Nervozita dieťatka. Z čoho môže vznikať?

terkaa
26. jan 2009

snazime sa s manzelom, aby renko vyrastal v pokojnom prostredi, nekricime na seba, nema ani okolo seba ludi, ktori by ho znepokojovali. jasne, ako aj ini, hrajeme sa s nim niekedy az tak, ze sme udychcani vsetci, ale ved take salenie niekedy treba, ved je sranda 🙂 . ale mam obavy, lebo renko ma teraz nejake take obdobie, ze buchne po hracke, ak nieco sa mu nepaci, tak buchne po ohradke, postielke.... uz sa mu podarilo, ze buchol aj mna, ale vratila som mu to tak, ze som ho po rucicke udrela. zarazilo ho to, ale len raz. mna uz neudrel, ale na hrackach to robi dalej. musim povedat, ze nie vzdy, ale asi ked sa nudi, alebo co. niekedy skrici "e" tak nahlas a viem, ze vtedy ma tu chvilku. nechapem preco, vzdy sme ho viedli k tomu, aby bol kludny a na hracku ukazovali : "moooja". aj z tlieskania ma velku radost, ale ked uz tlieska trosku dlhsie, tak znervozneje a uz len mava ruckami ako by sam seba bil. neviem co mam robit, aby sa tak neznervoznoval. mame tri zubky, ma dost napuchnute dasienko, moze to by aj z toho, alebo to ma take obdobie, ktorym musi prejst?

simonka99
26. jan 2009

terkaa nemas ty nahodou moje dieta? 😉 aj mna zaujimaju skusenosti inych mamiciek

jaja0110
26. jan 2009

terkaa- toto uvadza mudra literatura...

"Dieťa do 1 roku veku nemá pomenované svoje pocity, vôbec sa v sebe neorientuje. Je to jeho prirodzený prejav, keď je napr. frustrované. To znamená, že nie sú uspokojené jeho potreby tak, ako si to predstavuje, ako to v tej chvíli potrebuje. Dieťa v tomto veku žije daným okamihom. Keď nedostane okamžite hračku, jedlo, lízatko, bráni sa a prejavuje sa to takým správaním, ktoré sa nám zdá ako agresívne a neprípustné. Prejavy fyzickej agresie pramenia z toho, že agresia je pudová záležitosť, ale zároveň niečo, čo máme získané sociálnym učením. To znamená napodobňujem svoje okolie.
Malé detičky sa učia od svojho okolia, od toho, ako sa správa k nim ich matka, otec, babičky, dedkovia a kopírujú ich. Dieťa to neberie ako úmyselné poškodenie svojej mamy, otca, pretože ono nemá dôvod si ich znepriateliť. Robí to neuvedomene. Dieťa je v tom úplne čisté, úprimné, nemá filter. Dieťa to rieši pre nás nepochopiteľným spôsobom. Určite by sme ho nemali za to trestať alebo odplatiť mu to rovnakým spôsobom, pretože pre dieťa je to nelogický argument – keď fyzický útok odplácame fyzickým útokom. Navyše, sme silnejší a vždy budeme fyzicky zdatnejší, tak by sme to nemali zneužívať voči malému dieťaťu. Naopak, riešením je, keď dieťa nevidí používanie fyzickej agresie v najbližšom okolí."

Moj nazor:

...myslim si ze taketo prejavy dietata (ako opisujes) su uplne normalne a akceptovatelne vzhladom na jeho vek. Podla mna dieta vobec nemusi agresiu alebo nervozitu zazit doma na to, aby samo bolo nervozne, respektive nemalo svoj den. Deti maju v sebe vela energie, ci uz pozitivnej alebo negaivnej, a musia ju nejako dat vonku...suhlasim s tym ze si to urcite neuvedomuje, teda nerobi to s umyslom- ublizit, poskodit.
Preto by som na take spravanie neupozornovala, mohlo by to mat opacny efekt- bude to robit este viac.
Nehaj to plynut, povzbudzuj ho a chval za pozitivne prejavy, tie negativne ignoruj.
Ani ty nemas kazdy den ruzovy, slnieckovy, usmiaty ...aj ja sa kopu krac mracim ked vsetci okolo sa usmievaju...
Este jedna vec- deti sa ucia hrou, kazdy jeden podnet ktory v nom vyvolame pre to dieta nieco znamena, aj to ze rozhadzuje hracky, aj tym ze do nich trieska...akcia vyvolava reakciu, vsetko su to podnety ktore musi on spracovat...nie vsetko sa mu paci a preto su na mieste jeho reakcie- pozitivne alebo negativne...

Suhlasim s vyssie uvedenym- vyvarovat sa fyzickemu napominaniu, fyz. trestu, "neznizit sa na uroven dietata tym ze mu to vratim"...je to nelogicky argument, dieta tvoj umysel nepochopi a zbytocne si ho skopiruje respektive osvoji... 😉

katka.m
27. jan 2009

terka: ono keď tlieska trošku dlhšie, možno ho tie rúčky už aj zabolia, veď svoju silu ešte neovláda. A k tomu búchaniu po veciach, na VŠ sme sa učili, že treba bábo nechať aj búchať so všetkým a po všetkom, lebo sú to prejavy rozvoja jeho muzikálnosti, kreslenie po tapetách zasa sú prvé výtvarné prejavy. Možno je to smiešne a zdá sa to ako hlúposť, ale keď sa tak zamyslíš... Neverím, že tak malé bábo robilo to, čo popisuješ úmyselne a sledovalo tým jasný cieľ- ublížiť. 😉 Ja mám tak staré bábo ako aj ty a tiež sa presne takto prejavuje, hádže veci, lebo sleduje pohyb, pád a my to zdvíhame a zdvíhame. Hluk vieme urobiť taký, že susedia určite okusujú nechty, ale to je všetko potrebné pre psychický vývoj a spoznávanie. Všetko to, čo robia má zmysel a je to normálne. Určite sa nemusíš obávať, že máš doma agresívnu potvorku.
jaja: súhlasím 🙂

terkaa
autor
27. jan 2009

dakujem zienky, velmi ste ma upokojili 😵 , uz som sa trosku bala, ze nieco nieje v poriadku.

sipcek
27. jan 2009

jaja,ako mam odnaucit dcerku aby netahala el.kable zo zastrciek?Vzdy tam chodi a ked ju upozornim,ze to nie je dobre tak sa az roztrasie ked ma vidi prichadzat k nej.To iste mame s lampou a televizorom.Snazime sa jej vysvetlit,ze to nie je spravne tam chodit,nie ze by mi to vadilo,len mam strach aby si neublizila,no bez efektu.Uz mame aj ohradene miesta okolo tel.Ked ju odtahujem,tak sa toho silno chyti,ze mam co robit aby som ju odtiahla.Potom zuri ako certisko. 🙂

jaja0110
28. jan 2009

sipcek- uffff, skusim byt strucna 😀 😀
ja som v ramci svojho byvaleho povolania bola na jednej prednaske kde nam vysvetlovali okrem ineho ako odnaucit 1r. dieta, aby sa nepapralo v kvetinaci a nejedlo hlinu v dosledku coho vzdy dostalo po rukach alebo pozadku...kazdy tam hadzal mudre rady a riesenie bolo taaaaaaak jednoduche: odstarnit kvetinac 😅
Kvetinac skoncil vysoko na polici, dieta sa nemalo v com paprat a vsetci boli spokojni 😉

V tvojom pripade by bolo najjednoduchsie odstranit kable (napr.vylozit ich za televizor a pripevnit lep. paskou) ak to nieje mozne, tak spravit zatarasu aby sa tam nemohla dostat..a ak ani to nieje mozne tak potom tretia moznost je ta "narocnejsia" a ta si vyzaduje z tvojej strany veeelku trpezlivost a este vacsiu doslednost.
Ono je to tak, ze ak RAZ nieco dietatu zakazez, uz to potom musi platit VZDY.
Tak sa urcuju detom hranice a tie potom vedia co mozu a co nie. To znamena, ak jej raz zakazes pristup k TV, nabuduce si taktiez musis stat za svojim. V opacnom pripade ta dieta nebude brat vazne a bude nadalej skusat kam az moze zajst...
Takze v tvojom pripade- dosledne ju VZDY od tych kablov, TV, lampy odtiahnut a povedat: "tuna je to pre teba nebezpecne chcem aby si sa hrala inde" (to "chcem" umocni tvoju poziadavku, ale mozes to slovicko vynechat) Ak budes dosledna a vytrvala, ona dostane "spravu" ze TO naozaj myslis vazne a uz nema vyznam ti oponovat a skusat to dalej...ale to je naozaj dlhodoby proces...spomen si na Pestunku z TV ked ukladali 100x do postele dieta ktore 100x z nej vyliezlo, ale na 101 x dostalo "spravu" a vzdalo to...
Vsimni si inak ze v tejo vete nieje negativum.

Ked nieco detom vysvetlujeme, alebo zakazujeme, nemali by sme pouzivat negatva- nechod, nespadni, neplac, netahaj, nechytaj, neskac....dieta ma vzdy tendenciu to "ne" ignorovat a just spravi ten pokym ktory nechces.

Detom hovorime to, co od nich chceme, nie to, co od nich nechceme!

Napr. ked sa hojda na stolicke, nepovies "nehojdaj sa" ale "davaj prestan sa hojdat", ked idete okolo kaluze tak nepovies "Nechod do kaluze" ale "obid tu kaluz", ked je na preliezke tak nepovies "nespadni" ale "davaj pozor"...proste vzdy sa ma hovorit to, co sa od dietata vyzaduje a ak je to este spojene s akciou (odtiahnes dieta, zlozis ho zo stolicky...) tak to dieta ma tendenciu skorej to pochopit a tym padom si to aj osvojit.....

Toto si naozaj vyzaduje velku davku sebazaprenia, trpezlivosti a doslednosti, ja sama mam dve deti o mesiac mladsie ako ty 🙂 a viem ze prax casto byva uplne ina... 😉 ale napr. podarilo sa mi ich naucit aby sa nedotykali horuceho radiatoru...pre zaciatok 😉

sipcek
28. jan 2009

Ok,skusime.Lampu sme uz odstranili,no zastrcky by sme museli vysekat 🙂 Neviem si predstavit mat take sidielka dva,obdivujem vas za to.Ako to zvladas?

jaja0110
28. jan 2009

sipcek- dakujem 😵 Oni su zatial celkom rozumne, teda daju si povedat...nie sice na 1x, ale ide to...os radiatora som ich odtahovala jeden cely den a vzdy som len povedala "no no pa" (rozumej pali) a pri tom som vzdy urobila mojim prstom take gesto "akoze som sa popalila"- rychlo som prilozila a odtiahla prst a spojila som to s takym vykrikom "ziz" 😀 😀 proste si to nejako spojili a uz sa ho nechytaju 😉
Ale inak este nemali ziaden zachvat zlosti ani sa mi nehadzu o zem, niesu nervacky (zatial) takze sa to da ustriehnut...vedia sa pekne spolu prebavit, kopu krat ani neviem ze ich mam 😉 samozrejem musim ich usmernovat, ale troska inak ako si to vyzaduje napriklad 1 babetko...
U nas riesime to, ako ich naucit poziciavat si medzi sebou hracky, ucime ich podelit sa medzi sebou a hlavne aby jedna druhej hracky nekradla...kedze su spolu 24 hodin, velmi sa medzi nimi prejavuje rivalita, sutazivost o moju pozornost, musim ustriehnut aj to aby sa jedna necitila dotknuta ked prave objimam tu druhu...takze riesime troska ine veci aj ked mi je jasne ze to obdobie vzdoru nas este len caka 😉

Ale pre mna najnarocnejsie je spravodlive objimanie a mojkanie, pretoze vzdy ked postiskam jednu, chce hned aj druha... 😉

sipcek
28. jan 2009

to musi byt super pocit.Moja vie niekedy velmi zurit.Je dost ziva,pri prebalovani si to teda uzijem.Nechce lezat ani za svet,len by furt niekde lozila.Ale su to nase anjeliky a tak ma hreje pri srdiecku ked sa ku mne tulka 🙂

zuz11
28. jan 2009

haha viem o com hovorite 😀 😀 😀
tiez sme riesili taketo veci a pre mna nebolo riesenim odstranit vsetky take veci ale akosi som ju naucila co moze a co nie a to jednoducho ze dostane po rucicke, teraz obcas ked urobi nieco zle co nema ( napr rozhadze si oblecko v komode) tak pride ku mne a nastavi sama ruku 😀 😀 😀 akoze nedostava silne ale vie a uvedomuje si ze urobila nieco zle, je to super tak ucit dieta a nie odstranovat veci z dosahu 😉 u nas je vlasten akoby vsetko poruke ale nastastie nic nasa Hanka nechyta co nema 😉
takz evela trpezlivosti 😉

jaja0110
29. jan 2009

sipcek- s tym prebalovanim sme to mali podobne, ked som ich dala s holym zadkom na postel alebo prebal. pult, v momente boli na bruchu alebo na styroch niekde na odchode... 😀 bolo to dost o nervy, tak som to zacala riesit... 😀 ked mali tendenciu mi zdrhnut pri prebalovani tak som ich ani keby nasilu priklincovala k podlozke a drzala ich-samozrejme kopali, revali, vypinali sa vzpierali, ale pustila som ich az ked sa ukludnili-trvalo to par dni, ale pochopili, ze kym im nedam plienku, tak aj tak ich nikam nepustim... a teraz pohoda- lahnem ich, vyzleciem, poutieram, dam plienku, zapnem a oni sa ani nepohnu, pekne lezia-ale musia v ruke drzat krem alebo nieco... 😉

zuz- no mne to nepride OK ze si dieta samo dojde po "fyzicky trest" 😔 okrem toho na prstekoch su vsetky nervove zakoncenia, viem ze ju "len capnes" ale keby si nechtiac silnejsie alebo "nespravne" udrela, mohlo by to mat aj ine nasledky... 🤐

terkaa
autor
29. jan 2009

sipcek, ja som jeden cas pri prebalovani bola veeelmi nestastna, ze to snad ani nezvladnem, lebo akonahle som napr. nieco vzala do ruky, hned bol na styroch a uz sa plazil kade tade. dala som si renka naspat , aby som ho prebalila, sup a zas sa otocil a stale to iste dookola. uz bolo aj take, ze sme ho museli prebalovat tak, ze ho manzel drzal , ale ked som bola sama, tak som mala o zabavu postarane. a najlepsie bolo na tom to, ze ked uz bol fajnucky, prebaleny, tak bolo "aa""kaki, kaki 😀 , tak nech sa paci mamka , mozes ma prebalit. potom som uz urobila presne tak ako jaja, ze som ho pridrzala, ze sa nemohol otocit a vzdy som zdoraznovala nono. trebalo mat trpezlivost, vdy ho takto napravovat, ale potom asi zistil, ze to nema zmysel a teraz, ked ho uz vyzliekam , tak sa ani nepohne, a tiez musi mat nieco v rucicke, niekedy mu zamenim hracku, alebo krabicku, plienocku(cistu), ale ked zisti, ze uz je oblelceny, tak ryyychlo , sup a uz je prec 😉 .

zuz11
29. jan 2009

jaj, som zvedava ako ty das detom hranice 🤐 samozrejme ze nie vzdy pride iba obcas.... a je to iba take symbolicke capnutie 😉 ved uividis ked porastu ze ako to je kedze oni dohovaraniu moc nedaju 🤐
a zasa keks ked urobi tiez nie to dostava ako odmenu 😉
dalsia dobra vec som ju naucila ze ked trucuje bacha sa o zem a podobne tak ju poslem do detskej izby sa ukludnit a ma sa vratit ked sa ukludni, a to tiez dobre zabera, lebo pride uplne v poho vysmiata 😀 😀 😀
proste detom treba dat hranice a treba vychitit tu dobu lebo ak zacnete neskoro tak ak im capnete vratia vam to spat a podobne vacsie deti uz maju rozum a nedaju sa 🤐 potom mate problem 🤐

jaja0110
29. jan 2009

zuz- no ja im urcujem hranice uz davno (vyssie o tom pisem ze ako) a zatial s nimi nemam nejaky vychovny problem, zabera dohovaranie+akcia 😉 ale vsak uvidim ako to bude neskor ked pride obdobie vzdoru 😝 😨 kazdopadne sa budem snazit vyvarovat akemukolvek "capaniu"... 😉

zuz11
29. jan 2009

no este su male, uvidis ked budu mat cca rok a pol potom mi napis ze ako to zvladate a ako posluchaju 😉
drzim palce aby to slo bez capnutia 😉

rozumej netlciem ju a ani nebijem silno, nie ze si myslis ze som neaka nervozna a nezvadajuca mamina 🤐 😀

jaja0110
29. jan 2009

zuz- dobre, dam vediet 😉 jasne, to som pochopila ze ju netlcies 😀 😉

lenicka8
29. jan 2009

Ked už takto radíte skúste aj mne. Mám 7 mesačného chlapčeka a niekedy ked máme návštevu alebo sme u rodičov akonáhle mu niekto niečo vezme (hračku, ..) tak ako chodí v pavúku začne sa v ňom háczať a cúvať až kým ho niečo nezastaví a potom sa rozplače. Keď som s ním ja alebo manžel vôbec to nerobí. Začal to robíť asi pred dvoma týžňami

jaja0110
29. jan 2009

lenicka- snaz sa takym situaciam vyvarovat! 7-mesacne dieta este nechape co sa od neho ocakava, jeho pocity a reakcie su spontanne a umerne tomu co ich vyvolalo...zvlast ak mu niekto zoberie hracku...nechape preco, zaco, naco...v takych situaciach ho hned vyber z pavuka, ukludni ho a upriam jeho pozornost na nieco ine. Nedovol aby sa takto ohrozoval, ze "zacne cuvat az kym ho nieco nezastavi", je to nezodpovedne z vasej strany ze to dovolite a zaroven nebezpecne. Velmi lahko moze prist k urazu... a ked uz sme pri tom, 7-mesacne dieta nema este co robit v pavuku, zvisla poloha je pre neho neprirodzena, je to mimo jeho prirodzeneho vyvoja... 😨

sipcek
29. jan 2009

jaaj,konecne som sa dostala k netu,cez den to vobec nie je mozne,minimalne spi a ja sa stihnem len rychlo najest a kde-tu prehodit bordel z jedneho kuta do druheho.S prebalovanim to tiez riesim tak,ze dam nejaku vec do ruky,niekedy zaberala plienka ale uz ma vela veci okukane,tak sa jej musim skerit-ktovie ci aj mna nema okukanu,ked aj to zabera len sem tam.Takze tiez musim drzat a to sa vie tak jedovat,ze az.

lenicka,my sme to mali tiez,hoci bez pavuka,tam nechce byt ani teraz.Vzdy sme ju nejak zabavili niecim inym.Tak ako pisala jaja,upriamili sme pozornost na nieco ine.Verim,ze sa vam to podari
🙂
zuz11,nevsimla som si skor,ze mate chlapceka,prajem vsetko dobre,nech ste vsetci zdravucki 🙂

jaja0110
29. jan 2009

sipcek-kolko ti spi malicka? Ma stale dva spanky denne alebo uz iba jeden? Ako dlho? Lebo to je nasa vecna dilema. Baby spavaju 2x denne, ale len po 30-40 minut 😒 (sem tam potiahnu hodinku, ale to vynimocne) to si ani nestihnem kavu zaliat nieto este nieco urobit 😒 😒 Uz sme skusali prejst aj na 1 spanok (dufala som ze potiahnu aspon 2 hodky 😀 ) ale kedezeee, spali zase len 1 hodinu... 😕 ako ste na tom vy?

sipcek
29. jan 2009

Saska asi od 8 mesiacov spi len raz denne,30-40 minut,malokedy potiahne dlhsie.Poobede uspavanie je nemozne,proste by som s nou musela ist vonku,ukocikovat ju,aby aspon 15 minut pospala.Dnes spala ani nie hodinku,o 15tej bola hore a zaspala vecer o 22.30.Ukladala som ju pred 22.00,ale ona sa potrebuje este vykecat a polietat po postielke,hodila mi cumel pod postielku,tak som ho musela hladat,no poviem Ti,mat jej energiu tak ficim jedna radost.

jaja0110
30. jan 2009

sipcek- aha, tak to by nase od 15-tej do 22-hej nevydrzali...doobeda spia od 12-13 a poobede spavaju od 16-17 a potom vecer o 21-ej su uz tvrde... ja len dufam ze ked prejdu na jeden spanok, tak bude trvat aspon 2-3 hodinky 😅 moje zbozne prianie 😎

sipcek
30. jan 2009

jaja,ja som si myslela,ze ked ju skor zobudim,tak pojde skor spat a bude spavat 2x za den a bude kludnejsia.No po niekolkych dnoch som to vzdala.Ma proste vrtulku v zadocku a mozno nema taku potrebu spanku.Niekedy vsak zaspi v aute,tak sa vozime aby aspon nieco pospala.Skusala som ju uspat aj skor,napr.o 20tej,ale po pol hodinke vstala a boli sme do 23tej hore.Dufam,ze z toho vyrastu.Ups,pisem,co patri do inej temy,prepacte. 😅

terkaa
autor
31. jan 2009

jaja, my sme to so spankom mali v poslednom case vseliake. bolo uz aj tak, ze sme si mysleli, ze presiel na jeden spanok, ale to renka drzalo velmi kratko. po obede zacal byt trosku mrzuty. tak sme presli naspat na dva spanocky, tak, ze doobedu spinkal take dve hodinky, to od takej 10-tej a poobede okolo tej 15, - 15.30 sme ho uspali na rukach, len, aby zaspinkal. uspelo to, hoc velmi neschvalujem taketo uspavanie na rukach, ale trosku na pomaznanie je to fajne 😅 . inac vecer zaspinka sam , takze si nezvykol na cicikanie. potom uz sme ho nechceli uspavat na rukach, tak sme ho nechali nech zaspi v postielke sam, vtedy ked on bude chciet. ale to sa nam trosku vypomstilo, lebo zaspaval o tej 17-tej, no a niekedy sa mu fajne spinkalo, takze potiahol aj dve hodinky. hm... prisiel vecer a .... unava 😲 nikde 😀 . tak teraz druhy den to mame tuk, tuk krasne, lebo vstane o 7 rano, o 10 zaspinka, a o 14.30 ho dam do postielky, takze sa taku pol hodinku pomota a zaspinka o 15. a vecer dam ho spinkat o 21. myslim, ze velky podiel ma na tom to, ze renkovi som urobila dost velky priestor v jeho izbicke na hranie, zacal sa uz tak pohybovat pri auticku odrazadle, ze urobil sam tri krocky 😵 a na zem nepada ako handricka, ale pekne na rucicky a zadocek, takze uz nemusi byt v ohradke ako doteraz, ale ma taku svoju slobodu, ktora ho tak unavi a ma pocit, ze ma dovolene vsetko okolo seba. predsa v ohradke bol obmedzovany a teraz je taky stastny, ked ho nikto nemusi drzat a hrajka sa sam 😵, co aj mna velmi tesi.

petranero
1. feb 2009

baby ja uz neviem co s mojim Samkom. pri prebalovani nechce lezat ani za svet, odkedy sa naucil sediet tak to je horor ho prebalit. zacne sa hadzat a metat a zo strany na stranu.obliekanie to iste. a ked sa mu nieco nepaci, tak pusti taky cirkus s hadzanim sa a metanim ze az mam strach... ja uz neviem co snim robit. cim to je? robia to aj vam babynka? v tehotenstve sme sa s mojim parkrat dost silno povadili a pred nedavnom sme sa koli tomu hadaniu rozisli, okrem toho mam na krku poloskrachovany obchod, cize kopa stresu- je to tym??? poradte mi ja uz sa zblaznim.

sipcek
1. feb 2009

ahoj,stresom nic nevyriesis.ja to mam odskusane.Cim som viac nervozna,Saska je tiez.Viem,ze je to tazke,mna ide tiez niekedy rozhodit ked ju prebalujem,vzdy sa mi zvrtne a uz lieta po posteli,ked ju chytim tak zuri a vypina sa ale nejak ju prebalit musim.Dufajme,ze o chvilu pride jar a bude konecne teplejsie,ze tie cibulkove vrstvy pojdu prec a budu v trickach a krataskoch 🙂 Ja sa uz neviem dockat.Chodievame von kazde doobedie,potom ked nechce zaspat doma,co je vdzy a potom poobede,niekedy navstevy a zakazdym ju musim obliekat,vyzliekat a to by si mala vidiet ten cirkus.Hlavne ciapka.Oni z toho vyrastu,neboj,najhorsi je prvy rok 😉

jaja0110
1. feb 2009

petranero- celkova atmosfera v rodine velmi vplyva aj na spravanie babetka. Ak u vas prevlada stres, alebo ty si nervozna, tak aj to dieta to citi. Deticky su ovela vnimavejsie a citlivejsie ako si my myslime. Takze v prvom rade by si ty mala vyzarovat pozitivne energiu, a vratit sa do pohody. Viem ze nie vzdy je to jednoduche, ale aspon skus tvoj stres neprenasat na maleho. Skus si oddelit cas, kedy sa budes venovat rieseniu tvojich sukromnych problemov (partner, obchod...) a vyhrad si cas ked sa budes naplno venovat malemu s usmevom na tvari, oddychnuta a uzivt si kazdy volny cas ktory mozete stravit spolu... 🙂
Ked ma tie "svoje chvilky", skus uputat pozornost na nieco ine, daj mu pri prebalovani nieco "nove" do ruky (u nas zaberali kluce, dialkove ovl., mobil, vrchnacik, alebo ked manzel rozhojdal luster 😀 ...nieco co uputa pozornost na par minut)
Neboj "ten truc" je prechodne obdobie a patri to k prirodzenemu vyvoju dietatka.
Vsetci sme si tym presli, i ja i ty 🙂 Jedine co mozeme urobit pre deticky v tomto obdobi je podat im pomocnu ruku s davkou tolerancie, lasky a chapavosti, aby tymto obdobim presli s co najmensim mnozstvom skrabancov.... 😉

jaja0110
1. feb 2009

sipcek- Alexandre gratulujeme ku dnesnym krasnym 1. narodeninkam a prajeme vela vela zdravicka a este mnoho takych krasnych, stastnych a bezstarostnych rockov ako bol tento prvy 🙂 🙂

petranero
1. feb 2009

jaja0110- dakujem za odpoved. ved ja sa to aj snazim- vypnut ked som s malym a naplno sa mu venovat a hlavne tak casto ako sa to len da. len si myslim ze zas az tak uplne sa vypnut neda, aj ked sa clovek snazi, urcite percento stresu tam je aj ked to tak necitim... takze maly to predsa len citi, no nazdar... ☹ ale zase musim povedat ze on je moj hnaci motor dopredu a velmi mi dodava silu, ved my dvaja to zvladneme 🙂 a dakujem za tip pri tom prebalovani, vyskusame urcite. ja som vazne myslela ze to len moje baby tak nervaci, no uz som kludnejsia dakujem!!!!!

sipcek
1. feb 2009

jaja-dakujeme 😀 ,konecne sa mi malu vrtulku podarilo uspat,vcera sme mali detsku party u nas,dnes sme sli k nasim.Babinka jej dala urobit nadhernu tortu,ruzovy klobucik,no nadhera.Ja som jej upiekla tiez,nebola taka krasna ale velmi chutila.Uz je hore ☹