Nezastaviteľné a neposlušné batoľa

nyteshade
5. jún 2019

Ahojte. 😥😥
Začínam byť úplne zúfalá. Môj malý (20m)je neposlušny, zlý, nezastaviteľny. Dennodenne robí zle, dookola tie isté veci ako vylieva psovi misku s vodou, vyhadzuje príbor, ničí veci, kým poriadim jedno, už je zničené druhé, kým poriadim vyhadzane dokumenty a papiere, už je rozliatabvsade voda alebo nočný stolík. Niečo nedovolím, začne vrieskať búchať do skrine, dupať. Nerozmaznavam ho, som celkovo ta prísnejšia matka, nepomáha mu dat na rit, ani vysvetliť, ani pekne povedať, vonku ma absolútne nepočúva, niečo také ako Jurko pod sem - to ako keby ani nepočul. Cele dni je to len samé Juraj! Nie! Nerob! To sa nesmie! Čo zase robíš? A len lietam z jednej strany na druhú... To nie je len o ničení vecí, to je aj o tom ze spadne zo schodov s motorkou, lebo nereaguje na moje Počkaj! NECHOĎ EŠTE! STOJ!
Začal sa mi hádzať na zem, vbieha do každého obchodu, pasaze, hocikde, keď ho odtiaľ vezmem, tak reve, vrieska, nepomáha nič.
Nedá sa mu nič vysvetliť, psychicky je v poriadku, je múdry, šikovný, veľa vecí ovláda... Len nepočúva.
Občas je totálna hrôza s nim niekde ísť, stojím aj pol hodinu na jednom mieste a keď ho vezmem za ruku že ideme opäť vrieska, nechce stať na nohách, dokonca začne utekať k cudzím ľuďom a pýtať sa k nim na ruky, ako keby som nejaký tyran..
Keď si ublíži, nič si z toho nerobí, spraví to opäť. Ja som v 5 mesiaci, nemôžem ho stále kontrolovať a behať za ním všade, nedá sa to zvládnuť.
Ako ho naučiť poslúchať, keď nereaguje ani na trest, zákazy, ani pochvaly, dohovor, nič... 😥
Som nešťastná, dnes som tresla od nervov o zem jeho motorku, nechcel na nej vôbec ísť, vlacila som ju ako sprostá a on utekal k ceste. Dakedy by som najradšej nechala v meste, nech si ide kde chce a šla domov. Už nevládzem.

vparisova
7. jún 2019

@vanilka83 ale kúpila som si aj golfový kočík pre dvojičky a vozím ich pomeste v ňom. Skate má nevýhodu v tomto,že ak mám prejsť z cesty na chodník,cez schodok viac ako 10 cm, tak neprejdem. Kočík dokáže cez obrubník prejsť ale skate mi ostava dolu.tiez keď som mala nasadenú vaničku, držiaky na skate som musela nastaviť čo najdlhšie a tým pádom som musela ísť vedľa kočíka/alebo za kočíkom a ruky nasponovane. Napriek tomu ale skate používam denne,veľký pomocník do obchodu. S dvojičkovsky širokým golfovom by som neprešla.

vanilka83
7. jún 2019

@ivanapetrasova ja s tymto uplne suhlasim ked moj maly robil nieco co som nechcela proste som to dala uplne mimo dosahu pozamykala vsetko zaistila v podstate vsetky stoly police su uplne prazdne svoje hracky ma na svojom jednom mieste a ked zrazu nemal ako robit zlobu tak som uz nemusela po nom tolko jacat a zrazu bol milucky uz sa pride aj sam pomojkat ale mozno je to aj velky vykrik dietata ze potrebuje viac nehy a viac pozornosti nechcem nikoho samozrejme urazit len by som asi skusila sa viac s nim hrat chodit von medzi deti na ihrisko nech sa vyblazni a viac by som ho skusala pomojkat aj ked by sa spociatku mozno branil po case mu to pride prirodzene a bude sa mu to pacit

vanilka83
7. jún 2019

@nyteshade ku kociku sa da dokupit sedatko alebo pridavne surodenecke schodiky ked budes nosit babo v satke alebo nosici das starsieho do kocika nejaky ten sposob ktory vam bude vyhovovat si urcite najdes 👍

pras
7. jún 2019

@nyteshade Ja len súhlasím s tým, čo tu bolo spomenuté - pomáha uznať dieťaťu jeho pocity, popísať jeho emócie a pomôcť mu s tým. Dieťa nie je pes aby počúvalo na zákazy a príkazy, ale ani dospelák, ktorý už vie ako ich spracovať. Potrebuje tvoju pomoc a celkovo, zmenu komunikácie. Skús sa do neho vcítiť a predstaviť si, čo asi práve prežíva a prečo robí to, čo práve robí. Môže ti to pomôcť s riešením situácie.
Moja svokra mi poradila, keďže môj muž bol veľmi živý a moje dieťa je po ňom, že jediné, čo pomáhalo, aby ju vypočul, bolo si čupnúť na jeho úroveň, vziať jeho tvár do dlaní, pozrieť do očí a jasne povedať, čo od neho potrebuje, aby robil, poprípade nerobil.
A tvoje dieťa nie je zlé. Rovnako ako ty nie si zlá, keď ti rupnú nervy ;)

jamijamijami
7. jún 2019

@nyteshade Odporúčam: výchova nevychovou.cz
Veľmi vzácne rady sú tam 🙂 krásne vysvetlené, naozaj odporúčam

hipuska
8. jún 2019

V celom tomto mi chyba otec dietata. Je to aj jeho dieta, takze kde je? Ak si ty v 5 tom, a mas taketo dieta...prechadzky vonku, nakup, lekar=otec.

vap2011
8. jún 2019

Montessori Nevychova.cz kniha Ako hovorit s detmi aby nas pocuvali.... (Cele je to o kominikacii s dietatom. Cit.: "Dieta ma vzdy dovod preco nieco robi." "Nikdy nepodcenujte silu slov, ktore hovorite svojim detom")

ivik111
8. jún 2019

@nyteshade tu na MK existuje skupina-Mam narocne dieta...🙂skus😉

because
8. jún 2019

Odporucam ti knihu AHA rodicovstvi, treba zacat od seba, mne ta kniha neskutočne pomohla... toto co opisujes robia vsetky deti, niekedy viac, niekedy menej... Hlavu hore😉

monika494
8. jún 2019

Skus pozriet prednasky na stranke nevychova.sk. tam sa venuju presne takymto zalezitostiam.

tomilu711
8. jún 2019

https://www.nevychova.cz/
Skus zacat s touto strankou. Nemas zle dieta, len si jednoducho nerozumiete. Treba zmenit hlavne tvoj pristup. Vychova nie je o sustavnom nie, nemozes, pozor atd.
A s tou motorkou... Dieta si milion krat zmeni nazor v tom co chce robit. Doma chcel motorku, vonku zmenil na zbieranie kamienkov, za chvilu zmeni na piesok, potom na nahananie vtacikov.
Ty mas vlastne nervy na to, ze sa dieta chova ako dieta.
Takze zmena musi ist od teba. Zacni menit pristup.

derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronicka88
8. jún 2019

Kamarátka ma takú salamistku dcéru.ja mám pol roka staršieho.talze som videla ten rozdiel keď je dieťaťu jedno kam ide a čo na nho kričíš(dievcatko.).až raz ma ona videla ako môj chytil Hysák lebo....ja som ho vždy cca od roka a pol chytila za rúčky tak aby sa nemohol hýbať ale nie tak aby som ho obmedzovala(nikdy,podotýkam nikdy mi neodporovoal lebo to bol znak že prekročil čiaru)...keď som ho chytila jasné som mu vysvetlila čo a ako a aky to bude mať následok...a trest musí byť nutne Ihneď tak malé dieťa nerozozná cas-zajtra,o týždeň,...ale ihneď!keď mi ušiel cez malý prechod pre chodcov trikrát!sme sa vrátili a trikrát musel prejsť cez cestu so mnou za ruku.bez kriku,bitky,zákazu.jednoducho takto sa chodí a musia si to zapamätať.ci na dprazadle,peso,hocijak.trpezlivost!vysvetľovanie!ty keď mu povieš nie,nerob!čo zase robíš?!ako on chudák má vedieť čo urobil zle?také dieťa hľadá,objavuje a neuvedumeje si nebezpečenstvo.a nutné keď niečo vysvetľujem ti MUSI hľadieť do oci!a vnímať ťa!na toto som bola prísna..lebo darmo by som za ním.v behu kričala.zastavila a prinútila ho pozrieť sa a počúvať mať moja stará mamka nechápala ako ju dva a pol ročný na odrážadlo čakal pred veľkou svetelnou križovatkou!no tak,že sme bola neoblomna.a dodnes nemáme problém ísť hocikde-banka,reštaurácia,výlet,...áno má výkyvy:D ale to už sa stačí len krivo pozrieť...aj tak si stojím za tým že keď budeš trpezlivá a prestanem vydávať neurčité zakazo-peikazy za pár mesiacov uvidíš výsledok!ale uvedom si aký je starý?a či nechceš od neho priveľa.ja som do spodných skriniek dala veci keď mal malý dva a pol roka.lebo ma to nebavilo dookola ho upozorňovať.

veronicka88
8. jún 2019

A podotýkam že som nečítala mimo francúzskej výchovy nikdy žiadnu knihu.proste som sa len zamýšľala nad aktuálnym obdobím a potrebami objavovania,zisťovania a hľadania seba samého môjho dieťaťa.

zuzana966
8. jún 2019

Môj tiež toto isté robil ale ako náhle prišiel mu braček na svet úplne sa to zmenilo sem tam má ešte tu svoju chvíľu a to ma už 3 roky ale už mi tak ako predtým niekedy pomôže to keď si ho človek nevšíma lebo čím viac na neho budete upozorňovať tím viac krát to bude robiť nemá to zmysel a prechádzanie cez cesty sme sa učili na dopravných ihriskách..a postupne na to došiel že keď poviem: stoj ide auto alebo trebárs počkaj máme červenú tak postoji

kiara3
8. jún 2019

@nyteshade u nas je to presne to isté co píšeš len nas ešte k tomu vrieska cely deň...veru kočík nepouživam takmer pol roka ale budem musiet znovu lebo mi uteka odbieha a nic ine nerobim len letim za nim ked chcem zmeniť smer katastrofa...Vieš ja viem presne ze toto este nejakú dobu potrvá je to moje druhe a starší nam dal tiež dosť zabrať...takže ked chceš do obchodu bud kočík alebo chod sama...

12345anna
9. jún 2019

Ako písala evka6, zle deti nie sú, sú len zlí rodicia, udajne. Mne psychologička povedala, že dieťa si vynucuje pozornost. Vie, že ak zlosti, tak si ho všímate , tak to robí tak casto ako sa len dá. Dieťa nesmie dostávať negativne povely, ktore zacinaju ne..., nerob to, nevysyp to, nechod, neber... treba si ho všímať naopak ked spraví niečo dobré, treba ho pochvalit, kludne aj zvelicit. Napr. Že je najsikovnejsi chlapcek, lebo poskladal vezicku, ze je to velmi pekna vezicka a ze krajsiu mamicka este nevidela.
Navsteva psychologa môže veľmi pomoct, dieta nemusí mať psychicku poruchu, no možno mu nerozumieme. Moja dcérka bola v tom období citovo nezrelé, bola na mne doslova závislá, nechcela sa o mňa deliť so setrickou, neskôr sme mali problemy so školkou. Take male dieta, ešte nevie hovorit o svojich pocitoch, netozumie im, a prejavuje sa tak, že nici veci, hádže sa o zem.
Taketo spravanie zvyknú mať aj detičky, ktore sa predcasne narodili. Inak sú sikovne, chytre. To ma zas kamaratkin synček taký pyoblem. Tiež to riešili s psychológom. Ich malý mal nezrelé nervovú sústavu, inak normálne, hrave, sikovne dieta, už v škôlke pekne čítal, počítal. No potrebuje obrovske množstvo pozornosti.

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nyteshade
autor
9. jún 2019

@ivik4 ja som nikde nepovedala, že je takýto od narodenia. Donedávna to bolo tiché, skôr introvertnejsie dieťa, ktoré všetko pozorovalo. Takýto je od Veľkej noci cca, čiže od APRÍLA! Ja som v piatom mesiaci otehotnela som v januári... Tak si to prosím spočítaj a ak ti aj tak vyjde, že som si dieťa robila keď už bol neposlušny ten starší, tak si to s počítaj ešte raz, ďakujem

nyteshade
autor
9. jún 2019

@tomilu711 ja mam skôr nervy na to, že si nemám kedy vydýchnuť, a potrebujem to, vzhľadom na zdravotný stav aktuálny. Skôr mam nervy na to ze musím byť vkuse v strehu aby si neublížil, nemôžem ísť ani na záchod

thoughtfulweirdo
9. jún 2019

Ja mam taku 16 mesacnu. Podla mna to je normalne dieta 🙂 su aj tiche pokojne deti, ale vacsina je v tomto veku "neposlusna", ziva, utrhnuta z retaze, presadzuju si svoje a k tomu patria aj hystericke zachvaty uprostred ulice, plieskanie sa o zem a nepocuvanie prikazov a zakazov. Kamkolvek ist znamena pripravit sa na vresk, trucovanie, vzdor, pokusy o zdrhnutie a robenie len toho, co je nebezpecne a neocakavam, ze by sa to najblizsi rok malo nejak vyrazne zlepsit. Uprimne ti poviem, ze toto je aj pre mna otrasne obdobie a treba ho len preckat 😄

ivik4
9. jún 2019

@nyteshade ja som to tak aj myslela co tu niektore ocividne nepochopili. Ze dieta potrebuje v prvom rade pokojnu matku. Co mu da nervozna matka? ? Preto som sa Ta spytala ze preco uz si opat tehu, uz viem odpoved. Tak bohuzial jedine vyckat hadam to prejde , nas ma 4 a je len o trochu iny. Aj keby som chcela dve deti co v ziadnom pripade nechcem tak si narovinu poviem ze to by som nedala a zbytocne by mali nervnu matku

tomilu711
9. jún 2019

@nyteshade a nemas niekoho kto by ti pomohol? Obcas ho postrazil napr. A co otec? Ako sa zapaja?
A je normalne, ze takto male dieta treba stale strazit. Maloktore dieta je take, ze si sadnes a vylozis nohy a oddychujes.
Fakt skus pozriet videa z tej nevychovy a mozno zmenis trosku postoj. A nebudu ta vytacat veci, ktore ta teraz vytacaju

berginkan
11. jún 2019

@nyteshade tiez sa priklanam k tomu, ze od neho vela cakas, davas mu vela zakazov, nieste vobec kompatibilny zial a myslim, ze tym, ze si tehotna ti aj praskaju nervy - chapem, si unavena, potrebujes klud atd. ale zivot take veci prinasa, takze musis naozaj zacat od seba a nastartovat svoj vztah so synom znova, pekne pomalicky, lebo sa zrejme potom zblaznis, nebudete moct nikam chodit a casom to bude este horsie. nieco som si o tom studovala a tiez sa radila s detskou psychologickou, kedze k nam malo prist dietatko 1+. a to co pisu baby je pravda. oni este nevnimaju zakazy atd tak ako si myslime. naozaj je lepsie zacat s tym, ze sa s nim skusis dohodnut, hravou formou zmenit veci a hlavne byt. skus tiez nejake hry, zapoj do toho bezny chod domacnosti, ked chce vylievat, tak nech vylieva do nadoby, ked chce trhat, daj mu veci na trhanie a vela sa s nim rozpravaj. vsetko schovaj, psikovi preloz vodu niekde kam nema maly dosah, psa skor obhospodaris ako dieta 😉 a hlavne nadych vydych. budes potrebovat trpezlivost a mozno to vsetko uz robis, no treba dlhsie, chce to cas. a tiez neviem ci som si nevsimla, ale ako sa zapaja ocino? pravdepodobne je cely den v praci vsak? ako travite vikendy, resp aky je maly ked je s nim? vies o tom, ze pri matkach su deti viac neposlusne 🙂

nyteshade
autor
13. jún 2019

@berginkan
@tomilu711
Malého ocko, môj manžel, je skvelý. Hra sa sním, mne pomáha, resp ja pomáham jemu, ved po práci skoro všetko mi pomôže, spraví, nie je problém. Tiež je už ale dosť nervózny, unavený, chodil dva mesiace do práce s pruhom, tak chápem.
Pri mne je Jurko teraz poslusnejsi, lebo sa spolu po novom veľa rozprávame, snažím sa ho menej napominat, posluchne, nevyvadza toľko. Keď je pri nás ocko, tak je kúsok neposlušnejsi teraz. Ale dostáva sa to do lepších koľají keď sa spolu s Jurkom pekne dohodneme na niečom

tomilu711
13. jún 2019

@nyteshade skvele 😊👍.
Ja tiez od malicka fungujem so synom na rozhovore a dohode. Aj ked este nehovoril, chapal vzdy. A dodnes nam funguju dohody. Ma to rad 😁.
A aj u nas, ked je s tatom tak vyvadzaju 😁 to je normalka.

martt
12. júl 2023

@nyteshade ahoj. Mna by zaujimalo ako to s dietatom a súrodencom pokracovalo.