Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

power700
2. sep 2009

Ahoj, tak u nás je taky veselo. 😠 Stokrát za den si malá vyleze na stůl, aby si zapla počítač a dívala se na pohádky. Já jí to stokrát za den zakážu a sundam jí z toho stolu,ale je to na nic. Začne řvát, brečet, vztekat se, ale já se snažím nepovolit a neustoupit,ale ona chce,aby bylo po jejím. A to zase nedopustím já.Snažím se převést pozornost na něco jiného, pomůže to třeba na 2 minuty, a pak se to celé opakuje. Už jsem z toho na nervy. ☹ Poradíte? Díky.

berenika39
2. sep 2009

a jak to že tam leze znova, když jíto zakážeš? pokud ustoupíš jednou, bude vědět, že to tvoje napomínání je nejistý a zkouší to. přeci když dělá něco nebezpečného, je to jasný, víckrát nesmí..... je to o důslednosti.....

power700
2. sep 2009

i když dám židli pryč, dojde si pro ni, přistrčí a už je na stole. Nebo jak ji to mám tedy zakázat? Ona mně rozumí, ví, že nesmí, chvíli koukne, já řeknu ne, tak toho nechá na chvíli a za moment, když se zrovna na ní nekoukám, je na stole..Právě že vím, že je vše o důslednosti. Snažím se o to.

halaska22
2. sep 2009

Ahoj, neviem ci tu uz bola spominana metoda co dost vidim tu v uk ( nechce sa mi citat vsetky prispevky p soryyy)
proste ked je decko mrchave tak sa ma napomenut raz, potom druhy raz ale s tym ze ked bude pokracovat tak na treti krat ide na naughty step - ako proste miest co si vy vyberiete co je izolovane od ostatnych ludi alebo zabavy ako napr na chodbe, na schodoch alebo proste niekde kde sa dieta nemoze s nicim zamestnavat - ak to teda dieta nepocuvne tak musi na tom mieste zostat za kazdy rok minutu takze ak je 2 rocne tak 2 minuty , 3 rocke 3 minuty atd.
samozrejme ze dieta odtial uteka ale ako rodic ktory by mal byt zasadovy tak bez debaty pojde pre decko a da ho spat...niekedy to moze trvat aj 20 minut pokym to dieta tam zostane na ten stanoveny cas. ...ak sa za ten cas ukludni tak rodic pride a povie ze chce ospravedlnenie ale nie len prepac ale aj stym za co sa ospravedlnuje napr. prepac mama ze som nechcela jest polievku a odvravala..... potom objatie a pokracuje sa ako keby sa nic nestalo lebo vlastne potrestanie bolo dokoncene a preto sa uz o tom neoplati diskutovat.
je to zlozite ale zevraj to funguje...hlavne musi byt rodic velmi velmi presny a trpezlivy aby to robil ako sa ma a neprestal v polovicke ze nevladze alebo co....proste sa nevzdat...

berenika39
2. sep 2009

přesně tohle je z knížky Věda zvaná rodičovství, tam to popisují jako Msto k přemýšlení. Ale to se dá použít u dět starších.

power,já nevím, nechci nějak mudrovat, ale prostě když nesmí, tak nesmí. představ si, že kdyby si opakovaně stříkala lak na vlasy do pusy (ted přeháním, ale petas to jednou zkusil....netušila jsem, že to zmáčkne 😀 😀 ), nechala bys jí? asi ne. prostě jakmile vezme židli, už by mělo následovat jasný NE. pořád dokola. anebo dej ten pc tak, aby neměla tu příležitost a je po problému, ale tohle mě osobně se moc nelíbí, děti potřebují hranice, mít jasno v kebulkách, ne zmatek.

power700
3. sep 2009

berenika, díky za radu, já to dělám, používám jasný NE, jak říkám, na chvíli se zarazí..No , budu se snažit, snad to zvládnem. 🙂

halaska22
3. sep 2009

berebika39 to mas pravdu ze toto je skor pre strasie deti ale ak bude moj maly vymyslat ked bude v tom veku tak asi sa to bude praktizovat. nevedels som ze u nas je o tom knizka...ja som to len tu odkukala z telky os Chuvy v akci ci ako sa to doma vola - tu Supernanny... 😀 😀 😀

sylvka
3. sep 2009

ahoj,náš mladej má rok a zdá se mi že tak dva týdny má období vzdoru 😒 😀 přijde mi,že si začal uvědomovat.aha,všechno se točí okolo mě,bude se teda dělat jen to,co chci já a pokud ne,tak jim to teda osolim.ještě neumí chodit,jen za ruku a běda jak se nejde kam chce on,začne řvát,ptopínat se do luku,dělá ublíženýho.nebo koš věčný téma,1000krát mu řeknu nešahej,1000ho plácnu přes ruku,stejně jde a uděláý to znova,ještě se dívá jestli koukám 😝

betka1
3. sep 2009

ja sa tiez trochu riadim radami Supernanny. Hlavne pri uspavani. Ale mam aj taku knizku v pocitaci, co sa vola "Kazde dieta sa viem naucit pravidla". Myslim, ze to mam odtialto z konika. Skoda, ze neviem, ako ju sem pripojit.
Mimochodom, kto je v UK, moze sledovat poslednych par dielov Supernanny na stranke BBC - iPlayer. Ale aj na youtube nieco je. Podla mna je to velmi dobre. Minule riesili ziarliveho surodenca, kde mama kvoli nemu nemala vobec cas na babo a musela sa starat o neho babka.

halaska22
3. sep 2009

Betka tak tu cast som nevidela ale si pojdem pozriet ale asi pred mesiacom davali s jednou sedemrocnoou zabou co matku bila a spatne nadavala....hruuuza....ale raz mali 2.5 rocne dvojicky a tam to bolo o tom ze sa ten jeden tak priecil a chcel pozornost ze ked ho mama ignorovala tak sa povrazal..a to bolo z cistej zlosti lebo nedostal co chcel..a soamozrejme ked sa pogrcal tak bola pozornost na nom lebo bolo treba umyvat a prezliakat a tak...no tiz sa tam bolo z coho ucit...

bublinkajasminka
4. sep 2009

ja mám knižku "Nejšťastnejší batole v okolí" kde popisujú ako reagovať ked dieťa dostane svoj záchvat hnevu..yasminka ešte tie pravé záchvaty nemá ale ak sa nahnevá že niečo chce zasiahnem a táto metóda nám naozaj funguje..inak mám aj "Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá" a aj to sa mi páči - ak príde pravý vzdor určite to vyskušam

betka1
4. sep 2009

bublinkajasminka, a mas tu knizku "Nejšťastnejší batole v okolí" v elektronickej podobe? Ak ano, mohla by si mi ju poslat, ked ti poslem moj email cez IP?

power700
4. sep 2009

bublinkajasminka, já bych též poprosila o tu knihu v elektronické podobě. Bylo by možné, pokud ji máš, mně ji zaslat? Díky moc. 😉 Písni prosím do IP, dala bych ti email.

anta
4. sep 2009

Ahoj holčiny, tak našemu je 14 měsíců, ale to vám povím, to ho chytaj slušný záchvaty vzteku, z ničeho nic začne ječet, že se člověk lekne, obzvlášť nejraději má, když mu řeknu "NE", to vyloženě tak miluje, že mám špunty do uší v pohotovosti, abych zůstala i nadále důsledná 😀 😀 Mám takový dojem, že ho čape též období vzdoru či něco podobného, ví, že něco nesmí, koukne na mě, já mu řeknu "nedělej" a on se na mě znovu podívá, usměje se a šup a udělá to 😠

berenika39
4. sep 2009

taky todobře pitvají v té knížce věda zvaná rodičovství. typy záchvatů 😉 😉 , reakce, prostě "manuál k batoleti". 😀 😀

lalus
4. sep 2009

Ahojte, tak my máme 14 mesiacov a cirkus tiež robíme poriadny 😠 Ako už bolo spomínané, ak nejdeme tam, kde chce ísť drobec, tak to vie celá ulica. No a drží ho to dosť dlho...už sme o 100 metrov ďalej (buď odnesený, alebo po svojich) a stále vykrikuje od rozčúlenia. Odchod z ihriska je veľmi podobný, tam však zaberá, keď ho nabalácham, že môže vyjsť v bytovke sám po schodoch a doma sa budeme kúpkať - tieto dve veci robí veľmi rád 😀
Asi to všetky budeme mať veselé, keď to obdobie vzdoru ozaj príde - lebo si myslím, že toto ešte nie je ono. Ale tie naše detičky nám aj tak stoja za to, nie? Lebo keď sa nerozčuľuje, tak je to naj...naj...naj...chlapček, urehotaný, umojkaný...
Knižku Nejšťastnejší batole v okolí som hľadala v kníhkupectvách i na nete, ale všade som našla, že je beznádejne vypredaná a nevedia zaručiť, či bude ďalšia dotlač. Ak ju teda niekto máte v elektronickej podobe, vopred ďakujem za službu podobne trpiacej mamičkovskej verejnosti ak ju rozpošlete. Alebo požičiate papierovú formu??? Budem strážiť ako oko v hlave😅

bublinkajasminka
4. sep 2009

knižku Nešťastnejší dieťa v okolí" mám len v knižnej podobe, všade bola vypredaná len na www.gorila.sk ju mali - skuste 🙂 🙂 🙂 🙂

lalus
4. sep 2009

dakujem za tip - mali 😀 už som si ju aj objednala, verím, že pobaví a poradí

ufka
13. sep 2009

Ahojte maminy rada by som aj ja vedela čo z mojou 2 a pol ročnou dcérou ked stále pistí a ona má velmi prenikavý hlad vie ma to vytočit do nenormálu...
poprosímm ak je v elektronickej podobe každé dieta sa vie naučit pravidlá tak si prosím poslat dakujem.ozvite sa

susik77
5. okt 2009

Ahojte, poradte mi co mam robit s malou. ma 26 mesiacov. Je dost temperamentna, vesela, doma v pohode ale vonku sa mi hadze o zem, vobec nechce ist so mnou, stale uteka opacnym smerom. Neviem ju zvladnut, lebo mam teraz mesacne mimco v kociku. Tak ked uz sa to fakt neda, tak zoberiem kocik na chodnik, pridem pre nu, zoberiem si ju na ruky a odnesiem ku kociku. Takto chodime po vonku. Dneska tak revala, ze nam uz jedna pani z balkonu vynadala. Aj ja idem pri nej ohluchnut. Robia vam to deti?Co zabera?

mataaaaa
6. okt 2009

ahojte maminy, aj mi mame taky isty "problemik" .. prave som si pozrela tu knizku, a tusim si ju aj ja objednam, tak som zvedava 🙂kazdopadne je to sranda, ked ideme s malou von, napriklad do obchodu a vzdy musime mat zastavku na ihrisku i ked sa nechce uz hojdat, teraz ma v zalube ona hojdat hojdacky :D potom pozbiera vsetky listy.. pokuka vsetky zvieratka a mozme ist :D

dadis
7. okt 2009

Ahoj Susik, mam podobny problem, mne maly nechce pekne ist, stale sa zastavuje, aj ked nema dovod (napr. podupkat si po kanali beriem ako dovod), do obchodu ideme aj hodinu a to mu snad 100x poviem :"matko, pod uz". Jednoducho si tym vydobije moju pozornost ☹ , ktorej teraz pri sestricke dostava menej. Ine prejavy vzdoru sa mi celkom podarilo eliminovat, no vonku som na neho "kratka", nemozem ho nechat len tak a odist. Celkom pomaha, ked ideme niekam, kam sa tesi, ale to mu tiez musim celu cestu prizvukovat, aby nezabudol, ze teraz nema vymyslat 😖 a ze sa tam ponahlame. Ak ma niekto nejaky figel, ako to odstranit, budem mu vdacna

kety80
7. okt 2009

ahoj ja mam syna tiez je to riadny jedos teraz sa mi zacal hadzat na zem no niekedy to je pohroma pisti tiez za vsetko v poslednej dobe a to mame len 16 mes. pri dcere som to nezazila tak to je pre mna nove a kazde dieta je ine tak dufam ze to u nas prejde a skusim aj ja mrknit na tu knihu 🙂

susik77
8. okt 2009

ahoj dadis, to som rada, ze nie som v tom sama 😎 z rodiny mi vsetci davaju uzasne rady a myslia si ze som neschopna 😖 chcela by som vidiet ako by to oni zvladli s hlbokym kocikom a s deckom, kt. nereaguje a bezi uplne opacne 😠 Najhorsie, ze my tu mame okolo domu same cesty, nikde ju nemozem vypustit, na kazdom kroku musim davat pozor aby nepodbehla pod auto ☹ .my ideme asi kupit skate na statie aj sedenie, dufam, ze potom sa dostanem aj dalej od domu 😖

sjuzi
8. okt 2009

Ahojte. Tak ja som tiež okolo takých 15tich mesiacov myslela, že to začina (hádzanie sa o zem...), potom bolo také celkom príma obdobie a teraz presne po roku od začiatku...
Ak ideme tam, kam on nechce, alebo inde vidí dačo zaujímavejšie, pleskne sa o zem. Na všetky otázky je jedna odpoveď NIE. Bijeme všetkých, deti, dospelých, čo mu nie sú sympatickí, alebo sa snažia mu dohovárať (poznáte to, babičky sa radi pristavia, ty chlapček poslúchaj maminku... 😅 😅 )
Snažím sa byť zásadová, ak povie NIE, tak si ten dôsledok teda uži zlatý môj. Nie nebudeš jesť polievku, ideš spinkať hladný, Nie neoblečieš sa, tak papa, maminka sa ide von hrať aj s tvojou motorkou a hračkami, čo som nabalila (a nechám ho chvíľku poplakať za dverami), ak sa váľa po zemi vonku, tak mu poviem, že bude chorý a bude mať soplík a zase bude hučať vysávač (to občas pomáha, hlavne ak sme krátko po soplíkoch).
Ale v poslednej dobe fakt všetky deti vonku bije resp. zaháňa sa už dopredu. A tam fakt nič nepomáha, len že odchod z ihriska, alebo zbaliť hračky... 😒

sjuzi
8. okt 2009

Do kúta ho občas dám, ale tam už na to došiel, že príde hneď za pár sekúnd a začne ma objímať a pusinkovať, Maminka pepač... 😒
Proste skúša...

dadis
9. okt 2009

Susik tiez som rozmyslala nad skateom, ale na druhu stranu nechodime na take dlhe prechadzky, aby to potreboval. A ked chce, dokaze prejst pekne dlhu trasu, napr.v lete sme isli na kupko, zobrali sme pre istotu nosic, ale ani sme ho nepotrebovali - pekne presiel tam a podvecer aj naspat - pozerali sme to v navigacnom a bolo to 2x 2,5km - v pohode. Tak daleko s nim zase nechodim, iba tak po okoli - do obchodu, na ihrisko, na postu, na cvicenie, ked idem dalej, beriem si auto.Ale aj na smiesne kratkej ceste si vie najst 1000 dovodov na zastavenie. Skusala som uz vsetko, necakat, cakat, nekompromisne drzat za ruku i vyhrazky. Najprv zabralo to, ze sme sa z pol cesty na ihrisko vratili domov, lenze teraz ho musim 1/2 hodinu prehovarat, aby sme vobec vysli von...tak neviem...skusim este raz to vratenie sa domov, to potom 2 tyzdne min. fungovalo..

brnka
9. okt 2009

Susik, a co hovoris na "voditko"? Bude mat pocit, ze ide sama, ale na cestu Ti neujde 😉

susik77
9. okt 2009

baby, musim malu pochvalit, dnes ma drzala vonku pekne za ruku, tak sme 1.krat sli na prechadzku k potoku-tam a naspat 1.2 km. Normalne som isla aj s hlbokym kocikom a zvladli sme 🙂 Dufam, ze to nebola nahoda a ze bude dobre pokracovat 🙂
Dadis: mala tiez nema problem v chodeni skor v tom, ze nepocuva a vybehla by na cestu bez mihnutia oka 😖

vodnarky
23. okt 2009

zdravim mamicky..mame 19 mesacnu malu hviezdicku..tiez je velmi vzdorovita a snazime sa na nu milo a pekne jej vysvetlit co sa nepatri a nema..no nie vzdy to funguje a v poslednej dobe uz vobec..parkrat som uz na nu aj zakricala,ale potom mam strasne vycitky svedomia a je mi jej hrozne luto..samozrejme ze nasleduje ospravedlnenie..neviem ci to robim spravne..prosim poradte mi..dakujem..