Náš 1. DEŇ odplienkovania.

hindakus
13. júl 2019

Podmienky: z bytu zozbierané koberce, nechaná utierateľná podlaha, poťah na gauči a posteli podložený igelitom 🙂
21-mesačné dievčatko 🙂
mama má navarené a nakúpené, nič moc robiť nemusí a nikam ísť nemusí.
nočník.
priebeh:
7:00 šťastie na začiatok - cik do nočníka
posadzovanie cca každých 20 minút,
ale nie vždy s výsledkom do nočníka.
7:27 cik do pančušiek
7:50 - cik a kak do pančušiek
9:18 cik do pančušiek
10:20 - úspešný cik do nočníka 🙂
nadšená pochvala, ukázanie, čo sa mi páči - strčila do toho ruku a cáky-cák (ha-ha),
no čo už.
10:54 - úspešný cik do nočníka 🙂
PS: samozrejme - občas po posadení nič, alebo tam ani nechce sedieť.
PS 2: viem, že to možno nevyjde a nepochopí to, nebudem sklamaná, sú deti, čo sa naučia po druhom roku...ale keď je to leto, chcem sa pokúsiť.
PS3 je to teda metóda, vziať plienku a nedať.
PS4: ešte uvidím, čo na spanie, asi skôr dať plienku.

hindakus
autor
13. júl 2019

@pininka1 tak tá moja sa strašne bojí sadnúť na klasický záchod s redukciou, asi sa jej to zdá vysoko, tažko povedať. Uvidíme.
Teraz som ju dala spať, s plienkou, a idem prať všetko, čo počúrala....

pininka1
13. júl 2019

@hindakus poznám a dobre. Ja rozmýšľam že už od augusta jej prestanem dávať plienku aspoň poobede na spanie, lebo ide do škôlky z tam ju mať nemôže a raz čo som jej ju zabudla dať, tak sa počurala až keď vstala. Mám pocit že si zvykla že ju má a tak to tam pusti a hotovo. Jaj, takéto problémy som nemala so synmi, ty sa mi do týždňa odplienkovali úplne, aj na noc či poobede spanie.

maryetta
13. júl 2019

Moja ma o tyzden 2roky. A asi mesiac je bez plienky. Z dna na den. Mini nehody boli prve dni.
Asi tyzden je bez plienky co nema ani na obed na spanie.
A tento tyzden nocne spanie mala plienku. No za posledne 2tyzdne len raz bola pocurana.
Tak este vyskusam 2-3dni a ked bude sucha uz ani na noc nedam 🙂
Dolezite je hlavne aby dieta bolo pripravene. Vedelo co od neho chces. Aby spolupracovalo.

hindakus
autor
13. júl 2019

Tak teda, od prebudenia nič, ani do nočníka, ani do gatí.

hindakus
autor
13. júl 2019

stále nič...od 16:30 neciká, aj keď ju nalievam čajom, mliekom. Tak to som z toho blázon. žeby sa nechcela pocikať? Ale prečo teda nepustí do nočníka...

hindakus
autor
13. júl 2019

18:33 čuranie do nočníka...super..a potom sa nám prevrhol celý nočník :-/

hindakus
autor
13. júl 2019

19:20 čúranie do nočníka.
Fajn.
Za chvíľu ju už dám spať.
Predĺženie intervalov je asi dobrý signál, že si to viac kontroluje.
Ale žeby signalizovala, že chce čúrať, tak to nie....

hindakus
autor
14. júl 2019

deň 2: dopoludnia 3 nehody a len 1 úspech, sama sa nepýta☹
aj som uvažovala, vzdať to.
spala, popoludní po spánku zatiaľ jeden úspech.
no...
nie že by som nebola trpezlivá, ale ak sa jej to do zajtra nespojí, tak asi ešte nie je pripravená.

madeleine
14. júl 2019

@hindakus Moja dcerka sa v tom istom obdobi rozhodla ze plienku nechce a prestala ju nosit. Na nco mala este asi mesiac, dohoda bola ze ak bude tyzden sucho, dame dolu i nocnu.

Nehody mame dodnes, ma dva roky a dva mesiace a myslim si, ze dieta potrebuje byt pripravene fyzicky, psychicky, motoricky, mentalne a osobnostne na to, aby sa to podarilo. Potom to ide zo dna na den.

Drzim palce.

jamatkaroka
14. júl 2019

@hindakus nevzdávaj to. Len z toho bude mať zmätok keď jej teraz dáš plienku a dva dni si jej hovorila že má cikať do nočníka.

hindakus
autor
14. júl 2019

@jamatkaroka zatiaľ pokračujeme. Len sú také chvíle, že už ju otravuje, keď ju posadzujem na nočník ja, a čo prvý deň aj vydržala, tak teraz zaplače, hlavne keď viem, že to na ňu príde, a chcem aby tam chvíľu obsedela, a ona nechce. Nechcem ju trápiť.

hindakus
autor
14. júl 2019

A ani počasie nám moc nevyšlo, bojím sa, že nachladne.

hindakus
autor
15. júl 2019

Deň 3. Dnes zatiaľ bez nehody.

vierka0508
15. júl 2019

@hindakus a pyta sa, alebo naznaci nejak? Ja som dnes zacala, cikanie som vystihla, ale potom sa s kludom posral do gati ani ho to nestvalo...nepyta sa, nenaznaci, mozem len skusat ho pravidelne davat, ale neviem ci vôbec porozumie. Tvoja uz zacala chapat co od nej chces?

hindakus
autor
15. júl 2019

@vierka0508 no úprimne, keby som sa mala rozhodovať ešte raz, tak vôbec nezačínam, lebo podľa mňa nechápe, len náhodou sa mi podarilo viac vystihnúť intervaly, a som strašne unavená z toho posadzovania a motivovania, aby sedela. Ako zo 2 krát prišla k nočníku a chytila ho do rúk, a raz zase keď som ju posadila, pokrútila hlavou nie. Bolo by krásne, keby to bol náznak komunikácie. Vraj sa má dieťa učiť na nočník, až keď komunikuje a vie si dať samo dole plienku (gate). A to moja nevie. Inak skúsenosti mám sú, že prvý deň sa nepýta skoro žiadne dieťa, tak asi skús vydržať, a keď pokus nevyjde, že po pár dňoch bez zmeny, tak zopakuješ za 3 mesiace. Alebo fakt až po druhom roku...

hindakus
autor
15. júl 2019

Priznávam, že som dosť zničená.

vierka0508
15. júl 2019

@hindakus tak to aj urobim, ak po par dnoch budem vidiet ze nerozumie a nekomunikuje tak to necham na neskor.

hindakus
autor
15. júl 2019

Teraz sa mi počúrala 2 minúty potom, ako som ju zložila z nočníka, lebo sa nič nedialo.
Tak podľa mňa nevie, vo co gou... bohužiaľ. Najhoršie sú také tie reči okolia, že je pozadu, zaostalá, že ešte nechodí na nočník. Možno ma to aj príliš ovplyvnilo v rozhodnutí skúsiť to teraz, a ani som si to neuvedomila. Hlavne priateľ mojej mamy, ja sa s ním už radšej nestýkam, ale on len také reči, že prečo ešte nepozná farby a furt ma podceňuje ako mamu.

mimka11111
15. júl 2019

@hindakus ahoj, synček má 2roky a 5mesiacov...na nočník ho posadzam už od roka, sám sa nevypytal ani raz....vie,čo sa robí do nočník a,vie,čo sa robí do wc....asi pred mesiacom sme začali bezplienkovy režim,celý deň behal v slipkoch a plienka len na spanie....za dva týždne sa sám nevypytal ani raz, o pár dní od začiatku začal zadržiavať aj cik a aj kak, keď som ho posadila na nočník alebo wc,začal hystericky rev...keď som ho sprchovala,začal cikať a v zápätí na to spustil veľký plač,že on kaka /to slovíčko používa aj pri cikani a aj pri kakanim /...samozrejme,že som ho utešovala,že to nič nie je a že nech sa pokojne vykaka.....až prišiel deň,kedy som ho zastihla ako kaka do slipkov s tým,že až stonal od toho,ako mu to ťažko išlo...v tej chvíli som celé odplienkovanie stopla....a je mi fuk,čo si kto o mne pomyslí,ale nebudem vlastné dieťa takto týrať len preto,že niekto povie,že mal byť dávno bez plienky a že voľakedy už ročne deti chodili bez plienky.....škoda,že sa nehovorí aj to,koľko ešte 3-roc.deti malo plienky....každé dieťa je iné....a to,že sa dieťatko podarí odplienkovat až v troch rokoch,ešte neznamená,že je menejcenné oproti detičkám,ktoré sú bez plienky už od roka /o Tom by sa samozrejme tiež dalo polemizovať,či je to dieťatko od roka naozaj bez plienky,alebo je to len prehnaná aktivita mamičky posadzat ho na nočník /

mtsl
15. júl 2019

niekde som čítala , že dieťa je pripravené na odplienkovanie vtedy, keď dokáže samo bez držania (ruky, zábradlia) zísť schodmi dole. Vtedy vraj koordinuje a dokáže ovládať všetky svoje svaly. U nás to fungovalo na 100%

lenuska1907
15. júl 2019

Ja som malu skusala uz tri krat ucit na nocnicek ale nechcela, nehody mala casto tak som to nechala tak, aby som jej to neznechutila núteným sedením, netreba tlacit na pilu. Dcerka ma 2 roky 4 mesiace, prvý pokus pred mesiacom, neslo to tak dalsi o tyzden neslo to a treti hned ten dalsi tyzden a uz sme dva tyzdne bez plienky 🙂 Tri krat sme to skusali, dva krat to neslo, na treti pokus zo dna na den ziadna nehoda krasne si chodi sama, vobec jej to nemusim pripominat. Myslim si ze keby som ju nutila bola by len viac proti tomu a vzdorovala by, takto sa odhodlala ked bola pripravena. Na noc plienku este ma, tu dame prec ked sa bude budit sucha, nieje sa kam ponahlat ;)

jamatkaroka
15. júl 2019

@hindakus musíš rátať s tým že ak sa ešte nehlási na cikanie, bude to pre teba náročnejšie, lebo ju budeš musieť dávať na nočník kým sa to nenaučí. Bude postupne vedieť spolupracovať a držať kým ju tam nedáš, no bude to hlavne na tebe. Ja som u svojho začala s bezplienkovou metódou keď mal 2 týždne a fungovalo to pekne. Takmer bez nehôd. No až vtedy som si uvedomila aké je to náročné dávať tak často bábo na nočník a stále na to myslieť. Tak sme po pár mesiacoch prestali. Je to teda teraz na tebe. Ak nemáš chuť za ňou stále behať s nocnikom, kašli na to a ona sa raz rozhodne sama. Ak vydržíš, môže to trvať ešte pár týždňov alebo mesiacov, ale naučí sa a budeš mať pokoj od plienok. Inak u nás dosť pomohlo keď som prestala tlačiť na pílu. Proste som ho nechala pocikat sa a on zistil že je to jeho zodpovednosť.

hindakus
autor
15. júl 2019

@mimka11111
@lenuska1907
Ďakujem za skúsenosti.. no odložila som to, až bude staršia, pretože nič nechápala a z nočníka sa stával mučiaci nástroj. Ale aspoň som sa poučila.

ibanabazar
16. júl 2019

Ahoj kočky. My máme dnes deň 2. Som z toho na nervy, lebo dotetaz všetci do mňa hustili, že keďže bude mať malý o 2t 2 roky už mal byť bez plienky, dnes zase, že je ešte malý, no na vystretie..
Včera som ho dávala cikať do vane, keďže s nočníkom kamarát nebol. 2x si cikol a raz kakol do nohavíc.
Dnes sedí na nočníku, aj sa mu podarilo do nejo vycikať, ale mimo to sa 9x počural mimo a to ešte nie je večer.. ja neviem či mám skúsiť vydržať tých 7 dní alebo sa na to vykašlať. Chcela som len využiť leto a dvor keď sa dá 🤔

martina8995
20. nov 2020

@lenuska1907 pozdravujem vas. Ak sa.mozem opytat vedela to uz aj naznacit nejakym slovom pocas tych 3 tyzdnov? Alebo aspon na ten treti pokus? Alebo ze to zrazu islo?

lenuska1907
20. nov 2020

@martina8995 ano vzdy povedala idem ciky, alebo si proste sama sadla na nocnik a uz len povedala hotovo. Pocas tych prvych dvoch tyzdnov bolo aj dost nehod preto som to odkladala, na ten treti uz bez nehody a bez pripominania 🙂 Teraz druha dcerka, dokonca som ju ani neucila, videla starsiu a zo dna na den zacala sama chodit rovno na zachod.