Novorodenec a škôlkár

zuza.m
24. jan 2012

poodbna tema tu už bola ale našla osm ju vymazanu.potrebujem poradit. mam 6dnovu dcerku a 3.5 ročneho mladenca ktory chodi do školky.byval dost často chory a tak neviem či ho davat nadalej do škoky alebo na čas ho nechat doma,ako ste to riešili??chcela by som aby aj nadalej chodil do školky aby sa ako tak zahral a ja si ako tak porobila ale zaroven nechcem riskovat zdravie maličkej .dakujem

stvura
24. jan 2012

Velmi diskutabilne...na jednej strane este starsi nema plne vybudovany imun. system (viem na svojom, stale je chory, dva mesiace nebol v skolke, bol ako rybicka, po tyzdni uz mame dnes sople a mala ovela horsie ako on), ale na druhej strane babatko do pol roka ma dobry imunitny system, takze by to malo byt do ukoncenia skolky "v suchu". Ved vyskusaj, ak bude dieta chore, tak odhlas maleho...

xlucia
24. jan 2012

starsi bol doma. zdravie malinkeho babatka je mi prednejsie

len.petra
24. jan 2012

sesterke sa narodil pred mesiacom syn a má aj 4 ročnú dcérku, ktorá bola zo škôlky večne chorá, tak jej pediatrička odporučila, aby dcérka ostala doma. Včera boli v poradni (krpatý má 3 týždne) a pediatrička povedala, že dcérka už môže chodiť do škôlky, ale len doobeda a v stredu vôbec...

Čo sa nás týka, tak staršia chodila normálne do škôlky od narodenia mladšej dcérky.
Je síce pravda, že už mala 4,75 roka, takže nebývala chorá až tak často, ale počas prvého roka si mladšia dcérka odniesla všetko. Teraz chodí do škôlky krpatá a od februára bola chorá len 2x a aj to len 3 dňové virózy, takže sa poraď s pediatričkou. Raz si to dieťatko imunitu vybudovať musí. Veľa zdravíčka @zuza.m

benne
24. jan 2012

Nechala by som doma, ked je tak často chorý. Moja mala 2,5 roka ked sa jej narodil brat, v 3r. nastúpila do škôlky, malý mal 6m, síce s nou chytil každý sopel, ale dalo sa to zvládnuť. Pravdou je, že dcéra bola často chorá už od malička.. akoby si odbila niektoré vírusy už skôr 😉 takže v škôlke sa drží.. a dúfam, že syn to bude zvládať v škôlke ešte lepšie

cmulinko
24. jan 2012

u nas to vyslo casovo celkom dobre....dcerka sa mi narodila v maji,takze syn bol v skolke uz len 1 mesiac a potom mal 2 mesiace prazdniny.prisiel september a syn normalne nastupil do skolky a fungujeme zatial celkom bezchorobovo.dcerka ma teraz 8 mesiacov a nastastie este chora nebola...ziadne sople,kasel ci horucky.

katy1979
24. jan 2012

@zuza.m pises ze byval dost casto chorý? takze je otazka ci byval alebo byva? mladsi mal mesiac ked starsí nastupil do skolky. ale odbil si s nim kazdu chorobu. len u nas bol starsí minuly skolsky rok chorý max. trikrat z toho raz mali cely zverinec v nose. tento rok tyzden kasel bez inych priznakov a maly byva aj tak casto chorý takže u nas choroby mladsieho nesuvisia so skolkou.
ak sa da tak skuste iba doobeda. prave cez spanok sa toho vela na nich nachyta. popr. by som preckala tieto kriticke dva zimne mesiace.

maznacik007
24. jan 2012

@zuza.m urcite ho nechaj doma teraz ide chripka deticky pochytaju hocico .. nie je dobre aby ti tak male babenko ochorelo...

zuzana581
24. jan 2012

@zuza.m Ahoj. Môj malý nikdy neochorel, dokial som kojila. Dcéra chodila do škôlky síce len mesiac od narodenia malého, ale my sme taký, že vela chodíme kade tade medzi ludí, aj nákupné centrá a tak. Malý bol chorý prví krát niekedy v jednom roku.

l.s
24. jan 2012

Mna to caka tiez mali je nonstop v skolke chory a to uz ma 5 a pol roka cez sviatky bol 6 tyzdnov doma a bol ok a 3 dni v skolke a nanovo.Tak nasadzujeme tabl. na imunitu ak nepomoze tak v marci mam termin neham ho aspon do maja doma nebudem riskovat .

lienockaa
24. jan 2012

@zuza.m -mne sa velmi neosvedcilo..mala mala pritom uz 10 mesiacov, ked isiel do skolky..on 3,5 roka..prvy mesiac mal hned sopel, to nechytila..nasledujuci mesiac mal zas sopel, aj skoro mesiac trvajuci kasel, nechytila nic..ale potom to prislo..laryngitidu uz chytila a skoncili sme s nou v nemocnici..potom bol maly skoro tri mesiace doma, co sme sa z toho vsetkeho dostavali..dnes bol v skolke prvyraz po tych troch mesiacoch..ale povedala som si, ze ked znova nieco take fajnove a dlhodobe chytime, tak ideme domov a do skolky bude nastupovat v 5 rokoch ako predskolak..a to pritom vobec nebyval chorlave dietatko pred nastupom do skolky, maval tak 2-3xdo roka soplik, nic vazne..a mala nebola chora vobec, kym jej bracek nepriniesol infekcie zo skolky..
keby som mala doma novorodenca, tak starsieho surodenca urcite do skolky nedam..je to risk..

lucia20
24. jan 2012

@zuza.m povedala by som ti, ze je to velmi tazko a velmi individualne. medzi prvymi bolo 16 mesiacov rozdiel, ked zacala chodit starsia do skolky, casto byvala chora, hlavne na jesen. ale zase ta stredna to tak casto nechytala. a teraz som mala 4,5 a 3,5 rocnu doma, ked sme priniesli tu najmensiu, bola po operacii a skoro nulovu imunitu a napriek tomu, sme to ustali aj ked dievky chodili do skolky. ja som imnasadila cosi na posilnenie imunity, aj tej mensej a bolo dobre. ked tak sme obisli len so soplikmi.

zuza.m
autor
25. jan 2012

dakujem za prispevky,
mne maly vydržal tak max 2 t v školke v pohode a potom vždy sople a hned na to aj kašel,v decembri sme v školke neboli vobec čo sa z toho nevedel dosttat . teras chodi do školky od prazdnin a zatial sa drži .,ale po noci musi vykašlat..pokial nechodil do školky nebyval chory len sem tam .tak že všetko nosi zo školky , tam je chory vždy medzi prvymi..pritom tam byva len doobeda...aj my sme chodili snim všade po obchodoch,je v kontakte so psami ,mačkami.uživa aj na imunitu ,tak naozaj neviem čo je lepšie.

bets
25. jan 2012

moja pediatricka neda potvrdenie do skolky, ked je v rodine dalsie male dieta. hovori, ze aspon kym to male nemam 8-9 mesiacov.
a z vlastnej skusenosti. syn nechodil do skolky, ale napr. ked chytil soplik, obycajny vodovy, hned ho mala aj dcera a to nespavali v jednej izbe, on za nou ani velmi nechodil. ako dvojtyzdnova dostala od neho vodovy soplik a trvalo to relativne dlho a bolo to velmi neprijemne. kvapky do nosa sme nedavali ziadne, len na baze morskej soli, mala nespavala, nevedela sa dojcit, lebo sa jej tazko dychalo, bola nervozna, uplakana. a to bol len soplik.

syslica
26. jan 2012

@zuza.m Ja by som sa tiež priklonila k "nechať doma". Medzi syslíkmi je rozdiel cca.3 roky, keď starší išiel do škôlky (urgentne odporúčané od psychologičky, aby bol v kolektíve rovesníkov, nielen dospelých), mal mladší 5 mesiacov... čo sa u staršieho prejavilo ako neškodný soplík, bola u mladšieho hneď obštrukčná bronchitída zrelá na inhalátor... a tak dokola. A to tiež mnoho vynechával kvôli návštevám lekárov a rehabilitáciám, takže v škôlke zas tak často nebýval 😖 .

anjelicek26
26. jan 2012

Saska chodila normalne, chora nebola jediny den, takze nemala cim nakazit maleho... ale ak ti mlady byva chory, mozno by stalo za zvazenie ho nechat do jari doma, kym skonci cas chorob..

tigri
26. jan 2012

niekedy pomoze obmedzeny rezim, tj. davat ho do skolky iba na 3 dni v tyzdni, v piatok a v pondelok si ho nechaj doma...a uvidis aj, ako reaguje dcerka na choroby synceka, kym kojis, je babo viac chranene a mozno bude mat lepsiu imunitu

zuza.m
autor
27. jan 2012

nechala som ho doma ale asi neskoro aj tak sa mu pustili sople a pokašliava.už len ostava dufat že mala nič nechyti.

bochnik
14. jan 2018

Ahojte, potrebovala by som poradit. V septembri by mal starsi syn nastupit prvykrat do skolky ak ho vezmu. No v septembri sa mi ma narodit babo. Starsi by mal ist do kolektivu deti lebo doteraz bol vacsinou len s dospelymi, teraz ma 2,5 roka a esste nebol ani raz chory. Tak ratam ze v skolke nachyta vsetko mozne. A druha vec je strach o babo aby nebolo chore. Neviem sa rozhodnut co spravit ako to poriesit co najlepsie

hradnapani
14. jan 2018

@bochnik ak zacinajuci skolkar s najvacsou pravdepodobnostou pochyta vsetky choroby. A takisto s najvacsou pravdepodobnostou ich chyti aj babatko. Moj mladsi chytil tiez vsetko od skolkara, cize uz za prveho pol roka bol dva krat na antibiotikach, kym starsi do troch rokov nebol nijako vaznejsie chory. Treba teda pocitat s tym, ze budes mat naraz dvoch marodov.... Tazko radit, ale myslim si, ze mozno by bolo idealne, keby aspon prvy rok mohlo byt babatko bez tych bacilov a starsieho dat do skolky az ten dalsi rok. Ak mas tu moznost a chut byt s nim doma. Ono tie skolkarske choroby u prvacikov nie su teda vobec prijemne, casto su viac doma ako ako v skolke...

zuzanaete
14. jan 2018

@bochnik My sme mali podobnu situaciu. Drobec sa mal narodit v decembri a starsi nastupit v januari do skolky. Nastup sme posunuli na marec. Uz to bude rok, co chodi do skolky iba na doobedie. Starsi nebyva chory zo skolky. Ale prispelo k tomu asi aj to, ze nie kazdy tyzden je 5x v skolke. Obcas si urobime den volna a iny program. Takze u nas je to bez problemov.

hradnapani
14. jan 2018

@bochnik a ak mozem poradit, je lepsie davat na zaciatku iba na doobedie. Cim kratsie tam bude, tym lepsie. A aj pocas spanku sa tie choroby dobre siria, deti su blizko v postielkach atd. U nas je velmi citit rozdiel, ci davam len na doobedie alebo na cely den.

bubinovci
14. jan 2018

Mna caka za tyzden sekcia. Doma mam predskolaka a skolkarku co nastupila v septembri. Tento tyzden uz zostavaju doma so mnou aby nieco nedovliekli domov a ked sa narodi babatko budu este dva tyzdne doma. Aspon zatial je taky plan. Jednak kvoli chorobam a blizi sa chripkove obdobie a tiez chcem aby si zvykli na sestricku aby nemali pocit ze som doniesla domov babo a ich odstrcim do skolky. Dalej uvidime podla situacie

anketkarka
14. jan 2018

Ja som starsiu nechala doma uz mesiac pred porodom, lebo stale nieco privliekla a aj mna nakazila. Na druhy den po porode som aj tak dostala atb a k malej len s ruskou. Ako 2 tyzdnova skoncila v nemocnici so soplami, co sa dusila. Nastastie prisli prazdniny a za 2 mesiace sa pozbierala. Starsia stale nieco nosila zo skolky ale uz ked to mladsia dostala, tak max 2 dni a pokoj. Hoci starsia marodila aj 2 tyzdne. Aj znama takto vybudovala mladsiemu dietatu imunitu cez starsie dieta. Takze mlasie jej uz v skolke nebolo skoro nikdy chorlave, lebo si to odbili este spolu zo starsim, ked bola este doma. No kazda minca ma dve strany. Ale ak by mi mladsie bolo stale chore od starsieho a trpelo tym a malo tazky priebeh choroby, tiez by som starsie radsej nechala doma aspon v obdobi chorob.

bochnik
14. jan 2018

Dakujem vam za odpovede. Ja zatial planujem ze by som ho zapisala do skolky s tym ze nastup by mal neskor teda nie v septembri ale trebars januar a na pol dna doobeda. Len ci s tym zas skolky nebudu mat problem je druha vec..