Pri 6 mesačnej dcérke som stále v pozore

bearuska
28. okt 2013

Ahojte. Dcérka má pol roka. Je zdravučká, dojčená, máme 4 zúbky, dobre prospieva. Chcela by som vás požiadať o radu. Začalo to s ňou byť vyčerpávajúce, prerastá mne a priateľovi cez hlavu. Niekde sme robili chybu, pretože a to sme sa tomuto snažili vyhnúť. Situácia sa zhoršuje najmä v noci. O osmej zaspinká (to zvládame bez uspávania, len pri nej ležím a ona do 10 minút spí) a o takú hodinu je hore. Chce papať, vytiahne si obidva prsníky a pekne zaspinká. Lenže o hodinu to isté o ďalšiu tiež a najnovšie okolo 2hej vstane a hodinu a pol ju uspávame. Vstáva o 5-6 a moje sily dochádzajú keďze sa nám zhoršil spánok aj cez deň (trvá aj hodinu kým ju uspinkám) a spí tak pol hodinu 3x denne. Je pravda, že v kočíku viac, ale kedže študujem a tlačia ma termíny musím sa proste venovať aj škole, čo sa dá len keď spinká. Von chodíme len raz denne, podvečer. Včera som skúsila dať kašu z ovsených vločiek s prevarenou vodou, ale žiadna zmena.
Cez deň si všetko vyžaduje plačom a ja sa proste vždy zlomím ,keď to prejde to toho obrovského plaču. Okrem toho si vyžaduje moju pozornosť na 120%, nemôžem odísť z miestnosti, dokonca nestačí keď som pri nej len tak, hráme sa teda s hračkami, čítame si...
Už ma napadlo, či to nieje preto, že je dojčená teda je namna viac naviazaná...mne je jasné, že sa v noci budiť bude kojiť chcem do jedného roka ale každú hodinu...myslela som si, že príkrmy aspoň niečo zlepšia no mne sa zdá, že je to ešte horšie 😢
Máte s tým skúsenosti? Viete mi poradiť, resp. kde robím chybu? Prestať reagovať na plač, čim to nahradiť?
Ďakujem za rady, skúsenosti.

eeffka
28. okt 2013

@bearuska podla mna sa sprava uplne normalne, ked ti spi v kociku daj ju do kocika, skripta do ruky najst si rovnu trasu a chodim a ucim sa, ja som takto knihy citala takze sa to da 😀 , no a co sa tyka nocneho kojenia, podla mna ju davate spat skoro preto je uz skoro hore. Iste su deti co lahnu o 19,00 a vstanu o 7,00 ale o takych som len citala tu na konovi este som ich nevidela.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cawes
28. okt 2013

@bearuska ahoj neviem ti poradit, kojila som velmi kratko, ale problem zo spankom sme mali aj my a jednoducho som zaviedla rezim, vecer hlavne klud, skus nahradit vecer mliecko cajikom 🙂 u nas to fungovalo, plus dala som malemu cumlik, drzala som ho hladkala len aby som mu hned nedala najest takto sa to pretahovalo az mal len vecerne a ranne mliecko.

@eeffka moj maly bol strasne zly spac, ale ver mi ze sme sa dopracovali na cas spanku 19 hodina vecer ide a rano 8:00 je hore, ked clovek chce tak sa to da

libka1
28. okt 2013

nevien ci ste niekde spravili chybu ale takychto je 90% deti. mojesu take obidve 😉

adka2011
28. okt 2013

Mne sa osvedcilo, ze ked je mala vyspata (t.j. nejako sa mi cez den podari, aby si 3x pospala, vacsinou len na polhodinu, ale aj to staci), ma lepsiu naladu. Skus si sadnut niekam na lavicku cez den, veci na ucenie zobrat zo sebou a nohou kocik posuvat hore-dole (nerobim si srandu, obcas to takto robim aj ja, lebo v kociku na vzduchu sa citi najlepsie, akurat ja nemam v rukach skripta, ale nieco ine).
Tiez skus zaviest viac kasovitych jedal (na trhu je ich dost), viac ju zasytia.
A este - mozno vecer ju dajte spinkat trosku neskor. Vecer celkovo by sa jej inak mohol skor venovat priatel, ty si aspon trochu vydychnes a budes lepsie pripravena na tie jej nalady. A ked budes ty viac v pohode, mozno sa to prenesie aj na nu. Drzim palce.

evening_star
28. okt 2013

Ahoj, máš len náročné dieťa, možno tomu pridáva aj tá škola a tvoje stresy, ja som to mala rovnako. Nerada sa k tomu priznávam, ale mám tiež veľmi náročné dieťa ja som mala niekedy také nervy, že stolička letela cez celú izbu, čo som potrebovala vybiť to zúfalstvo, čo vo mne bolo. ( v tom najhoršom období spával asi 4 hodiny denne...) Ale s tým, ako spí, veľa nespravíš. Naopak, musíš sa jej ty prispôsobiť. V noci si ju daj k sebe do postele, keď sa zobudí, podaj jej po ležiačky prsník a zaspite spolu. Garantujem ti, že ráno si nebudeš pamätať, koľkokrát si bola v noci hore. Cez deň ju skús nosiť v nosiči alebo šatke. Ak sa máš učiť na skúšku, tak si vezmi papiere, malú daj do kočíka alebo nosiča a uč sa vonku. Večer, keď ju uspávaš, tak to rob po ležiačky a zatiaľ čítaj, dá sa to. Má ti kto pomôcť? Manžel? Nech ju poobede berie na prechádzky on. Verím, že to máš ťažké, ja som si to zažila, ale v auguste som konečne spravila úspešne štátnice- takže môj odkaz je: dá sa to! A hlavne neprestaň kojiť, lebo bez toho je to ešte horšie- budiť sa bude tak či tak, ale už ju nebudeš mať čím uspať, a ešte budeš musieť aj vstať a ísť robiť UM.

maribell
28. okt 2013

ahoj ...podla mna toto obdobie zazije kazdy ... ja by som skusala chodt viac von ..moj maly prespal vonku aj 4 hodiny v kuse ale doma nije viac ako pol hodinu 😀 :...ale mala by si sa zacat spravat viac tak aby sa mala zacala spravat viac ako samostatna... ja mam teraz doma rocneho syna a on sa sam zahra... samozrejme ze sme prezili obdobie ktore popisujes ty ...predsalen to je to zubkove obdobie ... ale nemozes ustupit...neviiem ako ste na tom s byvanim ale ked malu mozes nehat spat v inej izbe a ty byt v inej tak to skus..ja som to tak robila maleho som dala spat do izby a isla som prec...samozrejme plakal ale to bolo asi len tyzden a odvtedy uz vie ze plac nepomoze a ked sa da do postielky tak vie ze treba spat ....... a ako pise @eeffka aj ja mam doma stuplika ktoreho dam spat o 19:00 a vstava rano o 7:15 😀 takze asi tak ....

eeffka
28. okt 2013

@cawes no sak vravim ze tu o takych detoch citam 😀 , nase chodili spat naskor p 21,00 a spia rano teraz najnovsie do 7,25 ( 19mesacna) asi vyprevadza sestru do skoly 😀
ak zaspi pred 21,00 este mi vstane, ze zijeme !!! ruka hore do 23,00 tak ju musim udrzat v bdelom stave do 21,05 a potom uz bude spat, no bude spat... kedze je kojena tak pospi 1,5hod a potom mamaaaaaaaaaaaaaa, totooooooooooo = rozumej cici a tak cca v 1,5hod odstupoch do rana... neriesim, clovek zvykne aj na sibenicu

ale je pravda ze prave ked potrebujem vecer makat ( homeoffice) tak nejde spat ani za svet, oni to musia citit, ze mame povinnosti 😠

saska.t
28. okt 2013

@bearuska uprimne povedane,ziadne kase,cajiky, natahovanie casov medzi jedlami ti nepomoze, je to uplne normalne dieta,ktore jednoducho potrebuje citit pritomnost svojej maminky, vecne to trvat nebude,aj ked je to vycerpavajuce,treba len vydrzat a same sa to upravi...suhlasim @libka1 90% deti je takych 😉 hlavne sa nedaj nahovorit na UM,umele kase atd. tie nezaberaju,len zbytocne zahltis organizmus umelinami...

libka1
28. okt 2013

@eeffka to ako keby si o mne pisala. doslova a do pismena!

kattrin5
28. okt 2013

Ja som mala to iste. Bola som zufala az kym sme po pol rocnom trapeni a porade s lekarom nepristali na metodu vyplakay. Ja som nastupovala do prace takze sa ani inak nedalo potrebovala som aby mala sponkala v postielke a aj s niekym inym ako so mnou nakolko mam aupairku. Trvalo cca 4 dni proste sme nechali malu si chvilku poplakat, prcy den 15 minuy ale bola som pri nej a hladkala. Dr nam poradil ze nech je pri nej niekto iny tak potom bol pri nej manzel druhy den plakala 20 minut a zaspala treti den yiez cca 20 minut 4 den uz len desat potom este par dni plakala chvilku a cca po tyzdni uz uspavanie v postielke a bez placu a tak sme az doteraz. U nas to bola zachrana lebo mala sa mi v postielke naucila spavat aj 3 hodiny takze ja si porobim naucim sa. Pred tum tiez spavala 3 krat denne po pol hodine a tomu predchadzalo hodinove natriasanie v kocari. Od kedy sa naucila takto spinkat spi pekne v noci aj cez den a hlavne zaspi s hocikym

elienka
28. okt 2013

@bearuska presne okolo toho 6teho mesaca veku som bola aj ja totálne vyčerpaná, že som cez deň len stála v obývačke, tupo hladela do prázdna a bolo mi na vracanie z tej únavy - u nás pomohlo spoločné spanie - v noci, keď sa zobudila cca o tej 2hej, tak som si ju dala k sebe a sama neviem, koľkokrát som ju za noc kojila, niekedy častejšie, niekedy menej často, ale dala som jej do pusy prso a spala som ďalej. ak sa v noci zobudila, tak bola pri mne a v podstate to bol jej problém, že je hore, mali sme zažnuté tlmené mini svetlo, ja som spala ďalej a zachvíľu spala aj ona.
a ešte po pravde - skúsila som na ňu metódu z knižky každé dieťa sa vie naučiť spať. u nás tie plače trvali 2 dni.

magic08
28. okt 2013

moje obe deti sa spravali a sprava (ten mladsi) presne ako popisujes. Pri dcerke sme mali nocne budenia casto, zaspala o 23.00, o 1.00 bola hore a do 4.00 sa dokazala bez problemov hrat, vsetky pokusy o uspatie boli zbytocne... toto ju drzalo asi 3tyzdne, a takto sa mi budievala, s roznymi obmenami az do 20 mesiaca... bola a stale je dojcena... jednoducho preslo to same, vyrastla z toho...
syn, mladsi, vyzera to tak, ze to s nim bude presne ako so starsou dcerkou, uz neriesim, snazim sa spat, ked spi on, a kedto nejde, tak je tu este manzel. Aj on je predsa rodic, tak nech prispeje tiez svojim dielom...
co manzel? pomaha? najma v noci... to je podla mojho nazoru ta najvacsia pomoc od otca deti...
drzim palce, nech sa spanok cim skor upravi 🙂

kattrin5
28. okt 2013

Inak vela ludi sa cio metody boji ale nam lekar povedal ze omnoho horsie pre dieta je z hladiska vyvinu nemat dostatok spanku ako ho nechat pol hodku poplakt zopar dni..a naozaj ti poviem ze mna to oslobodilo lebo s bola z malej zufala normalne na skok z okna ked nespala vo dne nespala v noci

kikina84
28. okt 2013

@bearuska vitaj v klube..my mame 3 roky a stale sme v pozore non stop 😀

dejka77
28. okt 2013

Predpokladam, ze postielku mate v spalni. Neskusala si spat mimo spalne? Vsimla som si, ze ked nie som v izbe tak sa maly nebudi tak casto. Davam ho spat pred 21.00., ja idem spat aj niekedy o pol noci. Sem-tam sa zobudi este pred polnocou (aj ked niekedy len zaplace a je ticho), inokedy sa nezobudi vobec. A ked si lahnem tak sa bud zobudi o par minut alebo do takej hodiny. Nefunguje to sice na 100%, ale mohla by si to vyskusat, spat v inej izbe.

dejka77
28. okt 2013

Este napisem ako sme dopadli s dennym spankom. Predtym som musela syna kojit aby zaspal. Neskor ked sme boli u nasich som ho kocikovala a ked sme sa vratili domov uz mi pri kojeni nezaspal. Tak som ho teda musela kocikovat, co niekedy trvalo aj 20min. Najviac ma nastvalo ked sa mu niekedy ani nepodarilo zaspat. Po case som ho parkrat po zopar minut kocikovania nechala tak a odisla. A cuduj sa svete, teraz ho len vylozim do kocika vonku a on zaspi sam. Huraaa 😀 . Takze mozno staci nastolit nejaku rutinu. On si asi uvedomil, ze ked ho dam von do kocika tak ma spat. A chvalabohu ho nemusim kocikovat.
A takto by sa dala upravit aj vecerna rutina.

patkobo
28. okt 2013

urcite odporucam chodit viac von, dietatko treba "unavit" .. taketo malicke sa unavi aj pozeranim okolo .. ked je vonku tak krasne slnecno, je hriech byt zatvorene a deprimovane doma 😉 pohybom vonku budete mat hned obe lepsiu naladu 😉

angua27
28. okt 2013

@bearuska, dievčatá už väčšinu vecí napísali. Tvoja malá je úplne normálne dieťa, podľa mňa ani nie je náročné. nad čím som sa ja pozastavila (a prosím neber to ako kritiku) je, že chodíte málo von. ak chodíte von iba podvečer, je možno malá málo unavená. aj keď v kočíku len leží, alebo polosedí, tie vnemy okolo ju unavia. ak sa jej dobre spí vonku, treba vybehnúť s kočíkom von a do rúk skriptá. ak sa Ti učí zle vonku, treba zapriahnuť babky, dedkov.
môj syn vstával cca. do roka každé dve hodiny v noci, aby som dobehla deficit, brával mi ho svokor každý deň na obed, na dve hodiny kočíkovať. malý si pospal na vzduchu, svokor niečo spravil pre svoje zdravie a ja som sa vyspala. a išli v každom čase - nečase.
spätne keď sa pozerám, spravila by som mnohé veci inak, ako som ich robila vtedy (malý by spal celú noc somnou, žiadna postielka, kojenie na požiadanie,... akonáhle som zahodila všetky múdre knihy a prestala počúvať "múdre" reči a nabehli sme na tento systém, zlepšilo sa spanie v noci, cez deň a malý sa ukľudnil). 😉

cawes
28. okt 2013

@eeffka ha tak to mas pravdu. Ja sa ucim do skoly a ked sa ucit nemusim/neccem atd tak spi moj po obede aj 3hod ale ked sa potrebzjem ucit tak sotva hodku a je hore