Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

saxana123
24. aug 2011

@venuss neboj, nebude, nebude si toto pamätať 🙂 je to len obdobie a nám už tiež trvá nejaký ten mesiac. Tomáš zasa začal hádzať hračky a čokoľvek mu príde pod ruku od jedu, napríklad keď sa mu nedarí zapojiť vláčik, odtiahnuť stoličku, chytí nerva, začne vrieskať NEJDEEEEEEE alebo NESCEEEEEEEE a už to lieta. Občas sa aj po nás oženie ale to pacifikujeme okamžite. Nám zatiaľ na takého "neduhy" keď je toho moc zaberá buď ho uložiť do postele, tam sa obvykle veľmi rýchlo upokojí a chvílu pospí alebo postaviť do kúta. Tam chvílu ziape a potom seká dobrotu. Skús ten kút. Ja už keď mám toho plné zuby a nechcem ho biť alebo hučať po ňom tak ho dám do kúta a na chvílku odídem predýchať, napríklad do okna. Zaberá to na nás oboch aby sme to v zdraví prežili 😅

venuss
24. aug 2011

@saxana123 a kolik je tvému synovi? Myslím, že náš Tomášek ještě nebude stát v koutě, že je ještě malý na to... nevim ale...

saxana123
25. aug 2011

@venuss No náš Tomáš má 20 mesiacov a státie v kúte chápe až moc dobre 😀 Neviem, veď skús ...

venuss
25. aug 2011

@saxana123 zkusím a uvidíme.děkuji za rady...

fim
25. aug 2011

@venuss Ahoj, s rabováním v lednici mám taky své zkušenosti. K tomu házení hračkama, nervování se atd. Nemám sílu vše vypisovat, ale Tonda snad už zkusil skoro všechno. 🙄
Nakonec jsem zjistila, že stejně to nemá cenu a je lepší trvat na skutečně zásadních věcech a v ostatních poskytnout jakýsi prostor - takže mě tak napadá dát třeba před přípravou snídaně na výběr- chceš jogurt nebo chlebíček s lučinou? To co si vybral, na tom ale bazírovat, že sní.
Mě se to ale povídá, co jsme zrušili vysokou židli, jí naprosto šíleně - odchází od stolu, vymejšlí kdebycoby, věčně navezenej v lednici. Takže my už snídáme jen malinko ochuceného mléka a během svačinky se dojí. A je mi to ve finále jedno, hlavně aby si už konečně začal s rutinou ty zuby a přestal se počůrávat. 🙄

fim
25. aug 2011

Jo a ohledně zahánění do postele - občas se mi zdál protivnej z únavy, tak jsem ho taky zahnala. A později jsem litovala, páš mi přišlo, že má postel spojenou s trestem a ty boje kolem uspávání si nepřejte zažít. Takže já radím OPATRNĚ. 🙄

takyja
25. aug 2011

oprava

venuss
25. aug 2011

@fim no, my teda usínáme docela hezky, ale má taky období, kdy zlobí a v postýlce řve a řve. Teď v těch vedrej je to šílený, bydlíme v paneláku a je tu hrozný vedro, tak z toho nemohl chudáček usnout.
S jídlem mu na výběr dávám, ale je mi jasný, že si vždycky vybere jogurt, který vždy sní, ale právě jogurtama ho nemůžu neustále krmit, takže ho nenechávám rozhodovat vždy. Syn jí v jídelní židličce jen, když jí sám. Když ho krmím já, tak sedí u mně na klíně a držím ho tak dlouho, dokud to nesní a když se šprajcuje, tak ho většinou zabavím. Zoubky máme jen 4, tak čištění ještě tolik neřeším a plínky máme pořád, na nočník se šprajcuje, ale teď běhá venku u babičky ve slipech, tak si i sám řekne, někdy stihneme,jindy ne... začínáme no... 🙂
Tak přeji hodně úspěchu ve výchově a hlavně pevné nervy...

sedmolinka
28. aug 2011

Ahojte, no trošku som si to tu prečítala a myslím, že my tiež prechádzame podobným obdobím...Máme 2,5roka a posledné asi 3 mesiace začal so vzdorovaním a hlavne mamovaním sa....všetko, všade a len s mamou by chcel robiť a byť...otec a braček ho nemôžu ani dať do postieľky spať ani ho vytiahnuť, ani poobliekať ho a všetko chce aby som ja len robila mu a stále len chodí za mnou. Ale riešime ešte jeden problém, nechce spávať ani zostať bezomňa u babky a doteraz tam spával úplne v pohode, tie revy čo spustí, keď zistí, že som odišla... a babka aj my sme z toho nešťastní..snažíme sa mu to vysvetlovať, že to nie je pekné, kút už ignoruje a kedysi tam pekne stál, teraz už len reve a odíde si z neho sám...po zadku mu nepomôže, to ako keby nič sa nedialo...začal ignorovať niektoré príkazy...začala sa v ňom prejavovať ako mi hovoríme divočina....ach jaj, čo nás ešte čaká...Ako ste to riešili vy a aké boli výsledky? Nechceme to nechať len tak aby nezdivočil úplne 🙂

berenika39
28. aug 2011

@sedmolinka ahoj, myslím, že je potřeba to přijmout tak, jak to je...zase to přejde, ale jakékoliv přemáhání a snaha z vaší strany, aby to bylo jinak, nemá smysl. je to jen obodobí, kdy se ujištuje, že vás má, že je všechno stejné, bojí se nějakých změn....tím, že mu budete říkat, že to není pěkné, dávat ho do kouta, ho znejistíte...jestli to jde, přijměte ty jeho vrtochy, řekni mu, že ho chápeš, že ho i přes to máš ráda a vydrž....za čas se to zase urovná. nezdivočí, neboj, v období vzdoru mají děti co dělat samy se sebou.... 😉

saxana123
29. aug 2011

Náš mládenec /21mes/ zasa začal robiť najnovšie také, že vezme nejaké autíčko, hračku, čokolvek a začne s tým búchať kade tade - po stole, po niekom, o inú hračku a pritom kuká na nás že čo z toho bude. Darmo mu čapnem po ruke, alebo vezmem tú hračku s ktorou búcha....spustí rev, ani mu nič pomaly povedať nesmieme, začne nepríčetne vrieskať od jedu a vezme si iný predmet....no na porazenie. Včera z ničoho nič prišiel ku mne a strhol mi z očí okuliare, proste len tak....no šišino. Tak rovno putoval do kúta, tam spustil slzy jak keby ho to bolelo, chvílu sme ho nechali a potom manžel hovorí že ospravedln sa mamine - a krpec došiel /slzy sa okamžite zastavili-herec jeden/ a že "mami pepač/ a obesil sa mi okolo krku. Potom poodišiel, otočil sa na nás a hovorí nám - Hotovo! 😅 Akože ale som s vami vyhúpal 😀 zasran jeden 😠 má z nás srandu a my sa tak snažíme 😀

kubuska
29. aug 2011

Ahoj,
Moje malé je 17 měsíců poslední měsíc tento vztek vrcholí i u nás. nejdřív jen na oko plakala, ale ted k tomu dodala i to házení se o zem, házení věcmi a když je někdo blízko ní tak dá i facku. To že křičí háže věcmi a sebou to se většinou snažím odvést pozornost jinam a na nějakou hračkou, ale když mě bouchne, záleží dost na tom jakým způsobem, ony si ty dětičky přeci jen s tím vztekem neumí poradit sami, ale takto: Když mě bouchne jednou nebo spíš plácne, pohrozím ji prstem a snažím se jí vysvětlit že mamička i kdokoliv jiný se nebije že to bolí. a když to zopakuje už jí plácnu přes tu ruku. ne moc ale aby věděla. Ale moc se to neděje, ona naše malá je dost urážlivá a když jí něco zakážeme většinou odejde s brekem pryč, do pokoje nebo za roh a za chvilku se vrátí v klidu.

saxana123
30. aug 2011

@kubuska tak to máš ešte celkom fajn že sa takto sama vie vydelegovať za roh a upokojiť sa. Krpec je nervák, hučí a vrieska, búcha o zem , o stenu, no dobrá podívaná 😀

anita41
31. aug 2011

ako vydim niesom jedina ktora ma taky isty problem.Dufam,ze moju banbulk to prejde

kubuska
31. aug 2011

@saxana123 to ano, pokud jí zrovna nedržím v náručí kdy mě bije

saxana123
1. sep 2011

@kubuska no mňa keď sa krpec pokúsi udrieť, čo i len slabúčko okamžite odchádzam z miestnosti, on plače mami mami a beží za mnou no a keď mu poviem že ho nechcem že ma bije nech ma nechá tak s revom uteká žalovať a potom príde že "pepač" - ale to ho obvykle musí manžel nasmerovať 😀 ale stalo že prišiel aj sám od seba. No dúfajme že táto divočina čoskoro pominie 🙄 inak to vidím na prášky 😅

kubuska
1. sep 2011

@saxana123 já ji pohrozím, že nene a když to udělá znova tak jí plácnu přes ruku, ona se většinou urazí a odejde pryč :D ale za minutku dvě jako by nebylo

civediamo
17. sep 2011

@venuss toto akoby si opisovala moju presne toto robi a tiež to začalo cca pred 2tyždnami,a dnes ju chytil taky amok ked nedostala čo chcela že revala od jedu až bola skoro modra,,ja už neviem čo s nou,ignorovať nepomaha,ani capnutie po zadku,sa bojim pomyslieť čo si myslia susedia,že ju hadam derem den noc a to len reve od jedu za hocičo,za maličkosti čo ju predtym ani nenapadlo,,ja som už s nej v koncoch neviem čo mam robiť. ☹

zdenda6
18. sep 2011

@fim ahoj dík za odpoved skúsim aj ja to počítanie lebo capnutie po zadku nezaberá ešte sa začne smiať ato sa tvárim nahnevane on si myslí že sa sním stále hrám ale mynule zabralo už ma fakt vytočil a poslala som ho do kúta tiež to na chvílu zabralo, 😀

domca1511
19. sep 2011

Ahojte.No naša je už dosť dlho nervačka.Asi pol roka.Ked jej capnem po ruke či zadku nič sa nedeje alebo sa rozplače a nervači,že ako som si to mohla dovoliť.Najviac ma vie nahnavať,ked ideme naobed spať a ona sa my smeje do tvare,že nebude.Pohrozim jej zavre oči a zase sa smeje.No a potom dostane a zaspi s revom.Vždy jej tvrdim kto je panom a ona mne rozkazovať nesmie.Je to obdobie vzdoru ale ked ju nacham tak ved raz to prejde a 2roky my bude po hlave skakať.Uf kolko krat denne ma vytoči tak že by som ju dobre nacapala ale čo to pomože bitka nič nevyrieši.Ale zase ani pekne slovo.Hračky?Načo ved ona sa len vo vode mačať,bordel robiť,veci porozbijať,v koši niečo stale hlada asi dudel čo som jej zahodila s nervou potom ho cely visipe.Mynule sedela na nočniku ja som bola v obyvačke.O chvilku mami pod sem,ja že už si?Ukažem pod:No cucu v nočniku a ešte to aj jedla a pila no koment.

venuss
20. sep 2011

@civediamo TAk můj syn se už uklidnil, nechala jsem ho vyvstekat, pořád za mnou chodil a brečel, ale nejdulezitejsi asi je byt dusledny a nedat to, co dite chce, nebo toho bude potom porad vyuzivat a bude delat porad takovy randal.Vcera jsem mluvila se svou doktorkou a ta mi rikala,ze jeji syn se tak vsteka, ze zmodra a omdli... no, my takovy pripad nechce, ted je klidny,ale pocitam,ze ho to zase chytne, určitě to nebylo naposledy... Vychova je těžká, ale nebudou se vstekat navždy...Tím se uklidňuji ja, ale vím, jaký jsem měla nervy, když to začal dělat. bylo to hrozny...Já byla nervozni, on umrčenej, no hruza...Tak přeji hodně štěstí a ať to Vašeho prcka brzo přejde a jste zase veselí... 🙂

piacere
20. sep 2011

@domca1511 bitka fakt nič nevyrieši... aj náš vedúci už dostal po zadku a nula bodov, ešte sa tomu smial....

Dnes sme boli vonku... keď som mu nedovolila chodiť stokrát hore-dolu po schodoch pred mäsiarstvom a zobrala som ho na ruky, že ideme ďalej, tak sa mi tak zúrivo zaryl do tváre nechtami, až mi krv tiekla... myslela som, že mi vyrval kus líca...

Niekedy už fakt nevládzem... prišli sme domov a na mňa to tak doľahko všetko, až som si uľavila a poplakala... a ona na mňa kukal jak puk a smial sa 😕 😔

piacere
20. sep 2011

a pridávam sa k mamičkám, u ktorých ignorovanie nezaberá... bude ešte viac plakať, poprípade, keď odídem do druhej izby, tak pricupitá za mnou, posadí sa na zem a reve pri mne ďalej... a ak niečo chce, tiež nezaberá ignorovanie... reve a reve a reve... vzdoruje od už tri mesiace a za tie tri mesiace sa ešte stále nenaučil, že keď bude revať, tak aj tak nedostane to, čo chce 😅

domca1511
20. sep 2011

@piacere No pekne ja by som nevedela čo robiť to uselo dobre boleť že?Niekedy tie naše deti ani neviedia či poriadne robia a nas to hneva.Onas si ludia na ulici musia mysleť,že mame doma nevychovane decko ale popri tom sa snažim ju vychovať ako viem ale len nam ostava modliť sa aby s toho vyrastli inak my hrozi psychiater🙂

saxana123
20. sep 2011

@piacere fuuu no to ti nezávidím, náš krpec tiež má nervy keď samozrejme niečo nie je po jeho ale za toto by som mu určite vyprášila plienku 😖 a po tej ruke s ktorou mi to spravil by dostal tiež. To je fakt sila čo si niekedy tí krpci dovolia, náš si tak dovoluje na babku ale tiež to už prechádza, zopár krát už dostal po plienke aj od nej a teraz si už radšej rozmyslí. Nie sú oni takí hlúpi ako si myslíme, akože nevedia čo robia.... Mne napríklad malý minulý týždeň spravil to (skúsil,ešte sme také nemali) 😀 že prišiel ku mne a ruke ma poštípal, ale tak že mi ťahal kožu a pritom sa mi díval do tváre aká bude asi reakcia. 😠 A ja som mu že daj ručičku skúsime či aj teba to bude tak štípať.Nastavil ruku a poštípala som ho naspäť. Povedal že "čípe" , otočil sa a odišiel do izby a už to viac neskúšal 😀 ja neviem niekedy čo to tie decká napadne... 😕 moja mama tvrdí že keď sme my boli malí o nijakom období vzdoru ani nechyrovali a decká neboli také zlé ako dnes....ja neviem, niečo na tom môže byť. Samozrejme že my sme boli lepší 😀

danielaviki
21. sep 2011

no tak toto skoro vsetko prezivame uz aj my....ja som este ako tak trpezliva i ked sa niekedy dost premaham ale manzel vela krat vybuchne a hrozne na neho krici, on nie je velmi trpezlivy...samozrejme potom je este vacsi plac, obcas opatrne pleskneme po rucicke ked treba...je to spravne davat deti do inej miestnosti ...pochopi to moj 19 mesacny syn? muz to spravil asi 2 x ale ja som to nevydrzala a hned isla za nim a mojkala ho... nevydrzala som ten hrozny plac ☹

evaviki
3. okt 2011

tak a u nas zase dalsie obdobie.. a navyse este do toho za vsetko breci (resp. skusa si vybrecet, aby bolo po jeho) a strasne mamankuje,.. ja nemozem nic, ani si ist spravit kafe.. no uz som sa nastvala a povedala mu, ze taketo zlobive deti skoncia v polepsovni.. ☹ tak sa mi hned omluvil.. co som sa mu zase snazila vysvetlit, ze nie je ok, ked nieco spravi a potom sa omluvi a mysli si, ze tak je to ok.. ze musi trosku rozmyslat este pred tym, ako zacne robit blbosti.. no nervy mam riadne a z toho placu ohucana ☹(((( snad to rychlo prejde..

piacere
3. okt 2011

Baby, ja som za posledné dni na pokraji nervového zrútenia... to, čo predvádza náš herec od minulého týždňa od štvrtku je na nevydržanie.
Rev, rev, rev, nič nie je dobré.... jedlo? nie... piť? nie... Prebaliť? nie... ísť von?, hrať sa? kresliť? tancovať, spievať, visieť dolu hlavou...... nič nechce. Pre všetko plače, nonstop sa hádže do zeme, búcha nohami, všetkým hádže, trieska, v sobotu schmatol takú malú stoličku a hodil ju cez celú obývačku. Stokrát na deň sa hodí do zeme a buchne čelom o zem.... Myslím, že v sobotu mal až nervový záchvat, nedokázali sme ho utíšiť, každého bil, štípal, až škrípal zubami, bol bordový.... Je toto normálne??? Je to normálne pre obdobie vzdoru alebo sa u nás deje niečo iné? Nenormálne nerváka máme doma.... úplne je tieto dni až agresívny.... Neviem si s ním rady.... nič naňho neplatí. Ani pekne, ani krikom, ani vysvetľovanie, ani mojkanie (to ani nedovolí, len sa odtláča a bije), dať ho do inej izby sme skúšali... vôbec neprestane plakať, len zvyšuje decibely.... des.... ešte pár takýchto dní a skončím na psychiatrii.... Ráno len rozlepí oči a už plače. Po obedňajšom spánku plače hodinu!!!.... Nevládzem.... ☹

spalka
3. okt 2011

@piacere prejde to, neboj, chvilami bude este horsie 😉 , toto si citala? http://primar.sme.sk/c/4116419/ako-prezit-obdob...... ale to, ze rozlepi oci a place hmm, nezmenilo sa nieco u vas doma poslednu dobu, nemoze byt z niecoho stresovany, mozno chory, nevyspaty?

crca
3. okt 2011

@piacere chápu jak ti je 😀 mám to doma ve dvojté dávce,byť teda syn vede 😠 Je jak úplně šílenej,pořád řev,řev,řev,kvůli všemu se vzteká,jebne sebou o zem a řev.Podle toho článku od Spalka(viz příspěvek nademnou),jsme opravdu asi ve finální části.Je to na palici,ale přitom když se ho zeptám,jestli chce on to něco udělat sám,tak nee,tak to udělám já a zase řev,že chtěl sám 🙄 a už mě z toho taky začíná hrabat.Já jsem na tom přeci jen líp,nám už bude 2,5 roku 😀 Držím palce nechť přežijeme nejen my,ale i děti 😀