Máte skúsenosti so zápalom prsníka a strácaním mlieka?

ladybug138
7. aug 2019

Ahojte. Pred tyzdnom som porodila, mlieka som mala akurat pre moju dcerku. Odsavala som, ale dostala som zapal do prsnika... Zimnica, horucka, isla som na pohotovosť a dali mi atb. Dnes uz je lepsie, ale ako som zacala uzivat atb tak mi ubuda mlieka, musim sa velni snažit, aby som vytlacila 10 ml... Mate prosím niekto skusenost? Bola som aj u laktacnej, ta povedala prikladat, odsavat, kedze je tam tak malo mlieka, tak malej nic netecie, rozculuje sa... Mal niekto zapal, atb a stratil mlieko uplne? Teraz malej davam umele, nenecham ju hladovat, ked nevypije ani kvapku... Upravibsa to po vysadeni atb alebo po prekonani zapalu? Snazim sa ako viem, davam si senovku, benedikt, homepatika, pijem vineu, hrzonovu stavu, vela jem, polievky... Som celkom zufala, nez som mala dieta, tak som hovorila, ze ked nebudem kojit, tak sa svet nezbori, ale teraz ked malej mam dat to umele, tak mi srdce zviera... A este doplnim, ze mam zapal na oboch prsnikoch... Cudovala sa tomu aj laktacna, ze to este nevidela... Pritom som odsavala kazde 3-4 hodiny...

meesha
7. aug 2019

@ladybug138 a proc odsavas? Ja bych proste kojila 🤔 (zanetu jsem mela hodne, s atb a dite prikladala co to slo, i kdyz mi to rolovalo ponozky 😀, Nejlepsi odsavacka ☝️ je dite)...jo, uz vidim, ze si myslis ze nic nevypije....ale to nevis ☝️ To si myslis.

lula313
7. aug 2019

Určite to ešte rozbehnes, veľa malu prikladaj a každé 2-3 hodky odsavaj. Je možné, že dieťa neťahá dobre, prisatie má Ok?

siska53
7. aug 2019

@ladybug138 odsavat treba castejsie.. mala mi v porodnici pijavala tak raz za 3 hodiny, nuz som si vypytala odsavacku, aby som si tvorbu mlieka stimulovala a odsavala som tak vzdy po hodine-hodine a pol.
Ak aspon trochu odsavas, tak by to malo byť ok.. osobne som kvoli chorobe, ked som brala atb o mli ko neprišla a to som nedojcila asi tyzden, len obcas odsavala, ale maly mal uz 9m.,takze to bolo iné..a ani pri malej,ked mi robili žlčník a pruh, som o mlieko neprisla, ale to som bola mimo len 4 dni.ale opat, mala uz 7m.

Drzim paste, nech sa to upravi.

fridi96
7. aug 2019

A prečo si odsavála keď píšeš že si mala presne pre malú? S odsávaním si to narušila lebo čím viacej odsavas tým viacej mlieka sa ti bude tvoriť trebalo by veľakrát prikladať malú a mala by si mlieko koľko treba ja som odsavala minimum a to len vtedy keď som mala plne cecky lebo mala spala aj 4 hodiny vkuse...

kittykat22
7. aug 2019

@ladybug138 zapal mozes mat aj z ofuknutia. Ked kojis, nesmies byt napriklad v prievane. Laktacia sa spusta podla potreby. Takze odsavaj, priloz bejby a ono sa to rozbehne. Neporadila ti laktacna, aby si davala mlieko cez medela flasu? Je to specialne vyvinuta flasa pre kojene deti, aby nebol problem striedat prsnik a UM. Ja som takto striedala, ked mi kleslo mlieko na minimal a maly bol hladny. Nemala som problem kojit aj dokrmovat, bez problemoveho prechodu len na kojenie.

ladybug138
autor
7. aug 2019

@meesha pretoze mala nevypije sama skoro nic, uz v porodnici pri skuske kojenia vytiahla len 10ml..aj to cez klobucik lebo mam ploche bradavky, teraz ju sice vytiahne cez ten klobucik, ja to dam dole a skusame aj bez... Ale pocujem, ze vobec neprehlta, ked som bola v porodnici, tak jej to islo, ale teeaz je tam fakt velmi. Malo mlieka a musim sa strasne snazit, aby som to vobec odsala na najvyssi vykon a to si pritom drtim ten prsnik...

ladybug138
autor
7. aug 2019

@lula313 ked mala taha, tak to boli ovela viac ako s odsavackou, podla toho usudzujem, ze je prisata dobre, aj v nemocnici to kontrolovali a povedali, ze ok

siska53
7. aug 2019

@ladybug138 skus tak, ze na jednom prse ona, na druhom odsavacka a jemne si este skus kruzit po prse, prip.jemne stlacat, aj to by malo pomoct.

ladybug138
autor
7. aug 2019

@fridi96 mala tiez spi aj 4 hodiny, v nemocnici soala vela, ja som mala flaky na koseli stale, kvapkalo t kade tade, preto som radsej odsavala a schovala k sestrickam pre pripad dokrmenia

fridi96
7. aug 2019

@ladybug138 mne tiež kvapka dodnes ale dávam tu vložku do podprsenky a je to ok radšej nech kvapka ako zápal 🙂 ale to by mali vedieť aj v nemocnici 🙂

jadinka
7. aug 2019

@ladybug138 odporucam skupinu tu na MK Laktacna poradna

lula313
7. aug 2019

@ladybug138 kojenie nemá boliet. Ja som to pochopila až v 5tom tyzdni, keď dcere strihli uzdicky. Povedz pediatricke, nech ich pozrie, pripadne tá posle na ORL

veronikadomanova
7. aug 2019

@ladybug138
Tiež som LP a teda čudujem sa odkiaľ bola tá tvoja LP :o
Úplne zbytočne odsavas, to mliečko má ísť bábätku, klobúčiky ti netreba, tvár bradavky nemá vplyv na prisatie,bradavka čo je vpadnuta alebo vystúpenia má byť hlboko v ústach bábätka a babatko sa prisáva na dvorec...
LP kontrolovala prisatie ? Ukázala ti pauzu v brade? Nie všetky bábätká prehĺtaju tak že je to počuť, takže na to sa nemožno spoliehať.
Ten klobúčik mohol spôsobiť ten zápal, po zápale je bežné že klesne tvorba,takže bylinky super 👍
Akú dávku berieš?
Ma bábätko uzdicku pod jazykom? Kontrolovala to LP?

saja1
7. aug 2019

Tiez mi pri zapale vyrazne klesla tvorba. Ale rychlo sa to upravilo same.

ankare
7. aug 2019

Dojčenie nemá bolieť. Prikladaj malé co najviac. Tiež som si prešla zápalom, no vydržala som a môj 4rocny si ešte sem tam cucne. 🙈
Držím palce!

jamatkaroka
8. aug 2019

Nie je v poriadku že ťa dojčenie bolí. Skús sa poradiť ešte s inou laktačnou poradkyňou. Taktiež sa skús zbaviť klobučníka. Dieťa musí oveľa viac ťahať aby sa dostalo k mliečnu a môže ti to postupne znižovať tvorbu mlieka. Viem o tom svoje, synček začal poriadne prospievať až keď sme sa zbavili klobučníka. A čo najviac prikladaj dieťa, nie odsávačka.

liv1
8. aug 2019

Dojcenie nema boliet hm. Prvych 6 tyzdnov bolelo jsk svina a malu som kojila do jej 22 mesiacov. Vsetci zucastneni sa to musia naucit a tiez bradavka si musi zvyknut. Co dievcata radia je super. Urcite bez klobucika, a ze odsajes menej netrap sa, odsavacka nikdy neodsaje tolko ako babo vypije. Ps: nielen pit, ale aj jest treba na tvorbu mlieka 😉. Drzim ✊

miadi
8. aug 2019

Ja som vobec nepouzila odsavacku ani klobucik hoci jedna bradavka bola invertnà 😆uz nie je. Zapali som mala na zaciatku viac x velmi bolestive no atb nebolo treba, kazde 3-4h hmm 🤔 kojila som vzdy na požiadanie a tie prve tyzdne to bolo skoro každu hodinu, tiez som niekedy bola zufala ze nic netecie aj mna to najprv bolelo hoci vsetci vravia ze kojenie nema boliet, prvy mesiac urcite a mala bola spravne prisata. Po narodeni schudla 9% porodnej vahy a trvalo to 3tyzdne dohnat. V noci spavala 6h a prve tyzdne mlieko kvapkalo kade tade. Niekedy som mala pocit ze nic jej neslo neglgala tak a potom bum reflux grcky tak som mala dokaz ze toho mlieka bolo dost. Asi až moc a z toho grckala, viem ako sa citis no ver ze to pojde a vydrz. Ja som mala nervy nech je dost mlieka aspon do 5-6m a nakoniec som mala mliekofilku ktora zo mna urobila dlhodobo kojacu mamu 3.5r ( ten posledny pol rok uz len na uspavanie Lebo mi to slo na nervy ale mala ma uprosila) hlavne musis pravidelne jest a vela vela pit vody. Aj sa dobre vyspat a niekedy stacilo urobit si radost.. kupit si kvetinku a bum uz sa tvorilo mlieko ., ist niekde von a mat chvilku relax ten endorfin v tele robi viac ako fenugreek pri kojeni, A hlavne babatko často prikladaj niekedy sa hnevaju ze im tecie mlieko moc rychlo inokedy ze pomali,. Ale čim častejšie prikladas tym viac sa tvori. Natrapila som sa kojenim ale ma to vela vyhod. Ked jej šli zubky to velmi ukludnovalo.. mm po nociach ani Nevie ze sme mali babo nikdy k nej nemusel vstat lebo sme spali splolu s malou v druhej izbe a len co zamrncala mala cecik a bolo ticho. Očkovania zvladla bez teploty prvy x bola chora v 2r a prvy x mala sople v 3r popri tom cestovala po svete a dobre že neoblizala lietadla a ine fuj bakteriove veci 😆nehovorim že je to len kojenim moze byt geneticky lepsia imunita ale aj ja som za 8rokov mala chripku len 2x aj to zrovna v teho..inak ani od mm sa nenakazime a ten zvykne umierat kazdu zimu na chripku alebo virus.🤔 drzim palce hlavne sa nestresuj prikladaj castejsie a bude to ok