Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

atrami
24. máj 2010

U nás už to vypuklo NAPLNO 😖
Taký malý nerváčik.

germik
24. máj 2010

baby, ale som si všimla že ona to vačšinou skúša na mna - ked jej niečo zakážem a nedovolím, tak začne mat nervy a krivit ústa,potom plač 😝 Na partnera vačšinou poslúchne... to je sila...čím to je?

romana29
25. máj 2010

germiku to je úplně normální, děti mají ve většině případů z otce respekt a je to dobře 😉 , i když my matky občas trpíme.

misha82
26. máj 2010

My máme doma taky malého nerváčka!!! 😀 Říkáme si, že dobře ji vychovat bude nadlidský úkol... 😖

zuza.m
26. máj 2010

no u nas je to skor opačne že mna posluchne a tatina nie.ale tak tiež sme si všimli že ked je s niekym inym tak je uplny kludny tichy chlapček a ked sa približim ja tak ožije blazni predvadza sa...ako keby mal už pocit že primne može všetko 😉 -ale myslim že su tak všetky detičky že pri maminke si aj tak viac dovolia ako napriklad v školke..al poviemž eniekedy som fakt bezradna ked mi brnka na nervy 😅

bubelko
29. máj 2010

u nas zacalo obdobie vzdoru, ked mal lukas 18 mesiacov. a to nebolo nic oproti tomu, co mame dnes. 😀
"ja sam, ty nemozes" je este v pohode. k tomu sa pridava zapchavanie si usi, ked sa mu nieco vysvetluje, otacanie hlavy prec a vrcholove cislo je "ta nepocuvam, rozpravam sa s tatinkom". k tomu rev, kopanie a ine hlasne prejavy. no co, u nas uz basa (jeho izba - nazov vynasiel dedko) funguje vyse roka. niekedy uspesne, niekedy neuspesne. po zadku uz tiez bolo, ale v urcitych momentoch to pomoze, inokedy zase nie. tiez sa mi osvedcila ignoracia s poznamkou, ze ked takto vyvadza, tak mu nerozumiem a ked nieco chce, musi sa najskor ukludnit a potom sa mozme o tom pozhovarat.
no a v obchode uz som ho nechala pri hrackach, ked nechcel ist. velmi rychlo si to rozmyslel, ked videl, ze fakt idem dalej 😉

bubelko
29. máj 2010

ps: co sa tatinka tyka - uz to skusa aj na nom. bolo obdobie, ked tatinko este ako velky vzor fungoval, ale to uz je tiez prec. uz to skusa na vsetkych 🙂

ewwusska
23. jún 2010

Ahojte holky. Prosím o radu, vůbec si nevím rady. Synovy byly v květnu dva roky a taky se nám narodila dcera. Malou má od začátku strašně rád, se vším mi chce pomáhat a tak. Před třemi týdny jsme sundali plínku a po třech dnech si začal hezky říkat a nosit sám hrníček. Pak jsme po týdnu nechali dudlíka u babičky a teď jsme dva týdny bez něj. Mireček byl od narození hrozně hodný dítě, ani jsme pomalu nevěděli že ho máme. Teď když mu něco řeknu ať neděla, nebo jen tak něco tak on hnedka nee, ne, ne, nechcu! a hned řve. Taky se začal počůrávat. Pořád se ho ptám, on že nechce a za chvilku mám počůranou sedačku. Do toho všeho má Markétka koliky, takže si to fakt užívám. Nevím vůbec jak na něj, manžel ten na něj vůbec neplatí a ještě je mi schopnej vyčíst, že jsem na něj moc tvrdá, ale on sním není celej den a nevidí co dělá. Když na něho huknu tak řve ještě víc. Celá rodina se diví, že sním nic nedělám, ale já nevím co? Mám ho bít?

bubelko
25. jún 2010

@ewwusska > mozno napriek vsetkemu predsa len zacal trocha ziarlit. o tom by svedcilo to pocikavanie sa. niekde som citala, ze to robia deti, ked sa narodi surodenec. skus mu dat pripadne na cas zase plienku. mozno sa chce zase citit ako babatko, pretoze zistil, ze jedno mate doma a sa mu venujete viac
skusali ste ho zapojit do starostlivosti o malu, kedze chce pomahat? lukas jonasa umyval, nosil plienky, strazil ho na gauci - s mojim dohladom. ja viem, je starsi, ale ked si pri nich, nemalo by sa nic stat.
pripadne skuste najst nejaku cinnost, ktorej sa bude zucastnovat len on - bud s tebou alebo s manzelom. moj manzel takto chodi so synom plavat. len oni dvaja a velmi sa to osvedcilo.
mne ked lukas reve alebo lepsie, jaci, tak mu len poviem, ze mu nerozumiem a necham ho tak. vacsinou sa ukludni sam, ked vidi, ze to k nicomu nevedie a uz vobec nie k tomu, co chcel. pripadne, ked mu poviem, ze nech nieco nerobi a ma ignoruje, tak mu poviem, ok, rob si, ale ked sa udries, tak za mnou nechod. vtedy sa vacsinou zhaci. alebo mu poviem, ok, robi si ako chces, tak vtedy tiez. ale ci to zafunguje u tvojho syna, to netusim. jedna po zadku urcite niekedy pomoze, ale v tomto pripade si myslim, ze nie.
a tie koliky verim, ze su strasne. ale neboj, tie prejdu a bude lepsie.
neviem, ci som ti poradila, ale snad si nieco vyberies. pripadne mozno ta napadne nieco podobne. tak drzim palce. 😉

diabambulka
29. jún 2010

@alysea ahojky citam si co si popisala uz davnejsie na temu vzdoru dietata a ako keby som videla samu seba, na konci s nervami zvazovala som kupu ukludnujucich homeopatik, co som uz ani netusila co mam robit s svojim vytuzenim malym certom , ma dva roky , vola sa filipko, robi so mnou tiez vsetko , som s nim vacsinou sama doma a tiez mame asi obdobie vzdoru a ja to evidentne nezvladam , uz neviem ci mu mam capnut po zadku, ci len vynadat, ked na neho nakricim a dostane jasna vec pocika sa mi z toho stresu a to uz nenosi plienky a potom ma zle sny, kope, rozprava zo sna meta sa no katastrofa. uz som to zacala v poslednej dobe riesit ze mu kreslim slniecka za spravanie usmiate inou farbou a skarede zamracene dalsou farbou,zabera to ale nie vzdy.teraz mame take placlive obdobie ze on ma tak skusa a place kvoli vsetkemu,jemu spadne hracka, place,niekto odide od nas z navstevy place, preco ide tatinko do roboty place, uplne pre vstetko.....vsetko si chce strasne vydobit a ked sa mu nieco nepaci tak si este nozickou podupka, no uzas fakt to je psychiatria niekedy.poradte co mam robit

zelmirka1
30. jún 2010

ahojte
@diabambulka nemam sice radu ale si ma trochu potesila ze nie som sama, lebo nam taketo obdobie prave zacina, place pre vsetko, akonahle nieco zakazem tak spusti srdcervuci plac, stale si nieco vynucuje, ked ho vytiahnem doma z bazenu ze uz dost place tak ze susedia vyliezaju ci ho netyrame, dupe nozickami, klakne si na zem a trucuje...najprv sa mi to zdalo smiesne ale ked je toho viac tak som tiez bezradna a mam pocit ze ine deti to nerobia. Asi to musime len vydrzat a casom z toho vyrastu, tym sa utesujem.

jarus1
30. jún 2010

ahojte 🙂 dlhšie som tu nebola....ja vám neviem...malá tiež za všetko plače čo urobím proti jej vôli a ona zásadne v ničom neposlúchne, urobí pravý opak...je to podľa vás v tomto veku ešte normálne? ani v ničom neposlúchla?

jajak
30. jún 2010

no my mame tiez podobny problem, ale skuste dieta uputat na nejaku inu vec a jeho to mozno potom lahsie prejde. na nasu malu to zabera ale niekedy ked je uz unavena nezabera nic ☹

zelmirka1
30. jún 2010

@jajak to vobec nezabera, maly ked nieco chce tak sa nenecha oblbnut niecim inym, isty cas to fungovalo ale teraz uz
proste nezabera. Ja ho necham nech sa hneva, nedam mu to co chce ale napriek tomu stale skusa riadne place na mna. Staci malickost a uz spusti, hadam sa to casom zase zmeni.

blandik
1. júl 2010

Ahojte, zkuste se podívat na níže uvedený odkaz - je to o období vzdoru, hranicích a důsledcích...Mě to moc dalo.

http://ona.idnes.cz/rodicovska-poradna-mgr-mark...

Děti si obdobím vzdoru potřebují projít a není cílem z nich udělat poslušné stroje, které poslechnou na slovo. Ale dát dítěti prostor se prosadi a naučit jej kompromisu. Vše, co dítě přímo neohrožuje, je dobré dítěti povolit za jistých pravidel, ale současně stanovit určité hranice a důsledky jejich porušení, které se musí vždy dodržet. Vyjímky z pravidel jsou možné až později, když jsou děti stařší. Každopádně velmi častné zákazy a ne, ne, nemůžeš, nesmíš - celou situaci jen zhoršují.Čím více trváme na něčem, že nesmí, tím více bude dítko pokoušet, co to s námi udělá.

blandik
1. júl 2010

jej, ten můj příspěvek vyzněl poučně, to jsem nechtěla. Taky máme doma 20M klučíka, co objevuje své ego, ale ty dotazy a odpovědi psycholožky na těch stránkách, co jsem výše uvedla, nám pomohly jisté věci pochopit a projevy zmírnit. Tak hodně zdaru.

zelmirka1
1. júl 2010

@blandik ja som tiez zastancom ze netreba dietatu stale nieco zakazovat, prave naopak som bola dost benevolentna a dovolila mu skumat svet okolo seba naplno, len nebezpecne veci som obmedzila, ale teraz ma obdobie ze zacne plakat a to poriadne hocikedy takze hladam sposoby ako sa dohodnut, niekedy vsak proste musi akceptovat co poviem lebo sa neda inak. Placeme ked nepustim rozpravku, ked nemoze ist hned do bazenu lebo cakame kym sa trochu ohreje voda, ked ho vytiahnem z pieskoviska, nedam mu do ruky nieco co drzim a on to chce, nechce vystupit z auta lebo chce soferovat, nechce sa prebalit, obliekat.....proste som prekvapena ako sa presadzuje ale je mi jasne ze tym viac menej prejdu vsetky deti, len si nie som ista ci ta benevolencia ktora sa dnes propaguje je fakt dobra.

diabambulka
1. júl 2010

@zelmirka1 ahojky mas pravdu zostava nam len vydrzat toto obdobie vzdoru a trucu, kazdy den sa len cudujem cim ma prekvapi, niekedy by som si najrdsej spievala "ja bych te laskou sned" a druhy den mame doma placka.ale tie prispevky od vas ma potesili ze nie s me sami s takymito problemami, lebo uz ma nebavi pocuvat od susedov ake maju oni skvele deti a ich deti to nerobili, no idem ma z tych reci ohnut, u nas v okoli vsetky susedy maju asi bezproblemove deti, no co si budeme rozpravat, najradsej mam neviem ci sa vam to tiez stava , ze pride manzel domov z prace a zacne mi rozpravat,aby som si to tak nebrala co ten nas maly tak vystraja a nemam si to tak vsimat a ked je doma tatino,tak kym sa vratim od lekara maly uz je vycapany a urevany ☹ vazne uz to riesim nocnymi najazdami na cokoladu v bare, drobec ide spat, ja si liecim nervy s cokoladou.tych par kociek mi vycari taky usmev na tvary-neuveritelny-odporucam-hotove nebicko 😀

diabambulka
1. júl 2010

@jarus1 ahojky no tak u nas mala kamoska tiez tento problem a vyriesila ho tak , ze ked uz vedela ze dieta urobi presny opak,tak reagovala opacne, aby dosiahla to co potrebovala.napr.tomasko vies co ja ti asi nedam polievku ona by ti nechutila a ty aj tak niesi hladny- v tu ranu isiel jest lebo ju presviedcal ze je hladny,,,tomasko nechod spinkat chod si radsej iba oddychnut a lazkaj si do postielky, ale len oddychuj a zober so sebou aj macka lebo on je velmi unaveny a zase ide do postele a lahne si jasne ze je unaveny ale bude vas presviedcat ze preco mam ist spinkat ja nejdem a ked poviete nie spinkat ale oddychovat s mackom a lezkaj pri mackovi aby sa nebal, zaberie to.mi s me urcitu dobu, ked sme maleho ucii chodit na nocnik chodii sme s mackom, lebo macko chodil cikat 😉 drzim palce

berenika39
1. júl 2010

@zelmirka1 jsem přesvědčená, že tohle období vzdoru nesouvisí s tím, jak jsme prcky do té doby "vychovávali", fakt ne, je to z jejich strany záležitost emocí, i kdyby byli sebevycepovanější (děsný slovo, jiný mě nenapadá...), s tím vzdorem nic nenadělají....mlátí to s nimi, prostě reagují tak, aniž by za to mohli.
s petrem vycházím podobně jako ty, zásaadní věci strikně a vždycky NE, ale fakt jen pár, nebezpečných. ostatní ho nechám prozkoumat, vyzkoušet, sám toho nechá, zdá se mi, že některé nesmyslné aktivity opustí sám od sebe - dělal by to jen, kdyby to bylo zakázané, prevít. období vzdoru nastoupilo v plné síle, každej den jeden můj další šedivej vlas 😉 😉 😉 , a zase odešlo. opravdu to přešlo. to nemá s výchovou příliš společného, oni nejsou připravení řešit pro ně nové a složité situace - učí se to. celkem složitě, ale úspěšně, jsem přesvědčovala manžu, že petr "nezlobí", že to není "nevychovanec", že to přejde a bude z něj zase náš prďola. moc nevěřil, ale dal na mě, nějak jsme tím propluli a je pohoda.
jo a na hlášku "tohle naše děti nikdy nedělali" jsem už alergická. nevěřím, neznám dítě, které by si tím neprošlo. navíc to prý 😉 (nevím,jen jsem četla) je známka správného duševního vývoje......prostě vztekací období je povinné 😉 😉 😉

berenika39
1. júl 2010

@diabambulka to zní slibně, jenže petr ted našel to kouzelné ne,ano,ne,ano,ne, ano.
chceš jabko? tady ho máš. nechci. tak nechtěj. chci. tak tady je.. nechci. v tu chvíli ho odnáším do pokojíku a jdu vařit.

zelmirka1
1. júl 2010

@berenika39 to je prave to co ma totalne stve ked mi mamina rozprava ze sme taki neboli, ze moj brat sa hral v ohradke pekne spokojne a preco nechavam maleho vsade beha a vsetko skusat.... 😒 ja som v pohode ale je fakt ze to zacina byt narocne, lebo ked vyjde fakt blby den tak vecer uz mam dost. Beriem to tak ze to je normalne len som zacala pochybovat ci robim dobre ked to neprehanam so zakazmi ako stale do mna nasi hustia....u nas neplati zatial opak, maly si len vynucuje co chce a ked to nedostane place a dupe nozkami alebo sa hodi na zem. Vobec mu nevadi nedat jest, nechat ho niekde ked nechce odist...

berenika39
1. júl 2010

děláš dobře. nebude z něj poslušná loutka, ale sebevědomej člověk. hlavně když to děláš s vědomím, že je to správně. mám na to stejný názor. petr je fakt hodnej, poslouchá, ale není to tak že by reagoval na NE, prostě mu řeknu, proč to a to není dobrej nápad, aby to pochopil a on to bere. je to těžký, nereagovat na připomínky okolí, já vím. ale dneska už o dětský dušičce toho víme mnohem víc. můj manža byl vychovanej přísným otcem, zařval a bylo. to si nemyslím že je to nej....není univers recept na to, jak reagovat na vztekání, i petr měl víc takovejch "druhů" vzteku, podle situace jsem to řešila, ale na něj nejvíc platila totální ignorace. neměl diváky, nemělo smysl se válet a ječet. venku jsem ho navzdory všem těm pohledům popadla a odnesla někam do klidu.
fakt to vydrž, někdy je to o nervy, ale je to přechodný....snažit se ho v záchvatu vychovávat ( neřvi, nebo dostaneš, at máš proč řvát 😀 ), to nemá smysl. ani trochu.

2930
5. júl 2010

ahojte moja ma len 12mesiacov a už je z nej nervačka jak hrom ked nieje po nej tak trieska všetkym čo ma po ruke a dakedy ma aj hrizie.

lenka1smejka
5. júl 2010

2930-to je iba zaciatok-bude aj horsie 😀

martinka1981
6. júl 2010

Ahojte vospolok,no ked tak nad tym uvažujem naša malá má asi tiež obdobie vzdoru 😕 neako skoro to prišlo 😒 Trva to asi už neaky mesiac. Najprv som to pripisovala zubom ale teraz si myslim že je to skor ten vzdor. Mrnči za všetko,ak niečo nedostane tak vrešti jak pavian a ja som pomaly na nervy. Nikoho okrem mna a muža nechce takže ani ju nemam komu dať na chvilu povarovať 😝 čakame druhe babo a ja sa bojim ake bude ked som nervna z malej 😖 a ako to všetko zvladnem.
Doteraz mi krasne zaspavala sama v postielke,pred tyždnom zlom,ani ju nepoložim a už vrešti,tak ju dam do našej postele a ležim pri nej kym zaspi 😒dosť ma to štve lebo ani večer nemam čas pre seba a bojim sa že si na to zvykne a ked sa narodi druhe babo tak neviem ako to budem riešiť. Skušala som ju nechať aj poplakať v postielke ale to je des,to sa neda počuvať ☹.......

zelmirka1
6. júl 2010

ahojte
tak u nas sa to zacina pritvrdzovat, dnes maly dostal zachvat placu len preto ze som mu v obchode nekupila cokoladku ktoru chcel, vydrzal plakat stale, isli sme rychlo na hojdacky lebo to ma rad a on sa mi tam hadzal o zem, normalne som mala pocit chvilami ze chudatko nevie co sa s nim deje lebo bol uplne v afekte. Nic nepomahalo, tak som nechala tak ale nakoniec som aj tak musela ist domov lebo sa nedokazal ukludnit, doma hned zaspal od unavy.
Ma niekto dobru radu ako to vydrzat co najlepsie ? U nas nezabera odputat niecim iny, proste si pamata co chce a bolo mi ho az luto ako sa rozculil.

meleri
6. júl 2010

zelmirko,

bohužel nevím co ti poradit, u nás je to stejné, někdy teda pomůže odpoutat pozornost ale už míň a míň tím jak je vyspělejší...já řeším že si ho rychle hodím na ramena, kde se přestane zmítat protože ví že by spadnul, rychle popadnu saky paky a jdu a zabere to..ale ne vždycky mám tu sílu ho v tom záchvatu na ty ramena vysadit..

holky
kdy to asi tak končí to období vzoru? je nějaká hranice?

zelmirka1
6. júl 2010

@meleri to si ho vysadis hore ako na konika ? lebo ja som sa ho snazila odniest ale on tak kopal a branil sa ze to bol des,
ja mam prave pocit ze sme len na zaciatku, najprv sme sa tomu smiali ale zacina to byt cim dalej viac.

meleri
6. júl 2010

zelmirko,

jo, ale už se mi stalo že mě kopl do obličeje nebo do hlavy v tom amoku..já vždycky zavřu oči, pusu a šup s ním, chvíli kope ale jakmile už sedí tak konec...musím ale říct že na koníka ho nosím hodně dlouho, asi co měl rok, a měl to vždycky strašně rád, takže asi proto ho to uklidní.

jejda...u nás se to hlavně projevuje tím že přestal chodit na nočník, takže moje plány že ho ted odplenkuju padly...radši se vyčůrá na podlahu. 😒