Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

yellowbanna
3. feb 2012

Tak jsem tu zpatky s prosbou o radu - o zachvatech vzteku a jejich zvladani jsem myslim nacetla hodne, ale tohle bylo prilis i na me 😕 Otazka jednoducha - co delat se zachvatem vzteku V NOCI?? Konkretne ve ctyri rano. A nebylo to tim, ze bych vstala ja, sel rovnou manzel. Syn velmi brzy sel do hysterie a nebylo zpusobu, jak ho uklidnit. Zkusili jsme vsechno vcetne ignorace - o pul pate rano je ovsem nad lidske sily 😅 Kdyz uz jsem nevedela kudy kam a maly zacal (poprve v zivote) bouchat hlavou do postylky, vzala jsem ho do obyvaku, tam jsem normalne rozsvitila, posadila ho na gauc a rozhodla se cekat tam, az ho to prejde...kdyz neprechazelo, zkusila jsem dokonce i pevne objeti. Normalne me odstrkuje, ted asi na pet minut zafungovalo. Sice neprestal rvat, ale drzel se me jako kliste a uplne se klepal vzteky! 😨 Nakonec se asi unavil, prestal vyslovene rvat a nechal se premluvit, ze si do postylky vezme i kocicku, kterou ma normalne v obyvaku na hrani. Kdyz zacal znovu natahovat, ze do postylky ne, posadila jsem si ho chvili na klin a znovu mu povidala o kocicce a noci, kdy se spi...uz nemel silu protestovat, usnul mi prakticky na kline...
Ale cele to trvalo dve hodiny!! Nemate nekdo nejaky napad, co s tim...protoze mam strach, ze se to bude opakovat.
Mimochodem zpetne si myslim, ze chtel mliko. Normalne se budi kolem sedme, dostane mliko, to si vypije u nas v posteli a bud se chvili valime nebo jeste usne. No a ted chtel mliko ve ctyri rano a my trvali na tom, ze az rano, ze v noci se spi... 🤐 Nicmene si myslim, ze jsme udelali spravne a s tim mlikem neustoupili, co myslite?
Diky za kazdou radu nebo poznamku...

m.i.r.i
3. feb 2012

@yellowbanna ahoj...ja s tebou suhlasim..postupovala si podla mna uplne super..ja by som robila to iste...
Moj maly nam asi pred 3 tyzdnami urobil nieco podobne..ale nebolo to az tak neskoro v noci...nas syn chodi uplne ukazkovo spat, polozim, dam pusu a idem prec...spi celu noc..jeden vecer ale po 15 minutach zacal strasne plakat...teda uz o 8:15..vecer..co sa tiez obcas stane, ze sa zobudi kvoli zlemu snu alebo ho nieco boli..teraz ale sa pytal von s postielky so strasnym vrestacim placom..vzala som ho von k nam do obyvacky...upokojil sa hned..no a tak po asi dalsich 10 minutach hovorim, ze fajn, ideme opat hajat..zvycajne ked sa nieco take stane, sam ide bez problemov..teraz ze nie..zacal sa normalne po nas uskrnat ze on spat nejde a vravel, ze chce ostat s nami v obyvacke..pritom bol unaveny a zival a suchal si oci..videla som, ze bude problem a povedala som mu, ze tak teda pojdem do izbicky s nim a lahnem si k nemu a budem ho drzat za rucku...(inak spi sam v izbe)..ale ani to nie..tak ked stale protestoval, dala som ho do postielky aj ked vrieskal a zuril..nechala som ho tam asi 2-3 minuty zurit a potom som prisla s kludnym hlasom, ze musi ist spinkat, ale ak chce, maminka si lahne vedla neho, mala som ho pritom na ruckach, ponunkala som, pohladkala, pomojkala..nech ma na vyber..a on nieeeee...ze on ide do obyvacky a stale rev..tak som zas odisla..a tak to trvalo asi 6x...o stvt na jedenast, teda po 2 hodinach tohto boja som tam vosla poslednykrat..nevedela som, ze bude posledny..ale on sa na mna pozrel, a hovori: Ejik nejde do obyvacky, maminka ide hajat s Ejikom" a lahol ako doska do postielky, vystrel mi rucicku a spal jak zarezany...pochopil, ze nic nedosiahne..ale malo to pokracovanie, lebo na druhy den samozrejme uz pytal, ze mam ist spat zase s nim a drzat ho za rucku..ale povedala som, ze nie, ze ide spinkat so svojou macickou a nieco som mu nekecala, tak zaspal..skusal to este asi 3 noci..ale ked videl, ze nic, tak to skoncilo...potom som bola jeden vecer prec a manzel ho daval spat a skusal to aj na neho..ked ale ani on nepovolil..odvtedy je pokoj a vsetko je ako predtym...
Takze nam sa to tiez uzasne osvedcilo..pomojkala som, vzala k sebe na rucky, vysvetlila, ked to neslo..tak musel pochopit, ze tadialto cesta nevedie...takze ja by som tiez na tvojom mieste neustupila..

vanessm
3. feb 2012

@yellowbanna Tak ja si myslím, že to mlieko ste mu mohli jednoducho dať. Aj o štvrtej ráno. Obdobím vzdoru prejde každé dieťa, ale je aj na rodičoch s akou intenzitou. Treba predvídať a hlavne to, čo sa dá splniť dieťaťu, treba splniť. V tomto období mu máme pomáhať a nie dokazovať našu presilu. Neviem z akého dôvodu ste mu to mlieko nedala, veď vy keď sa zobudíte na smäd tiež sa napijete nie? Dieťa má cítiť, že sme na jeho strane a nie proti nemu, lebo tak to obdobie vzdoru prejde do neustáleho boja.

vanessm
3. feb 2012

@yellowbanna a argument mliečko sa v noci nepije je slabý, dieťaťu treba presne vysvetliť, prečo mu nemôžete splnit to alebo ono. Uvediem jeden príklad, boli sme v nemocnici, kde sme sa ocitli na izbe ešte s 2 detičkami, všetky boli po narkóze a samozrejme straaašne smädné, plačkali, že chcú piť, dievčatko vedľa nás - mamina mu vysvetlila, že ešte nemôže, že nám to dr. zakázal, aby sa nepovracala atď... a znášali to celkom dobre, že musia 4 hodiny počkať kým sa napijú, ale chlapcovi mama povedala, nemôžeš ešte piť, nedám ti a chlapec vyvádzal, bil ju... Nevedel prečo mu tá mama nechce dať piť. Nehovorím, aby sa deťom vo všetkom vyhovelo, to sa nedá, ale deti musia vedieť , že by sme im radi vyhoveli, ale z nejakého dôvodu sa to nedá.

yellowbanna
3. feb 2012

@m.i.r.i diky...ja se snazim nebrat T. do naruce automaticky hned, ale vcera v noci to byl fakt extrem...zatim se nam ho vzdycky podarilo nejak znovu uspat ve vlastni postylce, treba jsme si k nemu sedli nebo ma rad i ruku na ousko...tak snad se to v takove sile opakovat nebude...

@vanessm rano me napadlo, ze mel mozna jen zizen. Normalne se na piti nebudi, tak jsem na to nebyla pripravena. Uznavam, to byla asi chyba, ze mi to nedoslo. Dneska v noci pro nej budu mit piti. Ale mleko je u nas spojene se vstavanim, s presunem do nasi postele, tudiz s ranem. Kdybych mu ho dala ve ctyri, nezustalo by jen u mlika, ale chtel by i k nam do postele. A pak dalsi noc a dalsi... Cekame ted druhe dite a nemuzu si dovolit, ale ani nechci, ucit starsiho spat s nami v posteli...argument pro nej neznel jen ze "mlicko se v noci nepije", to jsem jen tak shrnula. Vysvetlovala jsem mu rozdil mezi dnem a noci obsirneji 🙂 Samozrejme, ze se jeho zachvaty vzteku snazim predvidat (je to koneckoncu nejjednodussi) a musim rict, ze pres den nejake vetsi problemy nemame. Spis i pod normou nez v norme... nicmene si nemyslim, ze jen proto, ze dite prochazi obdobim vzdoru, by melo hned dostat vsechno, co chce. Nekdy to nejde, nekdy nechci z mnoha ruznych duvodu (dokazovani si me presily v tom ale neni...)
Celou tu dobu, co se zlobil, jsme ja nebo manzel byli s nim, nenechali jsme ho v tom "vymachat"...myslim, ze uz to dostatecne ukazuje, ze jsme pri nem...nebojovali jsme s nim...
Kazdopadne dekuju za nazor 🙂

m.i.r.i
3. feb 2012

@vanessm ja principialne suhlasim...tiez sa malemu snazime vyjst maximalne v ustrety..ja si ani nesadnem, stale sa mu venujeme a snazim sa vystihnut, kedy by ho mohlo nieco rozrusit, aby som tomu aj predisla..ale presne ako @yellowbanna, viem, ze staci raz ukazat, ze povolis v niecom a drobec to vie riadne zneuzivat...sestra si tiez tak dcerku nechala pri jednej zlej noci spat v posteli a potom to uz bolo pravidlom kazdu noc a velmi jej to stazilo aj zaspavanie napriklad...my sme od malicka snazili dorziavat ritualy..a tym sme predisli mnozstvu problemov..ziadne problemy s jedenim, spanim, uspavanim, obliekanim..nas drobec vzdy vie co po com nasleduje, preco robi to a ono..rano tiez ked vstava krici, ze chce mliecko..a mlieckom sa u nas vstava..keby som ja tiez ako yellowbanna dala malemu mlieko v noci, uplne by ho to zmiatlo a bud by chcel uz vstavat, ze je rano, alebo by pytal mlieko stale, ze fiha, pit mlieko sa da aj v noci..samozrejme, ze sa moze stat, ze je dieta smadne alebo mu treba na zachod, ani my nemame kazdu noc rovnaku a obcas nam vyschne v krku, ci si musime odskocit, alebo mame zly sen..ale u deti treba bit mily, dokazat im, ze ich chapeme a sme tu pre nich, ale su iste veci, ktore sa nerobia, alebo nie su vhodne..nam to zatial takto funguje velmi dobre...maly pride naobed z vonku, sam sa taha umyt rucky, potom bezi k stolicke, ze ideme papat..a ked sa naje, uteka k postielke, ze hajat...vzdy to ma takuto naslednost a tym nemame problem..staci, ze by som mu dovolila sa trebars po jedeni hrat, teda sama by som ho nabadala..narusilo by to jeho rutiny, co si myslim, ze v tomto veku su este velmi dolezite...urcite raz z neho nebude Monk 🙂

veronika.h
3. feb 2012

@yellowbanna Ahoj, náhodou jsem si přečetla tvůj příspěvek, my jsme včera zažili úplně stejný noční záchvat, trvalo to víc jak dvě hodiny - o půl 4 začal hystericky ječet, že chce mlíčko, které dostává normálně tak až ráno a pak to nabralo takový grády, že řval, klepal se, my všichni stáli nad postýlkou a dvě hodiny ho snažili uklidnit. Teda hlavně manžel, já se totálně složila, máme moc náročné období (zítra se stěhujeme, já v 8měsíci jsem na to vesměs sama....), takže jsem ječela a bulila jak hysterka. Mlíko jsme mu nedali, ale příště už mi to za to nestojí a dám mu ho. žízeň neměl, byla to vyloženě jen póza a my jsme ten záchvat nechali nastartovat a zajít tak daleko, že jsme vytrestali hlavně sebe a už jsme nespali do rána. Když už jsme jednou řekli ne, tak jsme nechtěli ustupovat, příště najdeme nějaký kompromis, protože tohle za to opravdu nestojí. Mám načteno spoustu knížek o výchově, jak postupovat při záchvatech vzteku apod., trvám jen na zásadních věcech a v tomto náročným vzdorujícím období jsme ty hranice museli rozvolnit. Ono to celkem funguje, je to hlavně o našem přístupu, musím se strašně zapřít - nechceš si čistit zoubky? - Nemusíš teď hned, ale nezapomeň, že na pohádku se díváme, až jsme převlečení a s vyčištěnýma zoubkama. Počkám až přijde sám. V tu noc to bylo příšerný. Ale dnes v noci se to naštěstí neopakovalo a taky se děsím, jakmile jednou povolíme, bude si to vynucovat jako pravidlo. Já jsem celkově strašně vyčerpaná, protože ten vzdor je teď od 2,5roku naprosto šílený, to jsem si před půl rokem myslela, že horší už to být nemůže. KAm to může pokračovat a jak vydržet, abychm se nezbláznili? Zlobím se hlavně na sebe, on je dítě, já své emoce nezvládám stejně jako on.....

sedem
3. feb 2012

@yellowbanna u nas sa tiez objavili tieto nocne budenia s placom a celkom ma zaujima, ako to riesia ine maminky 😉
U nas to uz trva snad aj pol roka, samozrejme nie kazdu noc 😝 a skusali sme uz tiez vselico a najviac sa nam osvedcilo nerobit nic 😅 teda sadnem si k malej na postel, ak dovoli, chytim ju za rucku, posadim si ju na kolena, pritulim , niekedy ma bojovnu naladu a mata sebou na vsetky strany, vtedy len sedim pri nej, aby videla, ze som tam s nou, davam pozor, aby si neublizila a cakam, kedy sa ukludni, lebo akykolvek pokus o ukludnenie z mojej strany to castokrat este zhorsi..a to sa vzdy pokusam hovorit co najpokojnejsim hlasom, pohladkat, ponuknut vodicku..no uz nech je to za nami, niekedy sa takto budi aj niekolkokrat za noc, zvycajne zacne tak 3hod. po zaspani... 😝

m.i.r.i
3. feb 2012

@sedem nam sa maly budieval s velkym placom ked mal asi 1.5 roka a to tak 1-2 hodiny po zaspani..a kazdu jednu noc..trvalo to asi mesiac...normalne som sa uz pozerala na hodinky a vedela som, ze to pride..a to bolo take, ze bol akoby nepricetny...teda som ho vzala na ruky a on na nic nereagoval len strasne plakal, snazila som sa s nim ist na svetlo, prebrat ho..on asi sa budil v hlbokom spanku, nieco strasne prezival..ked sa prebral, normalne na mna pozrel a taky tazky vydych s ulavou a uz bolo dobre..to som ho este chvilku ponosila a isiel normalne spat...aj som tu o tom temu zakladala, lebo som sa az bala..mne mamina povedala, ze ja som sa tiez takto budievala a to od 1.5 roka po asi 2.5 roka..ale nasho maleho to preslo...podla mna mal vtedy velmi velke obdobie zmien...zacal chodit, rozpravat, aj zurit..a vsetko...ale to bolo ine ako trucovanie, ze nechcem nieco robit..to bol iny plac...podla mna aj to treba rozlisovat..

tiffanka
3. feb 2012

odporúčam túto knihu:
http://www.porta.sk/t-5-dni-ktore-zmenia-vase-d...
Ja ju momentálne mám rozčítanú..ale je super... už sa teším, keď to začnem praktizovať... je pre rôzne vekové kategorie...

yellowbanna
3. feb 2012

@m.i.r.i moc hezky jsi to napsala, sama bych to lip nevyjadrila 🙂 Taky jedeme hodne na ritualech, diky tomu je, myslim, maly na svuj vek docela samostatny. S tim mlikem je to presne, jak pises, vim, ze by se nam to vymstilo, uz jsem si to overila na jinych prikladech...

To, co popisujes ve svem druhem prispevku, jsou tzv. nocni desy. To je opravdu neco jineho. Dite se pri nich neprobudi, jako by bylo svym zpusobem "namesicne". Ten muj priklad byl regulerni zachvat vzteku pri plnem vedomi. Drzme si pesti dneska v noci...

@veronika.h chapu te...mas toho hodne a do toho druhe ditko na spadnuti...my se sice nestehujem, ale zase zijeme v cizi zemi, hlidaci babicky tisic km, na vsechno jsem sama, kdyz je muz v praci a to tehotenstvi nekdy staci samo o sobe. Jak popisujes tu vasi noc, to bylo presne jak u nas...taky hrozne doufam, ze se uz nebude opakovat, ale asi bych znovu zkousela, vysvetlovala, dala napit na zizen...ale mliko ne...kolikrat jsem uz nalomena, ten rev je fakt hrozny, ale pak mi vyvstane pred ocima, co by nasledovalo a vydrzim...neni to ale proto, abych "vyhrala". A s pocitem, ze svoje emoce nezvladam stejne jako T., se peru prakticky neustale...i proto jsem temer zaskocila sebe samu, ze jsem vcera tu noc ustala v klidu...to spis to prestal davat manzel, i proto jsem vzala maleho do obyvaku... drzim pesti, at vas syn uz takhle "nezkousi"...

@sedem presne tak, nejhur nesu, kdyz chci maleho uklidnit a on me odstrkuje a zlobi se jeste vic...nekdy me to hrozne mrzi a musim si pripominat, ze to nesmim brat osobne...rano uz je pak hrozne umazleny a sladky...

sonkab
14. feb 2012

Ahojte, obnovujem tuto tému. Náš maly ma skoro 19 mesiacov a pred týždňom k nám dorazilo obdobie vzdoru. Zakradalo sa ku nám potichucky, že som to ani nepostrehla a zrazu zautocilo 🙂 Teraz je u nás iba nechcem, nejdem a nechaj. Ked chcem pusu, nedá mi a ešte mi povie, že mám plakať 🙂 Našťastie nás zatiaľ obchadza krok a hadzanie sa o zem (ako som čítala v príspevkoch), ale uz len takéto správanie ma zachytilo nepripravenu. Máte nejakú dobrú radu ako sa správať v tomto obdobi k dieťaťu ?

andrema
16. feb 2012

@yellowbanna ahoj, no nieco podobne zazivame aj my, no ked s tym mliekom neustupime,tak spusti este vacsi krik a nevyspime sa do rana vobec...takze mam pocit,ze len pri mlieku sa ukludni

andrema
16. feb 2012

@sedem a ako dlho jej trva ten plac? u nas zacne po mne kricat,ze chce ist na ruky, no ako nahle sa k nej natiahnem,tak zasa krici,ze nie a toto sa opakuje...ked nereagujem na jej plac,tak spusti este viacej

andrema
16. feb 2012

@sonkab No u nas ani tiez neviem ako to prislo, nastastie sa o zem este nehadze,ale za vsetko co sa jej nepaci (kompromis neprijima) tak zacne tak revat,ze az ide vracat a stale sa pyta na ruky. Ked ju necham chvilu vyvrieskat(pretoze silne objatie,ani dohovaranie nepomaha, vobec nepocuva a prehlusi ma s tym revom),tak ked ju zoberiem na ruky,tak sa skor ukludni ako ked ju beriem hned ako zacne revat. Som vsak tehotna a nechcem ju uz tolko nosit, no inak sa asi neda. Chcem skusit aj nejaku radu psychologicky,ze ako sa mam k nej chovat,pretoze tieto boje mame kazde rano,ked sa nechce obliect, a kazdy vecer. No najhorsie je,ze to byva aj v noci, neviem ci sa jej nieco zacne snivat,ze sme jej nieco nedovolili, alebo co. Ale zda sa mi to,ze to denne revanie jej potom nejako vadi v noci. Ja uz neviem. Uz sme z toho zufali. Nikoho ineho pri tom reve nechce len mna, nikto iny ju na ruky zobrat nemoze, na manzela krici,ze ma ist prec a rozreve sa este viac, ci v noci, ci cez den....Uz z toho nieked fakt nevladzem

sedem
16. feb 2012

@andrema no, ako kedy, cca tych 15-45min., ale ona so mnou vobec nekomunikuje, ja sa jej aj snazim pytat, ci ju nieco boli atd, ale ona len place, ako keby ju rezali...az ked ju prejde ten amok, ci ako to nazvat, vtedy mi aj na nieco odpovie..u nas sa najviac osvedcilo byt pri nej, ponuknut jej naruc, pohladkat ju, ale nenutit do nicoho, teda nebrat nasilu na ruky, nesnazit sa ulozit, len jej dat vediet, ze som tam pre nu...a este pomaha svetlo, niekedy...ale nastatsie mam pocit, ze uz su tieto place na ustupe.. 😅

sasikas
29. feb 2012

ahojte kocky...
idem si pre radu..obdobie vzdoru u nas trva uz dlhsie, ale poslednu dobu je to neunosne.... 😠
mala ked chyti hysak, tak sa plieska o zem, kope, reve....ked jej chcem dohovorit nezabera, ked ju chcem objat nehrozi, lebo sa vrti jak pandrava a vysmykne sa mi vzdy a pri tom kope naokolo....ako ked nas to chyti doma, tak este ok, necham ju nech sa vyzuri, a ked ju to prejde tak sa pomojkame a ide sa dalej....ale co robit v takych pripadoch, ze napr....: ked boli tie mrazy cca - 10 stupnov, tak si na namesti vyzliekla bundu, capicu, sal a bola len v mikine....ani za svet sa obliect.....este mi aj taka pani prisla pomoct, ale nezaberalo nic..... 😝 alebo ked sa rozbehne na cestu kde chodia auta a potom ju chcem chytit za ruku, a ona nechce, tak zacne zurrit......proste v niektorych veciach sa povolit neda.....potrebujem radu ako to zvladate vy?....

dobromila
1. mar 2012

@sasikas vitaj v klube, rada neexistuje, jedine trpezlivosť a dôslednosť. Ja neviem, čo my robíme zle, ale záchvaty majú obaja 4,5 r. aj 3 ročný. Najstarší je zúrivý od malička, zlepšuje sa to asi tak, že už nemá dva záchvaty denne, ale tak jeden za dva-tri dni (v tom lepšom prípade). Dnes ráno o 6:15, keď bolo treba ísť do škôlky, tak vrešťal mladší Šimon jak keby ho rezali, takže úžasný začiatok dňa. Najhoršie je, že sa tí dvaja vkuse provokujú, hecujú...

mamca26
2. mar 2012

ahojky,,no 🙄 my uz s tim bojujeme o 2,5 roku,,nejdriv sem si myslela,ze sme hyper,,nebo LMD,atd.atd. uz sem z toho byla na prasky,,noo ono vlastne porad sem 😀 ted kdyz ji pozoruju(je ji 3a3mesice),tak se bojim toho,ze to nepude napravit,,pac mi pripada,ze se z ni stava maly tyran,,uz mame za sebou problem s kavou,,kdyz sem u nekoho byla,,tak zachvat,,,maminka nemuze kafe,,,pak za mnou jako ocasek,,uz zustava doma,kdyz nekam jedu,,ale bohuzel to chovani.Nesmi na ni promluvit nikdo jiny,natoz aby ji nekdo neco dal,nebo rekl,at to nedela,,vubec nema respekt z cizich lidi jako jine deti,,naopak,spis se na ne rozerve nebo dostane hysteraknenecha si nic vysvetlit,proste kdyz neco provede a ja ji dam na prdku,,jeste na me vyplazne jazyk,a to pak nervy pracujou 😠 a ted mi mile zlate povezte co s tim 😀

karinkaeich
8. mar 2012

ahoj maminky, musim smutne skonstatovat, ze uz aj my patrime do tejto temy. nas maly ma 1,5 roka, celkovo je to kludne dieta, vie sa sam prehrat, aj na kamaratov von reaguje fajn. obcas ma sice stav, kedy da najavo, ze sa mu nepaci, ked sme mu s muzom nieco nedovolili (napr.zobrat sampon alebo nieco ine z kupelne). no to prebieha iba tak, ze trosku pomrnka, poplace, pripadne podupka pri dverach a ja ho potulkam, snazim sa vysvetlit a pohoda, zabudne. no vcera von spustil rev ako hrom, ze som ho nepustila na ihrisko, ktore bolo plne blata a smykacka cela spinava, mozno moja chyba, ved veci sa hodia do pracky a je to. normalne som ho nespoznavala, hysak ako vysity, hroza. zobrala som ho na chodnik, no on iba reval a jacal. nastastie este nemal prejav bitky, ale aj toto ma dostalo a bola som z toho paf. ako sa zachovat nabuduce? snazit sa ho zabavit nejakou hrackou, dat mnam alebo len tulit a vysvetlovat. nechcem, aby si dupol, a mal vsetko, aj take deti poznam. je to hrozne, normalne prisiel ku nam cudzi chlapcek, ze co sa stalo, ked tak place ☹ uff, pevne nervy vsetkym, ved ono to prejde

berenika39
8. mar 2012

@karinkaeich ahoj, no v tomhle věku - je ještě malý - hodně pomáhá těm situacím předcházet, pokud to jenom trochu jde. (vím, že tohle tě nemohlo napadnout předem, to je jasný 😉 ). Na všem se zkusit domluvit předem, že až půjdete kolem hřiště, tak se tam jenom podíváte, jak je tam bláto, a až uschne, až bude sluíčko, určitě tam půjdete....stejně i s obchodem, kde může chtít všechno 😀 , předem, venku, v klidu, říct - ano, koupíme něco dobrého, jen jednu dobrotu...a tak. ideální je vyvarovat se NE, všech negací, protože právě na to reagují přesně tím vzdorem. Je ještě malý, ne všechno pochopí, ale oni jsou chytří, nepodceňovala bych to a vysvětlovala, jak všechno jde, po dohodě. Přeji trpělivost, s pozitivním přístupem, přijetím, s pochopením, že je to prostě jen vývoj. období, se to zvládnout dá. 😉
Když už hys´ták nastane (ano, vím jak to vypadá 😀 ), pomáhá docela to moc neřešit, nemluvit, nementorovat, protože on stejně nevnímá, nechat proběhnout, někde v ústraní, počkat, říct - já vím, že se čertíš....a pak teprve později zkusit o tom mluvit. V tu chvíli se všechna opatření míjí účinkem, to mi věř🙂.
Pevné nervy, ber to jako fakt, ne problém.

karinkaeich
8. mar 2012

@berenika39 dakujem ti krasne za povzbudive slova 🙂 hned mi je lepsie. veru, skusime tym situaciam predchadzat vsetkymi silami. urcite lepsie, ked sa nauci chapat ako zakazovanie. lebo slovko nie je teraz jeho nepriatel. uz sa tesim na jar, bude teplejsie a von aj viac deti, tak hadam sa to aj vdaka tomuto zlepsi. zoberieme auticko, bycikel a veci do piesku, tesim sa. a je fajn vediet, ze nie som sama, kto sa s tymto spravanim nasich drobcov trapi, trpezlivost a dobry pristup 🙂 ved to raz pominie

karinkaeich
8. mar 2012

@andrema @sonkab kocky, prave asi zacinam riesit to iste ☹ vid moj prispevok trosku vyssie. vidim, ze nie som sama a kazde dieta si v istom veku zacina presadovat svoje a zistovat, kde mu dame hranice. slovo nie je uz skoro ako tabu, tak to chce iny trik na zabavenie. i ked vcera mi skoro usi roztrhlo, ked reval a jacal. mala som veru co robit, nech nezacnem aj ja. ale my musime byt tie silne, ved krik a bitka nic neriesia. uvidime ako dalej, toto bol prvy vacsi cirkus, tak hadam sa to upravi a dalsiu situaciu zvladneme lepsie. hlavu hore a vela trpezlivosti vam prajem. @andrema, pozeram, ze cakate surodenca, aj my sa snazime, maly ma teraz rok a pol. vcera mi to akurat napadlo, ze cez tehu a taketo jeho spravanie to bude ina sila. ach jaj, dufam, ze vysvetlovanie bude mat ucinok. pekny den 🙂

berenika39
8. mar 2012

@karinkaeich uvidíš, že pracovat se s tím dá, pokud se nerozjede takový ten nepříjemný kolotoč negativního chování z obou stran - dítě ječí, že nechce, máma křičí, že musí - tak celé období vzdoru sice proběhne, ale ne se ztrátami na duševním zdraví. sice je to někdy problém vymyslet alternativu k zákazu a negaci, ale jde to...a vůbec to neznamená, že by dítě mělo, co si vydupe...naopak. jen najít cestu, jak ano, a ne jak ne🙂)))
držím palce.

karinkaeich
8. mar 2012

@berenika39 veru, este sa obaja (teda s ocinom vsetci traja) mame co ucit. urcite som skor za ano, ako nie. hlavu hore a pojde to aj nam 🙂 dakujem

berenika39
8. mar 2012

@karinkaeich pokud tě to pobaví, tak petr v úterý u lékařky (nic strašného, jen mu potřebovala kouknout na pindíka) vystřihl po strašně dlouhé době takovou scénu, že jsem si připadla jako naprosto neschopná, nemožná, nevychovávající a marná. koukala na mě mudra, sestra, pět maminek v čekárně a petr stál na místě, bez gatí, nechtěl vůbec nic, ani se obléknout, už bylo všechno vyřešené, a on stál a ječel a ječel a ječel...už všechno řekne, tak komentáře příslušné k situaci, no ukrutné to bylo. Už nejsem tolik ve střehu, protože užj e velký a dlouho se mu nic tak takového nepodařilo, tak mě to zaskočilo. 😀 😀

karinkaeich
8. mar 2012

@berenika39 🙂 tak toto ma ozaj pobavilo. tie deti si skutocne vedia vybrat "vhodnu" situaciu. a najlepsie, ked nie sme pripravene 🙂

adlos14
26. mar 2012

Zdravím,jak to tak tady čtu tak se máme ještě na co těšit. ☹ Muj syn bude mít dva roky a asi od roku začal od vzteku bouchat hlavou do země,dveří no prostě do všeho co ho napadlo.Bylo to jen sem tam tak jsem si říkala že to přejde časem,ale teď se to začíná stupňovat a když se mu něco nepodaří tak okamžitě chytne záchvat vzteku,vříská lehne si na zem kope nohama a bouchá hlavou do země.Zkoušela jsem ignorovat,dát po zadku nebo ho strčit do postýlky a jít pryč,nic nepomáhá,nejhorší je to bouchání hlavou do země do postýlky no hrůza.Přemýšlím že zavolám doktorce protože má pořád čelo samou modřinu a bojím se aby si něco opravdu neudělal.Snad mi poradí nevím ☹

briketa
26. mar 2012

@sonkab Re:Ked chcem pusu, nedá mi a ešte mi povie, že mám plakať emoticon
Tak toto je klasika 🙂 urcite si to zapis!

Moja dvojrocna dcera chorobne pise po stenach. Mmame s tym ozajstny problem. A to nielen ceruzkami, fixkami, perami ale aj kamenmi, travou, jedlom, uplne vsetkym co vie znecistit steny. Mastne veci su naozaj problem.Ked sme do jej vysky nalepili ochranne papiere, pisala nad ne alebo pod ne, roztrhala ich, zoskrabala. Jej ide naozaj len o holu stenu.
Rada namalovat cast steny ako tabulu vobec nefunguje, dalo jej to zelenu pisat vsade. Dvojrocnej je tazko logicky vysvetlit, ze na ten kus ano a inde nie.
Nepomaha vysvetlit, poprosit, pohrozit, potrestat. So vsetkym inym si viem u mojich deti poradit ale tu som uplne zaseknuta.

Ak mate tip, sem s nim prosim!

ined77
26. mar 2012

@adlos14 ..ahoj 🙂 ,náš malý dělal lautr to samé a čím víc jsem dělala, že jako nevidím (na radu), tím se snažil bouchnout víc...ale nakonec to opravdu přešlo.u nás také nepomáhalo nic...tak jsem to vždy jen komentovala slovy, že ho to bude bolet.chce to vydržet, synek je dodnes(3,5r.)...jak to říct..výbušnější, vznětlivější, uvztekaný...asi je to prostě povaha..dcerka je od narození klidná, pohodová, spokojená....každé dítko potřebuje jiný přístup a mamčo hledej 😝 😉 😀