Kýchanie bábätka. Je normálne? Môže mu byť zima?

veronika81
18. apr 2009

ahojte maminy,
chcem sa opýtať, zvyknú vám bábätká kýchať? Myslím také menšie, môj malý má teraz 5 týždňov. Nemá soplíky, ale párkrát za deň si kýchne. Kýchal aj v pôrodnici a tam mi sestričky povedali, že to je normálne, vraj malé miminká kýchajú bežne.
Počas dňa je to tak 2-5 x, niekedy pri prebaľovaní, ale často aj keď je oblečený, na rukách alebo v postieľke.. Znamená to, že mu je v tom momente zima alebo je to naozaj "len tak"? Oblečený je podľa mňa primerane. Ale neviem, ako mám na také kýchnutie reagovať, či ho ešte prikryť dekou..
Ďakujem 😉

ferinka
18. apr 2009

Malý kýchá taky tak cca 2x denně 😉

skrecok
18. apr 2009

Nas kycha 2-4 krat denne, nedavno sme zistili, ze ma alergiu na nieco.

denduska
18. apr 2009

veronika, moja mala si prvykrat kychla na druhy den po narodeni, vraj to je tym ze sa z dychacich ciest uvolnuju zbytky plodovej vody....a kycha takmer kazdy den...raz alebo vacsinou tak 4 krat za sebou....ved skus ci nema studeny nostek, rucicky, krk vzadu... u nas je najspolahlivejsia reakcia na chlad ckanie 😉

veronika81
autor
18. apr 2009

ručičky, noštek aj krk kontrolujem, občas má ručičky studenšie, ale krk vzadu je teplučký. A čkanie je tiež reakcia na chlad? 😨 Zvykne sa mu aj čkať, ale myslela som, že to je z mliečka..

zoeno.1
18. apr 2009

je to bezne,ze miminka kychaju,aj nam mala kychala a je to tym,ze maju male nosteky a takto si ich cistia od bacilov...teda tak mi bolo vysvetlene

veronika81
autor
18. apr 2009

zoeno vidíš to, mne to nevysvetlili, iba povedali, že je to bežné. Ale myslela som, že iba pár dní po narodení. No ako čítam, kýchajú aj vaši drobcovia 😉 tak to bude v poriadku aj u nás.

zoeno.1
18. apr 2009

myslim,ze ak ma teplucko za krkom a na hrudnicku,tak mu zimka neni.nasa mala ckala skoro stale a este aj v brusku...aj teraz este sem-tam.a nozicky mala skoro stale chladne a mohla somjej dat aj dvoje ponoziek 😅

skrecok
18. apr 2009

Veronika, ckanie je normalne. Moj takmer kazdy den aj cka. Pytala som sa lekarky, je to bezne...Stava sa aj preto, ze hltavo papa...Moze to byt aj zo zimy, ale nemusi. 😉

veronika81
autor
18. apr 2009

Tak môj malý keď sa prisaje, prvú minútku-dve saje o dušu 😀 A takisto čikútkal už aj v brušku, dokonca viackrát denne

pipet
18. apr 2009

Naše dr. říkala, že kýchání je normální, čistí si tak nosík, všechny nečistoty pěkně vyfrknou. Až se budou za rok rýpet prstem v nose, zlaté kýchání 😅

denduska
18. apr 2009

veronika, jasne ze moze ckat aj z hocicoho, ale viem to preto, ze ked stale ked som ju sla prebalit, ako som ju vyzliekla, zacala ckat... Teraz cka napriklad aj ked sa velmi rehoce 😅 a nemam rada ked cka, lebo ju to drzi strasne dlho (aj hodinu), nic nepomaha a dlhe ckanie je namaha pre srdiecko 😖

ale kychanie je OK 😉

jindri
19. apr 2009

Holky, co prosím znamená čkanie? 😅 Škytání? 😕 Slovník mi našel akorát čkať - čvachtanice, pláskanice (zlé počasí). To si nějak neumím převést na miminko 😀 Moje malá mi taky pšíká, tak 6x za den. Už mě napadlo, zda to není nějaká alergie, třeba na prach.

veronika81
autor
19. apr 2009

jindri 🙂 a pšíká znamená kýcha?? To som tiež nevedela 😨 Strašné, ako sme sa už vzdialili ČR a SR..a to som z generácie, ktorá si ešte Československo dobre pamätá, aj keď ako dieťa..

A to čkanie, tak môže to byť u vás škytání, to tiež neviem. Ak ti ešte pomôžu výrazy ako štíkútka alebo štikútanie. Alebo nech poradia múdrejší 😀

môj Damko si zase kýchol 😵

shaula
19. apr 2009

Ano, děvčata, čkaní = škytání a pčíkání = kýchání. Já jsem zase minule marně vzpomínala, co je cvikla, došla jsem k názoru, že řepa, snad to tak je🙂 A to mám většinu rodiny na Slovensku, takže se slovenštinou jsem v pravidelném, i když nepříliš častém kontaktu. Myslím, že to je i tím, že se u nás už vůbec nevysílají pořady ve slovenštině. Přitom na Slovensku běžně vysílají české pořady. Pak se divíme, že přestáváme slovenštině rozumět, a je to škoda, protože je to moc krásná řeč. Ale to už jsem odbočila🙂

potapko
19. apr 2009

Shaula, mas pravdu cvikla je řepa 😉 Ja mam zase babicku z Moravy a cesky viem celkom slusne 😝 A aj moja mala kycha strasne casto. Nejako to neriesim, lebo sopliky nema 😉

slaviq81
19. apr 2009

kocky, moja mala ma takmer 8 mesiacov a kychanie je na dennom poriadku. Niekedy je to 3x, niekedy aj 10x. A ziadne sople nema.

akejka
19. apr 2009

aj moja malá v pôrodnici stále kýchala a hovorili mi tam doktori, že deti sa rodia so sacím a kýchacím reflexom. Tak že to je normálne, že to neznamená, že by jej bolo zima...Inak kýcha od narodenia denne aj niekoľkokrát a je zdravá...

soanpe
19. apr 2009

mně malátaky kýchá od narození, škytala většinou u přebalováí, když jsem jí hodně zvedla nožičky a zatlačila na bránici. Ted škytá, když má hlad nebo když hodně hltá anebo se směje. Napolyká totiž vzduch a ten tam v žaludku pak dělaá divy 😀

roana
19. apr 2009

Dokonce je prý normální, když si mimča kýchnou jednou za hodinu, naše malá tak kýchala a doktorka mi řekla, že si čistí nosík, takže to je v pořádku...

mataaaaa
19. apr 2009

mi kychame kazdy den, od malicka 🙂 len moja mama si mysli, ze to znamena ze je chora. 😝

fiallinka
20. apr 2009

malý si taky párkrát za den kýchne, nejdřív jsem to řešila, až mi to začlo připadat normální...no a jinak já normálně říkám pčikat, a vůbec jsem netušila, že je to slovensky .-), ale já bydlím kousek od hranic...

vinyan
22. apr 2009

Mne lekarka na 1.poradni povedala, ze moze kychat, stikutat-ckat, ze je to normalne, ze su to reflexy. Uz budeme mat skoro 3 mesiace a syncek ma stale ulakovy reflex (rozhodi ruckami), cka aj kycha (kychne aj 6x za sebou). Na stikutku pomaha, ked sa dobre napije-staci par glgov (ja kojim, takze si ho prilozim na chvilu). Vsetky tieto reflexy vraj suvisia s este nezrelou nervovou sustavou.
Kamaratka mi vravela, ze u 1 syna to skoro vobec nebolo, u druheho niekolko mesiacov. Deti individualne dozrievaju.

vrn
22. apr 2009

Moja dcera kychala uz na porodnej sale, sestricky mi vysvetlili ze je to suchym vzduchom prachom, to v brusku nepoznali 😀 😀 😀 😀

catrine
22. dec 2009

Ahojte maminy aj vaše babatka kychaju, naša mala bude mat za necely tyžden dva mesiace a kycha niekedy aj osem krat za den, vačšinou ked ju prebalujem ale aj inokedy. Neviem či je to normalne soplik nema skušala som jej odsavat a skoro nič som neodsala a stašne pri tom plakala, chudatko. Mate aj vy podobne skusenosti, dakujem 🙂

badzova
22. dec 2009

ahoj

moja mala tiez stale kycha a lekarka vravela, ze to nie je kvoli tomu ze je jej zima ale ze deti kychaju.
moja mala aj stale cka tak neviem.
niekedy ma studene nozicky ale za krkom ma teplo, tak neviem.... 😉
ale myslim ze to nie je problem

catrine
22. dec 2009

Ahoj badzova moja mala tiež čka ale nie až tak často ked bola menšia to bolo častejšie, naša mala ma zasa stale studene ručičky ale zima jej neni určite. Dúfam že to kychanie nebude problem, predtym tiež zvykla kychat ale nie až tak často ako teraz,tak neviem.

luthien.k
22. dec 2009

Kýchání miminek je normální, protože je stejně jako nás v nosíku třeba něco svědí nebo jim tam něco vlítlo, tak si prostě kýchnou. Tak mi to vysvětlovala naše doktorka.

martinka17
22. dec 2009

a ja ešte dodám, že studené rúčky a nôžky môžu signalizovať málo železa ale nie, že bábu je zima. to sa zisťuje len na tom zátylku 😀
A čo sa týka štikútky, tak krpček štikútal stále a teraz dostane štikútku vždy, keď sa šalíme a on sa stráááášne veľa smeje. Vtedy to končí štikútkou 😵

veronika81
autor
22. dec 2009

jéj tak tento problém som na jar riešila, pamätám sa 😉

catrine, je to úplne normálne, pokiaľ ti malá nie je chorá, nemá soplíky, tak je to v poriadku. Časom to prejde, frekvencia kýchania sa zníži, aj keď môj malý si ešte aj teraz občas kýchne.

lenka1smejka
22. dec 2009

Skus jej vycistit nosik vatovou tycinkou moja mala kycha v tedy ked tam ma susnik