Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

zuzanka26
25. aug 2011

Já taky přidám svůj příspěvek. Já sama jsem jen ze dvou dětí,ale se ségrou mám perfektní vztah myslím, každý den si voláme a všechno si říkáme. Proto jsem vždy chtěla aspoň 2 děti.
Po roce a půl se nám to první povedlo, te´d ale mám celkem problémy, prý vůbec nemám ovulaci a reaguju pouze na koňskou dávku hormonů. Není to opravdu nic příjemného. Každý říká, když máš jedno, budeš mít i druhý, ale já mám strach, že už žádný mít nebudu. Vím, že někdo nemá ani to jedno, proto si toho moc vážím, že mám aspoň jeden poklad, ale opravdu bych moc chtěla, aby nebyla sama a aby měla někoho pro život, ke komu bude chodit plakat na rameno, smát se, pařit spolu, chodit na kafíčka apod. Sice i se mnou může mít takový hezký vztah, ale myslím, že sourozenec je daleko lepší.
Mě teď čeká asi v budoucnu umělé oplodnění, jsem rozhodnutá zkusit vše, ale je to opravdu dost náročný psychicky i fyzicky a výsledek nejistý.

Ale jinak si myslím, že to je na každém, jak se cítí. Vím už, jak je to vyčerpávající mít dítě, sama mám dost nespavé dítě ( od narození), dodnes se mi v noci budí a něco vyžaduje, i když je přes den zlatá a nevzteká se, přesto je mateřství opravdu záhul, ale zase pak vám dítě řekne, že vás má moc rádo a to nevynahradí nic na světě!!!

aliali
10. apr 2012

Zdravím kočky a obnovujem túto tému, lebo riešim presne tento problém.
Ide o to, že veľmi túžim po ďalšom dieťaťi. Problém je taký, že prvé tehotenstvo aj pôrod som mala veľmi komplikované. Aj teraz mám stále zdravotné problémy, lekári mi vyslovene tehotenstvo nezakazujú, ale je tu isté riziko (musela by som brať stále lieky, zdravotný stav by sa mi možno zhoršil, atď.). Ak by mi vedel niekto dať nejaký presvedčivý argument 🙂 či už za alebo proti, fakt by mi to pomohlo.
Nemám teraz na mysli výhody a nevýhody jedináčika alebo viacerých detí, v tom mám jasno, že by som chcela dve deti. Ide mi skôr o to, či má niekto skúsenosti, ako zvládal komplikované druhé tehotenstvo, stresy, strach, že sa dieťaťko nenarodí zdraví, prípadne, že sa naozaj nenarodilo zdravé :(.
Bojím sa toho rizika, ale potom si zase pomyslím, že to riziko aj možno stojí za to, a stále tak dokola :(

eaka
10. apr 2012

@aliali no, mňa hneď napadlo, že či by si neriskovala život mamičky jedného dieťatka, ktoré už je na svete... čo tak poskytnúť domov dieťatku bez rodičov? ja tiež moc túžim po ďalšom drobcovi, ale nemám s kým a vidím to dosť čierno, tak časom sa poobzerám po blonďatých čerstvo narodených dievčatkách 😉 (nedostatkové 😉 )

aliali
10. apr 2012

@eaka keby mi išlo o život, tak by som určite neriskovala, keďže už jedno dieťaťko mám - riziko je skôr také, že budem musieť užívať lieky a ktovie ako to bude účinkovať na nenarodeného drobca ☹ a ešte hrozí aj to, že časť tehotenstva strávim možno v nemocnici, a nebudem sa môcť venovať tomu staršiemu.. a možno nie, možno to bude v poriadku, to teraz dopredu sa nedá vedieť.
a čo sa týka adopcie, aj nad tou som uvažovala, ale nejako sa neviem odvážiť 🙂

eaka
10. apr 2012

@aliali ja by som teda očakávala, že majú nejaký sortiment liekov, ktorý by na plod nemal mať negatívne účinky, veď kto by šiel do tehotenstva, keby vedel, že bude musieť brať lieky, ktoré mu síce udržia aké-také zdravie, ale ublížia dieťaťu?? čo na to Dr?

fleuerette
10. apr 2012

@ukana my mame doma momentalne skoro 11 mesacne zlaticko. Tento rok budem mat 36, hrozne dlho mi trvalo nastavit sa na iny zivotny styl. Ani teraz to nie je jednoduche. Tiez sme sa rozhodli ze druhe uz nie. Jednak kvoli mojim problemom s chrbticou a aj kvoli financiam. Vzhladom na dnesnu dobu a nas vek sa uz asi ku velkej kariere a adekvatnym peniazom neprepracujeme, a ak chceme zabezpecit dobre vzdelanie, pripadne ak by maly chcel sportovat.... budeme mat aj pri jednom co robit 🙂. Uz teraz ma mrzi, ze musime robit tolko kompromisov. Ale sme stastni ze mame aspon to jedno zlaticko

aliali
10. apr 2012

@eaka no lekari nič určité nepovedia. Všetko je v rovine: "Malo by to byť v poriadku" "Nemalo by to mať vplyv" atď., ale nikto nič nezaručí. (Samozrejme, že ani pri úplnom zdraví nikdy nikto nič na 100% nezaručí, ale v tomto prípade je tam predsa len nejaké zvýšené riziko.)

bublinkajasminka
31. máj 2012

ja sa pridavam do temy 🙂 s nami to je tazko, my sme chceli velmi dcerku - obaja a narodila sa nam yasminka 🙂 yasmi ma uz 4 roky a cele okolie sa vypytuje kedy bude druhe mimco...ale proste v tomto sa uplne zhodneme ze sa nam opatovne do toho nechce 😒 vratila som sA DO prace po materskej - velmi mi to chybalo, ten stereotyp doma ma strasne unavoval....
zacala som pracovat s detickami - fotim deticky a je to praca kde som stale s detmi a nechce sa mi toho vzdat - ked uz mam rozbehnuty vlak 😉
hmmmm ja mam sestru a to je jedine preco v kutiku srdca dufam, ze to druhe mimi na nas raz pride.....je uzasne mat surodenca, tolko sme spolu prezili-----ale zatial ja nechcem a muz takisto..tak uvidime

matilde111
10. jún 2012

@fleuerette konečne, píšeš mi z duše...aspoň nie som sama, už som si myslela, že nie je so mnou niečo v poriadku...🙂

matilde111
10. jún 2012

@fleuerette a pozerám, že aj psíka máme rovnakého, a aj skoro rovnaké detičky a aj vek...🙂)))

anatanka
12. jún 2012

Miri je taky jedinacek a jak to tak vypada, tak uz zustane. Obcas nad tim premyslim, ze by to pro ni bylo fajn, kdyby mela podobne stareho sourozence, ale kdyz to nevyslo, tak se z toho nezjevim a ona taky ne. Poridila jsem ji misto sourozence jako partaka aspon pejska... 😉
Mne to osobne vlastne vubec nevadi, ze mam jedno dite, i to mi casto staci az az. Ackoliv kdyby bylo dalsi, tak bych pak treba Miri nemusela denne delat mamu, tatu a segru... 😉

Co se tyka dospelosti, ze nebude mit krome rodicu zadnou jinou oporu, tak v tom spoleham aspon trochu na jeji dva starsi sourozence z tatinkovy strany...
Ale takove ty zaryte zazitky z detstvi jako mam ja, jak lezeme s brachou na chalupe po seně, vecer pred spanim si rikame stokrat dobrou nebo si nadavame skaredej strakatej motyle, mit bohuzel nebude.

lindda
27. jún 2012

Cafte aj ja mam jedinacika a som spokojna ,ale tiez mi taky mali cervik vrta ci este jedno nie alebo ano .... co ak sa nieco stane odide a pod ... stale mi nieoc vrta v hlave ,ale zatial som velmi spokojna 😉

sladkasue
27. jún 2012

ja len skratke: aj my mame iba nasho drobca, druhe neplanujeme - iba ak bude, bude omylom🙂
nemyslim, si, ze je byt zle jedinacik, nakolko dnesna doba je zla a z 200€ teraz a pripadne 220€ keby som mala dve deti sa vyzit neda🙂
z tej stranky kto by tvrdil: nadraha za ochob(za mna a za manzela) - -blbost - planeta je preludnena...
akurat rozmysla, co bude az budem stara ja - aby nebol nas drobec na vsetko sam... (viem o tom svoje, ked mi umrel svokor - a manzel a jeho sestra mali co robit aby sa starali o vsetko) - v tomto pripade to bolo fajn, ze boli aspon dvaja...

bubinko83
27. jún 2012

Aj ja vzhladom k prvemu tehu ktore som mala trošku komlikovane som bola zmierena s tym že druhe dieta už nebde a syn bude jedinačik. Ale čim viac synček odrasta ja tym viac tužim po druhom ,bohužial doba je tažka (ale to bola vždy 😉 ) ale asi ma ta tužba po dietatku skoro premohne citim to ,že syn asi jedinačik nebude 😀

marika6
27. jún 2012

............ja som jedináčik a neodporučam, otras, stále som ako mala porovnávala kto je ešte sám a nemá surodenca, dosť som s tým trpele, bolo to dosť nudné detstvo, aj ked sa mi naši venovali, toho surodenca nenahradí nikto, nemá sa s kým pobiť, povadiť ale zase zasmiať, vystrájať. A nenahradí ho ani krúžok, ani kamaráti. Toľko môj postreh.

petrakm
27. jún 2012

Určitě pokud jste zdrave ,tak žádného jedinacka..dětství nudné a pri problémy s rodiči, ma vse chudák sám na hrbu..nic k zavideni..

santine
28. jún 2012

Aj ja mam jedinacika ale nie preto, ze by som chcela. Tuzila som velmi po viacerych detoch, aj za cenu aku zena plati, ked ma dieta, no muz nie, uz je od nas prec. Mala stale tuzi po niekom, je jej smutno, je proste nevyhrana, kruzky, skola, druzina, navstevy, to nestaci a mne je luto, ze ostane sama. Ked od nas odide nejaka jej kamaratkam pusti sa do placu. Ja sa jej nestacim tolko venovat. V rodine nablizku nema nikoho v jej veku. Kamaratky boli a budu, ale surodenca nic nenahradi. Tak pevne dufam, ze raz ona bude mat kopu deti, ze bude chciet, moc sa na to tesim 😀

laila22
28. jún 2012

@santine u nas je to rovnake... mala ma vola, nech ideme do obchodu kupit babatko - surodneca... 😒

malabiba
3. júl 2012

hm...jedináčik je veru na všetko sám, aj na to dobré - pozornosť, starostlivosť,... ale aj na to zlé. Môže mať veľa kamarátov, príbuzných ale súrodenec je súrodenec...krv nie je voda

sepie
4. júl 2012

ma dcera byla devet let jedinacek,pak pribyl jeden braska a o 2 roky pozdeji druhy a vidim,ze byla chyba v tom,ze je tam velky vekovy rozdil.dcera si zvykla ze je jen ona stredem pozornosti a ted prichazi vycitky,ze se ji nevenuji tak jako driv,byva nastvana,ja se ji to snazim samozrejme kompenzovat jen jak to jde a ze zkusenosti doporucuji mit deti tak o 3,4 roky maximalne od sebe,pak se tezko zvyka tomu nejstarsimu,tot muj postreh

kacicka33
25. júl 2012

Aj ja mám len jednu dcérku. A nie preto, lebo by som chcela... ☹ Vždy som túžila po aspoň troch detičkách, keďže som zo 4 súrodencov, a myslím si,že je to fajn mať viac detičiek. My sme totiž mali problém mať vôbec jedno (bola som na IVF). Druhé sme skúšali viackrát, ale nepodarilo sa. Stále túžim po ďalšom dieťatku, ale keďže si nechcem ničiť zdravie konskými dávkami hormónov (keďže viem, že šanca na úspech je minimálna), povedala som si, že radšej byť zdravá a byť tu pre dcérku čo najdlhšie, ako sice mať pri obrovskom šťastí aj druhé dieťa, ale nedožiť sa jeho maturity. Viem, možno to preháňam, ale po tolkých stimuláciach hormónmi mi sama lekárka povedala, že moje vaječníky dostali zabrať a musí ich sledovať oveľa viac ako u iných pacientiek 😒 Stále však mám pocit, že dcérku o niečo ukracujem, aj keď sa jej snažíme venovať čo najviac. O adopcii som rozmýšľala, ale manžel nechce☹ ....a tak mi nezostáva nič iné, ako sa zmieriť s tým, že môj jedináčik jedináčikom aj zostane...
Takže moja rada: Majte viac detičiek, pokiaľ môžete 🙂

tic_tac22
25. júl 2012

no zacnem asi takto po troch rokov sa nam podarila nasa mala dorotka som bola aj velmi stastna lebo bola aj velmi vytuzena ,chcela by som aj druhe deti aj ja zboznujem a velmy ale dako nam to nevychadza tak ako by som to ja chcela a dufam ze po3 alebo4rokou bude mat brata alebo sestru bola by som rada 😀as prilis no po case sa uvidi 😉

cayrez
12. nov 2012

Tiez mame jedinacika a nim aj ostane. Je to zivel, takze uplne postaci, energie ma za troch. A ci mu bude smutno? Zalezi od povahy dietata. Vycitky nemam a nebojim sa toho, ze by som ho o nieco ukratila. Jedno dorvane tehu a aj porod mi stacil. A ked sa na to pozriem aj z ineho hladiska... muz v praci kratky dlhy tyzden 14 hodinovky, ja v praci 12hodinovky, tiez kratky dlhy tyzden. Kto by sa tym detom venoval? S jednym mame co robit, aby sme ho nezanedbavali, venovali sa mu, boli spolu co najviac. Nuz a udrzat taketo nieco az pokym nedospeje... tazky oriesok. Ale uz teraz sa tesim ako budeme spolu objavovat krasy Slovenska. 😀

salamistka
15. jan 2013

Tiež mám len jednu dcéru, ale po potrate a komplikovanom ďalšom tehotenstve sa manžel rozhodol, že ďalšie už mať nebudeme. Ja už roky túžim po dvoch deťoch, ale nepomohlo presviedčanie, plač, hrozby, krik, nič, prešla som ťažkými depresiami, myšlienkami na samovraždu aj rozvod, koniec koncov však situáciu nič nevyriešilo, tak sa teším aspoň jednej dcére. Nepoužívame už dávno žiadnu ochranu, tak možno sa raz pošťastí, hoci mám už dosť rokov, ešte stále si myslím, že by som to zvládla. Darmo máme všetkého materiálneho dosť, okrem dcéry ma nič neteší. Zaujímavé je, že ona po súrodencovi nikdy netúžila, hoci často zvykne byť sama, nikdy mi nehovorila ešte, že by chcela brata alebo sestru. Nádej umiera posledná, ale zázraky sa podľa mňa nedejú, aspoň teda v mojom živote nie.

m.i.r.i
15. jan 2013

@salamistka moja..to mi je tak luto..ale uplne chapem ako sa citis..mozes sa pridat skor do temy:
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/ako-nahovorit-manzela-na-druhe-dieta/
tam si vylieme srdce tie, ktore nechceme mat jedinacika, ale zial, manzelia si postavili hlavu...☹

dodkap
15. jan 2013

@ukana a o com sa chces radit? ci mat dalsie dieta? lebo presne nie je dana otazka....ak by si mala dalsie, aj tak to bude len dalsi jedinacik, vzhladom k vekovemu rozdielu. Jedine neskor,v dospelosti, nebude sam. Bude mat niekoho svojho a bude sa moct s niekym rozdelit o starostlivost o rodicov, ked budu stari a nevladni...Moja mama ma troch surodencov a casto si pomahaju alebo sa podporia a o svojich rodicov, hlavne o mamu, si starostlivost delili. Aj to zvladali tak tak. Sam by nemal sancu takmer vobec. Moja naj kamoska je jedinacik a bolo to na nej vidno. Ticha, nepriebojna a ciastocne rozmaznana, ved dieta ma vsetku pozornost pre seba a ma skoro vsetko, co chce, to je prirodzene, ked rodicia ineho nemaju.(Nemyslim tym, ze kazdy jedinacik je prave takyto, urcite su rozne povahy, ale poznat to niecim asi vzdy je. Co neznamena, ze je vsetko zle.) Bola preto obklopena zvieratami, vzdy nejake mala. Ale jej maminka nemohla mat dalsie dieta. Ona sama ma teraz dve 🙂 a benjaminka do buducna nevylucuje. Ja si myslim, ze je dobre, ak su aspon dve deti, ak ich rodicia mozu mat. Ale to je vysostne rozhodnutie kazdeho z nas a kazda situacia v rodine je uplne ina. Napr. ak ma bratranca, ci sesternicu, s ktorym su stale spolu, ako surodenci, predsa len je to trochu ine.

salamistka
16. jan 2013

@m.i.r.i Ďakujem 🙂

eaka
16. jan 2013

@salamistka Inak ako nedá mi nereagovať, ako môže manžel trvať na svojom, hoci Ty tým rozhodnutím tak trpíš...to všetko, čo si popísala, hm? to má totál akože na saláme?

salamistka
16. jan 2013

@eaka pri narodení dcéry som bola v ohrození života, nečudujem sa mu...aj keď nič to nemení na mojej túžbe...už to trvá 6 rokov a bolí to rovnako ako na začiatku, možno aj viac

salamistka
16. jan 2013

a nepodporuje ma v mojej túžbe žiaľ nikto...moja mama hovorí, že prečo si chcem robiť ďalšie starosti, otec skoro dostal infarkt, že prečo chcem znova riskovať, sestra má tiež len jednu dcéru a tá dáva za pravdu môjmu mužovi, nuž a moja dcéra plače, že nechce, aby som bola dlho v nemocnici kôli bábätku...som na to sama jednoducho