Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

zuzul1310
24. sep 2010

@ninka23 Mala si to naozaj ťažké a z celého srdca ti prajem aby ste dostali ten najkrajší vianočný darček v podobe dvoch čiarok... tvoju sestru obdivujem, má ale šťastie že má rodičov, ktorí jej pomôžu. Naši nám tiež veľa pomáhajú a viem že je to obrovská pomoc mať nablízku rodičov, ktorí ťa podržia a podporia.

dari3
24. sep 2010

tak my zajtra oslávime 4 rôčky, súrodenca sme už chceli skôr, ale bývali sme u svokrovcov. teraz už máme 5 mesiacov vlastný byt, no musela som zmeniť prácu a keďže mám zmluvu na rok a budú mi ju predlžovať až potom an dobu neurčitú, musíme to odložiť, nakoľko tehotnej nik nepredĺži zmluvu a nemôžme si pri hypotéke dovoliť prísť o jeden príjem úplne. ale dúfam, že sa v r.2012 narodí sestrička alebo braček, lebo malá si veľmi praje. má veľa kamarátov, ale doma je doma. tam jej to proste chýba i keď jej venujeme všetok čas, ktorý môžme. s dvomi detičkami to síce bude finančne náročnejšie, ale keď pozerám do budúcna, tak sama viem, ako dobre je mať súrodenca. a vidím to aj na mojej mame, že ako jej je dobre, že má sestru, keď rodičia tu už nie sú. môj brat bude mať 7 ročný rozdiel. nám to možno vyjde na 6 ročný. netvrdím, že sa budú tie detičky doma spolu nejak extra hrať, ale v dospelosti sa to vyrovná a bude to fayn. takže, ja som určite za to, aby jedináčikovia neboli 🙂 :*

dadka28
24. sep 2010

no napr my mame zatial tiez jedinacika,ale urcite nechceme ostat pri jednom,hoc az tak nemame na to prostriedky-vyhovujuce podmienky...ale napr moja mama vychovala nas 3 deti/medzi nami sestrami je rocny odstup,medzi bratom 6rocny/,mala az az tazke,ja som bola rizikova,stale chora,plus domacnost,nemali sme na keksiky/s otcom sa rozviedli nasi pred 27rokmi,teraz mam 33rokov/...ale sme tu,surodenci si pomahame ako vieme,vazime si vsetko co si kupime,zarobime...
moj maly bol tiez zo zaciatku troska rizikovy,v 8mesiaci ho operovali na oblicku/zevraj vrodena vada-nikto to nema v rod/,ale nic az take vazne...zeby to nestalo za to aby sme mali druhe dieta....urcite chceme druhe...minimalne...a nedam na to dopustit....pokial nam panbozko da..urcite by sme radi...ja urcite nesuhlasim s jedinacikmi...cest vynimkam,nevravim...ci problemy zdravotne..alebo ine problemy...
ale ked nie je nej.zavazny problem...a ste zdravi...a k tomu ked je este kompletna rod.../mne manzel pomaha,mam v nom velku oporu voci detom/....fakt nemam o com rozmyslat 😉 😉 😉

maatuulka
27. okt 2010

ja mam jednu dcerku .. a neplanujem pre nu surodenca.. sice nikdy nehovor nikdy, ale za rok mi konci rodicovska, a potrebujem oddych, zacnem pracovat .. a na par rokov chcem klud od plienok atd...

maruska24
28. okt 2010

no musím tu napísať svoju aktuálnu skúsenosť z pohľadu jedináčika. Jedináčik ( ako ja) zrazu vyrástol a chcel by sa osamostatniť, len nastal problém - rodičia. Naviazaní na svoje jediné dieťa a problémy ako hrom. Výmena názorov ktorá začína a končí citovým vydieraním. Preto si baby rozmyslite, či je jedno dieťa naozaj konečné riešenie ak nemusí byť, lebo v budúcnosti to môže byť zo strany rodiča naozajstný problém.

zelmirka1
28. okt 2010

@maruska24 to je tvoja skusenost ale kazdy rodic moze byt iny a nemusi sa tak naviazat na dieta, poznam aj rodicov ktori su prilis naviazani a nedaju jedinacikovi sancu na samostany zivot ale poznam aj bezproblemovych ktori to len privitali a uzivaju si jeden druheho. Tiez sa moze stat to co mne, ze som mala brata, zial tragicky zahynul a ostala som sama a to je potom ine naviazanie rodica na dieta. Myslim si ze je to vysostne individualne rozhodnutie kazdeho cloveka ci bude mat deti a kolko, neda sa moc radit lebo kazdy sme iny, inak sme vyrastali, mame ine skusenosti a tiez inak vnimame zivotne situacie a chceme prezit svoj zivot. 😉

evita6
28. okt 2010

Ja som vyrastala ako jedináčik 🙂 a myslím, že to nezanechalo na mne nijakú stopu. Mala som šťastie pretože mám vynikajúcich rodičov. Nikdy ma nerozmaznávali 🙂 ani nadmerné naviazanie sa u nás nekonalo. Je pravda, že mamina sa o mňa veľmi bála a vždy musela vedieť o každom mojom kroku do úplného detailu. Toto ma hlavne v puberte neskutočne vytáčalo ale teraz sa nad tým len pousmejem. 😉 Čo ja považujem za obrovskú nevýhodu jedináčika, že mi chýbala spriaznená duša aj keď som mala veľa kamarátov sestra alebo brat to neboli. A súrodenec mi chýba aj teraz ☹
Zatiaľ máme aj my s manželom doma jedináčika ale súrodenca mu určite plánujeme.

blanblan
28. okt 2010

@ninka23 pekne si to napisala....Drzim palce nech vam to vyjde na poslednu chvilu🙂 Ako pises o svojej sestre, tak to je presne to ako by som nerada skoncila, a ak to ma prist tak radsej nech len s jednym dietatom 😅

blanblan
28. okt 2010

@maruska24 viem si to zivo predstavit! Tiez som ako mama dost naviazana na svojho jedinaccika a musim dokonca priznat ze s manzelom mezi sebou nejakym sposobom "bojujeme" o malej priazen, v style ja jej spravim kakauko/ ja jej dam cokoladku/ja jej kupim casopis/ja ju vezmem na kolotoc..... 😒 je to trochu hlupe 😅 Kolegina sa teraz rozvadza a riesia kto bude mat kedy dceru. ked tak o tom rozprava, ze mala ma byt tyzden u otca a tyzden u mamy, tak to by som asi ani neprezila! 😅 😅 pfffff, to moje kura to nebude mat s nami lahke.....

maruska24
29. okt 2010

poviem otvorene, v dnešnej dobe je prepych mať aj jedno dieťa. ☹ zelmirka, ano, každý sme individuálny, svojim príspevkom som chcela len taktne naznačiť pre všetky maminy, ktoré sa rozhodli mať iba jedno dieťa, aby rátali s tým, že dieťa vyrastie a bude chcieť raz viesť aj samostatný život a s tým treba začať rátať už od jeho narodenia a nie sa v kútiku duše utešovať, že ono odo mňa neodíde, lebo má len mňa. Asi to tu neviem správne napísať aby to bolo pochopené, ale snáď niektorá bude vedieť čo som tým chcela povedať.

kaja73
29. okt 2010

@maruska24 Presne viem o čom pišeš.Tiež som jedinačik a hlavne mama si ma chce ešte aj dnes,čo som už vyše 13 rokov vydata a žijem mimo nej privlastnovat.Manžel je tiež jedinačik, dokonca mu zomrel otec ,ked mal 18 rokov,no a jeho mama detto ako moja.Moj starši syn mal 11 rokov, ked sa mu narodil bratček a viem, že nebyt toho,tak by som ho už samou laskou udusila.Takto sa sice moja laska nezmenšila, ale pozornost mu už taku prehnanu proste nestiham davat.A vidim na nom, že mu to prospelo-viac sa osamostatnil,neriešim každy jeho "pupačik".A tiež vidim,ako Paťka lubi,ako sa uči nabyt sebec.Neviem si predstavit,že by nemal ani surodenca ani bratranca,či sesternicu.

zelmirka1
29. okt 2010

@maruska24 ved ja to beriem, nic v zlom 😉 , ja len si myslim ze je to proste individualne a neda sa druhym radit ze musia mat viac deti lebo sa moze stat toto...to je chyba kontretneho rodica ak nedokaze sa s tym vysporiadat a priputa sa na dieta. Takisto ked rodicia bojuju o priazen dietata je problem v nich nie v dietati. Ja som uviedla svoj priklad ze sice sme boli dvaja ale zial nakoniec nie sme, takze stat sa moze vselico. Suhlasim ze je fajn mat viac deti, surodenecky vztah pokial sa vydari je uzasny a kazdemu by som ho dopriala, ale su proste rozne okolnosti v zivote a nie je dobre pausalizovat a hodnotit vseobecne len na zaklade vlastnej skusenosti. Zivoty aj ludia su proste rozni.

dadka28
4. nov 2010

@kaja73 nooo napr aj takto povedane...mas pravdu,uplne s tebou suhlasim.. 😀 😀

viera27
8. nov 2010

Ja mam jedinacika. Rozhodla som sa tak, s mm sa velmi milujeme a nechava to plne na mna. Keby som mu povedala, ze zajtra ideme mat dalsie dieta, pripadne si ideme nejake adpotovat (ak by sme nemohli), tak ani okom nemrkne. Takze toto rozhodnutie je len na mne a ja sa na druhe necitim. Maly uz ma 11 rokov, takze nejaky "spiklenecky" vztah so surodencom by uz nemali. Ale nebadam na nom, ze by v tom videl nejaky problem, ze nema surodenca. Uziva si, ze ako jedinacik ma nas aj vsetky "hracky" plne vo svojej moci 😀 . Teraz si chceme len uzivat, cestovat a venovat sa sebe jednotlivo aj navzajom. Mozno po case, neviem povedat. V kazdom pripade nevidim vobec dovod, preco by mal niekto posudzovat/odsudzovat kolko mam deti a preco. A ked uz si niekto nechce dat povedat a zabrda, tak sa ho len spytam : A ty ma zivis moj, ked sa tolko staras? A hned je ticho 😀

petronelie
8. nov 2010

Ahoj holky, líbí se mi tato diskuze. Zajímal by mne názor na toto:

My jsme si pořídili Davídka ve 30 letech.Poznali jsme se ve 28, vzali ve 29. Začali jsme stavět domeček a do toho jsem otěhotněla. Ještě než se Davídek narodil, shodli jsme se na tom,že chceme jen jedno dítě, že mu dáme vše.Budeme cestovat, poznávat,prostě to co my jsme jako děti neměli. Já byla prvně u moře ve dvaceti, zatímco moje kamarádky jedináčci si tohoto komfortu užívaly třeba každý rok.OOOO Bože, jak já jsem jim záviděla!!!

Když se narodil Davča, objevila jsem v sobě ty nepopsatelné city,které má každá z nás.Miluji ho nade vše a dávám mu opravdu vše. Je opečovávaný rodičema, zbožnuje ho celá rodina. Když byl Davídkovi rok, říkala jsem si,že bych ten pocit mít miminko chtěla zažít ještě jednou.Manžel není proti, ale vždycky mi poukáže, na čem jsme se kdysi shodli, a že Davídek zatím stačí. Faktem je,že já chodím do práce na půl úvazku, protože Davča je hrozně hodné dítě, hlídají ho babičky (moje mamka je v inv. a babi druhá v zaslouženém důchodu...nechci psát starobním, protože jí není ani 60).

Máme rodinný dům, vysokou hypotéku a neumím si zatím představit,jak bychom utáhli život se dvěma dětma.Samozřejmostí je to,že já bych odešla z práce, byla s dětma doma a živil nás manžel.Mám strach z nejistoty.Podpora od státu výhledově nic moc, manžel podniká.....stát se může cokoliv.Třeba a asi nestane, ale může. Neumím si říct !nějak se to udělá!.....potřebuji mít jistotu. Takže jsme zatím odsunuli druhé bejby...kdepak...spíš uvažování o něm na dobu, kdy splatíme všechny dluhy a závazky a zůstane nám jen hypotéka.Na druhou stranu je nám 32 a nemáme tak moc času...ikdyž většina mých stejně starých kamarádek zatím nemá dítě ani jedno....

Co si o tom myslíte? Myslím,že by pro mě nebyl problém mít jedináčka.....ale ve skrytu duše bych druhé děťátko v budoucnu chtěla 🙂

evi3
8. nov 2010

@petronelie pre syna bude určite lepšie keď bude mať parťáka, možno nebude mať všetko materiálne, ale dostane sa mu viac po stránke emočnej. My máme jedno dieťa, ale ja som starucha, keby som mala tvojich 32, určite by som sa na to dala 😉 ...

bibione
9. nov 2010

@petronelie Niesi sama,ktora nad tym premysla 😉 ..ja som tiez jedinacik a ze by mi nieco v zivote ako decku chybalo nemozem povedat...i ked,u nas to bolo dost financne narocne...otec platil na tri deti alimenty s predoslou zenou a ked sa ozenil s mojou mamou,tak moc nechcel uz dalsie,ale tak mamka jasne ze chcela a tak som bola na svete...na ceste bolo aj dalsie,cize surodenca som prakticky mohla mat,ale mamka koli financiam sa rozhodla,ze sa babo nenarodi...co ma celkom mrzelo,ked som sa to dozvedela,ze som nemusela byt sama. Moja mamka stale neprestrihla pupocnu snuru a strasne mi to lezie na nervy...neskutocne kontroly kde som co som a skym som,kym som neprisla domov ani spat nesla a hned ma zbuzerovala jak keby som mala 15 😠 a samozrejme citove vydieranie trva dodnes 😠 ..tak ci tak...Nicy je moje prve dieta a vravela som si,ze do dalsieho ani za peniaze 😠 tehu bolo pre mna trauma,porod sa este dal zvladnut...ale tehotna si neviem predstavit ze by som zas bola 😖

janicka006
9. nov 2010

@petronelie já jsem jedináček a jsem naprosto normální...upřímně vše má své pro i proti..jak jedináčkovství,tak sourozenectví...Třeba sourozence jaké má můj manžel bych nechtěla ani zdarma 😀 😀
A jinak chtěla jsem tady napsat,co mi řekla moje gynmudra....první dítě v 35 je problém,ale druhé ve 40 není.Nevím co si o tom myslet,takže ať si to každý vysvětlí po svém...
@bibione Bibi tak já za tebe to těhu beru....sice první trimestr bych nazvala záchodový,ale pak to bylo bájo🙂))

Jinak my uvažujeme úplně stejně...je mi 32,manželovi 31 a přemýšlíme,zda Michalce pořídit sourozence či nikoli...

petruskaaa
9. nov 2010

Ahoj,já jsem jedináček a kamarádům jsem odjakživa sourozence záviděla,sice nevím jaké to je,ale podle mě to má určitě víc pro než proti a čím menší věkový rozdíl,tím lepší.Manžel má sestru (dvojče)a mají mezi sebou dodnes báječný vztah.Já mám skoro 2 letou dcerku a už je na čase,aby měla taky sourozence 🙂Jedináčkem rozhodně nezůstane 😉

bibione
9. nov 2010

@janicka006 kedykolvek 😀 ja radsej odrodim,nez byt 10mes k.o....zacinam celkom spekulovat ci ano ci nie...ale konecne rozhodnutie je na mne,takze ja som si povedala,ze tak o 5 rokov mozno sa necham ukecat...manzel ma brata a teda nic moc ako surodenci...tak neviem ci je to nejaka vyhra v zivote...jasne,ze su spriaznene duse medzi surodencami,ale tiez je to vabank 😎

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko83
20. nov 2010

@blanblan ,presne ja mam take iste obavy ako ty uplne na 100% .Hrozny predčasny porod z ktoreho sa spamatavam takmer dodnes.Strašne zle znašam nedostatok spanku a neviem si predstavit starat sa o 2 deti aj finančne aj časovo.Ale na druhej strane tužim aby mal Filipko surodenca.Ale v dohladnej dobe určite nie.Ešte nie som psychicky ani fyzicky pripravena.

marika1977
20. nov 2010

@bibione
@fidka79
@bubinko83 ahojte dievcata...ja som len tak nakukla a nechcem vas rusit v debate a dilemach...mna sa bytostne tyka tato tema,ja som ako dieta bola velmi osamotena...nielen ze som nemala surodenca,ja som nemala ani otca a matka,ta bola stale v praci.v zivote by som taku strasnu samotu nechcela pre svoje deti,vertze mi,viem o com hovorim...okrem mami a kamaratok som nemala prakticky nikoho..ja osobne cakam 3tie babo a nelutujem,nikdy by som svoj zivot neriesila inak...mam dievcata a viem ze sa raz budu moct spolahnut jedna na druhu aj ked je medzi nimi velky vekovy rozdiel a maju uplne odlysne povahy a zaujmi...ak by to bolo mozne,asi by som zvolila akurat tak trosku mensi vekovi rozdiel...obdivujem tych jedinacikou ktory v tom vidia vyhodu,ja som sa ako dieta dokazala sama zahrat ale velmi michybala spriaznena dusa a velmi ma bolelo ked som videla surodencov ako sa hraju a ja som sa nemala skym...akurat tak s nasimi psami....je to na dlho ale prosim vas,velmi svedomito zvazte vsetky pre a proti..lebo surodenecky vztah je viac nez financne zabezpecenie a zalezi od vychovy deti,ako sa jeden k druhemu do buducna budu k sebe chovat...uz teraz to vidim na mojich detoch tu surodenecku sudrznost...nechcite,aby vase deti trpeli tak,ako som trpela ja a mnoho jedinacikov na svete.

bubinko83
20. nov 2010

@marika1977 ,možno ty si nemala zle tehu a porod ked čakaš tretie dietatko .Ja mam teda z toho traumu.a ja som nikdy nemylsela na to že by som mala len jedno dieta no čim viac mi maly odrasta tym viac sa citim v pohode a zvažujem či to druhe vobec chcem.A ako piše bibione niekedy sa surodenci k sebe spravaju horšie ako cudzi ludia a vobec to nemusi byt vychovou.Ja tiež niesom na 100% rozhodnuta že chcem jedno dieta.Casom sa uvidi. 🙂

marika1977
20. nov 2010

@bubinko83 ved ano,aj to je pravda...pokym si matka vela vytrpela z 1nym tak uvazuje ci 2he ano alebo nie...moja znama maju dcerku,pri porode skoro zomrela museli ju ozivovat...nechce 2he a tiez kamka,chyba jej prava strana organov,tj.zo vsetkeho co je po 2 ma len 1...a zazrakom vynosila dcerku a druhe mat uz ani nechce ani nesmie...to ja uplne chapem ked sa zena koli okolnostiam rozhodne,vsak je to kazdeho slobodna vola...ja mozem hovorit len z vlastnej skusenosti a tej hroznej osamelosti ktoru som si denno denne ako dieta prezivala...asi som od malicka prilis citliva a asi som si urcite veci uvedomovala viac ako iny....a este mi neda spomenut dcerinu naj kamosku,ona je tiez sama a v podstate je s tym spokojna no teraz ako u nas bude babo akosi zacala so svojou matku rozoberat temu, ze by aj ona velmi chcela maleho surodenca..a oni su to uz pomaly 14r.kofi 😀 😀 😀 podla mna to tvoj syncek mozno rozhodne za teba ked podrastie a sam bude od vas toho surodenca chciet 😀

blanblan
20. nov 2010

@bubinko83 presne tak; pripadam si ako velky egoista, tiez som celkom rada ze mala odrasta a ze mam viac casu na seba, napriklad aj tomu sa tesim ze sa snou bude dat uz cestovat, netreba jej nosit specialnu stravu, netreba sa velmi prisposobovat jej spankovemu rytmu a pod (to si niektore povedia ze aj s babetkami sa da cestovat - jasne da sa ale nie je to ono🙂 Ale snad casom zmenim nazor, naozaj by som ho rada zmenila, ale mam taky pocit ze z toho aj tak na poslednu chvilu vycuvam... 😖 pritom ako au pair som sa starala o dve male deti a neskor k nim pribudlo dalsie babo a v pohode som to zvladla, a vlastnych dvoch sa bojim.... 🙂 mala by bola super sestra, je velmi pozorna k babatkam, rada sa o ne stara (o babatka znamych a tak) A nechcela by som aby skoncila ako pise marika. Ale ved ja zas tak vela nepracujem, myslim ze som s nou pomerne casto 😅 , no skor sa bojim toho ze ju tou velkou laskou "udusim" ono to vlastne nie je jednoduche s jedinacikom 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko83
21. nov 2010

@blanblan ,presne ako pišeš aj stym cestovanim.Nemusim brat nič extra pre maleho ,proste sa napapa už snami všetkeho.Prečo by to bolo egoisticke??? 😲 Mne to pride normalne ved ja som tiež človek a mam si pravo oddychnut.Ja nezanšam ked niekto kto ma 2 deti hned po sebe hovori že aspon si to odkrutim pri jednom.To nieje egoisticke??? Ved mat 2 male deti doma tiež neni sradna,jednak sa im nevenuješ ako jednemu aj keby chceš a na druhej strane ti vyrastu ani nevieš kedy.A ja osobne sa chcem teraz venovat synčekovi naplno a ked bude samostatnejši budem možno uvažovat o druhom babatku. 🙂

marika1977
21. nov 2010

@fidka79 ani nevrav ☹ ....nelutujem,lebo mam krasnu mudru skoro 14r.dceru...ale to co som si za mladi musela zazit s mojim ex neprajem nikomu.19-20je na materstvo dost skoro a nemali sme vobec nic,boli sme zavisli od rodicov a to tiez nieje dobre.podla mna je lepsie trosku neskor zacat..ja som vzdy chcela 2deti...ale pokial by som nenasla vhodneho partnera,tiez ostanem len pri najstarsej dcere...je veeela okolnosti ktorim sa musime prisposobovat a s ktorymi sa musime zmierit.aj my sme len obycajna rodina ktora sa snazi vyzit...viem si tvoju situaciu predstavit,ja som tiez musela od mensej ist robit ani teraz to nebude inak...zas budu len babaky pomahat 🙂 lebo materska a vyplata je velky rozdiel 😉

marika1977
21. nov 2010

@bubinko83 tak to mas pravdu...vsetko ma pre aj proti...u mna su tie rozdiely dost badatelne,7a5r.ale dokazem pochopit aj matky,ktore maju deti po sebe...je z vlastnej skusenosti by som to asi nechcela lebo ako pises aj oddychnut a venovat sa sama sebe treba a u mna to bolo tak,ze som sa aspon mohla vratit do prace a zarabat lebo som mala na to cas kym sme sa rozhodli pre 2he...
@blanblan a tiez si myslim ze to nieje egoisticke...ja som popisala moj pribeh len koli tomu,ze mnoho rodicov svoje deti nepocuva a akosi nema cas vnimat ich potreby...ja mam velmi dobru mamu,dokazala som s nou vzdy vyst ale boli sme len mi dve a nkto,ani babka ani dedko ani brat,sestra a ani otec ☹ mala som len tety strykov sesternice bratrancov aj to len tak na prazdniny....ale poviem ti ze to ten nad nami zmenil u mna uplne...mam pomali 3deti,skvelu ex svokru este lepsiu terajsiu svokru,svokra co vsetko na dome porobi mamu co sa o nas stara a este aj prababku ktora nam vzdy napecie a posle zavaraniny,a dokonca aj v mojom bio.otcovi sa cosi zmenilo a posiela mi peniaze a pri kupe domu nam dal na zalohu nemale...cize,moje deti maju 3babaky 2dedov 1prababku 😀 😀 😀 a su jedna pre druhu 😀 😀 😀 to je ironia osudu.casto nad tym rozmyslam a vlastne len teraz viem,co je to ozajstna rodina 😉