Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

lenka1smejka
21. júl 2010

zuza diky to ma povzbudilo 🙂 teraz mi aspon neni tak smutno,ze nemame dvor

blandik
22. júl 2010

meleri - to máte fajn, že dítko miluje přírodu. Náš malý by se mohl venčit celou dobu jen za volantem auta a já přitom hory a lesy miluji. Jiinak nám taky začalo období vzdoru, pořád se to střídá - nechce se oblíkat, nechce plenku, nechce z vody ven...-ale zatím je to asi jen takový slabší odvar. Chtěla jsem se zeptat, jak to řešíte, když dítko něco nechce.

meleri
22. júl 2010

blandik,
děkuju! ano přírodu zbožnuje, zvířata, řeku, les...bohužel záleží jak při čem...když nechce jíst, nenutím ho....když nechce spát tak to prostě zkouším dokud se neunaví...když ale dělá vyloženě něco co už je mimo limit, tak mu vyčiním...např háže hračkou silně o zem tak mu vyčiním, pošlu ho do pokoje asi na dvě min. aby to pochopil....ne vždycky to funguje...ale myslím že chápe co se může a co ne...teda doma...venku je to horší...někdy si užiju pěknou scénku...no já právě doufám že po těch dvou letech se snad bude dát domluvit? že už víc pochopí? no nevím....🙂

zuza.m
23. júl 2010

meleri ja si skor mylsim že až po tych troch rokov budu taky rozumnejši.. lebo od tych dvoch do tych troch su prave tie vzdory 😅
blandik zaleži od toho čo dieta nechce.zvyčajne sa ho snažim bud navnadit aby to urobil sam a rad.napriklad ked niekam necche .tak ho navnadim že mu poslubujem aka buda zabava a nakoniec tam ide sam a rad..aak niečo nechce papat tak ho navnadim že budeme krmit spolu nalepky na chladničke (zvieratka)a tak si medzi tym da aj on..tak že snažim sa podobrotky aby videl že aj jeho rozhodnutia su doležite ..že aj on je osobnost..a to spanie ja zase neopak ak sa mu aj nechce spat neodialujem to .jednoducho si ideme lahnut a hototvo.ked si ho nevšimam po čase aj tak zaspi.
su veci ked niečo nesmie tak stači zvyšit hlas a vyhrešit.zatial mu to stači .ak nestači zatvaram do izby( u nas stači na 30sekund na to aby sa mu pokazila nalada a už je ako anjelik)ale to robim fakt maličko..

jankapiknova
23. júl 2010

ahojte, u nas tiež asi začina obdobie vzdoru 😖 myslim že to nieje ešte až take zle,ale začina vymyšlat, ked ideme z bazena tak sa jeduje, alebo ked niekam chce ist a nepustim ho tak začne plakat ale naštastie je to take chvilkove a hned prestane, no ale mam obavy aby sa to nestupnovalo 😕

meleri
23. júl 2010

zuzo,

jesis marjá takže ještě další rok si užiju.... 😖 to by se měl pak narodit i sourozenec, no jestli bude dělat naschvály...

jankapiknova
23. júl 2010

@meleri - ja som zas čitala že najkritickejše je obdobie od 1 roka do 2 , ale myslim že aj ako u koho 😕 😉

meleri
23. júl 2010

jankapiknova,

to je to.....je to individuální! kamarádka má syna který do dvou let byl v klidu ale pak začal strašně vymýšlet, s tím jak se naučil mluvit tak jim to začlo..

a chtěla jsem se zeptat, taky to tak máte, malý moc nemluví..jako už by i mohl...ale má nějaký svůj jazyk ve kterém řeční někdy i 30 min skoro v kuse, prostě mluví ale svojí řečí, nerozumím ani slovo..někdy se směju je to takové srandovní....

meleri
23. júl 2010

tak si říkám že když už syn vymýšlí dost dlouho tak by ho to mohlo přestat bavit dřív!

jankapiknova
23. júl 2010

@meleri - u nas to je naopak, naš maly rozprava už dost dlho a zrozumitelne dost, aj trojslabične slova, v podstate zopakuje všetko 😕
a v tom članku nieje obdobie vzdoru od 1po 2 , trošku som sa zmylila ale od 1po3 a že najkritickejši je vačšinou ked ma male 2,5 roka. tak sa možme ešte tešit ☹

lienka43
23. júl 2010

Ahojte, tak nasa mala ma obdobie vzdoru od 10 mesiacov, vtedy zacalo prve hadzanie sa o zem, ked nebolo po jej tak revala. Jej vzdor pretrvava dodnes v septembri bude mat 2 roky a mozem povedat ze sa to stupnuje zatial k horsiemu. Nasa mala nam krasne rozprava, jasne povie co chce ale je priserne naladova, plieska doma s hrackami ked jej nieco nejde a hlavne vynucuje si pozornost placom. A to je vec ktoru neviem odstranit, dohovor u nas zatial neplati, snazim sa jej vysvetlovat dokolecka ze kvoli tomu plakat nemusi ale ....
Obdobie vzdoru je u kazdeho dietata individualny, ja som citala ze moze pretrvavat az do 5 rokov. My mame tento tyzden totalnu krizu, mala bola chora a do toho este jej vzdor a neustale trucovanie, boli sme zavrete doma asi 5 dni a mozem povedat ze som uplne vyriadena a to mam len jedno dieta ☹ Som z toho trosku smutna ze je taka, pretoze sme chceli druhe miminko a ked som zazila teraz ten jej vzdor tak neviem ako by som to zvladla este s miminkom. Snad ma to prejde....

jankapiknova
23. júl 2010

@lienka43 - dufam že sa jej to polepši a nebude vzdorovita, nas maly sa neplieska o zem len plačom si chce niekedy vynutit veci a už mam dost 😒 neviem si predstavit že pride plieskanie o zem podobne veci 😖

lienka43
23. júl 2010

@jankapiknova kazde dieta je ine je mozne ze to ani robit nebude. Kupila som si knizku Maly tyran a to co popisuju o panovacnych detoch v tej knizke sedi ciastocne na nasu malu 😒 Netvrdim ze je tyran ale je to velmi narocne s nou. Niekedy sa na nu nesmie nikto z nas doma ani pozriet, nahodou sa na nu niekto pozrie a v danom momente to ona nechce tak spusti to svoje ne ne ne, plieska sa o zem... Ja ju vtedy zatvorim do izby nech sa ukludni, lenze najnovsie robi to ze hadze hracky do dveri, bucha do nich a strasne reve. Mam co robit aby som jej nenaplieskala na zadok.
Na druhu stranu je velmi sikovna a snazi sa byt samostatna....Ja cakam kedy ju to prejde ale zacinam mat pocit ze bude velmi problemove dieta ☹

zuza.m
23. júl 2010

meleri je to individualne možno tvojho to prejde po 2rokoch. 😅 ale ja som tiež volakde čitala že je to do trocha zrovna po 2,5roka je to take vrcholove.tak že ja ešte čakam že ho to tak poriadne drapne.teras je len take že ked ide spat a chce lopatku tak knuči pokial tu lopatku nedostane...tak že mu ju dam radčej skor než spusti.

mam kamošku ktorej maly mal tri a bol strašny.proste ona ho uplne nezvladala a to je na tom najhoršie že on už bol imunny voči bitke.bol strašne zlaty,napomocny uslužny ale ako nahle mu nevyhovela bol uplne vulgarny a nasilnicky..a ked boli na navšteve u nas všimla osm si že len na nu.sadla som si knemu bol v pohode sadla si aj ona a porad ju vyhanal že mu zavadza..bol to smutny pohlad 😔 taky vztah so synom by som nechcela ani v tom najhoršiom sne..
mne sa zatial o zem nehadže a dufam že ani nebude ak to niekde neodkuka. 😅
mala som na maleho taky trik že ak moc škrečal tak som povedal že nesmie kričat lebo pojde teta zo socialky a zobere ho odomna a najde mu inu maminku.celkom to pomaha aj dneska.myslim že deti sa nemaju strašit ale take polopravdy by im nemali uškodit .stale je rovnak smely pri cudzich ludoch.

no s rozpravanim sme taky stred. ma slova ktore použiva uplne bežne a sem tam sa mu podari aj opakovat.začina skonovat ako patkove mamine .ale ešte stale nehovori cele vety.doteras hovorieval len podstatne mena a teras už zapaja aj slovesa..
tak som sa tešila ked začne rozpravat a etras vidim aka to je nevyhoda ked si už vie povedat čo chce. 😅

bubelko
23. júl 2010

@zuza.m aj moj syn ma tri roky a ked sme u niekoho na navsteve, tak som pre neho nezaujimava. vsetci su lepsi - babka, dedko, tato, teta od susedov. ja som skratka "okukana" kedze som stale s nim. vacsinou, ked bola u nas babka a hrali sa, tak ma poslal varit 🙂 a aj teraz, ked sme u babky, tak babka mu moze zapnut prilbu, natriet kremom, ale ja nie 🙂 a to mam s nim vyborny vztah. preto by som taketo spravanie ako dokaz zleho vztahu s mamou nehodnotila. a tiez zacne kricat, jacat a mraucat, ked mu nevyhoviem. obcas si aj dupne. ale to skratka patri k tomuto veku. obdobie vzdoru zacalo asi ked mal 18 mesiacov, a este stale ho ma 🙂
a co sa strasenia tyka, zasadne strasim len tym, co potom aj splnim 🙂

zuza.m
23. júl 2010

no ja som to nemyslela tak že uprednostnuej navštevu to je aj u nas to j e normalne.ono to bolo uplne niečo ine.bolo vieit že mu ona strašne lezie na nervy.boli sme v obchode a reval na každu hračku a ke dju nedostal tak ničil krabice lebo vedel že zničena krabica sa musi kupit .a tak sa snim nonstop o niečo handrkovala on ju hryzol kopal nadaval.a ked sme boli pri pokladni tak som mu dala do ruk mentos že mu to kupim.on ich spokojno držal ked zbadal mamu a šlahol jej snimi,jasne že sa cukriky rosypali a on zase po nej že ona to urobila.začal jej nadavat bit a zase do kola.prihovorila sa teta a stichol.ale po chvilke zase išiel po tej mmame a pritom som bola svedkom ež ona mu nepovedala nai pol slova..jednoducho sami take chovanie nepači a ja len dufam že moj sa do takeho vzdoru nedostane lebo mi to bude velmi luto.

kacus
23. júl 2010

@zuza.m
ahoj holky,
tak to je něco, proč mu ta máma nenaplácá? To jí to nevadí? Malému jsou 2 roky a taky zkouší. Kolikrát se v hypermarketu děsím, co bude, ale naštěstí já na něj občas platím a když se mu věnuju-povídám, ukazuju s vlídným tonem, tak jde všechno. Jen když cítí tátovu oporu, tak je to horší. Naštěstí po mě nic nehází-to by dostal přes ručičku. Taky se kolikrát lidi ohlíželi proč křičí a já nahlas řekla: "teď tě nosit nebudu, musíš vydržet až to zaplatím, dívej se!" a za chvíli byl klid. A když bylo nejhůř, nechala jsem ho doma s manželem a jela nakoupit sama 😉

bubelko
23. júl 2010

@zuza.m to je potom ine kafe, ako sa hovori. ale pokial jej to nevadi, tak s tym asi niekto nieco urobi 😖

jankapiknova
23. júl 2010

@zuzana.m - tak to je už extrem,dufam že sa toho nedožijeme ☹ ale viem si predstavit jak sa musi ta mamina citit.
Čo sa tyka obchodov,tak to si musim zaklopat,zatial je v obchodoch v pohode, dam mu rožtek a papa a ja nakupujem 😉 ale dokedy to tak bude neviem 😕 dufam že navždy

zuza.m
23. júl 2010

no ja som bola uplne hotova čo všetko som snou v tom obchode zažila.podla mna on je uplne imunny voči bitke.preneho to nič neznamenalo.ked aj dostal tak reval ako najaty dalej a nadaval ,hrešil..snim sa proste po zlotky nedalo.chvilu naneho zabralo ked som povedala že tam je straťžnik ked bude robit zle že ho vyhodi z obchodu ale ako nahle už stražnik nebol robil zase .len chyba bola asi v oboch.on si niečo vybral ona mu to schvalila aby bol ticho a potom potajomky vybrala z košika a tak to bolo stale.on si vyberal a vyberal hadzal do košika a aj tak tam nič vybrate chudak nemal.podla mna mu mala vysvetlit :jednu lacnu vec ti kupim vyber si a potom pekne čakaj kym sa donakuupuje.teda ja by som to tak riešila.len že ma ešte jedno rovnak stare dieta ako mam ja a tak sa nedalo len jemu venovat
my sme v obchode zatial tak tiež ok,on o hračky nejaky zaujem nema tak že sa uspokoji so žuvačkou alebo lizatkom.ale tak tiež by sa asi dožadoval keby osm mu ho nechela kupit...

jankapiknova
23. júl 2010

ano naš Šimon tiež povie daj aj na čokolady,alebo hračky,proste čo mu padne do oka ale ja sa tam nepristavim a začnem rozpravat hned o niečom inom a nema ani kedy začat mrnčat, pri pokladni niekedy zbada lizatko tak ked nema kupene nič ine tak ho kupim ale vačšinou ho zjem ja 😀

zuza.m
23. júl 2010

no tak ja osm to skušala a on sa zahovorit proste neda.a hlavne ked id eo žuvačku alebo lizatko.je zvyknuty že mu vždy niečo kupim..ale on si to aj zje čo si vybere 😅

kamilka12
28. júl 2010

Maminky prosím poraďte,

o mesiac bude mať Martin 2 roky a obdobie vzdoru sa nás už naplno dotýka...Momentálne však riešim 2 situácie, vôbec neviem, ako reagovat tak, aby to bolo čo najvhodnejšie...

1. situácia: Martin sa pýta zatiaľ iba kakať na WC a keď ho dám (na naše veľké WC-ko), tak samozrejme že to nejaký ten čas trvá, kým sa vykaká. No keď sa začne po čase nudiť, začne strkať ruky dole medzi nožičky až do misy...a mna z toho ide šlak trafit. Najkôr mu kľudným hlasom vysvetlujem, že sa to nesmie, lebo na rukách bude mat bacilky a ked sa mu dostanú do bruška, tak ochorie, tak ako Bambulka (v seriáli)..on ma síce pozorne počúva, ale v zápätí sa mi pozerá priamo do očí a pomaly dáva ruky znova do misy a skúša,čo spravím. Mne by ste vtedy namerali tlak 250 ale ešte stále sa krotím a tu prichádza problém, lebo neviem čo je vhodné ako trest takémuto "malému" dieťaťu. Prvé čo ma napadlo, kedže sme mali íst po tom čo sa vykaká von, že som mu vyhrozila, že ak to ešte raz urobí, tak nepôjdeme von. Hneď na to som si uvedomila, že som tak dala vlastne trest sama sebe, lebo doma by to bolo na nevydržanie....Samozrejme že to nezabralo a spravil to znova a to som už vybuchla a nakričala na neho...čo viem že nie je správne riešenie, ale aspon to v tú chvílu zabralo. Ale chcela by som vediet, aký je vhodný strest, alebo ako dostiahnut, aby ma poslúchal...lebo takto je to že "kto-z koho".. Kamarátka mi radila kúpiť si tie čierne bodíky a dávat ich na chladničku...ale sama sa priznala neskôr, že malý to síce aj chápal, ale neskôr robil zle naschvál, aby si mohol bod nalepiť, lebo sa mu zdalo,že už dlho nič nenalepili 😀 Takže túto metodu by som použila možno pri staršom dieťati...Tiež mi bolo poradené, že mu mám vyhrozit, že mu schovám a zoberiem jeho oblúbenú hračku, ale tiež som počula, že jednej mamine tu na MK potom syn robil zle aj nadalej a sám už dobrovolne priniesol svoje autíčko aby ho schovala...

2. situácia: Táto situácia sa týka asi každej maminy...ale tiež neviem ako reagovat správne. Máme práve obdobie Ja, Ja, Ja. Ked prídeme domov a idem ho vyzuť, sám si chce vyzúvat topánky. Ale samozrejme že ked ich má zašnurované, tak mu to nejde a jeduje sa ako čert. Ked mu trochu pomôžem robí ako zmyslov zbavený a ked mu nepomôžem a nejde to,robí to isté... 😒 Tak to riešim tak, že mu síce pomáham, ale nakoniec má aj tak pocit, že to dokázal sám, lebo ho chválim, že ako krásne sa vyzul...ale nie vždy mi to prejde, niekedy len nervačí a nervačí, že som mu pomohla a chce, aby som ho obula znova...a ja mám vtedy pocit, že všetci skáčeme ako on chce 😠 Ako toto riešiť?

katerina69
28. júl 2010

@kamilka12 - mám taky dvouletého vzteklounka a myslím si, že nejdůležitější je nenechat se vyprovokovat ( i když to samozřejmě často nezvládám). Co se týká konkrétních situací. V prvním případě bych syna nechala, ať si na WC dělá co chce. Potom bych mu ručičky jenom pořádně umyla. Buď to ho to přestaně bavit, když nebude budit pozornost, a kdyby ne, tak co se dá dělat, tak rizikové to snad až není. Děti jsou dost odolné proti infekcím a na domácím WC by žádní nebezpeční původci infekčních onemocnění být neměli. Horší je to na veřejných WC, tam mám syna i strach vodit a tam bych mu něco takového asi fakt nedovolila.
V druhé situaci a podobných se mně osvědčilo syna přesvědčit, že je po jeho, i když to tak úplně není. Jak jsi psala, nenápadně mu tkaničky povolit a potom nahlas obdivovat , jaký je šikovný. Hlavně všechno v klidu, protože batolata mají asi nějaký speciální radar na naši nervozitu a hned začnou vyvádět.
Řekla bych, že někdy se situace zvládne někdy ne. Pokud nejde o život nebo zdraví, snažím se na všechny scény co nejdříve zapomenout. Můj malý vzteklounek o tom do několika vteřin už taky neví. Jediné co pomůže jsou pevné nervy a nadhled. Jak se říká - malé děti -malé problémy, velké děti - velké problémy. Bude hůř. 😀

janka79
29. júl 2010

@kamilka12 co si opisala tu druhu situaciu, tak u nas plati to, ze mu poviem, ze mu pomozem, lebo......napr. pri tom snurovani, ze to je silno zasnurovane a ide to tazko...alebo ked chce nieco odlozit do policky, tam mu poviem, ze mu pomozem, lebo je to vysoko a tak...proste musime vymyslat 🙂
zase ked si ma ist napr. umyt zuby tak vymysla, ze ide, ze nejde a tak dookola, tak mu poviem, ze sa ho naposledy pytam, a on na to nic, tak mu poviem, ze si nebude zuby umyvat a potom uz ide...inokedy zas zaberie, ze mu pohrozim, ze dostane po zadku...co ma tak ale najviac trapi, ze zacal bit sestru, po hlave najradsej...som skusala vselico...vysvetlit, ze ju to boli, ze je malicka...potom som mu skusila urobit to iste, co on jej, capla som mu po rukach, aby to nerobil a nic...nakoniec zabera, ze ked ide k nej a chce ju bit najcastejsie takym malym rebrikom, spytam sa ho kde ten rebrik(alebo aj ina vec) patri...ten rebrik patri k vlaciku, tak zacne hladat vlacik a na ublizovanie sestre zabudne...aspon na chvilu

kamilka12
29. júl 2010

janka - tak s tým "či ide a či nejde" si zuby umyt máme my podobné zase to, že knižku ked chce čítat, tak si sám vyberie že akú...ale na pol ceste sa zastaví a povie NIEE...a chce druhú..potom znova tú prvú...a takto sa nevie rozhodnút a do toho nerovzne poskakuje...no katastrofa 😀

Inak, dakujem za rady a názory 😉

zuza.m
29. júl 2010

kamilka moj sedi na nočniku ale sem tam ked sme na navšteve tak rad trha papier a hadže to do zachoda.mna ide porad porazit lebo potom sa nesustredi na ppotrebu ale na tan papier.ale ked mu ho nedam tak ho zase len vypytuje a načahuje sa ponho sam a aj tak netlači... 😠 .tak mu ho davam po uplne malych kuskoch a ppo chvilu poviem stači.on sa naštastie uspokoji .tak skus ho zabavit takymniečim.no tiež to nieje nič moc...
a stym vyzuvanim.mne s azasenechce ani snažit.povie že ne ako že nejde a musimmu ist pomoct..keby len nervačil tak mu chod rozpravat čo ma urobit ako prve ktory koniec ma potiahnut na šnurke aby sa odšnurovala a potom ako sa da vyzut.alel en rozpravaj a on aby robil ukon...na to by asi nemal čo nervačit či???zubky si naštastie umyt necha stym že ho držimna rukach on otvara ustočka a ja mu to tam šochrem.keby si umyval sam tak asi nie poriadne..

wandeirra
31. júl 2010

ahojte,
tak uz aj k nam prislo obdobie vzdoru. maly sa hadze o zem hlava nehlava ked nie je nieco podla neho 😨
dnes rano napr. natrel cely televizor komplet s bananom,nepomahalo dohovaranie ani nic. ked som ho vzdala do inej izby a snazila nejak odputat pozornost,strasne kriky spustil a metal sa ako nepricetny,kopal,skriabal,no hroza.

vodnarky
31. júl 2010

ahojte.. 🙂
tak sa znova pridavam..pisala som sem asi pred 9 mesiacmi,ked nam zacalo toto obdobie vzdoru..
stale to pretrvava a je to este horsie..uz na tu nasu malu roztopasnicu neplati nic..ani krik,ani ked dostane po riti..to sa este na nas pozrie a zacne si capat sama.. 😅 ..necapame ju silno,to nechceme..z muzom mame nakupene zasoby panadolu,co nam idu vyletet dekle,ked ju ulozime spat.. 😖 ..s tym nastastie problem nemame..pekne vie zaspat sama..teraz mame na navsteve aj neterku,ktora je o 2 roky starsia od nasej..mysleli sme si,ze ta nasa sa niecomu priuci,ale ona namiesto toho navadza tu starsiu na zle veci a potom sa s toho tesi este viac,ako ked bola na to sama.. 😅 😠 ..takze verte-neverte,ten panadol je nam vzacny.. 😀 😉 ..pevne dufame,ze to za ten nejaky rok-rok aj pol,prejde.. 😨 .. 🙂 ..

xsuzzi
21. aug 2010

Ahoj maminky.POtřebovala bych poradit od maminek,které prochází něčím podobným či samým 🙂
Mám téměř 2,5 letého synka.Trochu řeknu na úvod,jaký byl do této doby,aby bylo poznat jak velká změna u něho právě probíhá.Když se narodil,bylo to takové to nejhodnější miminko na světě.PO šestinedělí mi prospal 5 hodiny v kuse a na 2 měsících 8 hodin.Nebrečel.Nikdy nebrečel a když třeba opravdu ho něco trápilo,tak jenom tak jako by kvíknul.Prostě si nepamatuju,že by kdy brečel.Od narození je to prostě smíšek,pořád se smál,byl v pohodě,věčně usměvavej,nikdy se nevztekal apod.Prostě luxus.Vždycky sem říkala,když se rozdávalo těch pár extrémně hodných dětí,že sem měla štěstí a stála v první řadě samozřejmě,když rostl a blížil se ke dvou rokům,tak se začal projevovat,prosazovat,ale vždycky stačilo ho usměrnit,vysvětlit a za den dva bylo zase vše v pořádku,je i do teď moc hodnej a usměvavej,akorát,že teď ty projevy toho vzdoru jsou docela slušný
jak říkám,vždy stačila chvilka,pár dnů a bylo dobře,i když si začal prosazovat svou,tak bych řekla,že i tak to bylo v pohodě a nenáročné až do teď.Projevy do teď byli opravdu minimální.Teď,ale začal nabírat na intenzitě a procházet obdobím "já sám" a "ne" vypadá to asi takhle:Pujdeme ven?Odpověď nepujdeme ven,chceš si sednout-nechceš si sednout,máš hlad-nemáš hlad,je ti dobře?-není ti dobře,je tatínek hodnej?-Není tatínek hodnej apod...u spousty věcí to jen řekne,ale jde udělat to co chceme,nebo to říká jen tak ze srandy,ale cítím,že den za dnem to myslí vážněji a přestává poslouchat.Tohle,ale chápu,že k období prostě patří Co mě,ale trápí,že začal z ničeho nic cca týden vysloveně ječet...řekne slovo,ale zařve ho,je to tak moc hlasitý,že je to opravdu nepříemný,nevim porč to začal dělat,ale dělá to několikrát do dne.Když ho napomenu,tak to udělá znovu.Když ne,udělá to za hodinu.Reakce okolí je dosti šokující,protože ho tak neznají a jsou z toho vykolejené,ale vidím jak je jim to nepříjemné a zvedaj na něj hlas,někdo by i zvedl ruku.Snažim se vždy vysvětlovat než přejdu k něčemu drastičtějšímu,ale tady to nepomáhá.Ječí jak pavián a rodina je z toho docela na nervy a v šoku a řešili by to nasekáním na zadek.POraďte mi prosím,jak se v téhle situaci s křikem zachovat správně?Jak se zachovat tak,aby to pokud možno přestal dělat a tak,aby se kvuli tomu k němu nechovalo špatně ☹ díky všem za rady 🙂