Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

zuzul1310
6. okt 2010

@zuzkaprofant poznám ten pocit a nie len ja, je nás "zlých matiek" viac, kamoškin syn keď sa naštve robí to isté a môj tiež. Aj ja veľa krát vidím pohľady ľudí, že preboha to ako sa to dieťa správa...no čo už, snáď z toho vyrastú. Kvôli tomu že hysačí sa predsa nezbláznim a nedovolím mu čo ho práve napadne a nekúpim mu čo si zmyslí...smola, raz to pochopia, v 15tich snáď hysačiť nebudú 😀 😀 😀 😀

lyongirl
7. okt 2010

babulky ja napíšem, keď bude čas 😉

zuzkaprofant
7. okt 2010

@zuzul1310 no potom inac budu hysacit🙂)

skrecok
8. okt 2010

Ahojte baby,
no dnes bol maly ako 1000000 certov. Od rana ked si nechcel dat papuce, tak sa zacal hadzat o zem a vrieskat. Nepomohlo nic, iba ignorovanie. Potom doobeda sme sli do obchodu a ked nechcel si sadnut do kocika, tak opat ten cirkus - vrieskal na cely obchod tak, ze sa na nas vsetci pozerali a neprestaval az som musela zobrat z obchodu a ist prec 😔 . Este v aute pokracoval...pytala som sa ho, co chce ci chce papat, hrat sa, citat atd a na vsetko nie. Ked sa ukludnil, chvilu bol pokoj a ked sme dosli domov a zas zacal ten cirkus.
Este taky vobec nebol, az som mu dala to co som nemala 😔 . Ale uz fakt to bolo dost co narobil za cely den, ani som sa nestihla naranajkovat, naobedovat...Absolutne NIC, ked stale vrieskal, hadzal sa o zem, kopal ma. Normalne som uz plakala a stazovala sa manzelovi, niekedy si hovorim ze som neschopna ked dokazu ostatne mamicky zvladat... Az okolo 16tej sa upokojil a zacal byt normalny.
Citala som, ze obdobie vzdoru trva do 4 r., tak sa mozem rovno .... Na vsetko neeeee, ja sam a ked to nie je po nom, tak je cirkus. 😠

lyongirl
9. okt 2010

Ahojte 🙂 idem vás baby upokojiť, že nie sme "zlé matky". Myslím, že občas sa vzoprie každé dieťa, len jedno menej a jedno viac, asi závisí veľa od povahy. Starší syn je kľuďas, ale vzdoroval tiež, len to nebolo tak často a tak moc. mladší syn je jednoducho neposedko, také živé striebro, tak všetko prejavuje ináč a potrebuje sa asi aj ináč vyventilovať.
Mňa najviac štve, keď sa hodí o zem len čo sa zobudí. Jednoducho už vstane hore zadkom a nepomáha ani mojkanie, ani ignorovanie. Minule mi tak reval 30 min. a nevedela som, čo si počať. Ale po mojkaní nastala ignorácia a tá zabrala. Dnes sme išli na ihrisko s mojou sestrou a jej rodinou a trucoval a zdúval sa na každého, okrem švagra a synovca, ale zas chcel aby ho len nosili na rukách a to sa nedalo, tak sa tam pár krát pleskol o zem pre nič, ale nevšímali sme si ho.
No a keď začne niečo takéto v obchode, mám na háku, či sa niekto pozerá, alebo nie, lebo všetci čumia, akoby im toto dieťa nikdy nespravilo. jednoducho sa zbalíme a ideme preč, bez debaty nasilu nasačkujem malého s revom do kočíka a ide sa, on sa potom ukľudní, keď vidí, že ideme preč...Niekedy mám toho aj ja dosť a sťažujem sa MM, ale zažil to pár krát s nami, tak vie, ako to je a keď je doma snaží sa mi pomôcť, lenže Riško je mamin cecúšik a aby išiel tatovi, tak to musí mať super náladu, to dieťa je celé dni na mne zavesené a celé dni "žobre" maminkine mliečko, no a keď si vypýta v obchode a mama nedá, tak sa pleskne o zem a musíme prežiť...
Baby hore hlavu, bude aj horšie - malé deti - malé starosti, veľké deti - veľké starosti...

zuzul1310
9. okt 2010

@lyongirl Máš pravdu že záleží na povahe, u nás bolo chvíľu lepšie obdobie, teraz nám idú zuby a zasa je malý mrzutý a tým aj viac hysačí. Najhoršie je obliekanie, ale stáva sa aj vonku že vymýšla a skončí to cirkusom. Tiež zbožňujem tie pohľady, predtým som si myslela že to aké dieťa musí byť že robí taký krik, ale vypomstilo sa mi to, lebo malý je taký istý a naozaj to neviem ovplyvniť. Vysvetľujem od rána do večera v kuse niečo, ale nie vždy to zaberá, asi treba len vyčkať a byť nekompromisný keď vyvádzajú, aby vedeli že tým nič nedosiahnu, časom si to uvedomia a bude lepšie.

vodnarky
9. okt 2010

ahojte..... 🙂
pridam sa k vam...u nas je to asi maximum,co sa deje....nasej malej vadi snad uplne vsetko..MM a vsetci ostatny clenovia rodiny nemozu vobec nic..nikomu nedovoli nic jej podat,alebo spravit ci uz jedlo,alebo obliect...zacne strasne plakat,hadzat vsetko okolo seba a krici len...preco,peco????!!!!nik jej nemoze pustit rozpravku iba ja..ked jej aj nieco varim,tak pride za mnou a pyta sa ma preco to tak robim..???ked sa jej snazim milo a vysvetlit napr..,ze ryza sa musi uvarit preto lebo...bla-bla..hodi sa o zem zo strasnym revom,ze ju nemam varit...uz som v takom stadiu,ze sa snazim robit vsetko po tajomky...spravim jej kakavko a ked je take vlazne,tak ona ho chce studene..ked jej ho este viac schladim,tak ho hodi o zem,ze ona ho chce studene..neviem ako jej mam uz vysvetlit,ze studensie uz nemoze byt..nemozem jej ho davat predca zamrazovat do mraznicky... 😅 ..!!!!MM mi nemoze dat ani pusu na dore rano,alebo na dobru noc...momente je cirkus,ked to nahodou zbada...ked si niekto niekde sadne,ci uz na stolicku,alebo na fotelku a nahodou sa jej to nepozdava,nasleduje otazka preco???a potom cirkus.... 🙄 ..snazime sa jej veci vysvetlovat,ale neviem dokedy to tak vydrzim...zatial,ked je uz toho naozaj dost,tak ju zavediem do jej izby,poviem jej,ze ked sa ukludni,tak moze prist za nami a zavrem dvere..niekedy to pomaha,ale niekedy vobec..otvori a cirkus je este horsi....neviem,co sa odohrava v jej malom mozocku,ale nepomaha vobec nic...nechce sa ani hrat s nami,ani citat...dostane aj po zadku,ale myslim,ze to na nu neplati,lebo ju to ani neboli...nechceme jej davat nieviem jak silno....su to len take priucne jednorazovky....snazime sa vsetky tie jej nervy a sceny ignorovat,alebo jej povysvetlovat veci,ale nie vzdy sa to da....asi nam nic ine nezostava,len si to prezit s nou a dufat,ze to raz prejde....je to velmi taze,takto zit kazdy den....ale viete co je na tom najzaujimavejsie????ze ked sme vonku,tak je ako anielik...ziadne predstavenia v obchodoch,alebo nieco ine.....len doma mame takto veselo........
ale kazdopadne prajem vsekym mamickam vela sil a trpezlivosti s tymi nasimi drobcami,lebo svet bez nich by nebol svetom...... 😉

cibulkas
9. okt 2010

Dievcata ja ma doma podobne cislo, ak ma zly den tak robi vsetko to, co nesmie. A ved vy ste to tu vyssie pekne spomenuli.
Len vas chcem povzbudit: V jednej relacii som pocula: sk ma vase dieta obdobie vzdoru, tak to znamena, ze je uplne zdrave a uplne v poriadku. A ze to takto ma a musi byt.
Takze mamicky pri najblizsom zachvate vasho anjelika si povedzte: takto to ma byt a som rada, ze to takto je. Vsetko je v poriadku : )))))
hi hi ale nie vzdy sa to da, ja viem ☹ ☹ ☹

zuzik24
9. okt 2010

Ahoj holky, nevím, jestli i u nás začíná období vzdoru nebo jsou to jen erupce na slunci, ale začínám z toho chytat nervíky 😀 Verunka mi na procházkách vždycky krásně chodila za ručičku, nikam neodbíhala a když šla někam, kam jsem nechtěla, tak jsem jí nalákala i na vařenou nudli. 😀 Poslední dvě procházky byly ale očistec. Dneska to dorazila, když se mi válela na chodníku v listí, šílenej řev a za boha jsem ji nemohla zkrotit... Nepomohlo nic z osvědčených triků, udělat pápá a jít, lákání na zvířátka, na členy rodiny. Nakonec to skončilo tak, že jsem si ji přehodila přes rameno a nesla ji jak pytel kopajících brambor... Když jsem ji chtěla vzít do náručí, tak ze sebe udělala hadr a nemohla jsem ji udržet. Doma to pokračovalo, když jsem jí chtěla obléknout tepláky, řev a jekot, odbíhala a tepláky jsem jí oblíkala snad půl hodiny. Takže tak, od kdy vůbec zabírá období vzdoru?

marcelkatt
9. okt 2010

@cibulkas dakujem za povzbudenie 🙂 náš malý teda má asi obdobie vzdoru a pubertu zároveň, ako by nám vymenili dieťa. &tak sa zmenil k horšiemu, odvráva, nervačí a ignoruje, prípadne sa ešte zasmeje do očí ak ho hreším. &neviem ako ďalej, len dúfam, že to prejde uý to trvá asi 1,5 mesiaca. Dosť sa tým trápim. No ale keď to tak má byť, vydržíme a hádam časom bude len dobre 🙂

vodnarky
12. okt 2010

@marcelkatt -bude...uvidis....veriim tomu... 😔 .... 😉

brisalek
13. okt 2010

Ahoj necetla jsem celou diskuzi, ale chtela bych se zeptat. Male bude teprve 15 mesicu a uz tak od roku se dost vzteka. Ne nepricetne, ze by si lehla na zem....ale kdyz nema hned to co chce(musi se mnou vse delat , porad vyzaduje pozornost, hrajesi tak minutku sama a pak uz me zase nekam vlaci za ruku...)tak zatne zuby a boucha rucickama na zem, na krabici i na sebe...proste co je pri ruce. Dela to i kdyz se ji neco nedari(nejde otevrit krabice, nemuze se nekam hned dostat...a vubec nezkousi moznosti). Posledni dobou se to zhorsuje. Snazim se nevyhovet ji ve vsem a ucit ji, ze proste obcas nejde , abych sni hned sla nebo ji brala do naruce (kdyz jdu na zachod, delam ji jidlo). Chtela bych se tedy zeptat byly takove vase deti a zhorsolvalo se to ? Nebo to nema vliv na to jak silne 🙂 budou prozivat vzdor okolo 2 roku?? A taky jak jste to resily, aby se to spise zlepsilo? Diky.

brisalek
13. okt 2010

Jo jinak , kdyz chceme jit z hriste, ma si sednout do kocarku a podobne tak ji to vzdy reknu do predu a je to bez nejakych scen nebo breceni. Pri oblekani to vysvetlovani trva dele, ale taky se to nakonec obejde bez kriku...

marcelkatt
13. okt 2010

@vodnarky dúfam 😉

dupinka
14. okt 2010

Ahojte!

pridavam sa do klubu. 😖
Dnes napr. na plavani najprv priam utekal do bazena, este obleceny, hadzal lopticky a pod. a ked sme potom boli vo vode, tak on tam nechce byt, len okolo bazena lietal, aj sa smykol a spadol, no nedal si povedat.
Zacal sa hadzat ako divy, divadielko paradne.
Alebo ked ideme okolo nasho auta, vzdy si zmysli, ze on chce soferovat a ked mu nedovolim, tak sa zacne hadzat o zem a vyvadza na celu ulicu.
Nehovoriac o tom, kolko krat sa aj hodinu obliekame von, lebo on zo seba urobi handrovu babiku a koniec.

A to ma 17 mesiacov! 😠

Budem mu dnes dookola pripominat, ze ma zakazanu telku a sladkost pre to, ze sa na plavani spraval skaredo, neposluchal a vyrusoval deticky. Proste aby pochopil, co robil zle a nie len trestat. Hadam to zaberie. Lebo som na neho teraz sama, MM je prec a nemame tu nikoho. A aj ked nemam pocit, ze som na neho makka, pritvrdim este viac, lebo toto uz je dost.

meduliacik
14. okt 2010

@dupinka
@brisalek Ahojte, velmi vas nepotesim, ste este len na zaciatku, potrva to najmenej do 3 rokov -aspon u nas to zacalo vtedy ustupovat, ale kazde dieta je individualne. Nastastie, na tazke chvile sa rychlo zabuda, tak u mna uz pretrvavaju len matne spomienky, hoci onedlho ma to caka zase pekne scerstva 🙂

brisalek
14. okt 2010

@dupinka tak to ja bych mohla zakazovat akorat knizky nebo hracky( jako milovane medvidky..) a nebo zakazat banany🙂 Na telku nekouka a sladkosti neji🙂
@meduliacik tak to se mame na co tesit🙂

dupinka
14. okt 2010

@brisalek no to ani ja jemu nedavam vela, ale napr. piskoty miluje...

a to ste ma fakt nepotesili.... 😖 A ako reagujete, ked nieco take vyvedu niekde vonku? Ja mam z tych pohladov pocit, ze som nanic mama.

bubelko
14. okt 2010

@dupinka pohlady ber jednym okom dnu a druhym von 😉

lyongirl
15. okt 2010

dievčence, ja môžem môjmu mladšiemu zakázať čo chcem, naňho nič neplatí, on vôbec nechápe, že som niečo zakázala...
Sladkosti tiež neje, občas nejaká piškóta, keksík, ale hovorím, ak to zakážem, on to nechápe a hračky ho vôbec nebavia, telka ako kedy, chápe skoro všetko, ale zákaz nie.
No a pohľady vonku ignorujem, presne vidím kto sa ako pozerá, ale ignorujem aj pohľady aj tak trochu moje plieskajúce sa o zem dieťa...
Ono je to proste tak, že ak sa niečo deje ľudí to hneď zaujme, takže je jedno, či sa pleskne o zem môj malý, alebo sa niekto potkne a padne, ľudia čumákujú...
@dupinka nie si "nanič mama" a ani si to o sebe nemysli, máš dieťa o ktoré sa pekne staráš, ale jednoducho je to malý človek, ktorý má tiež svoje "krízy", alebo ako to nazvať, nie každý má stále dobrý deń, musíme sa občas aj vyventilovať no a dieťa to prejaví asi takýmto spôsobom, len ľudia to nechápu...

jindri
15. okt 2010

Holky a co na vaše dětičky nejvíc platí, když už sebou hodí na zem, řvou jak pominutí?
Mě je dcerky líto, za to co prožívá, ale když se snažím odpoutat pozornost, něco jiného nabídnout, zvednout a pochovat - dovádí jí to ještě k větší zuřivosti 😅 takže teď spíš odcházím do vedlejší místnosti a ona pak příjde. Ale trvá to dlouho než se vyvzteká. 😖

lyongirl
15. okt 2010

u nás tiež platí skôr nevšímanie, síce ja sa vždy snažím zobrať ho na ruky a pomojkať, ale nervačí ešte viac, tak ho položím na zem a idem niečo robiť. Chvíľu mu trvá, kým sa "spamatá", ale vačšinou ho to prejde, trhá mi to srdce, ale nič s tým nenarobím, keď to nejde po dobrom, tak musím nevšímať...Vonku tiež nevšímam, ale potom ho zoberiem a či chce, nechce, ide sa ďalej a prejde ho to, vonku oveľa skôr ako doma. Ak je už moc zle a nechce prestať, tak musím nakričať a zobrať ho a pomojkať. U nás ešte zaberá kojenie na ktorom je závislý a neviem, ako ho to odnaučiť, lebo on cez deň neustále vypytuje s ručičkami prosím, prosím a to sa nedá odmietnuť, ak sa snažím zaujať iným plesk o zem a nervák... ☹

jindri
15. okt 2010

@lyongirl: tak to máme stejně. Venku odcházet pryč se nevyplácí, protože dcerku to vůbec netankuje. Klidně se sebere a odejde jiným směrem. 🙄
... přemýšlím, zda jsou to normální reakce a přejde to nebo je to umíněnost jako povahový rys. Protože dcerka si jde tvrdě za svým a není žádný žabař ve vymýšlení, jak toho dosáhnout ....

germik
15. okt 2010

ahojky,
tak my výbuchy hnevu doma riešime celkom rýchlo - jednoducho malú vezmem a dám ju do jej detskej izby a ked sa ukludní, može príst.
Takto sme to vyriešili dnes ráno, ked chytila záchvat pri umývaní zubkov - vzala som ju, dala na jej postel, vysvetlila čo sa mi nepáči, nechala pootvorené dvere a povedala že može príst ked bude v normálnom stave a kludná 😝
Asi 10 minut si poležala v posteli, potom sa sama sebe vyžalovala aká je mamina na nu zlá 😀 a potom sama prišla s úsmevom a bolo po vzdore...
Ale nie vždy je to také lahke, hlavne vonku medzi ludmi by som jej niekedy tak naplácala 😒

lyongirl
15. okt 2010

@jindri myslím, že z časti je to normálna reakcia a z časti je to o povahe. Starší syn je kludný a poslušný, ale tak isto mal obdobie vzdoru, netrvalo dlho a nebolo ani v takomto hroznom štádiu, alebo bolo. No a mladší syn je nervák odmala - je bohužiaľ po mne, takže si myslím, že to jednoducho má v povahe, ale snáď čím bude starší, tým to bude lepšie, lebo bude mať vačší rozum, ale možno sa mýlim a čím bude starší, tým bude horší a bude to intenzívnejšie...

jindri
15. okt 2010

@lyongirl: no já startuji na první sešlápnutí, trpělivost zrovna není má silná stránka, takže jestli je dcerénka po mě - no potěš koště 😀 .... já ale pořád doufám, že je to jen období, protože jinak bych se z ní zbláznila 😀

@germik: to jsem taky párkrát zkusila, jenže dcera okamžitě utíká tam, kde jsem jí sebrala a bouchne tam sebou znovu 😀 🙄

brnka
15. okt 2010

dievcata, a stava sa vam, ze sa vas maly nervak pri svojom "amoku" pocika?

janka_pn
15. okt 2010

@brnka ano 😝

lyongirl
15. okt 2010

ešte máme plienky, tak neviem, ale dúfam, že sa nepociká...

majatob
15. okt 2010

ahoj holky, koukam, ze nejsu jedina co ma doma vzteklinu 😀 uz su z toho vecnyho vztekani taaaak utahana 😅 jak dlouho to jeste muze trvat? 🙄 🙄 🙄