Názory a skúsenosti s pravidelným režimom

alicina
30. apr 2015

Ahojte mamičky! Chcela by som vedieť Váš názor alebo skúsenosti na pravidelný denný režim. My s manželom sme stavali dcérkam denný režim. Nehovorím že je to ak v Sarte a všetko dodržiavame, ale hlavne večer máme svôj rituál od pol8 do 8 kúpenie, potom spolu zapneme nijakú rozprávku, malá zaspí do po9 a väčšia do 9tej, my s manželom sme v posteli niečo po 9tej. Urobili sme to aj pre naše pohodlie aby sme vedeli aj my vyspať. Moja sesternica vždy riadila podľa toho ako jej dcérka chcela že im to tak vyhovuje, teraz o mesiac čakajú druhé bábo, malá im je úplne vytočená cez deň spí v noci je hore a ona teraz chytá hlavu čo s ním bude. U vás ako?

timea7
1. máj 2015

@horana veľmi sa mi páčia tvoje názory, ale v tomto prípade si dovolím s tebou nesúhlasiť. Každé dieťa je schopné si na pravidelný režim zvyknúť. Nepíšem o režime, keď kamarátka odchádzala za krásneho počasia s dcérkou z parku - lebo má jesť,,pomaly so stopkami v ruke a ja som tam stála s otvorenými ústami. Malá plakala, lebo bolo konečne po týždni pršania pekne, ale ona mala režim,ako v kasárniach 😖 . píšem o režime, keď dieťa má určitú pravidelnosť v čase spánku a jedla. Ani nepíšem o pár mesačných bábätkách, tam je to prirodzene ešte v ich réžii. Do škôlky prichádzajú dvojročné deti a ešte sa nestalo,že by si niektoré na tento pravidelný režim nezvyklo. Sú medzi nimi deti tvárne, menej aj veľmi náročné. Zažila som v rodine aj veľmi náročné dieťa, boli sme tehotné naraz štyri sesternice a tak sme sa potom prirodzene stretali aj s deťmi - u babky, chodili sme na predĺžené víkendy a pod. Priznám sa, že dovtedy som také dieťa, ako mala jedna z nich nezažila a to sme rozvetvená rodina,patrím k najmladším, takže som stále niekomu deti strážila. No na týchto stretnutiach, kde je človek s nimi dva, tri dni a noci v kuse, som videla, že nie vždy je to o náročnom dieťati, veľa krát o nesmiernom strachu z toho, aby dieťa preboha nezaplakalo, tak mu dáme a urobíme všetko na svete 😖 a aj o pohodlnosti. Nie som a nikdy som nebola zástancom toho nechať dieťa vyplakať, protiví sa mi to, tu ide o to dieťa vlastne zlomiť a pretrhnúť dôveru, ktorú k nám má.Ani nepíšem o bábätku, ale ona bola troj-štvorročná a len pri zmienke, že by mala ísť večer do postele,neuveritený cirkus. Jasné,lebo to doma fungovalo, vlastne všade....nejedla vtedy, kedy ostatní,lebo práve nechcela, potom sa jej zháňalo niečo, aby nebola hladná. Išli sme do ZOO, tam zaspala v aute,lebo nespala poobede, takže z toho nič nemala....my dospelí sme večer uložili deti a rozprávali sme sa, bavili, oni mali program s ich dcérkou....takže nie vždy je to o náročnom dieťati, ale aj o tom, čo s tým urobia rodičia. Našťastie mali len ju,keby ich mali troch, idú sa zblázniť. Ďalšie dieťa mali až neskôr. Mala som ju u nás týždeň na prázdninách, ešte bola škôlkárka a zaujímavé, že u nás to išlo, nie preto, že by som bola majstrom sveta, ale preto, že jednoducho inú možnosť nemala. Večer sprcha, čítala som im rozprávku a spať. V prvé dni aj päť krát zišla za mnou dolu, tak som ju päť krát vrátila. Nechceš olovrant? Nevadí, ideme sa kolobežkovať, nepôjdem ti o pol hodinu chystať niečo iné, do večera vyhladneš. Bola veľmi náročným dieťaťom, ako bábätko nespala ani v noci, ani cez deň, ale ako rástla, režim vytvoriť išlo, len nebol....

sardinka333
1. máj 2015

@timea7 pekne si to napísala, uplný suhlas.
Mne jedna kamoška na rovinu povedala, že ona revy počuvať nebude a radšej dcere dá to čo chce lebo nemá na to nervy. Inak fajn baba, ale proste otrok decka....
Rodičia sa velmi boja detského plaču a vzdoru, nie je plač ako plač, treba to rozlišovať a ja nehovorím, že som 100% a tiež ma ,,zlomia,, a aj ustupim, ale ,,odsať podsať,,,. Lebo ked je to rev len preto, že si dieťa niečo vydobíja a chce ma plačom manipulovať a ja mám lietať ako handra vo vetre tak to ee. Nech sa aj hadže o zem a reve do omdletia. Potom tu čitame, že dieťa bije mamu a ta ma modriny, mama nemože povedať synčekovi, že obuvame sa, obliekame sa lebo ,,on nebude,, Pribinačika, obedik spapa len na gauči inak bude krik.....a podobné ,,chuťovky,,. A niektoré si to dokonca dokažu ospravedlniť že ved je to ,,osobnosť,,. Tak tá ,,osobnost,, čo nemá žiadne hranice aby raz rodičov nekopla do zadele a ked pride puberta tak horko zaplaču. Moja kolegyna to humorne nazýva že ,,syndrom zanedbaného remeňa,, (neberte to samozrejme doslovne, lebo možno sa to nezdá ale deti ja nebijem, to už musí byť že ,,fuknem,, jednu).

hanka_april
1. máj 2015

suhlasim
@alicina dcerka bola nastavena na rezim a prave som nezavisle hovorila kolegyni ake to bolo super, ja som sa riadila podla rad Giny Ford (1dieta) aj sestra (2deti) a decka to milovali, bolo to uplne prirodzene, nikdy neplakali ani nic podobne, boli vzdy vyspinkane a usmiate - ja som si neverila ako mamicka, ze viem presne, co mi chce dcera povedat, napriklad bola mrzuta a ja by som ju roveselovala atd a pritom bola unavena, co by som bez precitania knizky sama asi nedomyslela 😀 takto chodila cez den aj vecer spinkat ako hodinky a bola oddychnuta a usmiata (aj je teda 😀 )

horana
1. máj 2015

@timea7 timea: suhlas 🙂
Prehodeny rytmus sa samozr. tyka babetka. Starsie mozu mat prirodzene tendencie ist spavat neskor, ked ho nutime spat skor, moze to byt za cenu ze sedi ci aj lezi v postielke alebo lezi a kuka do tmy, ver ci nie, pamatam si zo svojho vlastneho detstva ako prvu spomienku. Pytala som sa na to aj mamy, ze unavit sa ma snazili patricne, vsetko, nebola som prespata, len typ ze spim neskor. Mama padala na hubu, nevycitam jej, po narocnej praci rezim mat potrebovala. Cez to vsetko (ale ono to nebola jedina vec, zvykne sa navazovat vzdy viac veci) stopy studeneho odchovu som citila. Napriek tomu ze pred okolim bola mama top a ja ta vzorne vyhcovana.
Ja som ta posledna ktora by vychvalovala volnu vychovu bez mantinelov, bez rezimu. Len nie vzdy sa to ozaj da tak lahko, hlavne u tych malych deti 1,2 roky. A dokonca ani nemat inu moznost niekedy nie je tou zasluhou ktora to sposobila, aj ked sa to tak moze javit, kedze mama ide nadoraz. Je tam sice vacsi tlak, ale keby to neslo tak jednoducho ani ked nie je ina moznost nedocieli kyzeny vysledok, prikadov mam na okoli x. Ja uplne chapem ze v nejakej oblasti "uspesnesjie" matky toto podvedomo citia ako svoju zasluhu, je to prijemne si to priradit, sama to obcas na sebe sledujem, ale tolkokrat mi uz zivot ukazal opak, ze som vo vynasani sudov ohladne vychovy velmi opatrna. Lebo je sice fakt ze v dnesnej dobe je volna vychova v mode a robi velke skody, ale pausalne to vztiahnut na niekoho komu nevidim pod pokrievku je skratka neobjektivne.

sardinka333
1. máj 2015

@hanka_april prosím ťa máš aj nejaký link, presný nazov knihy. od Giny..našla som len v angličtine, ale taká dobrá žial nie som aby som to v Aj čítala.

hanka_april
1. máj 2015

@sardinka333 poznam ju len v AJ...kedysi bola taka stranka, ktora sa tomu venovala, http://www.koliska.sk/ , ale ked pozeram tak ten Spanok a vela kapitol mi uz nefunguje ☹ bohuzial, neviem pomoct inak :-/

timea7
1. máj 2015

@sardinka333 syndróm zanedbaného remeňa -úúúžasné, samozrejme berieme to obidve obrazne, ja som kategoricky proti telesným trestom, považujem to za zlyhanie dospelého, ale toto sa mi nesmierne páči 😀 Inak u tej mojej sesternice sa to presne potvrdilo - bolo to v jej réžii stále - chodila do školy,odmietala písať úlohy, hádzala pero do kúta,celá stena od atramentu a pod. Problémy, problémy,problémy,lebo zrazu niekto od nej niečo chcel, ako si to len mohol dovoliť?

timea7
1. máj 2015

@horana treba rešpektovať to, že niektoré dieťa je ranostaj, iné si rado ráno pospí, som to tu písala v inej téme, nemá zmysel dieťa nútiť spať o pol ôsmej, keď ešte potrebu spánku nemá. Ale na veci to nič nemení, len sa to celé posunie, samozrejme nie do polnoci, pravidelnosť v režime spania a jedla ostáva.

horana
1. máj 2015

@timea7 Ono to zadanie autorky je dost nejednoznacne. Dieta sestreky spi cez den a v noci je hore. Nevieme kolko kedy vlastne spi. Nevieme ako je dieta stare. Nevieme presne cely rytmus a ci to zacalo az po otehotneni alebo uz to bolo aj predtym a teraz to z nejakeho dovodu prestalo vyhovovat? Vlastne nevieme v com je cely problem, kedze sa stretavaju dost malo, zrejme nejak uplne podrobne to nevie ani autorka, len vie ze sesterka ma problem a vie info ze vychovava tak ze respektuje priania dietata, opat nevieme do akej miery a v com. Ci je to ta vychova uplne bez pravidiel, alebo ze to je len menej spartanske ako ma nastvene autorka. Cize tazko sa k tomu presne vyjadrovat.

alicina
autor
1. máj 2015

@horana hej ale ja som nechcela aby ste tu rozoberali problém mojej sesternice len som chcela aby mamičky opísali aký režim majú oni. A keby si zase čítala tak som napísala že malá má 4roky a viem o nich všetko lebo babku máme spoločnú ktorà býva u nás a je snim v každodennom kontakte a referuje o nich aj nám takže to že sa stretávame menej neznamena že o nich neviem takže prosím ta už prestan rozoberaním témy ja a sesternica ja som chcela nàzory o dennom režimu ďakujem

horana
1. máj 2015

@alicina Oki, ono je to taky prelomovy vek, tie 3-4 roky. Deti maju vacsinou este ten jeden denny spanok, v skolke ho vynutia davovou psychozou hufne po obede a rovnako jeho dlzku nalinkuju aj umelym budenim. Vacsina deti zvladne, prisposobi sa. Je ale nemalo tych, ktore maju problemy, ci uz preto ze spat uz vobec nepotrebuju alebo maju iny rytmus. Tam sa to ale deje kolektivne a nasilu a tak nejak bud sa dieta prisposobi alebo pretrpi.
Ked je dieta doma, vydrzi byt hore dlhsie, nie je take unavene ako v prostredi skolky, logicky je menej stresov a vyziev, no nie este cely den vacsinou. Toto potom vznika, ze spanok sa presuva ku veceru a potom v noci dieta nie a nie zalomit. Akoze to je take obdobie, nemava to dlhe trvanie. Ono sa to bude stale presuvat k veceru az to zanikne v skorsom nocnom spanku. Dost vela rodin to takto ma, ktore to dietatu nedikuje, ten spankovy vyvoj. Ked bude babo, bude to velka zmena a zaroven prilezitost vymedzit nanovo pravidla. Prijde to tam tak, ze sa to zvezie. Sama mama bude unavena a ako bude nastavovat rezim babu, teda spolu si ho budu hladat, zvezie sa aj starsie dieta, ine mu uz nezostane. Ked je takyto vacsi vekovy rozdiel, babo by ho tak ci tak trochu rozbilo, aj keby starsie spalo na obed. Nakolko babo bude mat spanky vselijako, potom jeden doobeda, cez obed hore, co by spala keby bola naucena starsia a ta ked by sa zobudila, zas by mohla uspavat babo. Takze z tohto pohladu je to jedno ci by bola naucena ci nie, pre mamu rovnako narocne. Uvidi aky spavec bude babo, to este moze zamiesat karty.
A pozdravuj babku klebetnicu, si viem predstavit mat takuto "clenku rodiny", ktora roznasa o jednych druhym, fuu, to je akurat tak zivenie klepov, dohadov a pod. Viem ako neobjektivne babky vnimaju aj co sa im deje pod nosom. Osobne tieto rodinne hodnotenia druhych pokladam za velmi nestastne formy pomoci. Vlastne je to skor konkraproduktivne ako pomoc. Keby ziadala sama rady bolo by to ine...

Btw v zahranici kde nenutia deti v skolke spat, prijdu tieto domov unavene a casto tam vznika presne tento problem, ze neskore popoludnie doma na chvilku zalomia a potom problemy v noci...napriek tomu tam odmietaju pristupit k nuteniu spankov ako u nas, pokladaju to za zle...

hanka_april
1. máj 2015

@horana neviem, kde zijes, ale ja byvam na malej dedine,kde je skolka s 1,5 ucitelkou a spavat chodi len kto chce, kto nechce sa hra....

horana
2. máj 2015

@hanka_april zijem v BA a co poznam realitu tunajsich skolok, tak vsade nutia, neexistuje ze by v statnych bolo ze kto chce/kto nechce 😠

janickacrazy
2. máj 2015

@hanka_april Ja bývam tiež na malej dedine, ale spať tu musia povinne všetky deti, žiadne výnimky. Moj niekedy spí, niekedy len leží, ale tiež potom večer chodí spať doma neskor.

julia92
2. máj 2015

Aj za mna urcite rezim 🙂 Moja mala ma dnes este len 9 tyzdnov, ale uz v podstate rezim ma. Papá 6x do dna, v posledne dni uz priblizne v tom istom case, vecer o cca siedmej kupkanie (nie kazdy den), potom papat a o cca pol osmej ju ukladam spat. Chcem to takto zachovat, aby sme vecer uz mali s manzelom pre seba. A podla mojho nazoru rezim je pre dieta akasi istota, pocit bezpecia alebo ako to napisat... 🙂 Deti maju radi rezim a pravidelnost. A samozrejme rezim je vyhoda aj pre rodicov 🙂 Ale tot len moj nazor.

lorela
4. máj 2015

@timea7 Tiež sa stotožňujem s tvojim názorom.
A naviac si myslím, že platí nielen frekventované "každé dieťa je iné" ale aj "každý rodič je iný".