Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

rimmel
12. máj 2010

ja ta nikde neurazam ani sa ti nevysmievam, neklamem, nevymyslam si tak neviem co mas za problem..asi to ze som ta pristihla a to , ze nemas protiargument..
je to ale typicke chovanie tu na lady takze v pohode. 😔

rimmel
12. máj 2010

pardon nie na lady ale na mk 😀

rimmel
12. máj 2010

a ani ty nenadavam tak ako ty mne 😝

lalus
12. máj 2010

no vidíš momin, predsa len si to tie deti nevymysleli sami, všetko odniekiaľ odkukajú....aj ja malého capnem, ale to už musím byť fakt vytočená do červeného (ja som skôr "hlasuzvyšovací" typ)... a väčšinou po zadku. No min. týždeň som ho capla po ručičke (asi prvýkrát v živote 😅 ), lebo robil zle fakt rukami, tak som chcela skúsiť, či tonezaberie....akože vtedy sa rozplakal a prestal ale doteraz chodí za mnou a hovorí/ukazuje, že maminka ho capla po ručičke, lebo robil zlé veci s "ham" (vtedy mi v rámci hry a jedu roztrhal na márne kúsky chlieb, čo som mala nachystaný na stole, že ho ponatieram na raňajky).

jediné, čo Ti viem odporučiť, je skutočne presťať ho biť...ale obaja, vo vašom prípade to bude skutočne asi len odpozeraný vzor - "takto reaguje mamina a tatino, keď sa im niečo nepáči...asi sa takto reagovať má ....a takto budem reagovať aj ja" 😝

berenika39
12. máj 2010

momin, ono je to možná ted brzy, ale čím dřív s tím začneš, tím je větší šance, že se to chytne...myslím to vyvztekávání někde bez publika. oni vypadají jako že neumí do pěti počítat, ale já jsem přesvědčená, že je to jen tím, že ještě nemluví a neumí se dokonnale vyjádřit, jinak v hlavičkách to mají moc dobře srovnaný. vidím to někdy na petrovi, že mě překvapí reakcí, jakou bych nečekala, prostě vnímají, uvědomují si plno věcí, amy si myslíme, že ne.

nevím, třeba jsme montovali postel, když mu byl rok a měsíc, a on po třech měsících, aniž by podobného něco v té mezidobě dělal, přnesl tátovi sám ze skříně šroubovák, když mi vrtačkou přidělával poličku. prostě mají ty mozečky mnohem větší kapacitu, než tušíme. jsou ještě nezatížený 😀 😀 😀 😀

momin
12. máj 2010

lalus me tohle po pravde opravdu nenapadlo.... A bude to tim.. Taky si to uz ted myslim. Dekuji!
Sou chytrejsi nez se zdaji.... 😅 🙂 😉

berenika39
12. máj 2010

s tím bitím souhlas s lalus, taky jsme museli přestat s občasným plácnutím, dělal jen to, co my....ted mu říkám, že bít někoho nebo něco prostě ne, že to bolí....a pochopil.

stejnej problém jsme měli s rohlíkem 😀 😀 😀 . od malinka mu hustím (nesnáším to), že s jídlem se nehází, když něco nechce už jíst, donese si to na stolek nebo mi to dá do ruky. je zlatej. ale ted jsme o víkendu našli mraveniště, měli jsme housku, dělali jsme drobky, dávali je tam, mravenci si to naložili na záda a nosili domů. super zábava, byl z toho nadšený. pak jel v kočárku, ve městě, měl rohlík, já čučela po výlohách 😀 😀 😀 , říkám si, jak papá a je hodnej...on to celý vydrobil ven a do kočáru....říkám, co děláš, papání se nehází ven...a on na mě bzzzz bzzzzz (to dělá na veškerý hmyz 😀 ), takže krmil mravence.....

rimmel
12. máj 2010

hlavne sa necudujte ak v zapale hnevu vas biju ak bijete aj vy ich 😕 🙄

mobilo
12. máj 2010

😉 ahojte tak my tiež prechádzame obdobím vzdoru! jeden týždeň bol veľmi tažký, ale proste sme mu neustúpili,keď sme videli, že si plačom niečo vynucuje týždeň proste plakal tak sme ho nechali povedali mu, nech sa vyplače a bolo..aj vonku aj vnútri proste každé dieta tým prechádza takže som kašlala na to, či sa niekto pozerá..a teraz to už ustupuje biť sme ho nebili ani on nás on je inak strašne zlatý ..už dokonca vie aj ako sa správať v obchode proste zo záčiatku keď sme mu hneď nedali čo chcel plakal o dušu teraz sme mu vysvetlili, že musí podať tete ona to nahodí dáme jej korunky a možme papať! taký je zlatý keď jej to podáva 😉

momin
12. máj 2010

ber a lalus tak to sem rada ze nejsem jedina kdo udelal tu chybu s placanim pres ruku.. Ale vidim ze to jde napravit tak zkusime.. 🙂 😉

A rimmel skoda ze sem te neznala uz kdyz se Danik narodil,si tak chytra a zkusena..na vsechno bych se te zaptala a mohla sem byt dokonala matka jako ty... 😀 🙄

Berr taky to je dobre... 😀 ja zase nevim ja Danika naucit aby mel jidlo v misce kdyz mu ho dam do misky at si ji sam.. vzdycky ho vysype a az pak ho ji ze zeme.... 🙄 Ale mozna je na to jeste maly?!
kazdopadne vysvetlovat se snazim..porad.. 🙂

rimmel
12. máj 2010

skoda, myslela som si momin ze mi normalne odpovies ale zase nemas co dodat 🤐

momin
12. máj 2010

vis ze se s tebou nemam o cem bavit! tak co si cekala? A koncim..

jdem ven..
a vam holky diky za rady... 😉 Spis za otevreni oci,ted mi to prijde uz logicke ze to opakuje po nas... 😅 🙂 😉

rimmel
12. máj 2010

asi som cakala zazrak, skoda ze sa nemozes normalne bavit, ja tak robim odzaciatku tejto diskusie ale vidim ze jedine co dokazes je utocit a nadavat.

rimmel
12. máj 2010

ps clovek nemusi byt dokonalou matkou aby pochopil ze deti sa neplacaju po zadku a podobne vych.metody.

berenika39
12. máj 2010

momin, nevím, každý dítě reaguje jinak, ale co je jistý - důslednost. prostě jednou to vysype, sebrat, odnést, to se nedělá. příště znova, odnést, nedat. jakmile mu to jednou projde, bude to dělat pořád, oni nepochopí, proč jednou jo a podruhý ne, mají v tom pak hokej. ale tahle "přísnost" 😉 je na místě u fakt důležitých věcí,, u nás jídlo, bití, házení věcí kam se nemá (minule jsem v myčce umyla celý balení bonbonu tictac), nebo co je nebezpečný, ale nečertím se když prostě něco vyvede v zápalu boje - jako že něco rozleje nebo mu ujedou nohy a přistane v květináčí. těch striktních zákazů by mělo být jen pár, aby si je zvládli zapamatovat, ne po něm řvát źa každou lotrovinu ne,ne, to nesmíš, ne,ne. spíš se snažím u běžných věcí mu nabídnout jiný řešení, jako jak to má udělat, abych nemusela vyletět z kůže. pozitivně, hlavně pozitivně.... 😀 😀 , tím se vychytá i ten jejich 18ti měsíční negativismus. (to je ta slavná louže, podle toho se řídím - ne NELEZ DO TÝ LOUŽE, ale JDI OKOLO, AT NEMÁŠ MOKRÝ BOTY).

mukky
12. máj 2010

aj my prechádzeme obdobím vzdoru a uplne ale uplne sa celkom zmenilo jeho správanie po týzdnovej dovolenke mimo domu a trvá to už pekných pár týždnov ☹
večer nakuknem ako tým prechádzate vy..

mamutka
12. máj 2010

no, my sme stravili tyzden u rodicov, zrovna nam zacina naozaj krasne plnokrvne obdobie vzdoru, tak uz cela dedina vie, ze si neviem dieta vychovat a este aj moja mama poucovala, ze ja s bratom som to nikdy nerobila, ze ho rozmaznavame...ano, vsetko zle sa casom zabudne, preto kazda teta po 50tke mala vzorne tiche dieta az do puberty a vsetky boli odplienkovane uz v roku 😀
take trpezlive mile usmievave dietatko sme mali....ostal nam cert, chvilu na mne povesny ako kliest, lebo ja sa ani pohnut bez neho nesmiem a potom trucovity, lebo ak okamzite nedostane co chce, ruci ako ked prasa zakalaju...neviem to k nicomu inemu prirovnat, ak ste v tv dakedy videli, resp poculi co take praca pri tom robi za zvuky, tak to je nas maly teraz....
aj vcera, sli sme s mm do lesa po praci a miesto krasnej prechadzy mlady rucal aspon 20 minut na cely okres ze nemoze tlacit kocik....hore strmym kopcom po kamenoch, ani na rukach, ani v manduce, ani v kociku, ani peso nebolo dobre....peklo otrasne...
tak som sa trochu vykecala, lepsie mi je...
takze asi tri mesiace to ma trvat? 😅 aspon nejaka iskierka nadeje do buducna, poznacim si to do kalendara ako den oslobodenia....

lalus
12. máj 2010

mamutka, je to úúúplne normálne, my sme tiež začali v 18 mesiacoch...a netrvalo to tak dlho ako u bereniky...myslím, že najhoršie prešlo za nejakých 6 týždňov. Je pravda, že teraz (mesiac a pol pred druhými narodkami) ho chytá druhá fáza...ale už aj teraz je to iné...a tých fáz ešte bude a bude...až do puberty - len budú medzi nimi rôzne dlhé prestávky a budú a mierne ináč prejavovať 😅

berenika39
12. máj 2010

mamutka, neboj, fakt to přejde....petrovi zbyly ted jen takový jako střípky 😀 , když jde do tuhého, nastane situace, že by se měl vzteknout, jako začne, hned mu docvakne, že to k ničemu nevede a je klídek. musí k tomu dozrát, dospět, je to věkem. s tím kalendářem je to dobrej nápad.....

berenika39
12. máj 2010

a jak jste přišly na to, že to do puberty přejde? 😀 😀 . tam to teprve začne. 😀 😀 😀

mobilo
12. máj 2010

mamutka 😀 😀 😀
ja som zvyknutá syn bol od narodenia uplakané dieťa..aj ja som bola s maminou v obchode a syn začal zjapkať a mamina červená sa hanbila,že mu mám dať ten keksík a ja že určite nie proste to nedostane a nech plače..a tak isto my sme takí neboli ale ja si pamatám ako mladšia sestra s bratom takí boli lenže mamina im vždy ustúpila, keď sa začali v obchode hádzať o zem ...potom im to trvalo strašne dlho odučiť sa...my to najhoršie už máme za sebou tiež syn tak plakal ale teraz sa ruzplače plače asi minútu a je ok, lebo vie že mu to nepomože 😉

lalus
12. máj 2010

ja som myslela, že puberta bude len ďalšia a dúfam, že aj záverečná fáza 😀 😀 😀 síce trvajúca niekoľko rokov, ale to už by nám malo svitať na lepšie dospelé zajtrajšky 😀 😀 😀

berenika39
12. máj 2010

lalus, nechci strašit....starší syn měl pubertu naprostá pohoda, celý roky fakt měl svatozář...pak přišly 18tiny a s tím: já jsem já a kdo je víc? a teprve se mu ta puberta vyloupla...děs, rok to trvalo, ale přežili jsme.......

mamutka
12. máj 2010

spi, boze ako len nevinne vie vyzerat 😀 😀 😀
on vzdy spal extremne malo, vo dne v noci hore, nikdy to nedospaval, jemu stacilo tak malo spat, mam pocit ze aj v tomto bude taky extremista....a to som cakala, ze ked uz bude spavat skoro ako ide deti, lebo uz fakt zaspi na obed aj na dve hodky, nie na pol hodku, tak ze uz bude dobre....
este musim mm vychovat, on ma napady ako - sak mu to dajme, bude klud... alebo - kolega povedal, ze treba capnut po riti....acho jo......co som komu urobila???
dakejm vam za podporu, ja som fakt uz videla nasrate deti revat v kocikoch, ano, vtedy som este verila, ze nam sa to nestane...ale oni nerevali tak nahlas ako ten nas.....este sa aj hadze, ze udrzat ho neviem, je dost velky, silu ma riadnu, tak ked ho to chyti, ked nie je momentalne primontovany v kociku, tak smola....ale dobri ludia mi vacsinou povedia, ktorym smerom topanky v zlosti odkopol z noh, lebo aj take dokaze stihnut v amoku, co ja nemam sancu vidiet 😅 ale lubim ho, mrchu moju malu, zlaty je aj tak 😀

berenika39
12. máj 2010

mamutka 😀 😀 😀 😀 😀

mamutka
12. máj 2010

tak ma napada, ze aj termin dovolenky budeme musiet prisposobit, doteraz mm pocital kedy ist len podla pocasia, vyplatneho terminu, ockovania, prip.odhadu kedy zuby pojdu a mojej mrchy....tak este pockame asi trochu 😅

mamutka
12. máj 2010

berenika som rada, ze sa na tom aj pobavit da 😀
ja som zachripnuta, nebyt mojej alergie, ktora to sposobuje, tak si myslim, ze to som na neho predvcerom tak strasne hucala, v snahe prekricat jeho amok ked som mu hustila do hlavy, ze si mam pravo nachytstat jest, lebo aj matere musia z dacoho zit, tak nech mi nereve pri nohach, ze chce to a to...

hlavinka
12. máj 2010

Zdar maminky!
Taky se pridam - Adelce je ted 16 mesicu a na vse rika ne, chce si vsechno vyrvat, kdyz neni po jejim. ted to zaclo, tak jsem zvedava, jestli vydrzim nebo mne odvezou do blazince 😝
Jak dlouho asi tohle trva? Pul roku? Mesic? Dva? Diky a drzim palce, pevne nervy 🙂

atrami
12. máj 2010

Aj my sme prešli týmto obdobím u prvého syna , prostredného syna to obišlo 🙂 a najmladší ............ no uvidíme.

momin
12. máj 2010

Holky tak ja jeste jednou dekuju za rady.. kdyz ja se obcas necham trochu vytocit Danikem..a pak nedokazu reagovat tak jak bych chtela... 😅 😒
Kdyz od nej odejdu kdyz se vzteka tak za chvili je u me a uz v klidu... meli ste pravdu,chce to jen zachovat chladnou hlavu.. 🙂