Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

katzi
21. jan 2010

Magda: já čtu to Respektovat a být respektován, jak jsem psala. Je to dobrý, ale je to o komunikaci s dětma tak celkově, není to zaměřený na období vzdoru. Takže knížku doporučuju, ale ne na tento konkrétní problém.

katzi
21. jan 2010

Veva: pěkný článek, už jsem si ho uložila 🙂

bublinkajasminka
21. jan 2010

veva - je to fajn článok ale len odvar z celej knizky

enrikad
22. jan 2010

cestovatelkaandrea: neviem,čo znamená to spomínané "horšie"... ja si myslím, že to horšie sme už mali, a teraz len skúša našu trpezlivosť a to, že sme mu veľa povolili - vie čo si môže dovoliť a čo nie... tak len dúfam, že toto obdobie prekonáme a bude len lepšie...

smajlik
23. jan 2010

ahoj holky, i u nás je období vzdoru a hlavně vztekání se, vždycky to trvá pár dní, pak zase klid a pořád dokola. Zrovna poslední dny máme období - nechci hračky, nechci křupku, nechci spát, nechci ven :D , chci mámu - zvedni mě, když jí zvednu tak zase chce položit ... ale nejhorší je že zlobí při jídle, to už trvá skoro 3 týdny, jsem z toho hotová... myslíte že to může být i k tomu období vzdoru? 😒

saska.t
23. jan 2010

smajlik - myslim ze toto su zuby 😅 aj u nas sa to tak prejavovalo 😉

smajlik
23. jan 2010

saska: my ty zoubky teda prožíváme, já jsem si to myslela :D ... zatím má čtyři a teď už nám leze dost dlouho stolička a do toho všechny dvojky - nicméně jen nateklé a kde nic tu nic. První zoubky měla v půli roce a další dva jsme vyráběli dva měsíce dnem i nocí 😠

andrea100
4. feb 2010

Aj my prežívame obdobie vzdoru. Dnes ma drobec strašne vytočil. Boli sme v obchode a on tam videl keksíky a chcel si ich zobrať. Povedala som mu že také nemôže a že mu nájdeme iné. V tom sa začal jedovať, kričať na celý obchod. Všetci na nás pozerali, že čo sa deje, na mňa prečo nič nerobím a len mu dohováram. Pár ľudí sa pri nás zastavilo a začalo mu dohovárať. no proste hrôza. A to bývame na dedine takže nás všetci poznajú a tak majú všetci pociť že ti musia vysvetliť čo máš v takom prípade robiť 😝
Keď sme vyšli z obchodu a zbadal deti tak sa ukludnil a chcel sa ísť s nimi hrať. No ja som naňho bola nahnevaná a tak som ho nasilu posadila do kočíka a išli sme domov. Doma som mu vysvetlila že sme išli domov preto lebo sa v obchode jedoval, a že keby sa tak nesprával tak by mohol byť ešte vonku a mohol sa hrať s deťmi. Poslednú dobu máme takéto záchvaty dosť často až mi je do plaču keď neviem čo robiť. Zaujímavé však je že keď sa vykričí a dostane ten hnev zo seba von, tak je potom aj celý deň dobrý a vysmiaty.

jarus1
5. feb 2010

ahojte..chcela by som sa vás spýtať. Má ročnú dcérku. Doteraz to bolo milé pokojné dieťatko, ale už asi mesiac si všetko vydobíja plačom a najhoršie je, že ak sa chcem s nou hrať, ona nikdy nechce to čo ja. Proste vždy musí mať ona náladu alebo záujem. Inak to odmieta. Je to už obdobie vzdoru alebo je to povahou?

kruguer
6. feb 2010

Tak to jsme na tom Jarus stejně, už jsem z toho na nervy 🙂 Máte zkušenější mámy nějakou radu?

anta
6. feb 2010

Děťátko si uvědomuje, že je samostatnou jednotkou, tak je z toho zmatené a také zkouší, co vydržíme, pokud ho čapnou vzteky, tak jít pryč a nedělat publikum 😉

jarus1
6. feb 2010

ja som si myslela, že ked jej budem venovať pozornosť a hrať sa s nou, tak to je to najlepšie čo môžem urobiť. Ale ona zásadne odmieta spolupracovať 🙂 teda nechce sa so mnou hrať, s niečim deliť, niečo robiť či opakovať...iba to chce, čo ona uzná za vhodné...čo ma čaká ked bude mať 15???

lila794
8. feb 2010

Jooooj, to nas sa vsade aj o zem smari, tvarou dole - najvacsia sranda je teraz, ked je sneh - asi mu to dobre robi vopchat nostek do snehu 😀 Ale vazne, ono si naozaj treba len nevsimat a nepovolit. Pomaha nam aj, ked ho odpraceme do inej izby, nech tam place, po chvili za nim ideme, vysvetlime, ze to nie je pekne, co robi a ze ho lubime. Uz ma tie stavy ovela kratsie. Ale stale su, treba len vydrzat. Cim je starsie, tym viac skusa, co si moze dovolit.
Jarus, ono to ma mozno len take obdobie, chce sama skusat. Neskor ta bude sama volat, aby si sa s nou hrala 😉

melanche
8. feb 2010

ja potrebujem radu. som uz zufala. tiez u nas zacalo obdobie vzdoru. v kociku mi mala uz neobsedi a tak chodime peso. avsak vobec ma neposlucha. ide zasadne opacnym smerom. aj dnes chcela vybehnut na cestu a ked som ju zadrzala spustila taky rev, az ma z toho hlava rozbolela. ludia pozerali vycitavo na mna. ja som ju zobrala na ruky, len aby sme boli co najskor doma, tiez rev, proste nic sa s nou nedalo. u nas ani neprichadza do uvahy nechat ju vyvrieskat. ona vrieska strasne dlho, neunavi sa. mate niekto s tym skusenost? ako ju naucit pekne chodit? je to hrozne, clovek si chce trochu oddychnut, vyventilovat sa pocas prechdzky a ja namiesto toho trpnem, ako dopadne nasa prechadzka. tak mi je luto ze v kociku neobsedi :( inak doma to je celkom fajn, az na par zachvatov.

akdar1
9. feb 2010

Tak u nas jsme uz take dosli do teto urovne...to bude boj 😉 Takove mirumilovne stvoreni to byvalo... Mrkla jsem na net a neco nasla...

http://www.zbynekmlcoch.cz/info/rodice_a_deti/o...

http://www.rodina.cz/clanek2740.htm

Obcas mi uz take ustreli nervy, hlas i ruka...ale pokusim se nanovo ozbrojit trpelivosti a treba to nejak zvladneme 😎

lila794
9. feb 2010

Melanche, ono tie place prejdu, teda, aspon sa budu skracovat 😉 Na ludi vonku kasli, viem, ze to je na nervy, ked ti robi taku "hanbu", my si to tiez uzivame - v obchode, vonku...tiez nechce v kociku, uz dlho, tiez sme mali taky problem, ze chel vzdy opacne 😝 teraz je to uz lepsie, ale tiez o drzku, ked som s nim sama vonku, s velkym bruchom a teda ho nemozem ani na ruky zobrat 😝 Najnovsie robi bordel, ked mu nechcem pustit DVD alebo ked ideme von a musi sa obliect do bundy, ciapky....susedia uz musia mat poriadne nervy, lebo furt na chodbe vrieska. ALe ja si z toho tazku hlavu nerobim. Ved to prejde! Len keby tej trpezlivosti bolo nazvys 😝
Ale mam pocit, ze cim je starsi, tym viacej chape a viac pozna hranice, ktore sme mu stanovili.

lila794
9. feb 2010

A je pravda, ze nam najlepsie pomaha dat ho v zachvate do izby a potom ist za nim. Potom je ako maznacik domaci 😀

listicka20
10. feb 2010

Ahoj holky, já bych se docela smířila s obdobím vzdoru a nějak se jím prokousala, moje potíž je ale v tom, že se s tím nechce smířit manžel a záchvaty naší holčičky považuje za důsledek mojí "příiš měkké výchovy", prostě za to můžu já. Máme kvůli tomu konflikty už dlouho, takže si umíte představit, že když malá kvílí, a on mi do toho začne dávat přednášku, že je to moje vina, tak... mi z toho dobře neni. A to je mrňous ještě zlatíčko oproti jiným dětem, co znám nebo o kterých slyším.
Ano, nejsem drsoň matka a neumím držet přesnej režim, na druhou stranu ale dceru za dveře pošlu, občas dostane přes plínu... a to některý maminy ani nedělají!
Ani nevím, co byste mi na to měly napsat, jen jsem se potřebovala "vypláchnout": 😒

berynka
10. feb 2010

listicka, tak ať si manzel přečte nějakou tenčí knížku o dětské psychologii a třeba se chytne a tebe pochopí 😉 .

Já jsem zase teda přísnější, ale do určité míry se všechno snažím řešit po dobrém a domluvou, ale někdy to fakt nejde a kolikrát si připadám jak policajt... tohle nedělej, tamto nedělej. Hedu mívala taky velké vztekací scény a když už to bylo několikrát za den, tak jsem na ní pořádně houkla, nebo regulérně dostala na zadek a teď je klid. Ten vzdor je v takových vlnách, když to na ní přijde, tak prostě neche nic, všechno je špatně a následuje kňourání, brečení a podobné zvuky 🙄 . Naštěstí to netrvá víc jak pár dní a pak je zase na nějakou dobu klid 😉 .

monka88
10. feb 2010

ahojte maminky!
Neciatala som to vsetko,co ste popisali.Neviem ci uz aj nas drobec prichadza do obdobi vzdoru.Zda sa mi na to este maly,ale...Ked mu nieco nedame,alebo sa mu nedari,rozuri sa a tresti tu vec co ma prave v ruke o zem... Ako riesite taketo situacie prosim??

melanche
10. feb 2010

monka, ja sa snazim nepovolit a nevsimat si ju. teda aspon teraz som tak zacala, doteraz som ju dost rozmaznavala, ked zacala plakat, hned som ju utesovala. avsak ako sa to stupnovalo, tak som s tym skoncovala, musim byt prisnejsia. a zabera to. len tie prechadzky vonku su dost neprijemne. tam ked ju chyti zachvat, nemozem si ju nevsimat ani jej capnut na zadok. keby je uz rozumnejsia, vysvetlila by som jej ze ked bude zla, tak von nepojdeme. mne jedna kamoska radila, ze ak ma vonku neposlucha, mam jej nasilu chytit ruku a drzat a tahat smerom ktorym idem. aj za cenu vrieskania. vraj za tyzden sa nauci, bude pekne pri mne chodit. no raz som to skusila aj to asi tak dve minutky, taky rev ste hadam ani nepoculi. tak som to vzdala. sranda, ani babicky mi v tomto nevedia poradit, pritom obe vychovali dve deti 😒

monka88
10. feb 2010

melanche...ja by som si to tiez nevsimala,ale ked Ti tresti nejaku hracku tak,ze nieco moze rozbit,pripadne do mna ci manzela,tak sa to akosik neda nevsimat. A zase hucat nanho sa mi nechce,lebo spusti este vacsi rev...Tak neviem co by bolo najspravnejsie... 😖

listicka20
10. feb 2010

berynka - manžel nic číst nebude, doktorům a psychologům zásadně nevěří, protože každej říká něco jinýho, a řídí se svým rozumem (všechno ví nejlíp) a samozřejmě svou zkušeností super výchovy svojí maminky 😠
monka - nám nejlíp funguje, když malou posadím za dveře, ať se tam vyřve, a potom je jako beránek, někdy stačí jenom pohrozit, že půjde ven, a uklidní se. Ale mám kamarádku, která i tohle považuje za necitelné řešení, a praktikuje metodu pevného objetí http://www.prekopova-pevneobjeti.cz/

zoza
10. feb 2010

ahoj maminky, zrovna čtu knížku nejšťastnější batole v okolí. Když se moderní rodiče setkají s dítětem doby kamenné... autor Harvey Karp. Autor píše o tom, že často s batolaty jednáme jako s malými dospělými a oni nám nerozumí. Radí mluvit batoletštinou 🙂 Většina dětí se prý uklidní do pár minut. Osobní zkušenosti zatím nemám, nám batolecí období teprve začíná. Nejhorší období vzdoru je prý od 18měsíců do 2 let a pak slábne.

bublinkajasminka
10. feb 2010

zoza - ta kniha je super, ja ju praktizujem na malej a zabera v mnohom 😵

slaavka
11. feb 2010

ahojte,tak ja mam podobny problem ako melanche..tiez moj syn nechce vobec chodit pri mne ani sa drzat za ruku. Ak som uz od neho dost daleko,jemu je to jedno a nevsima si ma..ak by som ho aj chytila za ruku a tahala,tak sa hadze o zem az do lahu..najhorsie na tom je,ze zbiera vsetku spinu zo zeme a chce jest,napr.cigaretove ohorky,servitky,kamene a teraz aj sneh..nezabera ani ked vysvetlujem ani ked ho hresim. Tiez som z toho na nervy a z prechadzky som vzdy vynervacena..hadam ho to prejde..nemate nejaku skusenost ako ho to odnaucit?

melanche
11. feb 2010

slaavka, kolko ma tvoj maly? lebo to zbieranie spiny zo zeme to aj u nas bolo. ked mala tak rok. ale to ju rychlo preslo, teraz ju zaujimaju ine veci. no s tymi prechadzkami ti zial neporadim ☹

slaavka
11. feb 2010

ma rok aj 5 mesiacov..tak dufam,ze ho to cim skor prejde,lebo ak nie,tak bude asi aj do troch rokov v kociku 😅

melanche
11. feb 2010

no tebe aspon vydrzi v kociku. mne ani to! ale vies kde sa jej paci? v nosici co je na chrbat. ale mne je to blbe ist tak von, ze ju mam v nosici. to vyuzivame len vtedy ked ideme s manzelom nieco vybavit do mesta. tam je ticho, ani o nej nevieme. dokonca nam tam je schopna aj zaspat

lencak80
11. feb 2010

ahoj holky,

tak i nám už začalo období vzdoru a děkuji za poskytnuté články, hned jsem si je přečetla...
a jsem zase o něco moudřejší, protože když jsem mu dnes dala na zdek, tak mě to pak moc amoc mrzelo a říkám si jestli to bylo nutné, ale človkě není neomylný, že?
prostě někdy také vypění... ale nejhorší je, že to nejde vrátit zpět, tak bych se tomu chtěla vyhnout
a bude asi hůř... teprve začínáme... dnes nechtěl spá a vylézal z postýlky... začíná se vztekat, když po něm něco chci a on ne, stále říká ne , když se máme oblékat atd...
je to na palici a do teď to bylo hodné a bezproblémové dítě...
je jasné, že tím projdeme všechny a asi nám z toho fajn není, kámoška raději nechodí moc mezi lidi... a docela ji chápu...okolí se kouká jako bychom byly neschopné matky a rychle zapoměli, jaké byly ty jejich děti, že?
tak přeji hodně sil a pevných nervů nám všem....

a pokud máte nějaké rady, tak sem s nimi, protože já jsem bezradná!