Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

certica
14. jan 2007

alysea, nas maly je kukam presne tak stary. Veci zatial nehadze, ale mal obdobie, ked kusal, do ruky, do ramena, niekedy len do predmetov, skratka, co bolo pobliz - proste ked zuril, vybijal si "energiu" alebo skor frustraciu.
alysea a ako dlho sa takto prejavuje? mozno to aj nas caka. Mozno sa snazi uputat pozornost - chcelo by to najprv zistit pricinu, ci je to prejav hnevu, ked nieco nedostane alebo nie je podla jeho predstav. Alebo to robi len tak z nicoho nic bez zjavnej priciny?

alysea
14. jan 2007

Ahoj andrejka, no moj muz mu dal , ale maly sa na tom este aj pobavil , hovoril si Peto opica.Na neho ani capnutie, ani krik , ani vysvetlovanie nezabera.

snilko7
14. jan 2007

andrejka plne s tebou súhlasím
tilly mne sa tak malý hádzal o zem raz u nás v dedine v Jednote, sobota, plno ľudí a malý spustil cirkus jak hovado. Ja v jednej ruke košík s nákupom, druhou som ťahala malého, ktorý sa šúchal po zemi. Keď som už išla platiť zdrhol späť do obchodu, tak som musela za ním. Všetky babky už na nás zazerali, čakali či ho vytrieskam ,alebo čo...capnúť som mu v obchode necapla, no mala som sto chutí...ale pred obchodom keď som ho nevedela naložiť do bicykla, jak sa priečil, dostal jednu po zadku /tam nás už nik nevidel 😅 z tých klebetníc/ a po chvíli bol kludný. Odvtedy sa už ale nehádzal v obchode ani raz

titkovamiriam
14. jan 2007

Co som pisala o tej kamoske s vodou,ona mohla maleho bit kolko chcela,bol z toho len zurivejsi.Vzdy mala pri sebe flasu z vodou,to jedine pomohlo.Poviem vam,dal jej zabrat.Skoda ze uz par rokov o nej neviem.

certica
14. jan 2007

andy, my sme riesili aj riesime veci rozne, podla konkretnej situacie a stavu nasich nervov 😅 - raz vysvetlovanim, dohovaranim, inokedy capnutim alebo uplnou ignoraciou alebo tym, ze akoze odchadzam prec, pripadne nejaky jeho oblubeny plysak, ze ide do inej izby, lebo sa mu nepaci, co viktor robi a ako sa sprava atd. raz zaberie to, raz nieco ine...
ale uz sa mi zda, ze je to nieco lepsie - mozno len prechodne obdobie

snilko7
14. jan 2007

alysea u nás ešte zaberá ak ho nechám zatvoreného samého v izbičke...vždy mu vysvetlím že maminka sa teraz hnevá, lebo Paťko neposlúcha a keď sa ukľudí že môže prísť za maminkou a on potom po chvílke príde a už sa usmieva...no nie vždy to zaberá...občas zabralo len keď sa mu vrátilo: ak ma kusol tak som ho slabo aj ja...teraz už prešlo obdobie kúsania u nás, teraz do každého pre zmenu kope ale tomu vieme predchádzať, lebo vždy pri tom hovorí kop kop do tata...a to ho hneď stopnem

snilko7
14. jan 2007

certica aj my mávame také prechodné zlepšenia a potom príde s niečím novým a mnohokrát horším ako to predchádzajúce 😅

certica
14. jan 2007

nas krpec tiez na capnutie moc nereaguje, nanho treba tak nejak rafinovanie, psychologicky, ale niekedy, ked ma uz ide drbnut (sorry za vyraz), tak sa neovladnem a dostane po riti alebo po ruke

alysea
14. jan 2007

No ja som uz vyskusala capnutie po zadku - nemam problem ani na verejnosti - je to moje dieta a nech si kazdy mysli co chce,vysvetlovanie, ze nas to boli, ze sme smutny, dala som ho do kuta , zavrela som ho do jeho izby, vyhanbila som ho pred starkou, ale vsetko bez najmensej odozvy.

snilko7
14. jan 2007

alysea tak ten tvoj bude čosi ako náš Paťko..na neho tiež mnohokrát nič nezaberá a dokáže ma rozhnevať do zúrivosti a niekedy fakt mám čo robiť, aby som zachovala pokoj...keď mu hovorím, že ma to bolí že sa to nesmie, tak mi ešte pozerá do očí a pokračuje veselo ďalej

alysea
14. jan 2007

certica, no u nas to zacalo asi pred dvomi tyzdnami, bez zjavnej priciny. Nie je to z nejakeho nekomfortu. napr. Citame si knizky - je to jeho oblubena cinnost, vsetko je OK a z nicoho nic knihu zavrie a z celej sily mi nou slahne - najradsej po hlave , ale uspokoji sa aj z inym, do coho sa trafi.Juj a hryzie tiez, ale to len nas, tak to prezijem, len vies, predstav si , idem do skoly , mam konzultaciu a on chyti pero a sup ho do mojho profesora. Pride kamarat a sup do neho kovove auticko. Sedi z ocinom - hraju sa na cajovnicku a sup mu cajnikom po hlave, tak co s nim?

certica
14. jan 2007

nas maly si nejak zacal uvedomovat nasledky svojho spravania, aj ked az po funuse, ale zas si to uvedomi a ked vidi, ze sa hnevam, alebo hrajem, ze placem a som smutna, tak ho to zacne velmi mrziet, pride a oblapi ma okol noh, ked stojim alebo okolo krku a potom je uz dobre, ja mu zacnem vysvetlovat, ze to nebolo od neho pekne, preco to robi atd....samozrejme, ze nabuduce zase nieco spravi alebo sa predvedie v nejakom negativnom duchu, ale utesujem sa a tesim sa, ze vie prejavit city a lutost

viamka
14. jan 2007

chcem sa pridad, ale dopredu upozornujem, ze neradim, len chcem napisat, ako to bolo u nas: nas treti syn - 15 mes. uz si stavia hlavu, ale kedze je uz treti, sme s muzom nad vecou a pozname uz nejednu fintu, mozno vam to pomoze.

alysea - hadzanie predmetov = halooooooo, som tu a nik si ma nevsima... ked pride navsteva, upozorni ich aby sa privitali hlavne s nim, a polozili mu niekolko otazok a poziadali ho o kratucku basnicku alebo pesnicku a potom niekto, len jeden clovek z navstevy, nech sa s nim ide hrat do inej miestnosti, nez je navsteva, idealne detska izba. asi po desiatich min, nech dostane nejaku drobnost od navstevy - u nas sladkosti nie, ale farbicky, male auto a tak - po takychto opatreniach je nase dieta rado, ze ma pokoj na chvilu. ak sa zacne znova predvadzat, znova chce len uputat pozornost, a mali by ste zareagovat skor, nez sa uchyli k extremom!!!

alysea
14. jan 2007

snilko ja som si uz musela kupit homeopatika na nervy , do takej nepricetnosti ma vedel vytocit, teraz to s nervami zvladam , ale asi aj jemu nieco musim kupit. certica on si niekedy - hlavne ked sme sami , tiez uvedomi, ze to nebolo spravne, pride , pofuka mi miesto, ktoremu ustedril, je kludny 5 minut a zase sa vsetko opakuje. Keby ho to chytilo raz za den, tak to tak neprezivam , ale on je ako na baterky, vkuse dookola robit zle.

snilko7
14. jan 2007

alysea Paťko najviac robí zle keď sa nudí...aj dnes keď sme sa naobedovali sa nevpratal do kože, tak sme ho zapriahli do roboty...ja som umývala riady, manžel utieral a malý ukladal na miesto...normálne som sa divila jaký bol spokojný a dokonca presne vedel, čo kam má uložiť 😀 U nás je v podstate "zlerobenie" na dennom poriadku. Ale tiež si potom uvedomí že robil zle a začne sa túliť a bozkávať ma / ale samozrejme to všetko až keď sa ukludní, no a to kludnenie u nás trvalo aj pol hodinky/

alysea
14. jan 2007

viamka, nuz u nas je to presne podla tvojho navodu. A s tou pozornostou, ja pri nom cez den nevarim, neperiem, nezehlim , vsetko robim len ked spi, aby som sa mu naplno venovala. Vymyslam mu kadejake hry, nahaname sa, chodime na prechadzky, vsetok cas venujem a velmi rada len jemu. A ked niekto pride , uz sa naucili, ze s nim idu do izbicky on im poukazuje co ma nove , takze myslim , ze to nie je problem v tom, ze sa mu malo venuje pozornost.

viamka
14. jan 2007

umatko - bitku bitkou navyriesis! iste svojmu dietatku niekolkokrat povies pekne, potom dorazne, nakoniec krikom a nic! ziadny ucinok, tak aj na zadok dostane. ty ale ukazujes dietatku, ze ked si inak nevies rady, presadzujes si svoje nasilim. onoto opakuje po tebe, resp. po mangelovi.
skus netrvat na svetkych svojich poziadavkach a niekedy ustupit.
veci dolezite - neustupuj
veci menej dolezite - ustup, aledaj to poriadne najavo.
moc drzim palce.

certica
14. jan 2007

alysea, mozno by som sa skusila poradit s detskym psychologom

alysea
14. jan 2007

snilko, Petko sa nema kedy nudit, on s nami robi uplne vsetko, vcera sme uz nevedeli co vymysliet, lebo sme nemohli ist von , tak sme mu dali vysavac a asi hodinu vysaval s ocinom , ale pocas toho sem tam hodil po ocinovi nastavec na vysavac, takze ja fakt nech premyslam ako kolvek nepoznam pricinu tychto jeho navalov zurivosti. Viete on aj v spanku z
acne kopat do postielky a plakat. A to mi uz fakt nepride normalne.Uz som rozmyslala , ze by som sla k doktorke, ale odbila by ma tym, ze je to obdobie vzdoru a bola by som vybavena. Lenze mi uz pomaly ani nespime, co sa kazdu chvilu budi .

snilko7
14. jan 2007

alysea a nemá nejakú zlú skúsenosť, alebo sa mu niečo škaredé neprihodilo? Lebo keď aj zo sna sa budí tak to by mohlo byť niečo psychického - nejaký zlý zážitok...

alysea
14. jan 2007

certica uvazujem o tom

certica
14. jan 2007

alysea, tak potom asi vazne ten psycholog, nie je to ziadna hanba vyuzit takuto alternativu, ked existuje. mozno sa tym nevyriesi vsetko, ale aspon podniknes nieco dalsie, ked uz sami asi nic viac nevymyslite. Mozno bude aj hyperaktivny. Ozaj, kedy mate narodky? 😀

alysea
14. jan 2007

snilko7 ja som s nim stale a nie som si vedoma nijakej zlej udalosti, ktora by v nom vyvolala taketo reakcie.

viamka
14. jan 2007

alysea, tak inak. ked ta to potesi, my sme za kazdy problem volali detskej psyche a ked nam poradila, tak sme len krutili hlavami s muzom, ze sme na to neprisli sami... netvrdim, ze sa malemu malo venujete, len ako sme to robili my... perpac a naozaj drzim palce. zaroven ta obdivujem, ze ste na to prisli sami a hned pri prvom dietatku, nam to teda trvalo...

a skusali ste ho na navstevu pripravit? napr. ked sa vyspinkas, pride k nam teta s ujom, bla bla, tak aby sa na nich tesil? nie aby vtrhli do jeho zivota, ale aby o nich vedel skor?

certica
14. jan 2007

alysea a chodi do kolektivu alebo sa stretava s rovesnikmi? tam ako reaguje?

andrea.m
14. jan 2007

alysea a čo keby si všetky veci okolod omácnosti začala robiť s ním...u nás to celkom funguje...nosí na stôl,zo stola,umýva riady,mixuje apodobne.museli sme síce v kuchyni a obyvke zrušiť koberce(máme to prepojené)ale je to 100x lepšia zábava pre filipka ako klasické hry.

alysea
14. jan 2007

certica, ja nie som z kategorie zakomplexovanych maminiek ,ze moje dieta nie je pripad pre psychologa. Ja by som s nim rada isla ale potrebujem najst nejakeho dobreho, u nas co poznam len liekmi napchavaju deti a to ja neuznavam.Chemia vsetko nevyriesi.Narodky mame 25.01 a vy?

certica
14. jan 2007

andy, na tom tiez nieco bude, trosku som si to nedala do suvisu, nas krpec tiez rad pomaha (vesat pradlo, hadzat ho do pracky, priniest mi nieco, ked ho poziadam atd. - citi sa dolezito, dospelejsie a uzitocny), pripadne v poslednej dobe sa aj rad pozera, co robim. Si spominala, ze vysaval (to bola nasa najoblubenejsia cinnost tak pol roka-dennnodenne 😝 ) a dokazal sa tak zabavit hodinu.

snilko7
14. jan 2007

tak aj u nás sa veľmi rado vysávalo, až do takej miery, že som bola nútená minulý týždeň investovať do nového vysávača...ale aspoň teraz máme dva: jeden môj dobre zamknutý 😀 a druhý Paťkov

viamka
14. jan 2007

manzel mi pozrel cez plece a pripomenul mi, ze "to" prejde aj same... ha-ha optimista, ale mi maminy sme s nimi doma!!!