Kusanec v jasličkách

boredka
8. júl 2021

Ahojte, dnes som vyzdvihla syna (2 roky) z jasli a nic mi ucitelka nepovedala. Ked sme boli doma vyzliekala som mu tricko a pozeram, kusanec cez rameno. A teda poriadny este aj so zidenou kozou. Pravdaze to budem riesit s riaditelkou ale zaujima ma ci niekto ma podobnu skusenost, ako sa to riesi u takych malych deti. Mna na tom zaraza hlavne to ze ma nikto neinformoval. Chapem v skolke kde je 20 deti na 1 ucitelku ale jasle maju 11 deti (teraz vynimocne 14 posledny mesiac) a 2ucitelky, cez obed 4. Tak by si take veci mohli skor vsimnut plus neverim ze syn to ustal bez placu takze .... Dakujem

deti95060810
8. júl 2021

my sme to riešili ale u 3 ročného dieťaťa.... Bola to MŠ.
V triede mali chlapčeka, ktorý všetky deti hrýzol. Nesťažovali sme sa len my, ale aj veľa iných rodičov.... Učiteľka sa nám ospravdl., ale to bola skôr chyba rodičov, nie učiteľky. Zúbky malého beťára mala dcérka na ramene ešte aj na druhý deň... komu by sa už len toto páčilo....🙄

luccija
8. júl 2021

@boredka klasika povedia, že Ti to zabudli povedať áno stáva sa, že niektoré deti sú také agresívnejšie a môže sa učiteľka aj rozkrajat a kusne ho a neustrazi ich.Treba sa ozvať a zistiť, ktoré dieťa to robí a povedať rodičom.Kludne syn nemusel plakať aj mne sa to raz stalo, ale ja som to videla.Su deti, ktoré spravia krik a druhé to držia v sebe

zuzubb007
8. júl 2021

Stane sa kym jedna ucitelka utiera ritku, druha ide dat napit inemu dietatu, dalsich 10 malych deti neustrazi a ked deti nerozpravaju nevedia nerobila by som z toho ziadnu vedu

kiki68
8. júl 2021

@boredka je to normalne a bezne. My k tomu davame rodicom seminar a mozu si kupit knihu. Deti vo veku, ked este nevedia verbalne vyjadrit svoje potreby, povazuju kusanec za komunikaciu. Nerobia to vsetky deti, ale vzdy sa to vyskytne. Ked zacnu pekne hovorit, tak to zrazu prejde a prestanu. Bud ide o kusanec zo zlosti alebo tzv Liebe Gebiss, cize kusanec z vyjadrenia naklonnosti. Je to bezny jav a vyskytne sa az v kolektive. Ucim v jasliach, iba teraz som na materskej

nerya
8. júl 2021

U nás keď sa niečo také stane vždy informujú rodičov oboch zúčastnených a podpisuju rodičia oboch deti papier, že sa to stalo, čo sa stalo, že dieťa potom sledovali či je ok. Čiže učiteľka mohla aspoň spomenúť 🤷 nás už bol pohryzeny, potom sa s jedným tresli do čela, spadol 😀 mám už asi štyri papiere za tieto jeho ,,úspechy,,
Pokiaľ mi však nechodí pohryzeny každý týždeň, nerobila by som drámu.

ukulela
8. júl 2021

@boredka mohlo sa to stať doobeda a pri výmene učiteliek si nepostúpili info. Ale jasne, rieš, len s pokojom.

boredka
autor
8. júl 2021

No ja som hlavne ostala v soku ze ma nikto na to nepripravil a zrazu si prezliekam dieta a cez cele rameno kusanec. Ale musim povedat ze posledny mesiac mame "problem" s ucitelkami - teda s jednou dvojicou ze nam uz asi 5 alebo 6 krat dali dieta pokakane domov. Ja to necitim v rusku ked ho mam v satni a zrazu ho mam v sedacke v aute a co uz s tym....takze toto bola uz ceresnicka na torte. Mam pocit ze bud nezvladaju zvyseni pocet deti alebo neviem co sa tam deje..nech si to vyriesia..

kittykat22
8. júl 2021

@boredka pri 11-14 detoch ktore maju plienky, nemaju sancu zvladnut 2 ucitelky. My sme (viedla som skolku) mali mix deti a ked ich bolo 9 tak to bol totalny hardcore vo dvojici. S plienkami boli len 4-5 deti. Tie deti sa nedaju ustrazit. To su sukromne jasle?

boredka
autor
9. júl 2021

@kittykat22 ano sukromne. Tiez maju mix, tie 3 rocne co uz budu odchadzat nemaju plienky. No problem je potom ze by malo byt viac personalu. Co viem v zahranici je bezne ze na jednu ucitelku vychadza max 3-4 deti. Aj v statnej skolke mi to pride sialene syn ma 1 ucitelku a 20 deti ako si moze jedna osoba ustriehnut tolko deti. Ved by som si ani nevsimla ze mi nejake chyba.

boredka
autor
9. júl 2021

@kiki68 tak normalne to moze byt mozno z Vasho pohladu pedagoga. Ale keby sa teraz 8 deti zo 14 rozhodlo vyjadrovat svoje emocie kusanim a moj syn pride dokusany od 8mich deti rozhodne by som to za normalne nepovazovala. (Snad sa v kolektivoch nevyskytuje take mnozstvo deti ktore takto reaguju). Pre mna je dolezite aby sa to dieta co ho pokusal naslo. Nech mu to vysvetlia rodicia aj pedagogovia aby aj ostatne deti videli ze takto sa konflikty neriesia. Urcite nechcem aby sa to zamietlo pod koberec. Ved co si ten co ho pokusal z toho zobere ked mu k tomu nikto nic nepovie - ze je to ok a moze to takto robit dalej. Ale aby som bola obkektivna, neviem co sa stalo comu predchadzal ten kusanec, ci mali konflikt o hracku alebo nieco ine. Uvidim dnes poriesim v jaslach a snad sa nieco dozviem.

pininka1
9. júl 2021

@boredka Urcite na to treba upozornit ale nacakaj zazraky zo dna na den, aj mojej kamosky maly takto reagoval na skolku ze zacal kusat kazdeho a bola to sekunda, rodicia nestasti, smaozrejme deti sa ho bali a ich rodicia nadavali, ucitelka tiez na prasky a mohli vysvetlovat kolko chceli, hlavne u takto malych deti. Ja ked som robila v skolke, tak sme si taketo deti rychlo očekli a boli potom vzdy v bezpecnej vzdialenosti, resp to dieta sme zamestnali inak. Vzdy je to o pristupe. A co sa tyka toho ze ti dali pokakane dieta, to je u mna bez pardonu, kazde jedno dieta pred odchodom domov kontrolujem a snazim sa aby islo so suchou plienkou a to robim s autistami,ktori nepridu zahlasit sami od seba ze sa nieco udialo a su to aj 7 rocne deti.

larazivago
9. júl 2021

@boredka a to ste ešte len v jasliach.... Budu aj iné veci, v škôlke, škole. Za jeden kusanec by som určite nerobila cirkus.

dievcacitajucelist
9. júl 2021

@boredka synovec bol v jasliach (už má 15r) tiež ho jedno dieťa pohrýzlo do tváre...švagriná vtedy robila riadny cirkus..chápem, že učiteľky takých drobcov nemajú stále na očiach, ale už v tej dobe bol synovec v súkromných jasliach, kde bolo menej deti, viac učiteliek, aby bolo menšie riziko, že sa niečo stane.... je potrebné mať pochopenie aj pre rodiča, kt. si priplatí, aby bolo dieťa v poriadku...a, áno učiteľky vás mali informovať, že dieťa bolo uhryznute.....

boredka
autor
9. júl 2021

Vyriesene. Bola som rano v jasliach normalne sme sa s ucitelkami porozpravali. Nevsimli si to a zevraj neplakal (co mi je divne lebo place za kazdu prkotinu ale tak moze byt ze je iny v kolektive), ospravedlnovali sa a teda maju tam jedno dieta co kuse. Moj syn je uz 3ti pokusany, ale ze uz sa stalo ze aj on pokusal ine dieta. Co pocujem teda prvy krat a ma to zarazilo a povedala som im ze to mi musia povedat ked on nieco take spravi...aby som to aj ja mohla riesit a vysvetlovat mu. Dakujem vsetkym za komentare. Pekny den

kittykat22
9. júl 2021

@boredka je velky rozdiel v sukromnych jasliach kde je mix deti a v statnej kde su vzdy 2 ucitelky na 20 deti. Sukromne jasle idu na to, ze deti musia zaplatit provoz. Ono uzivit taku skolku nie je vobec sranda - len tak pre info. Tvoja skolka berie viac deti ako je schopna ustriehnut (podla mna) a mali ti povedat o tom kusanci. Otazka je, ci to vobec vedeli ... moze sa stat ze prebalovali alebo nieco prinasali, a potom sice poculi dieta plakat ale ak sa nevie vyjadrit tak sa nedopatraju pricine. Statne skolky ked su dobre vedene, tak to je super. Ja som viedla sukromne zariadenie ale nechytalo sa ani za nechet na statnu skolku. V statnej su deti odpienkovane a dokazu ist same na toaletu. Maju tam jedalne takze pani ucitelky nemusia varit a roznasat jedlo, maju bohaty program (pokial to skolka dokaze zariadit, a tu skutocne zalezi coho je riaditelka schopna), maju velke priestory a VZDY maju vlastne ihriska. To su veci ktorymi casto sukromne skolky nedisponuju a je tam prilis deti na m2 - idu na maximum aby zarobili. Sukromna skolka je proste business a robi sa to v prvom rade pre peniaze. Myslim si, ze prvy impulz je z lasky k detom - ako to bolo tam kde som potom bola ja, ale laska na zaplatenie uctov nestaci, nestaci na pokrytie marketingu a pomocok. Ja by som ti poradila - viem ze o radu neziadas, skusit dat dieta v 4r do stanej skolky aspon na mesiac, dva a uvidis. Moze sa kludne stat, ze pride domov vesele a spokojne. Tak to bolo u nas. Syn bol urevany tak bol v sukromnej ale neskor isiel do statnej a tam tak neskutocne rozkvitol. Keby to neklaplo, tak ho mozes supnut do sukromnej. Deti rovnakeho veku su dolezite pre rozvoj veci, motorickych schopnosti a planovania vyuky. V triede kde su zmiesane deti, vyuka a priprava na skolu je takmer nemozna.

boredka
autor
9. júl 2021

@kittykat22 dakujem za radu, mam starsieho syna (bude mat 4 roky) v statnej skolke. Snazila som sa prihlasit tento rok tohto mensieho (od januara 2022) k nemu do statnej skolky ale tym ze este nebude mat 3 k januaru ( 3 bude mat az v aprili) tak ho nevzali plus tento rok bol pretlak predskolakov. Co sa tyka kapacity jasiel - su to dedinske jasle - su zriadene obcou ale plati sa ako v sukromnych cize usudzujem ze aj ked ich zriadila obec su sukromne. Ked sme nastupili mali 10 deti co bolo fajn, teraz nabrali 3 deti navyse predpokladam preto lebo im ku koncu augusta odchadza asi 5-6 deti kvoli veku. (uz dovrsili 3 roky). Asi kalkulovali ze bude v lete aj vypadok kvoli zavretiu plus dovolenky ze nebude asi chodit plny stav deti (ale to je len moj predpoklad neviem ako to maju). U nas starsi syn chodil do sukromnej skolky od 2rokov, potom prisla korona mal vypadok 6 mesiacov a potom siel do statnej skolky od oktobra. Ten nastup po tom vypadku bol hrozny. Ale ked to porovnam mensi syn on vobec neplace v skolke, ziadne sceny rano, rad tam chodi takze ja nemam dovod ho z tade brat. Je tam spokojny. On to berie ako samozrejmost aj brat chodi tak aj on 🙂 A suhlasim s tym co si pisala o skolkach, synova statna skolka je neuveritelna co vsetko dokazu s tymi detmi plus maju este aj vnutorny bazen a nadherne ihrisko. Velmi zavisi aka osoba vedie skolku a co dokaze s nou spravit, a suhlasim ze sukromne musia hladiet aj na zisk takze velakrat su tie rohodnutia ovplyvnene financiami.

kittykat22
9. júl 2021

@boredka sukromna skolka sa plati cely mesiac aj ked su deti prec na prazdninach. Je to na zaklade mesacnych platieb a to, ze dieta zoberies prec na tyzden/dva na platbu nema vplyv. Co sa robi je, ze sa odpocita cena jedla, inak skolkovne zostava v tej istej vyske.

oliali
9. júl 2021

@boredka jaslickarovi moc nevysvetlis, ked pokuse v skolke a vidi to ucitelka tak musi zasiahnut a vysvetlit vtedy, co uz rodic doma s tym… to dieta si to uz ani nemusi pametat alebo este ani nehovori… a ak to doma nerobi ale len v skolke tak je to tazke zo strany rodica podchytit… to len na margo toho ze hned tu niekto pisal ze je to vina rodica… tvoj tiez pokusal a doma to nikdy nespravil… je to tvoja vina? Asi tazko… ono zaboli to ked sa to stane tvojmu dietatu ale zas netreba kvoli kazdej veci prehnane reagovat…

mogaa
9. júl 2021

@boredka ono ani učiteľka nemá oči na zadku...ano v jasliach je viac učiteliek , ale zároveń aj viac práce s deťmi...si len vezmi že jedna ostane v triede s 10deťmi ktoré behajú po celej miestnosti a druhá ide s drobcom na záchodík....alebo druhá prebaluje pokakané dieťa.....a kusance u tých najmenších sú normálna vec, nehovorím to lebo aj naša v škôlke deti kúsala, ale povedala mi to aj suseda čo učí v škôlke - tie najmenšie deti sa ešte nevedia inak brániť, stačí že druhé dieťa mu vezme hračku alebo ho uderí a druhé dieťa kusne....naša v jasliach nekúsala, začala až v škôlke...100x jej bolo vysvetlené že nesmie detičky hrýsť, zo začiatku hrýzla aj tak...a stalo sa aj teraz na konci roku že pohrýzla predškoláka na dvore, ale zároveň povedala že ten chlapec ju buchol , takže sme to ani neriešili.....

kiki68
9. júl 2021

@boredka neviem ako to vysvetlite 1,5 rocnemu dietatu, starsie deti ako 2,5 roka to nerobia ( iba ak je pritomne mentalne postihnutie a oneskoreny verbalny prejav). Nerobi to kazde dieta ( rovnako ako sa nie kazde dieta hra rovnakym sposobom s legom, plysakmi). Deti su rozne osobnosti a vyvin u nich je naozaj pestry. Ja s tym mam skusenost, ze kusatko vzdy .Mac dve deti, ale dve dalsie sa to na urcitu dobu naucili a vzali to ako riesenie konfliktu. Samozrejme lepsim verbalnym prejavom to uplne prestalo. Hlavne je dobre rodicov upozornit uz vopred , ze tieto fazy mozu prist v ramci toho kolektivu. Lebo najhorsie je nadseny rodic, co vidi kolektiv cukrikovo, ako sa deticky budu iba pekne hrat. Tak to nefunguje. Deti mozu mat rozne fazy prezivania emocii, aj negativnych, presadzovanie si svojej vole. Toto vsetko je jeden balicek. Vsimnite si, ze kusance sa u napr predskolakov nevyskytuju, to je skor rarita.

simca06022011
9. júl 2021

Stalo sa a neriešila som to nijak, vyriešili si to sami deti, o krátky čas dotyčného uhryzls ona a viac sa to nikdy neopakovalo, pomohlo to natoľko že úplne prestal ten drobec hrýzť... a už vôbec za takéto jednorazovky neutekam za riaditeľkou.

boredka
autor
10. júl 2021

@simca06022011 tak tu je riaditelka zaroven aj jedna z uciteliek. Normalne sme sa porozpravali aj s ostatnymi ucitelkami a vsetko je vyriesene. Chcela som uz aj zmazat temu ale neviem preco sa to neda.