Mám baliť bábo na široko?

mischell0110
19. máj 2014

Chcem len vediet vase nazory a skusenosti s tym,ci ste babätko od narodenia balili na siroko alebo nie.Jedni vravia,ze je dobre,ked sa tak bali,aby sa vyvinuli klbiky lepsie a ini zas,ze uz sa to nerobi a netreba,pokial doktor nepovie,ze treba.Preto len chcem vediet vase nazory,co ste si vybrali vy?Babo sa mi narodi o mesiac aj nieco,ked budu predpokladam horucavy a neviem,ci je to najlepsie ju balit este aj do dalsej plienky.Dakujem za nazory 😉

nikussska93
19. máj 2014

Ja som ešte bábo nemala,ale mne mamka vravela,že ma balila naširoko.Vraj je to lepšie pre vývin bábätka.Takže tak 🙂

elina25
19. máj 2014

určite áno!!!Kamarátka nebalila a teraz problému s klbikmy ma ☹

carie32
19. máj 2014

@mischell0110 uvidíš čo ti povie pri kontrole ortopéd. Nám kázal baliť na široko preventívne, nebol na to konkrétny dôvod, sono bolo v poriadku..

nice202
19. máj 2014

netreba, nebalila som. Vlastne uz nepoznam nikoho, kto to robil.... Kontrola u ortopeda dopadla vyborne.

brumka
19. máj 2014

@mischell0110 v porodici vraveli ze netreba zeo mesiac podla toho co povie ortoped ale ten nas pochvalil lebo prvy mesiac sme nasiroko balili vtedy mi to prislo aj jednoduche a za prevenciu clovek nic neda
@nice202 ale robi to vela ludi ja mam skor opacnu skusenost ty co nebalili neskor museli balit

ajana1
19. máj 2014

sice je to uz zastarala metoda ale urcite je dobre aspon par dni/tyzdnov to skusit. Nedajboze by sa klby nevyvijali tak ako maju a potom by babo muselo nosit taky otrasny korzet na nohy. A to som ich uz par videla a hned som si povedala ze toto pre svoje male nechcem. Inak my pouzivame latkove plienky a tym padom je rovno zabaleny na siroko 🙂

dadka1982
19. máj 2014

ja som vôbec malého naširoko baliť nemusela. detská lekárka ma poslala k ortopédovi a ten skontroloval malému kĺbiky a povedal, že je všetko v poriadku a že malého nemusíme baliť naširoko.

tajka1986
19. máj 2014

Tri tyzdne po narodeni ides k otopedovi, ten sa pozrie na klby a povie ci treba alebo nie. A myslim ze dopredu riesis zbytocne taketo veci 😉

danka79
19. máj 2014

nepočúvaj staré mamy,ale ortopédov. Posledné roky je trend (podľa mňa správny) že sa balenie na široko indikuje až po náleze. Teda ak sú klbiky v poriadku,nie je dôvod bábo ani matku zbytočne zaťažovať. Na kontrolu sa chodí 2x (prvýkrat cca 4týždne,druhýkrát v cca 8mes.) a ak je naozaj problém, ortoped dá ďalšie odporúčania.

"milujem" tieto rady,že tak sa to robilo 30rokov,tak je to správne. to ako keby ste nosili strojček na zuby len tak preventívne aj keď nemáte krivé zuby.

cmulinko
19. máj 2014

@mischell0110 to velavravne preventivne balenie na siroko je strasne zavadzajuca metoda.poriadne balenie na siroko si pamataju uz hadam len nase babky a to co robia dnesne matky je len bezvyznamne '' balenie '' do jedinej plienky pre pokoj duse.jedina plienka neurobi absolutne nic...ziadnu zmenu a ziadnu prevenciu.jedina plienka nie je schopna udrzat nozicky od seba,takze take balenie je fakt len na okrasu.dalsia chyba je v tom,ze uz ked teda balim dieta na siroko,tak ho nedavam do zavinovacky,aby som tie akoze odsunute nozicky znova prisunula k sebe v tej zavinovacke,aby sa babtko citilo ako v maternici.to je dalsia absurdnost.preto ak sa uz niekto rozhodne balit na siroko,tak nech si nastuduje balenie,ktore praktizovali nase babky a nech pri tom nepouziva zavinovacku ale len lahku deku v ktorej sa dieta moze hybat.ja osobne mam 3 deti a ani jedno nebolo balene na siroko...je to skor z pohladu historickeho vyvoja problemu s klbikmy,ktore boli vyrazne hlavne u slovanskych narodov a ked spomeniete nieco take na poradni v UK,IRL ci v inych krajinach,tak na vas budu kukat ci ste prisli z minulosti..zazila som to na vlastnej kozi,kde sestricka pri navsteve u mna doma chcela vidiet ako robime siroke balenie lebo ona o tom len citala v ucebnici o historii osetrovania novorodenca a spominala nase komunisticke zvyky.bola to dost trapna situacia 😅

anjelik2509
19. máj 2014

ja mám dve dcéry a s oboma som bola vo veku 4 týždňov u ortopéda, kde im skontrolovali kĺbiky ultrazvukom a aj keď mali jadierka v poriadku, preventívne nám doporučili baliť naširoko látkovou plienkou v rozmere 80x80 cm. Ja som ich balila len cez deň, v noci som ich nechala tak, aby ich to netlačilo. Po 6 týždňoch sme šli na kontrolu, mali to ok, tak sme už nemuseli baliť a ani chodiť na kontrolu.
Ale mám kamošku, tá ma rovnako starú dcéru ako ja tú mladšiu, tá bola u iného ortopéda a tá baliť nemusela..Asi to závisí od lekára...Ale radšej asi baliť, aj keď preventívne, ako mať neskôr problémy.

edvelyn
19. máj 2014

Aspon do 4 mesiacov preventivne 😉 v porodnici mu klbiky vysetria a povedia ti ci mas balit a ako.ja som balila do 4 mesiaca aj to len na par hodin denne.nenechavala som jej to cele dni a v noci iz vobec nie

heni79
19. máj 2014

@mischell0110
Počkaj na kontrolu u ortopéda. V prípade potreby ti tam aj sestrička ukáže, ako správne dieťa baliť naširoko. Prípadne ti môžu zapožičať pomôcku na široké "balenie", ktorá sa dáva až na odev. Výborná alternatíva, keď je teplo a balenie je potrebné.

heni79
19. máj 2014

@edvelyn
Na pár hodín do dňa - to by v prípade, že by problém bol, nemalo žiaden efekt! Ak problém nie je, je aj to zbytočné.

majulino
19. máj 2014

Nebalila som ani jedno ani ked dr povedal. Bratra ec je primar na jiske detskej ked som sa ho na to pytala tak mi dal otazku ci by som si zobrala preventivne liek na srdce?

monhla
19. máj 2014

Pri prvej mi tiež radidili a nebalila som - až potom keď to povedal ortopéd. Potom sme mesiac balili /no nie moc poctivo, lebo boli teploty okolo 35 -37 stupnov a malej bolo horko/
Pri druhej som tiež nebalila vôbec. A kontrola u ortopéda dopadla výborne. Nemusela som ju baliť vôbec.
Dcérenk majú dnes kĺbiky v poriadku.

P.S. Niekedy sa balilo naširoko preventívne, lebo kontrola bola v 3 mesiacoch. Dnes sa robí v 3 týždňoch a tak nie je treba, kým to nenariadi lekár.

brumka
19. máj 2014

@majulino troska divne orovnavat balenie s liekami na srdce. podla mna prevencia lepsia ako neskor komplikacie, ved na zimu sa netuzujes, neberies probiotika ci dake vitaminy v ovocii a zelenine?

margieamatusko
19. máj 2014

Ja som nebalila, ani moja sestra, ktora ma dve deti, vsetko je v poriadku. V nasom meste mame dvoch ortopedov, jeden (este stara skola) odporuca balenie na siroko, pri druhom to nie je potrebne. Takisto by som pockala na vysetrenie u ortopeda a na jeho odporucanie.

zaza218
19. máj 2014

ja si myslim ze zalezi od toho ci ste mali v rodine problemy s klbmy...ja som nebalila ani jedno dieta, najstarsia v tom bola nervozna u syna bolo teplo tak som ho nechcela zbytocne balit a najmladsia dcera u tej nam povedali hned na prvej kontrole ze nemusime.........
a poznam vela takych co nebalili a deti su v poriadku
svagrina zas mala problemy ako dieta a teraz to iste ma aj jej dieta,musi ju balit

zuzimino
19. máj 2014

Nám zakázali v porodnici baliť naširoko. Už sa to nerobí. A napr. švagrina rodila v anglicku a tam nikdy nebalili deti naširoko, tam o tom ani nepočuli. My sme čakali na kontrolu po 3 týždnoch od narodenia a tam keby je problém tak doktor sám povie, čo treba robiť.

417781
19. máj 2014

ak su klbiky v poriadku tak nie je treba...my sme nebalili ALE ak baliť budeš určite to nie je na škodu 🙂

ichbinich
19. máj 2014

Preventivne som nebalila. Az pri prvej kontrole klbov sa ukazalo, ze syna treba balit na siroko. Sestricka mi to ukazala, na kontrole za 5 tyzdnov uz boli klby vyvinute, uz som balit nemusela.
Pre dcere mi uz v porodnici povedali, ze balit na siroko, tak som balila tak, ako syna. Ale na kontrole sa ukazalo, ze nestaci, tak dostala take "popruhy". Vyzeralo to hrozne, ale zvykli sme si obe 😉 Mala to na pleciach a oddtahovalo jej to nohy do spravneho uhla, ale bolo to makke, s molitanom alebo niecim podobnym. Lebo som videla aj ine verzie, kde to bola take predtvarovane z tvrdej umelej hmoty...Po 5 tyzdnoch na kotrole 1a klby 😉 😀 Vcas tyzden pred odchodom na dovolenku.
S tymi popruhmi som si musela zvyknut dceru drzat inak, a az na vynimky to mala non-stop. Ale bola som velmi stastna, ked som ich uz nemusela davat 😀

Takze, podla toho, co povie lekar a ako ta to naucia.

brumka
19. máj 2014

s anglicanmi by som sa neporovnala, oni su strasne moderny a vidno ke kozne problemy sami alergik, doktorovi sa ledva dostat a ze po cisaraku ostat v nemocnici 2dni no neviem si predstavit

mischell0110
autor
19. máj 2014

Dakujem za vsetky nazory.A veta,ze to zbytocne zacasu riesm-no som prvorodicka a myslim si,ze kazda ma vela otazok,na kotre si odpovedat nevie a radsej sa poradi. 🙂

stefka33
19. máj 2014

@mischell0110 Dávnejšie som sa náhodou dostala k jednej štúdii na túto tému. Napíšem ti v skratke čo tam bolo. V krajinách kde je zvykom baliť novorodencov na široko (do poštolky), takmer nepoznajú operácie kĺbikov u detí z dôvodu nesprávneho vývinu. V krajinách kde to zvykom nie je, sú tieto operácie oveľa častejšie. Ja som balila naširoko asi 2 mesiace. Pri prvej kontrole mi povedal, že ešte treba baliť naširoko a objednal nás o mesiac. Po mesiaci už bolo všetko OK. Podľa mňa je to dobrá prevencia. 🙂

nice202
19. máj 2014

@brumka tak ja mam skusenosti a aj moje kamaratky v kosiciach, ze sme deti nebalili na siroko. Dokonca mi to nikto nekazal a ani moja detska dr. a ani ortoped... Cakam druhe a pokial bude vsetko v poriadku, tak nebudem balit na siroko vobec....

sense
19. máj 2014

no my sme nebalili a vsetko v poriadku, viem ze len na slvoensku sa bali preventivne, a robilo sa to preto lebo v perinke je dieta dost na tesno, ....

mna mamka aj balila nasiroko a napriek tomu som do siedmych mesiacov mala tie remene ....

januliku
19. máj 2014

@mischell0110 My sme nebalili, ale malá nebola ani v perinke/zavinovačke, čiža nožičky držala stále krásne od seba.

danulicek
19. máj 2014

ked mal syn asi mesiac, boli sme u ortopéda na kontrolu, syn mal nožičky OK, nemuseli sme baliť. kontrola o ďalšie dva mesiace potvrdila, že je všetko v poriadku. takže my sme vôbec nebalili. Bolo to super, lebo boli minulý rok otrasné horúčavy. Len zase - nebol takmer vôbec v perinke, takže nožičky mal stále v pohybe. Iné je to podľa mňa, keď je v perinke natesno.

Ja si myslím, že ortopéd ti povie, či odporúča balenie na široko alebo nie. Ale ak to tak cítiš, tak v rámci prevencie môžeš baliť.

dejka77
19. máj 2014

Dceru som chcela balit na siroko, ale nedostala som sa k tomu. Proste mi to prislo komplikovane.... Syna som takisto nebalila. Hovori sa, ze v plienke ma tie nozicky aj tak nasiroko a vlastne aj prirodzene ich kazde babo tak dava takze postolky nie su nutne. Nedavala som ani do perinky takze mali nohy stale volne. Ved aj v modernej zavinovacke ma dieta napevno len ruky a nohy volne a tak by to malo byt.
Ak mate v rodine problemy s klbami tak sa treba mat na pozore, ak nie tak podla mna balit nemusis. Kamaratkina sestra ma dceru, ktora mala zle vyvinute klby. Ale to tusim zistili hned po narodeni takze je to ine akokeby sa to zistilo neskor. A pediater to aj tak asi stale kontroluje na poradni, nie ako tu v zahranici.