Máte občas strach z rodičovstva a manželstva?

simculllka
8. mar 2019

Ahojte mamičky,

ani neviem, čím začať. Nejde o to, že by som mala nejaký problém, skôr ma zaujíma, ako sa vysporiadate s tým, keď máte už deti, napr. malé deti a stretneme niekoho, kto úplne žije inak ako vy. Príklad: máme tri malé deti ( najstaršia má 4,5 roka) a proste ja sa na materskej nejako nenudím, lebo furt mám čo, pri tých troch deckách sa človek ani nemá kedy moc nudiť. Jediný voľný čas, ktorý pre seba mám, je teraz, keď deti spia a večer. Manžel mi veľmi pomáha, takže ani nemôžem povedať, že by som bola na ne sama. Navyše, chodím behávať, cvičím, proste aj vypadnem z domu párkrát do týždňa a viem si vyvetrať hlavu. V aktuálnej dobe dve moje sesternice, ktoré sú slobodné a bezdetné ( jedna má 31 a druhá 27 rokov) začali žiť úplne aktívne, v tom zmysle, že napr. jedna sesterka stále kdesi cestuje a druhá sa dala na letušku, takže aj ona teraz zažíva samé také zaujímavé veci, furt je niekde na novom mieste a tak. A proste, no občas mi to príde tak ľúto, že ja sa najbližšie roky nikam nedostanem, že náš život je furt istý a tak. Akože asi sa nudím alebo čo, keď mám čas nad tým premýšľať, ale neviem...chápete, čo chcem povedať? Že ako to vy riešite, keď na vás prídu takéto stavy? Alebo takto- mávate vôbec niekedy takéto stavy? Ja som šťastná, že naša rodina funguje v poriadku, fakt mám skvelého, milujúceho manžela a decká sú tiež super ( jasné, že občas by som ich najradšej niekde zavrela a zalepila im ústa, keď neposlúchajú ), teším sa, že sme zdraví a všetko, ale niekedy pocítim taký divný pocit, kedy ma napadne tak niekde v diaľke, že či je toto, čo som naozaj chcela, alebo že mi proste chýba taká sloboda a bezstarostnosť. Niekedy ma úplne desí ten pocit, že viem,že sa o naše deti budem celý život báť,ako keby som si naplno uvedomila ten pocit zodpovednosti, ten pocit, že už sa budem naveky o ne báť a že príde aj ten čas, kedy nebudem mať nad nimi žiadnu kontrolu a či bude všetko fajn a takto.... Proste asi mi šibe..berte to s nadhľadom. Ja len že som v tom sama....? Alebo ešte niekto máte občas takéto zamyslenie do života? ´Dakujem za všetky vaše odpovede 🙂

evelyn0303
10. mar 2019

Viem ako sa cítite občas,ale ja nejako nezávidím týmto ženám aj v mojom okolí 🙂veď aj ja si chodím kade chcem,ale vždy s nejakým potomkom🤣sú zlatí, úžasní,je to môj produkt, láska 😍
Jediné, čo ľutujem,je výber vysokej školy a necestovanie.ale aj to bude☺️

greeny
10. mar 2019

Ahojky aj ja mám tri deti.Tie isté pocity veľa krát, najmä keď som chodila do práce po druhom dieťati dva roky a samé slobodné kolegyne.Ale teda pri tomto treťom som neskutočne šťastná! Pretože som si uvedomila aké je to úžasné keď v ťažkých chvíľach či v práci či v zdraví máš rodinu ktorá Ťa miluje a ktorá Ťa podrží.A to bezpodmienečne len preto že si

katulienkax
10. mar 2019

@simculllka my sme teraz veru boli tyzden prec bez nasich deti a skutočne sme si to užili a oddychli. Deti to prežili a boli u starých rodicov stastne. Musíš byt trosku sebec a načerpat energiu do dalších dni s detmi.

michaelakors
10. mar 2019

@simculllka ja som si aj poscestovala aj zila single zivot a teraz som rada, ze mam pokoj na dusi a tesia ma len deti a rodina a to si uzivam plnymi duskami...🙂

nini1010
10. mar 2019

Vnimas to len zo svojho pohladu.skutocnost zivota tvojich sesternic je vsak uplne ina.mam tiez sesternicu,kamosky,kolegyne vo veku 28-40 rokov,ktere ziju na prvy pohlad naozaj uzasne zivoty.dobra,dobre platena praca,priatel/manzel,dovolenky sem Thajsko,tam Rim,Benatky,kedykolvek,kopec krasnych dovolenkovych fotiek na facebooku.dnes mi to uz nie je luto a preco?lebo od vsetkych tychto zien viem,ze su vlastne vo vnutri velmi nestastne.mnohe maju dlhorocne partneratva a muz si ich nie a nie vziat a nemaju deti.alebo su manzelky ktore nemozu mat deti tak obetovavaju vsetko praci.cestuju a bavia sa aby prelepili prazdno peknymi zazitkamk.je mi ich vsetkych luto,lebo su to v skutocnoati velmi velmi nestastne zeny a ten ich zivot a to prezentovane to je len ich naplast na to v com citia prazdno a smutok.odkedy to viem a vnimam,nikomu nezavidim,lebo do duse nikomu nevidis a nikdy by som s nimi nemenila aj ked je moj zivot dost jednotvarny.a strach o deti?desi ma na smrt.o dve som uz prisla,Boze tieto mi prosim ochranuj.su moje vsetko,moj zivot.ale zaroven citim ze mam neskutocne stastie ze sa mam o koho bat a budem ich navzdy ochranovat.takze nezavid,neporovnavaj sa.ludia ziju uolne ine zivoty v porovnani s tym ako ich my vnimame.

salonka22
11. mar 2019

Ahoj, ja ti odpoviem, aj ked este nemam deti, ale som v 9 rocnom vztahu. Mam 33 a popudzuju ma mnohe prispevky, ktore tu citam - nie, nie vsetky zeny bez deti zazivaju pocity nenaplnenia, hraju formu, aky maju uzasny zivot, hoci su vnutorne vlastne strasne nespokojne blabla bla.To je nezmysel. Ja zijem v zahranici, milujem to tu, s partnerom mame kopec záľub, radi cestujeme, chodime na turistiku. Ano, rozmyslame o dietati kvoli veku, ale zazivam uz teraz rovnake pocity ako ty - ake to bude, ked pridu deti, ze sa budem musiet v mnohom obmedzit. Verim, ze dieta cloveku do zivota prinesie obrovsku lasku, ale nie je pravda, ze zivot ludi bez deti je prazdny. Mam v okoli minimalne 3 zeny 50+, ktore su dobrovolne bezdetne, lebo zboznuju svoju pracu, maju xx zalub a chceli pokračovať v takomto zivote. Niektori ludia to proste nevedia pochopit - nie kazdeho naplna rodinny zivot. Nie je na tom nic zle. A k tvojej otazke - deti budu postupne odrastat a budu rady ze im rodicia daju chvíľu pokoj alebo niekam vypadnu🙂) Vtedy pride cas aj na cestovanie atd. okrem toho myslim ze ako matka na materskej toho podla tvojho popisu stihas az-az.
Mier s vami, s pozdravom zadana, zatial bezdetná a NEfrustrovana 🙂)

luccki
11. mar 2019

Aj ja "zavidim" ludom, ktori cestuju, lebo tiez sa nam narodi kazdym dnom tretie a najstarsi ma ani nie 4.5, a je to ten typ dietata, s ktorym sa nedalo ist nikam ani ked bol este sam a my sme si trhali vlasy aj pri vylete do najblisej zoo. A aj napriek tomu, ze mi je to luto, viem, ze nic take extra mi neujde, lebo cestovat mozme aj potom, aj do nobl restiky mozme ist s muzom potom, aj kurz strelby si mozem spravit neskor aj aj aj... A ked uz my budeme mat relativne odrastene deti, tak ostatni sa o ne este len budu zacinat snazit a potom mozno zistia, ze to uz nejde tak lahko, Ze ked my uz v poho prespime celu noc aj pri 3 detoch, im bude este vyplakavat prvy novorodenec s hnackami a prerezavajucimi zubami, vypadavajucim dudlom.. Jasne, kazdy to ma inak ci chcene ci nechcene, ale podla mna nieje nic, co by sa nedalo robit aj neskor s odrastenymi detmi, co robia teraz mladi.. Ale chapem, niekedy ten stereotyp ubija, a to ja ani cvicit nechodím, lebo som rada, ked si pri nich sadnem nieto este niekam chodit aby som sa vlasne este viac hybala 😂

luccki
11. mar 2019

A este na margo spokojnosti/nespokojnosti s tym, ze mas/nemas deti. Ja som napr nikdy neplanovala mat ani jedno dieta, deti som vzdy a to sa otvorene priznam, neznasala. A potom som stretla svojho muza a za 2 mesiace chodenia sme sa rozhodli, ze chceme spolu ostat a ze chceme mat spolu dieta! A to som si este 2 mesiace predtym myslela, ze ziadne deti nechcem. A teraz po necelycj 5 rokoch mame 3, vsetky planovane a nikdy by som nemenila. Clovek co nema deti to nepochopi. A to nehovorim, ze nemoze pocitovat stastie naplnenie atd, ale myslim si, ze to clovek az po porode zisti, co je to ta laska a stastie z dietata. A ano, obmedzujú nas teraz par rokov, ale stoji nam to za to. Popravde, podla mna mat psa obmedzuje viac ako mat 3 deti.. Tie vyrastu a su coraz samostatnejsie, psa musis chodit stale vencit. Ale su aj taki, co si ku 3 detom zoberu este aj toho psa 😂 alebo si myslia ze mat zviera je lepsie ako mat dieta. Pre niekoho moze byt, mne zas pride to nepochopitelne 😉

anicka766
11. mar 2019

@simculllka ahoj ja som to popravde cele ani nedocitala, ale mame podobnu zienku v rodine. Je sama, ma krasny byt, drahe auto, vela casu, ale prazdne srdce. Vsetko materialne ju naplna na chvilu a vela krat sa priznala zeby chcela babatko....len nieje s kym a popravde ani kedy, pretoze ma casovo narocnu pracu. My sme tiez pred drobcom mali vsetko a nic. Teraz sme stastny ze mame to najdolezitejsie na svete a ze je zdravy.....no a dovolenky? Aj na tie obcas zajdeme a je to o to vacsia radost a zabava. Zivot sa uplne zmenil a pohlad nan o to viac. Nezavid.....mas to co iny mat nemozu alebo nechcu a mas toho omnoho viac 🙂 pekny den prajem

salonka22
11. mar 2019

@luccki Ja som to mala rovnako s frajerom, roky sme boli presvedceni, ze dieta nie. Ja k detom vztah nemam, on tiez velmi nie. Ale ked sme si uvedomili, ze mi moze coskoro "ujst vlak", prehodnotili sme to:D Na druhej strane, nas zivot je naozaj plný, milujeme sa a keby sme deti nahodou mat nemohli, viem, ze by sme sme to ustali. No a ked si uz nacrtla toho psa, ja by som to obratila: Kto nema psa/vztah k zvieratam, nepochopi... Tak ako ten, co nema deti/citi sa naplneny aj bez nich, nepochopi, preco si bez nich niekto iny nevie predstaviť zivot... Neporovnavam lasku k psovi k laske k dieťaťu, ale rozumiem ľuďom, ktori sa citia kompletni aj v kombinacii praca, priatelia, zviera... Nie je to nic odsudeniahodne (viem, ze si nic take ani nenapisala, myslim to vseobecne, lebo casto tu citam, aki duševni chudaci si dobrovolne volia zivot so psom namiesto deti), je to len ina laska. Proste, zi a nechaj zit. Btw psa 3-4x vyvencis a v noci ta necha spat, pojde s tebou bez reci, kam pojdes, nikdy sa na teba nenaserie atd. :D - to len - s humorom - k tym vyhodam a nevyhodam.

simculllka
autor
11. mar 2019

@luccki aaaa aj ja som bola presne ten typ,ze dieta? No to isto nie..a ked,tak az bohviekedy...a potom som stretla manzela a zrazu bum,tri deti za tri roky,akurat sme minuky tyzden oslavovali piate vyrocie manzelstva uz s troma deckami😁😁a ze teda ja som moc nemala rada deti,teda nemala som k nim ziadny vztah,ja som sa nikdy s detmi ani nevedela bavit,rozpravat,nieto este nejake mat a zrazu ked ma teraz stretne niekto z minulosti,normalne nechape,ze ja a tri deti😁sranda,ako sa vie zivot otocit. Ale pekny postreh..ze nam nic neutecie..mas pravdu,takto som sa na to nikdy nepozerala. Dakujem 😉

didaa
11. mar 2019

@salonka22 napísala si pravdu...ja sama mám 2detičky a nemám rada, keď niekto napìše, že ženy,ktoré nemajú deti majú prazdny život...čo sú toto za reči?? Ako si toto niekto dovolí vôbec napísať! Mám sestru, ktorá má 30 a tvrdí, že deti a ani muža nechce, pretože vie, že na to "nemá"(nemyslím financie) a obdivujem ju (v dobrom), že to otvorene povie. Všetci sme iný, tak to ľudia rešpektujte bez pripomienok, že aký nudný život musia mať. Určite je lepšie deti dobrovolne nemať, ako ich mať LEN kvôli veku alebo ľuďom a nemať k ním vzťah. !!!ŽI A NECHAJ ŽIŤ!!!

lacibo
11. mar 2019

@simculllka s manželom máme tri deti (20, 15 a 2 ) takže presne viem, o čom píšeš..pri prvej dcére som veľa vecí prežívala inak ako teraz, s vekom sa to tiež mení a postupne som sa z úzkostnej matky, ktorá sa všetkého bojí zmenila na takú, ktorá si váži najmä samu seba, nájde si aj čas pre seba, pre náš vzťah s mužom a hlavne, ktorá nemá prehnané očakávania od detí..lebo ver mi, že nie raz ťa dieťa sklame, zraní alebo si skrátka tvrdohlavo ide za svojím aj keď ako matka vieš, že nerobí dobre..nie raz sa zachová nevďačne alebo egoisticky..je to skrátka fakt..mať deti preto, aby sme si naplnili naše vlastné predstavy je hlúposť.. deti nám nepatria, sú to samostatné bytosti a máme ich v podstate len na "krátky čas", kedy ich ovplyvňujeme a snažíme sa vychovávať..takisto som sa naučila nebyť prísna na seba, keď výchovne zlyhám..dôležité je, že sa o niečo snažím, už ten samotný proces, lebo orientovať sa len na výsledok nemusí priniesť šťastie a ak niečo nevyjde, tak nás to zbytočne frustruje.. takže zhrniem, hoci sú deti náš najhlbší a najpodstatnejší zmysel života, nie sú jediný...čím skôr si to uvedomíme, tým spokojnejšie a vyrovnanejšie môžeme byť..🙂

mariah0307
11. mar 2019

Ja mam presne take iste pocity niekedy... Ze na jednej strane je clovek za vsetko vdacny (za dceru, za muza, za domov... Za všetko) a ptm si niekedy hovorim, ze chcela by som hento a tamto a tam ist a mat "bezstarostný" život... A ano, nemat za nikoho zodpovednosť (lebo aj to je podľa mňa vyčerpávajúce niekedy)... Ale ptm sa vratim k tomu, co ti tu aj iné napísali, ze co by iný dali za to aby mali zdravé deti (alebo nejaké deti) alebo muza co im splni co na očiach vidí... Takže si to ja vždy uzavrem, ze mam co som chcela ;)))

salonka22
11. mar 2019

@lacibo Krásne si to napísala.

luccki
11. mar 2019

@salonka22 to si uplne inak pochopila, ako som to myslela. Napr, mojej mamy znama ma dceru, co maju psa a nechcu este deti, ale mat volnost a cestovat atd. Tak znama musi chodit po vikendoch strazit psa, chodit ho kŕmiť, este ju aj kusol, takze je z toho nadsena.. Svokrovci napr maju psa, ale ziju v rodinnom baraku a ak raz rocnr idu niekam na dovolenku, tak susedia sa im onho chodia starat. Keby vsak mali byt, asi by to nebolo take lahke. Tiez ked ides na plaz, do lietadla a neviem kam si psa vziat nemôžeš, alebo teda mozes ist tam, kde je to vyslovene dovolene. Kamoska robi nedaleko od mojho bytu, ale nikdy sa tu nemoze po praci zastavit, lebo musi utekat za psom a ist ho vyvencit.. Takze som to skor myslela v zmysle ze aj pes ta vie obmedzovat a pritom si ich ludia kupuju/beru z utulkov.. A to nijak nechcem porovnavat deti a psov, a uz vobec nic voci nim nemam. to bol len priklad, ze deti niesu jedina vec na svete, co cloveka moze obmedzovat. A ze to tiez netrva vecne. Ano, su aj chore deti, ktore tu neustalu starostlivost vyzaduju, bohužiaľ.... Ale to nikdy nevies co sa stane... Tebe, manzelovi, ci niekomu inemu z rodiny,. Ktory je doposial uplne zdravy...

luccki
11. mar 2019

A hlavne, kazdemu vyhovuje cosi ine. Niketo chce byt suknickar cely zivot, niekto vobec, niekto do 30tky a potom uz chce ostat s jedinou, a taknje to so vsetkym. Jedine, co je na detoch "nevyhoda" je to, ze ked sa rozmyslis v 50tke ze teda aj by si chcel, tak je neskoro. Ano, medicina ide vprex, ale neviem si to ani predstavit sa v ton veku starat o dieta alebo viacero malych deti. Priroda to proste zariadila na vtedy, ked najviac vladzes. Psa si stale mozme kupit aj neskor.. Mozno aj kupime, ja neviem 😊 aj cestovat mozme neskor. Aj do tatier aj do thajska. Minule som pocula o babke co dostala k 70tke zoskok z lietadla a babka sa tesila ako mala a sla 😁 ja si to takto predstavujem na starobu (ak zdravie da) a neriesim, ze to nerobim teraz. Moja povodna odpoved bola skôr ku pocitom autorky prispevku, lebo ta uz deti ma, tak je uplne jedno ci sa niekto citi naplneny bez deti alebo nie aj v 60tke. Preto to mohlo aj vyzniet trochu inak ako som chcela.

montemotherone
11. mar 2019

@simculllka jasné že v tom nie si sama. Každý normálny rodič to zažíva. A ver mi, neprichadzaš o nič. Svet sa ďalej točí. Všetko "tam" bude aj o pár rokov, keď tvoje deti pôjdu vlastnou cestou. Užívaj si rodinu teraz a tu. Nikdy nevieš čo bude... Ak sa raz začneš nudiť pôjdeš do sveta 🙂 ale s dobrým pocitom, že v tom dôležitom období si bola tam, kde si mala byť 😉

simculllka
autor
11. mar 2019

@montemotherone krasne napisane,dakujem❤

salonka22
11. mar 2019

@luccki jasne, ved ja som to nemyslela kriticky voci tebe, v hentom mas uplnu pravdu, aj my sa niekedy obmedzujeme kvôli psovi, lebo ho mame v byte. určite pes nerovna sa ziadna zodpovednost. ale ved chapeme sa...

janinah
12. mar 2019

Máš toho od života ozaj veľa,mnoho žien aj tu čítajúcich ti môže závidieť...sesternice budú v starobe pozerať fotky z dovoleniek,ty budeš pozerať na svoje vnúčatá....cestovať môžeš neskôr,ja mám po 50tke,pred pol rokom Paríž, o tri týždne Londýn, v auguste Petrohrad..na bud. rok asi Kolumbia....neľutuj sa,nemáš na to dôvod.

29simona29
22. mar 2019

@simculllka ja mám xy kamaratiek rovesníčok- 30 rokov, ktoré sa tiež snažia aktívne žiť a akože rozbiehať kariéru a cestovat, ale to preto, lebo si nevedia nájsť chlapa, s ktorým by si založili rodinu, keby ho mali, zo dňa na den by svoj život vymenili. Nepíšeš koľko máš rokov(alebo som to prehliadla), ja si ale myslím, že niektoré ženy by dali aj posledné, aby mali to čo ty...Ja napr takéto pocity nemám ani som zatial nemala, ale asi to bude tým, že som dieta mala v 30tke, ako som aj vždy chcela. Dovtedy som stihla všetko, urobiť dve VS, vybudovať slušnú pozíciu, cestovať atd, navyše čiastočne pracujem aj naďalej popri MD, takze ak sa v mojom okoli objaví nejaká rovesníčka, ktorá lieta kade tade, vôbec ma to netrápi, lebo som sa toho presytila pred materstvom..Skôr by somkazdej jednej dopriala rodinu, manžela a deti, lebo jednoducho sme už v takom veku. Mladším kamoškam Radim, aby s rodinou počkali a užili si ešte slobodu a so staršími sa neporovnávam...A inak vôbec neznamená, že sa už nikam nepohnete, alebo že veľmi dlho nie. Veď aj s deťmi sa da cestovať, keď aj nie na druhý koniec sveta(da sa síce aj to), ale hocijaké iné výlety, dovolenky na SR a podobne určite môžete absolvovať a podľa mna je to ten najzmysluplnejsi čas, aký môžete spolu zažiť a nevynahradila by ti to žiadna luxusná dovolenka. Odkedy som na MD to vnímam oveľa intenzívnejšie, ak idem do prace a vidím, čo tam ti ľudia riešia( to iste som síce riešila aj ja pred MD), len teraz som z toho tak trochu von a vnímam to úplne inak, je mi to skor úsmevne a veľmi si vážim to, že mám dieta a úplne iný život🙂Takze podľa mna buď úplne v pohode🙂