Mám dávať dvojročné dieťa poobede spať, ak sa tomu bráni?

steffi123
12. aug 2013

Ahoj, prosím o Váš názor, mám 2 ročného syna a už od narodenia máme problémy so zaspávaním či sa jedna o poobedný spánok, alebo večerný spánok. Ak ho dám spať ppobede, tak to trvá dlho, aj hodinu a pol sa bráni ale napokon zaspí a spí aj 2 a aj 3 hodiny....ale potom večer mi nechce zaspať a chodí spávať o 11 večer.....Radili mi známe, že nemám ho dávať poobede spávať, a že mi zaspí večer veľmi rýchlo....Stalo sa mi 2x, že poobede nezaspal, kedže sme mali návštevu a fakt večer zaspal o 8 ale budil sa v noci častejšie ako zvyčajne, keď chodí spávať o 11 večer..... Ak poobede nespí, je veľmi zlý....stále mrnčí a jeduje sa....preto sa snažím ho uspať za každú cenu, lebo si myslím, že poobedný spánok je potrebný aj na upokojenie dieťaťa...Nechýba potom aj pre vývoj dieťaťa tento poobedný spánok? Stačí potom ten nočný? Budem rada ak mi napíšete vaše názory...Ďakujem

biancarv
12. aug 2013

môj starší syn mi od dvoch rokov nespal poobede a ani som ho nenútila, keď nechce tak nechce a bol úplne v pohode. Chodil a teda aj chodí spať o siedmej, teraz cez prázdniny o ôsmej a vstáva ráno o siedmej a tak to bolo aj keď mal dva roky. 🙂

wendy95
12. aug 2013

Ahojte maminy aj ja sa pridám do tejto témičky.Tak mne naša slečna nechcela spávať už od malička (zdriemla si 3 hotky za celý deň a aj tu trošku sme mali na 2-3 etapy) 😒 ,a keť mala 1,5 až 2 ročky my nechcela spávať vôbec .Ráno vstala cca o 8 a večer išla spinkať okolo pol 8,ale to už padla jak podťatá 😀 . Podotýkam že som skúsila všeličo možné len aby zaspala a ja som mala aspoń hodinku preseba 😉 no bohužial nevydalo 😠 .Keť nastupila do školky od 3 ročkou tak mala zozačiatku problém zaspať, ale trošku sa naučila od detičiek aj keť jej každe ráno musím slúbiť aj s pani učiteľkou že jej stačí si iba lažkať a odychovať a potom zaspinká 😀 niekedy jej musia škrabkať aj chrbátik 😀 😀 .A doma ,bez uspechu nič nezaberalo 😒 .Ktomu máme doma teraz 9 mesačného drobca a vyzerá to na rovnaký boj so spánkom 😠

tilly
12. aug 2013

ak sa jeduje, mrnci, tak ho davaj spat... my mame tiez taky rezim (aj ked len teraz v lete), dam ho spat o druhej, spi do piatej, potom sa do jedenastej motame po vonku a potom spi dobre... ked ho cez den spat nedam, tak sa s nim neda vydrzat, vecer zaspi aj tak o deviatej, velmi tazko, vacsinou s placom a v noci sa budi, co sa inak nestava...

jumama
12. aug 2013

Ja som citala kdesi nazor lekarky, ze taketo male dieta ma v uhrne za den spat cca 12 hod, tym som sa riadila. Nasa mala napriklad ked sme ju asi v 20 mesiacoch zbavili dudla, tak prestala poobede spavat, trvalo to cca dva mesiace, a potom sa zase naucila. Ak nechce spinkat, nenut ho, ale mal by mat oddychovy cas, ze ste trebars spolu v posteli a citate si alebo sa hrate tichsie, pokojnejsie hry (ha ze s takym malakom sa dlhsie ako 10 min hrat v posteli, ako?)... Tym si trosku oddychne a mozno nebude az tak ufnukany. Poznam co je vyspevovat hodinu a pol a tak isto trojhodinove spanky cez obed.... Ked zacala chodit do skolky, odmieta doma spanie cez obed, len v skolke spi, ale doma len ak nam zaspi cestou v aute, inak sa neda uspat. Nasa malacka je dost velky spachtos odmalinka. Niekdey sa nam stava v tomto teple, ze odkvacne o siestej vecer a spi do rana, ale teda ona permanentne o pol siestej, siestej vstava ;) Takze tych dvanast hodin mame. No a k tym hram... Napriklad na doktora, vseliake najstojceky, najprv liecis ty jeho, potom on teba a n plysakov, co mu do postele na o nachystas... A k tomu nasa malacka miluje toaletny papier. Obvazuje mi choru nohu alebo ruku, aj plysakom... Nelutujem ten papier vymotany, ved v najhorsom sa da pozbierat a i taky schosnovat, bud na dalsie hry alebo aj na to na co ma sluzit 🙂)

danielaherakova
12. aug 2013

steffi123 presne tento isty problem mame aj mi.Maly mi rano vstane o 7hod.potom ked sa ho snažim dat po 4roch hodinach spat tak to nehrozi.Ja ho dam do postielky a idem preč robit si svoje alebo za druhym synom kedže mam ešte babatko.,Kolkokrat je schopny aj dve hodiny byt hore kym zaspí a zas ked zaspí tak spí aj 4 hodiny.A to iste mame aj večer zas nie spat dam ho pred 21 hod do postele a zasa idem preč z izby tiež je schopny byt hore aj do 22 hodiny .A ked si ideme lahnut tak bude vykecavat v postielke.Nebyt toho že mame postielku s ohradkou tak mi vždy ujde z nej.No a dnes nato prišiel ako odtial vyliezt,už som jho 5 krat vracala naspat.Skušala som to aj podla tohoto,
http://www.gleissnerova.cz/o_spanku.pdf ale jednoducho to naneho nefunguje tiež rozmyšlam že vynechame poobedne spanie.

jumama
12. aug 2013

Lebo ja si myslim, ze oni uz aj trosilinku vzdoruju a ak ho nebudes nutit lezkat tak mozno sam raz povie, ze ide spinkat. Iba mu to ponukaj ako alternativu... Hrat sa tiche hry a ak chce, moze si aj sam lazkat. moze davat spinkat plysakov, zakryvat ich plienkou a pod. A potom si k nim lazkat a pocuvat ako chrapkaju a chrapkat a napodobnovat zvuky...

janinah
12. aug 2013

moja najstaršia dcera v 2rokoch už naobed nespala,mohla som robiť hocičo,dnes má skoro 20 a nič jej nechýba 😉

mira89
12. aug 2013

@steffi123 moja dcéra - teraz už 6 ročná - bola naučená spávať len vonku v kočíku. keď už sa tam ako 2 ročná nemohla zmestiť (hlavne v zime s fusakom) tak som sa ju pokúšala naučiť spať aj v postielke. Po pol roku mojich všetkých možných pokusov o uspanie som to vzdala. Večer chodievala spať aj o pol 7 keď bola unavená a ráno sme vstávali aj o pol 9. Horšie to bolo keď nastúpila do škôlky, lebo vyrušovala ostatné deti. Ale ako som sa neskôr dozvedela nebola tam sama, čo nespávala. ale všetko sme nejako prežili. Teraz máme takmer 2-ročného syna a scenár so spánkom sa presne opakuje - ešte do zimy sa do kočíka zmestí a ak potom nebude chcieť zaspať v postielke, tak nech si len hodinku odpočinie ale nútiť spať ho určite nebudem - veď ani tebe keď sa nechce spať tak nezaspíš nasilu 🙂

timuskin
12. aug 2013

@wendy95 podobne aj môj syn, len s tým rozdielom že ráno vstával o 5.30-6.00 a ak by som ho o 20.00. nedala spať tak by sa nič nedialo a fungoval by ďalej 🙂
teraz má 4,5roka a konečne vstáva od 7.00.-7.30. ráno
ale takisto od malička vôbec nechcel spávať, čo sme sa mu naspievali pesničiek a nahojdali v kočíku aby spal. bývali sme v garzónke, čiže keď zaspal tak som si musela sadnúť a čakať aby som ho nezobudila. no vždy mi spal maximálne hodinku aj to som ho musela ešte hojdať aby spal. a konečne sme sa presťahovali do väčšieho bytu, tešila som sa že keď mi poobede zaspí konečne si poupratujem alebo upečiem koláč. no môj syn sa po 2mesiacoch rozhodol že poobede spávať nebude. takže od 1,5roka nespí poobede, ale až na toto leto bol vždy o 20.00. v posteli. teraz má trošku dlhšiu večierku. ale keď začne znova chodiť do škôlky vrátime sa k pôvodnej 🙂

dejnas
12. aug 2013

moja dcérka popoludňajší spánok zrušila asi ako 20 mesačná.... keď sme ju aj uložili, bolo to úplne zbytočné... v postieľke sa hrala, spievala si atď.... proste nespala.... nebýva/la mrzutá, ani nijak na nej nebadať únavu, či deficit spánku... ale o ôsmej večer už zaľahne, spí pokojne celú noc a ráno si rada potiahne dlhšie....
v škôlke detto, spánok väčšinou sabotuje, ale aspoň si poleží, iné deti nebudí

wendy95
13. aug 2013

Ďakujem ,timuskin že niesme samy 😀

anshelia
13. aug 2013

@steffi123 no ono to nebolo hned,že sa naučil spat,samozrejme,že to chvilu trvalo,ale ked člověk chce,tak vsetko sa dá. Známá psychologicka mi hovorila,že je to častokrát pohodlnost matiek,že to nevedia,ale nemaju pevnu volu ich niečo také naučit ako je spanie. To je podobne aj s odplienkovanim. Jednoducho som malého musela naučit,že v postielke sa spi a hotovo.Nemá tam od malicka ani to hniezdo či ako sa to volá. Dookola im to treba aj opakovat co bude robit.. že pojde spat do postielky a podobne. Deti su inteligentne,oni rozumeju co hovoris.. pri obede som opakovala,ked sa napapas,pojdes hajat..

modrofuzik11
13. aug 2013

sara nam nespavala od 1,5 roka. nenutili sme ju. je proste taka. nie je na gombik. pokusat sa uspavat ju bol neprijemny zazitok pre vsetkych. ma skoro styri roky a je uplne v pohode.

miku1
13. aug 2013

@steffi123 Myslím, že si si tak trochu aj sama odpovedala 🙂 Ak je zlý, mrnčí a zlostí sa, keď cez deň nespí, tak ten spánok poobede ešte potrebuje. U staršej dcéry už mám odpozorované, že čím lepšie a dlhšie spala cez deň, tým lepšie a spokojnejšie spala aj v noci. A aj teraz mi cez deň pospí 3-4 hodiny. Večer chodí spávať v rovnakom čase a to o 20.15 hod. a zaspí tak do pol hoďky. Keď máš teda problém v tom, že ti malý chodí spávať večer neskoro, tak ho poobede skús po tej 1 - 1,5 hodine zobudiť a uvidíš. Pri predstave, že mi deti chodia spať o 23.00 hod. by ma asi "rachlo" 🙂 Ja sama som už o tej 22.00 hod. akurát zrelá do postele, takže ti to fakt nezávidím.

nikoleta15
13. aug 2013

Ahoj. Natálka tiež od 2. roka ťažko zaspávala, trvalo jej aj 2-2,5 hodiny, kým poobede zaspala. Potom zase večer nie a nie zaspať. Tiež som bola toho názoru, že poobedný spánok je nevyhnutný, takže som ju v podstate od tých 2 rokov poobede uspávala, dá sa povedať, nasilu 😖 . Mala skoro 3 rôčky, keď sa narodil malý a prestala poobede spávať celkom, nedalo sa starať aj o malého a aj ju minimálne 2 hodky uspávať. Keď teraz zostáva v škôlke spinkať, nikdy nezaspí, vždy len leží. Jednoducho niektoré deti sú spáči a niektoré nie. Teraz má malý 2,5 roka a tiež ho musím uspávať aj 1 a pol hodky. Potom si normálne pospí 1-2 hodiny a večer zase dlho zaspáva. Tak som to začala robiť tak, že ho raz za 3-4 dni poobede nedám spať a už je to ok. Je v ten deň síce umrnčanejší, ale večer a aj na druhý deň poobede zaspí bez problémov 🙂

beata79
13. aug 2013

Ahoj, mám dvoch synov, väčší syn od 1 roka, nechcel poobede zaspať, dala som ho do postieľky, ale len oddychoval ,kričal v postieľke 1 hodinu, keď išiel do škôlky, jeho nechali aby sa hral, kým ostatné deti spali. Bola som veľmi unavená a vyčerpaná každý deň, lebo od rána do večera 22 :00 len behal. Teraz mladší syn je opakom, on ráno vstane okolo 9-tej, potom zaspí okolo 14:00-tej a to každý deň, spí 2,5-3 hodinky a potom o 23:00 večer už ide spať. Takže každé dieťa je iné a tak ho dávaj spať, ako tebe najlepšie vyhovuje. 🙂

bms
4. sep 2014

všetky články sú o tom,že dieťa nechce poobede spať,my máme v MŠ opačný prípad,čo ak dieťa spať chce,ale rodič si to neželá?Dokonca zakazuje dieťaťu,aby zaspalo počas oddychu....

bambulap
8. mar 2016

@steffi123
Dobry vecer, to ako by som citala o mojom dvojrocnom synovi. Zlepsilo sa to? Dakujem

steffi123
autor
1. apr 2016

@bambulap ...rovnako je to, keď by som ho dala spať poobede, ak by sa prebudil, tak je dosť taký zlý...ale v škôlke ho chvália, že už od minulého roka, keď chodil prvý rok do škôlky, že keď sa prebudil, tak plakával, ale teraz už je v pohode...ja ho už nedávam spávať asi 3/4 roka poobede, keď je doma, večer ho dávam pravidelne spať o pol deviatej, a to už spí celú noc ...je to omhoho lepšie ako minulý rok, takže keď to môžem tak zhrnúť, od 4 rokoch sa to skoro všetko zmenilo k lepšiemu / a to má 4 roky 8 mesiacov /, či v správaní je už to lepšie, že poslúcha viac, a aj v tom spaní...