Možnosti krvných skupín

nina88
30. dec 2011

Ahojte,prosim mate niekto skusenost s pozitivnym Rh faktorom u oboch rodicov a negativny u dietata?? My s muzom sme obaja pozitivny a dcera negativna,mna by nikdy ani nenapadlo sa opytat na toto doktorky,ale moja svokra ma mala od zaciatku ,,rada,, a opytala sa na to ,ako na poslednu nadej,hned v porodnici a teraz po skoro 7 rokoch mam opat prestrete,ze dcera nie je muzova,lebo nie je mozne,aby ja A pozitiv a muz B pozitiv,ame mali dieta 0 negativ.... Ja som si 100 % ista,ze dcera je muzova,tak ma chytili pochybnosti,ci nam ju nevymenili,co teda zas nie je mozne preboha,podoba sa na nas,vsetko,len je to velmi neprijemne celit takymto obvineniam,tak cloveka uz napadne cokolvek... Dakujem za kazdu odpoved a skusenost...

kvetinka211
30. dec 2011

@nina88 Ahoj, ja som taky pripad. Je to mozne, pretoze rh- je recesivny gen. Zjednodusene, cize ked maju rodicia +- a +-, resp inak zapisane Dd Dd, tak existuju kombinacie DD, Dd, Dd, dd (resp. ++,+-,+-,--) ++ aj +- je pozitivny rh faktor, -- je negativny. Cize u rodicov s pozitivnym rh faktorom v podobe +- je 25% sanca ze ich dieta bude mat negativny rh faktor. A ta nulka je tiez jasna, ty mas AO+ a muz BO+, spojili sa tie dve nulove polovicky a vznikla dcerina nulka. Zakladna genetika. Mas divnu svokru 😖

latvia
30. dec 2011

@nina88 svokra nech si nastuduje genetiku krvnych skupin 😉
http://www.bioweb.genezis.eu/?cat=7&file=clovek
je to vase dieta, a ak svokra neveri, nech vam zacvaka geneticke testy ak nema nic na praci

vyberam z clanku presne to, na co sa pytas

Príklad: Klasický príklad na dedičnosť krvných skupín: Aká je pravdepodobnosť, že matka s krvnou skupinou A+ a otec so skupinou B+ budú mať dieťa 0-?

Poznáme krvné skupiny obidvoch rodičov, nepoznáme však presne ich genotypy (♀ IA-Rh+-, ♂ IB-Rh+-). Ak však poznáme skupinu dieťaťa s jasným genotypom (iiRh-Rh-), môžme vydedukovať, že v tomto prípade len heterozygotný rodičia v obidvoch znakoch (♀ IAiRh+Rh-, ♂ IBiRh+Rh-) môžu mať dieťa so skupinou 0-. Zápis kríženia vyzerá teda nasledovne:
Tab. Zápis kríženia P × P P × P ♂ IBiRh+Rh- × ♀ IAiRh+Rh-
gaméty: IARh+ IARh- iRh+ iRh-;
IBRh+ IBRh- iRh+ iRh-
Tab. Vznik F1 generácie ♂ / ♀ IARh+ IARh- iRh+ iRh-
IBRh+ IAIBRh+Rh+ IAIBRh+Rh- IBiRh+Rh+ IBiRh+Rh-
IBRh- IAIBRh+Rh- IAIBRh-Rh- IBiRh+Rh- IBiRh-Rh-
iRh+ IAiRh+Rh+ IAiRh+Rh- iiRh+Rh+ iiRh+Rh-
iRh- IAiRh+Rh- IAiRh-Rh- iiRh+Rh- iiRh-Rh-

Odpoveď: Pravdepodobnosť, že dieťa bude mať krvnú skupinu 0- je 1 : 16

laicky povedane:

ty mas Krvnu skupinu A0, tvoj muz B0. ked si kazde z dvojice pismenok pokrizis tak vznikaju tieto moznosti krvnych skupin:
AB, A0,B0, OO. cize je 25 percentna sanca ze vase dieta bude mat nulku skupinu - co aj ma. takze tam je to v poriadku. Ak by ste boli ty AA a muz BB, tak mozete mat po pokrizeni len AB dieta.

Rh faktor sa dedi tiez dominantne, cize RH rh = RH pozitiv (dominantne RH furt vyhra nad recesivnym rh)
RH RH =RH pozitiv
rh rh = nie je ani jeden dominantny, cize rh negativ.
ty s muzom teda musite mat Rh kombinaciu : RH rh a RH rh
ked si tieto dvojice opat pokrizis, tak ti vznikaju zase moznosti

RH RH, RH rh, rh RH, rh rh

a prave tato posledna moznost sa tyka vaseho dietata - rh rh - ziadna dominantna alela rh faktora, cize rh faktore negativny 😉

nina88
autor
30. dec 2011

Dakujem velmi pekne za odpovede,ale z tohto som pochopila,ze jeden z nasich rodicov by mali mat rh negat faktor?? Lebo oni maju vsetci 4 pozitivny,teda moji rodicia urcite,ale moja babka ma negativny az... Ako je to mozne? To potom znamena ze aj muzovi stari rodicia musia mat rh negat??

latvia
30. dec 2011

@nina88 ee, gen pre rh faktor sa sklada akoby stale z dvoch casti.
a tie 2 casti mozu mat rozne kombinacie, bud su obe dominantne, alebo obe nedominantne, alebo jedna dominantna a jedna nedominantna.velkymi pismenami su oznacene dominantne, malymi nedominantne.
ty mas rh pozitiv, cize mas moznosti dvojic

RH RH, alebo RH rh. kedze sa RH faktor dedi dominantne, staci ked jena z dvojic bude dominantna a uz mas rh pozitiv

cize RH RH je RH +
RH rh je tiez RH+
a rh rh je negativna, lebo ani jedna z dvojice nie je dominantna.

a teraz ty si RH+ aj s tvojim muzom. cize vase dvojice mozu byt RH RH, aleboRH rh. a vy mate obaja RH rh, lebo ak by ste mali obaja len dominantne RH RH tak musite mat len RH pozitivne dieta. ale ak skombinujes RH rh s RH rh, tak jedno male rh od teba a jedno male rh od tvojho muza ti urobi dve male nedominantne rh a tympadom rh faktor nie je, je negativny

nina88
autor
30. dec 2011

takze nemusi mat nikto z nasich ,,predkov,, Rh negat?? Staci ak ho maju v ,,scheme,,?? A to teda nikto ani len netusi...

latvia
30. dec 2011

@nina88 je to trochu komplikovane nadialku vysvetlit, ale v podstate to ma logiku. kazdy z rodicov odovzda polovicku z toho co ma, a tie 2 polovicky mozu by bud rovnake alebo rozne, preto pri vzajomnom krizeni a odovzdavani svojich poloviciek vznika tolko moznosti 😅

a co sa tyka vasich rodicov, tvoji rodicia maju obaja pozitivny rh faktor, cize mozu mat dvojice genu taketo

mama RH rh (dominantneRH z tejto dvojice vytvori RH pozitivny faktor)
otec moze mat RH rh ako mama, alebo RH RH, co tiez vytvori RH pozitiv. samozrejme to moze byt aj naopak, otec moze mat maminu variantu, a tvoja mama tu otcovu variantu. dolezite tu je to, ze ty si od jedneho z nich zdedila male nedominantne rh, ale druhy z nich ti dodal dominantne RH, preto si ty vo finale pozitivna, aj ked mas jednu z moznosti nedominantnu RH rh. totizto staci, aj kedna z dvojice je dominantna a uz si rh pozitiv 😅

dufam ze v tom nemas velky mix 😀

nina88
autor
30. dec 2011

Ja ti kazdopadne velmi dakujem 🙂

desszi
30. dec 2011

@nina88 svokrusa nech radsej sedi u plotny a vari 😠 babenky vyssie ti to krasne vysvetlili, bud kludna, vse je ok 😉

latvia
30. dec 2011

@nina88 niekto z vasich predkov stale odovzdaval nedominantne rh, ktore sa ale zatajuje tym, ze ma pri sebe dominantne RH, preto vysledny efekt je RH pozitiv, lebo staci jedna z dvojice, ak bude dominantna RH

nina88
autor
30. dec 2011

Svokra je zdravotna sestra,vrchna s vysokou skolou,tak vie vsetko najlepsie,viete...

latvia
30. dec 2011

@nina88 😀 tak nech vrati diplom 😝

alabama0011
30. dec 2011

@nina88 My tiez mame nasu tak isto.. A 100% je muzova 🙂))) kokso.. To co mas za svokru.. To je genetika.. My sme sa nad tym ani nezamyslali..

desszi
30. dec 2011

@nina88 vyzera to tak, ze ked preberali Micurina, tak chybala na hodine 😝

nina88
autor
30. dec 2011

No toto iste s tym diplomom povedala aj sestricka na novorodeneckom,ked som plakala a prisla ze co sa deje... Hrozne,nie aby bola stastna,ze ma zdrave,teraz uz dve,vnucata,furt si nieco najde... co uz...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
geisha
24. jan 2012

Dobrý den.. práve som zistila,že aj nás sa týka táto problematika... ja som A pozit.,muž je B pozit.,dcéra je AB pozit.a syn je B negatív... ja som v šoku... nemohli by ste mi to prosím nejak polopate vysvetliť?? dakujem pekne lebo začínam uvažovať,že sa niekde stala chyba 😒

aknajdobko
24. jan 2012

Ono je to jednochucho tak ,že nie je len čisto RH faktor pozit. a negat. ale su ešte take podskupiny/D,K/ ktore sa môžu vykrížiť. Ja mám tiež / B poz. / ,manžel ma skup/ .B poz. / ale máme K-,D- , a náš malý má z toho B negat.

geisha
24. jan 2012

@aknajdobko takže to nemusím nejako riešiť a lámať si s tým hlavu?

kvetinka211
24. jan 2012

@geisha ahoj, ste uplne ok. Ste kombinacia A0 +- a BB+- (pozit rh faktor moze byt v dvoch formach ako ++ alebo +-, negativny je --) Syncek ma 0 od teba, B od otca a od oboch minusku. Dokopy je to B0--, cize B negativ 😉 Dcerka ma A od teba, od otca B a od oboch + alebo + a -. Cize AB++ alebo AB+-, teda v kazdom pripade AB pozitiv.

petra121211
16. júl 2018

Ahojte chcela by som sa spýtať aké je možné riziko ak obaja máme krvnú skupinu 0???lebo ľudia strašia s tým že by sme sa mali porozprávať s doktormi o tom, lebo že za to že máme rovnakú krvnú skupinu nemôžme mať vraj deti...ďakujem za každé info

willino1
16. júl 2018

blbost... môžete mať tucet detí .... jediné čo máš isté je, že deti vás dvoch budú mať isto krvnú skupinu 0... možno si to mýlia s RH faktorom... problém môže nastať ak si ty RH negatívna a partner RH pozitívny... ale to sa rieši pri všetkých krvných skupinách... nielen 0... a aj vtedy môžeš mať v pohode deti 🙂 PS: ja mám tiež krvnú skupinu 0, partner má 0 a máme deti dvojičky s krvnou skupinou 0 🙂 zdravé 🙂

bibyke
16. júl 2018

@nina88 ja som tiez rh negativ a rodicia moji su obaja pozitiv a teda otca by som si nezaprela ani keby som chcela,ako keby som mu z oka vypadla😁

kacusik69
16. júl 2018

mama A+ otec B+ a ja AB-, som ich 🙂

willino1
16. júl 2018

moja mama je B+ otec A+ a ja som 0+ a som ich 🙂

willino1
16. júl 2018

@willino1 a teda keď som došla domov a povedala, že som 0+, otec pochyboval (a to sa podobám na neho a nie na mamu 🙂 ) ešteže som maturovala z dedičnosti krvných skupín a vedela som, že je to v pohode možné 🙂