Malý strašne kričí a stále odporuje. Čo mám robiť?

katka159
9. mar 2011

Prosím Vás chcela som sa spýtať na názor, náš malý bude mať v máji 3 roky a absolútne nepočúva ,stále odporuje, nechce sa obliekať, neuveriteľne kričí a najhoršie je keď mu niečo nieje po vôli alebo mu niečo zakážem a nedovolím tak začne revať , všetko okolo neho lieta a všetkých pľuje. Je to normálne na jeho vek alebo by som mala vyhľadať odborníka pretože už nepomáha ani vysvetľovanie, ani napomínanie a už ani facky.

petusska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
traktor
9. mar 2011

tema vhodnana diskusiu...skus poziadat admina 😉 ...ja len dodam...deti su rôzne...kazde si prejde obdobím vzdoru...ale facky nie su riesenim..

bodka13
9. mar 2011

presne ako píše traktor...tu treba diskutovať 😉
ste v období vzdoru...dieťa na všetko odpovedá nie a zásadne robí všetko opačne ako chceš ty/chcete vy....musíš byť trpezlivá a skúšať nové a nové metódy-skús vyjednávať=niečo za niečo,ale presne urči hranice aby aj drobec pochopil čo si môže dovoliť a čo už nie,ale musíš to aj dodržiavať! 😉 ....bitkou nič nevyriešiš ☹ u nás skôr pomáhala ignorácia,keď začali robiť krik tvárila som sa že nepočujem a neodpovedala som im,nechala som ich trochu vyzúriť-potom pritúlila a vysvetľovala a vysvetľovala a vysvetľovala...nebolo to jednoduché ale keď videli,že neustúpim pochopili 😉

nelynka18
10. mar 2011

moj maly ma 3 a pol a presli sme si tym tiez....este to sice pretrvava ale uz sa to da korigovat 🙂 nam pomohlo ignorovat a zase len ignorovat..... ked som vysvetlovala maly sa robil ze ma nepocuva a ked dostal reval este viac.....takze ked to spravi doma ide bez slova do izby a ked vonku tak ho bud zavrieme do auta(samozrejme sme pred autom) alebo mu poviem ze ho nepocuvam a to mu vadi 😀 ....takze skus ignorovat....niekedy je to na nervy a hanba ako svet ale mne to pomohlo 😉

lalus
10. mar 2011

facky rozhodne takémuto malému dieťaťu nepatria 😨 je to ponižujúce viac ako to bolí ☹ Nie som za bitie, ale ak už, tak možno po rúčke - ak spravila rúčka niečo extra zlé, na čo bola x-krát upozornená, po zadku a pod. 😝

ivett1
10. mar 2011

ahoj..nas bude ma sice len 2 a pol, ale robi presne to, co si tu popisala... tiez niekedy pochybujem, ci to je "normalne", ale presne ako pise bodka13...facky nic neriesia...u nas zacalo zaberat, ze sa, pri tych jeho zurivych zachvatoch, tvarim, akoby sa nic "nedialo" (teda, niekedy musim ratat v duchu aj do 30, aby som nereagovala...) a potom, ked sa trosku upokojil, tak sme sa o tom "porozpravali"-rozpravala som skor ja 🙂 ...ked bol mladsi, tak sa nam osvedcilo "odputanie pozornosti", ale teraz to uz "prekukne"...priznam, ze niekedy sa neovladnem a zacnem kricat, a tak kricime obaja 😅 ..a k nicomu to nevedie...teoreticky je to jednoduche, ale prakticky to chce veeeelmi pevne nervy...

winona24
10. mar 2011

škoda....toto je naozaj na diskusiu.... 😝

naša čertica má 2 a pol roka a tiež prechádzame podobným obdobím....ako píše @ivett1 chce to obrovskúúúú dávku trpezlivosti...čo niekedy aj mne robí veľký problém.....ale osvedčilo sa aj mne odpútať pozornosť alebo jednoducho ignorovať....ale to je niekedy tak ťažké...hlavne na verejnosti.... 😔 😔 minule sme boli s kamoškami na trampolínach a keď sme odchádzali,tak NAty samozrejme nechcela ísť...prvý krát mi urobila taký cirkus,že mi bolo až do plaču...a nevedela som si s ňou rady....a v tej chvíli som na celej čiare zlyhala...a nezvládla ju...dostala tak strašne po zadku,dokonca aj facku....čo ma potom tak strašne trápilo...som sa tak vyplakala doma.... 😔 😔

imarikai
10. mar 2011

facky? ty si není normálna ,,,

ela2710
10. mar 2011

ziadne dieta si nezasluzi facky ! ty bijes 3-rocne dieta? ved to je chore...to len zato, ako krici? nechcem ta urazit ale to je vychovou, kazde dieta robi v prvom rade to, co vidi doma, a fackat ho zato mi pride nenormalne hlupe

kinsi
10. mar 2011

Katka, najlepšie urobíš ak vyhľadáš nejakého detského psychológa. Može Vám to len pomocť prekonať ťažké obdobie a určite bude ľahšie malého nejako usmerniť pri radách odborníka. Ide i o to, aby pre svoje správanie nemal problémy i v budúcnosti. Veď nikto iný sa to nemusí dozvedieť, nemusíš sa báť, že je to hanba.
Držím Vám prsty, nech z toho čo najskor vyrastie.

sissik
10. mar 2011

ak fackujes 3r dieta, urcite vyhladaj pomoc psychologa. dieta je v obdobi vzdoru a fackami akurat vsetko po...s (dopln si vyraz, aky chces).
nasa sa nechce obliekat a prebalovat uz rok - sme z toho pomaly na nervy, ale neovplyvnime to 😝
ak nepomoze pekne slovo, zvyseny hlas, tak od nej odchadzame so slovami, ze ju lubime, nepaci sa nam, ze sa nechce obliect. a ked sa ukludni, moze prist za nami a pomozeme obliect. alebo ze pojdeme na prechadzku bez nej.
obcas uletim a nakricim na nu, ale je mi to luto 😔
ked sa hodi o zem, necham ju tam hadzat sa aj 5 min.
dieta skusa, co dovolite, ale fackami sa to neriesi 😲 🤐

atrami
10. mar 2011

Je to obdobie vzdoru, ktorým prechádza každé dieťa, len prejavy sú iné. My sme tým prešli, padlo len pár pozadku. U nás to vyzeralo tak, že ak nedostal v obchode hračku, hodil sa na zem. Manžel ho vytiahol von a ja som nakupovala alebo sme nechali nákup nákupom. Odmietol mi nastúpiť do autobusu, vrátili sme sa domov a išli na druhý. Do školky išiel v tielku a slipkoch alebo v pyžame. Obliekal sa na ulici. Keď sa ho niekto pýtal prečo nieje oblečený, musel vysvetlovať sám. Pochopil, že to nieje správne , na druhý deň bol oblečený a nachystaný.
Bolo to ťažké obdobie. Upokojovať som poslala na schody alebo do inej izby.
Ak sa chceš tomu vyhnúť treba si naplánovať spolu čo budete robiť a aké sú pravidlá. V obchode ak poslúchal si mohol vybrať džúsik alebo sladkosť - samozrejme sme k nim išli ako k posledným. Večer si nachystal 3 tričká, nohavice a z tých si vyberal.
Jednoducho vyjadruje svoje potreby a robí to sposobom aký pozná.
Maniesto facky sa zavri do izby alebo si daj panáka

katka888
10. mar 2011

nedavno som citala jeden clanok, kde nejaky odbornik, ci co to je zac , odporuca , ked je dieta zle, pritulit ho a drzat v naruci, kym sa neukludni, aj keby sa vrtelo, kopalo atd, atd.
dieta ym pochopi, ze ho stale mame radi, ze sme tu pre neho... uz si presne nepamatam vysvetlenia, no deti zvacsa vystrajaju, ke dich nieco trapi a nevedia to inac vyjadrit. nasa ma sice len rok, este nemame nejake to "obdobie vzdoru", ale uz skusa a aj ked mam sto chuti ju dat do kuta a plesnut po zadku, radsej ju tulkam, kym sa ukludni... ci to bude fungovat aj neskor, uvidime, ale tie vysvetlenia sa mi zdali dost logicke...

inac, myslim, ze viem o com pises, je rozdiel obdobie vzdoru a hyperaktivita... znamy maju syna, ten bol extra hyperaktivne dieta, doktorka mu aj rpedpisovala nejake tablety na ukludnenie a aj na zaspanie, nic nezaberalo , teraz ma cez 3 roky a ked sme u nich vidime.... od malicka kvoli tomu na maleho kricali, bili po zadku, zakazovali veci a pod... maly je totalne imunny. ked sme tam , neprejde 5 min, aby na neho nekricali, alebo ho neplesli a maly sa len vysmieva.... tadial cesta urcite nevedie.

takze skus to tulenie v naruci, kym sa neukludni... ako pisem, osobne nemame hyperaktivne dieta, ale zda sa mi taketo preukazovanie starostlivosti a lasky pre dieta citatelne... a kto vie, casom mozno jeho vnutro pochopi, ze je vas anjelik a sam bude chciet vam robit radost... / nemyslim tym, ze nebude vobec vystrajat 😉 /

renab
10. mar 2011

terapia pevným objatím?

macekovam
10. mar 2011

ja si myslim ze odsudzovat hned maminu tiez nie je na mieste...ved z toho co pise je citit ze zacala vysvetlovanim....potom napomynanim a ked nic nezabralo siahla po bitke..myslim ze rovnako hlada cestu ako tomu zabranit...maly skesa kde ma mama hranice a co si moze dovolit...mama hlada cestu ako to vsetko zvladnut...bitka to urcite nevyriesi ale v zufalej situacii mama siahla sem na facku...poviem uprimne...podobnym situaciam sa snazim vyhnut budovanim respektu este pred podobnou reakciou...a potom dieta vie odkial kam...ale dobre slovo tiez nie vzdy zabera...dava dietatu volnost bez hranic bez strachu z trestu...u nas tiez zabera...ked mala vrieskala...bolo to asi 2 krat...tak som ju nechala vyvrieskat a este som ju aj povzbudzovala ze viac a viac... 😉 😉 mozno sa vam to zda blbe ale zabralo...a potom tiez ta ignoracia zabera super...niet pre dieta ani nic horsie ako ked dava maximum svojich sil na to aby ta mozno aj nahnevalo a tebou to ani nehne...a ked to spravi vonku...urcite sa vtedy citis neprijemne...ale ved takmer kazda mamina to pozna a zazila to tiez...tak ho nechaj vyvrieskat..zahraj to nanho ..aj ked to v tebe bude vriet skus vydrzat a urcite vyhras...je to kto z koho a TY musis byt ta co vyhra... 😉 je to vzdor a tiez dieta zistuje ,,kde su hranice...

pointka
25. feb 2012

Akoze nechapem, co tu urazate a robite sa svetuskarkami! Neznasam taketo zakomplexovane vyjadrenia sa. Je to kazdeho osobna vec, co robi, to ze dieta dostane obcas facku este neznamena, ze je matka, ktoru treba zakopat pod ciernu zem! Boze ako neznasam take zeny, co sa tvaria svaticami a ... "pod lampou je najvacsia tma"...
Vobec neviete co ten clovek preziva, mozno mate akurat ukazkove dieta, ale neviete pochopit takeho cloveka. Radsej si nechajte komentare typu, nech navstivi psychologa... Ubohost!!!!!

Katka, ja mam uplne rovnaky problem so starsou dcerou, mam to omnoho horsie, lebo mam teraz babatko a dost mi ju budi tym ako krici. Unavena som z toho a tiez neviem uz co s tym. Zial nemam vzorove dieta ako tu niektore svatuskarky! Skoda, ze toto nie je diskusia, ale aj ta chapem, lebo co som tu na koniku par tem pocitala, vsade sa najdu "NAJUZASNEJSIE ZENY", co vsetkym len nadavaju. Asi to budem riesit inak a nie tu na koniku, to radim aj tebe, lebo tu sa dockas iba spiny. Hladam tu rady, namiesto toho tu citim hnus k ludom ako su aj v tejto teme, co do kazdeho len zaparaju a zhadzuju.

karamel
25. feb 2012

Ja myslim ze Katka159 nemyslela ze dieta fackuje po tvari alebo podobne....ale asi jedna vychovna po zadku, po ruke........kazdopadne si myslim, ze je to obdobie u dietata a prejde to 😉 Kazde dieta ktore zakrici a opluje podla niektorych patri hned do ruk psychologov? Hlupost.....treba trpezlivost a trpezlivost 😉 A samozrejme nedovolit vsetko, ukazat hranice, kde su mantinely, co moze a co nie, trojrocne dieta uz chape velmi dobre 🙂

ivanaviskyova
27. feb 2012

treba ho ignorovat vtedy on si tym zarucuje ze je stredobodom pozornosti a vie ze tym zaujme,tak si to netreba vsimat len vtedy ak posluchne alebo urobi nieco dobre,na to si potom zvykne a zisti co je pre nho vyhodnejsie ci je zly a nikto si to nevsimne potom ho to uz nebude bavit lebo nedosiahne svoje,alebo bude posluchat a vy si ho budete vsimat a bavit sa s nim

lucia20
27. feb 2012

toto je ozaj na diskusiu. presli sme si takymi obdobiami velakrat.... a neda sa ta taktika povedat v jednom prispevku, ale super, ze existuju uuuuuzasne mamicky, ktore nikdy dieta neudru. ked sme boli my maly a generacia pred nami, ti dostavali facky aj za mensie veci ako nase deti. a myslim, ze nikomu neuskodilo. nehovorim o tyrani, ale o vychovnej facke, ktora preberie. si predstavte, ze aj moja dcera, obcas schyta a vobec sa za to nehanbim. dlho trva, kym ju dostane, ale ked ju uz dostane, tak vie za co a vie preco a hned je to o niecom inom. jasne, vsetci vychovavajme laskou a nehou a potom nech nam tie deti skacu po hlavach. joj, milujem tkaeto maminky. a potom sa cudujeme aki spratkovia behaju po svete. poznam take typy, co detom vsekto tolerovali, lebo vychovavali srdcom a laskou a dieta ich v 12-15tich poslalo do p.... ja vychovavam laskou tiez. ale hold dieta musi mat hranice a rodic je tu od toho, aby tie hranice urcil. a korigoval ich podla vyvoja dietata. to co si dnesne deti dovolia k rodicom a cudzim.... mne az rozum zastava. to my sme si nikdy v zivote nedovolili. no kto vie, kde vznikla chyba. moje deti vedia, ze mama urcuje pravidla, je ochotna diskutovat, ale mama ma hlavne slovo. a deti maju presne vymedzene hranice. dovolim vela,a le musia vediet kedy je uz moc.

sa mi paci, ze maminky posielaju autorku k psychologovi, ale ze trojrocne dieta s nimi toci, tak to uz je ok. mozno by ste vy mohli zajst niekam po rady. tak ja budem hodinu cakat kym si vsetky tri rozmyslia, kedy sa oblecu... no co som spadla z jahody??? urcite nie. nech rozhoduju vo veciach umernym ich veku, ale urcite nie o tom, kedy budu jest, spat, obliekat sa a kupat.... och moj boze... nechapem....

kveta
27. feb 2012

Dnes bola na Prima Love diskusia o takých naozaj extrémnych deťoch, ktoré boli priam fyzickou hrozbou pre svojich rodičov... a pointa: nerozoznaná psychiatrická dg, napríklad bipolárna porucha... takže ak sa Ti to nezdá, tak skús navštíviť lekárov... Niektoré poruchy mozgu sa tiež takto prejavujú... ale môže to byť naozaj len etapa vzdoru...

lubina
27. feb 2012

to je obdobie vzdoru. Mame trojrocnu dceru a ta si mi aj o zem hodila, teraz uz menej, ale bolo take obdobie.Proste absolutny vzdor.To treba len preckat. Skus mrknut na nete o obdobi vzdoru a ako reagovat ak dieta reve a vresti a pod.

lillah
28. feb 2012

Obdobim vzdoru si prejde asi kazde dieta. Treba sa ohradit trpezlivostou a pevnou volou. Nehovorim, ze som svata a moj syn nedostatne...ano sem tam vychovnu po zadku alebo po ruke ked robi zle a mne uz fakt rupnu nervy....ale facka je trosku silna kava na moj vkus.... hlavne ak prijemcom je trojrocne dieta. Psychologa nepotrebuje len dieta ale asi aj mamka...spolocne sedenia by mozno pomohli. Vysvetlili by ti preco sa tvoj syn tak sprava a ako zvaldat situaciu a ako reagovat.

sisaha
28. feb 2012

kazda jedna mama chce, aby z jej dietata vyrastol zdravy,sebavedomy jedinec. A ten moze vyrast iba tak,ze absolvuje urcitu cas svojej vyvojovej etapy a to je vzdor. Treba si uvedomit, ze dieta zrazu zistilo, ze je samostatna osobnost so svojimi poziadavkami, narokmi a tie si chce zacat presadzovat. Nebude predsa slepo pocuvat prikazy niekoho ineho. Chce si presadit aj svoj nazor. Doprajte detom nech aj toto obdobie preziju a zacnu si uvedomovat seba ako osobnost. Iba tak sa pohnu dopredu. Je to sice narocne obdobie hlavne pre rodicov a okolie, ktore casto musi byt svedkom ich prejavov, ale kazdy co len trochu inteligentny clovek si tieto prejavy nevsima a zbytocne nezasahuje (napr. na ulici). Ak su stanovene hranice dietatom prekrocene, kludne sa treba porozpravat hoci aj so psychologom, ako to lepsie zvladat 😉. Puberta je myslim trochu horsia...., ale to je tema o inom..

anniera
28. feb 2012

vitaj v klube....môj má 5 rokov a ešte stále ho to baví....pevné nervy ti prajem, nič iné ti asi nepomôže 🙂

vanessm
28. feb 2012

Každé dieťa je iné, tak ako sme aj dospelý každý iný. Čo platí na jedno, neplatí na druhé a pod. Ale facky naozaj nie sú správne riešenie pre žiadne dieťa. Obdobie vzdoru treba chápať ako nevyhnutnú časť vývoja detí, uvedomujú si svoju osobnosť a chcú si presadiť svoju vôlu - čo nie je na škodu, veď chceme po nich, aby si svoj názor presadzovali a nie len slepo počúvali, to by sa im mohlo vypomstiť napr. v puberte. Ako problém to vnímame my rodičia, ale je potrebné, aby sme sa my nastavili tak, že záchvat vzdorovitosti nie je nič zlé, za čo by sme mali dieťa trestať, práve naopak mu musíme pomôcť. Až okolo 4 rokov si dieťa uvedomuje nejaké sociálne správanie, čo je správne, čo sa od neho očakáva. Ale ak je dieťa neustále kritizované, trestané za svoje "prehrešky" potom obdobie vzdoru prerastá na boj s rodičmi, kto z koho. Musíme dať dieťaťu pocit, že ho máme radi, také aké je a veeeľa chváliť, aby cítilo, že sme na jeho strane. Treba veeeľa predvídať- napr. keď viem, že je to v obchode, tak buď tam nejdem s dieťaťom,alebo na moju platilo aj to, že som jej ešte pred odchodom oznámila, že si môže vybrať 1 vec. Ak som jej to začala vysvetlovať až pri regáli, keď už niečo chcela, tak bolo už neskoro. A ak k tomu príde, že sa hodí o zem,tak určite nepolaviť, ale ani nekričať, nebiť, treba len zaistiť aby si neublížilo a počkať kým to prejde. A keď to prejde vysvetliť, prečo sa mu nedalo vyhovieť. U nás zabrali aj pravidlá. Presne pomenujeme čo najviac situácií, v obchode nekupujeme hračky, len sladkosť( a vysvetliť prečo), alebo pred čítaním knižky sa najskôr poumývame ...... Dieťa vie čo sa od neho očakáva. Čo namenej prikazovať a viac žiadať ak po dieťati niečo chceme.

renata5
28. feb 2012

viete co?????niektore ste fakt hrozne precitate si daný problem najdete jedno slovo ktore je zle a hned viete zavrhnut tu osobu nezaujima vas jej trapenie len to ze facka svoje dieta co bolo pisane nie doslovne ona ho netyra iba ho vychovava par po zadku nezaskodi rieste to ze je mrchavy nie tie facky ktore su napisane v zlosti mozno mu dala jednu po zadku a robite s toho horor tu sa boji clovek aj nieco napisat lebo su tu tak dokonale mamy a zeny ze neni nad vas tak prepacte ze su aj taketo hlupane

k_a_j_k_a
28. feb 2012

Ahoj. My prechadzame tymto istym. A praktizuju to obe moje dievcata. Nieco sa im nepaci a hned su na zemi a revu ako keby som ich drala z koze. Vtedy tiez nepomaha nic (ani mile slovo, ani objatie a ani po riti). Mozes skusit ho v tej chvili dat pod vlaznu sprchu, aby sa dostal z toho amoku. U nas to zatial neprislo az tak daleko, ale vraj na svokru to platilo 🙂 . Inak u nas plati - ak sa nechces obliekat, kludne, ale pojdes von neoblecena (jasne, ze veci beriem so sebou), ak nechces jest, nech sa paci,ale do dalsieho jedla nic okrem pitia vodicky nebude. Ak sa mienis jedovat a hadzat o zem, nech sa paci, tam mas detsku, ak sa ukludnis, mozes prist, ja si Ta pritulim. Popripade ich tam aj odnesiem. Je to tvrde, ale zabera to. Inak sa neda, ved by som o nervy pri nich prisla. U starsej tie amoky trvaju aj hodiny, proste, ak ma zlu naladu, tak sa hadze o zem za vsetko aj kazdych 5 min. Ak sa nam to stane vonku, necham tu, co jaci tak a venujem sa druhej. Ludia na nas pozeraju, ale tak, co uz. Kto nezazil, nepochopi.

andreah25
28. feb 2012

Ahoj Katka, na riešenie takejto veci keď si sa priznala, že občas uštedríš facku, si na veľmi zlom fóre. Budeš zanesená pod čiernu zem aká si krkavčia mater, pretože tu sú ženy, čo všetko úžasne zvládajú, nikdy im neuleteli nervy, všetko majú podľa svojich predstáv a samozrejme majú tie najlepšie a najinteligentnejšie a nadané deti s najvyšším možným IQ . . . . .
Ja Ti len poradím, skús malého ignorovať keď začne vrieskať alebo inak vystrájať, alebo ho zavri do jeho izby a nechaj ho vyvrešťať sa . . .
Môj má síce len niečo cez 15 mesiacov, no presne viem čo prežívaš, pretože mi to máme teraz:
- ak nedostane čo chce, hádže sa o zem a vrieska akoby sme ho rezali
- s nervami všetko okolo seba zhadzuje
- keď ho zoberiem od niečoho, čo nemôže, začne ma fackovať (upozorňujem mamičky, čo tvrdia, že to musí vidieť doma keď to robí, tak doma žiadne fackovanie nevidí)
- postaví sa k niečomu, čo nemôže, bude na mňa pozerať a rukou drgať do zakázanej veci a ešte sa na mňa aj usmieva a čaká čo urobím.
A na všetko často nefunguje ani upozorňovanie, ani vysvetľovanie, ani kričanie. Samozrejme dostane aj občas po zadku, dokonca poslednú dobu u nás funguje 3krát a dosť - tzn. 3krát upozorním, ak nezájem, dostane po zadku, potom s tým daným vždy prestane. Občas stačí už len to, že sa postavím. . . A áno, dostal občas aj facku a občas aj dostane, kým si nezapamätá, že nemá fackovať on. Neviem ako by sa tvárili mamičky, ktoré sú vyslovene proti akémukoľvek trestu, keď mu jeho dieťa vylepí takú, že jej zletia okuliare ☹ . Asi by sa chovali podobne, ako jedna mamička, ktorú som videla v obchode, kde jej dvojročné dieťa do nej vyslovene kopalo a vrieskalo pri tom, lebo mu nechcela čosi kúpiť a ona ho stále len upozorňovala - osobne by som mu struhla takú po zadku, že by malo za čo vrieskať - a teraz ma tu všetky ukameňujte!!!!
U nás začalo fungovať to, že ho zavriem do jeho izby, chvíľu ručí ako zmyslov zbavený, no za max. 5 min. je kľudný a vie sa potom aj mojkať.
Ak máš ale skutočne nezvládnuteľného chlapca a fakt na neho nič nefunguje, vyhľadaj detského psychológa, určite pomôže a Ty sa určite nemusíš absolútne za nič hanbiť. Nie všetky deti sú ako zo škatuľky 😀.
Držím palce 😀 😀 😀

sara07
28. feb 2012

súhladím s andreah25..kamenujte nás dve