Nechali by ste 12 mesačné dieťa na 10 dní bez vás?

janocka77
29. okt 2009

Mam vaznu dilemu..v aprili 2010 by mal ist manzel bezat bostonsky maraton co je jeho zivotny sen a nie kazdy sa tam dostane..a samozrejme v minulosti sme sa na tuto cestu spolu tesili. Teraz ale mame dietatko, ktore prave vtedy dovri svoj prvy rocik. So sebou by sme ju nechceli brat lebo to bude narocna cesta a aj pobyt tam bude vyplneny roznymi povinnostami. Musim sa teraz rozhodnut a nevim ako to vyriesit. Ist s nim ci nie. Trosku sa bojim ju nechat svokre alebo mame na tak dlho. Bojim sa ako to bude vplyvat na jej psychiku.

dominka11
29. okt 2009

ahoj janocka, tak toto je tažke rozhodnutie, ja keby nemusím by som na tak dlho od malého nešla asi. ale ak je zvyknuta na starých rodičov, tak by ste to mali prežit.

frisbee
29. okt 2009

janocka...ja som to zažila,keď sme za totality dostali devízový prísľub do Juhoslávie...žiadali sme ako manželia,že svadobná cesta,a oni pustili akurát mňa,tak sme po dlhých bojoch a vybavovaniach mohli vycestovať na ten moj rozdelený prísľub.Malá mala okolo 10 mesiacov,a samozrejme,že nás s ňou komunisti nepustili,aby sme im nezdrhli.Boli sme tam 8 dní,starala sa o ňu svokra,malá bola úplne v pohode,akoby ma videla večer predtým,žiadne problémy z jej strany neboli,ale ja ako matka som celú dobu na ňu myslela,toho sa proste nezbavíš.Kĺudne choď,takú šancu by som si nenechala ujsť,ale určite budeš nervózne na dieťatko myslieť,to je normálne 😉

claudinka
29. okt 2009

tiez si myslim, ze ak je zvyknuta na starych rodicov, nemal by byt problem.. i ked by bolo mozno lepsie, aby boli obcas aj vo vasom byte, nielen stale u nich, lebo predsa len nebude doma.. ja by som tiez nechala maleho svokre 🙂

angua27
29. okt 2009

janocka, ako píšu dievčatá, malá to určite zvládne, ak ju necháš so starými rodičmi, na ktorých je zvyknutá. skúste ešte dovtedy, aby jednu-dve noci prespala u nich, aby to nebol naraz šok. ja som od malého síce ešte 10 dní nebola, max. 3, ale už ten tretí deň som sa ponáhlala domov, čo mi tak chýbal. ja jemu nie. 😀 jeden deň bol u svojho otca, dva dni s moji rodičmi vo svojom domácom prostredí, takže pohodka. mala som pocit, že to horšie znášam ja, ako malý. 😔

titkovamiriam
29. okt 2009

janocka ak pozna toho kto ju bude varovat tak sa neboj,bud rada ze mas este aj na vyber!!!!a vy si to tam uzite 😀

kobyliacik
29. okt 2009

My sme boli na svad. ceste, ked mala maličká 11. mesiacov. Bola s mojou mamou, na prostredie bola zvyknutá, na moju sestru, brata, dedka, babku, kopa detičiek na ulici, každý večer sme jej zavolali a za tých 7 dní sa jej nič nestalo, veľmi sa tešila keď sme jej telefonovali, normálne si nás pamätala (nás trašili že zabudne) ďalej nás oslovovala mami, tati, brala to ako také prázdniny. Na druhej strane nám sa strašne cnelo, sme sa nevedeli dočkať kým ju zase uvidíme 😅

zuza.m
29. okt 2009

no ja by som určite neišla ani na jeden den ,mam velky prooblem sa od neho vzdialit,aby som pravdu povedala etše som ho ani varovat nenechala,nebola k tomu priležitost a všetko som si vybavila tak aby mohol ist aj maly ,poppripade som radčej neišla nikam.zvalujem to na to že by maly plakal ale aby som pravdu povedala mne to robi ovela väčši problem ako jemu.pekne sa zahra aj bezomna a ak ma nevidi tak ani nejako neni smutny,ked ma už zbada tak pride.vobec si neviem predstavit ako by sa spraval.možno by z toho nemal problem ,možno hej...ale ja by som si chvile bez neho určite neužila.okrem toho som pozeravala zamenu manželiek a tam tie detičky na matky zabudli,netešili sa na prichod matky,no tie tam boli 14dni.

lula5
29. okt 2009

Janocka, ja som bola bez malej ked mala 8 mesiacov na 5 dni a 11 a pol mesiaca na 12 dni. Bola s babkami a vsetko bolo uplne v pohode.

janocka77
autor
29. okt 2009

dakujem za take rychle odpovede 🙂 no praveze na starych rodicov nie je moc zvyknuta. Zijeme v zahranici odkial je manzel ale nie v rovnakom meste s jeho rodicmi. Svokru sice vidi castejsie, tak raz za mesiac ale len na par hodin. Moju mamu menej, zatial 2x ale to boli 2 tyzdne vkuse a vzdy si na nu rycho zvyka. Jaaj..tiez som pocula vseliake nazory, ze na mna zabudne a pod. Kamoske sa to totiz stalo a mala jej odmietala jest a dost trucovala kym bola u starych rodicov a toto ma vystrasilo. Som rada, ze tu su aj pozitivne skusenosti. Radsej by som ju dala mame, prisla na SVK s malou a stravili spou tyzden a tak ju tam nechala. Teraz na Vianoce budeme zase 2 tyzdne na SVK no do aprila urcite na nu zabudne...

csicsike
29. okt 2009

janocka,ja by som ich nenechavala ani na sekundu samich,ja by som neodchadzala hoci viem že aj manžel je doležity.Ani do porodnice sa mi nechcelo hoci som vedela že tam musím ísť 😀
Ale každy to vie sám a cíti to sám 😉

dzio2
29. okt 2009

pre dietatko to bude ok ale tebe bude tazko ☹ budes stale uvazovat ci je vporiadku, ja osobne by som nesla ale urcite vies ci svokra alebo mama ju zvladnu ak ano tak potom chod

womenne
29. okt 2009

janočka ak im doveruješ tak chod,ja som bola tiež v pochybach ked sm nechavala prvy krat malych sestre aj ked to bolo len na2 dni čož sa neda porovnat,ale bolo to super.Malym som nechybala iba prvy den a potom to bolo už v pohode.

Ale poznam pripad kedy šli rodičia na 3 mesačnu dovolenku a syna nechalisvojej matke 🤐 to sa mi už zdalo prehnane...tych 10 dni ti ubehne ako voda...

janocka77
autor
29. okt 2009

nerozhoduje sa mi lahko...mam uz teraz vycitky svedomia! a ci im mozem doverovat? to,ze pre svoje vnuca chcu to najlepsie to ano. Len ci maju tolko energie na nu.. Vtedy sa asi bude ucit chodit tak neviem..to bude asi treba vkuse za nou chodit, ze?.. Moja mama je sama v byte a svokra sice so svokrom vo vekom dome ale so strmimi schodami a este maju aj dvoch pubertakov na starosti, mojho muza surodenci.

petrahy
29. okt 2009

moj maly je uz sice starsi ale zacala som ho svokre davat na dva dni a je to v pohode sama si ho pýta dieta si velmi lahko zvykne to len mi maminy sme take ustarostene ak je to tvojho manzela sen a ty chces stat pri nom chod dieta to zvladne na sto percent a nezabudne na teba to je riadna hlupost

vroni
29. okt 2009

Ja by som ani nasu ¨staru kozu¨ nenechala na 10 dni u starych rodicov. Isla by som s manzelom a dietatom spolu, radsej by som vzala par hodin babysitting z hotela nez kamsi dieta na 10 dni odlozit. Raz je to nase dieta a nevidim dovod, preco by sa nemalo podielat na nasom spolocnom zivote.

mamutka
29. okt 2009

ja by som nesla, jednak stale kojim a potom, aj keby ako bol zvyknuty na babku a bol tam spokojny, ja by som bez neho nevydrzala. je rozdiel na par hodin ist odvetrat hlavu a byt 10 dni od dietatka. Niekto to zvlada v pohode, ja teda urcite nie, bez neho nemozem byt 😀
no a zase taky Boston nejdu vymazat z mapy sveta, ze jo, svet je maly, keby tam letel moj manzel v rovnakej situacii, pekne ho odprevadim a viem ze mne je doma v zapadakove ale pri malom sto krat lepsie ako v Bostone pri trati vykukajuc manzela. Ved sa tam mozete o nejake dva tri roky vybrat na par dni a vsetko ti manzel poukazuje.
no a urcite by som nenechala dieta u svokrovcov co maju strme schody, nie su zvyknuti byt stale v pozore, to vydrzia par hodin a nie 10 dni. Keby aj dali zabranu, by som neverila, ze ju ani raz nezabudnu zavriet, kedze doteraz to nemali. Dieta v tom veku starsich ludi ustve uz predobedom, nie este za cely den, no ale nechcem byt proti tvojmu rozhodnutiu, len moj nazor vyjadrujem. ale zase mojim svokrovcom sa nic zive zverit ani neda ☹

jankajs
29. okt 2009

No neviem, podľa mňa je bezpečnejšie nechať dieťa s ľuďmi, ktorým môžeš dôverovať, a poznáš ich, vieš, kde bývajú a čo sú zač 😉 a samozrejme aj dieťa si ich pamätá aspoň zbežne. Babysitting z hotela, ako navrhuje vroni je už posledná možnosť. V cudzom štáte a s cudzími ľuďmi by som sa bála nechať také rozkošné dieťa samé. Radšej budem volať denne ako sa majú starkí s malou.... ale je to samozrejme všetko len polemizovanie. Zatiaľ taký problém nemám a ak sa niečo krátkodobo vyskytne, dávam prednosť mame pred svokrou. Z mnohých dôvodov.

vroni
29. okt 2009

No, ale mne to neznie, ako keby ich dieta zvlast poznalo a matka im super doverovala. Babysitting v hoteli som skor mala na mysli ked dieta poobede spi a podobne, nie na to, aby sa viac hodin o dieta starali. Ja to beriem tak, ze dieta nie je kamen na krku a Boston je v normalnej, kulturnej krajine (no, minimalne relativne kulturnej a normalnej 😝 ) a nie kdesi v Rwande, nie je problem sklbit dieta a maraton (pokial ho nebezim sama) Nijako by ma neuspokojovalo telefonicke ubezpecovanie, ze sa ma moje dieta dobre. Nemyslim si, ze by zabudlo na matku alebo malo z pobytu u starkych dozivotne nasledky. Ale myslim si, ze dieta by malo byt sucastou zivota rodicov a nie byt pri kazdej moznej prilezitosti ¨odlozene¨ aby ¨nezavadzalo¨

kacenqa
30. okt 2009

nuz, vroni, obvykle s tvojimi nazormi suhlasim, no dnes mi neda.....z janockinych prispevkov nemam pocit, ze by malu pri kazdej moznej prilezitosti dakam odlozila, prave naopak, a preto ma z toho taky strach...

tiez si je potrebne zvazit, co je mensie zlo pre dieta - ci zvladne ten dlhy let, lebo predsa len boston nie je tuto za rohom, ako kosice, ze za hodinu ste tam....pri sebelepsom spojeni to bude trvat tipujem 10-12 hodin a to veru je dost aj pre starsie deti, nieto pre rocneho prcka...

no a potom - janocka pisala, ze tam budu mat rozlicne povinnosti - zrejme dake rauty, sprievodny program pre manzelky a podobne. a pravdupovediac, urcite nebude merat taku dlhu cestu do bostonu len preto, aby sa tam v parku potom prechadzala s kocikom s mrnatom, nie? a pochybujem, ze ten program je koncipovany pre mamicky s detmi...

ja by som povedala janocka asi toto:

1. utriedit si myslienky, zistit, ci TY psychicky zvladnes to odlucenie od malej, ci nebdues kazdu sekundu myslou pri nej, lebo potom si ten pobyt neuzijes a bude z teba len uzlik nervov

2. ak ano, rozhodnut sa, komu dieta zveris.

toto musis predpokladam porisit cim skor, ved predsa len takyto 'vylet' sa neplanuje tyzden vopred.

ja osobne by som asi uprednostnila svoju mamu (beriem to tak, ze keby som mala vyberat ci svokra v dome so schodmi a 2 pubosmi, alebo mama, ktoru vidi zriedka). ak ma tvoja mama skype, zacala by som pravidelne volavat cez videohovor, nech je mala zvyknuta na tvar a hlas tvojej mamy, to potom pojde vsetko lahsie. (moja napr. len co pocula hlas mojej mamy, uz sa rehotala od ucha k uchu a skakala a vyskala od radosti)

no a nakoniec, sla by som potom na SK nie o tyzden, ale o 2 skor, s tym, ze prvy by bol adaptacny, kde by ste boli spolu, a ten druhy by som odchadzala denne z domu na coraz vacsie casove intervaly a uvidis, ako to budu zvladat...

myslim, ze takyto vylet prospeje vsetkym - ty si oddychnes, vyjdes zo stereotypu, zazijes nieco nove, dobijes sa energiou, a to myslim, maminka na materskej z casu na cas potrebujes. manzel bude rad, ze tam budes s nim, budete mat mozno cas venovat sa sebe ako partneri, co pri tak malom prckovi niektori aj zabudaju, tvoja mama si uzije vnucky a malinka zazije nieco nove....a uvidis, ako to bude s tym chodenim, mozno sa malinkej nebude chciet, ved nie vsetky deti uz v roku chodia....

ja by som do toho urcite sla. nejde o to, ako tu niektora pisala, ze boston nevymazu po maratone z mapy....jasne ze nie, ked sa to tak vezme, vsak kazde mesto sa da potom v buducnosti navstivit kolkokrat eln chces....ale ide o to, ze namiesto bostonu si potom napriklad mozete zvolit inu destinaciu, ide o to, ze su proste prilezitosti, ktore sa neodmietaju a dieta by nemalo byt 'vazenskou gulou' na nohe rodica (predovsetkym matky), a nezabetonovat sa teraz v byte len kvoli tomu, ze mam dieta....to je to najhorsie. clovek potrebuje neustale si rozsirovat obzory...a naozaj nechapem matky, ktore su tak nalepene na dietati, ze ho s tazkym srdcom ledva daju kocikovat muzovi a potom namiesto toho, aby si oddychli, alebo nieco porobili, tak dve hodiny stoja pri okne alebo hypnotizuju telefon a cakaju ci sa nieco nestalo a najradsej by za dieta aj dychali.... 😕

janocka77
autor
30. okt 2009

kacenqa, je to presne tak ako pises..ako by si mi videla do duse 🙂 rozum mi hovori ano a srdce nie.. Je tam vela dovodov preco ju nechceme zobrat so sebou. Jeden z nich je presne ako pises, ze bude tam vypneny program cez den a aj vecer..rozne oficialne podujatia kam sa dieta nehodi a ani by som nechcela ju tak trapit. Dalsi z dovodov je nova chripka, ktora sa viac a viac rozrasta a najcastejsi sposob prenosu je prave v lietadle a prave z USA do EU - vela hodin a vela ludi v uzavretom priestore. Deti su rizikove skupiny. Z tychto hlavne dovodov sme vylucii moznost, ze mala by isla s nami a nie preto aby sme sa jej zbavili.
Ja by som tam chcela ist nie koli Bostonu ale koli tomu, ze muz dosiahol to co bolo jeho snom a zhodou nahod je to v Bostone. Aj keby sa to konalo v Rwande tak by som tam chela s nim ist 🙂 Ide o to byt pri nom. AJ pre mna aj pre neho je to uzasny zazitok ked mozem sa na neho pozerat a tesit sa spolu. Bolo by super kebyze sa mozme tesit vsetci traja spolu!! Bude aj to ked dcerka trosku vyrastie.

vroni
30. okt 2009

Joj, Kacenqa, zle som sa vyjadrila. Chcela som tým povedať, že som typ matky, ktorý dieťa "neodkladá" nikdy nikde a vláčime ju so sebou všade, kam ideme aj my (a domasedi rozhodne nie sme) Že podľa mňa deti vo všeobecnosti majú viac z výletu s rodičmi (aj keď sú ešte vo veku, keď to "naozaj" nevnímajú) ako z dlhodobého pobytu u starých rodičov, ktorí ich nemusia zvládať. To bolo o osobnom názore, nie o skrytej kritike na janockinu adresu...
Dívať sa na manžela, ktorému sa plní sen, zdieľať s ním radosť a hrdosť je nepopísateľný pocit. Určite by som sa ho nechcela vzdať (že by som po napríklad vyslala samého), ale ja by som chcela, aby tú atmosféru zažilo a vnímalo aj naše dieťa. Aj za cenu väčšieho nepohodlia. Neviem, kde janocka býva, ale existujú aj priame spojenia do Bostonu, tam by som to nevidela s tým letom až tak čierno. A do leta snáď bude aj po boome prasacej chrípky 😉 Ešte by som zvažovala možnosť, že by mama/svokra leteli s nami (ja viem, letenka do Bostonu stojí veľa, ale cestovať na Slovensko hore-dolu tiež nie je zadarmo), to by bolo aj o dieťa postarané a aj by bolo s vami..... Takéto riešenie by bolo v Bostone možné, v Rwande by som ho neriskovala 😀 😀 😀

maznacik007
30. okt 2009

ja by som dieta nebrala.. myslim si ze by to bolo trapenie aj pre vas aj pre neho..

kacenqa
30. okt 2009

inac, vroni, ked som si to potom spatne citala znova, tak som pochopila, ze si to o odkladani asi myslela 'in general' 😉 a nie konkretne na janocku.... ja tiez taham malu vselikade...moja mama z toho sedivie 😀 a na otazku, ze 'a to si tam sla aj s malou??? /s vyrazom a la smrt v ociach/ jej s usmevom vzdy poviem - nie, nechala som ju doma 😀 😀 😀

zas na druhu stranu, ked mala 14 mesiacov, odisla som na wellness weekend (pia-ned) s kamoskou a bez obav som ju nechala muzovi a ani som im kazdych 15 minut nevyvolavala, iba vecer som prebrnkla, ako sa mali.

a inac - riesenie zobrat mamu/svokru so sebou ma nenapadlo, ale fakt je to idealne riesenie...a nechapem, preco ma to nenapadlo 😀 to bude asi tou materskou...mala by som zacat aj ja rozsirovat svoje obzory 😝

bubba
30. okt 2009

radsej si ju tam zoberte a opatrovatelku so sebou....
a inac kamoska bola na dovoenke teraz v lete a male 8 mesacne babo nechala doma svojej mame a vsetko v pohode ziadne traumy nikto nemal...

cuchre
30. okt 2009

ked pride babaka o par dni skor,aby si na seba zvykli, tak sa podla mna nic strasne nestane,ked pri nej chvilu nebudete. a mohla by si ju zvykat, ze s nou hodku dve nebudes, aby vedela, ze sa vratis. moj muz bol 10 dni prec a syn si ho pamatala tesil za, ze je tatko doma. neboj, dobre to dopadne.

vroni
30. okt 2009

No, mužovi by som dieťa doma nechala, tomu zase natoľko verím 😀 😀 😀 Otázku: "A malá bola s Vami?" s hrôzou v očiach dôverne poznám (chlap zásadne odpovedá: "Nie, čakala nás v najbližšej krčme." 😝 ), moja máti je presvedčná, že cestovanie a dovolenka s dieťaťom by mali byt zákonom zakázané ako týranie dieťaťa (teda aspoň do tých minimálne 8 rokov, potom už nie)
A na riešenia typu mačkopes (zobrať mamu/svokru) som ja expert 😀 😀 😀 😎

sasiki
30. okt 2009

závisí to od toho, ako je malá zvyknutá na babku....osobne si viem predstaviť 2-3 dni, viac nie. Ale podľa mňa sa to takto dopredu naplánovať nedá, lebo o pol roka je dieťa úplne iné, môže mať obdobie, kedy bude naviazané na matku viac, môže mať obdobie, keď by ostalo s hocikým a mamička chýbať nebude....

janocka77
autor
30. okt 2009

sasiki, tiez si to myslim lebo maej zvyky sa menia kazde 2-3tyzdne ale problem je v tom,ze sa musime rozhodnut v blizkej buducnosti a nahasit kolki ideme...

vroni, kacenqa zial nemozme si dovolit brat este dalsiu dospelu osobu v tomto pripade...je to fakt dost financne narocne. V lete sme boli na dovolenke so svokrovcami a bolo to super. Strazili ju sami iba obcas vecer ked spala ale inak sme stale boli s nou.

Zacinam sa priklanat k rieseniu, ze ju asi necham mame.. Isla by som tam s nou dopredu nech si postupne zvykne.

iinuska
30. okt 2009

ahojte, no tak ja som nechala rocneho syna na 3 dni dvokrovcom a na 3 dni mojim rodicom a uz by som to nikdy v zivoteneurobila.Ked sme prisli domov, taaak som revala, som povedala, nikdy viac.Mojko maly.Ale to bolo pred 12-imi rokmi 😕

dada78
30. okt 2009

ja by som sa bez malého na tak dlho zbláznila, je pravda, že je oveľa menší a preto aj taký mačkací mojkáčik ale celkovo ho mám najradšej na očiach, má slabý reflux a o prvého syna som behom mesiaca prišla kôli leukémii, takže u mňa aj to hrá dosť rolu, jednoznačne je pre mňa moje dieťa "Number 1" a tie obzory si budeme objavovať spolu, na to sa teším 🙂 ale každý si musí utriediť ako je na tom on sám, takže ak si janocka trúfa vydržať bez malej tých 10dní a nebude sa báť nechať ju babine, je to len na nej 😉