Nevie sa vyprázdniť. Mám mu ďalej pomáhať teplomerom?

zajo79
26. jan 2009

Ahojte kocky, syn ma styri tt, nevie sa sam vykakat....vzdy to je za hrozneho placu, skrca nozicky, cvicime, nepomaha nic...az potom ked mu strcim do ritky teplomer, ci rektalnu rurku, sa to nejako "odstupluje" a sa vykaka ale na sest krat, uz bez strcenia teplomeru, ako cvicime a skrcame nozicky on sa vykaka..

Je to v poriadku ak mu pomaham teplomerom? Digitalnym samozrejme, nebudem riskovat ze sa zlomi.

Nemoze si nato zvyknut? Kakal tak dvakrat po sebe, dnes zase skrcal nozicky, ho to preslo..nejako som sa zatala, ze mu pomahat nebudem a musi sa to zlatko moje naucit sam. Nemoze si nato navyknut? Ze sa nebude vediet sam vyprazdnit ak mu budem sama pomahat?

dakujem za rady,tipy a skusenosti 😔

meria
27. jan 2009

Použitie rektalnej rurky:

rektalka sa pred použitím namočí asi 2 cm do detskeho olivoveho oleja (v lekarmi) a jemne sa vsunie do konecnika otacavým pohybom zlava doprava. U novorodnecov a detí do 3 mes sa vsunie cca 3 cm dnu, u vacsich deti o 1 cm viac.

treba davat pozor - zasuvat len ked dieta neplace, alebo netlaci - t.z. ked ma uplne konecnik uvolnený a
nožičky v klude, inak by sa mohol konecnik a hrube črievko poškodit (a nasledne komplikacie - zapal...).

Ked pri zasunutí narazíte na odpor - stolica, alebo dieta zacne tlacit, pomaly vytiahnut rurku a pockat, ci sa dieta nevykaka same dalej.
Niekedy stací, ked odídu vetry a dietatu sa ulaví.
Ak je prve zasunutie bez efektu a dieta nekaka same, znamena to bud ze je stolica este vysoko - treba skusit znova asi o 3-6 hodin, alebo to moze znamenat, ze je velmi tvrda - bobulky, treba dat postupne po troske vypit detsky kamilkovy caj (ukludnuje brusko), pripadne feniklovy.
Nic sa nestane, aj ked kojite - ale nikdy nie viac ako 50 - 70 ml / 24 hodin u malinkeho babatka. samozrejme po malych dúškoch pocas dna, nie naraz.

Ak ma dieta trvale problemy s kakanim, od pediatricky predpisat Sab simplex, Espumisan, alebo homeopatika.
Ak je na UM, bude prevdepodobne treba cim skor vymenit mlieko.

(nas standardny postup na detskych oddeleniech /novorodeneckych)
Drzim vam palce.

meria
27. jan 2009

teplomer sa uz nepouziva - vobec uz nie sklenená rychlobezka.
Rektalna rurky je duta - t.z. ze cez nu pocas zavadzania odchadzaju plyny, pri teplomere sa zbytocne posuvaju naspat hore a v horsich pripadoch moze vzniknut z toho este aj kolika. Preto je rektalka dutá.

tatolu
27. jan 2009

Dievčatá, tiež sme mali problém s kakaním.
Viem, že vaše bábiky sú malé ale mne na zjemnenie stolice pomohol čajík z feniklu a jabĺčko. Ale pri jabĺčku bol väščí.
Najprv sme pomáhali teplomerom (vie, že ste tu teraz písali, že nie) ale iba 1 x za 3 dni. Počula som, že detičky si na to navyknú. Problémy má stále (10 mes.chlapec) ale iba vtedy, keď vymením jabĺčko za iné ovocie. Dokonca ho príšerne zapeká z banánu. Preto som ho vylúčila.
Petka_s myslím, že kojíš, skús jesť vláčnejšie veci, ktoré pomáhajú aj Tebe pri vyprázdňovaní - napr. veľa tých jabĺk - najlepšie je ráno ečte na lačný žalúdok. A skús veľa piť

sikula
27. jan 2009

cau baby...no nám 100% pomáha feniklový čaj, predtým sme používali rektálnu rúrku ale ako sme nasadili čaj, tak je všetko ok, klop,klop,klop...malý kaká každé 2-3 dni 🙂

zajo79
autor
28. jan 2009

dobre raanko.

tak vcera vecer sa maly vykakal a teda riadne, i ked najskor z rurkou, to sa vyprdel, a potom klasika, ako som mu skrcala nozicky tak to islo. Dala som mu vcera feniklovy cajik, zo striekacky, asi 20ml, tak to mu asi pomohlo aby to islo lepsie ako po ine razy.

Sikula, kolko davas cajiku? A kojis? Viem ze by sa nemalo davat caj ked sa koji, no ale ked mu to ma pomoct, tak co uz... Dnes mu dam zase trosku, ze co to spravi 😕

nimi22
28. jan 2009

ahojte, tak s tymto ma aj moj problem, rurky a teplomery sa bojim zavadzat, kaka po castiach chudatko a vzdy pri tom place, davam mu jablkovu vyzivu s boruvkami, to mu pomohlo vcera som kupila aj slivkovu tak dnes vyskusam, mo maly nepije nic okrem MM tak vyskusam aj ten cajik so striekackou, co by este pomohlo???, inak som vyskusala aj kasu proti zapche ale nic zatim ☹

dudinka21
28. jan 2009

Ahoj tak mi sme mali problémy s kakaním a ešte aj máme.. No keď bol iba kojený nekakal vôbec stále plakal krčil nožičkami nachodila som sa po doktoroch a nakoniec mi povedali, že niektoré deti kakajú aj raz za týždeň tak som to nechala tak, a fakt sa raz za týždeň vykakal. Nám pomohli probiotika to dostať v lekárni... Tiež sme používali iba rektálnu rúrku, ale potom som prestala, lebo napr.. v Rakúsku je to zakázané, lebo dieťa stratí potrebu vykakať sa samé... A teraz máme 7 mesiacov a tiež kakáme raz za týždeň a to už papá aj iné maškrty. A teraz nám zase pomáha slivková kaša ale tá sa môže až od 6 mesiaca ale ked dlho nekaká a vidím, že ho bolí bruško dám mu to, a vykaká sa hneď.. Ja si teda vôbec neužijem špinavé plienky!!! Nám už v pôrodnici povedali, že nevedia prečo sa tak snaži pri kakaní, ked má pri tom normálnu stolicu nemá zapchy alebo pod.. Tak neviem hádam to prejde.. A k teplomeru to je asi fakt lepšia rúrka...

kotenko
28. jan 2009

Ahojte, citala som celu temu.. Lili mala tiez problemy s kakanim kvoli Nutrilonu, lebo ju zapekal. Kakavala tak kazde dva-tri dni, ale to mala asi po mne 😅
nam kazala lekarka, aby sme je davali vodicku-dzusik z mrkvy - je v nej vlaknina, aj ked sa hovori, ze mrkva zapeka, nie je to pravda... nas mrkva zabrala - kupovala osm malej dzusik z mrkvy a jablcka od Hami, tak ten nam pomahal... treba vlaknivu - jablko, mrvku.. pripafne feniklovy cajik.. my sme mali od Hami - dobry sen ci ako sa to volalo...

vinyan
26. apr 2009

Nasmu syncekovi pomaha na uvolnenie poloha v autosedacke-vajicku. Nad to dame hrazdicku s hrackami, za ktorymi sa hybe a dost sa uvolni, plyny aj stolica. Ak vidno, ze tlaci, ale mu to nejde, skusam ho dat predtym na brusko alebo nakojit (pri jedeni sa posuva peristaltika alebo sa aspon ukludni cucanim a neplace) a dat tomu cas. Ak place prevelmi, tak nevaham s rektalnou rurkou. To je zriedka. Zvisla poloha je asi lepsia ako vodorovna.

goga03
26. apr 2009

ahojte,
nam pomohli ovsene vlocky. davam mu ich do postruhaneho jablka na desiatu. pekne mu upravili stolicu a uz nie je taka tvrda a v pohode sa vykaka. dokonca aj pravidelne vzy rano.a kaka na nocniku, v tej polohe mu to lepsie ide. ovsene vlocky sa ale mozu az od 7 mesiaca, ak ma niekto mensie dieta a mamicka koji, tak sa odporuca aby tie vlocky jedla mama.

danielkapo
27. apr 2009

Ahojte,
my sme sa trapili asi tri mesiace, hrozne nieco..aj osem dni nekakala a to sme skusali asi vsetko....cvicit, masirovat, ryzu ani bananik vobec nepapala...no zufalstvo 😒 Davala som jej aj probiotika, zmena minimalna....A potom sa to upravilo z nicoho nic....asi mesiac uz krasne kaka kazdy den (maximalne kazdy druhy) pekne do nocnika...
Mrkva varena zapeka, surova naopak, najma ta stavicka, ma zmakcujuci ucinok na stolicu 😉
Tak vela stastia tym co sa takto trapia....nech sa to cim skor zlepsi

mgurnak
27. apr 2009

aj nam pomohli vlocky a este sme zacali davat kvapky Bio gaia....a je to oooovela lepsie

mgurnak
27. apr 2009

a este...tie kvapky mozu deti uz od 3 mes

lucia1004
27. apr 2009

🙂 no, nam tie kvapky nepomohli, takze to bude asi individualne🙂

ncora
28. apr 2009

Ahojte aj nas trapil ten problem z kakanim ale vymenili sme mliecko..pijeme Nutrilon comfort a kakame pekne....skuste ak teda nieste na MM

mirka.m
28. apr 2009

ahoj ncora, tiez mame problem s kakuskanim. dnes sme zmenili UM na nutrilon cimfort. tak som zvedava na ucinok. mam doky vravela ze by sme mali vymienat mlicka postupne. cize dnes dam jedno papkanie comfortu, zajtra dva krat ..... vy ste ako menili a kedy sa vam sostavil vysledok - kakanie bez problemov 😉

ssiska
29. apr 2009

Ahoj zajo 79, my používame tiež rektálnu rúrku, odkedy ho viac dokrmujem nevie sa vykakat, stále masírujeme, cvičíme s nožičkami, poloha na brušku, na tigríka a nepomáha nič, len rúrka. Najprv plakal 3 dni, ani sa chúďatko vyspať nevedel. Kamarátka tiež používala rúrku, tuším do 5 mesiacov, malý si na ňu nezvykol, kaká pekne sám. A troška nám zabrali probiotiká Infants Dophilus, tak sa mu to niekedy podarí samému. Predtým mával 4 stolice za deň, ja ho trápiť s plnými črievkami nenechám.

tamka84
29. apr 2009

Moja malá už 3 dni nekakala ☹ , kojím ju, ale ked nemám dosť mliečka dak jej dávam nutrilon (cca 1x za týždeň), začala som jej už dávať kurací slabučký vývar, s mrkvičkou. Neviem prečo nevie kakať. Nič nezaberá, dávam jej viac krát za deň kamilkový čaj, skúšala som aj slivkovú šťavu od HIPP, a dnes som jej dala aj od Hami, prvú lyžičku jablčka. No stále nič. Skúšala som aj s rektárnou trubičko, ale malá pri tom vystiera nožičky a plače, tak jej to už nechcem dávať. Čo mám robiť? Lekár mi minule hovoril, že niektoré deti nekakajú pár dní, lenže vidím na malej že jej to vadí. Plačká,tlačí a nič. už som zúfalá. ☹ ☹ ☹

mata642
2. máj 2009

Ahojte tamka84 a vsetky co mate problemy s kakanim....ja mam 6 mesacnu dcerku a kojila som ju len 7 tyzdnou a potom sme presli na bebu,nekakala 2 dni a kazali mi dat nutrilon..tak som posluchla a ziadna zmena,este dalsie 4 mesiace mi kakala len s teplomerom aj ked som ju zacala prikrmovat..par krat sa stalo ze som ju nasla pokakanu a to sme robili oslavu...pred par dnami som stretla znamu a ta mi povedala ze s prvym synom mala taky isty problem ale teraz druhemu dava FRANCE LAIT,francuzke mlieko a nema problem tak som hned sla a kupila ho a este v ten den sa mi mala vykakala, a od toho dna kazdy den 2 krat...bola to najlepsia rada za cely ten cas,lebo doktorka mi kazala rozvarat ovsene vlocky a este neviem co vsetko kozne a nic nepomohlo...teraz uz 3 dni kakame a som naozaj stastna..inak vravi sa ze si deti zvyknu ale moja si asi nie a to kakala 5 mesiacov s teplomerom...dufam ze som pomohla..papa

miri3
5. máj 2009

Ahojte.tak nasa malá mala ten istý problém ked som nemohla kojit začali sme davat nutrilon a od vtedy sme mali problémi s kakaním pomohla nam sem tam rektalna trubička ale to tež nie vždy,skušali sme neskôr aj šťavičky ale tie teiž moc nepomáhali,Všetko sa nam to upravilo až keď začala sama sedieť tak sme ju vždy usadili na nočník a čuduj sa svete tam sa nam pekne vykakala.Od vtedy už problémi s kakaním nemáme

ikera
12. júl 2011

ahojte ja mam taky isty problem moja dcerka nemoze kakat stale ju zapeka a ja neviem od coho .este je aj operovany zo zadockom lebo mala fistulu konecnika ,takze jejrobili anoplastiku.skusame aj slivkovu stavicku ,aj broskinovu vyzivku ,aj harmancekovy cajik .povoli to na dva dni a zase mame to iste p.prosim vas poradte mi co mam este vyskusat . 😢 😢

ela007
12. júl 2011

@ikera ja davam malej do mliecka 5 kvapiek bio gaia (je to od 3. mesiacov), ked jej to budes davat kazdy den pomaha to super 🙂 su to probioticke kvapky. Drzim palceky!

bambulkamacko
27. sep 2013

ahojťe potrebovala by som poradit mam 3tyzdnove miminko a nevykakal sa 2dni ma iba vetry a neviem ci to mam nechat tak aby sa sam vykakal alebo ist s tym k lekarovi prosim poradte mi dakujem

kaja554
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaruska12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca2110
9. nov 2013

@jaja64 ahoj, s tým dufalacom opatrne, lebo my sme boli na ňom doslova závislý rok !! a bolo ťažké malého odnaučiť bez pomoci kakať.... tak babenky, skúšajte prírodné lieky, napr. slivky papať- pre väčšie detičky, veľa vody piť, samozrejmé je denne papať polievočky.... a neviem ako by som vám ešte poradila, počula som aj o ľanovom semienku, že pomáha... keď ma ešte niečo napadne..

mia394
20. jan 2014

@zajo79

Ahoj, kúp malému nejaké preháňadlo. Mám tiež malého a mali sme podobné problémy. Kúp mu preháňadlo a daj mu ho. Nech pije veľa tekutím ked mu ho dáš. Na noc mu daj radšej plienku lebo prehanadlo niekedy nemusi zaučinkovať hned. Potom by sa mal v pohode vykakať. Ale v žiadnom prípade mu nepomáhaj s takymi blbostičkami. 😉

sammy
20. jan 2014

@mia394 Odpovedas uz dost neaktualne, ked si pozries datum prispevku autorky a po druhe - stvortyzdnovemu babatku prehanadlo?!

loeffler
27. jan 2014

ahojte mam problem s dcerkou mala len pred mesiacom rok ale od male ma problem sa vykakat.teraz ak potrebuje sa vykakat tak strasne place a prestane tlacit tak ze jej ostane stolica medzi a musim jej pomahat....neviem s coho to moze bit ideme 6 na gastro ..lebo aj doktorka nam dala taky olej kazde rano jej ho davam a stym ma riedsiu stolicu ale aj tak place..moze mat problemi s crievkami??

bibiana20
27. jan 2014

nasa dcerka bola od malicka na bebe,lebo som nemala mlieko a nevedela sa prisat a do pol roka som jej musela pomahat nie vzdy ale vadsinou...po pol roku ako zacala s prikrmamy sa jej to s dna na den upravilo a kakala uz sama...myslim si,ze je lepsie pomoct ako nechat v krcoch ved urcite v 20ke uz im nebudeme davat do dubky teplomer 😀