Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

kim
9. máj 2007

Ukana: já jsem jedináček a nikdy mi to nevadilo!!!Vždycky jsme měli doma psa a další zvířátka a tak jsem měla jako kamarády je.Rozmazlená myslím nejsem, ale taky možná hraje roli to, že jsem byla s mamkou sama už od malička a tak jsem měla spoustu povinností, se ketrýma jsem musela mamce pomáhat.Možná, že v úplné rodině je to s jedináčkem jiné.Asi jde hodně o přístup rodičů.Vždy jsem měla to, co jsem chtěla, ale musela jsem si to opravdu zasloužit, takže třeba když jsem chtěla koupit horské kolo, tak jsem musela pomáhat babičce uklízet celý dům(Bydlela v činžáku)...prostě naučit, že nic není zadarmo a vše si člověk musí zasloužit.Já osobně plánuji také jen jedno dítko, manža sice chce dvě, ale já zatím o tom nechci slyšet.V dnešní době, kdy je vše předražené a zase platy nejsou tak vysoké, budu mít raději jedno, kterému se budu snažit dopřát co nejvíc, než mít dvě, které ani nebudou moci jet např.na lyžák, protože na to nebudeme mít.

titkovamiriam
9. máj 2007

Ahoj!Ja mam sice tri deti no moja mama bola jedinacik a vadilo jej to cely zivot.Preto mala vlastne tri deti,a jedno v opatrovnovnictve,ja mam tiez tri,no sestra deti zatial nema a vie si zivot predstavit aj bez vlastnych deti.Mam kamaratky co maju jedno dieta no casom by chceli dalsie.
Myslim si ze ak sa jedinacikovi primerane venuje starostlivost a chodi do kolektivu bude taky isty ako ostatne deti je asi dolezite abz si nepripadal osamely.

matar
9. máj 2007

ahoj ukana 🙂 ked sa mi narodila dcérka, tak som aj ja tvrdila, že chcem len jedno dieťa, že ak jej chceme dať všetko potrebné (a nielen potrebné), tak jedno dieťa je v dnešnej dobe habadej. ale môj muž je jedináčik a rozhodne sa postavil proti tomu- tvrdil, že aj ked nútiť ma nemôže, ale nikdy sa nevyrovná s tým, že by bola malá jedináčik. oni neboli zrovna chudobní, muž mal vlastne všetko, ale tvrdí, že všetko by to vymenil za brata či sestru. neskôr som aj ja zmenila názor a braček je na ceste, a sme hrozne šťastní 😀 ale ak chcete len jedno dieťa, myslím, že je to len a len vaše rozhodnutie a nedajte si do toho kecať. možno ťa samu o pár rôčkov napadne, že chceš dalšie dieťa a ak nie, nebude váš drobec prvý ani posledný 🙂

ukana
autor
9. máj 2007

snazime sa, aby maly netravil cas len s dospelymi, prisposobime sa radsej my. Psa mame, je to fajn kamarat pre maleho a uci ho trosku aj zodpovednosti. Ja si tiez myslim, ze je to velmi individualne, mam znamych, ktory maju tri deti a su vsetky rozmaznane a nevedia sa spolu hrat. A v dospelosti vela surodencov spolu nekomunikuje. Mozno su to len moje vyhovorky, ale nemyslim si, ze tym, ze mame len jedno dieta, pachame na nom nejaky zlocin 😒 😔

kim
9. máj 2007

Ukana: to vůbec ne!!!!Znám spoustu lidí, co mají v dnešní době jen jedno dítě a naprosto to chápu a jestli vám s manželem někdo naznačuje, že jste nějací tyrani, že na malém pácháte zločin - jak píšeš, tak mi ti lidé nepřipadají normální!!!!!!!!!
A to, že spolu sourozenci v dospělosti nekomunikují, tak to jen souhlasím!!!!!!Hned v rodině to mám dvakrát a vždy je to kvůli majetku a dědění!!!!Babička se svým bratrem nemluví už 25 let a tchýně se setrou už 7 let!!!!!

ukana
autor
9. máj 2007

kim, u nas su to hlavne stare mamy, hlavne svokra sa stym nejako nevie vysporiadat 😠 . Uz som jej aj povedala, aby malemu stale nevravela, ze kedy bude mat sestricku a podobne reci. 😠 😠 Ale snazim sa to brat s nadhladom, je to ina generacia a hlavne je veriaca, a tam sa to tazko vysvetluje. 😖

titkovamiriam
9. máj 2007

ukana mam super kamaratku co si vzala silno veriaceho muza.Po prvom dietati jej moc nedoporucovali mat dalsie no chlap si svoje presadil a po siestich rokoch maju dcerku no kamoska je stale viac a viac chora ci uz klby,ladviny a aj dnes ide na vysetrenie lebo ma stale bolesti v podbrusku.No a jej manzel ani teraz nesuhlasi aby sa dala sterilizovat-nechapem 😔 ako v stredoveku.Iba sa hadaju a to nehovorim o jej svokre,esteze ta byva daleko.ked hrozilo ze pride o babatko este v brusku tak jej muz mal na to velmi mudru odpoved,,Boh dal boh vezme,, , proste katastrofa. 😢 😢 😢

briluxina
9. máj 2007

Ahoj Ukana, tak ja mám tiež len jedno dieťa a ked premýšľam či by som chcela ešte jedno tak mi stále výjde NIE. Ja neviem možno sa to časom poddá ale teraz mám toho dosť a neviem kde mi hlava stojí.V prvom rade sa na to musíš cítiť Ty či mať ďalšie alebo nie.
Ináč my sme boli traja súrodenci a bolo to hrozné...kým sme boli malý tak som ich ľúbila a všetko ale teraz vobec nekomunikujeme a to bývame blízko seba.
Myslím že to nie je žiaden zločin mať jedináčika je to len tvoje rozhodnutie.

svetluska.p
9. máj 2007

ukanka - no ja som jedinacik. musim povedat, ze cely zivot a aj v teraz v tridsiatke mi surodenec chyba a brala by som aj troch. ale inak negativa myslim, na sebe nevidim. som vesela, spolocenska, nie som sebec, ani lakomec, som chvalabohu vydata - tak neviem. snad len za drobca vasho apelujem na vas, aby ste sa mu postarali o surodenca. uz len z toho dovodu, ze je menej smutno na svete, ak nie si sam. velmi mi chybal surodenec napr. vtedy, ked som nasich nahnevala - bola som sama. nemala som ziadneho spojenca. a potom - ked rodicia odidu - dufam, ze este dlllho dlllho tu budem mat mamku (kedze nasi su rozvedeni a s ocom sa nestykam) - tak si myslim, ze aj z tohto dovodu je dobre mat surodenca. pravda je, ze dospely clovek uz ma svoju rodinu. ale predsa len, ked mas niekoho rovnakej krvi. furt je istejsie na svete.... dufam, ze chapete ako to myslim. clovek nema pocit, ze ostal sam ako prst...

zuzu13
9. máj 2007

ukana, syn bol jedináčik 12 rokov...nijako sa nelíši od svojich kamarátov, ktorí majú súrodencov...a teraz? nie je jedináčik a sestru by nadal za nič na svete...
my sme už v podstate ani neuvažovali o druhom dieťatku...a máme ho... 😀
a ako píše svetluška, nejaký ten "spojenec" chýba, alebo bude chýbať. 😀

ukana
autor
9. máj 2007

aj ja mam sestru, s ktorou si super rozumiem. Je to moja najlepsie kamaratka, neviem si predstavit, ze ju nemam. ved ja nevravim, ze je vsetko definitivne, ale teraz to nejde, a neskor uz budem stara 😔

svetluska.p
9. máj 2007

ukana - no ja to vidim na mamke. oni su tri sestry a maju veeelmi krasny vztah. preto si myslim, ze takeho priatela ako surodenec je, nikde nenajdes. nas tak viedli so sesterkami. ze sa mame mat radi a sme sestricky. takze my baby vsetky aj mame take vztahy. to mi troska suplovalo surodenca. ale ako vravim - chybal mi velmi....

zuzu13
9. máj 2007

ukana čo znamená byť stará? 😎

lidka619
9. máj 2007

aj ja by som chcela pridať môj názor. Istotne treba zaobstarať súrodenca 😉 , pretože ako písala svetluska, človek potrebuje mať niekoho z vlastnej krvi, ked sa už trebárs postaví na vlastné nohy. Rodičia sú fajn, ale čo potom? Je dobré, ked má nejakého súrodenca. Ja mám jedného brata, ktorý je momentálne v zahraničí. Mám milujúceho muža, 2 rozkošné deťúrence, skvelých rodičov, ale niekedy niet nad nekonečné meilovanie, alebo kecianie s mojim bráchom: máme svojský humor, rozumieme si aj bez slov, vieme čítať medzi riadkami 😉 a to je na tom to super.
A ešte jedna maličkosť: mám známeho chlapčeka, ktorý može mať 11 rokov, je jedináčik a ked sa ho pýtali, čo by si prial k narodeninám, tak rodičom povedal že si nič nepraje, len súrodenca. A to si píš, že je oň postarané ako v bavlnke. Tak si myslim, že to nepotrebuje komentár.

A niekedy je to aj pohodlnosť rodičov, že sa rozhodnú len pre jedno dieťatko, pretože dieťa to je obeta, odriekanie, strata pohodlia, neprespaté noci a pod. /nemám na mysli tých, čo zo zdravotných dôvodov nemôžu mať dalsie/, ale predstav si seba keď budes stará, dieťa ti odíde z domu, a kto ti na starosť podá pohár vody???

-tolko môj názor, ale pri jednom dieťati by som v žiadnom pripade neostala 😉

ukana
autor
9. máj 2007

zuzu, mam 31 😢

Lidka, nechcem, aby ma moje deti v starobe opatrovali, aj keby som ich mala viac. Myslim, ze v buducnosti to uz bude inak, a odchod deti z domu boli tak ci tak, ci ti odide jedno alebo dve.

Asi som pohodlna, ale nemam pravo na pekny a pohodlny zivot? 😒
Ja stale zvažujem 😉 😉 😉

svetluska.p
9. máj 2007

zuzu13 - len tak pomimo ti chcem napisat, ze mala je rozkosna. a syn je velmi pekny chlapcek 😉 . Vam ho budu baby obhanat 😀 .

svetluska.p
9. máj 2007

ukanka - jasne, ze mas pravo. lidka podla mna ani nechcela povedat, ze ste nejaki sebci, al. co 🙂. len, ze je to lepsie. clovek sa citi taky istejsi...

zuzu13
9. máj 2007

švagriná mala dieťa v 39 r... 😅 ale ty musíš vedieť najlepšie 😉
martinko ma 3 roky tak v nejakej 34 si myslím, že by nebolo neskoro...nie? on bude prváčik, ty na MD a budeš mať na neho veľa času...

ukana
autor
9. máj 2007

zuzu, pekne si nam to naplanovala 😉 ved uvidim.... 😉

zuzu13
9. máj 2007

svetluška ĎAKUJEM 😀

zuzu13
9. máj 2007

ukana 😀 😀 😀 snažila som sa 😅

expertka8
9. máj 2007

...medzi mnou a mojim bratom je vekovy rozdiel 6 rokov...a verte mi..ze ako "mala" som netuzila po nicom inom...len po surodencovi 🙂

vavka33
9. máj 2007

Ukana,aj Vanes bola jedinacik 6rokov a aj som mala na plane,ze bude sama,ale zivot sa zvrtol trosku inak,mame novu rodinu,tak sme do nej priviedli aj noveho potomka.Keby to tak nebolo,urcite by ostala jedinacikom,lebo s byvalym by som uz dieta nechcela.No ale Vaneska vzdy zobronila surodenca-teda sestricku,tak sa jej splnil sen 😀
Ale myslim si,ze je to kazdeho osobna vec kolko deticiek bude mat a ak sa rozhodnes mat len jedno,tak ti do toho nema kto kecat.A dietatko bude take ako ho vychovas a verim ,ze uzasne,tak aj ono bude uzasne. 😉

expertka8
9. máj 2007

...ukana...Jedináčik nemusí nosiť oblečenie po svojom staršom súrodencovi, z čoho niektoré deti, hlavne tie, v staršom veku, ide šľak trafiť.... 😅 😀 😀 😀

ukana
autor
9. máj 2007

expertka, presne si to trafila... Podobne rady som cakala 😀 😀 😀

zuzu13
9. máj 2007

hahaha no neviem či by som Luciu obliekla do 12 ročných vecí...tá moda postupila hodne 😀

alex21
9. máj 2007

Ja nie som jedináčik ale od mojej puberty si tak pripadám a čím som staršia tým viac mi je ľúto, že nemám dalšieho súrodenca. Mám síce brata ale je mentálne postihnutý. Ako deti sme sa normálne hrávali. Čím som bola staršia tým som preberala viac zodpovednosti zaň a musela som sa mu viac venovať. Preto som nemala ani veľa kamarátov. Potom prišla škola a mala som spolužiakov, ktorí mi vystačili ale teraz sa cítim trochu sama. Mám síce perfetkný vzťah s rodičmi aj milujúceho manžela ale niekedy by som sa veľmi rada zhovárala a svojich pocitoch o rôznych blbostiach o skúsenostiach o plánovaní rodiny a o detoch s niekým kto je v mojom veku a vzdy by si na mna našiel čas. Podla mna je to uplne iný vztah ako s rodičmi alebo kamarátmi. Mám aj kamarátku má už dve detičky aj teraz k nej ideme na víkend ale to tiež nie je ono. Stretávame sa asi 2x do roka. A ked sa stretneme tak len tak zbežne rozprávame čo nového. Mám kolegynu, ktorá ma dve deti v mojom veku a ked mi rozprava ako si pomahaju a radia a ako sa stále zhováraju koľko krát ani nevie o čom môžu toľko rozprávať tak mi je ťažko, že aj ja to nezažívam.
Ja by som chcela mať aspon 2 deti a dúfam, že sa mi to aj splní a že na ne nebudeme musieť dlho čakať. Možno aj 3. Čo sa týka financií tiež sme na tom neni až tak dobre ale dá sa. Treba si len rozmyslet čo je fakt dôležité a bez čoho sa dá v pohode prežiť.

toto je len môj názor nechcem nikomu radiť a ani nikoho neodsudzovať či sa rozhodne pre 1 alebo 5 detí alebo dieťa nechce. Myslím, že je to každého osobná vec a každý žije stým čo si zvolí. 😉

expertka8
9. máj 2007

...baby..to je taka blbost...aby mi cudzia osoba "organizovala" zivot..v ramci poctu deti a pod. 😠
...ved co ak matka zo zdravotnyx dovod uz nemoze mat deti???...alebo je tam urcite riziko ohrozenia zdravia...zivota.. matky???...to je "OK"...aby som aj z toho jedinacika spravila polosirotu??? 😕
..nasa Kristi bola 7,5 roka "sama"...zivotne okolnosti si to tak vyziadali...malej som to vysvetlila...mala poxopila....taky je zivot...ale traumu..ci zivotnu krizu sme v tom rozhodne nevideli...tesili sme sa "z toho ..co sme mali"=z Kristi 🙂 ..neriesili sme "co ak" bude rozmaznana..nesamostatna...a podobne psyxologicke bludy???...naco???

..ale priznam sa...ze je VELKA pravda...ze "jedno dieta je pre strax" 😔

elliana
9. máj 2007

ahojte, pridavam sa ako dieta z piatich surodencov, pre mna je to super, mat stale niekoho z "vlastnej krvi" nablizku. Sme rozlezeni po Slovensku, takze pomaly vsade, kde prijdem, niekoho mam. Ja by som nemenila za nic na svete, hlavne, ked mame velmi dobry vztah. Ale na druhej strane, mojich rodicov to stalo hodne odriekania, v case nasho detstva ziadna poriadna dovolenka, alebo aspon maly oddych. Ale oni by nemenili, nechali sa pocut, ze to takto vzdy chceli a stale sa tesia, ze ked sa stretneme, je nas plny dom.
Co sa tyka mna, mam jednu dceru, casom by som chcela pre nu surodenca, ale teraz sa mi do toho este moc nechce. Urcite je to aj o odriekani, zrieknuti sa urciteho pohodlia a vyhod. Ale pre mna su deti radost, takze pockam, kym prijde ten spravny cas a postarame sa Zoji o surodenca.
Ale urcite nie je na tom nic zle, ked mate len jedno dieta, casom si mozno sam Martinko zaziada surodenca 😀 😀

ukana
autor
9. máj 2007

to nechapem, ze pre strach, ved bojis sa o vsetky deti nie?