Nesamostatné 2,5-ročné dieťa

21. mar 2020

Prosím,vedia sa 2,5-3ročné hrať deti aj samé alebo si vyžadujú,aby pri nich niekto stále bol?neviem,či je to bežné či nie no naša dcéra sa sama nevie hrať,stále mi je v pätách,hrá sa vo svojej izbe,len keď pri nej sedím.keď sa postavím,že idem na wc alebo kamkolvek,ide so mnou.
Už nevieme,ako ju motivovať,aby sa hrala aspoň 10 minút sama hnevám sa na ňu,aj pokričím,neviem nič v domácnosti urobiť bez toho,aby som ju mala ako dozor.

elizuella
21. mar 2020

Ahoj. Potrebuje tvoju spolocnost a pozornost. Dopraj jej ju. Kym o nu stoji. Ona casom zacne mat ine potreby, teraz potrebuje tvoju blizkost. Kasli na domacnost.

jumama
21. mar 2020

Nie, taketo deticky sa este nevedia same od seba hrat a nie dlho. Az okolo troch rokov sa zacnu hrat s inymi detmi, dovtedy ich mozno iba pozoruju, okukaju, ale nezapajaju sa spolu. Skus si pozriet montessori skupinu - montessori aktivity su take, ze deti pri nich vydrzia dlho, len musis vypozorovat, co dietatko bavi - len su to hry v tomto veku take, co by si necakala - napriklad umyvat stol hubkou, kefkou, penou. Prelievat vodicku, presypat ryzu, fazulky.... pri tychto hrach deti vydrzia aj pol hodinu, hodinu. https://montessoriguide.org/video-listing

majusska202
21. mar 2020

Ja mam 2,5 ročného syna tiež katastrofa, ale 9n sa nevie hrať ani ked pri nom sedím. Som z toho mierne zúfalá je to živé akčné dieťa v iných sférach az moc vyniká ale toto hranie a ine veci. Ja dúfam ze to je len obdobie a prejde. Neviem ci mi uveris ale môj muz aj okolie to tvrdí ze bud mam začať byt naňho tvrdá v inych veciach alebo ma privedie na lieky. Momentálne som hrozne psychicky zničena. Nam ho ani nikto nechce strážiť kedzr je aky je. Takzr ja som s nim naozaj 7 dni v týždni 24 hodin denne. Ja by som si priala pol dna by sama a nic nerobiť

1gabriela13
21. mar 2020

To sú otázky😆moja sa tiež nevie sama zabaviť, len so mnou, ale mne to vôbec neprekáža, ja sa. S nou rada hrajem, skaceme spolu na trampolíne, skladáme lego, umývam riad, alebo podlahu. Všetko robíme spolu. Podľa mňa to je úplne normálne. A nikdy by ma nenapadlo kvôli tomu kričať na dieťa.

kikidee
21. mar 2020

Moje dievcata sa obe zahraju aj same, rocna aj dvojrocna...musi mat spravne podnety

titla
21. mar 2020

Ja si skor myslim, ze je to o povahe dietata. Mam 3,5 a 1,5 rocne netere, sestry. Ta starsia doteraz pri hre vyzaduje animatora, ta mladsia sa dokaze prehrat aj sama.
Na svojom skoro 9 mesacnom synovi tiez pozorujem, ze bude ten typ, co sa dlho nebude vediet hrat sam.

lenkakravcova
21. mar 2020

Ja mam pocit ze to dosť závisí od človeka ktorý dieťa stráži.
Ja keď som so synom tak chce aby som sa s ním hrala. Doslova to vyžaduje. Ma 2.5r.
Pri mužovi sa hrá úplne sám aj viac hodín, príp mu donesie raz za čas niečo ukázať.
Popravde al emuzovi sa s ním hrať veľmi nechce, okrem nejakého jasenia sa, takže ho väčšinou ignoruje a syn sa ide po chvíľke hrať sám. 😅

agimami
21. mar 2020

Dobra blbost ze sa nevedia hrat same... Moj syn sa hraval sam odjakziva... Az teraz okoko 5 rokov vyzaduje viac sa hrat s nami, ale to preto lwbo mu chybaju kamaráti (karantena) a nechodíme teraz ani na ihrisko nikam

dominushka23
21. mar 2020

jasne ze sa vedia hrat same...moja ma 2,5 a prehra sa sama velaaa...jasne ze su dni kedy vyzaduje moju pozornost na 100% ale nema problems a zahrat aj saama...odmalicka som ju tak ucila..aj starsiu..ked nevarim neupratujem tak sa hrame spolu,ale ked mam pracu tak sa vyhra sama ...starsia to iste

jaskolka
21. mar 2020

Tiež myslím, že to závisí od dieťaťa, pripadne aj celkovej výchovy predtým, trebárs neter sa hrávala sama, ale musela vidieť, že niekto dospelý je v izbe. Ak nebol, vstala a šla tam, kde niekto bol, či v obývačke, spálni atď. Chodila tak do 3 rokov, potom už bežne v izbe sama. Zase synovec úplne sám vydržal v pohode, "rozprával si svoje" behal s autami, bagrom, ale nežiadal spoločnost pri tom, sem tam pribehol, ukázal nejakú hračku a vrátil sa k hre.Ked sa niekto trebárs pridal k nemu, v pohode reagoval, hrali sa spolu, ale keď dotyčný odišiel, nijako mu nevadilo

nikanu
21. mar 2020

Je to podľa mňa len nejaký aktuálny stav, ktorý sa isto mení. Mnoho detí má také obdobie, že proste nechce byť v žiadnom prípade samo, no poviem ti, že toto keď odoznie, tak budeš rada, keď s tebou bude chcieť byť aspoň 5 minút

janulik2008
21. mar 2020

Áno hrala sa sama. Teda až na to že všade boli hračky ale to sú aj trz 😀😀😀 a to má 4.5 roka bežne si sama kreslí alebo sa hrá

saluda
21. mar 2020

Tak to otočte, nech sa ona "hra" s tebou, nie ty s ňou. Upratujte, varte spolu. Mne by preplo z toho, čo robia niektoré mamičky, že sa s deťmi celé dni hrajú. Raz za čas ok, ale celý deň? Veď by sme nemali čo jesť, doma by bol bordel a ja by som z toho bola zbytočne nervozna. Od narodenia moje deti varili, upratovali so mnou, najprv v nosiči, neskôr robili so mnou, aspoň pokiaľ ich to bavilo, nenutim ich do toho. Najmladší so mnou vešia prádlo, vykladá umývačku, utrie rozliatu vodu na zemi. A keď ho to uz nebaví, tak odbehne a robí si niečo sám. Kľudne si vybehne aj na poschodie. Ak ma volá so sebou, tak idem ak mám čas, ale ak sa mi nedá, tak jednoducho poviem nie, nemôžem, lebo varím obed....... V tom prípade buď ostane pri mne a počká, kým dokončím to čo robím, alebo ide sám. Netvrdím, že je to vždy bez mrncania, ale davkujem mu to "nie" opatrne, po kúskoch a postupne pridávam, ani ho nechávam nejak plakať. Nech sa učí, že sa celý svet netočí iba okolo jeho prdelky 😉

autor
21. mar 2020

@saluda toto všetko robíme spolu,ale niekedy potrebujem si urobit aj nieco sama,a este ktomu mame doma novorodenca tak nie vzdy sa mi s nou podari ist.je to psychicky strasne narocne a placem ked ma nevidia,je mi luto ked po nej kricim ale v tej chvili sa inak neda.takze asi bezvychodiskova situacia

autor
21. mar 2020

Len moja nejde sama,je pri mne stale dokym ndpojdem s nou a ked nepojdem,tak bude pri mne stepovat.len my sme ju tak naucili som si toho vedoma,mozem sa hnevat tak na seba,ale ako to zmenit?ci pockat az vyratie a pojde do skolky?

lujza123
21. mar 2020

Niektoré deti majú také povahy. Moja sa prvý krát zahrala sama od seba asi 2.5 minúty keď mala takmer 3 roky. Viem to lebo som si to zapísala do zošita ako významnú udalost.
V 4 sa dokázala zahrať aj 10 minút, v 5 - 6 sa vedela zahrať aj hodinu, do izby sa začala zatvárať až tak v 8 mich. Ináč som ju mala vždy za zadkom.

autor
21. mar 2020

@lujza123 mozno ze naozaj to bude povaha,tak s tym nic neurobim,len sa zmierit 😅

evkamotka
21. mar 2020

Moj tak isto ako tvoja. Sam sa hra len chvilinku, prip vobec. Stale nam v patach. Aj na wc. Ma presne 2.5

autor
21. mar 2020

@evkamotka a beries to v pohode?nezlosti ta to?mna to strasne hneva,neviem si pomoct :/ asi este hormony po porode druhej dcery

saluda
21. mar 2020

Choď na to psychologicky. Povedz, počkaj chvíľku, toto dokončím a potom s tebou pôjdem. Neboj sa povedať rázne, ale nie nahnevane nie, alebo pockaj. Zaobalene do pozitívnej vety. Davkuj jej to postupne, nech si chvíľku pokrici, ak to potrebuje. Nechaj jej emócie, nehnevaj sa kvôli tomu na ňu. Ono je toho oveľa viac, treba to chápať komplexnejsie. Ak máš chvíľu čas, prečítaj si nejakú dobru knihu o výchove, veľa ti to dá k deťom, aj do života. Podľa mňa je v tom dosť žiarlivosť na mladšieho súrodenca. Vždy tam nejaká je, aj keď skrytá. O tom super píše Prekopova, vygooglis 😉

autor
21. mar 2020

@saluda mas pravdu,tiez si myslime,ze asi aj ziarli,i ked sestru pusinkuje,hladka a pomaha mi s nou,vyznava jej lasku,ale doteraz bola jedina a vsetka pozornost sla na nu,teraz sa musi delit.o nejakej knizle ohladom vychovy som uz rozmyslala aj ja,dakujem za tip 🙂

kikidee
21. mar 2020

U nas sa tiez ziarlivost prejavuje tak ze si vyzaduje starsia viac pozornosti, nie ze ublizuje sestre, tu zboznuje...aj ked uz sa zacinaju hasterit. Ale odkedy nie je sama tak tiez na nas visi, chce byt stale na rukach ako babatko, moze to byt tym a to prejde len casom. Hlavne na nu nekric lebo jej mozes ublizit do buducna, ona to nechape ze potrebujes este nieco ine robit alebo babatko opatrit..

alexk12
21. mar 2020

Skus jej pustiť nejakú rozprávku snáď zaujme popritom môžeš variť alebo tak

luccija
21. mar 2020

Ukľudni sa v prvom rade.Preco kričíš na dcéru, že Ťa vyzaduje?tak si nemala mať deti, ale bábiky tie by sa pozerali ako niečo robis a nikto by Ťa nevyrusoval.Mas kontaktné dieťa.Až o 5 riadkov nižšie napíšeš, že máš novorodenca.Moja ma vyžadovala vždy a aj teraz, keď je už veľká stále mi niečo steboce za ušami.Su deti, ktoré sa hrajú hodiny samé vedľa v izbe a potom tie druhé.Nie je to len obdobie je taká, a určite sa cíti ohrozená súrodencom.Daj jej čo najviac času a lásky.Iste, že to je narocne, ale to sú 2 malé deti.Moje dieťa bolo vždy otravné😀keď som bola kdekoľvek ich deti či jedno dieťa sa vedelo zahrať same, alebo dokonca povedalo chcem byť sama, ja si to postavím, spravím sama.Moja dcéra ako môj tieň všetko s maaamou.z druhej izby kricala no poď čakám Ťa, kde si, koľko ešte?Až, keď si začala čítať knihy konečne som mala voľnejšie okovy😂

luccija
21. mar 2020

Čo Ťa môže zlosti, že tvoje dieťa chce tráviť čas s tebou?zlostis sa, lebo máš povinnosti tie si podel s mužom.Nemozes sa hnevať na dieťa a kričať na ňu ta mala duša nechápe, že si nevyspata, unavená, nervózna.Pri mne na WC sedelo dieta s babikou plus pes si nufakom dvere otváral😅

evkamotka
22. mar 2020

Uz som na to rezignovala. Mozno sa to zlepsi ked zacne chodit do skolky

autor
22. mar 2020

@luccija mas uplnu pravdu,vstupila som si do svedomia a budem k nej uplne inak pristupovat,diky

luccija
22. mar 2020

Tvrdo som to napísala, ale ty si jej ISTOTA vystiskaj ju a nekric.Vsetkym tecu nervy😊súrodencom sa bojí, že Ťa strati a prídu časy, keď bude ešte viac tlačiť na kontakt s tebou, keď novorodenec začne vyžadovať ešte viac casu zacnu za tebou chodiť 2 deti😂

autor
22. mar 2020

@luccija ano potrebovala som to pocut presne tak,sko si to napisala.dakujem ti este raz

zuzuliennka1
18. okt 2020

co by som dala za to, keby ma syn vyzadoval ku hre 🤦🏼‍♀️ odjakziva sa hra sam, bude mat 3r v decembri a normalne mi je to az luto semtam, ako mamicky pecu s detmi kolaciky, skladaju plastelinu, kocky,... a moj syn nic, sam vsetko sam... ani rozpravat sa mu este nechce.... uzivajte si ze sa deti chcu s vami hrat, ziadna vyhra to nie je, hned by som menila