Mačiatko a bábätko

jana_eyre
10. aug 2014

ahojte baby, potrebovala by som poradit.. vcera sme u nas na zahrade objavili maciatko /polovicku zahrady mame este zapratanu stavebnym materialom, bydlo si urobila v dreve na kurenie/.. Je velmi zlata, pritulna a mila - vzdy sme chceli macku a tak sa teraz s manzelom rozhodujeme, ci si ju mame nechat, alebo jej najst novy domov.. /uz ale asi nie je najmladsie maciatko, pretoze uz nema modre oci/

Nas problem je, ze manzel je na macky alergicky, takze ju nemozeme mat doma, chceli by sme ju mat na zahrade.. Neviem ale ci sa to da? moze mat vytvorene nejake byvanie vonku? vydrzi tak napr. cez zimu? /samozrejme by sme budku zabezpecili tak, aby jej bolo co najlepsie/
Taktiez mame doma male babo /druha dcera ma 9mesiacov/ prave zacala stvornozkovat a ja sa obavam, ci je toto vsetko dobry napad.. Na co si davat vsetko pozor? Co by som mala zabezpecit, aby bola moja dcera v bezpeci?

Macku sme si chceli zaobstarat az ked budu deti velke, nie teraz, ked toho mam sama dost s dvoma deckami..

Neviem ako sa rozhodnut, aj k deckam je zlata.. Moze sa jej neskor prejavit zla povaha, alebo taka ako sa javila vcera a dnes bude asi stale?
vdaka za odpovede..

/poprosim ale vsetky zeny, ktore ma budu presviedsat o tom, ze macky su falosne a zle aby sa radsej zdrzali komentov.. macky mam rada, len som nikdy nemala moznost ich mat/

pectore
10. aug 2014

pod sa poradit do nasej skupiny je tam vela mackarok..budu vediet... poslem ti pozvanku

liz_lemon
10. aug 2014

@jana_eyre cez zimu, ked bude naozaj velka zima, ju mozete dat do nejakej kolne/pivnice, pre macku je najidealnejsie, ked ma volnost (nie je niekde zavreta v dome/byte), a zaroven jej niekto dava nazrat
my sme tak mali viacero maciek, a vzdy na vecer si isli po svojom, a rano uz mnaukali pri dverach, a chceli jest, vzdy ked mali naladu, tak boli u nas aj cez den, a ked nemali, tak boli niekde inde

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@pectore super, dakujem 🙂

mirkava
10. aug 2014

@jana_eyre moj brat ked bol malý vazne ochorel od macky.... takze za seba macka a dieta urcite nie... ale je to len moj nazor 😉

pectore
10. aug 2014

@liz_lemon ja mam macky v byte...toto neni o volnosti ale o tom na co su od mala naucene..moje keby som vypustila tak ich zabijem... chlapa mam tiez alergickeho na macky..ale riesi sa to castym kupanim maciek..kedze alergeny su v slinach...a cistenim sa zachytavaju do srsti... chovam macky v byte s takýmto chovom nemam moc skusenost...
@jana_eyre

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@mirkava som si vedoma moznych rizik pri chove macky, ale samozrejme by sme jej zabezpecili vsetky ockovania a veterinarnu starostlivost.. takze snad by sme sa vyhli vsetkym vaznym chorobam, aj ked neviem ci sa to da na 100%.. to sa ale neda asi pri nicom v zivote.. 😖

mirkava
10. aug 2014

@jana_eyre no ano ale ked bude maciatko bývať vonku tak neustrážiš co zje atd... ale zvieratká mam inak rada, ale ja osobne by som to asi neriskovala... no uz ako sa rozhodnes... 🙂

barborazilina
10. aug 2014

Ahoj,

ja sice este nemam babo, ale mame 5 maciek (2 ciste s papiermi, 2 od maciatka a jednu malu co zbalil kamarat na dialnici 🙂 ) takze mam skusenost aj s mackou co sa ti len tak zjavi v zivote ale aj s planovanou kupou 🙂 ... najskor zisti ci je ta macka zdrava ... teda veterinar a vysetrenie krvi a celkove vysetrenie a zaockovanie a odcervenie 🙂 toto urcite nepodcen len z toho dovodu ze takyto nalezenci byvaju chori a niekedy je lepsie vediet do coho ides a odcervenie a vyliezanie cervikov z konecnika macky urcite nechces zazit aj ked ta macka bude len na vonku 🙂 v zavislosti od veterinara by ta to nemalo stat viac ako 20 eur ...

A povahu macky si uz asi zistila ak sa necha pohladkat a pomaznat tak to nebude nejake divoke stvorenie ale pre istotu by som na male baby davala pozor predsa len nie kazda micka ma rada a toleruje ked ju babo potiahne za chvost alebo usko popri hre 🙂

Dalsia vec ak je to macicka a nechces mat na dvore dalsie micky tak kastracia je asi jedinym riesenim ale to uz je financne narocnejsie ...

A nechcem ta sklamavat ale niekedy sa micka zjavi len tak na dvore ale o chvilku zase pojde dalej tak neviem ci potom nepride sklamanie ze usla :(

Barbora

PS: Nedavaj prosim micke mlieko alebo smotanu ... granule su urcite najlepsia potrava a ak jej chces dat odmenu tak radsej acidko alebo jogurt (po smotane mavaju micky hnacky) 🙂 🙂 🙂

liz_lemon
10. aug 2014

@jana_eyre maciek sa bat nemusis, nase neboli ani ockovane, bola som s nimi uplne od malicka, a to mam alergiu na macky

@pectore
tvoje macky teda lutujem, hlavne ze ich kupete...asi si si nevsimla, ze macka sa umyva sama...

adeala
10. aug 2014

@liz_lemon "chlapa mam tiez alergickeho na macky..ale riesi sa to castym kupanim maciek..kedze alergeny su v slinach" odporúčam prečítať ešte raz
inak - moja mačka nám sama lezie do vane a pochybujem, že sa snaží spáchať sebevraždu

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@barborazilina vdaka za super odpoved 🙂 o mlieku viem, moja mama mala macky, len tej sa uz spytat nemozem..

sterilizaciu sme sklonovali hned ako sme sa zacali bavit o tom, ze to skusime, ale presne toho sa bojime, ze zas pojde "o dum dal".. Mozem sa opytat, kolko to asi tak cca stoji? Teda zajtra planujeme ist k veterinarovi, ja len ze na aku palku sa pripravit 🙂

@pectore ja by som si ju aj zobrala dnu, poznam pani, ktora ma macku iba v byte a macka je uplne spokojna a stastna..

ale ak mam pravdu povedat, aj sa trocha obavam chovat ju dnu, ja som totiz clovek, co na mnohe veci zabudne, takze sa mi bude pravidelne stavat, ze jej zabudnem vycistit wc, alebo urcite nebudem mat cas ju kupat.. /ja som rada ak okupem seba/ proste sa bojim, ze ak by som ju mala doma, nase hygienycke navyky by boli niekde uplne na spodu, co nechcem.. v konecnom dosledku by na to doplatil manzel /je dost silny alergik/ a mozno aj deti - neviem ci nahodou nie su alergici tiez..

barborazilina
10. aug 2014

@jana_eyre No ja som dala moje macky kastrovat na veterinarnej klinike v Ziline co je asi najdrahsia moznost a s odbermi ma to stalo cca 100 eur ale snad u ineho veterinara to vyjde aj lacnejsie 🙂

No nase macky su vo vnutri ale cez den ich pustame aj na dvor a teda urcite odbiehaju aj k susedom ale vecer sa musia hlasit doma 🙂 🙂 🙂 Je to jasne narocnejsie na ockovanie a odcervovanie ale zas su vybehane a spokojne 🙂

Co sa tej hygieny tyka my cistime kazdy den a menime aj podstielku raz za jeden dva tyzdne ... a micky kupene tak raz za pol roka ( pred vianocami a v lete) je to vzdy boj ale byvaju od prachu 🙂

kasiu
10. aug 2014

ak je manžel silný alergik, tak mačičku určite nie vnútri. ja milujem mačky, odmalička sme ich mávali doma. najskôr vonku, ale potom neskôr už aj vnútri. moji rodičia majú dodnes tri mačičky vnútri. bola som ich "varovať" aj keď som bola tehotná, aj s 3 mesačnou dcérkou. Nikdy sa nestalo, že by niekto ochorel alebo niečo podobné. Naopak, moju dcéru naučili ako sa chovať nielen k nim, ale aj k ostatným zvieratkám, ako ich hladkať, ako ich nenaháňať, neťahať za chvost a podobne. Rovnako sa správa aj k psíkom, ktoré rodičia majú a napokon aj k našim dvom psom. Mladší syn má ešte len 4,5 mesiaca, ale keď zbadá mačku, hneď po nej vykrikuje. Myslím, že ak máte dvor, je najlepšie tam mať aj zvieratko. Robí to dobre nielen deťom, ale aj dospelým. Čo sa týka mačiek sú zvyčajne stálejšie ako kocúrici, takže ak ju dáš sterilizovať, predpokladám, že sa bude zdržiavať okolo domu. Jasne, môže sa z nej vykluť aj tuláčka, ale tak s tým musíš rátať. Čo sa týka tých záchodíkov, tie naozaj treba pravidelne čistiť. Mačky vedia občas narobiť celkom slušný puch 🙂 Takže ja by som poradila na začiatok mať ju najskôr vonku. Ďaj ju zaočkovať, odčerviť a počkať do jesene, zimy. Urobiť jej nejakú búdku s polystyrénom a mať ju takto. Hoci u nás to vždy skončilo, že poď sa dnu zohriať a už tam ostala 🙂 Držím palce

bonaqa2013
10. aug 2014

my máme aj deti, aj rod. dom, aj mačku - kocúra. kocúr leží na terase, dnu chodí málokedy, len keď som sama. Nemáme s ním žiedne problémy, len moj otec tvrdí, že je to najlenivec akého kedy videl. Murko leží pred dverami ako pes.....

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@kasiu vdaka 🙂 ano, ja by som ju uz aj dnes zobrala dnu, ale je mi jasne, ze to nie je dobry napad 🙂 starsiemu som dnes musela xkrat vysvetlovat ako ju nehladkat a netahat, bude chvilu trvat kym si to zapamata.. ale macicka bola statocna, chuda..

inak ak bude vonku, aj tam sa hodi mat pre nu zachod?
@barborazilina

barborazilina
10. aug 2014

@jana_eyre ufff ten zachod na vonku to neviem skus🙂 ale aby ti tam nechodili aj susedne micky 🙂

moje micky ked vidia male babo tak zaliezaju ... maly sused sa o to postaral 🙂 🙂 🙂

@bonaqa2013 ved garfielda natocili prave podla takychto kocurov 🙂

ukulela
10. aug 2014

@jana_eyre macka je uzasny tvor. teraz sa starame o dovrhnute maca (mama ho zapudila ked malo 2 dni, malo mizivu sancu na prezitie) a som pri tom tehotna. maca je pod veterinarnym dohladom, uz ma pomaly 3 mesiace, odcervene, ockovane, na zaciatku bolo na antibiotikach (sople malo, chudatko) a popri nom mame uz 7 rocneho psika ... ale to maca je tak vdacne, ze az 🙂 ja by som sa na tvojom mieste nebala. zbehnute na veterinu, nech ho vysetria, zaockuju, odcervia a daju instrukcie ako chovat. my ho mame navyse dnu, lebo sme ho najprv museli chovat normalne macacim sunarom z flasky kazde 3 hodiny 🙂🙂🙂 ako mimino sme ho drzali na termofore, no vypiplali sme ho 🙂
ako ti pisali vyssie, nedavaj mlieko - radsej kyslu smotanu, jogurt. alebo macasie kapsicky ... a je aj macacie mlieko pre macky stravitelne (aj whiskas, ale aj kaufland ma k-classic - to z kauflandu stoji 79 centov taka vyse 2 dcl flaska, ja mu to davam aj dva-tri dni po troske, odpije si ked chce) tiez nedavaj zvysky z kucyhyne ... radsej specialne granule pre macky ...
ak je to vonkajsiamacka od mala, aj zimu von znesie, chce to len zateplenu budku a dnu nieco, co nebude vlhnut (davaju slamu, seno, ni urcite na nete toho najdes viac)
a ked uvidite,ze sa u vas udomacnilo, urcite kastrujte ... po operacii asibude musiet byt chvilu dnu, aj dka kotolna, pivnica postACI ... katrovat je vzdylepsie,ako by ste mali riesit, co s maciatkami, alebo by savam kocur zabehol a uz nevratil ... zalezi od veterinara, no na kastraciuu macky to nie su stovky. nasa to robi asi za 20 €.

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@ukulela jej super.. tak som rada, ze sa to da aj ked je zena tehotna.. chceli by sme este jedno babo a kazdy ma vzdy strasil, co vsetko sa moze stat.. vzdy som si myslela, ze sa to snad nejako sklbit da, ale nezistovala som to..

no, viac menej som rozhodnuta, ze si macku nechame, ved uz jej aj syn dal meno "Bo".. este sa musim obrnit na reakcie mojej sirsej rodiny -/svokra a moj brat s manzelkou macky neznasaju, tak to bude kecov/ ale to snad nejako zvladnem..

dakujem 🙂

vodavodickova
10. aug 2014

@jana_eyre podla mna uplne bez problemov.
my resp. moji rodicia mame macku presne takto- vonku, podla mna je trapenie drzat macku zavretu niekde v byte...ale to je kazdeho osobny nazor.
ja aj moj manzel sme alergici na macky, ale kedze ta nasa je vonku a dnu chodi iba papat a obcas este na noc (tiez je to trochu vacsie maciatko a vonku je to pre nu obcas este divocina v noci🙂 a ked je velka zima, ale vonku je uplne stastna a dnu chodi vlastne kontrolovat iba, ci sme doma, lebo mame ju uplne odmalinka a je na nas naviazana. s malickymi detmi by som sa tiez nebala- macka je tvor, ktoremu ked nie je nieco prijemne, tak ide od toho prec. ak tento signal odcitas a nedovolis dietatu, aby ju "prenasledovalo", tak je dvojica dieta- macka uplne kompatibilna. dieta naucis, ze je to zivy tvor a nie hracka a macka sa nauci, ze dieta nie je pre nu nieco otravne a stresujuce, na co by mala utocit. osobne nemam skusenost so "zlou"povahou macky, tie nase boli vzdy trpezlive k detom, lebo deckam co k nam chodili sme vzdy vysvetlili, ako "funguje" komunikacia s macickou a kedy ju hladkat a kedy ju nechat tak, lebo jej to nie je prijemne. podla mna sa vobec nemusis bat.
co sa tyka alergie- v ziadnom pripade by som macku nekupala, uz vobec nie taku, ktora je vonku. alergii sa da zamedzit tym, ze ju nenechate liezt do postele, ak bude spat niekde na gauci alebo najde si oblubene miesto, tak jej tam das pratelnu deku a budete si umyvat ruky po hladkani🙂 u nas to takto funguje uplne bez problemov a to moj manzel je naozaj silny alergik.
macaci zachod jej dajte dnu len ak ju planujete trebars nechavat cez noc vnutri alebo tak, ale ja mam skusenost, ze ta nasa je naucena chodit von (a nie hocikam na zahradu, normalne chodi niekam za garaz a vobec nam nespini po zahrade) a ked je aj na noc vnutri, tak proste vydrzi dorana, zachodik fungoval este kym bola malicka, ale teraz v pohode chodi sama von.
na zimu jej dajte von domcek (aj ked to nie je zaruka, ze tam bude chodit, ta nasa chodi spavat k susedovcom do kolnicky alebo k nam do garaze🙂), kde bude mat teplo. ujst neujde- tam, kde dostane papat sa vzdy vrati a ked si ju takto "adoptujete", ona proste bude vediet ze toto je ten "jej"dvor a "jej" rodina🙂
sterilizacie sa vobec nebojte- exterierova macka ju zvlada ovela lepsie ako "interierova", kedze ma viac pohybu a ujst vam neujde🙂 nam sa ani jedna z maciek nikdy nestracala, vzdy staci na nu zavolat menom (pripadne zahrkotat miskou🙂 a do 5min. je doma🙂 skor kocurikovia (aj to nekastrovani iba) su tulaci, ale aj oni sa vacsinou vracaju domov🙂
a hygieny sa bat nemusis- pokial ju date zaockovat a odcervit, plus v lete jej date kvapky proti kliestom, je to uplne v poriadku. ja by som ti kludne odporucala si ju nechat, ked sa k vam takto prichylila sama🙂
hlavne macka nepotrebuje neustalu pozornost, isteze sa rada hra a mojka, ale ked je vonku, ma dostatok vlastneho priestoru na vyblaznenie sa, je culejsia, zdravsia a odolnejsia a neberie sa tak smrtelne vazne🙂)
bude to super, neboj sa toho🙂

ukulela
10. aug 2014

@jana_eyre co sa tyka tehotenstva, tehotna by nemala napr. cistit macaci zachod (toxoplazmoza sa prenasa aj macacimi vykalmi) ale ja som toxo mala v puberte. a kedze sme ju mali naraz vsetky tri sestry, tak to bolo skor z ineho zdroja - podla mna z jedla - tepelne zle upravene maso, alebo zle umyta zelenina, ovocie) teraz som preliecena a mam protilatky. okrem toho macka je infekcna v pripade toxo len kratky cas, myslim, ze nejake dva tyzdne v celom cykle choroby - a potom uz nie, to len z nej robia velkeho strasiaka - a pri tom tu chorobu mozes dostat aj inymi sposobmi. viac ako macky pri tehotnych ma irituju holuby na namestiach, a mamicky, ktore medzi ne pustaju svoje deti. (holuby su pre mna lietajuce potkany, sorry 🙂
aj nasa svokrucśa, ked sme dotrepali to maciatko (bolo naozaj velke ako pol dlane, chudatko) zalamovala ruky ... ale sme povedali takto to bude, nic nam nehrozi, a ked neveri, nech studuje internet - a bolo vyriesene, okrem toho som o tom hodila rec s gyndoskou aj s veterinaskou a bolo mivsetko vysvetlene. tiez vsetky tie reci, co so psikom, ked bude mimino - co ho mame utratit? deti, co vyrastaju na dedina na statkoch su zive a zdrave. a ja sa casto smejem, ze ten pes aj maca maju lepsiu a pravidelnejsiu lekarsku starostlivost ako polovica ludi z nasho okolia (nehovoriac o zdravsej strave, lebo tiez im nedavame hocico) a svokrovcom povedz, ze nebudete mat mysi na zahrade a to je najdolezitejsie 🙂

jana_eyre
autor
10. aug 2014

@vodavodickova
@ukulela
vdaka baby za super odpovede a tiez dakujem uplne vsetkym v tejto diskusii 🙂 zrejme budeme mat macku..

sigma510
11. aug 2014

My máme mačičiek viacero, sú prevažne vonku, i keď občas sa nasťahujú aj dnu s našim povolením (do neobývaných priestorov domu). V zime mačka vydrží vonku, ale je ideálne, ak má nejaký pelíšok s dekou, a naspodku napr. polystyrén (my sme im robili drevené pelíšky alebo obyčajná vystlaná krabica, ale dajú sa aj kúpiť) aby jej zima nebola a mala sa kde schovať. Ja si ale pamätám zimu, keď v noci bývalo cez - 20 stupňov a upozorňovali, že to už by mohlo byť aj na domácich miláčikov moc, takže vtedy naše nocovali dnu, pri tuhých mrazoch. Byť tebou, nadome si ju isto nechám, mačka je nenáročná, dáš jej jedlo napr. ráno a večer, k tomu si dačo uloví a ani nebudete vedieť, že ju máte, netreba ju venčiť a mačka prespí prevažne cca 16-18 hod. denne, alebo teda niekde oddychuje, akčná je máličko a skôr v noci. Ale možno bude skôr ten typ, čo sa bude držať vo vašej blízkosti a spoločnosti, niekde si pri vás lahne a bude podriemkavať. čo sa agresie týka, pokial bude vo vašej spoločnosti a zvykne si na vás, nemá dôvod byť na vás agresívna (ale zas celkom po hlave si skákať nenechajú), ak by zaškrabla, tak asi iba skôr v rámci hry, prípade vedia zaškrabnúť keď im nesieš nejakú dobrotku voňavú (predsa len je to lovec a mäsožravec, tak treba dávať pozor a moc im s takými vecami nemávať pred očami 😅 ) + agresia môže nastať ak by mala neskôr mladé, vtedy sú niektoré mačky horšie ako pes, ale taktiež, niektoré sú také, že pokial pozná tvoj pach, môžeš jej mladé chytať hneď, niektorým vôbec nie. Čiže s mačkami, ktoré žijú a vyrástli pri luďoch, som sa vlastne ani s nejakým agresívnym útokom zatial nestretla, a to som mačiek odchovala už strašne veľa. Treba milú cicku len chytiť, dať odčerviť, zaočkovať proti nevyhnutným veciam, a onedlho ju oceníš keď ti z dvora vyhostí všetky hlodavce 😀 Mačky sú proste osobnosti, nevycvičíš to ako psa (podľa mňa je pes hlúpejší ako mačka, tým sa nechcem psíčkarov dotknúť), mačka ti nebude robiť sluhu, nepribehne ako pes keď to chceš ty, ale keď to chce ona...

jana_eyre
autor
15. aug 2014

tak baby, idem len napisat ako to vsetko dopadlo.. na druhy den od tejto diskusie sa k nam macicka uz nevratila, hoci u nas dostala uz 2x nazrat.. bala som sa, ze sa jej nieco stalo, alebo som myslela ze ju niekto adoptoval skor ako my.. zda sa, ze druha moznost je spravna, pretoze som minule videla mojich vzdialenejsich susedov ako sa s nou maznaju pri svojom dome.. takze zrejme je u nich, ked sa uz nevratila a asi ju maju doma.. vtedy som nemala cas sa ich spytat ale nabuduce ked ju stretnem, opytam sa, ci je uz ich.. /jej starsia dcera ju mala na pleci, takze predpokladam, ze uz je u nich milacik :D)

tak hlavne, ze je o nu dobre postarane - je to super rodinka.. tak my si zaobstarame macku podla planu, pokial nam teda neskrizi nejaka co si nas najde sama.. 🙂 pekny den vsetkym..

sigma510
15. aug 2014

@jana_eyre mačičky sú tuláci tak trošku, ale sú viazané na miesto, takže aj keď sa na pár dní stratia a dostanú jesť inde, väčšinou sa vrátia k svojmu majitelovi, teda tam kde sa o ňu starajú. Môže byť že sa ku vám iba zatúlalo pár domov ďalej 🙂 K nám sa takto zatúlali už dve, a obe zostali, jednu síce už nemáme, mala potyčku so susedovým psom, ale druhá je stále u nás, už 2 roky 🙂

barmankaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz