Mám nechať dieťa vyplakať?

sisimatus
7. máj 2017

Ahojte mamičky .Chcela by som počuť váš názor. Malí bude mať 17 mes. no už ma unavuje ho uspávať na rukách alebo sedieť pri ňom nezaberá to na neho smeje sa my a asi cvičí jogu a pilates pred spaním ,už som sa dala aj na metodu nechať ho vyplakať aj to chvíľu išlo no bol chorý a už je to zas jak pred tým :( a nedokážem ho zas počúvať ako plače a ja už som unavená:( ako ste na tom vy nechať vyplakať alebo nie?dakujem

sisimatus
autor
8. máj 2017

@sida456 hračiek má ale nechce s nim spať ale plienku ma ako hračku stým spinka ,a niečo mu hovoriť vobec ma nepočúva sto krát mu poviem , vysvetlujem aj tak si robí čo chce:(

katrin21
8. máj 2017

@sisimatus hlavne prestan plakat aj ty, lebo ci veris ci nie, deti nasu nervozitu citia... SKus sa trochu odosobnit, aj ked place velmi , tak sa snaz zostat kludna a kludne ho utisuj, s laskou a pokojom. VER ZE SA TO DA ! lebo inak na neho len prenasas svoje zufalstvo..
A este.. pred spanim sa s nim rozpravaj... 17mes. dieta je velkeee, kopec deti uz aj rozprava cele vety v tom veku a by si videla, ako uz vsetko chapu... ake hlasky vedia hadzat a ako DOBRE VEDIA , co ROBIA ...
TAkze treba skusit aj vysvetlovat.. MOja ma len rok, ale minule mala take dva dni po sebe, ze ani za svet spat.. nevieme preco, ale proste o 21 ( co inokedy davno spi) este hore a rev a len prec z postielky..nic nepomahalo na utisenie, ani na ruky, proste chcela ist prec zo spalne... tak som ju aj potom zobrala a sla s nou do obyvacky. tam sme sa este asi 10min pohralii, pobehala, spokojna vysmiata.. spanok nikde....
POtom som ju zobrala na ruky, sla k oknu a normalne jej hovorila jak velkej : Pozri, aka je uz vonku tma.. vsetci uz spinkaju, aj havko, aj deticky ako Tamarka... tak aj tamarka uz by mala ist spinkat... POjdeme spolu do spalne , mamina tam s tebou bude chvilu a pekne uz budes spinkat , ano? takto sme sli od okna do spalne, tam som ju zrazu mohla pekne aj privinut a okamzite mi v naruci zavrela oci a ukladala sa spat.. za 2minuty som ju polozila , nie este uplne spiacu a uz potom pekne spala....
Vtedy som si uvedomila, ze ona uz velmi vela chape a rozumie a preto ti hovorim, ze nie sttres a plac, ale klud, rozhovor, nejaky kompromis ( chvilka hrania, co chces ty, ale potom uz pojdeme spinkat)... a pod..

sisimatus
autor
8. máj 2017

@0silvia0 to som skúšala 3 dni to fungovalo a potom po mne aj skákal 🙂 ked som pri ňom tak vymíšla istú dobu aj sám zaspal poobede asi 3 dni mu to trvalo a potom dala som ho do postielky o 12.00 na obed a on sa prechadzal po nej ešte o 14.30 to už som nechapala 🙂

sisimatus
autor
8. máj 2017

@diana20 aj on spi hned vedľa mňa v postielke to by som ani nechcela aby spal inde ešte 🙂

sisimatus
autor
8. máj 2017

@katrin21 to máte pravdu nervozita je svinstvo no som unavená ale zas nie vždy som nervozná 🙂

sisimatus
autor
8. máj 2017

@eeffka no to ma on na háku či spim zachvilu mi po hlave skače 🙂))

ikissedagirl
8. máj 2017

Ten nazor,ze nenechat plakat,lebo potrebuje moju blizkost....
Tak nasa 2,5rocna dnes plakala,ze som nebola ochotna ju krmit na obed. To akoze chcela citit moju blizkost a mala som ju krmit,aby neplakala?
Nemyslim. Muslim,ze dieta place,lebo ak narusite jeho ritual, tak sa s tym musi vyrovnat. Je na vasom rozhodnuti ake ritualy dietatu vybuduje a ake ritualy dietatu dovolite vybudovat. Myslim,ze v niektorych veciach ma mat rozhodujuce slovo rodic, a nenechat sa vydierat placom,ak nechce.

monika15
8. máj 2017

@sisimatus ano je to tazke...verim ti.... 🙂 Drzim palce, nech to obdobie prejde 🙂

0silvia0
8. máj 2017

@ikissedagirl hovorime o uspavani nie o trucovani dietata. 2,5 rocne dieta je takmer skolkar a takto stare dieta by malo uz vela veci chapat.

sopka10
8. máj 2017

@ikissedagirl mate uplnu pravdu

majaxy
8. máj 2017

Časom rev prejde, vraveli, nechaj vyplakat. Moje srdce vravelo nikdy, aj keď moje fyzikum niekedy vravelo nechaj vyplakat, moje srdce stále nikdy. Či som dieťa rozmaznala alebo nie ja neviem Vždy som robila veci podľa srdca a nie knihy alebo ľudí. Jedno som vedela.. Moje dieťa nebude plakať jak nepríčetne keď je som na blízku. Je to moje zlatíčko, a môj komfort sa vráti, keď bude sebestacne

katrin21
8. máj 2017

@majaxy no, vidis a keby si tu knihu citala , tak toto presne tam autor pise.. 🙂 .. Ze kazda matka sa ma rozhodnut podla seba, co citi, co jej vyhovuje a co nie.. Nie je to plosny navod pre vsetkych, je to navod pre tych, ktorí chcu a citia zmenu a potrebuju riesit zaspavanie a spanie dietata a uz nechcu uspravat na rukach a pod...
Cize ked tebe to vyhovovalo a nevadilo , tak je to spravne pre teba... pre inu mamicku nemusi .

Mimochodom, stale neviem, ci autorka temy vobec tu knihu citala, nepostrehla som, ale ak nie, tam treba zacat. lebo to nie je vobec o vyrevani dietata do nepricetnosti, to aj sam autor odsudzuje a neoporuca... vobec nie.... to si myslia len tí, co knihu neprecitali, alebo si ju vylozili po svojom a nepochopili dobre, co radi... niektore veci si tam treba precitat dokonca opakovane podla mna 🙂. ale pise to odbornik, ktory vie, co pise a preco to pise....

sisimatus
autor
9. máj 2017

@katrin21 áno čítala som knihu a nemyslela som práve že ho nechať zas vyrevať hodiny to by som nedokázala 🙂 vždy za ním idem pekný deň

katrin21
9. máj 2017

@sisimatus tak potom uz musis byt len systematicka a dieta musi mat spravne nastaveny rezim.. lebo aj o tom to je.... ak robis vsetko spravne, podla knihy, tak potom by sa mal max do 2t naucit pekne spinkat

sardinka336
9. máj 2017

To je take typicke konikovske - extremy. Bud dieta nechat revat na raty same v izbe alebo uspavat dve hodiny na fitloptách, v aute, s ceckom, leziac s dietatom dve hodiny a tvarit sa ako mi to nevadi a ako si to náááramne uživam. Treba rozlišovať plač a plač...nie kazdý plač komunikuje to isté. Niektoré deti skratka večer vymyšlaju - vybieha z postele, chce sa hrat, skače po materi....a ked je mu to zakazovane tak reve. To je plač kedy dieta skuša kde su hranice. Ja ked počuvam ako ešte o 22:00 mater tajtrlíkuje lebo ešte ,,vodička,, ešte neviem milion veci, tak sa mi nožík vo vačku otvara. Večer má mat dieta jasny rituál a z postele uz nevychadza. Gestá, mimika, ton hlasu rodiča má byť jasný, nekompromisný aby dieta vycítilo ze toto rodič myslí vazne a uz sa ide spat. To nemá nič spoločné s tým, ze dieta nemam rad, skratka ide sa spat a to plati. Len rodič uvidi pokrivene ustočka a slzičku tak uz vyberaju z posteli a urobia čo chce dieta a tým to len natahuju.

lacibo
9. máj 2017

@sisimatus no vyplakať rozhodne nie..dieťa to nerobí naschvál a nechápe, že si unavená... ja mám tri deti.. a veľmi sa mi osvedčilo od narodenia spanie v samostatnej postieľke.." nevyrušovať" ho zbytočne v noci..samozrejme ak v kľude spí a nie je choré..ja som zaľahla a spala..deti mi prespali celú noc od mesiaca..tiež sme skoro zaviedli " tzv. spánkový režim" - t.j. spať zhruba v rovnakom čase.. aj celkový režim dňa taký podobný..aby sa aj dostatočne unavilo.. a najmä spánkové rituály- ako kúpanie / stačí opláchnuť, príp. sprcha /v rovnakom čase, kaša.kojenie.. nie je dôležité aký je ten rituál, ale pravidelnosť.. deti sú potom veľmi spokojné a kľudné, lebo predvídajú vždy čo sa bude diať a nie sú v neistote..samozrejme je rozdiel aj medzi plačom, keď sú choré alebo niečo bolí / zúbky/..a plačom, keď si vynucuje napríklad aj to, čo sme ho sami nechtiac naučili..ak ti teda môžem poradiť..skús postupne.. nájdi nejakú fungujúcu metódu, ktoré bude platiť na tvoje dieťatko.. možno obľúbená hračka akože ide spať s ním do postieľky..svetielko, otvorené dvere, aby ťa počulo..rozprávočka, pesnička..môže to byť hocičo.. a spravte si z toho rituál, ktorý bude vždy..uvidíš, že postupne sa naučí, čo bude nasledovať .. a bude to bez ujmy na jeho psychike..🙂

sisimatus
autor
10. máj 2017

@sardinka336 presne

vera6land
9. dec 2019

@soldi tak to ti gratulujem. My sme mali kolíky teraz máme reflux a moja mala nechce ani za otca späť v postieľke a s nami sa to už tiež nedá. Nevie zaspať. Keď ju dám skôr do postele tak sa prehadzuje a mrmle ale nikdy nechce byť sama. To len vrieska a plače.

laskonkka
29. mar 2020

Všetky milé matky, ktoré tu radite aké super je nechať dieťa vyplakať, prečítajte si tento článok:
https://mamaaja.sk/clanky/babatko/psychologia-p...
Treba si uvedomiť, že dieťa nechce nami manipulovať, ale plačom dáva najavo, že mu niečo treba, že je nespokojne a je vtedy v strese, čo môže až dokonca poškodiť jeho mozog- viac o tom v článku.
Nechápem ako môžete byt take bezcitne, veď to malé nevinne dieťa sa spolieha len na vás. Ja mám tiež veľmi náročnú dcéru. Sama nezaspi nikdy, cez deň ju musím uspavat aj 6x, pretože vždy spi len polhodinu, potom sa zobudí a už je vyspata. Zachvilu sa chce zase dojčiť alebo niečo iné a place, tak sa to opakuje cely deň. V noci spi dobre, ale len keď je pri mne. Som z toho niekedy unavená, ale bohužiaľ, vybrali sme si, že chceme mat deti a niektoré proste potrebuju veľmi veľmi veľa pozornosti.
Ak chcete aby sa vaše dieťa správne vyvíjalo a v dospelosti bolo v poriadku, tak ho nenechávajte vyplakať. Potom sa čudujú všetci, že v dospelosti majú ľudia depresie.

si_s1
6. sep 2021

U nás metóda „leave and check“ fungovala výborne. Zakúpila som si Sleep Sense Program a vôbec toho neľutujem. Áno, bez plaču sa to nezaobišlo, ale za ten malý boj to určite stálo. Prvá noc bola najhoršia, naša malá plakala takmer 1,5 hod kým konečne zaspala. Sedela som pri jej postieľke po celý čas, hladkala ju, držala za ručičku, ššškala na ňu, bola som celá spotená z danej situácie a cítila som sa mizerne. Po pol hodine som začala strácať nádej, že vôbec zaspí, no nejak som to vydržala a zaspala. Strašne som sa bála, ako bude prebiehať druhá noc. Opäť sa to nezaobišlo bez protestu, no trvalo to už iba 30 min kým malá zaspala. Každou nocou to bolo už iba lepšie a lepšie, postupne prestala vyžadovať i moju prítomnosť pri postieľke. Pamätám si, že na šiestu noc som ju uložila do postieľky, rozlúčili sme sa a do 10 minút úplne bez kriku pekne sama zaspala. Bol to úžasný pocit. Žiadne nosenie na rukách a hodinové pochodovanie po byte, žiadny dudel, fitlopta a pod. Odvtedy si s manželom už iba užívame voľné večere, život sa nám akoby vrátil do starých koľají. Dcérka prespí celú noc a prestali sme bojovať i s dennými šlofíkmi. Čiže za mňa áno táto metóda.

ankare
6. sep 2021

@si_s1 chudinka malička 😢

jana005
6. sep 2021

@si_s1 ozaj ti to zato stálo?
Vieš, aký stres musela prežívať tvoja dcéra?
Ale hlavne, že ty máš voľný večer so svojím mužom.
Ten by si mala aj bez toho, aby si nechala dieťa vyplakat, síce možno o rok, dva neskôr, ale aspoň by si mala zo seba dobrý pocit.
Čítala som jeden článok, keď ešte bolí sirotince či detské domovy, kde boli také malé bábätka a keď tam prišiel na návštevu už neviem či novinár alebo kto, prekvapilo ho až nezvyčajné ticho. A keď sa pýtal, že prečo je tam až hrobové ticho, tak mu odpovedali, že kvôli tomu,
Lebo to už vzdali, keď po ich srdcetrhajucom plači ku nim nikto neprišiel.
Každý to raz vzdá

si_s1
6. sep 2021

Kazda mama nech kona ako uzna za vhodne. Nasa mala konecne spi cez den i v noci, prebudza sa vesela, bdie bez placu a my sme tiez viac oddychnutejsi.

simca06022011
6. sep 2021

@si_s1 presne, kto nezazije nepochopi.. su matky co budu s vypatim sil svojich a dietata trpiet revy a skakat ako opice, behat hore dole, vozit sa v autach a tko vie ake finty skusat.. a su take co najdu sposob a vyriesia to, par dni s placom a potom klud. Mne teda mala bola ako babatko ok, takto naucena a spala,a le zacala vymyslat ako jaslickarka, cca do 2r, a tam tiez nic ine nepomohlo, len ju nechat nech sa porozculuje a to sme mohli aj s nou ostat lezat v posteli aj tak cirkus.. ked sme si to prestali vsimat a dali ju proste spat, lebo sa ide spat prestali aj cirkusy.

kristind
6. sep 2021

@tansulinka hlasujem tiež za túto knihu. Nám to veľmi pomohlo. Malý zaspáva krásne sám. Prvé dva dni boli náročné, bolo k nemu treba chodiť často. Potom už bol kľud. Čokoľvek som skúsila iné, vždy zabralo len na chvíľu. Byť v spálni, na rukách, ležať pri ňom. Všetko sa zmenilo na nočnú moru a nebolo možné položiť ho do postieľky bez zobudenia alebo odísť zo spálne.

jana005
6. sep 2021

@si_s1 prosím ťa, koľko mala tvoja malá, keď si to skúšala?

lianka123
6. sep 2021

@mimka11111 pockaj ked budes mat deti tri styri

ankare
6. sep 2021

@lianka123 tak si toľko deti nerob,keď im nezvládas uspokojovať ich základné potreby 😉

jana005
6. sep 2021

@lianka123 ja mám štyri deti a ani jedno som nenechala vyplakat.
A po poslednom dieťati konečne spím celú noc až teraz od februára, to mal malý 3roky a štyri mesiace.
Vôbec neľutujem tie prebdene noci, staršie deti už majú svojich kamarátov, už ma tak nepotrebujú, sú buď v škole, doma ale to o nich ani neviem alebo vonku s kamošmi. A som rada, že som bola pri nich, keď ma potrebovali. Tak rýchlo vyrástli, že plniť ich základné potreby, keď boli malé, nosiť ich na rukách, uspavat ich bežne aj dve, tri hodiny stálo za to.
Kedy s nimi máme poriadne byť, keď nie vtedy, keď sú malí?
Fakt by si to mali ženy poriadne užiť, lebo potom už bude neskoro

lianka123
7. sep 2021

@jana005 uzit si co konkretne?? Tri hodiny uspavania? Alebo nocne vstavanie? To ti pride uxivanie si? Ja si pod uzivsnim si predstavujem dovolenku, lyzovanie, masaz, dobre jedlo. Ale ano, kazda mame ine predstavy. A nechod tu na mna s tym, ze som nemala mat deti.