky 😲
Aj ma to nastvalo, zacala som studovat rozne knihy a clanky a takmer nic som o tom nenasla. Dokopy som nasla asi 2 fotky tuto v albumoch, kde som videla, ze maju malicke zabalene v plienke a tak ponorene vo vanicke. A potom s tou plienkou babo umyvaju...
Sisa, takze sa to robi preto, aby bolo babatku teplo? Ale podla mna, ked je v izbe napr. 28 stupnov, voda ma 37 stupnov a das nanho moktu plienku, ta sa zacne hned ochladzovat na teplotu vzduchu, takze aky to ma vyznam? Nie je lepsie ho oteplovat vodickou?

denduska
14. apr 2009

ahoj bianocka, ja kupem doteraz v plienke 😅 😀 ale nie zabalenu, ja ju polozim na plienku a tak ju vezmem. Podla mna to ma super vyhodu, vobec sa ti nesmyka, nedavala som plienku cez nu vobec, dala som jej jeden koniec do rucky a tak sa babo vobec neboji. A tym volnym koncom ju umyvam. Tak ma mama naucila, tak robim 😀 Ale je pravda ze kym sa nemala coho chytit, tak sa jej velmi nepacilo...a odkedy sa drzala plienocky, kupanie je zabava. Najdes si vlastny sposob, ale mne tento vyhovuje, hlavne odvtedy, ked bola este mrnava a smykla sa a napila vody co sa metala...odvtedy len s plienkou 🙂

bihan
14. apr 2009

nekúpali sme tak ani raz.. vodu mala tak, aby bola celá ponorená.

bianocka
autor
14. apr 2009

Denduska, dakujem, to mi pride dobry argument, ze aby sa malicke nesmykalo 🙂 A to s tym chytenim je tiez super, to by mi nenapadlo, ze babatko sa moze citit bezpecnejsie, ked nieco drzi 🙂
Snazim sa vlastne prist na to, aky mali uz pred 30-40 rokmi dovod kupat v resp. na plienke. Tvarovane vanicky ako teraz urcite neboli, takze posmyknutie urcite hrozilo...

stvura
14. apr 2009

No to som nepocula...aj v nemocnici ti smahom ruky i dvojkilove babatko okupu len ako je {bola som na izbe s babou co jej mala bola predcasniatko a mala 1800g}.
Bianocka...i zeny sa kupali predtym v satach a dodnes sa v niektorych krajinach kupu, ale to ma nabozensky charakter.

sirinka
14. apr 2009

no ja neviem, ale mokra latka cez telo by mna asi tiez skor chladila ako zohrievala... 😅 to by ju musel niekto stale polievat teplou vodou a to je potom asi jedno, ci s alebo bez plienky...

mamutka
14. apr 2009

ja som o tom pocula, je to koli tomu aby sa malicke nesmykalo, predsa rodic, hlavne ak ma prve babo, tak je cely vyklepany ako ho drzat a ci sa nevysmykne a tak a babatko tiez citi tu neistotu rodica, je to pren neprijemne ked sa v rukach klze, potom oceni ked je v plienocke zamotane....vlastne asi to skusim, lebo nas spekulant sa v poslednej dobe sprchuje, ja sa osprsim, sedim v rohovej vani, manzel mi ho poda a to si potom pan kral na mne hovka a uziva si sprsku 😀 len sa bojim nejakeho smyknutia alebo co, veru si podlozim pod neho plienocku. Nasmu je vanicka strasne mala uz a velku mu napustame len obcas, zabke zlatej, tak si uziva sprchu

veronika81
14. apr 2009

tak som rada, že som sa niečo aj ja dozvedela, tiež to vyskúšam 😉

berenika39
14. apr 2009

proč? nic mě nenapadá. to snadné vyndání z vany, když na plínce leží, to asi ano,ale jinak ve vodě bez plínky si hověl 9 měsíců, je to pro miminko přirozené, vodu zná.
Ve vší úctě k příbuzným, před třiceti lety bylo dost věcí jinak, takže být tebou vyslechnu to, vyhodnotím vlastním rozumem, poděkuju a udělám si to po svém. Hlavně je pak problém kolem jídla, tak se obrn trpělivostí a v čem budeš tápat, najdeš tady na koňovi. A pediatr ti poradí zbytek co se zdraví týká.
Abys podle babičky nedávala ve třech měsících svíčkajdu 😀 😀 😀
At máš zdravé a hodné mimčo! 😉

fim
14. apr 2009

Je legrace, jak každýmu příjde "normální" něco jiného. 😀 Mě učili v porodnici koupat malého právě v plínce - resp. na plínce. Bylo to výhodné - koupání ještě neměl moc rád, navíc se člověk pomalu bál ho vzít do ruky.... takže na plínce na pračce namydlit a pak šup i s plínkou opláchnout do vody. Teď, co je větší, tak se mu koupání líbí a už nějaký ten měsíc pokládáme do vany na lehátko, opět ale s plínkou, a tam teprve mydlíme, oplachujeme a blbneme. Když ho sprchuju, opět dám do vany plínku a na ni malýho - neklouže a mám pocit i větší záruky čistoty. 🙂

bianocka
autor
14. apr 2009

Berenika 😀 To je aj moj nazor, ved do frasa nie som neandertalec a mam skoro 30 rokov, no bavia sa so mnou ako s neschopou ☹ Rodicia byvaju od nas 400 km, ale mama mala "uzasny" napad, aby sme si babku (jej mamu) zavolali na zaciatok k nam, aby nam ukazala co a ako 😠 Skoro som z koze vyskocila a len dufam, ze to babke nenavrhla, lebo nebude pokoj v rodine 😠
Mozno to s tou plienkou skusim, ale naozaj len kvoli posmyknutiu. Aj ked mame specialnu vanicku, takze mozno to hned aj zrusim...

meleri
14. apr 2009

jo moje máti na tom taky pořád lpěla. my to ale tak nedělali. dělali jsme to tak jak mě to naučili v porodnici.akorát ten fígl že se drží pod paží a odpočívá na moji ruce mi teda vůbec nešel. katastrofa! 😀 tak ho manžel držel a já omývala. tedkom je to v poho, máme lehátko, to je fakt super. každá ta generace to má asi jinak...

zeez
14. apr 2009

tu je instruktazne video ako kupat a bezpecne vybrat mimi z vane

http://jaknato.centrum.cz/rodice-a-deti/2008/12...

koniarova
14. apr 2009

Ja som o tomto kúpní s plienkou akurát minule pozerala jeden príspevok na ČT1 v Sama doma. Vraj je toto kúpanie veľmi dobré pre plačlivé a veľmi citlivé detičky.Hovorila to nejaká pediatrička s milión titulmi za aj pred menom. Mali by sa tak kúpať novorodenci do šestonedelia.Napustiť plnú vaničku vody, to podotýkala, musí byť plná, dieťa v nej musí plávať.Novorodenca zabalili do plienky a len ho v tej vode jemne pohupovali, celého ponoreného, samozrejme okrem hlavičky.A cez tváričku mu prehodili kúsok tej mokrej plienky, tak aby mal noštek odokrýtý.Bolo to zaujímavé, to malé vôbec neplakalo.A potom len vybrať z vody, žiadne drhnutie ani umývanie. Vraj mu to simuluje situáciu v brušku a ukludňuje ho to. No, každá si kúpeme, ako nám vyhovuje.Ale keby moje malé pri kúpaní stále plakalo a bolo nespokojné, asi to skúsim. 😉

hupcza
14. apr 2009

my koupeme s plínou
ne zabalené ....ale na dno vaničky ji šupneme a po ponoření ji přehodíme prckovi přes ručičky ...je pak víc v pohodě a nerozhazuje je v úleku ..jen si tak jimi šmrdlá ve vodě a je spokojený

nikdo nás to neučil - prostě si koupání užíváme tak jak nám to přišlo nejlepší pro nás dva (až tři) - neznáme slzičky z leknutí

pattie
14. apr 2009

Viděla jsem to jen v knížce, ale nikdy jsem malou tak nekoupala

grososova
14. apr 2009

To je sranda čo kedysi robili,že kúpanie v plienke 😀 .Ved to je jediná možnost kedy bábenko je holunké a uvolnené.Ved zadočky majú celý den v plienkach a vo vodičke sa osvieža. 😵
No kedysi sa asi kúpali viacerí v tej istej vode a nemohli si dovolit aby tam mimi načúralo 😖

mamutka
14. apr 2009

grosova, sak nie s plienkou na zadku, ale tak volne omotanou okolo telicka 😀 niektore babatka sa vo vode plasia a toto im pomoze nerozhadzovat rucky od laku a este je to dobre proti smykaniu.
a moj maly ma vzdy pri vymene plienky pol hodku aj viac ritulu na lufte a vyvaluje sa, takze je to dost hodin denne a potom ma latkove plienky, tak hadam je ta jeho ctena prdel spokojna 😎

denduska
14. apr 2009

Tak mne to velmi vyhovuje, velmi to malu ukludnovalo.
Jedna vec, ze vo vode je tak ako v brusku ale v brusku nalieha telickom na steny maternice.a to je ten pocit istoty..nie len voda.
Aj teraz, uz jej tu plienku nedavam do rucicky, uz si ju vezme sama 😀

quetka
14. apr 2009

Ja tiez nekupem babo v plienke, ale do vanicky davam na dno zlozenu plienku. Hlavne aby sa mala nesmykla a aj aby nebola na tom tvrdom plaste ale na latke.
Krsna ma 4 deti a ona kupavala v plienke v 70-80tych rokoch, ale nepytala som sa jej preco.

sirinka
14. apr 2009

no ja mam pomaly 30 rokov a pytala som sa na to mami a prekvapene na mna pozerala, ze to nepozna...
inac aj nasa zo zaciatku kupanie nemala rada a plakala a tak sme presli na spolocne sprchovanie a v tej sprche sa dokonca prvykrat usmiala...milovala to a dodnes miluje 😉

vejinka
14. apr 2009

heh to mi pripada dost smiesne..tusim moja segra par krat kupala v plienke ale ja som to nikdy nerobila..prvy mesiac mi vzdy reval maly ked som ho kupala ale zvykol si a neriesila som preco place..proste plakal po mesiaci to preslo a on si zacinal uzivat kupanie a uziva si ho doteraz tato drzi nozicky a ja kupem ale bez plienky aj bez kadejakych vymozenosti to nam netreba v porodnici mi ukazali ako mam kupat a tak kupem do dnes..podsatny je ten uchop dieta ma mat hlavicku na predlakti a mamina ruka ma drzat babtkovu rucku tesne pod pazuchou a neexistuje aby sa stala nejaka tragedia alebo nieco podobne ten uchop je taky silny ze vydrzi aj neposlusne dieta ktore sa vrtia kruti ako ten moj sibal. takze bianocka riad sa tym co ti povedia v porodnici a nie "recami starych mam" 😉

mamutka
14. apr 2009

no ja neviem co je na tom smiesne, ak ma bianocke prvy mesiac dieta revat pri kupani vzdy, nech to pekne skusi, babatko ak si ziada pocit istoty, tak je mu dost jedno ci rodic povazuje uchop za dost silny, prelozit taku prednasku do novorodeneckej reci asi nikto nedokaze, tak skor treba skusat ako to malemu sprijemnit tak aby neplakal. Ja som to nikdy robit nemusela, maly vodu miluje, ale ak by plakaval, skusim to.
Bianocka, este len cakas mimi a uz aku plodnu diskusiu si zalozila 😉 tak nech vsetko dobre dopadne!

konoupek
14. apr 2009

Tak já to též viděla v Sama doma .A to mimi nebaliy do pleny tak ,že by ho vyloženě omotaly,ale jen ho do ní položily a cípy pleny držely tuším v ruce,takže mimi tam bylo pěkně schoulené a pohupovalo se ve vodě.Ale jak psala
koniarova je to spíš pro děti,které jsou plačtivé a bojí se toho prostoru kolem sebe. 😉

standu
14. apr 2009

prvykrat o niecomtakom pocujem.................... 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕

neviem si predstavit kupat dieta inac ako nahe. prisli sme z porodnice, sama som si ju okupala, bezproblemov, aj ked som sa trochu bala, predsa som to isla robit prvy raz...ale vsetko je jednou poprve, no nie??

ak sa dietatko boji, nebol by vhodnejsi kyblik?
alebo existuju vselijake podlozky penove do vanicky.

denduska
14. apr 2009

Tak ja zas nie som nejaka lava a vobec som sa ju nebala kupat, nebolo to prve kupanie a aj tak sa prekoprcla a nalogala vody, takze moze sa stat uplne hocico... nieco buchne spadne zazvoni, staci ze sa mama na chvilu strhne...

ale to je len moj nazor a skusenost, no tomu babenu to urcite nijak neublizi... 🙂

gucz
14. apr 2009

ja mám predčasniatko a s plienkou sme nikdy nekúpali. Ani v pôrodnici tak nekúpali, dokonca ani kilové dieťatko čo tam bolo.... Malú som zo začiatku kúpala v lavóriku miesto vaničky a len chvíľku