Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Názory a skúsenosti s pravidelným režimom

alicina
30. apr 2015

Ahojte mamičky! Chcela by som vedieť Váš názor alebo skúsenosti na pravidelný denný režim. My s manželom sme stavali dcérkam denný režim. Nehovorím že je to ak v Sarte a všetko dodržiavame, ale hlavne večer máme svôj rituál od pol8 do 8 kúpenie, potom spolu zapneme nijakú rozprávku, malá zaspí do po9 a väčšia do 9tej, my s manželom sme v posteli niečo po 9tej. Urobili sme to aj pre naše pohodlie aby sme vedeli aj my vyspať. Moja sesternica vždy riadila podľa toho ako jej dcérka chcela že im to tak vyhovuje, teraz o mesiac čakajú druhé bábo, malá im je úplne vytočená cez deň spí v noci je hore a ona teraz chytá hlavu čo s ním bude. U vás ako?

sviecka
30. apr 2015

Jasne, ze mame rezim 🙂 inak si to ani neviem predstavit. a je to velmi dobre pre dieta, vie, kedy sa co Deje. Deti bez rezimu su viac nepokojnejsie, najma vecnr, ked treba spinkat idu s hysterickym placom...

natalym
30. apr 2015

@alicina Som za. Moje deti tiež mali režim a veľmi pekne sme fungovali a nemali sme žiadne problémy.

alicina
autor
30. apr 2015

@sviecka však? aj ja si myslím tak, a hlavne ten spánkom, aj sesternicin dcérka nechce ani za svet zaspať

zltalienka
30. apr 2015

Aj ja som za pravidelny rezim, len nas starsi s tym nesuhlasi ☹ Resp. on rezim ma, len svoj vlastny, ktory mu nijako nevieme prestavit do normalnych dob (prakticky ide len o vecerne zaspavanie). No co uz, su deti a deti 🙂

zutera
30. apr 2015

@alicina režim,režim, režim ....obě moje holky měli pravidelný režim a chlapce co máme teď doma jsme zrežimovali taky 🙂 nikdy se mě ale nestalo že bych ,,nechtěli spinkat" nebo podobné vytrty.Taky mám jednu známou co pláče že syn jí ještě o pul 11 běhá po dome.To bych nikdy nedovolila!Mám doma tři deturence s dost odlišnou povahou a všichni chodí pravidelně jist i spát a jde to.

evitka83
30. apr 2015

@alicina skusala som bez rezimu, nech si ho nastavi sama, neosvedcilo sa. Spala hocikedy, jedla hocikedy, vecer zaspavala neskoro. Casto sa budila. Od cca 6 m som ju zacala ucit na pravidelny rezim, aby som sa aj ja vedela zariadit. Netoci sa vsetko len okolo dietata. Dieta ma zapadnut do rodiny, nie rodina skakat okolo dietata. Neviem si to predstavit pri 3 detoch, keby si kazde robilo, co chcelo a kedy chcelo. Tiez nema mala spartansku vychovu, vzdy je niekde plus minus pol hodina, az hodina, podla toho ako sa zobudi, ale fakt je ten, ze odkedy ma pravidelny rezim, lepsie spi a nerobilo jej to ziaden problem si zvyknut, Okrem toho rezim je jedna z prvych veci, ktora ich akokeby uci, ze su sucastou spolocenstva a treba dodrziavat nejake pravidla a nie ze bude kazdy skakat podla toho ako si pisknu. 🙂 Takze u nas urcite za rezim 😉

jaja1979
30. apr 2015

@alicina U nas tiez plati rezim odmalicka. A neviem si to vynachvalit. Vecer su decka do pol 9 v posteli a my mame cas sami pre seba. Cely den sa toci okolo deti, tak aspon vecer chcem, aby to bolo o nas.
A ked niekto tvrdi, ze dieta sa neda narezimovat, je to len jeho pohodlnost... Jasne, ze ked je choroba alebo nieco ine, co nie je bezne, vtedy ti ani rezim nepomoze. Ale ak su deti zdrave, tak potom sa to podla mna vsetko da. A ze sesternica nema rezim? Ved uvidi, ake to je, ked pride druhe dietatko, jedno bude spat cez den, druhe v noci a potom si rychlo rozmysli, ci nejaky ten rezim nastavi alebo bude nespavat cele dni.

katrinka8
30. apr 2015

My máme taký režim - nerežim. Neviem, ako by som to vysvetlila, ale v podstate to závisí od toho, kedy sa ráno deti zobudia, čiže nemáme to veľmi pevné, čo sa času týka, jedine večerné ukladanie na spánok s kúpaním je od tej pol ôsmej - ôsmej.
Keď je škôlka, tak to je relatívne pravidelné, lebo tam sa musíme na určitú hodinu dopraviť do škôlky, ale keď je víkend či prázdniny, tak dcérka dlhšie spí ráno, čiže veľa vecí sa nám posúva. Ale pravidelnosť ostáva približne zachovaná. Mladší synček spáva 1x cez deň, obvykle okolo tej jednej, ale niekedy sa podarí až o druhej - keď niečo musíme vybaviť alebo sa trošku zdržíme vonku... Proste, snažíme sa zachovávať, ale nemáme to striktne dané na hodinu presne každý deň. Keď sa narodil mladší, staršia ešte cez obed ešte spávala, tak som im to tak nastavila, aby obedný spánok mali naraz a tiež večerné spanie narovnako. Zbytok dáko sa sám prirodzene upravil, že nám to funguje dobre.

alicina
autor
30. apr 2015

@jaja1979 nie nemajú, dcérku má 4ročnú do škôlky nechodí podla nej je zbytočné ved ona je aj tak doma niekedy jej malá zaspí o 4dej a tahá do 7večer tak už ju darmo chce dať spať o8mej zaspí jej okolo polnoci či 1nej ale že spí do 11 pred obedom no ďakujem pekne

@katrinka8 ja som tak isto malú zvyknem dať spať okolo 1nej no miekedy to proste nedá aleno nestihnem tak ide troška neskoršie z toho problém netobíme a väčšia už vyspí v škôlke ale cez víkend ich dám spať po obede skoro naraz

lorela
30. apr 2015

@alicina Nedaj sa ovplyvniť každou "múdrou radou" - nie všetky sú totiž múdre 😉, riaď sa vlastnou hlavou a najmä materinským cítením. Navyše si myslím, že ideš na to dobre.
Aj mne sa osvedčil režim u dieťatka, nie síce na minútu presný, striktný a za každých okolností. Predsa len treba rešpektovať špecifiká dňa, ak sa z času na čas vyskytnú. Mám namysli, napríklad, keď si dieťatko poobede z nejakého dôvodu pospí dlhšie ako obyčajne, alebo sme cestovali autom a spalo viac ako v iné dni netreba ho večer siliť za každú cenu o 20.00 do postele len preto, že je to tak temer vždy. Dieťatko len viac znervóznie, a o to horší môže byť celý nočný spánok. Pôjde spať pred 21.00 hod a všetko bude OK 🙂.
Ďalšia vec, ktorá sa mi mimoriadne osvedčila už od bábätka - od prvých týždňov bola "pokojná atmosféra" pri činnostiach, ktoré si to najviac vyžadovali. Zorganizovala som si deň tak, aby v čase spánku alebo kŕmenia sa k nám nedohrnuli babky, tetky, priatelia a známi 😀. A keď sa tak aj niekedy stalo, tomu sa človek nevyhne, pochopiteľne, tak aby neboli hluční (žiadne hučanie telky ako podmaz, hlasné rozprávanie, rehoty, prekrikovanie). Lebo aj to som zažila a veru, bábätko sa pri jedení len strhávalo, obzeralo a vlastne ani poriadne sa nenajedlo + nabúraný spánok, keďže sa spoločnosť bavila ďalej (a pravidelne). Samozrejme, týka sa to najmä bábätiek a maličkých detí, iné je to už pri 3 - 4 ročných dietkach.

applede
30. apr 2015

@alicina ahoj, ja som taktiez dbala na to a snazili sme sa s mm vytvorit hlavne malej isty rezim uz od narodenia....ked bola mimino zacinali sme s kupanim cca okolo 19....postupne ako rastla pridavalo sa k tomu papanie ako obed, vecera atd.....spanok sa upravoval a nebol ani teraz nie je ziadny problem....som velmi rada a spokojna tak ako to, lebo aj tym ze chodim este na VS, viem si aj ja zadelit cas ked potrebujem urobit veci okolo domacnosti, do skoly sa pripravit atd..viem si zadelit cas a je to uplne super.....tiez poznam par mamin.....ktore dokonca ked som sa nimi rozpravala nechapali ze AKO to takto moze fungovat...a ja som zase nechapala ako to moze fungovat u nich, ze dieta ide o pol noci niekedy i neskor spat...ked zapi okolo 22 tak to je uspech, potom jasne ze vstava pred obedom, pobedny spanok je vlastne uz az ...okolo 17 a vstava sa okolo 18.30....ale vzdy je to vsetko o tom ako si to chces zorganzovat a ako to komu vyhovuje....

siska53
30. apr 2015

@alicina u nas sa vzdy zaviedol rezim postupne so zavedenim prikrmov.
Cize nez sa narodila mala,maly uz mal pravidelnost zavedenu.
No moje deti nejak vedeli,ze v noci sa spi,tak okrem kolikovych noci dcerky,nie vsak kazdu noc,sa deti nebudili,resp.len raz na noc na papanie a inak spali.a do tych 9m.uz mali presny stravovaci rezim a ustakoval sa postupne aj spanok na 1denny-smerom k roku poobede.
A casy nocneho zaspavania mali tak okolo 21. Jedine dcerka sa obcas budila alebo nevedela zaspat. No to bolo naozaj vynimocne,ked boli dlhsie hore,ze aj o 22 ci 23, to fakt bilo zufalstvo ze sme ich nevedeli uspat nie ze by sme.im dali volnost.

janickacrazy
30. apr 2015

@alicina Režim je určite doležitý, no tvoja sesternica má tiež vlastne určitý režim, len trochu iný ako normálni ľudia. Moja sesternica mala tiež taký, ked mala prvú dcérku. Večer išla spať s nimi o pol noci a ráno spali do 11-12, no ale ked im to tak vyhovovalo, nech sa páči. No ked mala 3 roky ju dala do školky a režim museli zmeniť. Až potom sa jej narodilo druhé dieťa a to už malo normálny režim, haha. Škoda, že tvoja sesternica nedáva malú do školky, podľa mna 4ročné dieťa ju potrebuje už. No ale jej vec. Bude to mať veru veselé, ked sa jej narodí druhé, nezávidím. Ale tak možno to bude musieť sama zmeniť a možno im to všetkým len prospeje. Moj mladší syn chodil spať o 20:00 hod, ale vstával od narodenia do 2 rokov o 4 ráno a už mal den, mohla som sa aj pokrájať. takže náš režim bol tiež trochu šialený, ale teraz už našťastie vstáva o 7:00 hod. Pohoda. 😀

sardinka333
30. apr 2015

Režim nie je - robím si čo chcem a kedy chcem. To je benevolencia a bezbrehé uspokojovanie potrieb lebo ja chcem. Celý život sa musíme podriadovať nejakému rezimu - školka, škola, práca...Režim dieťaťu poskytuje určitu istotu a upokojenie, že ,,veci idu tak ak tak,, vie čo kedy zhruba nasleduje a preto može byť pokojnejšie, menej vzdorovité. A aj rodič, ktorý má čas na regeneráciu síl sa skor pokojnejšie a ochotnejšie venuje dieťaťu ako strhaná matka - otrokyňa potrieb dieťaťa. Ale zase su dni kedy ani ja neberiem režim doslova ,,zákonnícky,,. Režim má služiť nám a nie my režimu, takže nebyť jeho otorokom, ale viac menej jeho hlavné body, ktoré su osvedčené a prínosné dodržiavať lebo prinášaju mnohé pozitíva pre všetkých členov rodiny.

zuzankamalikova
30. apr 2015

Aj my sme mali a mame pravidelny režim,mam 3 deti,a všetky som mala naučene na rezim,myslim tym,kupat sa,rozpravka a spanok v ten isty čas kazdy den...je to tak najlepšie...my si tiež z mužom zaslužime čas pre seba 🙂...

timea7
30. apr 2015

@alicina rešpektujem to, že si každá mamina urobí podľa toho, čo jej vyhovuje. Ja som jednoznačne ZA režim, vnáša do života dieťaťa pokoj, istotu, rodičia majú čas na seba,čo je veľmi dôležité, aby sa nazanedbávali, môžu si čokolvek naplánovať, pretože vedia, kedy sa ich drobec asi budí, kedy bude opäť unavený a bude ho treba uložiť. Pri viacerých deťoch to veľmi zjednoduší život mamine, ktorá je s nimina MD.

timea7
30. apr 2015

@janickacrazy aj my sme ráno vstávali okolo piatej, pol šiestej - ako ku kravám 😀 ale nevadilo mi to, som ranostaj a večer o ôsmej zaspal a spal celú noc, tak sme mali čas na seba. V pohode som ľavou zadnou stíhala domácnosť, lebo sme mali určitý režim.

dada318
30. apr 2015

aj my máme režim, Kika sa v podstate nastavila sama :D od dvoch mesiacov spinká celú noc, takže cez deň spí pomenej, večer už okolo ôsmej zíva, takže zaspať nemá problém a ráno sa budí rôzne, medzi 7-8, takže krásne sa vyspíme obidve 🙂 cez deň nezvykne spať o rovnakom čase, záleží, či sme doma celý deň alebo niekam ideme, či je pekne alebo škaredo, koľko sme na prechádzke a tak, ale o pól desiatej každý deň už spí a spí celú noc 🙂 nijako špeciálne som ju na režim nemusela nútiť, krásne na to prišla sama, ale ak by sa stalo, že by sa jej nejako rozhádzalo, určite by som sa snažila upraviť jej to späť... podľa mňa je to pre deti prospešné, ak majú nejaký režim, potom to majú ľahšie v škôlke aj v škole 🙂 a aj rodič si viac oddýchne 🙂

jana_eyre
30. apr 2015

my rezim mame - od narodenia prveho syna a neviem si to vynachvalit.. aj ja mam totiz rada rezim.. neviem ci vdaka tomu, ale mam povacsine kludne deti.. ani u nas to nie je ako v sparte, ale cely den mame nejako zariadene.. o 7 vstavame, o 8pozeraju TV a ja varim, o 9 von do 11, o pol 12 obed, o 12 spat, o 14 vstavat, od 15-16 olovrant, od 16 do 18 von, potom vecera a o 8 spat.. nic samozrejme nie je na minuty a nieco je menene podla okolnosti, pocasia, popretkavane hrou.. ale aj deti aj ja sme tak spokojni, len vikendy mame ine, pretoze chodime na vylety s tatom.. a vsetko sa samozrejme prisposobovalo veku a spanku deti, nic som nerobila na silu..

kazdy nech si robi ako chce, ale co mam kamaratky, ktore rezim nezaviedli - aj oni boli troska nervoznejsie, pretoze ich deti nespavali kazdy den rovnako, nic si nevedeli naplanovat.. ja si mozem naplanovat vsetko, stava sa, ze sa nieco pokazi, ale nie som z toho nestastna..

alicina
autor
30. apr 2015

Mamičky ďakujem Vám za vaše užitočné príspevky ste zlaté 🙂 asi sme na tom skoro všetcia rovnako a to ma teši, aj tak to všetko robíme pre naše krásne, zdravé deti 😉

sense
30. apr 2015

Mame rezim hlavne vecerny a co sa obeda tyka....medzi 17.00-17.30 vecera...o 18.00 kupanie 18.30 rozpravka mojkanie kakavko 19.00 umyt zuby dat pusinku a spat....vecer chcem mat klud okrem toho skoro rano vstavam do pdece tak chodim skoro spat. Ked som doma medzi 07.00-08.00 obliect hygiena jogurt...9.00 desiata vacsinou chlebik a ovocie potom ideme von . O 11.00 chystame obed medzi 11.30 a 12.00 obedujeme, poobedny spanok, olovrant jogurt ovocie nejaky chlieb al. Ine sacharidy (vacsinou ho mavame uz vonku kedze je teplo.) No a potom zas vecera a takto dokola ked sme dalej mimo domu alebo na dovolenke tak sa spanok posunie o pol hodinku resp podla unavy ale i ak takto to funguje u nas dokola a mne to vyhovuje a dxerka si zvykla dokonca o 19.00 sa pyta aj sama spat vezme si dudlik a svoju opicu a vola ma spinkat

tjaden
30. apr 2015

@alicina ahoj urobiť si režim je dobré, hlavne ak si naň dieťa zvykne a ty už vieš kedy čo naplánovať, ale dieťaťa sa nedá spýtať hej čo povieš urobíme si presný režim? keď to nejde tak to nejde. My máme stále rovnaký režim ale malá si ho aj tak mení raz zaspí skôr raz neskôr no zázrak neurobím...A občas sa nájdu aj otravný ľudia, ktorí nám ho doslova ničia (svokra, staré mami, návštevy...) My vstávame medzi 7-8hod raňajky, potom 10-11 ovocie potom si pospí (dnu alebo von v kočíku,30min-1hod)no niekedy sa stane neviem prečo proste zaspí už o deviatej vlastne hodinu potom čo vstane a pri tom v noci spí skvele bez budenia, okolo 1 najneskôr o 3-tej obed, ideme von pospí si no lenže zase je tu problém niekedy spí 2hod niekedy 30min a celý deň je aktívna akoby vypila 4kávy...Okolo 4-5kašička a o tomto čase na ňu prichádza taká únava, že ak ju nedám spať vreští, pospí 20-30min, o 7kúpeľ o 7:30mliečko a ideme spať ...teda aspoň tak si to predstavujem....realita - zaspí o 10-tej

michaela1711
1. máj 2015

aj my má určitý režim papania, spania, chodenia von, pozeranie TV a kúpanie. Je to dobré Aj náš je potom pokojnejší. My so zaspávaním večer nemáme problém niekedy sa vyskytne ale malo kedy väčšinou my do tej 9 tej zaspí. Akurát s poobedňajším spánkom mávame problémy nezaspí v rovnakú hodinu ale spí rôzne niekedy okolo 12 tej niekedy okolo 13 a 14 tej a niekedy až o 16 tej to nevieme nejako doladiť. Ale ináč pápáva už lepšie ako papal ale tiež niekedy mi nezje ale tak snažíme sa mať svoj režim určite je to lepšie mať ten režim.

moncicip
1. máj 2015

Ja si tiez myslim ze je dobre ak ma dieta rezim hlavne co sa vecerneho spania tyka. Ved rodicia tiez maju pravo si po celom dni oddychnut a mat trosku casu aj pre seba. Moj maly bol od malicka nauceny chodit skoro spavat, boli casy ked na nocny spanok sa ukladal uz okolo siestej pol siedmej. Je pravda ze potom sice aj skoro vstaval ale casom sme zistili ze takto nam to najviac vyhovuje a ze je super ked ide vecer v urcity cas spat a ked viem ze najneskor o osmej mam klud a pokoj. Teraz chodi psvat medzi pol osmou osmou a to uz ma skoro 4roky. Takze ja si myslim ze je dobre mat rezim a ze to ma urcite zmysel.

horana
1. máj 2015

@alicina Co chces pocut, ze si super lepsia ako sesternica? No ano, tuto jednu oblast si zrejme lepsie vychytala, aj ked s niektorymi detmi sa rezim "stavia" lahsie nez s inymi, a niektorym to prvych par rokov nenastavis ani keby si co robila (mozno nie priklad tvojej sesterky). Su ale deti ktore rodicov doslova prevalcuju a tito napriek tomu ze su razni v zivote a pevni v zasadach ak by len nechceli to dieta spartansky zlomit, nechavat vyrevavat, musia mu nieco povolit, v prvych rokoch. Deti s prirodzene prehodenym rytmm spanku mapr. je dost vela v nizkom veku, kto take nemal a nezazil na vlastnej kozi rozdiel s inym, nepochopi. Ja vzdy pri takychto zasadnych prehlaseniach akoze rezim je lepsi nez nerezim hovorim, ano, je to pravda, na druhej strane ked si niekto nezazil ozaj narocne dieta, nevie este o com hovori.
Ale aj menej striktny rezim co sa tyka zaspavania moze mat vyhody, prave na dovolenkach, alebo aj v beznom roku niekedy potrebujeme porusit a vtedy deti zvyknute na prilisne ramce toto neznasaju dobre, su vykolajene. Tie menej rezimove su flexibilnejsie. Vsetko v zivote ma svoje pre a proti.
S prichodom druheho dietata sa casto uz vybudovany rezim rozhadze, hlavne ak su deti vekovo dalej od seba s diametralne odlisnymi potrebami, zalezi od komplatibility vzajomnej prednastaveni deti, potom je stale dost casu zacat im ako tak zladzovat rezimy este spolocne.
Drzim palce tvojej sesterke a dufam ze v tebe bude mat nesebecku kamosku a nie niekoho kto suc trochu "vpredu" poctom deti, jej bude natiskat rozumy o tom ako co ma robit, lebo take pribuzne su s prepacenim na slucku. Ono casto staci ked si to aj myslia a nehovoria, akoze ta to robi ale zle, a ja ako to mam super vychytane, preco nie ona?! Tak nevidime nikdy uplne pod pokrievku inemu, vsetky jeho dovody a okolnosti, preto ked sme na vysi drzime klapu na uzde a nechame slobodu. 😉

sense
1. máj 2015

@horana vsetky palce hore....zial taky smile tu nie je....

sardinka333
1. máj 2015

@horana ,,prirodzene prehodený spanok,, má tiež nejake pričiny a u zradavého dieťaťa sa časom dá nastaviť. Choré dieťa tam je to jasné, treba mu ustupiť, pomojkať. Ale ak si dieťa noc ,,mýli,, s dnom tak je zrejme chyba v spankovom režime. Nehovorím o novorodencovi. Dcera mi tiež vyblakovala noc čo noc a ja som človek čo veeeelmi rád spí a ak sa nevyspí tak je ako čert, bolí ma hlava a v takom stave sa starať o deti je pre mna na slučku. Mne nevadí ak to niekto ,,nemá vychytané,, ale potom nech sa nesťažuje(nie je to pripad pisatelky) - a takých je nielen tu na Mk. Lebo je jednoduchšie dieťaťu ustupiť ako ho k niečomu viesť. Ja tiež ,komentujem, vychovu švagrovcov len ak sa ma to bezprostredne týka, inak nech si robia čo chcu - bratranec hadže kamene smerom k mojej dcere, ktorá sa hrá a švagor miesto toho aby si syna napomenul nech nehadže lebo jej trafi do gebule tak povie dcere aby sa odišla inde hrať. Ved to je jednoduchšie - syn ho aj tak neposluchne a moja dcerea ,,ťapa,, odide...Tak vtedy sa ja ozvem nech si myslí čo chce. Lebo ked moje deti robia zle (tiež to nie su neviniatka) tak ja napomeniem ich a nie druhých. Takže na 90% je nevychova nie vysledkom toho že ,,nevieme dovody a okolnosti,, praveže dobre vidíme tu benevolenciu a bezbrehu toleranciu lebo málokeby su to vážne dovody.

alicina
autor
1. máj 2015

@horana nie absolútne nechcem aby mi tu každá vychválila... Ak si prečítala riadne môj príspevok chcela by som aby maminky napísali vlastné skúsenosti a nie to aká som ja super mama, a ako som všimla je tu dosť mamičiek ktorá robí tak veci a rozmýšľa tak ako ja so sesternicou bývame od seba dosť ďaleko stretávame veľmi málo a nie som taká ktorá rozdáva rozumu odo mňa každá robí to čo chce.

moncicip
1. máj 2015

@alicina Ono denny rezim podla mna sa az tak naucit neda ja osobne som to myslela hlavne co sa vecerneho spanku tyka. Lebo podla mn aje blbost dat prednost navstevam a neskorym vecernym vyletom pred spankom vlastneho dietata. Tiez sme si s malym uzili svoje bol velmi narocne a nespave dieta no vydrzali sme to aj ked obcas s nervami v kybli ale dnes sa tesime ze ma konecne rezim a ze vecery uz mame kludne 🙂

mimikas
1. máj 2015

Urcite rezim, hlavne cez tyzden, vsak aj mi rodicia sa potrebujeme vyspat 🙂, Cez vikend to 100% nedodrziavame a v pohode pretiahneme aj poobedny a vecerny spanok ale to je skor ojedinele. Moj maly presne vie kedy sa spi a pod. a velmi lahko sa s nim cestuje a pod. 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli