Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

monas
22. feb 2008

Není to vážně úplně jen o věku, ale je pravda, že víc jak 5 let je asi dost. v dospělosti se to ztratí, ale pro ty děti už se mi to zdá dost. Já mám o 3,5 roku mladšího brášku, není to jen věkem, ale máme dokonalý vztah, vždy jsme byli nerozlučná dvojka, podnikali jsme spolu spoustu věcí, skvěle si rozuměli a rozumíme, hrozně se mi po něm stýská, když už ho teď denně nevidím a nebydlíme spolu. Je to prostě můj nejmilejší človíček. A jedna věc je důležitá: rodiče každému jednou odejdou a na světě člověku zůstane (krom vlastních dětí, ale to je trošku něco jiného) jediný člověk, který ho (až na výjimky) nikdy nezradí, na kterého se bude moci spolehnout atd. Navíc ti dva mají stejnou výchovu, stejné zážitky z dětství..., to hodně sbližuje.

digysa
23. feb 2008

jabber: ty si to citis presne ako ja, iba si to napisala inymi slovami.....
Ja som tu spominala tie "odchyliky" od spolocnosti....a pisala som aj o tom, ze mam v rodine par jedinacikov. Nechcela som konkretizovat, ale tiez sa pridam k jabber:
moja "rodinna prislusnicka" (jedinacik) velmi inteligentna zena, ovlada 4 jazyky, ma 2 vysoke skoly, pracuje v prestiznej firme a tiez si nemoze najst chlapa....az ju to pred par rokmi tak zlomilo, ze sa zoznamila s nejakym "fesakom" s ktorym otehotnela bez jeho vedomia a vyslovene si nechala urobit dieta. Povedala, ze teraz ma aspon dovod pre koho zit....a nezostane sama. Samozrejme je slobodna matka a jej dieta bude pravdepodobne tiez jedinacik, pretoze uz jej taha na 40.

Tiez lutujem jedinacikov....

digysa
23. feb 2008

Ma to teraz napadlo, pesnicka od Mariky Gombitovej z filmu: NEBERTE nam PRINCEZNU 😀 😀 😀

Jedinacik lahky zivot nema....skola, klavir, balet, nemcina...
Niekedy si vravim- nechajte ma, mne sa zivot iba zacina....

Uz mi sibe, idem spat....uz bude pol noc 😵 😀 🙂

jabber
23. feb 2008

digysa - já třeba chápu, že se může zdát, že mít jedináčka je fajn, člověk na něj má spoustu času, všechno mu dopřeje, je to míň nervů, s nikým se nehádá, nepere, je to i levnější.....akorát, že to dítě ošidím o největší dárek - mít sourozence. Nikdy jsem neslyšela, že by dítě vyčítalo rodičům že má bratříčka nebo sestřičku, ale pár dotazů a výčitek 'proč jsem sám' jsem už zaslechla. Jasně, někdy se to prostě nepodaří, o tom tady nemluvím. Já si jen neumím představit, že bych musela odpovědět 'protože to bylo pohodlnější' 😒 , to bych se musela asi propadnout.

konoupek
23. feb 2008

tak já mám bráchu o čtyři roky staršího,nikdy jsme si nějak nerozuměli a ani se nějak nevídáme a to bydlíme ve stejné dědině.Mě je to v celku fuk.Mám sice bráchu,ale jako bych ani neměla a vůbec mi to nevadí.Mám jedno dítě a druhý teda neplánuju a nevím,proč by měli být jedináčci chudáci ,toš tak 😉

digysa
26. feb 2008

jabber: presne tak....dobre to argumentujes....ja k tomu nemam co dodat, akurat sa ta mozem spytat....kedy planujete to druhe? 😀 Vidim, ze Adelka je este malicka... ma len 7 mesiacov. Mne sa to celkom podarilo, ja som chcela tak 2,5 - 3 rocny rozdiel.

konoupek: vies, ono aj ked byva v rodine hadok a problemov, aj ked si nerozumiete az tak dobre....predsa len, ked mate nejaky sviatok a zijdete sa cela rodina, napr. vianoce, tak uz je to veselsie....ako ked jedinacik zostane uplne sam, bez rodiny, sestry, brata, rodicov (ked neskor zomru)....Ja teda neviem...ak toto ma byt nejaky skvely zivot do buducnosti a hlavne do staroby, bez pribuznych, tak nech sa paci.....

konoupek
26. feb 2008

digysa,my svátky a tak nějak neslavíme,teda krom vánoc,takže ani tak se nevídáme a myslím a doufám,že si Denuš jednou někoho najde a sama nezůstane....bude mít svou rodinu a dětí,kolik bude chtít 😉 .Nevím já to prostě neřeším 😉

ella1
26. feb 2008

tak ja som jedináčik a vždy som chcela viac detí,no ale život je o inom....
naša dcéra nechce súrodenca! vyslovene,že deti sú otravné,keby to v noci plakalo,tak ju to bude budiť atd.takáto je vychcaná 😀
neviem,kde sa to v nej vzalo a aj napriek tomu,že niekedy uvažujem,že ešte jedno áno,nie som o tom presvedčená(ani ma nik netlačí-napr. manžel),takže to zatiaľ nechávam tak.
každé má výhody aj nevýhody ,ale nejako extra by som sa teda nechcela uskromňovať,napriek tomu,že sa máme ,,dobre" teraz,,,chudoby" som si užila až-až.

digysa
27. feb 2008

konoupek: mas pravdu, ona si moze urobit velku rodinu....a celkovo tiez si nemyslim nic zle o ludoch, ktori chcu mat iba jedno dieta, ale v mojom pripade a v mojom zivote si to neviem jednoducho predstavit mat iba jedno dieta. Ja som obcas taky realista: stat sa moze cokolvek a zostat bez dietata, to by ma asi psychicky zlomilo.

ella1: hmm, to iste mala aj moja sestra, ked jej dcera zacala chodit do skoly a ona sa zacala zmienovat o druhom dietati. Mala zacala hovorit presne to iste, co tvoja dcera.... 😅 a aj to tak zostalo...uz bude jedinacik...

konoupek
27. feb 2008

digysa na takový věci rači nemyslet 😖 .

briketa
27. feb 2008

Nikto tu nespomenul mat len jedno dieta ako uvedomele pozastavovanie preludnovania a nicenia nasej prirody a planety 🙂

ella1
27. feb 2008

digysa,lenže ona to ojakživa tak rozpráva. 😉

briketa,no tak tento dôvod by si mali vštepovať iný spoluobčania a potom na iných kontinentoch.
my to nezachránime 😀

kacka.va
27. feb 2008

briketo: tak s tím by měli začít v indii a podobných státech 😀. A co tahle nemít děti vůbec 😉, to by bylo ještě lepší 😀

digysa
1. mar 2008

briketa: Teraz si to dobre "pohnojila"...beriem to iba ako srandu, pretoze musim ta upozornit, ze cela zapadna civilizacia vymiera a paradne...a to len koli takym, co maju rovnaky nazor ako ty.... 😢
Vies kolko pripada deti na jednu rodinu napr. v takom Taliansku? 0.83...........ani na cislo 1 sa nemozu dostat...a tak je to pekne aj s Nemcami, Spanielmi,Anglickom, Francuzskom a tak dalej.....zbohom EUROPA- vitaj EUROARABIA 😅 😅 😅 😅
Jedine, co sa preludnuje su CERNOSI, LATINO a ARABI...preto je podla mna uvedomele zacat rodit a nemysliet iba na "kvalitny zivot" pre nas, ale aj pre nase deti...

digysa
1. mar 2008

ella1: hmmm, ono je tu uz dost velky vekovy rozdiel, keby ste sa rozhodli naozaj pre druhe...ale myslim si,ze hadam by Ta mala "neukamenovala", keby to miminko videla....mozno by zmenila nazor 😵 Zavisi to iba na tebe, ako sa citis....

ella1
3. mar 2008

hej digysa-lenže planéta sa preľudňuje a myslím,že je tu už tesno 😅
preto by to,čo napísala briketa malo byť prioritou v ázii a afrike... 😉

no,hádam by to mimi nevyhodila z okna 😅

digysa
3. mar 2008

ella1: s tym na 100% suhlasim, ze planeta sa preludnuje....v Afrike by mali chlapov kastrovat a hlavne tych krajinach, kde chodia plienit ich osady/dediny a znasilnovat zeny a male dievcata...ale na toto musim otvorit inu diskusiu, to je uz o politike.... 😉

simone
10. mar 2008

My budem mit asi jednicka,o druhe jsme v tehu prisli a pritel uz druhe nechce.Uz jen kvuli penezum,ze by sjem to neuzivili a tak muzem male vic nabidnout,jako skoly a tak.

digysa,vim o cem mluvis,pritel dela jako osetrovatel a asi pred pul rokem mu umrel klient,byl to jedine dite,rodice zustali ulpne sami i bez vnoucete.Je to hrozne.Ale tak radsi fakt nemyuslet

angelos
18. mar 2008

ahojte 🙂

prispievam do tejto temy i ked slovo jedinacik sa u nas casto nesklonuje.Nikdy som nad jednym dietatom nerozmyslala.Take nieco ma ani nenapadlo.Pride mi to smutne.Nedokazala by som vziat na seba rozhodnutie mat len jedno dietatko.Viem,ze by som to po rokoch banovala.A to ja neznasam.Ja chcem dve,manzel minimalne tri deti. 😎 😎 😎
Mame zatial len dcerku a pri predstave,ze uz nebudeme mat dalsie babatko,je mi uzko.Nepripravim samu seba o najvacsiu radost zivota.
Dalo by sa toho popisat vela,vela.Ale to je na kazdom,ako sa rozhodne. Na kolko sa citi.
Ako uz povedala nejaka viacdetna mamina:"Deti su zlato.Musela by som byt blazon,aby som si neporodila dalsi kusok zlata."

jabber
18. mar 2008

angelos - moc hezky jsi to napsala 😉 souhlasím

petrolejka
18. mar 2008

Já doufám, že k naší dcerušce ještě jedno dítko přibyde, protože sourozenectví je fajn a přesně jak se tu psalo ... až odejdou rodiče, bude tu ještě nejbližší osoba, sourozenec.
A taky, ať to zní jakkoliv hrozně, řekla mi známá, které se zabil kluk-jedináček na motorce, že lituje, že neměla víc dětí, protože když už člověka něco takového potká, tak by mu "zbylo" druhé dítě, kdežto takto jsou na stáří sami a plní smutku.
A taky těhotenství a porod, to bylo tak krásné, že to chci zažít ještě jednou, takové emoce ...

sisstin
19. mar 2008

asi tak..já jsem jedináček..nikdy mi to nevadilo..mé dítě též bude jedináček...příklady, že jedináčci jsou sobci..mi přijde dost zcestné..vždycky jsem měla spoustu kámošů a dělila jsem se se vším, právě proto..že doma jsem to měla pro sebe..právě ti, co byli z více dětí byli škrti...páč doma neměli nic...

je to každýho věc.....já třeba rodinné srazy z duše nenávidím..chci se vídat s tím, kdo mi sedí..a ne nuceně s rodinou..kterou nemůžu ani cejtit 😎

sisstin
19. mar 2008

já to vidím u nás..táta je ze 4 dětí..MP též..a jsou to jen hádky, komu co patří..a kdo má víc..atd..neříkám, že nemůže být naprosto spokojená vícečlenná rodina... 🙂 ale prostě mi přijde divný číst názory těch, které řeknou, že jedináčci jsou chudáčci a sociopati 😕

kejka
19. mar 2008

Angelos to jsi fakt napsala krásně. 🙂 🙂 🙂
Já už tři svoje kusy zlata mám a jsem za ně ráda. 🙂 🙂
Myslím,že je na každé ženské,aby se rozhodla,kolik chce dětí.Chtěla jsem tři a mám je. 😉 😉
Jsem víceméně taky jedináček-o bratra jsem tragicky přišla a strašně mi chybí sourozenec i teď. 😢 😢 😢
Určitě nejsou jedináčci chudáčci a sociopati-to je kravina,jen jsou trochu ochuzený o sourozenecké šarvátky a škádlení,co k životu patří.V dětsví.Pak v dospělosti už záleží,jaký k sobě mají vztah. 😉

sisstin
19. mar 2008

kejka: mně nikdy žádný šarvátky a škádlení fakt n echyběly..spíš jsem litovala ostatní, že se nenáviděj a perou jak koně 😅 😕 na tom žádný pozitivum nevidim 😅 a to si holky nadávaly šíleně sprostě..atd., mně to spíš přijde strašný..a viděla jsem to u hodně sourozenců 😕

kejka
19. mar 2008

No vidíš,mě se kluci nikdy neprali,byli strašně hodní a držej spolu do dneška jako dvojčata a to jsou 4roky po sobě.Spíš se fakt jen pošťuchovali,jako každý kluci.Ted,co jsou dospělý,tak spolu chodí na kulečník-pokud škola dovolí,nejstarší už bydlí sám se svojí kočkou,oba studují,tak moc času na sebe nemají,ale když jsou spolu,tak čumu nezavřou.A malýho zbožňujou-je to jejich mazánek. 😉 😉 Možná je to tím,že jsou to kluci-holky jsou jiné-to vidím u kámošek.Mají jinou pubertu a když jsou dvě,nebo holka a kluk,tak je to asi někdy na odpal. 😅
Bráchu jsem ztratila,když mu bylo 21let,takže dětsví jsme prožili spolu,to víš,že byly bitky,ale jak jsme dospívali,tak to bylo lepší a lepší.No a vidíš,jsem sama. 😢 😢 Někdy mám pocit,že se bolestí zalknu,když si na něj vzpomenu. 😢
Ale chápu tě.Asi jsi neměla kolem sebe zrovna pozitivní příklady. 😠

sisstin
19. mar 2008

kejka: v tom dospívání je to asi lepší... 😕 že máš někoho, komu se můžeš svěřit..ale to já třeba měla i tak..a nemusí to být sourozenec 🙂 ...já celkově nejsem moc rodinnej typ...mám spoustu přátel..ale s rodinou se nevídám..a vůbec ji nevyhledávám(mimo rodičů) 😉

též nechci víc dětí kvůli penězům..ráda se pěkně oblíkám, chodím cvičit..na solárko..do práce..pro malýho pěkný věci..atd., možná je to sobecký..ale já budu mít radši jedno dítě..a pěkný věci pro něj a pro sebe..než děti 3...a nemoct jim to dát..protože naše fin.prostředky na to nepostačujou 😕

určitě je pěkný mít pěknou rodinu, kde se maj všichni rádi..ale pro každýho to není...tak mě tady některý názory trošku zarazily 😕 ...pže každej nemá jedinej smysl života v rodině a dětech 😉

kejka
19. mar 2008

🙂 😉 Sis vím o čem mluvíš.Vůbec mi to nepřipadá divný,mít jen jedno dítě-však mám spoustu známých,co je mají. 😉 A taky mamin,co jich mají víc.Ano je to taky o penězích.Co máme malýho,tak to samozřejmě pociťuju taky. ☹ No nějakou dobu,než půjdu do práce to holt vydržíme.Nejstarší za rok promuje,tak se osamostatní úplně,mladší maturuje a snad VS.Zatím mají všechno,co chtějí,to víš,že je neošidím a nechci ani sebe,ale někdy musím. 😉
Každá máme svůj názor-já taky nejsem ta,co se vidí jen v dětech.Ráda si vyrazím a pobavím se,myslím,že tak stará ještě nejsem 😀 😀 .Na solárko už mám permici připravenou.Až bude hezky,začnu běhat-to mě baví. 😉 No na 40let se fakt necejtím,pokud mi zrovna malej nedává kapky 😀 😀 Jukni do alba 😅

sisstin
19. mar 2008

kejka: to mě ani nenapadlo narážet na to, že jsi stará 🙂 nebo tak 😉 jinak když už nááááhodou druhý dítě..tak bych to měla mít jako ty...první odrostlý a skoro samostatný..abych se zas mohla věnovat tomu malýmu 😉 mít víc dětí v malým věkovým rozdílu mě děsí...obdivuju ženský, co to zvládaj..já už se ted těším do práce..a že můžu každej den vypadnou na chvíli ven..i když je malej moc hodnej..tak já to prostě nedávám být celej den s ním...

naštěstí mám super rodiče, který ho maj moc rádi a pohlídaj mi, kdykoliv potřebuju 🙂 já mám malýho neplánovaně..jsme trošku ujeli... 😔 ted jsem ráda, že ho mám...ale stejně mám někdy tiky, co by bylo..kdyby bylo 😉

kejka
19. mar 2008

😀 😀 ty jsi číslo.
Malej je vzhůru-víš,co?????Měla jsem to v životě trochu složitější,nechci to tu rozebírat,tak ti večer,až půjde zvíře spát písnu IP chceš?????????Můžeme pokecat. 😉 😉