Novorodeniatko vo vlastnej izbe - skúsenosti

bad_delight
1. jún 2016

Ahoj dievčatá, rada by som sa spytala mamičiek ktore mali babatka hned v ich vlastnej izbe ako prebiehali vase noci 🙂
Nejde mi o nazor ze ci je to spravna volba. ja som rozhodnuta dat malinku rovno do vlastnej izbicky a vstavat ku nej. mame kupeny monitor, vysielacku, a izba je hned vedla nasej. Som pripravena ku nej vstavat a prejst o 3 kroky viac ako keby bola v postielke v nasej izbe a spravit nam pohodlie na kojenie v jej izbicke. Samozrejme sa nie vzdy stretavam s pozitivnou reakciu, napr. svokra samozrejme musi podotknuy ze dieta by malo byt s matkou domnievajuc sa ze ju necham revat celu noc a nevstanem k nej rovnako, ako keby som ju mala pri sebe, takze by mi ju najradsej ulozila do postele na co uz teda vobec nechcem pristupit. Budem vdacna za info od maminiek ktore takto mali babatka.
Tie ktore si zastavate nazor ze najprijemnejsie a najpohodlnejsie a najlepsie a naj naj naj je dietatko mat pri sebe a to cez den aj v noci atd, prosim zdrzte sa a venujte svoju energiu mozno v inej diskusii. Dakujem 🙂

jadelka
1. jún 2016

Daj ho k susedom, co ine ti na tuto hlupost povedat? Ked uz si sa dokonca aj rozhodla? socialku a vziat dieta...takym matkam

sardinka335
1. jún 2016

@bad_delight hlavne si nič neplanuj ako to bude...lebo ked budeš v noci 10x robit tie 3 kroky naviac tak toho budeš mat akurat tak dost a pochopiš ze ak sa chceš aspon trošičku vyspat a rano fungovat tak je idealne prirazit si postielku k svojej tak, ze jedna bočnica je preč. Ak dieta viac menej pekne spinka tak to nie je problém. Ak je hore kazdu chvilu tak je to nepraktické a ak to trva dlhodobo tak je to vyslovene na ,,štranek,, chodit hore dole ver mi mám navstavane k deťom aj na dva zivoty dopredu....Syn mi pekne spinkal od začiatku a mohol byt sam ked sa uz nezmestil do kolisky tak v 4 mes. išiel do postielky vedla v izbe a v pohode. Dievčata mam urevane takze takyto komfort nehrozil. Ved uvidiš sama ako to bude ...ja som tiez bola ,,velmi múdra,, ako toto nie a hento nie....ešte som sa smiala kamoške ze je vadna ked furt malu nosi ako mačka mladé. No a maš to vidiet - ja mam doma takeho prisavnika, ze presne to čo som nechcela a dušovala sa, ze nikdy v zivote tak to mam. Takze troška pokory.....vieš ako sa vravi ,,ak chceš boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch,,. 😉

lagatta
1. jún 2016

To male dietatko co nosis pod srdcom ta bude potrebovat bytostne po porode blizko seba. To nie je tak, ze porodim a supnem decko do vlastnej izby. Venuj sa mu, bud s nim, tul si ho. Dieta je zazrak a pozehmamie. Neskor, ked uz bude vacsie a ty ako matka budes citit, ze dieta je pripravene byt same v izbe, dajte mu tu izbu, ale novorodenec tak ako je v maminkinom brusku 9 mesiacov bude potrebovat minimalne 9 mesiacov na svete, abybsi zvyklo na zivot tu. Moje dieta ma 11 mesiacov a stale spime spolu a nie je nic krajsie na svete ako to, ze sme spolu.

rebeka7501
1. jún 2016

presne ako píše sardinka335, záleží od toho aké bude dieťa, a samozrejme rozhodnutie je na tebe. ja osobne som tiež zástanca samostatného spania pre dieťa.
A čo ma najviac udivilo, prvý príspevok a už sa ohlásila osa. Nájsť tu normálne zmýšľajúcu ženu, hotový zázrak.
A iba na okraj : priateľov syn spával s maminkou do jeho 13 rokov !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ako si kto naučí tak má.

pribinak
1. jún 2016

Ked budes mat vstať tak cca 10x za noc, asi si to rozmyslis a urobíš to co vacsina mamiciek, nastahujes babatko k sebe do postele
To nie je iba o vstávani k babatku, ale aj o babatku, cíti matku pri sebe, jej teplo a vôňu
No ved uvidis ako sa budu veci mat

yanni
1. jún 2016

@bad_delight 4 deti. Kazde vlastna postel a vlastna izba. Najmladsia ma teraz 10 mesiacov, od 3-4. spava sama vo vlastnej posteli a vlastnej izbe.
takto ti poviem. Ono predstava a realita su dva rozne svety. Copana zacala po dvoch dnoch od prichodu z porodnice ignorovat postielku. Revy ako keby ku na skripec tahali. Tak spala medzi nami v manzelskej posteli. Ako 4tyzdnova este väcsi extrem: nespala nikde a nikdy. Doslova vrieskala den a noc 4 tyzdne v jednom kuse. POtom zo dna na den zlom. Jedneho vecera som ju polozila do postielky a spala. juchuuuu. Tak skuska: spala ca. 4 tyzdne sice vo svojej postielke ale v nasej izbe. Potom dalsia opatrna skuska. Prestahovanie do jej izby vedla nasej. A ziadny problem. Spala bez problemov a prespala celu noc. Plne som kojila 6 mesiacov a teraz este stale ciastocne kojim. Cize s tym nebol problem. Presne na jej 9 mesiacov dalsi zlom: zase zacala ignorovat detsku postielku. Ale do nasej posteli som ju nastahovat nechcela. Tak sme na skusku vytiahli detsku postel (160 cm dlzka) po tretorodenom, dokupili este jedno zabradlie aby bolo po celej dlzke, polozili na zem este jeden matrac ak by nahodou preliezla a spi tam teraz uz vyse dvoch mesiacov.
Nema problem ani v cudzom prostredi hocikde sa vyspat len to nesmie byt nijaka "väzenska" postielka. Vrieska aj v cestovnej.
Tretorodeny zase nemal problem s nijakou postelou.
Takze predstavit si mozes hocico ale kazde dieta je ine a vyvinut sa to moze vselijako. Musis skusat. Nenechaj revat, novorodeniatko este nevymysla. Place len ak je hladne, mokre, chore alebo potrebuje blizkost mamy. Okolo pol roka uz deti zacinaju vymyslat. Takze, ak chces dieta naucit na vlastnu postel a izbu, najlepsie do pol roka.
Inak, my same nikdy nemali niejake babyphony, monitory ani nic podobne. Vsetky spalne su na poschodi, najstarsi este o poschodie vyssie. Vsetko pocujem aj cez zavrete dvere. Aj denny spanok nie je problem.

mirro
1. jún 2016

Neboj...tento nápad Ťa prejde.

yanni
1. jún 2016

@rebeka7501 ze do 13 rokov. To je iny extrem. My mame v rodine tiez taky. 6 rocny chalan tiez spava stale s maminkou v jednej posteli. No co uz. Ako 18 rocneho ho prestahuje rovno do postele k frajerke 😀

demetria
1. jún 2016

Uvidis, ake bude babo. Ja sama som sice kontaktny rodic, ktory spi s detmi v jednej posteli, ale napr. najmladsi spal od narodenia do tretieho mesiaca celu noc. Potom sa zacal budit skutocne casto a uz by to asi bolo velmi namahave.
Svagrina mala podobny plan ako ty a najprv putovala postielka do spalne, potom vedla postele a nakoniec babo k nim do postele. Jednak sa v nej narodenim maleho prebudil materinsky cit v intenzite, s ktorou nepocitala a jednak bola po par nociach zo vstavania taka utahana, ze syncek nakoniec putoval do svojej izby az v 2,5roku.
Takze zariad izbicku, ak to tak citis, ale maj aj zalozny plan, ze kam napchas postielku vo vasej spalni, ak ti oddelene spanie v konecnom dosledku bude komplikovat zivot🙂.

mata1984
1. jún 2016

@jadelka no to si jej pomohla...poradila...prečo vziať dieťa??keby mala vačšiu izbu, tak to sú možno tie tri kroky...

rebeka7501
1. jún 2016

@yanni opičia láska alebo ako vychovať neschopného jedinca

maminee
1. jún 2016

Ahojky. My sme nali malu od zaciatku vo svojej izbe. vidim ze ked niekto nevie citat o ake komentare nemas zaujem, treba ich len preskocit 🙂
Jasne babatko je na teba naviazane ale nemozes a ani nemusis mat ho na rukach cely den, ani nosit v satke cely den ani s nim spavat rovno vedla seba. to ze mas postielku v blizkosti tvojej je len o pohodlnosti. To by si ju nemohla potom dat ani do kocika lebo ta nedajboze nebude citit...Takze uplna pohoda, ziaden stres, uvidis ake bude babatko. nasa booa od zaciatku v izbicke sama. jasne aj ja som musela chodit do vedlajsej izby ale napapala sa a krasne spinkala dalej, ja som si odkracal lahnut naspat do svojej postele a tiez som sa neobavala o to ci jej nezaberam miesto a ako sa otocit atd. vyspala som sa aj ja aj ona.Uzijes si ju dost, nebudes si nic vycitat. tulit sa k sebe mozete kazde rano , po zobudeni moze s tebou byt v spalni kolko chce, a ved budete spolu cely den. Mas vyhrate ak sa ti bude malo budit, ked to bude viac, uvidis ci z toho nebudes vycerpana 🙂

mata1984
1. jún 2016

@bad_delight porodíš, uvidíš....zariad sa tak, ako budeš citiť ty...ked ti vyhovuje vlastná izba, tak prečo nie...babatko možno bude mať iný názor..fakt uvidíš potom...ja som zistila, že všetky plány mi boli na dve veci....riešilo sa to za chodu...držím palce..nech toho nočného vstávania bude čo najmenej..a ano, dá sa to, moje dvojky spia 12 hodín od 3 mesiacov...a nie, nekojím (aj ked som plánovala, bohuzial, vymenila by som to hned za spánok)

maminee
1. jún 2016

a este som chcela- neboj sa zapriahnut aj chlapa 🙂 ja som kojila ale aj odsava ( mala som vela mlieka ) a mala bola naucena na flasku aj na prsnik. takze nebol problem aby ju siel nakrmit aj on ci cez den slebo v noci. dalo sa to 🙂 jasne ze boli dni kedy bola neokojna. ale dokazali skemju VZDY upokojit, mali sme taky peliesok na papanie v jej izbe a tam v takuto nepokojnu noc mohla zaspat na mne a len som junprelozilamfompsotielky.'Rano ruzovucka a den sa mohol zacat 😉

ella2015
1. jún 2016

@bad_delight Kamarátka dala dvojičky hneď do vlastnej izby a pochvaľuje si to doteraz.
Žiadne presuny detí do vlastných postelí, žiadne dieťa v posteli do 4 rokov a podobne

ena1903
1. jún 2016

Ja som to tiez tak chcela pri prvom, pripravila som samostatnu detsku a prvych par mesiacov som sa snazila, aby tam ozaj spaval. Ale bol velmi zly spac a vstavala som v noci milionkrat, hlavne k ranu. Skusila som (na naliehanie rodiny) dat postielku do spalne a bolo mi to figu platne, ked sa aj tak budil kazdu chvilu a musela som aj tak vstat a kojit. Nakoniec sme dopadli tak, ze prvu etapu noci spal vo svojej izbe a ked sme isli spat, bravala som ho k nam do postele. Vyspala som sa, no casom to zacalo byt hodne neprijemne, lebo sa naucil spat cely cas nacucnuty na prsniku a ja som sa ani pohnut nemohla, vstavala som strasne dolamana. Ked som ho odstavila od nocneho kojenia, putoval do svojej izby a zaroven zacal spavat cele noci a ja som sa konecne po skoro ruku a pol vyspala.
Teraz som tiez mala predstavu, ze by aspon druhorodena mohla spavat vo svojej izbe, ale ona ide v bratovych slapajach a mne treba cez den fungovat, nemam uz cas dospavat, takze som sa velmi rychlo zmierila s predstavou dietata v mojej posteli. Do prveho kojenia spi v postielke, ked sa zobudi, vacsinou uz s nou ani nebojujem a beriem ju k nam, tam spi krasne. Kedy a ako sa to zmeni, uvidime. Ale vo vseobecnosti som uplne za to, aby deti spavali vo svojej izbe, ak je to co len trochu mozne. Tak drzim palce, nech ti to vyjde.

fanta3
1. jún 2016

Ako tiez si myslim ze zbytocne planujes takto popredu....kazde dieta je ine a teda dieta sa uz vobec neriadi nasimi planmi. Ked sa narodi, tak si urobite ako vam to bude vyhovovat. Ja si neviem predstavit, ze by som nemala novonarodeniatko pri sebe v izbe. Nie preto, ze by som mala potrebu sa s nim po nociach maznat v nasej posteli (na to bol cas cez den), ale preto ze mi bolo pohodlnejsie po porode a pri celkovej vycerpanosti zobrat dieta v polospanku z postielky hned vedla nasej pestele a rychlo nakojit kym sa moc nerozhucal. Hned sme si lahli spolu a spali. Kebyze mam pokazde vstat, ist do druhej izby a tam kojit v noci po sediacky abo ako to mas nachystane......nebolo by mi to moc pohodlne. No sama uvidis a urobis si ako vam to bude vyhovovat. Tiez som si kopu veci predstavovala inak a realita bola uuuuplne ina 😁

bubelko
1. jún 2016

@bad_delight ja som mala obe deti vo vlastnych izbach, vo vlastnych postielkach. ale mala som v ich izbach postel. muz spal v spalni a ja s detmi v ich izbach. spala som tam ca. do 6m, kym som kojila v noci a nad ranom. potom uz spali celu noc, tak som sa vratila do spalne a oni ostali vo svojich postielkach.
mala som to takto naplanovane pred porodom, zrealizovala po porode a fungovalo to. prosto som si bola ista, ze takto je to pre nas spravne 😉 a aj bolo 😉

fanta3
1. jún 2016

Jaj a jakmile mi decka prespali celu noc, tak sup ho uz aj isli do svojej izby a bolo to bez problemov. Syn je od 9mes vo svojej izbe a dcera od 6mes. 😉

katrinka8
1. jún 2016

Ja sa domnievam, že tieto plány sú veľmi nepohodlné a únavné najmä pre mamu. Dcérka spávala vo svojej postieľke do prvého nočného kojenia, potom som ju nechala už pri nás - mne bolo ozaj pohodlnejšie nevstávať v noci vôbec z postele (hoci postieľku sme mali tesne vedľa). Plánovala (áno, aj takéto slovo som vypustila pri druhom tehotenstve, asi som načisto osprostela 😀 ) som to tak aj so synčekom, ale - bohužiaľ, iba plánovala. Malý vydržal v postieľke spať presne 2 týždne po príchode z pôrodnice. Potom ako na povel začal jačať akoby ho na nože brali. Ani za svet sa k postieľke ani priblížiť, lebo už alarm na celý panelák. Skúšali sme ho znovu uložiť do postieľky po pár dňovej prestávke, potom aj pár týždňovej, aj po niekoľkých mesiacoch. Ale bezúspešne. Tak postieľka neplánovane slúži ako odkladište.

burka8
1. jún 2016

Ja som mala obe dcéry od začiatku vo vlastnej izbe. Staršia má už sedem rokov a mladšia rok. Staršiu som kojila 14 mesiacov. Budila sa raz za noc okolo tretej. Asi od 6-7 mes. prespala noc. Mladšia bola kojena bohužiaľ len tri mesiace, zobudila sa tiež len raz, a od 2,5 mes. prespi celú noc. Staršia sa po kijeni zaspavala sama. Malú na začiatku väčšinou som musel a uspavat v ruke, teraz už pekne zaspi aj sama.

burka8
1. jún 2016

Ja som mala obe dcéry od začiatku vo vlastnej izbe. Staršia má už sedem rokov a mladšia rok. Staršiu som kojila 14 mesiacov. Budila sa raz za noc okolo tretej. Asi od 6-7 mes. prespala noc. Mladšia bola kojena bohužiaľ len tri mesiace, zobudila sa tiež len raz, a od 2,5 mes. prespi celú noc. Staršia sa po kijeni zaspavala sama. Malú na začiatku väčšinou som musel a uspavat v ruke, teraz už pekne zaspi aj sama.

johanka_de_arko
1. jún 2016

osobne si myslím, že tvoju činnosť to nezmení. budeš nastavená na každý aj ten najmenší pohyb vedľa v izbe a ako si dieťa naučíš, tak budeš "skákať" a je jedno, či bude spať pri tebe alebo vedľa.možno sa dokonca nachodíš menej ako tie matky, ktoré majú drobcov doslovne vo svojej posteli.ja osobne som mala síce deti v spálni v postieľke, ale keďže som ich naučila spať celú noc, tak som ich mohla dať aj na opačný koniec bytu a bola by som im do rána úplne ukradnutá.keď si urobíš pekný a pohodlný kútik na kojenie, ... nevidím dôvod prečo by to nemohlo fungovať. daj si vedľa do izby k malej aj nejaký matrac (môžeš ho oprieť o stenu, keď ho nebudeš potrebovať) pre teba. možno sa totiž občas stane, že keď bude maličká chorá alebo keď bude mať nepokojné noci (my sme také mali, keď sme odúčali od plienočiek alebo keď majú deti za sebou veľmi rušný deň),upokojí ju tvoja prítomnosť a bude spať kľudnejšie.
my sme dali najstaršieho synčeka do vlastnej izby keď mal 10 mesiacov. bola som tehotná, synček spal celú noc, nechceli sme, aby bral dcérku ako rivala, ktorý ho vyhnal zo spálne. synček bol úplne v pohode, akoby sme ho ani nepreložili. dcérka mala asi rok, keď sme ju preložili k synčekovi. opäť tá istá situácia.najmenšieho dám tiež k starším, keď bude mať asi rok. už sa na neho tešia.ja nevidím rozdiel medzi tým, či by boli deti u nás v spálni alebo vedľa.
pri 1. dieťati to môžeš urobiť aj hneď.aj pri ďalšom, keď máš viac izieb, ale novorodenca dáš ťažko k staršiemu dieťatku, mohlo by mu (aj keď nechcene) ublížiť.my sme si tiež museli byť istí, že môžeme dať deti spolu do izby. starší synček mal už vybraté tyčky z postieľky, chodil voľne po izbe.v noci ale tvrdo spal aj on aj dcérka.iba pri zaspávaní sme ich viac kontrolovali.takže teraz to budeš mať možno v pohode, ale keď budete mať ďalšie dieťa, budeš si musieť premyslieť, či nenecháš mladšie dieťa istú dobu s vami v spálni.držím palce.

peteva85
1. jún 2016

Moja dcera spala sama v izbicke od 2mesiacov a to som ju do 4mesiacov este raz v noci kojila. Pocula som ked zacala mrncat v detskej, prisla som za nou,urobila si pohodlie a nakojila ju. MM sa vyspal v pohode 😉
Syn prespal celu noc vkuse od prveho mesiaca takze pri nom to bolo uplne lazo- plazo 😉
ale tak ako pisu baby, ked budes mat maleho prisavnika tak alebo sa ty prestahujes do detskej, alebo male k Vam.. Urcite sa Ti nebude chciet vstavat na noc povedzme 5x a kojit alebo cicikat..
A reci typu ze dat ho rovno susedom si nevsimaj.. ja som si presla tym istym a moje deti su tu- zive, zdrave, milovane a fakt nevidim na nich ziadnu traumu z toho ze nespali s nami v izbe, toboz nie v jednej posteli..

katkakovac
1. jún 2016

Obe deti od narodeni spia vo vlastnej izbe. Takto sa nerusime a mozme v klude spat. Vyhodou je ze obe deti relativne dlho vydrzali spat. Syn v 6 tyzdnoch prespal od 9 fo pol 5, krpata teraz spi od 8 do 1-2. Ako kedy. Syna sme ispavalo vselijako, nakoniec pomohla kniha Kazde diets moze dobre spat. Teraz zaspava sam, relativne bez problemov, obcas si vykrikuje ale uz za nim nejdme. Krpatu ucim zadpavat samu. Da si palcek do ust a spi. Prrhodim na nu mojkacika a uz par dni zaspava sama. Takze difam, zr coskoro bude spat celu noc.....

katkakovac
1. jún 2016

Este ma napadlo. Pre klud duse, do roka na monitore dychu. Kojim na gauci co mam v izbicke. Ak som moc rozbita tsk v posteli. Ked tak ju potom prenesiem do izby, aby si pekne oddychla.

erickatt
2. jún 2016

Ja som syna dala pol rocneho a do izby k sestricke. Po tyzdni som bola mrtva a sla som 1x a potom do rana spal pri mne v manzelskej alebo ja s nim kedze uz mal velku valendu

erickatt
2. jún 2016

@rebeka7501 koleginin syn so 18. Tatko na tyzdnovke a on a nou..

maryennn1
2. jún 2016

no predstava je to pekná, ale realita úplne iná... a tiež neviem čo ťa vedie k tomu dať novorodeniatko do vlastnej izby... doteraz žilo v tebe.. počulo tvoje srdce a dych a ty ho teraz šupneš do veľkej postieľky vo veľkej izbe úplne samé. Ja myslím, že tebe samej bude chýbať, veď 9 mesiacov ste spolu.
A tie tri kroky navyše ako píšeš, si tiež rada ušetríš ak to bude zlý spáč, alebo bude mať koliky. My sme vstávali niekedy aj 23 krát za noc... niekedy na striedačku sme s mužom mali nočné a ani sa spať nešlo (nemalo to význam zaspať na 5 minút). Každé bábo je iné a ty uvidíš aké bude to tvoje až po pôrode. No každopádne ak si myslíš, že sa sama v izbe lepšie vyspíš, je to blbosť... aj tak budeš ako na ihlách či spinká, či je všetko v poriadku, či monitor funguje, či sa z neho bábo nezošuchlo a pod. je to už úplne iný pocit zodpovednosti, ako si len vieš predstaviť 🙂 ale ako vravím prídeš na to sama 🙂
a ak si sa tak rozhodla, preto, že sa potom bojíš, ako bábo odučíš spať s vami, tak úplne jednoducho a bez stresov a plaču... môj syn s nami spal v izbe do dvoch rokov... potom išiel do vlastnej izby do veľkej postele a tešil sa veeeľmi, bolo to jeho rozhodnutie a nemal s tým absolútne žiaden problém.

emilia25
2. jún 2016

Teda moja mala uz ma 3 mesiace a najkludnejsia je v nasej posteli oprem si celo o jej a zaspinka.potom ju prelozim do postielky a spinka mi celu noc od narodenia.a to mame v posteli dalsich 2 starsich synov.a 2 detske izby pripravene 2 roky.