Nočník a 2 ročné dieťa

lulubu14
25. apr 2012

Ahojte, viem že sa tu o trampotách s nočníkom popísalo veľa, no neviem čo s malou. Má vyše 2 rokov a už okolo 1,5 sa mi pýtala na nočník aspoň občas. Teraz je to uplne trápenie, nehce o ňom ani počuť, absolutne nereaguje na to slovo, nepýta sa ani vycikať a s revom si odmieta sadnúť. Akokeby cikanie neexistovalo. Skúala som asi všetko čo sa dalo - po dobrom, po zlom, cikanie so mnou, obrázky na nočník, chodenie bez plienky - tak chodí asi mesiac a stále nič okrem toho že ja mám viac roboty lebo stále periem a dávam pozor aby čo neocikala - prechladnutá ani chorá nie je . Ja už neviem čo robiť či na to kašlať a skúsiť to neskor alebo pokračovať - privítam každú radu

halienka
25. apr 2012

@lulubu14 Moja má 2 roky a 5 mesiacov a tiež totálne nič. Ani neoznámi, že sa docikala, bez problémov behá s mokrou riťkou. Kakanie niekedy oznámi, ale vždy až po vykakaní, nikdy nie pred. Ja som už urobila asi 3 pokusy, ale len jedno alebo dvojdňové, a keď vidím, že ani jedno jediné vycikanie do nočníka za celý deň, tak to radšej zabalím, lebo už cítim ako vo mne stúpa žlč a už by som potom robila na ňu neprimerané nátlaky, poprípade ju hrešila, hundrala atď, proste nechcem to dostať do takého stavu, že jej to ešte aj znechutím. Tak stále dávam tomu čas, pozitívne motivácie stále má, kamarátky v jej veku, ktoré sú už bez plienky, vidí ich cikať do trávičky, nás doma, veď stále ide so mnou na vécko, ona si vtedy sadne na svoj nočník, ale sotva vydrží sedieť minútu a už vstáva, nič tam neurobí.aj si so mnou umyje ruky atď., no ale zatiaľ akoby jej to bolo šumafuk. Máme doma aj parádnu mäkkučkú redukciu na wécko, ale ani to zatiaľ na ňu nezaberá, aj si tam posedela párkrát tiež tak minútku ale neurobila nič. Tak len dúfam, že ten správny čas ešte príde, poslednú métu mám leto, keďže na jeseň ide do škôlky, tak to už budem musieť potom pritvrdiť. Snažím sa nestresovať seba ani ju, lebo nechcem potom vďaka tomu dosiahnuť ešte zhoršenie celej situácie, ja už som to zažila u nás aj s jedlom aj spaním, mám proste riadne tvrdohlavé dieťa a keď na ňu robím nátlak, tak to je ešte horšie.

lenja123
25. apr 2012

Ak ste na tom naozaj tak zle, že si s revom odmieta aj sadnúť, tak by som na tvojom mieste určite dala pauzu. A nočník dobre skryla a vôbec nepripomínala aspoň 2 týždne - alebo kľudne aj mesiac. A potom začala úplne od začiatku. To znamená naučiť ju na nočníku len sedieť - aspoň chvíľu, nič viac. U tak veľkého dieťatka by už možno stálo za zváženie aj skusiť učiť rovno na WC - samozrejme s redukciou na misu. Možno by sa jej zapáčilo, že chodí na WC ako dospelá a okrem toho ak má už vypestovanú traumu z nočníka (a podľa toho čo píšeš, tak asi má) tak by to bolo celkom OK riešenie.

lulubu14
autor
25. apr 2012

@halienka
moja malá ide tiež od septembra do školky tak som z toho zúfalá, može byt aj pocikaná aj pokakaná nič nepovie rozmýšlam že jej dám asi pauzu len sa bojím aby potom neprestala uplne lebo ona je strašná salámistka nič ju netankuje - kývne mi rukoua povie ale čo mama a je hotovo

lulubu14
autor
25. apr 2012

@lenja123
asi by to stálo za skušku a začať rovno s weckom

sante81
25. apr 2012

@lulubu14 môj syn na nočníku nikdy nesedel, presli sme rovno na velky záchod a plienku som zrusila uplne. je pravda ze u niektorych deti to príde neskôr, ale nenutila by som. dajte si pauzu a kup jej detsku dosku na wc a trpezlivost a chválit chválit a chválit.

frola
25. apr 2012

@lulubu14 podla mna tiez to wcko po nejakej pauze. moja mala nechce kakat na nocnik ze citi to hovienko 😀 takze tiez len velke wcko u nas. a skusila aj cukrikovu metodu? u nas sme ficali na gumovych medvedikoch. a naucila sa za 7 dni.

lulubu14
autor
25. apr 2012

@frola
aj cukríkovu aj lízatkovu aj džusikovú 🙂 a nič nezabralo :(

exupery
25. apr 2012

@lulubu14 nesil ju,ono to prejde casom,ten truc...mozno tym ziadna viac tvojej pozornosti...skuste ist do kolektivu,kde uz deticky chodia same,mozno ju to bude viac nutit-byt ako oni,cikat do travicky,a podobne...neboj,casom urcite bude bez plienky... 😉

lulubu14
autor
25. apr 2012

@exupery
viac pozornosti ako ma odo mna - som s nou celý deň od rána do večera
ale asi máš pravdu nechám tomu čas a uvidíme, radilo mi tak viacero mamičiek - skúsime uvidíme 🙂

erikovamamka
25. apr 2012

@lulubu14 Ahoj, urcite ju nenut a vobec jej nocnik neponukaj. Skusila by som dat nocnik niekam do kuta izby, posadila na neho jej najoblubenejsiu babiku, macka.... a chvalila ich, ako sa pekne vycikali, vykakali. Nedavaj jej ich prikladom a nehovor jej, aby to skusila aj ona, iba chval babiku. Skus, mozno to pomoze. Drzim prsty ! Na zaver moja skusenost, starsi syn zacal s nocnikom, ked este poriadne nesedel. Ked som zbadala, ze zacina kakat, sadli sme na nocnik a potom tlieskali, ze sme v nocniku nieco nasli. Islo to uplne spontanne a nikdy s nocnikom a ani s WC problem nebol. Uvidime, co nas caka s mladsim, 7 mesacnym.... 🙂

lulubu14
autor
25. apr 2012

@erikovamamka
veď u nás to bolo také isté, aj sa od 1,5 roka sama pýtala, len pred 2 narodeninami to začala ignorovať a doteraz nič - nemá záujem, nechce ani počuŤ

erikovamamka
25. apr 2012

@lulubu14 viem, je to trapenie, ale ber to aj tak, ze cely zivot s plienkou chodit nebude. Pretrpite si toto obdobie a bude vsetko tak, ako ma byt. 😉 . Skus to, co som ti napisala. Snad to pomoze, velmi ti to prajem. Hlavne sa neznervoznuj, malinka to vyciti, bud kludna a chval babiku. Som zvedava....

halienka
25. apr 2012

@erikovamamka výborný nápad s tou bábikou, určite skúsim aj ja 😉 . U nás tiež cukríková metóda nezabrala. Tiež ma štve, že každý kto k nám príde, tak prvé na ňu, či má ešte plienku a ako je to možné taká veľká dievka 😠 a tiež by som najradšej urobila takú pauzu aby o tom ani nepočula určitú dobu, ale vďaka tým návštevám a babkám čo furt chodia a hučia do nej sa to moc ani nedá 😝 Ale ja to teraz určitú dobu vyslovene ignorujem a ani pol slova jej nepoviem k tomu.

lulubu14
autor
26. apr 2012

@erikovamamka
potom dám vedieť ako to dopadlo 🙂

lulubu14
autor
26. apr 2012

@halienka
no tie babky vedia povzbudiť to ti poviem🙂

elka74
26. apr 2012

ahojte. u nás je to podobné. malá sa občas vypýtala, sem tam sa podarilo. ale poslednú dobu reve ako drak a nie a nie sedieť na nočníku. už som to vzdala a dala som jej plienku. ale ked ju má mokrú tak to mi príde povedať. počkáme kým bude vonku teplejšie a bude môcť behať v gaťkách. hádam sa to časom poddá.. 😒

klauduska
26. apr 2012

@lulubu14 takýto blok má skoro každé dieťa, náš pekne kakal do nočníka od jeho 8 mesiacov až do 14-15 mesiacov,potom stop a nie nie sa vykakat ci uz do zachoda alebo nocnika. Od januara sme bez plienky a spravila som to nasledovne.
Schovala som vsetky plienocky,s malym sme prili a pozerame,ze plienocky su neni...a ze asi prisla Dominikova maminka a vzala plienocky jemu,lebo on este nevie rozpravat a tak sa nevie vypytat...a ze Filipko teraz nema plienocky,tak sa musi pekne pytat...cuduj sa svete,dal sa oblaznit a od prveho dna sa pekne pyta!!!Chodili sme akoze pozerat ci ta teta (to akoze kamoska ajej maly) neprisla vratit uz tie plienocky,ale stale nic.....Nehod sme mali velmi malo....
Viem,moze zabrat aj nie,nam zabralo,tak ak si chcela rady,tipy,mozes skusit aj toto,ak je taka,ze sa da obalznit,lebo na nasho vsetko zabera,ked vela kecam okolo vsetkeho a musim ho total zakecat.... 😉 😉 😉 🙂 Drzim palce!

zlatusik28
26. apr 2012

@lulubu14 ja by som dala asi chvíľu pauzu a potom skúsila rovno s WC. Môj malý už ciká do nočníka, plienky máme už iba na noc. Teraz sa učíme rovno na WC a to takým spôsobom, že keď sa vyciká, môže si spláchnuť 😉 a jemu to robí neskutočnú radosť. A keď počuje, že je niekto na WC, už aj beží, aby mohol spláchnuť. Skús také niečo 🙂

pink_lady
26. apr 2012

netlac na pilu, ked nechce, nechaj, davaj plienky a potom za dva tyzdne skus zas..kdesi som citala ze najlepsi cas na oducanie od plienok je vtedy ked sa dieta budi suche - z obecneho a nocneho spanku...a fakt to plati 😉

lulubu14
autor
26. apr 2012

@klauduska
určite vyskúšam aj toto

lulubu14
autor
26. apr 2012

@erikovamamka
tak v noci som dala bábiku na nočník a malá ju cez deň zbadala, hneď ju dala dole že to je jej nočník - a nechce ju tam pustiť a nechať 🙂) tak chválim bábiku pred malou aká je šikovná že si sama sadá a pýta sa - malá len tak oči vyočuje a pýta sa že či je naozaj jej aduška taká šikovná - tak som zvedavá ako to dopadne

erikovamamka
26. apr 2012

@halienka Ahoj, budem velmi rada, ak moja rada pomoze a vsetkym drzim prsty ! Chce to pevne nervy .
Urcite by som aj celej rodine striktne zakazala ochkanie a jojkanie nad plienkou, ktoru malinka este nosi.

erikovamamka
26. apr 2012

@lulubu14 ... myslim, ze prvy krok mas za sebou a VERIM, ze tento podvod ZABERIE. 🙂 😉 Veeelmi drzim prsty !!!

barboraj
26. apr 2012

My sa tiež snažíme odplienkovavat ale bude to strašný boj lebo aj keď sa jej spytam či sa pokakala tak mi do oči tvrdi ze nie a pritom evidentne cítim že má v plienke nalozene. Najhoršie je že namiesto toho aby si brala priklad od deti ktoré už nemajú plienky tak naša Nelka opakuje po našom 4-mesačnom Filipkovi. Filipko slinta aj Nelka musí, Filipko si dava ruky do ust aj Nelka musí, Filipko kaka do plienky aj Nelka musí. A keď jej poviem ze uz je velka tak pokruti hlavou a povie že je malička. Tak už len čakám kedy bude Filip ako tak sedieť a nech sedia spolu na nocniku lebo tu moju salamistku asi inak neprinutim.

elka74
26. jún 2012

musím moju Vanessku pochváliť. od včera sme cez deň bez plienky a bez jedinej nehody. sama od seba si stiahne gaťušky a urobí čo treba. som na ňu veľmi hrdá.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ameanda
30. aug 2012

Ahojte,
@halienka @lulubu14
tak ako je to s vasim odplienkovanim? Uz sa podarilo?
Ja zacinam mat poriadne nervy a stresy, ze sa maly este nepyta. U nas je raz obdobie bez nehod a potom zase obdobie len na plienkach.
Ja by som to ani tak neriesila, ale strasne ma "s3re" okolie a najma svokra. Ked sme u nich a to minimalne kazdy mesiac, tak hned na maleho vyskoci, ze co este necika/nekaka (nepyta sa), ze je skaredy, fujavy a maminka ho nebude mat rada a ja hned malemu poviem, ze ajtak ta mam rada.... no horor! A ked sa aj vycika do nocnika a ona to nevidi, tak nabehne - a teraz mne pod ukazat ako si sa vycikal a nuti ho tam sediet a caka kym po hroznom usili vytlaci jednu kvapku. Uz ju neriesim, lebo jej vzdy poviem, nech ho necha tak, ze on sa nauci a ona, ze musim byt nanho tvrdsia (jej deti sa odplienkovali na prvy pokus!). A toto vo mne vyvolava stres a "nervy" na maleho, ze preco sa fakt este nepyta, ale skor som nastvana na seba, ze tak reagujem. ☹
Teraz riesim, ci fakt nocnik uplne odpratat a tvarit sa, ze nikdy neexistoval alebo skusit s mackom na nocniku alebo davat pravidelne maleho cikat a vypytovat sa... Vikend travime u svokrovcov, takze nas novy zaciatok (akykolvek) bude od buduceho tyzdna.

halienka
30. aug 2012

@ameanda ahoj, no tak u nás asi zabralo leto, proste prvé horúce dni som skúsila dať preč plienku, prvý deň doobeda 2x pocikaná ale aspoň už oznámila, akurát že neskoro, proste nestihla prísť na nočník. Poobede už len raz a ostatné razy pekne stihla aj sa vycikala 😅 Druhý deň sa pocikala raz a odvtedy sa celý týždeň nepocila 😅 No a potom sa zas dočúrala parádne úplne nevhodne v autopredajni na sedačku výstavného auta 😕 😅 😀 No takto to je doteraz, väčšinou pekne ciká, ake raz za čas, hlavne keď sme niekde preč, vonku sa proste počúra. Niekedy už na nej vidím ako sa jej chce, ale ona stále na otázku chce sa ti cikať odpovedá že nie, lebo ju zaujíma niečo iné, proste stále sa stane, že keď je niečo zaujímavejšie na práci, aj keď cíti, že sa jej chce, tak nechce ísť, sa na to vybodne, a vtedy ak to zaregistrujem tak ju musím doslova donútiť, lebo ak to neurobím, zaručene sa pociká. Inak na spánok aj denný aj nočný plienku ešte má, tak neviem čo budú v škôlke s ňou robiť, tam jej isto plienku dávať nebudú. Kázali nám doniesť nepremokavú podložku na postieľku, tak tam beriem rovno celý balík 😀 No väčší problém máme s kakaním. Tak to jednoducho stále kaká do gatiek, ani za pána si nechce pri tom sadnúť. Oznámi aj všetko, je čas aby išla na nočník, ale jednoducho odmieta, ani na záchod, proste mám pocit, že si nevie predstaviť, že by pri tom tlačení mala sedieť, je zvyknutá dokonca tesne pred tým tak pobehovať až poskakovať 😖 No a z toho som na prášky, lebo ak sa im tam v škôlke bude pokakávať tak neviem či mi ju nevyradia ☹ Už to bolo raz tak, že už by sa bola chytila, len nám zrovna ochorela ale tak, že sme muselai na 2 dni do nemocky na infúzie, kde ešte z toho všetkého mala zápchu, tak jej dali 2x čípok z čoho mala taký stres strašný (nie je zvyknutá na čípky, nikdy som jej ich nedávala) že asi 2 týždne trvalo, že normálne zadržiavala stolicu a pustila to už keď nemohla vydržať s plačom len do gatiek, čiže sa to celé pohnojilo, no a tak som chvíľu nechcela na ňu s tým nočníkom naliehať aby sa psychicky nejako vyrovnala. No teraz sa už 2 týždne snažím dostať ju nejako na ten nočník pri kakaní, no zatiaľ neúspešne ☹ . Tak by som povedala, že do škôlky sme pripravení tak na 50% 😒
Ako čítam, tvoj malý má 2r a2m, no tak to moja malá si ani neškrtla v tej dobe tiež, Jednoducho nie je na to ešte vyzretý a tlačiť ho do toho podľa mňa pripraví iba kopec nervov tebe a následne aj jemu. Viem že je najhoršie to okolie, veď som zažila. Ja som potom zakázala mojej mame aj svokre o tom hovoriť (lebo len oni to riešili furt), vyhovorila som sa na malú, že je taká povaha, že do čoho ju tlačíme tak just nebude, tak nech nerobia nátlak, lebo ju neodplienkujem nikdy. No neviem, svokra sa zatvárila všelijako, potom mi ešte raz aj šplechla, že Odúčaj ju lebo ťa budú ohovárať 🙄 truba, som jej hneď naspäť že: A kto? Vy? Veď nik o tom iný ani nevie ani to nikoho nezaujíma iba vás to furt trápi! Tak bola ticho. No a asi po 2-3 týždňoch keď sme o tom nikto nehovorili, prišlo to leto a vtedy som vytiahla ten nočník a skúsili sme to a vidíš, v podstate už za 2 dni ani jediná nehoda. Tak teraz neviem či zabralo to, že už bola vyzrelejšia, alebo to že sme jej určitý čas dali s tým pokoj, alebo že už bolo teplo 😀 neviem. Ale teda v tom čase moja malá mala 2r. a 7m. čiže o dosť neskôr ako má tvoj malý...Ja na tvojom mieste prestanem k svokre chodiť, to je hrozné, že malému povie, že maminka ťa nebude mať rada 😠 Aj to tlačenie tej kvapky, no šibe jej to?

ameanda
30. aug 2012

@halienka
ako som prispevok vyssie dopisala, maly sa o nejaky cas zobudil (suchy ako povacsine), ale na nocnik nesiel, tu sme si chvilu sedeli a vravi "kaka" a utekal na nocnik - prenho kaka znamena aj cikanie aj kakanie, ale pekne sa vycikal 🙂
co sa tyka nenavstevovania svokry, tak nemozem, lebo drahy je rozvedeny a ma tam dceru a to by bolo, aby som "nedovolila" ich navzajom vidiet, ale uz teraz som nasponovana na vikend ako bude zase do maleho hucat a vychovavat... ☹
ty si dobre povedala svokre.. no a co sa tyka vasej malej, myslim si, ze deti v skolke ju budu motivovat (snad), viem, ze tam sa chodieva aj pravidelne v hufoch, tak mozno aj to jej pomoze; nas ked vidi ako idu druhe deti, tak si sadne aj on a povacsine vycika, ale stale mat pri sebe vzor sa jednoducho neda
inac ako si spominala zmeny, tak u nas sa vzdy vsetko zhorsi, my dost cestujeme, raz k jednym starym rodicom a potom zase druhym a to je hotova pohroma, normalne premyslam, ze na par mesiacov zrusim tieto navstevy, kym sa u nas vsetko nezautomatizuje
a vam drzim palce, aby prostredie na malu co najskor pozitivne zaposobilo a ty si uz po starostiach s plienkami

halienka
30. aug 2012

@ameanda áno, tie zmeny vedia riadne vykoľajiť, ak sa ti to dá tak skús možno obmedziť na určitý čas, možno budeš prekvapená. Podľa mňa tvoj malý sa aj snaží, ale v rámci svojich možností, proste na také ozajstné odplienkovanie to ešte neni, ale ak ide takto raz za čas, tak aj to je už super, len mu to netreba znechutiť. No ja neviem či by sa ti nedalo dohovoriť tej svokre nejako, to mu určite nerobí dobre že ona ho do toho tak tlačí...

lulubu14
autor
30. aug 2012

@ameanda
Nám sa PODARILO - nechala som malú tak - bola som zúfalá ale vobec som nemala nervy na to všetko a vobec sa jej nedarilo chodiť na nočník - no proste peklo a hlavne koli tomu tlaku z každej strany. No a potom som videla tu na modrom koníkovi kolovať článok ako naučiť dieťa na nočník za týždeň alebo takú obdobnú dobu. Tak som si niektoré body dala do reálu - nosili sme nočník všade so sebou a malú som stále chválila a hovorila jej že aká je šikovná keď sa vyciká, že je už veľká a nočník nepotrebuje a podobne. A keď sa pocikala tak to isté, že nabudúce sa jej to podarí a že ona to zvládne.Všetko s maximálnym kľudom - proste som sa vykašlala na to že je pocikaná, pokakaná, úplne som sa zmenila na salámistku - veď som to mala už ako posledný pokus o odplienkovanie. A do týždňa sa sama začala PÝTAŤ. Tak si vie predstaviť aku som mala radosť - a teraz v pohode - len riešime problém ako má cikať aby si neocikala nohavičky aj s nohavicami 🙂 ale inak chodí aj sama aj sa pýta - a už z ďiaľky kričí že ide na wecko 🙂