Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

michamicha
11. máj 2013

@diana_81 u nás to samé, někdy zabere plán b,c nebo d, ale manžel má furt připomínky, že s malým musím jednat tak a tak... Ale on si ráno odjede do práce, kterou dělá rád, cestou si odpočine při jízdě autem a při poslechu oblíbené muziky, zajde si na oběd s klientem nebo s kamarádkou ex-kolegyní a pak přijede domů a většinou musí ještě pracovat nebo sedí u pc hry :-/ no a při tom ho ten rev a vzdorovani obtěžuje, tak nás většinou posílá ven... Asi by si to na týden až 14 dní měl vyzkoušet, jaké to je...

diana_81
11. máj 2013

@michamicha

ako nechcem na manzela hovorit nic zle, on to mysli dobre. Tiez ho trapi, ze je mala taka urevana... ale dnes nevladzem! Kazdy den sa snazim zacat s novou energiou a nerozumiem preco musi byt tolko kriku pri vsetkom. Ale cez tyzden si aspon urobim podla svojho, vacsinou malu zbalim a ideme jednoducho von, tam je to lepsie. Lenze tak ako ja mam cez vikend pocit, ze konecne sme na nu dvaja tak skusme nieco podniknut, tak manzel je rad, ze je konecne vikend a on nic nemusi. Rano sa natahuje az do obeda a mala sa zacina nudit a byt horsia a horsia, na jednej strane zacina byt unavena a na druhej ma privela nevybitej energie... potom on zaveli ze tak podme niekam a ja som kazic nalady ked poviem ze v ziadnom pripade lebo ak si nepospi bude este horsie. Ze sme mali vyrazit skor. Miname sa na plnej ciare... No a do toho zacalo toto.. tento vikend sme chceli dohnat jeho narodeninove darceky dva co sme nestihli... Ako horsie dva dni som uz davno nemala pritom sme ich chceli stravit spolu. Mala je zlata, ale chciet od nej aby v obchode pol hodinu vydrzala vydrzala, nic neznicila, neublizila si, neliezla na police, nezhadzovala tovar dole a podobne je obcas nad ludske sily 🙂 A ked zacne kolotoc "toto nerob", "pod sem aha co tu mam", coskoro sme pri natahovackach lebo nechce posluchat a konci to tym, ze som neschopna mama 🙂 Ako toto pisem ironicky, viem ze to tak nie je, ale aj tak ma to obcas dostava do kolien...

standoo
12. máj 2013

Pekny clanok o vychove a obdobi vzdoru:
http://www.pocomtuziazeny.sk/vychova-alebo-ako-...

libertine
16. jún 2013

viete mi niekto poradit,ako sa chovat k svojej dcere? mne uz hej vzdorovotost a odmietavost prerasta cez hlavu,som zufala a bestastna. ona nepozna inu odpoved ako nie,alebo rozculovanie sa,cirkus,vrcanie a hadzanie sa o zem, bitie sa. je to uplbe pri vsetkom,ci ide o prebalovanie,obliekanie,jedenie,chodenie von,hranie sa. napustime jej detsky bazenik,ona sa ale nechce vyzliect,robi cirkus.potom sa zamoci,robi cirkus. od rana,co sa zobudi,tak je to len jeden skrek a odvravanie. kamkolvek ju vezmem,aby som jej spravila radost,tam zacne pistat,ze tam nechce byt. ked prideme domov,zacne pistat,ze tam chce ist. ja sa s nou snazim komunikovat ako radia v knizke respektovat a byt respektovan,ale na nu to nejak nefunguje.snazim sa byt v klude,ale ked to trva dlho,tak nevydrzim a rozculim sa,lebo uz naozaj neviem,ako dosiahnut chvilu dobru naladu.

monilik
8. júl 2013

@libertine u nas je to to iste. maly za vsetko reve, pozna jedine niiiiiiiiiiieeeeeeeee na vsetko a ked nieco chce a dam mu to tak to zrazu nechce. takto nechce jest, spat, obliekat sa, vyzliekat sa, skratka nic a za 2 sekundy reve ze to chce, ked mu to zas davam zas to nechce a ja sa citim ako v blazinci. asi jedine co pomoze je pozerat sa na vec s nadhladom a predychat to. lebo ked sa ja rozculim tak to vacsinou dopadne este horsie... ked mam "dobry den" cakam na neho nech sa sam rozhodne - ked to trva aj hodinu, nemam sa kam ponahlat. problem nastava ked sa niekam chcem narychlo vychystat - vtedy robi vsetko preto aby mi to prekazil.
je to mala potvorka, ale je moj a nadovsetko ho lubim, verim ze to prekoname bez mojej psychickej ujmy 😅

agathokleous
14. júl 2013

Ahojte babulky, nikdy som si nemyslela ze sem prispejem , ale bohuzial je to tu, moja dcerka asi preziva obdobie vzdoru, ona je doma uplne v pohode, ako keby som ju ani nemala, zahraje sa, ale ako nahle niekam ideme je ako z divych vajec, napr. dnes sme boli na krstinach, ona vsetko chcela chytat , myslim na obrade, a ked som jej to zakazala, tak nenormalny rev,vzpieranie sa, kopanie. proste hrozne, vsetka pozornost bola na nas, nakoniec sme museli odist, lebo by sme prekazili cely obrad... a toto je stale, vonku ked jej nieco zakazem , nepocuva robi si svoje a ked k nej pridem rev.. uz sa s nou aj hanbim niekam chodit ☹

elly753
2. aug 2013

ahojte kočky, sama deti nemám, ale mám skoro 2 ročného synovca, a som teda občas riadne v šoku z jeho správania. Vačšinou je dobrý, vie sa aj pekne sám zahrat,,, ale teda ked mu clovek nedovoli niečo čo chce robit, tak vie riadne vystrajat. Občas mam ale pocit, že sestra, jeho mama, mu dovolí viac ako by bolo zdrave. Napríklad príde poobede domov, pyta si keks,, vytiahnem a dám mu ten keksík, ale on pochytí nervy a zacne to hádzat o zem,, je schopny to urobit X krát, poprípade po nom naschvál aj poslapat a potom vrieska ze chce dalsi. Ked mu odmietnem ho dat, tak fest jedy, vresky. Alebo ked papa, tak najma na veceru uz len spokuluje, hra sa s tym, zacne to naschval rozhadzovat po zemi, vylievat pohár na zem a dobre sa na tom baví, takže sa ani nakoniec poriadne nenaje,, dam o von zo stolicky popracem to po nom a za par minut uz obskuruje pri stole, ze chce to co mame na tanieri,,, pritom to bolo to iste, čo mal v miske, dokonca som mu aj zo svojho taniera priložila, ked si pytal a vtedy to nechcel,,,, ja neviem, ja by som mu uz teraz proste nedovolila jest z nasich tanierov zo stola, ale sestra mu dovolí, nechcem jej do toho hovorit,,, ale on proste chce to čo je na stole a vydobije si to tým, že svoje jedlo z misky porozhadzuje, povypluva. Minule do mna hadzal chlieb. Keby to bolo na mne, tak mu nedovolím už jest z našeho, s vysvetlením, že svoje mal, ale nechcel, Ale nechcem sa do toho sestre starat. Poslednu dobu je toho na nu už aj tak dost, cez den dokaze od rana do večera za kazdu hovadinu mrnčat, napr. ze mu v knihe dostatočne rýchlo nelistujem, alebo pre hociaku inu hovadinu,,, konstantne mrnčanie cely den je naneeeeervy. Vtedz ani nereaguje na otazku, proste nič, len mrnci a ked chcem aby niečo urobil tak ma zacne capat alebo stipat. Ked robi moc zle, tak ho davame sediet do kuta, kym sa neukludni, ale to uz musi byt extremne jedovitý a zlý, co robit s takým koštatným stavom jedošenia cez den?

xsenova
2. aug 2013

@elly753 ako pekne si ohovorila svoju sestru. Pises tu pribeh a cakas ako Ti tu vsetci budeme vypisovat aky mas k tomu spravny postoj. Radsej zavri kona a chod podporit svoju sestru. Ma so synom narocne obdobie. takmer vsetky deti su okolo 2 roka na nevydrzanie. To, ze tvoje deti nemaju navaly vzteku neznamena ze si lepsia matka. Na temperamentne dieta v obdobi vzdoru casto nic neplati. U nas je bytostne zakorenene ze dobre dieta ma byt poslusne a vzdy spravit co mu rodicia povedia, ukazu. Dieta nie je vec ktoru polozis a stylovo otocis a bude tam sediet ako 5 penazi az kym to nezmenis. Niektore deti su viac temperamentne a davaju viac najavo co chcu, nechcu, ako ine. A Tvoja sestra ma moj obdiv za to, ze sa zastala svojho syna. Pretoze vela rodicov bije svoje dieta aby posluchalo a nerobilo hanbu pred ostatnymi.

xsenova
2. aug 2013

@elly753 ty este nemas deti, ze jo?? Tak si mudra ako radio na polici 😠

leikkka
2. aug 2013

my jsme to řešili v loni - měl 1,5 - když byl v afektu, tak jsme ho přitulily k sobě a čekali až afekt odezní - nemá cenu nic jiného, neboť dítě to sejně pak neví a ani vás nevnímá, omyly jsme vždy jen studenou vodou obličej a nebo pod studenou sprchu, ta ho z afektu dosatla a šupky dupky do nší náruče. Pokud se vzteká, tak ví, že vše říkáme jen jednou, podruhé upozorníme, co bude následovat a poptřetí už dostane na zadek - zabralo to a teď máme pokoj. Nejsme zastánci trestů, ale je na toto naučený a funguje to.

svetlusa12
23. aug 2013

Dievcata, zbezne som si precitala par reakcii a dnes aj par clankov o obdobi vzdoru.... u nas nastal problem teraz. posledny tyzden som na nervy a adept na prasky.
Mame dceru 2,5 rocnu. Chodi do jasli, pojde do skolky a nejake extra problemy s nou nemame. Az do tohoto tyzdna, ked k nam prisiel na prazdniny synovec. Nic cele hodiny nerobi len vykrikuje, ze vsetko je jej a ze on nic nemoze. Stale na neho krici stylom: NIe Lukasko! a klasika Toto je moje! .... Chudak chlapec ju ma velmi rad a teraz je vazne zmateny, lebo sa k nemu naozaj sprava velmi zle.Nechce sa s nim hrat, lebo na vsetko si narokuje a cokolvek on vezme do ruky tak robi cirkus. Vysvetlovala som mu, ze to musi brat s odstupom, ze je to teraz take blbe obdobie, snad to pochopi 🙂 ... Doteraz som si to, ze mame toto "krasne" obdobie ani v podstate nevsimla, lebo sa neprejavila nejako extra, ale teraz je zrejme, ze sme " v klube".
Ja dufam, ze to prezijem v zdravi a vam vsetkym tiez drzim palce a virtualne posielam vela pokoja a nervov 🙂

vejula
24. sep 2013

Baby, kedy to skonči??? Mam pocit, že už ten vzdor nezvladam, ludia po nas vonku pozeraju, ked vrieska ako nepričetný... Dôvod sa vždy najdE... UPLNE BANALITY. Najradšej by navigoval každý môj krok, každý moj pohyb, samozrejme na tuto hru mu nepristupujem, lebo to by som si dala. Vonku robí cirkus, doma tiež, budí mi tym mladšiu dcerku. Asi to chce len pretrpieť, ale mna to hneva, teda hlavne kvôli dcerke, pretože stale jej všetko berie, hocičo si vezme, všetko jej berie, ona je z toho už hrozne nervozna. A ja teda tiež.... Ak mate momentalne tiež podobne problemy tak napište, nech si vzajomne poradime

ivular
24. sep 2013

@vejula Zkus opačnou strategii - pokud nejde o důležité věci a máš tu možnost, zkus malému vyhovět, aby bylo po jeho. Je ve věku budování vlastní identity a proto myslím, že potřebuje vědět, že i na jeho vůli záleží. Já to takhle praktikuju se synem a myslím, že už ten princip pochopil: když to jde, poslechnu já, když to nejde, poslechne on. Takto se nám daří zvládat jeho období vzdoru v relativním klidu 😉

vejula
24. sep 2013

@ivular ale ja mam pocit, že doteraz som vo všetkom povolovala , len aby neškrečal, len aby malu nezobudil, a už som z toho unavená. Citim, že ma to jednoducho ubija. Vieš to su take veci, že ked sa napriklad mala zobudí, tak musí otvoriť dvere on, aby bol prvý, kto ju uvidi.. Aj ked som pri dverach spalne a on kdesi v kuchyni, nemôžem ju zobrať ja, lebo by vrieskal asi hodinu. To iste ked ideme von, musí otvoriť dvere a vyjsť prvy. Tak isto po schodoch. Mame aj psa, aj toho musim držať na voditku na kratko aby ho nahodou nepredbehol. Zda sa, že su to maličkosti, ale je to brutal naročne, lebo ak nahodou zabudnem, musíme sa všetci vratiť a musi to isť ako povie on, lebo je zle. Ja už proste niekedy mam toho dosť, nemôže nas všetkych predsa riadiť... V takych banalitach vyuhoviem, ale ono lsa to stupnuje, skutočne ma to už dosť zaťažuje

vejula
24. sep 2013

@ivular a niekedy ma skutočne nezmyselne požiadavky. KEd napriklad sa rano zobudi skôr dcerka ako on, začne škrečať, že Kristinka musi ešte spať... A škreči a škreči... proste mna taketo rana zabijaju

petinka18
24. sep 2013

@xsenova nejako som nepochopila co jej tu nakladas...ona svoju sestru neohovara ,ale len pise o tom co robi jej synovec,ze nema deti ale ma synovca ktory ma jedy...

nae
24. sep 2013

@vejula Počúvaj, ty máš klon mojho syna, ako je to možné? 😀

ivular
24. sep 2013

@vejula Znám ty "životně důležité" požadavky velice dobře. Syn ještě donedávna prakticky nemluvil a když jsem nějakému takovému požadavku nerozuměla, byl oheň na střeše. Na druhou stranu ale pozná, když něco myslím opravdu vážně a respektuje to.
Je fakt, že mám jen jedno dítě a žádného psa, tudíž je pro mě nesrovnatelně snažší tuto metodu aplikovat..
Kdybys měla nějaký konkrétnější problém, tak můžu doporučit tyto dvě diskuse: https://www.modrykonik.cz/diskuse/volne-diskuze... https://www.modrykonik.cz/diskuse/ma-1-az-3-rok... - mně hodně pomohly.
Přeji hodně sil!

vejula
24. sep 2013

@ivular dakujem za rady aj pochopenie 🙂 a tie temy si idem preluskať, snad tam najdem tiež nejaké dobre triky na neho 😀

vejula
24. sep 2013

@nae fakt??? 😀 tak trošku ma zahrialo pri srdci, že v tom niesom sama 😅

nae
24. sep 2013

@vejula No, mňa to moc nehreje pri srdci, lebo ťa úplne chápem, hlavne tie pocity zúfalstva, keď starší súrodenec ruší mladšieho a tak ďalej. Moj starší má o rok viac, ako tvoj, tak snáď ti vlejem trochu nádeje, že v porovnaní s minulým rokom "dospel", naozaj sa veľa vecí zlepšilo, ale v niektorých činnostiach stále "musí" byť prvý. Tiež si ešte rád povrieska a pojačí, aby náhodou matka a susedia nevyšli z cviku, ale veľa vecí sa dá už vyjednať, dohodnúť sa.

excelent1
24. sep 2013

@snilko7 až smiešne je to ako to takto čítam ,ale prežívať katastrofa..ja sa už aj na chodbe v panbeláku hanbím ako malá nahlas plače a zúri

sarka_gajdosova
24. sep 2013

@libertine @monilik @svetlusa12 @vejula máte pravdu, že je to dost náročné období a zkouška vztahu s dítětem. Různé komunikační metody, o kterých tu některé píší jsou fajn, ale nejdůležitější je dítěti říct jak mě v té situaci je - otevřeně říct co to semnou dělá a jak bych si to představovala jinak. Říct, že mi to a ono vadí, že si nepřeji, aby dělalo to a to, jsem naštvaná kvůli tomu a onomu, že mě mrzí, když se navzájem zlobíme. Pokud je to vyhrocené už dítě v afektu, tak nejlépe zajistit bezpečný prostor, kde se dítě může vyvztekat nebo ho vzít do náruče. A zpětně o takovýchto situacích mluvit. Právě teď mám od syna taky na dením pořádku slovíčko ne ne ne a nesnáší nejvíce oblékání, ale dá se to. Věřte, že to zvládnete a přežijete.

vejula
25. sep 2013

@nae myslela som to v dobrom 😉 tak trošku ironicky 😀 dakujem za povzbudenie... No naši susedia maju triež občas poznaky, že maleho počuť všade... ale tak čo už, usta mu nezalepím 😅

libertine
27. sep 2013

ja som dnes uz hrozne vytocena a smutna, lebo mam pocit, ze som vsetko urobila zle, ked dcera dokaze tak strasne neposluchat. pripada mi ako rozmaznane dieta a je mi z toho doplacu, robi si len to, co ona chce a to, co sa jej nechce, bud ignoruje, tvari sa, ze je hlucha, hadze sa o zem alebo mi hovori, ze nejde to alebo iba mama to urobi. a to obycajne blbosti, ktore viem, ze vie normalne spravit sama. uz ma to takto nebavi, musim zmenit pristup, lebo nam bude zachvilu skakat po hlavach.

vejula
27. sep 2013

@libertine to iste mame doma... tak niesi v tom sama

libertine
27. sep 2013

@vejula a ono to niekedy ani nie su veci, ze by za to mala ist do kuta alebo co, aspon mne to tak nepripada, iba lenivost, rozmaznanost a trucovitost.

monasynek
26. nov 2013

chcem sa spýtať o radu.
Ďieťa sa mi tak jeduje, že sa šponuje pri tom sa zatne akože nedýcha a potom sa uvolní.
Chcem sa spýtať či sa tiež niekomu tak dieťa jeduje, lebo mne sa to nezda normálne. On akoby ked sa našponuje zadrží dych zostane nasponovaný a potom sa uvolní.

zuzka_bluzka
23. feb 2014

@agathokleous Ahoj, precitala som si tvoj prispevok a zaujimalo by ma ci ten vzdor u dcerky presiel alebo ci si nasla nejaku metodu ako vtedy reagovat? Lebo moja 1.5 rocna dcera zacala presne toto robit, ze doma je uplne zlata, sama sa zahra, bez problemov, ale akonahle sme niekde kde je vela ludi, v meste, v obchodoch, na nejakej akcii tak to je peklo, hadze sa po zemi, za vsetko sa nervuje, robi naschvaly, krici tak ze praskaju vyklady....pomoooooooooooooc 🙂

agathokleous
23. feb 2014

@zuzka_bluzka Ahoj🙂 co by som ti tak napisala, moja uz bude mat 3 roky a ten vzdor ju presiel , ale ona je este stale taka ze proste ked jej poviem na nieco nie tak zacne kricat a plakat akoby sme ju z koze drali, a to je jedno ci sme doma alebo vonku. a teraz aj dost ziarli kedze mam doma babatko, tak ziarli a je dost zla nevies si s nou niekedy rady aj ked viem ze je to prirodzene a prejde to, niekedy uz nemam nervy. a co sa tyka tvojej malej tak ja som sa stale snazila ignorovat tie jej vystupy na verejnosti, nechala som ju revat alebo proste zobrala a isla s nou prec🙂 a stale som jej dohovarala 🙂 nic ine sa ani asi neda v takych pripadoch robit