Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

katzi
19. jan 2010

mě to taky zajímá, taky mám jeden takový exemplář doma 😀

ined77
19. jan 2010

kamilka 12 🙂 ...naprosto jsi popsala našeho sladkého chlapečka 😀 .
také počkám na rady 😉 .

cestovatelkaandrea
19. jan 2010

no aj nasho drobca chyta obdobie vzdoru. nam pomaha ingoracia. jednoducho si ho nevsimam, ked si klakne na kolena a zacne sa akoze buchat a revat na plne kolo.o chvilku pride sam a chce sa pritulit. vtedy mu hovorim, ze to co robil nebolo dobre. tak zatial to zvladame. dufam, ze to nebude horsie.

cestovatelkaandrea
19. jan 2010

kamilka ak chces mozem ti nieco o vzdore preskenovat a poslat mailom z mojej knihy. je tam toho dost.
pisu tam, ze dietatu treba odviest nenapadne pozornost od "zlej" aktivity na nejaku inu.

jindri
19. jan 2010

.... tak my mámě ještě čas, i když co je vztek už mi malá taky předvádí. Zrudne, řve a zaklání hlavu .... mě zajímá, jak jsem tu párkrát narazila, když má dítě záchvat vzteku, maminky se snaží dítě obejmout 😕 😕 .... to mi příjde nějaký poťapaný 😅 nebo je to nějaký univerzální recept?? Díky za osvětu 🙂

dvojka
19. jan 2010

Jindri-to by ses divila jak je to účinný.Jenže nemám zkušenost s tak malým děckem jako je Mařenka.U nás to fungovalo kolem druhýho roku....Už jsem se rozepisovala v tématu i po roce pořád pláče...
Tahle metoda slaví svůj úspěch avšak jak píšu nevim jestli už v době kdy má dítko rok 🙂

dadlina
19. jan 2010

ahojte, ted jsem narazila na tohle téma a mám taky vzteklé dítě, 2 leté. Nechápu proč, jsem klidná , v pohodě, nejsem žádná nervozní matka jaká jsem byla před 19lety když jsem měla první dítě, to jsem byla netrpělivá, mladá atd. ted mě to hrozně mrzí, že je takový

hází s hračkami, dupe po nich, vzteká se, bouchá hlavičkou o postýlku, o zed atd, občas když ho chytnu a chci přitulit tak mě pleskne po obličeji. tak uvítám nějaké rady. čtu knížky, všude píší, že v klidu a vše vysvětlit, dělám to, ale nic

berenika39
19. jan 2010

ahoj, jindri, to není poťapaný 😉 , to je taková metoda, kterou přivedla do dětské psychologie paní Priekopová, nedávno o ní byl dokument na čt2, fakt zajímavý. Zkus, najdeš v archivu čt.
Tady ti posílám odkaz na rozhovor s ní, o metodě tam píše.

http://www.evalabusova.cz/rozhovory/j_prekopovo...

Jinak samozřejmě taky vzdorujeme, petr mě a já jeho vzdoru 😉 😉 😉 . Ale přiznávám, že je pohodář a stává se to občas a ve velmi rozumné míře, nechá si domluvit a snažím se těm situacím hodně předcházet, prostě už tuším, co by mohlo nastat a něco vymyslím, aby nebyla scéna. Pak ji nemusím řešit 😉 😉 . Hodně je toho v knížce Věda zvaná rodičovství, jako v jiných knížkách tam je něco pro mě divnýho nebo i nepřijatelnýho, ale zrovna tohle vzdorování a záchvaty vzteku jsou tam hezky rozpitvaný. On není vztek jako vztek - záleží na důvodu, jestli si jen něco vynucuje nebo prostě nezvládnul pro něj náročnou situaci reaguje podle svého - záchvatem vzteku.

Není to sranda, taky někdy počítám do deseti, ale zatím se to dá....
Občas funguje zrcadlo - když jančí, chytnu ho a postavím před něj, řeknu mu, že takhle přece nevypadá veselej péťa a on vykulí oči z toho, co vidí a ztichne, pak s ním můžu mluvit a je to 😉 😉 😉

jindri
19. jan 2010

Dvojka: já to nevztahovala na Mařenku, sice se vzteká, ale stačí málo a je po všem. Spíš mě zarazilo, že se takhle může řešit nervydrásající situace 😉

Berenika: zajímavý článek, děkuji. Můžeš tedy knížku Věda zvaná rodičovství doporučit? Jasný, že ne ve všem se lze s autorkou shodnout, takovou knihu neznám ... ale hledám nějakou rozumnou knížku o výchově dětí, o jejich psychickém vývoji. Nechci až tak úplně spoléhat na svůj selký rozum. Není nad to si něco přečíst a na základě toho si myšlenky utřídit. 😉

zelmirka1
19. jan 2010

jindri zaujimava kniha je Respektovat a byt respektovan, aj ked sa tyka trochu vacsich deti je tam dost zaujimavych myslienok ktore ma prekvapili.

berenika39
19. jan 2010

jindri, popravdě nevím....někomu sedne, někdo ji odsoudí, někoho nadchne. Je celkem podrobná, hodně o tom, jak všechno funguje na hormonální úrovni a to je někdy složitý jen číst, natož to pochopit. Ale praktická část 😉 😉 je fajn, názorný případy, jak co řešit, je tam i tzv. kauzistika, prostě případy, které ti autoři řešili a jak. Tebe neznám 😉 😉 , ale já si v tom našla hodně dobrých rad, co se výchovy týká a není to jen o malinkých, ale i větších dětech. A musím uznat, že co jsem "použila", funguje, i když to samozřejmě neznamená, že bych se řídila jen tou knihou....mám taky svůj selskej rozum, navíc děsně starej - tím pádem zkušenej 😝 😝 😝 .

jindri
19. jan 2010

Ber: já na to kouknu v knihkupectví, díky.

Zel: na tu taky kouknu. Mám představu, že tam bude, co v kterém věku děti prožívají, jaké období nastupuje a tak. Třeba Mařenka se teď chce jen chovat, nikdy nebyla tak mazlivá, vyžaduje pozornost a když jí odejdu z očí, spustí orchestrión .... že by nějaká ta separační úzkost?? O tomhle a podobných věcech se chci něco dozvědět. Najdu to v této knížce?

bublinkajasminka
20. jan 2010

aj ja momentálne čítam rodičovstvo je veda je to fajn kniha ale povedala by som že s lepšími návodmi na batole je kniha Nejšťastnejší batole v okolí 🙂

katzi
20. jan 2010

já teď čtu taky Respektovat a být respektován a líbí se mi to. Je to sice pro starší děti, ale ono nějakou dobu bude trvat, než to člověk dostane úplně do podvědomí a změní zaběhnutý systém komunikace. Takže než Adu pobere víc rozumu, budu to mít snad zmáklý 😀

Bublinkajasminka: takže Nejštastnější batole v okolí se ti líbilo? Taky jsem přemýšlela, že bych si to koupila. V knihovnách je to totálně rozpůjčovaný, tak asi zainvestuju 🙂

jindri
20. jan 2010

Bublinka: četla jsem na netu recenze a samé pozitivní, tak uvidíme v knihkupectví.

Katzi: to bych dávno zapomněla, co jsem kde četla 😀

katzi
20. jan 2010

JIndri: no je fakt, že to zapomínám už teď 😀

bublinkajasminka
20. jan 2010

katzi - ano perfektna kniha, lepsia ako rodicovstvo - aspon moj nazor, vela z nej vyuzivam a plati to na malu 🙂

magda22
20. jan 2010

ahojte,
len som sa chcela spytat, ze ktoru z tych knih, co ste spomenuli, tak najviac chvalite? diik.
m.

cestovatelkaandrea
21. jan 2010

ja pouzivam knizku "Bystre dieta batola"

enrikad
21. jan 2010

ahojte maminky... ja mám synčeka, ktorý má 29 mesiacov... a prežívame obdobie vzdoru od jeho 18 mes.... no je to neskutočne ťažké byť pritom trpezlivý a chápať jeho správania... preplače /priam prevrieska/ 3/4 dňa... buchánie hlavičky a hádzanie sa o zem sme už prekonali, teraz máme obdobie "chcem-nechcem", mysleli sme, že časom sa to upokojí, ale nie je to tak... rady - ako pritúlenie si dieťatka, upútanie jeho pozornosti - príp. nevšímanie si jeho nálad - to všetko sme už skúšali a nič z toho nezabralo, sem-tam si vyslúžil aj capnutie /ešte stále/ po plienke, ... obrátila som sa aj na odborníkov a tí radili - byť trpezlivý, že malý z toho vyrastie... tak stále dúfame, že to prejde....

cestovatelkaandrea
21. jan 2010

enrikad, musim sa priznat ja som vraj bola taka ista aj s bratom ked sme boli deti.
drzalo nas to az kym sme nesli do skolky a brat do jasiel. v detskom kolektive sme sa "znormalnili".
ja tiez pri nasom drobcovi zatial praktizujem odputavanie pozornosti alebo ignoraciu pri vybuchoch hnevu. No niekedy mam aj ja dost.

enrikad
21. jan 2010

cestovatelkaandrea: ja som tiež nebola zlaté dieťatko, do dvoch rokoch som plakala deň-noc, a bez príčiny... ale dúfala som, "veď on je starší, nemôže byť ako ja".... chodí do jasličiek, trocha sa tam ukľudnil /tak ako píšeš aj ty/, ale keď príde domov je ako vymenený, všetko robí napriek, vrieska kvôli maličkostiam.... niekedy je to na nervy, a hlavne má problém aj so spánkom,... vstáva ráno, cez deň s vreskom /to ani plač nie je/, už sú z toho všetci na nervy, dokonca aj susedia...

cestovatelkaandrea
21. jan 2010

enrikad: no co si pamatam ja, tak brata to dlho drzalo. dokazal v hneve rozhadzat celu skrinu s pradlom ked nebolo po jeho. a ked si to pamatam ja, tak uz musel byt vacsi.
Je mozne, ze je ta pricina v tom hneve kvoli spanku? Nas drobec ked je nevyspaty alebo sa zle zobudi, tak je tiez dost protivny, ale po hodine sa ukludni...

enrikad
21. jan 2010

cestovatelkaandrea: myslím, že aj to má na jeho nervozitu a zlosť vplyv, že si mozoček nedokáže ani v noci oddýchnuť... chodíme kvôli tomu aj k pedopsychiatrovi,- tvrdí, že drobec je v poriadku, len má teraz také obdobie a máme vydržať, že bude aj horšie...-tým ma vôbec nepotešila... vraj veľa trpezlivosti s ním... Dostáva teraz sirupček na ukľudnenie, Promethazin...

cestovatelkaandrea
21. jan 2010

enrikad: To bude este horsie? To potom co mozes ocakavat?

kalo
21. jan 2010

U nás též aktuální téma 🙂 Prý první období vzdoru je od 2-3 let...Tak prostě vydržet. Naše malá byla tak zlaté dítě!!!! Hodňoučká, klidná, nezaplakala třeba několik dní, že z toho moji blízcí nechápali... A teď, poslední 3 měsíce, jakoby nám ji někdo vyměnil 🙂 Je z ní pěkný vztekloun, na všechno odpověď NE, neposlouchá ani náhodou, venku utíká, plácá všechny po obličeji, plácá děti na kroužku....
Taky už jsem přemýšlela, jestli není chyba ve mě. Já jsem fakt kliďas, jen tak mě nic nevytočí, jsem na ni hodná, snažím se vše po dobrém, namotivovat ji k činnosti, kterou dělat nechce...Ale ona už teď zachází i za ty moje velké hranice a už dostala i několikrát přes ruce, když někoho schválně plácne nebo když se vzteká... 😒 😒

magda22
21. jan 2010

Ahojte,
ktoru knihu z vyssie spominanych teda najviac odporucate na dany problem??prosim!?

1.Respektovat a byt respektovan
2.Nejštastnější batole v okolí
3.Rodičovstvo je veda

?
dakujem.
m.

bublinkajasminka
21. jan 2010

magda - 2-ka je moja top 🙂

jindri
21. jan 2010

Magda: mě se na první prolistování v knihkupectví líbila nejvíc kniha Věda zvaná rodičovství. Jsem po první kapitole, takže ti nemůžu dát objektivní názor 😉 , kapitola pojednávala o strukturách mozku a jeho vlivu na chování. Zatím jsem nadšená, uvidíme dál. Pak se chystám na Nejšťastnější batole v okolí. Takže dej mi 2 měsíce a poreferuji Ti 😀

veva1
21. jan 2010

http://zena.sme.sk/c/3792431/najstastnejsie-bat... a mozno nemusite ani zhanat a kupovat 😉