Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Máte svoje bejby neustále v pätách?

impka
3. feb 2012

Ahojte, mám 1 a pol ročného syna. VŠETKO chce robiť somnou, mám ho v pätách nonstop. Nevadilo by to, veď sa chce učiť a robiť to, čo mamina, ale už sa to trochu začína podobať na teror 🙂. V podstate je to asi o mne. Nemám chvíľu kľudu. Nemám prakticky možnosť niečo urobiť svojim tempom a bez rušenia. Lezie mi to na nervy a som z toho niekedy zlostná. Jediné, čo chcem je, aby sa to dieťa chvíľu hralo, kľudne aj pri mne, len nech ma na chvíľu nechá na pokoji. Viem, znie to asi zvláštne, možno chcem veľa od tak malého dieťaťa. Ja začínam skôr mať obavy, či som ho moc nejako tou kontaktnou výchovou nenaučila pri všetkom byť a do všetkého sa starať, akoby nemal hranicu, čo je vec dospelých... Ja mu tu hranicu dávam, ale tam potom samozrejme príde veľký protest. Chcem mu umožniť mať slobodu, rozvíjať sa a pod. ale hádam mám právo aj ja na chvíľu kľudu! Ako to však mám zariadiť? Mám ho zatvoriť do druhej izby??? To by som asi nemohla.... skrátka, poraďte mi ženy, ako to zvládať?!

stvura
3. feb 2012

@impka len vydrzat...moje prve dieta bolo max. samostatne, to co pises som nepoznala, no dcerka je presny opak...sleduje ma vsade. Aj ked sa sprchujem tak musim mat pootvoreny sprchovy kut, ked idem na zachod sedi mi na kolenach a trha papier...varime spolu...chce to len vydrzat, ono sa to zlepsi okolo roku a pol - dvoch rokov, mozno to vnimas tak zle teraz ked sa neda velmi chodit von, akonahle zacnete na jar chodit na ihrisko sa to zlepsi, neboj (skus ak mozes pobyt v materskom centre, pripadne navstevy s rovnako starymi detickami aby sa naucil na detsku spolocnost)

m.i.r.i
3. feb 2012

ahoj..napisem svoj nazor...ja osobne mam doma nieco podobne..ale uz sa to zacina menit..teda moj syn si vyzadoval pozornost od narodenia. Uz ako babatko nebol z tych, co som mohla ulozit do kresielka alebo na interaktivnu podlozku aby sa hral a ja si napriklad varila obed..nemyslitelne...musela som pri nom stale byt, spievat mu, hojdat v kresielku, pripadne nosit v nosici...tie vysiace hrkalky a hracky nad kresilkom alebo podlozkou ho rozculovali, vydrzal tak 1 minutu do toho buchat rucickami a potom zacal revat...to znamena, ze ked som chcela ist co i len na WC, tak bud to muselo byt ked spal, alebo proste chvilu plakal..no a ja veru nie som zastancom teorie, ze uz od malicka deti zvykat na to, ze sa maju hrat same a nechat ho plakat, lebo musi "pochopit", ze aj maminka si potrebuje nieco spravit..tak sme zivot prisposobili malemu..teda varim ked spi vecer alebo na obed..upratujem tiez ked spi..vysavam ked ho manzel vezme von..niektore "prace"robime spolu, kedy sa citi byt ako pomocnik, ale to musim vediet, ze sa nikam neponahlam, ze je to nieco, co ak spravene bude, tak bude ak nie tak nie...lebo aj to deti beru ako zabavu..tak spolu upratujeme hracky, odkladame veci v kuchyni a tak..ale ziaden stres..vzdy som zavidela mamickam, co doma citali casopis a rocne dieta sa vedla hralo alebo este mensie niekde v ohradke..u nas to nikty nehrozilo...no a dnes ma drobec 2 roky...pozornost si vyzaduje, ale uz sa dokaze pohrat aj sam...uz aj ja mam chvilky, ze si citam a on sa hra s autickami vedla mna...uz si "cita" sam knihy a sklada puzzle..a vies co? Tym, ze som s nim travila vsetok svoj cas mam pocit, ze aj vela vie...stale sme spolu citali, stavali, teraz rozprava a vela sa pyta, miluje knizky, puzzle, telku nepozerame a stale sa rozpravame...vie toho strasne vela..a mne sa to preto vobec nezda ako zabity cas..pomalicky sa osamostatnuje a casom pojde do skolky..uz nebude zavisly na maminke..tak ja z toho tragediu nerobim

p.j.jacky
3. feb 2012

Ahoj moja dcerka ma teda len 8 mesiacov ,ale mam to same.Mala sa bezomna ani nehne.Hrat sa sama?chvilu ale to musim u nej sediet.Takze nejake prace doma ,ze by som sama urobila nehrozia.Nemozem povedat ze mi to vadi,len je to vsetko zdlhave.Neriesim.Ved nebude stale mimco a ked vyrastie budem mat na co vspominat,kedy ma potrebovala 😉 Tiez wc a sprcha sedi somnou a rehoce sa.Rano kavu pijem na stojaka a oddych mam len ked spi.Lebo ma velmi jemny spanok.Takze nejake hrrr robit nemozem.Maximalne utriet prach a ozehlit pradlo....ale viem ze toto obdobi skonci,tak neriesim:D

zuzanockamt
3. feb 2012

@impka vydrzat, prejde to ... ja drzim uz 16 mesiacov 😀

didiana333
3. feb 2012

@impka velmi pekne si to opísala.... 😀 a chápem ťa....a záááávidím ti...Čo by som ja dala za to,aby moj drobec bol stále pri mne a motal sa pri mne... 😀 Ja chodím do roboty od jeho piatich mesiacov a som s ním,len ked mám volno. Našťastie robím krátky a dlhý týžden a som často aj s ním,ale často aj bez neho...a velmi mi chýba....

anjelicek26
3. feb 2012

@impka - zvladat sa to da len tak, ze to budes akceptovat. Nebudes mat oci stale na stopkach, ale nechas ho doslova hrat sa POPRI tebe a robit si budes aj tak svoje. Isteze kavicku si nevypijes a na net sa nedostanes, ale aj tu domacnost zvladnes... maly dostal na vianoce upratovaci set, tak mopuje so mnou, vysava so mnou, vesia pradlo so mnou - rozumej podava mi stipce 😅 Spinave pradlo znasa so mnou - rozumej zbiera to, co mi spadne cestou, pomaha mi varit - rozumej naschval rozsypem cestoviny, nech si moze zobrat metlicku a zbierat, no proste... ulahcujem si to a zamestnavam ho. Neprijde mi "otravny". Skor mam pocit, ze je to take fajn, ze sa snazi. Skus byt viac nad vecou. Ked SPI, neupratuj ani nahodou, nohy hore a oddych. To nie je cas na povinnosti... je to TVOJ cas. Aj keby to doma vyzeralo ako po vybuchu, no a? Treba mat tych par minut pre seba...

katkaag
3. feb 2012

ach joo...nejak som sa az moc nasla v uvodnom príspevku 😀 , ale neriesim, ved ako by som to aj spravila...a tak aj my s malým robime všetko spolu...a to myslim, že fakt všetko....snad z toho vyrastie 😖

pepiminarik
3. feb 2012

vydrz a namiesto toho aby si dieta "odhanala", prave naopak. vsetko mu dovol robit s tebou. berie to ako hru. este nerozlisuje, ze su to napr. domace prace. chodte spolu nalozit pradlo do pracky, aj vyvesat, spolocny nakup, daj mu prachovku ked utieras prach, do hrnca nasyp nejaku cestovinku, nech s tebou vari. uzi si kym je s tebou. az pride cas a budes sa musiet vratit do prace bude ti za tym mozno aj luto. ano lezie to obcas na nervy, v podstate som sa citila rovnako. postupne sa nauci chvilku zahrat aj samo, alebo s rovesnikom. nie nadarmo sme doma tri roky. az od troch rokov sa vedia deti hrat spolu navzajom. mozno je maly naznak aj predtym, ale skor je to taka hra vedla seba ako spolu. moja mala bola rovnaka. teraz ked bude mat o chvilku tri roky konecne si vie najst chvilku aj pre seba na vlastnu hru alebo s kamaratkou. a ked spi, nesnaz sa dohnat vsetko co si pocas dna nestihla. zasa to rob s krpcom. ked spi oddychuj, rob na co mas ty naladu a tiez nezaskodi zapriahnut niekoho z rodiny, aby si aspon na chvilu dokazala "vypadnut" alebo robit nieco bez drobca. neviem ako si na tom so starymi rodicmi, ale v tomto veku by uz mohol zvladnut prespat aspon jednu noc u starkych 🙂 . ja som chodila s malou k starym rodicom casto. zvykla si na to a potom ked mala rok a kusok nechala som ju tam samu. nebol problem. odvtedy sa naucila, ze raz za mesiac ide varovat k babke na vikend a je to paraaaada. sama sa na to tesi a cely den sa ma pyta kedy uz pojde k babke. stihnem dobehnut domace prace, oddychnut si a tiez si vychutnat spolocnost s manzelom. a ked sa blizi nedela, veru sa na nu tesim a nakukam na hodinky kedy pridu 😀

akramgad
3. feb 2012

@impka ahoj máme to všetky za sebou si normálna že ti to lezie na nervy všetkým nám to liezlo a ešte chvílu to potrvá ale já som si sadla s mojím a povedala mu na rovinu že je treba aby som troška vypadla od malej takže keď prišiel z práce von išiel on s ňou a já doma a troška som aj zašla ku kamarátke bez malej nech sa hrá tatino a malá si všimla že dá sa "otravovať" aj tatino takže mne potom ostalo trošku času aby som si porobila keď je tatino doma 🙂 a ako píše anjelicek26 keď malá spí nohy hore zapať telu ,čítať knihu žiadna práca !!!!! nik ju za teba neurobí takže ťa počká odychuj vtedy keď oddychuje tvoje dieťa len každá vo svojon štýle 🙂

kalifa28
3. feb 2012

super tema 🙂
ja som niekedy, ked mala moja dcera cca rok zistila, že ju s najväčšou pravdepodobnostou ,,neprerobím,, tak som prerobila seba .-) t.z. absolutne som sa prisposobila jej potrebám a odvtedy máme super život... tiež som si na nu musela spočiatku zvykat, predsa len 26 rokov sama so sebou urobí svoje, ked si zrazu ,,musíte pýtat povolenie ist sa vycikat,, 🙂 ale teraz sme fakt zohraná dvojka, až mi je luto, že v septembri mi odíde do školky a to som si ešte pred rokom zbožne priala, nech niekde na chvilu ,, zmizne,, 🙂

pancake
3. feb 2012

ja mám divákov aj na záchode aj úplne všade. zvykla som si a uz ked niekedy sa zahrajú tak mi aj chybajú 😀 😀

pancake
3. feb 2012

@anjelicek26 presne tak. úplne súhlasím. vešiam prádlo: 3r.syn mi podáva, a malá (1r.) mi rozhadzuje štipce. akože im ich podáva atd... 😀 😀

impka
autor
3. feb 2012

@stvura, @m.i.r.i ,@p.j.jacky ,@zuzanockamt ,@didiana333 ,@didiana333 ,@anjelicek26,@pepiminarik,@akramgad ,@kalifa28 ,@pancake
dakujem vam vsetkym, je to podporujuce citat, ze to prezivaju mnohe z nas.. vsetko to venovanie sa dietatu samozrejme je dobre a potrebne, vediet ho namotivovat, zahrnut do vsetkeho, alebo aspon mnoheho. U nas nikdy nebola ohradka, dokonca ani postielka. Este som nebola na noc z domu a pod. Kontakt tu je. Ale KDE MA HRANICU??? to je moja otazka. Je super dietatu vela dovolit, ale nechcela by som aby nadobudlo mylny pocit, ze MOZE vsetko.... je tam potrebna ista hranica, ktoru si potrebujem nastavit. Niekde kde benevolencia konci a aj dieta musi pochopit, ze "toto teraz nie". Lenze ked mu raz nieco dovolime a druhy raz nie, je to pre dieta MATUCE.... Inak to mozem povedat este takto: Potrebovala by som aby dieta v istych momentoch vycitilo, ze teraz sa mama fakt ponahla, proste ide istu vec robit svojim tempom a neprizyva ho k spolupraci, aby to respektovalo. Viem, ze take nieco asi nepride samozrejme same. AKO TO TEDA DIETA NAUCIT???? tesim sa na vase napady!

p.j.jacky
3. feb 2012

@impka no po pravde ja neviem ako to dieta naucit,hadam to pride samo...ale to je blbost 😀 mne uz teraz moja mama nadava ,ze som dcerke otrokom..som,viem to...ale zmenit to nejako nemienim...mozno robim chybu,ale chcem aby mala vsetko.Hlavne po citovej stranke.Tiez mame vsetky "zlozvyky"-nosenie,spavanie v manzelskej posteli,vnoci sa hrame a nespime,papame a robime saskovinky a veeeela dalsich....neviem ako by som si to ulahcila a po pravde som dost vycerpana..no ale co dni,mesiace utekaju ako voda a hned bude par rokov prec a dcerka bude samostatna a ja sa potom vyspim,upracem a budem vegetit...haha 😀
dieta to nevyciti,nie take malicke...ved ani 15rocne neposluchaju a robia si co chcu...nemam radu pre teba.

monikapalo
3. feb 2012

Vidim, ze su tu mamicky, ktore maju to stastie, ze im ich dieta pomaha 😀 . U nas to velmi nehrozi 😒 On si skor vynucuje moju pozornost pri hrani, teda skor asistenciu, kazda hra trva cca 1 minutu a potom, ked nevymyslim nieco nove, tak chodi umrncany po byte, vidim na nom, ze ho nic nebavi. A co ma stve najviac 😠 , je to, ze jedina zabava , ktora ho aspon trocha odomna odputa je TV!!!!!!!!! V jednom kuse by sa na nu pozeral. Takze ak nechcem, aby bol televizny maniak, poriadok neporiadok, musim sa mu venovat. Dufam, ze detsky kolektiv ho zmeni. Zaujimave je, ze tatika takto otravovat nebude. 😀

stvura
3. feb 2012

@impka to pride samo, to sa jednoducho neda naucit...zavisi to skutocne aj od povahy dietatka...mam doma dve deti ako pod kopirakom co sa vizaze a vyvoja tyka a obe su povahove troska predsa len odlisne co do samostatnosti a naviazanosti na mna. Podla mna je este velmi malicky, ale ako som ti pisala, skus naozaj tu spolocnost, aby sa vedel pohybovat v kolektive a zistil ze je i nieco ine ako len mamina.
Ja som tiez nemala nikdy ohradku, mala spi so mnou stale (aj maly spaval do dvoch rokov), uz tri a pol roka som na materskej, na noc som bez dietatka nebola (az ked mal maly cez dva roky), obe deti mam (maleho som mala do vyse dva a pol roka) dojcene, takze mame silnu vazbu s oboma. Ono ti to skutocne pride teraz take, ale poviem ti, ako maly rastie mi chybaju nase spolocne lenosenia v posteli, mojkania, didkovania...pomalicky sa z neho stava plne samostatna osobnost (vzdy bol velmi akcny, nebojacny, priebojny, tvrdohlavy)...uz to nie je viac moj maly chlapcek, ale 3,5rocny skolkar. Takze skutocne viem ze je to narocne, ale uzivaj si to teraz, lebo ako bude rast sa to uz nevrati.

impka
autor
4. feb 2012

🙂

beru30
5. feb 2012

@impka viem ta pochopit.
Pred par dnami som pisala na fore otazku, ako naucit dieta samostatnej hre, aby som si mohla v klude vyvesat pradlo, vybrat riady z umyvacky.....atd. Dostala som vela odpovedi typu, ze mam zapojit dieta "do hry". Vsetky tieto a aj ine aktivity samozrejme uz davno robi so mnou, ale tie zaberu pol hodinu a do vecera je este dlho. Syn ma 2r. a mesiac a sam sa zahra do 10 minut 😒 stale ma prenasleduje. Aj ked idem len 5 krokov a poviem mu, ze si idem uvarit caj alebo idem na zachod hned bezi sa mnou. Hry spocivaju v tom, ze ja mu ponukam co by sme sa mohli hrat, lebo hned by robil nieco co nesmie (vyslovene nebezpecne veci) a este mi pri hre naordinuje kde mam sediet 🙂 Okrem toho si hocikedy zmysli, ze chce po tisici krat aby som ho zdvihla na ruky a on sleduje co mame v kuchynskych skrinkach a ked nie je podla neho spusti hystericky plac (asi obdobie vzdoru). Je to velmi narocne, ale ako pisu dievcata, aj ja verim ze to prejde. Treba velmi vela trpezlivosti a predychavania, ja som povahovo velky nervak a velakrat mam na male. Snazim sa to brat pozitivne a hlavne vidim, ze tym ze sa mu tak venujem, stale sa rozpravame, vysvetlujeme a hlavne citame, vsetko komentuje, ma bohatu slovnu zasobu, pekne vie povedat o com bola rozpravka, doplna basnicky a pesnicky, ze to prinasa ovocie 😉
Co sa tyka tych hranic, s manzelom sme vo vsetkom za jedno, sme na neho prisni, jednoducho su veci, ktore nesmie robit, lebo viem ze ak mu ich povolim bude mi velmi dlho trvat oducanie, ale to je povahou mojho syna napr. uz spominane dvihanie na ruky. Ak potrebujem rychlo nieco urobit tak to robim tak, ze mu dam ulohu aby sa citil dolezito. Syn by si donekonecna pustal auticka, ale so mnou ☹ , tak mu poviem aby si prichystal garaz aj auticka,nech ich zoradi atd. a mama potrebuje surne nieco urobit...obcas to zaberie.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli