Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

zelmirka1
6. júl 2010

no teda, my este mame plienky a moje snahy oducit zatial maly ignoruje tak sa nestresujem, ved kazdy sa raz nauci, skor si myslim ze mi da zabrat toto obdobie vzdoru, lebo chcem hlavne udrzat seba v klude aby som nechytily nervy a neusla mi ruka, ja celkove sa snazim s nim dohodnut, nenutim ho do nicoho, necham ho dost volne skumat vsetko a hrat sa so vsetkym pokial to nie je nebezpecne, ked nieco nechce robit hned tak chvilu pockam, proste dohoda ale teraz ma to dostalo ako dokaze sa hnevat a zurit moje zlaticko 😉

berenika39
6. júl 2010

@zelmirka1 a nejde to nějak mu nabídnout v tom obchodě něco, abys předešla záchvatu? já už jsem pak věděla tak nějak, co ho rozzuří, tak jsem to řešila předem. ne že bych mu dala to, kvůli čemu ječel, to nemyslím, ale koupit mutřeba nějakou hračuli, něco, co ho zabaví a čokoška nebude důležitá.
petra to bralo hlavně když něco musel, oblíkat se, jíst...tak jsem mu něco vyprávěla, jako kam jdeme, jak to tam bude úžasný, ptala jsem se ho na něco, co ví...nemluvila jsem o oblíkání 😀 a u toho na něj navlíkla svršky.
je to boj, vydrž. přejde to.
někdo se tu ptal, kdy to přejde, to je asi indivindi, ale petra to pustilo po cca 3-4 měsících.

zelmirka1
6. júl 2010

@berenika39 teraz to moc neslo lebo sme boli malych potravinach kde nic nemaju, kupovala som len par veci,
jasne je lepsie tomu predchadzat, v podstate bol v pohode v kociku ale pri pokladni ako som platila mali take cokoladky ktore pozna a hned spustil ked som povedala ze nie. Ja tiez ked sa nechce obliekat mu rozpravam kam ideme, co tam bude robit a kto tam bude...ale teraz fakt prislo obdobie ze sa hneva kazdu chvilu ked nieco nie je
podla neho. Dufam ze tiez za par tyzdnov pochopi ze to nefunguje, len ci ja budem dovtedy pri zdravom rozume 😀 😀

berenika39
6. júl 2010

budeš, neboj, důležitý je, že víš, že to není napořád🙂)))

meleri
6. júl 2010

bereniko

podle toho co píšeš tak už to máte za sebou? to znamená že po těch dvou letech věku je s tím obdobím vzdoru konec asi??

zelmirka1
6. júl 2010

@meleri ja by som to az tak nebrala lebo ako sa stretavam s maminami tak obdobie vzdoru v roznej intenzite moze trvat aj dlhsie, aj kratsie, kazde dietko je ine, kazda mamina to inak zvlada, ale verim tomu ze ked clovek nastavi niake hranice a sposob ako to vydrzat tak casom sa to zlepsi. Ved nam rychlo rastu 😀

evi3
6. júl 2010

Meleri, tiež som si myslela, že po 2 roku to bude v pohode ... no a nie je 😅 . Výrazne ubudlo hysákov vonku na verejnosti, pribudli nové doma 😉 . Najnovší optimistický predpoklad je hranica 3 rokov a istota, že to nepotrvá večne. Vydržať 🙂

berenika39
7. júl 2010

@meleri já bych ti tak ráda řekla, že to po druhém roku přejde. petovi budou dva v srpnu, jančit začal nějak před rokem a půl a přešlo to kolem 21. měíce, ale je to asi děsně individuální. Jo, u něj to bylo tak, že jsme si to protrpěli, snažila jem to přehlížet, neřešit moc mimo záchvaty, aby tomu nepřikládal nějakej význam 😀 😀 a úplně to pominulo. To víš že když se najde nějakej důvod, chytne ho to, ale fakt výjimečně a to si myslím že je ok u děti třeba do pěti let, nevím. Ale on je takovej rozumbrada klidnej, sice čertík, ale všechno má hned vyřešený, s ničím se nebabrá, takže chytne amok a za chvíli ok. Záleží na každým dítěti. Ale - určitě je období, kdy je to fakt krizovka a pak se to zmírní. No a zase kolem třetího roku se to prý vyhrotí.... 😝 😝 .
Jen trpelivost, nic víc. držím palce. krom těch záchvatů je na tomhle období i tolik hezkýho, ne? Já se ted s petrem fakt bavím, co vymýšlí, jak si hraje, jaký dělá ksichty, jak se vyjadřuje...tak at se u toho občas i vztekne 😉 😉 .

meleri
7. júl 2010

nezlobte se jestli se opakuju, já se na to ptala kvůli těm plen....nijak na něho netlačím, ale prostě nechcu být taková že mi dítě ve 3 letech bude nosit pleny...chci to nechat na něm ale zároven ho chci trochu vychovávat a tak nějak cítím že s těmi plenami je to i o vysvětlení o snaze matky, prostě nevím nějak mě to rozrušuje ta představa že by prostě ve 3 letech měl plíny....jak malé mimino...

moc vám děkuju za odpovědi! fakt vidím že to má každý jiné!

evi3
7. júl 2010

ajajaj pleny ... pred rokom som bola presvedčená, že cez leto odplením. No a neodplenila som ... Cez deň je bez plienok asi týždeň, a to v noci nie je počúraná už asi pol roka. 9-10 hodín vydrží a vyciká sa až ráno. Ale cez deň na nič nemá čas, pokiaľ aj sedela na nočníku, nič tam nevykonala, keď odtiaľ ušla, tak to okamžite vypustila niekam na dlážku. Keď bola len v teplákoch a počúrala sa, mokré vyzliekla a niekam hodila. Na koberec, na gauč, na knihy. Mohla som sa snažiť koľko som chcela ☹ . Vačšinu svojho plienkového obdobia bola v balvne a ani tá jej nevadila mokrá ... Takže sa nestresuj tým, že vo 2 rokoch musí byť odplenený. Niketoré deti majú v tomto veku iné priority 😉

meleri
7. júl 2010

evi,

jej no já nevím, aspon že už plínu nedáš a třeba jednou za den převlečeš, a že chodí na nočník....toto bych brala, ale on prostě ted odmítá něco do nočníku odělat...přitom předtím čůral i kakal. ted na tom sedí vstane, jde na záchod kde předstírá že to lije do záchodu pak chce nočník sprchovat já mu říkám nic jsi neudělal! ale je mu to jedno....

no do ničeho ho nenutím, za vše chválím, i když tam jen sedí a čekám že se to snad změní a bude znova čůrat a kakat do něho...ale toto je jiné téma asi....🙂

jinak taky mám látkové plíny a všichni tvrdí že prý ty děti nejsou rády v mokru, no možná nejsou ale je jim to jedno..a na době odplenkování to podle mě nic nemění než kdyby mě papírovky..

evi3
7. júl 2010

Meleri, netrápila by som sa, dávaj mu znovu pleny ... je to asi lepšie ako nervovať seba aj jeho 😉

meleri
7. júl 2010

evi,

jo. ted je horko tak je pořád bez plen když jsme doma, i u babičky, jen na výletech atd má plenu...a někdo to i schválně zadržuje. když se vyčůrá tak to honem utírá...když se pokaká na zem tak pláče...takže je vidět že se už asi za to stydí..

včera na pískovišti mu řekla asi o rok starší holčička, sama pořád v plínách, ha ha miminko...

to je taky normální že se některé starší děti posmívají batolatům nebo kojencům? nechápu jako proč, už se to stalo víckrát, většinou kluci, a popravdě mě to pokaždé raní a nevím co na to říct, jako táhni k čertu asi ne... 😝

binki
10. júl 2010

ráda bych slyšela radu, malý je tak v druhé půlce období vzdoru, už konečně začíná jíst jako člověk 😀 😀 , ale dělá mi starosti s plínkama, už 3 měsíce, si to nějak uvědomuje, když ho ale posazuji na nočník, bere to asi jako vynucování (navzdory tomu, že se ho nějak snažím rozptýlit), radši půl dne nejde nebo se nakonec počurá na zem...co mám dělat, aby to přestal brát jako souboj? už je velký a já se stydím...

meleri
10. júl 2010

binki
nevím kolik mu je ale jsme na tom stejně.... ☹ s tím nočníkem...s jídlem, to mu vůbec nejde, musím ho krmit, všechno na sebe vysype.. 🙂

marianella
13. júl 2010

ahojte, pripajam sa k vam, mam doma maleho dvojročneho nervačika... na nočnik sadnuť ani nahodou, už 4 mesiace nepapame nič normalne - iba mlieko - mliečnú kasovitu stravu z flasky a rozne chrumky a somarinky, sem tam paročku alebo kusok rožka, mandarinky... nesmiem mu podať flasku do ručičiek lebo ju hned hodi o zem, musi si ju vziať sam zo stola. posledný týžden začina vreštat už aj večer a poobede ked ma ist spinkať, zaspi až po hodine revu od vyčerpania. pri kupani mu nasilim umývam vlasky, nasilu ho vyberam z vane, kremujem, obliekam, davam plienku... je to na nervy!!!

zuza.m
14. júl 2010

marianella skus snim parcovat vo forme hier...ako že vrieskanie pri kremovani??daj aj jemu nech sa kremuje to iste pri obleikani nech chlapec troška spolupracuje a hrou sa aj uči tie dospelacke veci..vela ho chval pri tom ako sa snaži a čo najmenje karhaj.vela rad nečakakaj toto je zaklad.chvalit chvalit a chvalit...každu maličkost vychval do nebies a dieta bude doslova rado pomahat.... 😉

jelencek
14. júl 2010

@binki nemusis sa hanbit, je vela deticiek, ktorym to trva trochu dlhsie. Aj ked to tak niekedy nevyzera, deticky sami chcu dospiet a robit veci ako treba, aj chodit na nocnik. Len sa vedia riadne zatat, hlavne ak sa im zda, ze ich nutia do niecoho, na co sa este necitia. Hlavne ho nenut, obzvlast ak zadrziava stolicu, to moze viest k dalsim problemom. Hodne ho chval, aky je uz velky a sikovny, aj vo veciach, ktore nesuvisia s nocnikom, ukaz mu aku mas radost, ked sa mu nieco podari. Len mu pripominaj, ze ked este trosku vyrastie, bude sa sam pytat, ale ak sa nechce posadit, nenut ho. On uz asi chape, naco ten nocnik je, ale sam zacne chodit,az ked bude sam chciet. Mozes mu povedat, ze aj ty, aj tatino, babka atd chodia na zachod, mozete mu to aj predviest. Mozno by sa mu pacilo chodit na zachod ako velky, so specialnym sedatkom len pre neho. On sa to nauci, len trpezlivost a pozitivny pristup 🙂 Drzim palce.

meleri
15. júl 2010

zuza.m

to je pravda, taky se snažím chválit kde se dá a malý má z toho radost a snaží se pomáhat....s tím mazáním to máme taky, prostě mu to vadí, tak musím namazat sebe, aby viděl že netrpí sám...

meleri
15. júl 2010

tak si říkám, jestli nepomůže další dítě? jako že spadne z lopatky, nebude už jedináček a zároven získá sourozence a vněm snad i nového kamaráda? no vidím to asi romanticky ... 🙂

zuza.m
15. júl 2010

meleri
určite bude dobre ked bude mat surodenca ostane samostatnejši a zrelejši ale myslim že to všetko časom.nie hned...deti v zdore byvaju v zdore aj ked je novy surodonec...len sa naučia že sa ten čas deli už medzi dvoch.ais by som urobila aj nemožne aby sa niektore veci naučil ešte kym sa ti narodi druhe dietatko...
ja nevim ale s mazanim sme problem nikdy nemali ..vžy som mu dala do ruk krem ako babetko s astym hral neskor k removal aj sama to je do dnes.inak skuste ich olejovat naprikald hned po sprche ešte mokrych ani si nevšimnu že su naolejovany.a je to vyhoda pokožka je ovela hodvabnejšia lebo zadrži vac vody v sebe...

ankan
16. júl 2010

@marianella nechaj ho vrieskať a pridaj sa k nemu a nakoniec sa obidvaja zasmejete, že aj mamine to ide rovnako dobre ako jemu. Po niekoľkých razoch pochopí, že to vrieskanie mu nič nepomôže a prestane. No a keď bude hladný určite zje a j normálnu stravu a nie chrumky a pod. Jednoducho mu ich nedaj a keď sa začne hnevať tak ho tuho objím a nepovoľ, kým neprestane. Keď už začne vnímať tak mu hovor, že ho veľmi ľúbiš aj keď sa hnevá, ale sa ti to nepáči a deti sa mu budú smiať. A hlavne, že sa o neho bojíš aby si neublížil, keď sa hnevá(napr. aby sa nudrel a pod.)
Uvidíš nebude to dlho trvať a prestane sa hnevať. No buď pripravená, že obdobie vzdoru nastane neskôr znovu a ešte intenzívnejšie- Volá sa predškolský vzdor. Moja dcérka začala pred mesiacom plakávať, keď niečo nechcela urobiť tak ako som je povedala. Odrazu nevedela upratať hračky ani sa obliecť. A tak som sa jej vždy opýtala či po nej hračky upratujú deti v škôlke, alebo pani učiteľka a uložíme ich spolu- jednu ja, dve dcérka a hneď je po hneve. Dokonca sa občas pozabudne a nezbadá, že je vlastne už nepomáham...
Ak sa náhodou rozhodne, že sa bude jedovať silno ju objímem a poviem, že je veľmi krásna, keď sa tka pekne smeje. Samozrejme, že zareaguje: Ja sa nesmejem, ja plačem. Kedže sa pritom smejej začne sa aj ona a hneď je po jedovaní a zabudne čo chcela.

marianella
16. júl 2010

@zuza.m dakujem za radu pri kremovani, zabralo 🙂) zobrala som kremik dala mu brusko a ked som mu začala ukazovať, že ved on sa sam natiera ručičkami tak sa mu to pačilo 🙂 dufam, že to vydrži dlhšie...

marianella
16. júl 2010

@ankan no ja som to už skusala - vrieskať s nim, ale to sa mu nepačilo. celkom zabera ked mu začnem spievať, ale nie vždy... čo sa týka toho papania, tak to si neviem rady, už bolo aj take, že som mu nič nedala, ale potom bol ešte nervoznejsi a bolo to ešte horsie, nemam to srdce nechať ho dlho hladneho, radšej mu spravim po voli a spravim mu mlieko alebo kašičku...
včera sme ho dokonca dobehli aj pri spinkani večer - vobec som ho nevolala spinkať, ale mi s manželom sme si isli lahnuť dali mu papa a nechali ho sameho v obývačke, on najprv pozeral čo robime - asi 3 krat sa presiel po celom dome a potom sam prišiel lahol si vedla nas a zaspal... svetove!! taka som bola rada, že po dlhom čase zaspal bez vrieskania 😀

zelmirka1
16. júl 2010

@marianella to s tym spanim je vtipne....
ja som raz ked maly stale vyliezal z postielky, on neplace nikdy ale vylezie ked sa mu neda zaspat, tak som ho nechala v obyvacke a nikto si ho nevsimal...vydrzal az do 22.00 a potom si odisiel sam lahnut 😀 😀 😀 ale nebolo to nic moc lebo som sa nemohla v klude na nic divat, len mi bolo do smiechu lebo vzdy prisiel s niakou hrackou, sadol si ku mne a ukazkovo sa s nou sam hral co robi malokedy. 😉 Veru obcas musime byt riadne vynaliezave maminy, nech mi nikto nehovori ze na materskej zena hlupne, ved musim tolko veci dietatko naucit a zvladnut s nim.

zuza.m
16. júl 2010

marianella vidiš sama dojdeš na to ako ho prekabatit a vlastne dobrovolne spravi to čo vlastne ani nechcel... 😅
inak chrumky a somarinky musim mat aj ja poskovane lebo ak ich zbada nevei odolat a ked nechcem mat doma cirkus tak mu z toho trocha dam.ale...väčšinou je to až po jedle lebo to naozaj pokazi jedenie.najlepšie nam pomaha že si naložime všetci do tanierov a papame spolu pri stole.koklo razy sa mu nedari dobre papat a chcem ho nakrmit tak ma vyženie do svojho taniera 😅 varim väčšinou čo mu chuti tak že nemam problem so stravou.ked ma tvoj rad veci na mliečno tak mu take var ved su na slano aj omačky aj polievky.a flašku by som hodila do koša.par dni bude s revom ale ked uvidi že neustupiš prestane.

meleri
16. júl 2010

malý mi dneska udělal super scénu u vody.... ☹ už sem se fakt zařekla že tam sama nejdu...obalený v písku jak řízek, řval a řval , protože jsem ho brala do stínu....upozorňovala jsem ho asi pětkrát že už musíme pod strom, protože měl i hlad...no jak to vysvětit takovému malému dítěti že se může spálit....

bufina
16. júl 2010

Naše malá mně taky udělala u vody docela scénu. Měli jsme na koupališti půjčenej slunečník, pak zafoukal větr a slunečník kousek odletěl. Malá pak pod něho ani za boha nechtěla. To bych ještě chápala že se asi lekla a bojí se. Pak jsem jí celkem vysvětlila že slunečník už je v pohodě a tak a vypadalo že to bere. Tak jsme dnes vyrazili na chatu. Malá se tam už dlouho těšila, je tam velkej bazén, tak sem si říkala jak to bude super. Byli jsme tam sotva 10 minut a spustila šílenej řev. Byl tam teda taky slunečník. Vůbec nechtěla ven a to pod tím slunečníkem být nemusela. Přez hodinu seděla v chatě a řvala. Nakonec usla a po probuzení úplně to stejný. Ani do vody nechtěla a to koupání fakt miluje. Takže naprostá hrůza.

zuza.m
16. júl 2010

meleri ked bol natrety a obaleny pieskom tak snad by sa nespalil... 😅
ale nie jasne že ked ma ist do tiena ma ist do tiena.nepomože ked by si povedla že sa može hrat aj tam??alebo pod zahrame sa tam popd stromom.a ked teda spusti rev tak neskortne ked povieš že nesmie kričat lebo sa budu ludia naokolo hnevat kto to tak velmi kriči??zatial to na mojho maleho zabera.teda zatial 😅

bufina asi sa mala naozaj nalakala toho slnečnika.a asi si to aj dobre zapametala ked si to uvedomila aj na druhy den.alebo si s anepytala že prečo tak reve??či to bolo tym slnečnikom...

meleri
17. júl 2010

zuzo
právě u té vody je to pitomé, pere tam slunce, není tam stínu, akorát pod stromy které ale nejsou u pláže ale dál, do toho fakt velké vedro, namazaný sice je, ale já jsem furt ve stresu furt kontroluju jestli mu nerudne kůže....navíc mě řekli v lékárně že tak malé dítě by nemělo být vůbec na slunečním záření, ale přece nemůžeme sedět doma! takže jsem pak ve stresu no asi to i cítí... včera byl na přímém slunci hodinu a vyčítám si to....spálený není nemá ani náznak, tak bych se asi neměla stresovat, jenže kdo ví co to sluneční záření dělá...ale je fakt že tu hodinu byl velmi štastný hrál si s kamínky, s pískem....