Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

frola
1. apr 2010

zelmirka moja mala ma 13 mesiacov a mame to iste. ked jej nieco nedovolim hodi sa o zem, place, jeduje sa, uteka mi... takze asi nikdy nie je skoro. ked je to slabe tak zaujmem niecim inym a niekedy ani to nepomaha, tak ju chvilu necham nech sa vyzuri, hoci aj sediacu na chodniku 😒

lienka43
1. apr 2010

Zelmirka ja to riesim u nasej slecny nasledovne, uplne si ju nevsimam, ona vtedy za mnou chodi a krici maminka hopa, maminka hopa (to chce na ruky) ale ja ju vtedy nevezmem, cakam kym sa ukludni a potom si ju vezmem a skusam vysvetlit.
Ked sme doma tak sa mi osvecilo zatvaranie do izby, ked spusti ten svoj nervak tak ju odvediem do jej izby, privrem dvere a necham ju tam vyzurit, behom 5 minut je klud a ona sa sama zacna hrat a potom pride za mnou.
Vonku je to horsie 🙂 ked ju to chyti tak ju necham nech sa vyzuri, a ja si pocitam do desat lebo inak by som ju roztrhla jak hada...Jinak co sa tyka prechadzok tak nasa mala zhruba do toho roku a pol si isla kam chcela a ruku mi vobec nedala ale toto sa nam trosku zmenilo, ide tam kam poviem a obcas da aj ruku.
Momin to co pises sa da aplikovat na 13 mesacne dieta, prva vlna takeho vzdoru nam prisla v 10 mesiacoch a bol to fakt zahul a riesila som to podobne.

jarus1
2. apr 2010

ahojte 🙂 aj u nás to pokračuje podobným spôsobom, ked niečo malej nedovolím, tak si ľahne na zem, tvárou k zemi a mám pocit, že by chcela tú zem hrýzť...doteraz to nerobila...potešte ma, dúfam, že jej to už nezostane navždy? 😕 že si na to nejako nezvykne ☹

vodnarky
2. apr 2010

lienka43-uplne s tebou suhlasim.. 😉 ked som si citala ako to riesis,mozem len s tebou znova suhlasit,lebo u nas je to tak isto a mozem povedat,ze mala sa sama ukludni do 5 minut..a potom akokeby sa nic nestalo..znova sa hra..opak bol,ked sme si ju(pri case vzdoru)vsimali..vtedy spustila este viac.. 😅

vodnarky
2. apr 2010

jarus1-aj nasa mala to robi,ked dostane nervy..ale neboj,navzdy jej to,podla mna urcite nezostane.. 😉
mama mi vzdy na to vravi,ze si mam spomenut(z jej rozpravania)na to,co ja som robila,ked som bola mala.. 😀 a tiez to preslo.. 😉

zelmirka1
2. apr 2010

juj baby som rada ze nie som v tom sama, my sme prave na dovolenke a veru uz sme zazili uzasnu scenku ked sme sa pohrali na preliezkacha a smyklavke a rozhodli sa ist domov ale nas maly este nechcel ist, muz musel nakoniec odniest vzprierajuce a kriciacie dieta ktore este v aute jacalo dobrych 10 minut, som sa hanbila riadne pred ludmi. A to hadzanie na zem sa uz stalo sucastou nasich dni. Snazim sa tiez si to nevsimat a venujem sa mu az sa ukludni ale da to zabrat na nervy,
veru mas pravdu lienka ze vonku ked sme ratam tiez do 10 lebo by som ho roztrhla 😀
dufajme ze raz to prejde...psychologicka na jednej prednaske kde som bola povedala ze cim viac s dietatom bojujeme tym je to horsie, ze ucite viac plati dohoda, zaujat nieci a podobne ale samozrejme hranice musia byt, az ked clovek dobre zvladne prve obdobie vzdoru tak zvladne aj pubertu...to sa teda tesim 😀 😝

jarus1
2. apr 2010

čo je ale lepšie? nechať ju na tej zemi, kým sa upokojí alebo ju vziať na ruky a pevne objímať?

zelmirka1
2. apr 2010

u nas moc na ruky nepomaha, brani sa a raz sa mi skoro vysmykol tak ho nechavam na zemi pokial nelezi priamo v blate alebo v kaluzi...je to neuveritelne ake si z nich zrazu bytosti ktore sa presadzuju vsak ?

vodnarky
2. apr 2010

jarus-tvoja ma len rok a 2m,to by som ju este zobrala na ruky..ale vtakych uz 2rokoch prejst na metodu sebaukludnovanie.. 😉

jarus1
2. apr 2010

no to ano...ani u nás moc nepomáha vziať na ruky...odťahuje sa 😒
len neviem ako pri takýchto malých deťoch, ktorým sa veľmi ešte nedá vysvetliť, že je to nesprávne správanie 😝

ygreen
2. apr 2010

náš mladej teď taky vzdoruje, tak pokud se zrovna nevzteká na zemi, kde překážíme lidem nebo dopravě 😀 tak ho chvilku nechám pak ho zvednu a pokud si pořád lehá, tak ho hodim pod ruku jak žehlicí prkno a odnesu ho. Ale uklidním vás, můj manžel byla jako malej prej šílenej, dokonce agresivní, a to asi do 3 let. Mlátil hlavou o zem, když mu nedovolili jíst z psovi misky, apod. Ale ve školce už byl andílek a na základní a střední naopak patřil k nejflegmatičtějším dětem a dodnes je hrozně hodnej 😉

vodnarky
2. apr 2010

jarus-ked sa odtahuje,ze nechce sa mojkat,tak ho-ju tam nechaj chvylku,zalezi na tom,kde sa nachadzate,ci doma,alebo vonku..ked doma,tak nechaj aj dlhsie ako by si nechala vonku....ja viem,je to tazke.. 😖 ☹

jarus1
2. apr 2010

no začala to robiť doma na zemi ☹ vonku sa rozplače....všetci sú z toho mimo, že čo robí ☹ ☹

vodnarky
2. apr 2010

jarus-nasa mala,ked bola tak stara ako tvoja a lahla si od nervou na zem,tak som k nej vzdy podisla,lebo vecsinou sa potom chcela mojkat..tak som ju dvihla na ruky a utisovala som ju..teraz ked je uz starsia a chytia ju nervy,tak sa mojkat uz nechce a utisovanie uz vobec nezabera..tak sme "nasadili"metodu samoukludnovanie,ako to tu spominala aj lienka43 a to zabralo perfektne..takze skus skusat..zacni pri mojkani-utisovani a kenebude chciet tak ju chvylinku nechaj.. 😉

zuzikmeduzik
3. apr 2010

ahojte maminky, môj malý má 16 mesiacov a asi dva týždne sa začal veľmi jedovať doma aj vonku. Napr. keď chcem, aby vonku išiel so mnou za ručičku..začne sa vzpierať, jedovať, strašne kričať a má tak prenikavý hlas až hrôza. Na ihrisku sa hrá iba s kamienkami alebo pieskom, ked ho chcem dať na hojdačku, myslí si asi, že ho idem mučiť a tiež riadne spustí. Keď ho vyberiem z pieskoviska, je to rev na 10-15 minút, jedno či na rukách alebo na chodníku. Myslím, že by to už mohlo byť to obdobie vzdoru, ale jedno mi nejde do hlavy. Scény robí hlavne mne, mužovi len málo. Potrebovala by som vedieť, či si ku mne jednoducho "dovoľuje" alebo či už ide o ten vzdor...

jankapiknova
3. apr 2010

zuzik naš maly ma tiež prevažne rešpekt pred mužom,dedom.. proste pred chlapom ale čo sa tyka mna alebo mojej mami tak veru vystraja tiež sem tam,ako nieje to až take strašne ale obavam sa že pride aj horšie obdobie. ☹ V kutiku duše dufam že nas to obide 😉

zuzkafuny
4. apr 2010

Môjho malého chytil rapeľ okolo jedného roka a drží ho do teraz... 😖 do kedy ešte??? sa pýtam? 😀 😀 😀 ale používam metódu... choď sa ukľudniť do detskej 🙂 zaberá 🙂

jarus1
4. apr 2010

ahojte 🙂 tak u nás sa to riadne rozbehlo, za všetko čo po nej chcem a ona zásadne nie, hodí sa na zem a hryzie do podlahy, alebo do sedačky, čo má po ruke, takžiež všetko hádže na zem, ked ju volám nepočúva ma...je to len obdobie vzdoru, alebo taká jednoducho je??? ☹

klematis
5. apr 2010

ahojte, náš krpec se taky pěkně vzteká, ale já si ho nevšímám, nechám ho vyřvat a on se během chvilinky sám uklidní a začne si hrát, jen se děsím toho až mi to začne dělat na ulici nebo v obchodě, tam opravdu nevím co budu dělat 😀

lienka43
5. apr 2010

Ahojte no ja mam pocit ze zosaliem, nasa mala ma prisernu rymu, hrozne vzdoruje a este jej rastu spicaky 😒 , uplne super kombinacia. Viem ze to prejde. Boli sme na navsteve u mojich rodicov, kedze zijeme mimo SR a na hraniciach nam dieta vymenili, ona bola uplne zlaticko. Vcera sme sa vratili a je to este horsie ako pred nasim odchodom ☹ Vzdoruje priserne a ja si pocitam do sto snad kazdy den ☹

zelmirka1
5. apr 2010

my sme sa prave vratili s dovolenky a mame s muzom obaja dost, lebo nas maly tam predviedol paradne chvile vzdoru,
zlosti....utesuje ma ked sem pisete ze nie som sama lebo ked to robi na verejnosti tak vzdy mam pocit ze ine deti su take zlate len moje nie. Najtazsie je to fakt pred ludmi lebo tie pohlady stoja za to, ako keby druhi nikdy nemali deti alebo uz zabudli ze aj ich deti to robili. Kedykolvek nieco nedovolim, nie je podla neho tak spusti krik, niekedy normalne vidim ze sam nevie co zo sebou a vlastne sa dokaze nahnevat bez akehokolvek pricinenia a hodit o zem. Vie niekto kedy to prejde ?

lienka43
5. apr 2010

Zelmirka to by som aj ja rada vedela, lebo my mame tiez s manzelom toho plne zuby. Je to presne ako hovoris, mala sa hneva snad na vsetko, ja mam pocit ze robim vse spatne, vsetko co spravim je blbo, vie sa nahnevat aj vtedy kedy ja netusim kvoli comu. Niekdy mam pocit ze ju stve ze pijem z cervenho hrnku a nie z modreho 😒 no proste hruza. Nam to trva uz hrozne dlho snad 2 mesiace 😒

zuzikmeduzik
5. apr 2010

Lienka neviem kolko ma vasa mala, ale vraj do troch rokov s tym treba ratat...
Zelmirka, tiez sa hanbim, ked sa maly vonku "predvadza", uz som aj rady dostala, ako treba s dietatkom zaobchadzat...ale najcastejsie sa okoloiduce prihovaraju malemu, aky ma hlas a aky bude spevak...a ked uz nas nikto nekomentuje, tie pohlady stoja za to....Doma som skusala nevsimat si ho, nechat vyplakat, on sa potom ukludni tak na minutku a spusti znova a potom je uz taky podrazdeny ze by som si ho musela nevsimat cely den ☹ no a vonku sa o vyplakani neda hovorit, to by sme pobudili vsetky spiace babatka v kocikoch....
maminky, zlepsi sa to, ked dieta zacne hovorit?

zelmirka1
5. apr 2010

zuzikmeduzik to je spravna otazka ja sa stale spolieham ze ked bude hovorit ze snad sa uz trochu dohodneme lebo je to fakt narocne, niekedy ho necham ale nie vzdy lebo ako pises tak sa rozhneva ze uz sa potom nevie ukludnit. Ked viem pricinu ze ho napr. odnasam zo smyklavky to chapem a neriesim ale ked sme vonku na prechadzke, normalne ideme a zrazu spusti krik, otoci sa inym smerom, alebo sa hodi o zem a neviem preco tak som v koncoch.

lienka43
5. apr 2010

Zuzikmeduzik nasa mala ma 19 mesiacov, ja som si tiez citala ze to trva tak do 3 rokov. Asi zosaliem ☹ , nasa mala uz rozprava, na to ze ma rok a pol ma dobru slovnu zasobu, naoblubenejsie slovo je nechces - ona tak hovori o sebe ze nechce ....

lienka43
5. apr 2010

Este k tomu rozpravaniu, nasa mala vie jasne povedat co chce ale ked dostane amok z nicoho nic, co sa stava dost casto, kolko krat ani neviem co ju nastvalo tak vtedy nejake rozpravanie neplati a jedine slovo co mi hovori je nie a nechces. To ze rozpravame je super ale niekedy toho povie az moc ....

zelmirka1
5. apr 2010

lienka to mame skoro rovnako stare deticky maly mal 18 mesiacov pred tyzdnom...a veru nepovie este nic, stale len ukazuje na nieco a hovori eeeee....a ja neviem co chce. Ale je to jedno lebo aj keby povedal tak nemoze byt proste vsetko po jeho.

zuzikmeduzik
5. apr 2010

Vidis Zelmirka, Lienka nas prilis nepovzbudila ☹ ale aspon budeme vediet, co nechcu🙂
a pevne verim, ze nase deticky sa casom naucia zvladat urcitu hladinu frustracie a nebudu tak casto jedovite....

lienka43
5. apr 2010

Zelmirka presne tak ako hovoris a este co sa nam posledny tyzden stava, tak mame rev pri obede, ona si proste zmysli ze nebude obedovat ale ze chce jogurt a reve a reve, ale bohuzial nezostane jej nikdy nic ine ako zjest ten obed...skusa to na mna stale bud chce jogurt alebo mliko 😉 ale ja sa nedam, takze to skonci vzdy tak ze ten obed zje 😀 Akurat tie nervy...

zelmirka1
5. apr 2010

to je fajn ze sa to podari, lebo mne maly zacina velmi zle papat, len co ho posadim do stolicky zacne kricat, kyve hlavou ze nie a to este ani neochutnal...ked ho presvedcim tak si da a nieco spapa ale niekedy to nejde tak ho necham hladneho....nastastie rano papa chlebik aj jogurty ano, robi to len pri polievke a hlavnom jedle. A pritom si myslim ze aj je hladny len proste vymysla, ukazuje na skrinku kde mame dobosky a tak.
Citala som ze aj keby dieta vedelo rozpravat a opytas sa ho preco sa hneva tak by nevedelo povedat, same si nevie rady zo sebou, ako pise zuzikmedizik musi sa naucit postupne zvladat tie frustracie, vobec vsetky situacie. Veru rodicovstvo je najma o trpezlivosti, len kde ju stale brat ze ?