Na rizikovom + doma staršie dieťa

mishaella
17. dec 2018

Ahojte mamky, najma tie tehotne tiez na rizikovom, ktore mate popri tom doma este dalsie energiou nabité dietko, ktore vam ale napr nevzali este do skolky, ako je tomu aj u nas.
Ako ste to samé davali/davate, ked este nemate ani narok na vychadzky? Viacmenej ste doma preto, lebo pri navrate do prace by vam starsie nemal kto strazit (ani rodina na blizku), vase pracovne miesto uz nie je a vytvarat nove sa firme pochopitelne nechce ,takze uplne nedobrovolne vazenie :( alebo uz len vypoved dat. Zatial mam aspon status zamestnanec.
Uz sa aj s tou myslienkou vypoved dat pohravam, lebo po materskej mi ju daju tak ci tak. Len mam obavy aby som skrz to neprisla o narok na materske, po rodicovskej som si este cerpala zostatkovu dovolenku takze do nemocenskeho prihlasena spät som, ale v tomto štate cert nikdy nevie.
Lenze ako doma neprist o rozum, kedze dietku chyba pobyt vonku (zvyknuty bol na minimalne 2 hodiny niekedy aj 2x denne), doma sa nudi, pozerat telku ani ja nechcem aby pozeral cely den, ani hrat sa mu nechce cely den pochopitelne, pyta sa za detmi vonku, cas sa vlecie ako sopel?.. nechape preco musi byt vnutri ked mu nic nieje, a ani ja neviem ako mu to vysvetlit kedze ma pravdu. A defakto mne to tiez neprospieva, lebo lezat, sediet dlho nemozem skrz bolesti chrbtice, naopak chodza mi pomaha, vtedy boli najmenej alebo vobec. Je to na prasky. :(
Potesi ma kazdy vas tip, skusenost, ako ste si kratili cas, prezili tie monotonne dni. co vam dodavalo voebc motivaciu a chut do dalsieho dna, ale aj pocit spolupatricnosti, ze v tej pakarni niesom sama. 🙂

Este keby aspon tie Vianky nesli. Chcela som ist mamke na hrob pred nimi a ani tam nemozem, bez toho uz ani byt nemusia. :(

anve
17. dec 2018

@mishaella urcite posunie,ked mu vysvetlis,ze ti vtedy maly spinka...podla mna to je vsetko o dohode a ty si teraz na PN u obvodneho? Kedy budes u gynekologa?

anve
17. dec 2018

A ako pise evittam tak kontroli chodia aj tehotnym a aj zamestnavatel posiela...z mojej prace mi vravela moja sefka,ze to akurat teraz riesi,kedze moja kolegina je na PN..a nikdy nieje doma a uz jej to prislo podozrive,ze si vymysla atd tak to zacala riesit.

mishaella
autor
17. dec 2018

@st44 od 10-12 ale tie doobedne časy sú v pohode, nanič sú v mojom pripadne poobedne co máva sociálka v pokynoch lebo v tom čase mi malý spí. Samého ho doma samozrejme nemôžem nechať len aby som využila čas vychádzok, to ešte ani muž doma nieje. Čiže najviac by mi pomohlo mat poobedne posunuté na neskor, aj kvôli rehabilitáciam s chrbtom, len to nieje podľa gynekologicky priamo gynekologický problém (bolesť chrbtice) čiže neviem ci na to pristúpi. 🤷🏼

mishaella
autor
17. dec 2018

@anve gynekológ ma vypísal nie obvodný.

mishaella
autor
17. dec 2018

@anve v mojom prípade skôr sú radi ze som im to PNkou uľahčila keďže miesto moje už neexistuje a vymýšľať sa im podľa mňa už nové na par mesiacov nechce. Medzi riadkami som to pochopila už keď som dobiesla papier o skončení rodičovskej a potvrdenie o tehotenstve.

jaris84
17. dec 2018

@mishaella podla mna to je riadna hlupost, ze ti hned nemoze dat vychadzky. Mne gynekolog, ked som bola na rizikovom dal hned od nastupu na PN 2 vychadzky- doobedu 2h+ poobede 2 h. Urcite na to mas narok

mishaella
autor
17. dec 2018

@jaris84 ved som sa jej na to hneď pýtala a ze nemôže, lebo logicky najprv musí mať pacient pokoj na lôžku a až na ďalšej kontrole o x dní môže lekár zvážiť vychádzky. Pýtala som sa aj ocina, ktorý mal PN na jeseň a ze až po týždni dostal pár hodín.

evittam
17. dec 2018

@mishaella No veď týždeň hádam vydržis...

mogaa
17. dec 2018

@mishaella je to presne ako píšeš, záleží akú diagnózu napísal lekár na PN-ku. Rizikové tehotenstvo nie je diagnóza, je rizikové napr.pre gynekologické problémy, krvácanie, syndróm HELP.....a to je práve to číslo diagnózy. Ak ti tam dal napr.diagnózu krvácanie, tak je jasné že vychádzky hneď nemôžeš mať až ked sa stav stabilizuje a krvácanie sa zastaví....Takže jedine počkať až ti MUDr.dopíše vychádzky(musíš dodržiavať čas vychádzok) alebo ukonči PN, daj výpoveď a do MD ber podporu.....Ak si tehotná tak po pohovoroch ťa posielať nebudú🙂 A s malým môžeš byť vonku celé dni🙂

mishaella
autor
17. dec 2018

@evittam ja by som ešte nejak, ale dieťaťu hrabe už po jednom dni statočne. A ja z jeho vycinania na prášky. 😖

evittam
17. dec 2018

@mishaella Tak buď to risknúť alebo vydržať. Neviem co chces počuť

mishaella
autor
17. dec 2018

@evittam asi risknem. Keď vidím co dnes stvara lebo nebol vonku. Úplne ako šialený. A taky býva keď nieje vonku. Aj tak tých pár eur PN ma už z biedy nevytrhne. Úradníci by mohli byt chápavi j tehotným celkovo a najmä keď majú aj ďalšie dieťa doma že to nemá prečo trpieť na nezmyselný systém ich ne/vychádzkok.

evittam
17. dec 2018

@mishaella No ale ty skus pochopit,ze s tym uradnici nič nemajú.

mishaella
autor
17. dec 2018

@evittam viem. Tí si radi zgustnu keď môžu buzerovat. Je jedno z ktorej štátnej inštitúcie sú.

evittam
18. dec 2018

@mishaella Len ak sa nechas buzerovat.

ajka0207
18. dec 2018

@mishaella ja sa chcem opytat, ze ty mas PN pretoze ti objektívne nieco je, alebo preto aby ta nevyhodili zo zamestnania? Lebo ak to druhe, tak nechapem preco ti nenapisal diagnozu, ktora povoluje vychadzky.

mogaa
18. dec 2018

@mishaella od koho chceš aby bol chápavý? Mne skôr pripadá že ty nie si veľmi chápavá keď už ti tu bolo písané ako to funguje....Vychádzky určuje lekár a to podľa diagnózy. Ak máš krvácanie alebo akýkoľvek iný stav ktorý by spôsobil potrat tak ti vychádzky nedajú. Ak prejde krvácanie a stav je stabilizovaný tak potom až ti môže napísať vychádzky...Ak si ale na rizikovom že si predtým niekoľkokrát potratila a tehotenstvo je teraz bezproblémové, tak vychádzku ti lekár môže dať hned....SP vychádza z toho či sú na PN vychádzky a v akom čase. Samozrejme tam je aj revízny lekár, ktorý vie podľa diagnózy či sú tam potrebné vychádzky alebo nie...Nikoho nezaujíma že máš druhé dieťa a tehotenstvo samo o sebe nie je choroba.

mogaa
18. dec 2018

@mishaella je to rovnaký prípad ako keby si nebola tehotná , si na PN a sťažuješ sa že máš ešte dieťa s ktorým nemôžeš ísť von.....Všetko záleží na akú diagnózu si na PN - nie všade sú možné vychádzky.....Tehotenstvo nie je choroba.

mishaella
autor
18. dec 2018

@ajka0207 hej pre to druhé, inak by som musela dat výpoveď lebo so sebou dieťa v robote mat nemôžem celé dni a do škôlky žiadnej ho nevzali lebo v septembri ešte nemal 3 a ani teraz zatiaľ žiadne miesto nikde. Čiže bud výpoveď alebo PN inú možnosť som nemala. Na necelé 3 mesiace nemali moc záujem vytvárať mi ani miesto a na home office vraj nemám nárok. :/ Neviem ci existuje v tehotenstve taka diagnóza aby súvisela s ním a zároveň mi mohla dat rovno vychádzky. Podľa všetkého nie. Hoci známej, ktorá reálne mala hrozby potratu dali vychádzky inde hneď. Asi záleží od ochoty lekára.

mishaella
autor
18. dec 2018

@mogaa a niekedy máš PN lebo nemáš na výber kde dat dieťa a nemôžeš sa kvôli tomu vrátiť do prace. Takých žien nieje málo.

evittam
18. dec 2018

@mishaella Mozes dat vypoved a ist na podporu a potom dalsiu MD. Napríklad.

mishaella
autor
18. dec 2018

@evittam ale vyšla by mi minimálna materská keďže som nedávno skončila rodičovskú a do prace odvtedy nenastúpila.

evittam
19. dec 2018

@mishaella Tak ja len pisem možnosti. Ked chces kalkulovať, mat aj PN aj MD a este aj chodit kade tade tak jedno z toho vzdy nepojde.😉
A mohla si mat napr.max.podporu.😉 Pripadne najskôr PN a potom tu podporu.
S vyskou MD som si nie istá
@zalka
@majusqa77 🤔

mishaella
autor
19. dec 2018

@evittam ja som pôvodne chcela aby mi PN dala na chrbticu s ktorou mam dlho problémy a od tehotenstva sa mi veľkí zhoršili, chodila som na rehabilitácie ešte donedávna, teraz ani to nemôžem kým mam zákaz vychádzok. O tých problémoch vedela od začiatku, keďže sa pýtala vždy na poradni ako sa cítim. Tak neviem načo sa to potom pýtala. Asi len u povinnosti lekára. Lebo to by bol reálny dôvod na PN. Ležať, sedieť nemôžem, to mi bolesti ešte viac zhoršuje, len prechádzky mi aspoň trochu pomáhali. Teraz ani to nie tak sa to vrátilo a skapinam od bolesti. Len ju to akosi nezaujíma. Najskôr o týždeň vôbec môžem prísť po lístok na peniaze. :/
Môže byť ešte varianta, že u gynekologicky si nechám PN zrušiť a vypísať sa dám u svojej obvodnej, ktorá by bola ustretovejsia co sa tohto týka a mohla som chodiť rehabilitovat nech aspoň nejak prežijem do pôrodu? Ci to asi možné nieje? Neviem ako to chodí, predtým som na PN nikdy nebola. 🤔

mishaella
autor
19. dec 2018

@evittam tak muž dnes nabehol za lekárkou lebo neďaleko nej robí a bum, vychádzky od soboty. Zrazu už nemusím čakať do polky januára, lebo moc ani koncom mesiaca nebola naklonená mi ich dat pri papieri na peniaze co sú musím prísť vziať.
A mne nebola ochotná ich dat. 🤔 Hoc vie ze chrbtica, že pohyb mi prispieva proti bolestiam, že malý doma nemôže byť zavretý celý deň a ze cez dne nemá kto iný mi ho ísť vyvetrať.
To fakt dnes ženy reagujú len keď im niečo povie muž, a na ženy medzi sebou su také neochotne? Videla som taký prístup neraz, aj inde a nielen na sebe. Slušnym správanim asi nevyriešim nič, len byť drzá a arogantná, sa mi zdá. Len to nemám v povahe. 🙁

juliet86
19. dec 2018

@mishaella a co presne jej tvoj muz povedal?

anve
19. dec 2018

@mishaella no vidis vsetko sa da,ked sa chce😉som ti pisala,ze urcite sa daju dat vychadzky...ja som tak mala...no pani doktorka da asi viac na chlapa😃

maminecka2
19. dec 2018

Podla mna navsteva lekara- akehokolvek pocas PN je riadne ospravedlnenie na nepritomnost doma- a teda na tu RHB by si mohla chodit, keby si mala zrovna v tom case kontrolu daju Ti potvrdenie ze si tam bola.
Inak ja som mala neobmedzene vychadzky, ale uz netusim dg., bolo to pred 8 rokmi, zrejme sa to odvtedy sprisnilo.

maminecka2
19. dec 2018

A aj ja mam skusenost ze niekedy chlap vybavi viac- u nas s riaditelkou v skolke komunikoval len on a vsetko vybavil 😂

mishaella
autor
20. dec 2018

@juliet86 to isté čo ja. Ze na bolesti chrbta sedieť a ležať mi nepomôže skôr naopak.