Nepokojný synček, plač a chýbajúci úsmev

arcey
5. feb 2013

Ahojte, máme s manželkou 6 týždňového Oliverka. Zdá sa nám, že je stále nepokojný. V noci už vydrží 3 - 4 hodiny bez kojenia, spí medzi kojeniami tak 2-3hodiny. Cez deň je to horšie, každé dve hodiny ho žena kojí, ale viem, že niektoré koja aj každú polhodinu. Ale každé ráno je s ním boj, je neustále nepokojný a iba plače. Večer ako kedy, neplače v kuse ale raz ho uspíme po polhodine, raz po dvoch hodinách, keď sme už obaja vyčerpaní. Je to normálne? Koliku nemá, neplače tak, že sa nedá utíšiť, ale keď sa blíži kojenie ku koncu tak začne byť nervózny a kopať nožičkami. Trápi nás to, že mu nevieme, čo mu je. Zdá sa nám, že je veľmi nepokojný - bojíme sa o jeho zdravie. Ešte sa ani neusmieva, myslíte, že do tých 8.týždňov sa už bude? Snažíme sa byť pokojní, ale máme obavy. Doktorka hovorí, že je to tým, že ešte nemá vyvinutú nervovú sústavu, môže byť? Ďakujeme za každý jeden názor. Dúfame, že je to všetko ok.

jolinka
5. feb 2013

@arcey moje deti vsetky , okrem jedneho..ledva stihli tu krajnu hranicu 8 tyzdnov pre usmev. 😉 😉

o nespavych nepokojnych detoch by tu mnohe mohli pisat romany {vcitane mna 😝 😝 }... z toho co pises nejake zdravotne problemy nevidim...

okolo 4 mesiaca deti sa zvyknu upokojit, tie vecerne place uz nie su take caste. v 6tich tyzdnoch je to babenko fakt nezrele, a mmch 3-4 hodiny spanku v noci V KUSE, to si mozte gratulovat. 😉 😉

kolinia
5. feb 2013

@arcey uf, to je este skoro na ten usmev, kazde babo je sice ine, co mam kamosky, tak decka boli a su rozdielne, no moja malinka sa tiez veeelmi dlho neusmievala a bola umrncana do takeho 9. mesiaca, kym nezacala lozit a nasledne chodit, pokojna bola len na rukach, moznoze by bodlo nosenie v satke ci v nosici? Nasa dokonca do pol roka zaspavala len s velkym placom, ono sa to upravi, je to velmi tazke zo zaciatku, ked teda vravis, ze koliku nema... Ale presne mi to pripomenulo moju malu, tiez som vzdy premyslala, co sa neusmieva a preco place, az kym z toho "nevyrastla", teraz sa smeje caaasto, no mrncanie tu stale je, dokym nezacne hovorit (aspon dufam😉)), no drzim palce, aby bolo vsetko len lepsie a aby bol malinky zdravy!

azbestica
5. feb 2013

@arcey jajaaaaj nebojte sa budete mat zo synceka este usmievave slniecko ale 6 tyzdnove babatka sa este nesmeju 🙂 ( aspon to nase sa urcite nesmialo) zacala sa usmievat par dni pred 3 mesiacmi. Ja som kojila dcerku stale ked sa rozplakala tak to bolo aj kazdu pol hodinku. :D ale zaberalo to ako nic ine 🙂 Moja dcerka ma 8 mesiacov a kojim ju kazde cca 2 hodiny. PIses ze zacne byt nepokojny ked sa blizi kojenie ku koncu? tak ma napadlo ci ma mamicka dost mliecka ....ja som pouzivala homeopatika aby ho bolo dost (ricinus comunis) ale je aj vela inych liekov pripadne byliniek na tvorbu mlieka. Ale podla mna homeopatikami sa neda nic pokazit 🙂
Taketo malinke deti placu, ale nemajte strach to prejde 🙂
A odporucam drobceka nosit pocas dna v babysatke a hockedy si zdriemnite s nim aby ste neboli unaveni....uvidite ake budete mat potom spokojne babatko ked bude stale telo na telo na maminke pripadne oteckovi ;)

arcey
autor
5. feb 2013

@jolinka Ďakujeme pekne, to bola poriadne povzbudivá reakcia. My sa aj snažíme upokojovať sa, ale sme také povahy, že nám niekedy praskajú nervy, čo je na škodu - ide asi ale len o zvyk, že je tu niekto tretí. O spánku vieme, že je to dobré, ale tie rána a večere sú náročné. Dúfame teda, že to časom prejde a určite sa ozveme, keď sa bude usmievať vedome. 😀

@kolinia Vieme, že každé dieťa je iné, ja som napríklad reval až tak, že som bol modrý, manželka zase bola pokojná - asi teda zdedil niečo medzi 🙂 Len sme akosi dúfali, že to bude lepšie, ale budeme asi musieť ešte dlho vydržať, kým sa to znormalizuje. Čo sa týka nosiča a tak, situácia je takáto: od tretieho týždňa mám pocit, že každý deň zaberá niečo iné. Iná uspávanka, ticho, či hluk, kolísanie, či chodenie - niekedy mám pocit, že Oliverko si s nami robí čo chce a skúša, ako veľmi sme kreatívni 🙂 Väčšinou ho máme v zavinovačke, ale teraz som čítal tu v rôznych diskusiách, že tej sa treba čo najskôr zbaviť. Zatiaľ ale to nechávame tak, dobre sa mu zaspáva, len sa obávam toho, ako ho budeme ukladať spať, keď bude starší - ono sa totiž pri každom pohybe navyše pri ukladaní strhne a zobudí. Šimrikuje rúčkami a buchne s do nosa, do brady a už ho poležiačky neupokojíme. Ale veríme Oliverkovi, že sa to ustáli

arcey
autor
5. feb 2013

@azbestica Dúfame 🙂 Čo sa týka mliečka, mali sme problémy, ale laktačné poradkyne nám poradili senovku a benedikt lekársky, kojiť stále a nikdy nie fľašku (tú sme pár krát použili v noci, lebo inak sme sa vôbec nevyspali a jeden čas manželka nemohla, lebo mala zapálené bradavky) a trochu sa to zlepšilo. Mliečka by teda malo byť dosť. Babyvak sme použili už 4-krát, ale iba raz sa mu to páčilo. Hádam si zvykne. Spíme, kedy sa dá, to je samozrejmosť, ale potom mávame výčitky, že nemáme dosť potrebných informácií na to, aby sme vedeli, či je naozaj všetko ok. Kníh máme dosť aj článkov na nete sme už prečítali veľa, ale málokedy nájdeme nejaký text, ktorý sa hodí na nášho huncúta 🙂 Ďakujeme za reakciu

hradnapani
5. feb 2013

@arcey zavinovacku mu nechajte, ak mu ju zoberiete , tak to potom este len uvidite 😀 niekedy je naozaj lepsie nic necitat, vynechat rozum a racio a nechat prednost citu a intuicii... vas syn urcite na vas nic neskusa, je este velmi malicky a vy ste tu pre neho, aby ste mu pomohli adaptovat sa na tomto svete.
z toho co pises, sa zda, ze je to uplne normalne babatko 😉 , ktore je pre rodicov vysokou skolou trpezlivosti a pevnych nervov 😎

domak2
5. feb 2013

@arcey ja len ze ak pri kojeni vykopava nozickami, tak si potrebuje odgrgnut a potom kludne este dopapat 🙂

jolinka
5. feb 2013

@arcey zavinovacku kludne dovtedy dokial sa do nej zmesti 😉 😉 😉 😉 mnohe deti upokojuju zaviazanie...preto ze sa v tejto polohe citia ako v maternici kde boli 9 mesiacov stlaceni v malom priestore. Senovka je ok, na flasu velky pozor, v tomto veku to moze znamenat aj postupne odstavenie.

Ja som uspavala vsetky deti poleziacky pri kojeni, spali so mnou, ten najmladsi az doteraz... 🙂 a to bola najlepsia cesta ako sa vyspat...netrebalo dieta vyberat z postielky, kde sa takmer vzdy pri zmene povrchu z maminho tepleho narucia do chladnej postele zobudilo.

ak trvate na spani v postielke, prisunte ju k manz. posteli bocnicu vezmite, a po nakojeni dieta zlahka posunut na jeho miesto. nam pomahalo aj to ked som pri kojeni mala na kolenach nejaku podlozku ci deku a s tou som preniesla na miesto na spanie, dieta necitilo zmenu teploty a povrchu 😉

jolinka
5. feb 2013

@arcey a inak @hradnapani ma pravdu...reci o babetkach, ktore skusaju a "zneuzivaju" rodica su KECY 😝 😝 😝 😝
aaach ked toto pocujem, zarucene hlavne od starsej generacie..."nechaj ho plakat, len s tebou cvici, nic mu nemoze byt..."

zakladnou potrebou dietata okrem jedla, suchej plienky, spanku...je blizkost rodica. vsimni si primaty...vsetky nosia mladata so sebou, ak dieta po dlhom placi rezignuje a uz nevyzaduje rodica...je to prehra nie vyhra. ☹ samozrejme treba mysliet aj na svoje potreby...vsetko sa da zosuladit postupne aby bolo aj dieta spokojne aj rodic.

bosacka
5. feb 2013

@arcey tiez si myslim, ze je to v poriadku... este je syncek moc malicky... a zavinovacku mu kludne nechajte (akurat nedavno som bola na kurze spravnej manipulacie s babom a tam nam vraveli, ze zavinovacky su pre deti super, lebo sa casto zlaknu vlastnych pohybov ked su navolno). trochu ma zarazilo, ze pises, ze v noci vydrzi 3-4 hodiny bez kojenia, spi 2-3 hodiny. kde vznika ten rozdiel? nejako ho v noci zabavate? ci je ta hodina akurat cas potrebny na prebalenie a uspatie? ja som dcerku, ked bola taka mala po zobudeni hned nakojila, ona sa vacsinou vykakala, prebalili sme sa a na prse zase uspali - no a trvalo nam to dokopy tu hodinu.
chcem vas ale povzbudit. ked je tazko, povedzte si TO PREJDE, lebo to naozaj prejde a vela sa zmeni, cim bude syncek starsi 😉

sedem
5. feb 2013

@arcey ahoj, tiez mi napadlo, ci malinkemu staci mliecko, ci sa nejeduje preto, ze ma este chut a netecie..ale to zistite jednoducho podla toho, ako vam pribera..no a este mi napadlo, ci nemoze mat reflux(nezrela traviaca sustava, deticky vtedy zvyknu grckat, resp. niektore negrckaju, ale ako sa im potrava vracia spat, tak ich pali zaha), no a vtedy maju chut to stale zapijat, aby to neslo hore..ale inak z toho, co si napisal, si nemyslim, ze by ste mali nejako problemove dietatko, len to chce cas, aby ste sa vzajomne spoznali a potom uz bude vsetko jednoduchsie 😉

arcey
autor
6. feb 2013

@hradnapani Tiež si to tak hovorím, zavinovačka je fajn, ale už teraz mám obavy ako ho budeme uspávať bez nej 🙂 Mám dojem že tie knihy a články dávajú síce veľa informácií ale niekedy až nadbytok a sme si toho vedomý.

@domak2 Dávame ho odgrgnúť po každom kojení, niekedy to ide hneď inokedy nie, ale vždy

@jolinka Ešta raz vďaka za rady, ceníme si ich. Len nechápeme to kojenie v noci - pri každom kojení totiž manželka strieda prsníky, ako ho v noci prekladať z jednej strany na druhú aby to bolo pre neho pohodlné a aby sa nebudil? Postieľku máme pri posteli, ale ešte nespávame všetci traja spolu - možno by sme to mali skúsiť, aj keď sa nevyspíme, lebo máme plytký spánok a počujeme jeho každé zamrnčanie. Čo sa týka tých kecov, to iba srandujeme - vieme, že Oliverko ešte nemôže robiť nič napriek. My ho nenechávame plakať, možno tak maximálne 5 min, keď je jeden z nás s ním sám a musí na toaletu, alebo dačo zjesť 🙂 Takže si myslím, že malý má lásky dosť 🙂

@bosacka Tá zavinovačka je fajn, akurát Olino si ruky vždy uvoľní a má s nimi potom také tiky, ako majú ešte malé bábätká - udrie sa po nose, po brade, po hlave 🙂 Čo sa týka tých nezrovnalosti v hodinách, je to približne tak. Polhodinu až hodinu trvá kojenie, prebalenie, uspanie

@sedem S tým mliečkom je to vždy také ošemetné, málokedy sa dá zistiť či je mu dosť. Ale myslíme si, že áno, nakoľko slušne priberá každý týždeň, reflux nemá (iba občasné grckanie), uvažovali sme nad tichým refluxom (to je ako spomínaš vtedy keď nevyjde mliečko von ale ostane v hrdle a páli záha potom) ale to asi tiež nebue problém. Asi vážne potrebujeme iba si zvyknúť na to všetko.

Ďakujeme všetkým za rady, veľmi nás to upokojilo.

domak2
6. feb 2013

@arcey ale ja som myslela dat ho odgrgnut aj pocas kojenia, sama som nechapala, preco niekedy mala vykopava nozkami, tak mi laktacna poradila a naozaj to bolo take jednoduche, bud prdnut , alebo grgnut 🙂 A potom normalne pokracovat dalej

hradnapani
6. feb 2013

@arcey nemajte obavy z toho, co bude o par mesiacov, to rieste potom a teraz sa zamerajte na to, co je teraz. Ked bude pripraveny zaspavat bez zavinovacky, da vam to vediet 😉 vacsina deti z nej do pol roka vyrastie...
knihy... este nenapisali taku, ktora by sedela na moje ci vase dieta... jedine, ze si napiseme nase vlastne 😀
Ja si teraz aj spatne hovorim, ze bolo aj zbytocne citat to mnozstvo knih a rad, lebo aj tak vacsinou nefungovali 😝 a len zbytocne zvysovali pocit frustracie, ze s mojim dietatom nie je nieco v poriadku.

nae
6. feb 2013

@arcey Myslím, že je to štandardné dieťatko a je to len otázka času. Držím palce.

ekinkala
6. feb 2013

@arcey no moze to byt aj tym ze malo mliecka si vytiahne s prsnikou a nestaci mu to ked vravite ze je nekludny ked zena prestane kojit skuste odstriekat do flasky mliecko aby ste vydeli kolko vipije a davajte mu prevarenu vodicku moze byt smedny niekdo tvrdi ze lyzicka vody dietatu staci no mne raz jeden velmi dobry pan doktor povedal a pit mu davate?vravim ano mliecko.a spytal sa ma chcete ho zabyt?vy pit nepotrebujete?alebo skuste po kazdom kojeni dokrmit sunarom aspon tyzden a uvidite ci neni nebude pokojnejsi

dodkap
6. feb 2013

@arcey je to normalne babo a pravdepodobne vase prve, vsak? 🙂 Babatka proste placu, niektore viac, niektore menej. Ja myslim, ze sa snazite dost, len vydrzte a dajte tomu cas. Maminka si ho odsleduje a bude postupne stale viac vediet, co potrebuje. Ak je zdravotne OK, len vydrzte.

arcey
autor
6. feb 2013

@domak2 Dobrá rada, skúšame. Ale zatiaľ sme nepobadali väčší rozdiel

@hradnapani Presne, tiež som zato, že rôzne tabuľky a normy iba zbytočne frustrujú. Ale zase na druhej strane, človek sa rád uisťuje, že je všetko ok

@nae Nie je štandardné, je predsa naše 🙂

@ekinkala Hm, myslím si, že keby sa málo najedol tak nevydrží spať 3 hodiny. Väčšinou keď bol hladný po kojení tak si kričal ďalšie 🙂 Čo sa týka vody... lekárka ani laktačná poradkyňa nám to neradili a ciká často a dosť, takže nevidím dôvod na vodu

@dodkap Je to vidieť, že? 😉 Ani sme nečakali, že bude mať strach zo všetkého. Ale veríme, že to prejde. Hlavne buď v pokoji a bude to ok

arcey
autor
6. feb 2013

A ešte jedna vec... dnes sa nám zdalo, že sa smial 🙂 Takže sme naozaj na dobrej ceste tak to vyzerá.

xlucia
6. feb 2013

@arcey take male sa este nesmeje. kupte si elasticku satku na nosenie, to ho ciastocne upokoji . je aj na bazariku. chces link?

arcey
autor
6. feb 2013

@xlucia Jasné, že to nebol smiech, ale aspoň aký taký šker, čo sa dá považovať za úsmev. Šatku máme, link nám teda netreba, ale ďakujeme.

amy14
13. feb 2013

@arcey ja som mala prvú dcérku veľmi náročnú.....spala zásadne len na rukách a nielen zaspávala,ale aj spala...čiže ked ona spala ja som si nič neurobila...ked bola hore,tak som s nou na rukách upratovala,varila....bola non stop na rukách...a bolo to horzne vyčerpávajúce...ani v noci nespala dobre,všetko ju zobudilo,vyrušilo...bola na umelom mliečku,čiže ani ukľudnenie na prsníku nefungovalo.....upravilo sa to až okolo 1roka a sama zaspávala od 15mesiacov...bolo to veľmi náročné obdobie a tiež nie som veľmi trpezlivý typ.....ale nejako to prešlo a teraz je hrozne fajn...
teraz mám dvojtýždňového chlapčeka a tiež plače,takže ruky,prsník,ale už som na to pripravená,už viem čo to obnáša...mám aj babyšatku,lebo som názoru,že bábo má byť v náručí a ukľudní sa len tak...až ked je staršie je možné ho usmernovať a vychovávať.....
postielku sme teraz ani nekupovali,malá v nej bola raz a tak teraz sme sa rozhodli že je to zbytočná onvestícia...spím s malým,bez trička,čiže prsník má vždy ked chce....vstáva každé dve hodiny,ale ja ho nakojím v polospánku,takže sa aj vyspím ako tak..len uspávnie večer je náročné,nevie sa uložiť aj dve hodinky.....takže trošku bojujeme,ale je to vždy znesiteľnejšie ako to bolo pri dcérke...
držím vám palce a treba sa len nastaviť,že proste to bude nosené dieťa,takže babyšatka a pokoj...

amy14
13. feb 2013

@jolinka presne aj ja som alergická na vety typu nechaj vyplakať.....alebo prečo nechceš postielku........no proste nechcem a budem ho aj nosiť,aj bude spinkať so mnou...ved je to prirodzené,že chce byť pri mne a cítiť ma....oni z toho raz vyrastú a potom už budeme len na to túlenie spomínať...

och
13. feb 2013

@arcey nebojte sa to prejde, ja som mala to isté, čo sa týka zavinovačky skúste toto ulitka.sk je to aj pre veľké deti a to že ho to budí, tie tyky sa volá moorov reflex v ulitke je "zviazaný" takže ho to už nezobudí 😉 odskúšané overené, dnes ju už nepotrebujeme malá zaspí v pohode, rehoce sa o 106 ale boli dni kedy som o 00:30 sedela v naštartovanom aute a počúvala rádio, bo dieťa inak nespalo 😉
inak skúste si kúpiť babyšatku alebo vak, či ergonomický nosič, dieťa bude pri vás a vy budete mať voľné ruky 😉 pevné nervy a fakt to do 4 mesiaca prejde 😉 sľubujem

amy14
13. feb 2013

@arcey a nepozerali ste ulitku?je to taký typ zavinovačky,kde má rúčky schované.....skúste sa pozrieť na stránke www.babetkovo.sk