Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Moje 18 mesačné dieťa nerozpráva

6. nov 2020

Baby ja sa cítim taká neschopná.Venujem sa malému,čítam mu knizky,všetko ukazujem,pomenujem.Ale on nechce rozprávať ani opakovať po mne.Povie len mama a jeho obľúbené slova sú bagum ako bager a brm hovorí na auta.Ma rád veľké auta.Ale okrem toho nič.Iba blaboce alebo povie na všetko hm a ukazuje rukou.Ked čítam v našej skupine že niektoré detičky už normálne vety hovoria.Tak mi je z toho zle že kde som robila chybu že môj malý ešte nerozpráva.Ako ho nakopnúť aby začal aj on?Alebo moze byť problém aj to že on rád súdka dudel a preto že to má to v píše nechce rozprávať?

autor
6. nov 2020

Tu poslednú vetu mi mobil prepísal.Malo tam byť môže byť problém aj to že on rád dudka dudel a preto že to má v puse nerozpráva?

dzina007
6. nov 2020

nikde si neurobila chybu.... deti maju svoje tempo...
pre porovnanie napriklad... moj starsi syn sa do troch rokov rozpraval len hatlaninou, pouzival slova neni nejde tonono denen a podobne... prisiel do skolky to ho nakoplo a dohnal vsetko... teraz ma 7 rokov rozprava krasne... nepotreboval loopedku ani na opravu reci... ale doteraz sa napriklad neznasa ucit slova a basnicky naspamat...
mladsi syn zacal rozpravat velmi skoro... rozpraval vzdy vela a vsade to ma aj doteraz.... a na to ze rozprava ovela dlhsie a viac oproti bratovi tak potrebuje logopeda lebo nespravne dycha ked vela rozprava a R a L nevie,,,
spravila som pri niektorom dietati chybu? nie nemyslim.. len proste kazde slo svojim prirodzenym tempom... 😉

anjelicek26
6. nov 2020

To, ci dieta bude-nebude skoro rozpravat suvisi s rozvojom recovych centier v mozgu. Mas na to len velmi obmedzeny vplyv. Vela citat, opakovat, ukazovat predmety pomaha, dieta bude rozumiet -ale to neznamena, ze zacne rozpravat. Najhorsia je skupinova psychologia terminovych skupin. Vzdy budes mat nadpriemerne rychle deti, ktore budu po roku pomaly basnicky rozpravat, potom mas take, co ti tri slova povedia ako 2,5 rocne. Obidve deti pritom zdrave a inteligentne! Moje boli tie brzdy, pri prvej ma to trapilo, pri dalsich som si vravela no dobre rozbehnu sa neskor... a aj to tak bolo, okolo 2,5 roka s 5 slov boli zrazu behom par tyzdnov vety, krasna vyslovnost, vsetky pismena vratane R... proste sa rozsvietilo. V skole patria k najlepsim ziakom v triede.

dzina007
6. nov 2020

a este dodam starsi nemal cumel od pol roka... mladsi do vyse 2 rokov...

ruzasipova
6. nov 2020

S cumlom sa isto tazsie rozprava, ja musim pred mojim tiez stale schovavat. Moj ma sice len 15mes ale ovlada len 2 slova a hlavu si z toho nerobim. Jasne, ze ma mrzi, ked mi kamoska posiela videa ako jej rovnako stara dcera hovori slova a dcera v tomto veku zvladala uz trojslabicne slova. Ale potom si vzdy spomeniem na mojeho brata, ktory este v 3 rokoch hovoril na vsetko “e” a pritom zvladol psychologicke testy pre prvaka 🙂 Takze hlavu hore, deti sa vyvijaju tak ako chcu oni, nie rodicia a este sa ho napocuvas dost 🙂

manee
6. nov 2020

Ešte má čas. Moja ide mat o mesiac a pol tri roky a rozpráva pomocou rúk citoslovies..... Začali sme chodiť na logopédiu. Ale tvoj ma naozaj čas. Možno práve rozvíja nejakú inu zručnosti..... Vývoj dieťaťa nie sú preteky. To, že je nejaké dieťa mega šikovné ešte neznamená, že tvoje zaostáva.... Neboj, rozbehne sa. Co robíš, robíš správne.

gabika0825
6. nov 2020

Podľa mňa je ešte dosť malý na rozprávanie... ja deti nemám ale mám pár detí v rodine a aj kamarátky čo majú malé detičky a žiadne z nich ešte v takom veku súvislo nerozpráva...

0silvia0
6. nov 2020

@anjelicek26 vidis, moje deti rozpravali krasne a cisto v tomto veku, syn ako 2rocny poznal vsetky typy a znacky aut, nad knihami a encyklopediami sedel cele dni a prisla skola a bum. Nezaujem, hnus k uceniu a robeniu si povinnosti, skolsky lenivec ako vysity doteraz a to tento rok maturuje🙈. Radsej by som prijala variantu do 3 rokov 3 slova a v skole vsetko ok.

janka0509
6. nov 2020

Máloktore dieťatko v 18 mesiacoch rozpráva vety, a ked v skupinke také deti su, tak maminky sa podelia o tu radosť, ako sa im darí. Nie je na tom nič zle, ale ver, ze prevažná cast 18 mesačných detí povie naozaj len par slov. A vobec to neznamená,ze ked tvoj syncek nepatri do tej menšej skupinky uz rozprávajúcich deti,ze je / bude menej šikovný.
Moj maly rozpraval skoro, uz okolo toho 18 mesiaca, ma 4,5 roka a hovori pekne, ale R este nevie, kamoskina mala sa rozrozpravala az okolo 2,5 roka, tiez spomínala, ze uz je z toho nešťastná, no uz v 3. rokoch rozpravala krasne R. Takze moj hovoril oveľa skor, a nakoniec je napríklad s tým R aj tak od nej pozadu😀. Ale vobec mi to nevadí.

petulkahu
6. nov 2020

Nikde nie je problem a ty prestan porovnavat! Poviem ti to na mojom prilkade, moja dcera sikovna, zdrava, nadherna. Venujeme sa jej, citame knihy.... Mame kamarata co je rovnako stary ako nasa princezna a on v roku a pol vedel povedat kakaovy pribinacek 👀👀😂 zatial co nasa povedala max mama 🤷‍♀️ zacala rozpravat po druhom roku a uz sa jej pusinka nezavrela 😊 Samozrejme ak cca v 3 rokoch rozpravat nebude, tak by som to asi zacala riesit.

ladyvi
6. nov 2020

Ako moj syn. Tvoj aspon bagum povie 😂 moj ani to. A zvieratka vie napodobnit az dve 😂 nerobim si toho ziadne starosti. Este ma rok a pol cas aby som to zacala nejako intenzivne a intervencne riesit.

diewcatqoo
6. nov 2020

Moj syn do 2 rokov nerozpraval vobec. Ale ze absolutne, ani mama, nic. Vkuse som do neho nieco hustila, rozpravala, popisovala vsetko... a on stale len vydaval nejake zvuky bez zmyslu a potom sa zlostil, ze mu nerozumiem.
Vsetky decka v okoli rozpravali aspon trochu, tiez som sa obvinovala, kde robim chybu...
Po druhych narodeninach sa zrazu rozhovoril rovno vo vetach. Dnes ma 4 a rozprava pekne cisto, cistejsie ako ti z nasho okolia, ktori rozpravali skor nez on.
Neobvinuj sa, daj mu cas. Uzivaj si, ze este nehovori, lebo ked zacne rozpravat, uz sa mu usta nezavru... 🙂

karmen118
6. nov 2020

Nevadí, že ešte nerozpráva, ale všimni si, či ti rozumie, to je veľmi dôležité. To a ešte očný kontakt pri komunikácii či dokáže udržať, či ukazuje na veci prštekom, používa nejaké jednoduché gestá, reaguje na svoje meno, ako sa hrá, atď.... Staršia má už 3 r. a 8 m má predbežnú diagnózu komunikačno-kognitívna porucha a sledujú ju na PAS - autistické spektrum. Ona nám vôbec nerozumela, bola akoby mimo vo svojom svete, ľuďom pripadala akoby bola hluchá, vkuse sa chcela hrať len s vodou, prelievanie, umývanie rúk, hračiek, liezla nám do výšiek na nábytok atď. Vedela povedať len mama dlhú dobu, alebo napríklad zopakovala slovo a zabudla ho a pod. Že Hanka je jej meno pochopila asi takto pred rokom a naplno si to začala uvedomovať pred 3 narodeninami, dovtedy nereagovala na meno, keď ju niekto oslovil nezaregistrovala to. Komolí slová, a stále rozpráva mongolčinou, ale už sa to lepší a snaží sa rozprávať, len to porozumenie no. Očný kontakt bol veľmi zlý, mi sme si to ani neuvedomovali až psychologička hneď na prvom sedení nás na to upozornila. Náš malý je vekovo ako tvoj, mama povie len keď si spomenie a v najväčšej núdzi, inak opakuje duda, toto, na auta tutu, brm - je to taký malý automaniak, veľmi málo povie A ako ahoj, ham a mňam keď mu veľmi chutí, párkrát akoby povedal pá pá, kývať rúčkou začal tiež nedávno ako pozdrav, ale prštekom ukazuje pekne na veci, čo chce, očný kontakt má pekný a rozumie vcelku pekne, čo od neho chceme, čo je úplne neporovnateľné s dcérkou v jeho veku keď bola, tak veríme, že on bude oka, len že možno neskôr sa rozhovorí. Jo a zvieratká ho nebavia vôbec, knižky len o autách :D

lenkakravcova
6. nov 2020

Náš syn rozprával jednoduché vety tak okolo 2-2,5 roka. Až po nástupe do materskej škôlky sa rozhovoril. Deti v kolektíve iných detí (buď v jasliach škôlke, alebo ak majú už súrodencov) hovoria oveľa rýchlejšie. U prvého dieťaťa, ak nemá rovesníkov alebo iné deti v okolí, to ide väčšinou pomalšie 🙂 ale to nevadí - potom to behom pár týždňov dobehne.

autor
6. nov 2020

Má súrodenca,hrajú sa spolu,hovori s ním,ale nič.Inac rozumie všetko,ukazuje keď niečo chce.Na svoje meno reaguje,keď mu poviem príkaz nech mi niečo donesie,spraví to.S tým není problém.Len to rozprávanie.

oli18
6. nov 2020

Vnuk ma 19 mesiacov a pouziva aj sykavky. Nie su pochopitelne ciste. Spaja len po 2 -3 slova. Jeho starsi brat v 1,5 roku povedal : "dedo je doma, aj baba je doma". Druhe vnucata zacali po druhom roku a v siestich rokoch sme s nimi este chodili na logopediu. Zato v 1,5 roku boli bez plienok. Eee povedat vedeli 😬 Je to velmi individuale, preto sa netrap.

karmen118
6. nov 2020

Tak v tom prípade si myslím, že je to oka, on sa rozrozpráva časom neboj 🙂. Napr. môj muž začal rozprávať až po 2 rokoch,dovtedy bol ticho, svokra sa bála, že je nemý :D a potom odrazu začal zo seba sypať celé vety 😀

gugugaga123
6. nov 2020

Dudel skúste odstaviť.neni dobre keď nerozpráva.

siska53
6. nov 2020

Ani moji nerozpravali.. rozkecali sa z po 2,5 roku.

tesari
6. nov 2020

Neboj. Môj začal rozprávať ako 2.5 ročný a keca o dušu, síce kadejak ale rozpráva. Dovtedy bol ticho alebo len niečo zabrblal. A to cumel ani nemal. Niektoré deti proste začnú rozprávať neskôr. Ak dobre počuje a je inak v poriadku nemusíš sa báť.

zazvorka87
6. nov 2020

Aspon nic nevykeca na teba 🤣😀.

staskadexter
8. nov 2020

Dobra taktika je hovorit na malickeho neustale par zakladnych slov a dokladne ich artikulovat. Jedno-dvojslabicne slova. Mama, Tato, Baba atd. Ked vrati maly nejaky zvuk treba ho pochvalit. Zvlast dolezite su situacie ked je maly v hladine alfa. tj. pred spanim, po zobudeni atd. vtedy vnima lepsie.

didi2102
8. nov 2020

Môj 2.5rocny tiež biedne rozprava resp nerozpráva, veru nehovorí ani veľmi slovesa,... Skôr podstatné mená a to je o rok starsi,nerieš a nečítaj o inych áno ľahko sa to hovorí,viem o čom píšem keďže o tom ako deti v mojej skupine vedia viesť dialógy ani nehovorim,chlapci začínajú neskôr a nenakopnes ho nijak , takých detičiek je kopa len s takými vecami sa ľudia nechvalia

veronice
8. nov 2020

Moja bude mat v januari 2.roky a povie baba, tata, baba, havo, babo a prd 😁🙈 nestresujem. Kazde dieta ma svoje tempo. Ked mala 18m povedala len mama a tata. Knizky citame niekedy aj cely den, rozpravame sa celu prechadzku, neverbalnu komunikaciu ma na 100% ale proste tie slova z nej idu len veeeelmi pomaly. Ako robia tie ktore zvieratka mi zacala rozpravat tak asi 2 mesiace dozadu. Hlavu si z toho nerobim aj ked tiez ma ti mrzi ze na ihrisku deti v jej veku uz pekne coto rozpravaju ale tak ma cas. Sesternicina dcera v roku a pol uz recitovala kratke basnicky (akoze fakt) a muzov synovec mal teraz 5 rokov a stale mu nie je poriadne rozumiet... Proste hlavne klud a pokracuj v zacatom s knizkami a podobne, ved ono sa tym detom jazyk skor ci neskor rozviaze 🙂