Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

kubaka
29. okt 2009

je vážně fuk, jaké jsou konvence nebo co kdo říká. Každý ať má tolik, kolik zvládne a po kolika zatouží. Podobné téma tu je a není na to žádné pravidlo ani vzorec.
Jedináček nebo tlupa dětí - všechno má své různé okolnosti. Taky mám kluky 11 let, mají se rádi ikdyž to jsou dvě samostatné jednotky. No a co? Vyrůstají spolu, taky se perou, mazlí - mám to jako Berenika. A je to úžasné 😅

Nemyslím že je nutné mít druhé dítě jen proto, aby první nebyl jedináček. A už vůbec ne se kvůli tomu trápit, zvlášť když jsou nějaké problémy zdravotní či rodinné. Dítě musím chtít a cítit se na to. Nežijeme izolovaně a kamarádů je všude okolo spousta. Sám může zůstat člověk se sourozenci i bez nich. Navíc společnost dospělému dělá hlavně jeho životní partner a jeho rodina. 🙂

anta
30. okt 2009

Kubaka - děkujeme za podporu, krásně jsi to napsala 😉 . Občas mi můj kluk taky leze na nervíky, přiznávám to,nejsem dokonalá matka, ale vím, že to zvládnu. A mezi námi holkami, nevím, jestli bych psychicky taky to druhý takhle zvládla, asi jo, co člověku zbývá. Ale chci být prostě v pohodě než tady ničit svoje nervy jak sobě tak případně dvěma třem čtyřem dětem, snad mi rozumíte 😀 😉

kulimka
30. okt 2009

Ahoj tak já mám dvě děti, rozdíl mezi něma je 10 let. I když teď si spolu hodně hrají, myslím, že časem to budou spíše dva jedináčci. 🙂 Taky jsem si vždycky přála mít dvě děti chvíli po sobě (ještě stále po tom toužím), ale nedokážu si představit jak bych tozvládala. Vždycky obdivuju maminy co takhle ty dvě děti mají. Jsem na tom jako anta, taky nevím jestli bych je psychicky zvládla. Teď je to v poho, dcera už je dost samostatná. A taky jak se říká, že jedináčci jsou jiní a rozmazlení, tak si nemyslím, že by holka byla taková. Jsem ráda, že je mám s takovým odstupem, prostě se jim můžu více věnovat a víc si užít toho jak vyrůstají.

anta
30. okt 2009

Co se týče toho rozmazlování, tak toho se teda u sebe nebojím, že bych toto u kluka dělala. Naopak tím, že vím, že bude jedináček, se ho snažím vychovávat tak, aby to nebylo tak znát. Já jsem z pěti dětí a nejrozmazlenější byl brácha jako první dítě a sestra jako to poslední, takže tady přehmaty se dají udělat i u více dětí nejen u toho jediného. Honzík už teď dostává výchovné lekce, jak tomu říkám, protože u mě vítězí tak trochu strach, aby mi za chvíli nešlapal a neskákal po hlavě, jak se mu zlíbí 😀 Miluji ho, ano, je to moje štěstíčko a proto a právě proto si dávám pozor, abych z něj jednou neudělala hajzlíka a nezkazila mu tím život. Mám předsevzetí, že za každou hloupost se "musí" platit, takže udělá něco nepěkného a přijde trest ať je jedináček nebo není. Nehodlám ho vychovávat v tom stylu, že maminka vše vyžehlí 😉

malena
4. nov 2009

Ahoj dievčatá, často sa tu spomína, že je to vec každého jedného, koľko bude mať detí. To je ok, to nikto nikomu neberie. Tak ako si každý môže povedať svoj názor aj ked nie je možno práve sympatický.
Podľa mňa je sebecké mať jedináčika. Pohodlné pre rodičov - smutné pre dieťa.

miskinadamko
4. nov 2009

malena toto ked citam az mi je zle. snad je na kazdom z nas aby si zvazil svoje financne a aj ine moznosti. je vela ludi co sa rozhodnu mat jedno dieta prave kvoli týmto faktorom, nie si narobit deti a potom im nemat dat co do ust. takisto niektorí ludia ani deti mat nemozu a su radi ze maju mozno aj to jedno a snazia sa mu dat vsetok svoj cas a svoju lasku a vychovat z neho slusneho a normalneho cloveka nie takeho ako ty.

malena
4. nov 2009

ale ale práve som to písala, je to názor a nemusí byť sympatický a Ty už urážaš...
myslela som si, že to každý pochopí, že hovorím o rodičoch, ktorí si to práve dovoliť môže, čiže nejde o finančné problémy alebo ked sa im nedarí dieťa splodiť.

malena
4. nov 2009

Napíšem niečo, kedy by som za to mať sestru dala celý majetok:
mama náhle veľmi ťažko ochorela, priebeh choroby bol naozaj ťažký, otec to znášal psychicky veľmi zle - bol na tabletkách a tak som zrazu bola na všetko sama, bolo to niečo strašné, prežívala som dlhobobú nočnú moru, veľmi som túžila mať sestru, s ktorou by sme to zvládali spoločne /kamarátka ju nenahradí, to sa nedá/, zvažovali kroky, vybavovali nemocnicu, atd a najhlavnejšie : spolu zvládali žiaľ a tú strašnú bolesť.

Preto som napísala : smutné pre dieťa. ☹

dominka11
5. nov 2009

a ked sa im nedarí splodit alebo si ho nemôžu dovolit, tak to tiež nie je to dieta smutné???

roasha
5. nov 2009

malena,my si ho dovolit mozme,ale sme spokojni s jednym.no a?
je to kazdeho osobna vec,mna tiez nic do toho,ci chces ty futbalove druzstvo,alebo skolku./hlavne sa o ne postaraj!/
mne ja napr.na grc,ked si niekto "narobi"deti,a ked im nema co dat do huby,alebo strati strechu nad hlavou,narieka v telke...vsak sa najde nejaky hlupak,co sa postara. 🙄

frisbee
5. nov 2009

malena..normálne som sa urazila..čo mám robiť,keď mám zdravotné problémy a nejde to...som zlá matka,že mám jedináčka???To je postavené na hlavu,mám dospelú dcéru,máme za sebou ťažký život a vychovala som kvalitného človeka..mám sa cítiť ako menejcenná??Nechápem.

konoupek
5. nov 2009

fris,malena psala,že že to netýká těch,kteří nemůžou mít další dítě ze zdravotních důvodů.Ale musím říct,že se mě to taky docela dotklo.Taky další neplánujem a nevím proč bych proto měla být sobec a dítě chudák.
Já mám třeba bratra,bydlíme ve stejně dědině a stejně se nestýkáme.Nic proti sobě nemáme,ale každý máme jiný život a nějak jsme si k sobě bližší cestu nikdy nenašli.

frisbee
5. nov 2009

konoupek,to stejné,mám brata,7 rokov sme sa nevideli,lebo je to jeden neskutočný sebec.Každý má počet detí podľa svojich možností a schopností,v živote by mi nenapadlo niekoho odsudzovať,hodnotiť,alebo kritizovať.Je to vec empatie a taktu,ja predsa nemožem vedieť,kto tu má aké problémy.

konoupek
5. nov 2009

Já mám třeba tři kamošky se kterýma se dost často vídáme,všechny máme přibližně staré děti,každá jedno a ani jedna z nich další neplánuje.
Slovo "sobec" mi přijde úplně mimo.

erikasadek
5. nov 2009

pridavam sa...

malena ja som jedinacik.. ako dieta som to tahsie zila a teraz som najstastnesia ze nemam surodencov.. ubohe dieta , to urcite nie.. 😉

kazde dieta je ine, su deti ktore velmi tazko , acseptuju surodencov..
priklad moji znami chlapec ad mala az dop teraz tazko znasal ze nebol sam a ze mal Dalsich dvoch bratov skonocil na drogach.. a nikto nechape preco , kedze rodicia sa najviac venovali prave jemu.. 😉

takze je mnoho pohladov na vec.; preco mat len jedno dieta, zdravotne, ekonomicke.., a geograficke; povedz to takym cinanom v cine a udupu ta od zlosti.. 😀

a myslim si ze ak by som zila na slovensku tak urciote by som si nemohla dovolit mat 2 deti a by mali to co maju tu a teraz a uz vobec nie si planovat tretie.. 😉

daniela1983
5. nov 2009

nechapem preco som sebec ak chcem iba jedno!!!
som jedinacik, a nemyslim si ze som chudak. sice mam o 14 rokov mladsieho brata ale to sa za surodenca nepocita.
nevidim dovod úrec by clovek nemohol mat iba jedno dieta, pre akykolvek dovod. aj pre ten, ze to tak skratka chce. my sme sa s manzelom dohodli, ze bude iba jedno... co je na tom zle? diky za odpoved

malena
5. nov 2009

Pamätám si na jedného svojho zamestnávateľa, ktorý mal 3 deti, hovoril /nebudem presne citovať, skúsim vyjadriť podstatu veci/ že každý rodičia by mali mať asponň dve deti, ako náhradu za seba. Aby národ, či štát nezanikol. Napr. európskej kreťanskej civilizácii hrozí, že bude pohltená moslimskou, ktorá zapĺňa Európu. Viď napr. UK, Francúzskou, Holandsko,...kým europsky priemer je nejak 1-2 dieťa, oni majú pomaly 10 detí, takisto je to u rómov. Logicky biela rasa neschopná sa množiť upadne, vymizne...čiže deti našich detí budú s veľkou pravdepodobnosťou moslimovia.
Neuvádzam to ako argument mať deti, ale s témou to súvisí.

mamutka
5. nov 2009

ja by som chcela pre maleho surodencov, ked sa raz s mm pominieme, bude to fajn, ked mu este ostane nejaky surodenec na rodinne stretnutia, decka budu mat bratrancov a tak....
malena, veru, vyzera to tak, ze sa stratime postupne....ale vobec sa necudujem, ak v tejto dobe a v tejto bezohladnej spolocnosti ma niekto jedno dietatko a hotovo...

malena
5. nov 2009

Poznám jednu staršiu pani, ktorá mala jedináčika - syna, a veľmi, veľmi ľutuje, že sa tak rozhodla. Syn už vyrástol, má priateľku, a svoj rozbehaný život a ju už toľko nepotrebuje a ona tým trpí. Má neustále potrebu sa starať, pomáhať, atd klasika. Ale už to nejde. Keby mala viac detí, mohla sa jej pozornosť prirodzene rozdeliť mezi všetkých a bolo by to ok.
Hovorím, ona to strašne ľutuje a keby mohla vrátiť čas, mala byť viac detí - jej slová dámy 😉

kubaka
5. nov 2009

malena - vůbec nijak to nesouvisí - jsme svobodní lidé a jedna ze svobod je právo mít tolik dětí, kolik chci. Důvody jsou úplně vedlejší. Každý má tolik dětí, na kolik se cítí a kolik chce. Přesně tolik dětí je totiž schopen dobře vychovat. S nějakým kalkulem a hodnocením kdo je a proč sobec si úplně vedle a je to nejtaktní. Tvoje právo vyslovit názor už hranicí s vměšováním do práv druhého a soudíš . Nejsme v Číně, kde musí lidé žádat o povolení plodit.
Je úplně jedno, s kolika sourozenci vyrůstám. Mohou se mít rádi , ale taky se v dospělosti vůbec nemusí stýkat. Ad můj tchán na Slovensku, který je z osmi dětí a o většině ani neví 😒 kde jsou nebo zda vůbec žijí. nebo můj bratr, kterého nikdo už sedm let neviděl. Moji kluci jsou o jedenáct a zbožňují se.

malena
5. nov 2009

Počuj kubaka, je toto diskusná téma či nie? Alebo tu píšeme len veci, ktoré sa páčia ? Netaktní ? Diskusia je o tom, môže byť aj ostrá, angličania tomu hovoria " hádanie sa za vec" kedy necháme priebeh svojim citom, emóciám, temperamentu.
Som nevedela, že máš patent na to kde sú hranice. Hranice sú tu, že si to len píšeme a argumentujeme, veď nikto nepríde ku nikomu domov a nebude ho nútiť mať viac detí, či niečo podobné.
Takže opakujem DISKUSIA.

malena
5. nov 2009

Takže mi kubaka nehovor, čo môžem alebo nemôžem napísať. Pravidlá diskutéra neporušujem, nenadávam, nešírim fašizmus, či iné nebezpečné idei,... len píšem to čo si mylsím, čo cítim.

malena
5. nov 2009

Som sa zasa nejako rozpísala 😉 Takže ešte raz : ja sa tu nechcem nikoho dotýkať či ho nejako urážať /dúfam ľudia, že až také padavky nie ste 😕/ či niečo podobné. Som jednoducho presvedčená o tom, že ju super mať súrodenca a ako som hore už písala sú v živote chvíle, ked je nenahraditeľný !!! Preto keď napíšem aj nejaké silnejšie slová, je to niečo, čím chcem povedať : " pouvažujte o tom aspoň troška ..."
Inak pozor ja som v okolí známa ako vášnivý diskutér, ktorý v zápale boja neváha vyskočiť na stôl a verbovať davy 😀

kubaka
5. nov 2009

je, já si ani nevšimla, že jsem sem už přispěla - 😀 Takže jsem se zase jen opakovala. Je zcestné diskutovat o tom, zda je či není sobecké mít jedno nebo tlupu dětí. Jde o kvalitu, ne kvantitu.

pepibubu
6. nov 2009

Netaktní jsou otázky: Tak co, kdy budete mít druhý? V našem případě jsme už několikrát slyšeli upgrade: "Cože, tak brzo?"

Každý ať má tolik dětí, na kolik stačí emocionálně i materiálně. A když na to někdo nemá, tak radši ať děti nemá vůbec, než by se podřídil tlaku okolí a měl dítě jen proto, že se to od něj čeká.

kubaka
6. nov 2009

pepi - gratuluju - nádhera , na okolí se vys... 😅 Já zase vyslechla, že mít dítě v mém věku je nezodpovědné 😅 Takže opravdu je to jen věc názoru. Žádný ideál neexistuje. 😎

frisbee
6. nov 2009

malena,si fakt netaktná...už som ti napísala,že nevieš,aké majú ľudia,ktorí sem píšu problémy,a aj keď som optimistka,v tomoto padavka som,kedže som o druhé dieťa prišla.A to je presne to,čo píše kubaka,je to o takze a hraniciach.

maart
6. nov 2009

Pepi, fakt kasli na lidi...at si kazdy prnda co chce...Umis si predstavit, jaky rozruch jsem zpusobila ja, kdyz jsem si "v tyhle dobe dovolila" cekat treti dite? 😀 ...i moje milovana starsi sestra, ktera ma jednu skoro dospelou dceru na nas obcas kouka jako na nejvetsi zoufalce a chudaky, kteri se takhle dobrovolne a celozivotne zahrabali takovou bandou smradu 😀 . Myslim si, ze ma proste jine hodnoty, priority, moznosti a predstavy, proto vubec nerozumi tomu, ze ja jsem naprosto, ale uplne prestastna s myma trema kouskama...Nemenila bych! I kdyz nerikam, ze obcas nepadam na hubu...na druhou strnu, cim jsou decka vetsi a samostatnejsi, tim ubyva takova ta fyzicka vycerpanost, ale pochopitelne narusta ta psychicka 😉 ...Mam doma druhacka, predskolacka a batole a je to nadherny.

...Malena, ja Ti mozna i rozumim, co chces rict, ale ono je to opravdu jenom a jenom o rozhodnuti kazdeho a je uplne suma fuk z jakeho duvodu ma nekdo jedno, zadne nebo pet. Hlavne at jsou vsichni spokojeni.

erikasadek
6. nov 2009

kubaka ty si tresla klinec po havicke nejde o kvantitu ale o kvalitu!!!! ano ide o to presne tak kazdy clovek si moze dovolit tolko deti na kolko ma... 😉

ak sa niekto ako par rozhond e, ze uz nechcu mat deti s roznych dovodou tak ziadne argumenty uz neobstoja.. 😉

viem co chces povedta , ale aj ako jedinacik , ti mozem povedat ze jedinacikovia maju povatsinou , co poznam , super zivot. 😉

inak ja som v francuzsku a ako pises tu je ako vzdy najvyssia porodnost, no mozme Ti poveadt ze skor francuzsky maju 3 4 deti aj viac , prave krestanske rodiny idu aj na 10 deti... a ko moslimovia... 😉 ti si to financne kao cuzdinci mozu menj dovolit.. 😉

uz ked si nacala tuto temu.. 😉

malena
6. nov 2009

freesbe, nikdy som o sebe netvrdila, že som vzor taktu, som dosť držka uznávam. Určite sa však nechcem nikoho dotknúť. Napísala som jednoducho čo si myslím, tot vsjo. Vo všeobecnosti som napísala, že je to sebecký postoj, a nebuďte padavky som myslela, tak že sa netreba hneď urážať na použitie troška ostrejšieho výrazu.
Je to tu diskusia či nie? Lebo keď si budeme písať same ťuťuli - muťuli, ...len aby som sa prejavením názoru
niekoho nedotkla, bolo by to všetko možné len nie diskusia. Myslím, že ked niekto zakladá diskusiu o niečom, chce pohľad na vec zo všetkých stránok. Alebo sa mýlim.