Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

evitkamalicka
7. aug 2010

ahojte,
ja sama som jedinacik a preto som jedinacika nikdy nechcela, minuly tyzden sa nam narodil druhy chlapcek a je to super, dalsie uz neplanujeme hoci sme povodne chceli 3

vodnarky
7. aug 2010

ahojte..
ja pochadzam zo 4 sestier..a urctite chcem este aspon jedno dieta..pre nasu princeznu sestricku,alebo braceka.. 😵 ..ked sa podari tak nie len jedno..tak uvidime.. 😉

katecameron
7. aug 2010

Jedinacik je vzdy nestastne dieta -kdesi som citala to zalezi od nas rodicov aky sme pohodlny.viac deti viac starosti ,ale myslim ze deticky ktorych je viac su lepsie pripravene na zivot .jedno dieta je ako ziadne hovori stara mati 80rocna zena ona mala 2.mala som kamarata jedinacika ked mal 24 havaroval na mieste mrtvy.Jeho rodicia teraz 50 skoro zosaleli.jeho mamina mi s placom vravela ze keby to bola vedela ze jej jediny syn zomrie mlady mala by este aspon 3deti.Takze kazdy nech sa rozhodne ako uzna za vhodne.Ja ich mam troch ,a nikdy som to neolutovala .keby nebola taka tazka doba urcite by som este aspon 1dietatko privitala.No financny rozpocet nepusti prozatim

martimarti
7. aug 2010

@katecameron "Jedináček je vždy nešťastné dítě?" 😕 😕 😕
A víš to tak jistě?

katecameron
7. aug 2010

no nie ja to neviem iste ale to bol taky vyrok alebo co co niekto vyslovil uz neviem kde som to citala 😝 nieje to moj osobny nazor vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody samozrejme tvrdim ja

marianne
7. aug 2010

To je dobra blbost ze jedinacik je vzdy nestastne dieta 😀

vlastovka385
7. aug 2010

Já bych řekla, že to je hodně individuální, právě jsem přemýšlela, kdo z mých kamarádů je jedináček a jestli se nějak liší ve schopnosti se o sebe postarat, vztazích s druhými a tak, a myslím že to s tím nemá moc společného, že to záleží na mnoha okolnostech, ale hlavně na povaze člověka. Všichni jedináčci, co znám, jsou úplně pohodoví a schopní lidi.

zoa
7. aug 2010

Jedináčik by bolo neštastné dieta hlavne vtedy kedy čítalo tuto diskusiu alebo počuval v telke také celebrity ako p. Pariškova-Dočekalova ktora tvrdila že tiež chce mat dve deti lebo .... Ale nikto nevidí že prečo niekto ma len jedno,kolko samov. potratov žena prežije a potom takáto diskusia neskuoične bolí lebo to človek nevie zmenit.Ked niekomu budem tvrdit že je debil tak tak po určitej dobe nadobudne presvedčenie že ním naozaj je aj ked to nieje prada

nika251
8. aug 2010

Ahojte. Ja pochadzam z dvoch deti( mali sme skvele detstvo, rodicia sa nam venovali velmi vela), ja mam dve deti- som max. spokojna. MM je jedinacik,a kludne bude kazdemu tvrdit ze je spokojny a ako dieta bol velmi stastny. V dnesnej dobe nie je nijaka zvlastnost mat jedno dieta a aj ked neviem ake to je, myslim si, ze na tom nezalezi. Zalezi od rodicov ako ho vychovavaju, ako sa mu venuju. Ved kolko rodicov sa nevenuje dvom detom... A tie su potom osamelejsie ako jedinacik. A naopak, jedinacikov vychovavaju tak, ze ich nosia do detskych centier, najdu im malych kamaratov, takze maju vsetko co by mali aj pri surodencoch.
Myslim si, ze treba odlisovat dovody preco sa rodicia rozhodnu pre jedno dieta. Myslim, ze vzdy je lepsie mat jedno dieta a tomu potom dat co potrebuje a tak, aby boli vedla toh o uspokojene aj potreby rodica(karierne, financne, osobne... ) ako mat mnoho deti a rodicia sa popri starostlivosti o ne citia byt flustrovany, nestastny, citia tuzbu po kariere....
A deptat matky ktore jednoducho viac deti nemozu mat alebo nechcu- je podla mna hrozne osobne a ciste zaosahovanie do osobnych veci rodiny. Co je koho do dovodu pre ktory sa takto rozhodli?
Ale je aj vecou viacdetnych rodin, preco viacero deti maju a nevidim dovod odsudzovat ci hnevat sa na dakoho len preto ze z cisto vlastneho pohladu verejne vyhlasi preco chce mat viacero deti.

Takze zaver: je cisto na rozhodnuti rodicov kolko deti mat budu, a ak su vnutorne o tom presvedceny, poznaju svoje dovody, je to ich vec. Poznat klady a zapory toho, ci mat jedno-dve -x deti to ano, ale aby sa o spravnosti rozhodnutia rozputala diskusia, mi nepripada logicke 🙂

traktor
8. aug 2010

mam 4 deti, ale nemyslim si, ze keby som mala len jedno , tak by bolo nestastne. vdakabohu aj za to jedno 😉 ...vsetko je o rodicoch ,ako sa k jednemu, dvom, trom... budu spravat, ako sa mu budu venovat, ...ano je to smutne ak sa stane nehoda, a jedinacik zomrie..ale je to nestastie aj ked zomrie dieta co ma viacej surodencov...a aby rodic, jedinacika uz teraz rozmyslal..co by bolo keby bolo..je podla mna blbost, je rad, ze ma aspon to jedno dieta, nech uz je dovod akykolvek 🙂
@nika251 pekne si to napisala 😉

adinam
8. aug 2010

evitkamalicka,niekedy to osud zariadi inak a môžeš si tisíckrát hovoriť,že nikdy by som nechcela jedináčika.Nemyslím si,že jedináčikovia sú iní,ako ostatní.Prečo sa to vlastne takto zaškatuľkovalo?!

adinam
8. aug 2010

Zoa,presne si to vystihla,úplne s Tebou súhlasím 😉 .

zrzuska
8. aug 2010

ja som bola jedinacik a do dnesnej doby mi velmi chyba surodenec. preto chcem mat dve deti aby dcerka nebola sama. ale musim povedat ze som nebola rozmaznane dieta a nemala som vsetko co som chcela. takze nemyslim si ze jedinacik by malo byt rozmaznane dieta alebo ine ako take deti co maju surodenca. zalezi na vychove i ked vsak vsetko ma svoje vyhody i nevyhody.

ale neodsudzujem pary ktore sa rozhodli mat jedno dieta. niekedy to naozaj nejde mat dve ci uz z financnych alebo zdravotnych alebo inych dovodov.

zelmirka1
8. aug 2010

@katecameron a myslis ze ked rodicovi zomrie dieta a ma ich viac tak je v pohode lebo mu ostali druhe ?
sorry ale to je prehnane uviest ten priklad, nic horsie ako smrt dietata pre rodica nie je a je uplne jedno kolko deti ma.

Co sa tyka toho ci je lepsie mat jedno alebo viac deti, na to neexistuje odpoved, kazdy rodic by sa mal rozhodnut podla roznych okolnosti vo svojom zivote ale hlavne svojho vnutorneho pocitu a presvedcenia. Nie je spravne niekomu radit ze dobre je mat dve deti, ci tri alebo jedno, dokonca su ludia ktori deti nechcu mat a nemusime ich odsudit. Kazdy nech sa rozhodne podla seba lebo nikto nie je v kozi toho druheho a nevie jeho zivotne okolnosti a postoje. A samozrejme niekedy bez ohladu na to co clovek chce tak osud rozhodne za neho.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
neu.sona
8. aug 2010

My jsme oba s manželem ze dvou dětí. Já po druhém netoužím. Manžel ano. Porod nebyl nic moc, nakonec skončil císařem a druhé mimi by šlo automaticky císařem.. Takže první důvod je tento. Druhý důvod jsou finance. Máme hypotéku na dům, jednu půjčku. Teď během RD neuděláme doma nic. Vyměnili jsem pouze okna, dveře a udělali střechu a další půl milión v tahu.. Takže jsem se s manželem dohodli, že jdu určitě ve třech letech Matýskových do práce a budeme se snažit to tady dát dohromady a našetřit si na to druhé mimi... Ale kdo ví, jak to bude. Finanční situace kolem nás je příšerná...
Jinak vůbec neodsuzuji nikoho. Ať si má každý kolik dětí chce, ale ať mu ten druhý do toho nekecá. Co je koho věc, kolik se rozhodne rodina mít dětí? Nesnáším takové řeči... Každý má právo volby a nikdo cizí mu do toho nemá právo mluvit.

articocka
9. aug 2010

Ahojte moj maly je tiez zatial jedinacikom. Manzel by chcel len jedno, a to len preto, ze sam pochadza z troch deti a nechce aby malemu niekedy nieco chybalo, ale ja chcem a ked to spomeniem povie, ze az ked sa nastahujeme do noveho bytu , ale ja uz natom pomalicky pracujem teraz aby sme zase neprepasli obdobie kedy by si mohli este rozumiet. sestra ma o rok a mesiac mladsieho syna a s m ajim alexom sa hraju ako bratia a je to skvele lebo si naramne rozumeju aj ked uz tam vidiet ten vekovy posun co je snad minimalny. Zeny co chcu mat jedinacik nech aj je to kazdeho vec a musia najlepsie vediet co pre ne chcu. Niekedy je to dobre, lebo vsetko daju len jednemu dietatu vsetku pozornost a lasku, ale minusy si, ze ak sa raz rodicia podeju, vzdy to dieta sa bude mat na koho obratit a surodenca mu takemr nik nenahradi, co je uzasna opora a istota, ale zase su pripady ako som tu uz citala, ze surodenec vas na druhej strane moze aj kvoli dedicstvu okaslat ako sa aj s vami nebavit a podobne takze je to dvojsecna zbran.

katecameron
9. aug 2010

zelmirka 1 ty si to poriadne nepochopila ja si vobec nemyslim ze ked zomrie jedinacik je to horsie ako ked zomrie dieta ktore pochadza z 2 alebo 10deti TO bol iba pribeh zo zivota realneho Ani by som si nedovolaila niekomu radit alebo odsudzovat ani nic podobne.Len tolko k tomu pribehu .Ja si praveze myslim ze aj keby kamaratova mimina mala dalsie 2deti synova smrt by ju ranila rovnako ako ked bol jeden aj som jej to povedala.NEPOCHOPENE 🙄 s tvojej strany

sunysara
9. aug 2010

ahoj holky, tak já jsem jedináček a nechci aby malej taky byl, je to hrozný aspon pro me nic moc teda, mrzí me že nemám sourozence jsem jakejsi samorost a s deckama stejnýho veku si proste nerozumím.

katecameron
9. aug 2010

Ja mam taky pocit ze kazdy chce to co nema vsimla som si ze ked bol niekto jedinacik tuzi mat viac deticeiek a samozrejme ked niekto pochadza s viacerych deti 3,4 atd...tak pre zmenu ma iba 1.Samozerjme niekto by ma tu mohol chytat za slova nemozno pausaLIZOVAT neplati na kazdeho.mam vela kamaratov jedinacikov vascina z nich boli super decka teraz samozrejme dospely .Ale ked sa vratim do detstva tak aspon dievcata jedinacky stale tuzili mat surodenca.U chalanov neviem.Podla mna je surodenec velmi dolezity.nie kazdy clovek vsak tomu svojmu dietatu surodenca dopriat moze.Ak mozete vrele odporucam prajem vsetkym jedinacikom,aby sa im naplnila tuzba po sestricke alebo bracekov. 🙂

zelmirka1
10. aug 2010

ja som to myslela tak ze nikdy sa neda vediet, ja pochadzam z dvoch deti, zial som prisla o surodenca v mladom veku takze som vlastne sama. Velmi mi chyba ale zial tak to je a napriek tomu ze sme boli dvaja som nakoniec v dospelosti ostala jedinacikom.
Ale islo mi hlavne o to ze kazdy by sa mal rozhodnut podla svojho presvedcenia, lebo radit niekomu toto je lepsie alebo toto je sice lahke povedat ale nie sme v kozi toho druheho a nevieme ako to citi a ake ma možnosti. Musia sa hlavne dohodnut partneri spolu podla seba.

janka_pn
11. aug 2010

ja mam brata a absolutne si od malicka nerozumieme ☹ radsej by som bola jedinacikom 😔 ak niekedy k mojej dcere pribudne surodenec, budem sa snazit vyvarovat chyb, ktore robili moji rodicia s nami, i ked viem, ze nechtiac... takze tiez si myslim, ze je vsetko o vychove a vztahu k rodicom, o priateloch...

lindda
12. aug 2010

Kazdy ako sa citime ja som na 99% presvedcena ze u nas ostaneme iba pri jednom sme takto spokojny aj ja a aj manzel. Mame sa dobre a vyhovujem nam to . Je to na kazdom z nas ako sa rozhodneme. My sme sa rozhodli pre jedno dieta. A nieje problev tom ,ze by sme nemohli mat alebo pod financie ,,, nie proste sa venujeme len jednemu a sme spokojny 🙂

tinara23
17. aug 2010

Mám jednu dcéru má 17 rokov, doteraz sme boli všetci doma presvedčený o tom, že druhé dieťa už nie, že budeme mať jedináčika. Vždy sme si našli dôvod, malý byt, dobrá práca, pohodlie. A teraz prišlo to obdobie, mám 36 rokov a s manželom sme sa rozhodli, že chceme druhé dieťa. Doteraz som nepociťovala potrebu, aby dcéra mala súrodenca, ale ked som sa aj s nou rozpravala priam sa nadchla, pred tým o súrodencovi ani počuť. Takže možno musí prísť tá chvíla, kedy aj na 99% rozhodnutý pre jedináčika zmenia svoj postoj. Teraz len dúfam, že nie je pre nás už neskoro a že sa nám to čím skôr podarí 🙂

zucha
17. aug 2010

podla mna je to kazdeho osobna vec. Ak sa niekto citi stastny len s jednym dietatom, tak preco nie 😉 To, ze okolie tlaci na cloveka, lebo by sa patrilo mat viac deti, to si netreba vsimat. Na mna zas frflu, ze mam vsetky pokope 😀
Chcem ale mamickam, co maju len jedno dieta zo strachu, ze to druhe nebudu mat rovnako rady, tak nech sa neboja. Prichodom noveho surodenca sa laska matky nie deli, ale znasobuje. Je to krasny pocit mat pri sebe dve a viac tak rozdielnych povah. Samozrejme, neda sa mat obe rovnako rad, lebo kazde je ine. V niecom lepsie, v niecom horsie, sikovnejsie, nemotornejsie,...... a to je na tom krasne 😵
Je to tazke predstavit si, kolko lasky dokaze clovek v sebe mat, ak nema viac deti. Ale aj ked sa rozhodne mat len jedno, tiez je to krasne a vynimocne.

hanka274
17. aug 2010

zucha...neda sa mat obe rovnako rad???????????? 😕 😕 😕 😕 😕 😅

hanka274
17. aug 2010

@zucha vid vyssie...ja len keby si sem uz nepozrela do tejto temy nahodou...

mateson
17. aug 2010

Je to každého osobní vec. Nekdo je štastný tak druhý inak. Každý nech má tolik detí kolik chce. Hlavne ať jsou zdravé 🙂

zucha
17. aug 2010

@hanka274 kazde mas rad, ale neda sa rovnako. Rovnako silno ano, ale kazde je ine a mas ich rad inak. Neviem to presne vysvetlit, tak dam priklad. Na jednom dietati zboznujes to, ze je bystre a vtipne, na druhom to, ze je hlbave a mudrujuce,............kazde ma ine vlastnosti. Ale mas ich rad v podstate rovnako a rozdielne. To rovnako je skor v tom, ze ak by malo dojst k nejakemu raznemu rozhodnutie, nevies sa medzi nimi srdcom rozhodnut, lebo ich mas rovnako rad, ale ked zoberies do uvahy ich osobitosti, tak to je ine.
Neviem, ci sa do da pochopit z toho, co som napisala 😅

hanka274
17. aug 2010

to je vsetko ok a je pravda, na kazdom nieco ine zboznujes, suhlasim...no s laskom to nema nic, milujes, lubis, mas rad ROVNAKO, rovnako silno, rovnakym sposobom, rovnako stale nonstop...